Επιλέγω αγάπη - Tι σημαίνει για σας "αγάπη" ;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
διάβασα λίγο τα πόστς σε αυτό το τόπικ και όλοι λένε:
τον αγαπώ γιατί με κάνει να γελάω..
την αγαπώ γιατί με κάνει να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος
τον αγαπώ γιατί μου κάνει το ένα μου κάνει το άλλο μπλα μπλα κτλ..


Και έρχομαι εγώ να κάνω μία ερώτηση!

Αγαπάμε τους άλλους για το συμφέρον μας; δλδ επειδή ικανοποιούν τις δικές μας ανάγκες; δεν υπάρχει μια λιγότερο εγωιστική απάντηση;
μου φαίνεται πολύ περίεργο..

Kάποτε μια δασκάλα μου, μου είπε ότι ακόμα και η τάχα ανιδιοτελής αγάπη είναι κατά βάθος ιδιοτελής. Περιμένεις να αγαπηθείς κι εσύ, άρα υπάρχει συναισθηματικό συμφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Kάποτε μια δασκάλα μου, μου είπε ότι ακόμα και η τάχα ανιδιοτελής αγάπη είναι κατά βάθος ιδιοτελής. Περιμένεις να αγαπηθείς κι εσύ, άρα υπάρχει συναισθηματικό συμφέρον.


τώρα γκρεμίστηκαν όλα
παντού υπάρχει ιδιοτέλεια λοιπόν
κανένα συναίσθημα δεν είναι ανιδιοτελές


η μόνη σχέση που μου φαίνεται ανιδιοτελής και τέλεια είναι η σχέση μάνας και παιδιού
δλδ πιστεύω οτι η μάνα δίνει χωρίς να περιμένει να πάρει
θέλει απλά να βλέπει το παιδί της χαρούμενο

δε πιστεύω οτι υπάρχει παρόμοια σχέση
είναι η υπέρτατη ΑΓΑΠΗ και τίποτα δε μπορεί να την ξεπεράσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
η μόνη σχέση που μου φαίνεται ανιδιοτελής και τέλεια είναι η σχέση μάνας και παιδιού
δλδ πιστεύω οτι η μάνα δίνει χωρίς να περιμένει να πάρει
θέλει απλά να βλέπει το παιδί της χαρούμενο

δε πιστεύω οτι υπάρχει παρόμοια σχέση
είναι η υπέρτατη ΑΓΑΠΗ και τίποτα δε μπορεί να την ξεπεράσει

Και ο μπαμπάς το ίδιο :)

Έτσι πάνε αυτά, όλα στην ζωή είναι αμφίδρομα.. και δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζεις. Δηλ ναι μεν αγαπάω κάποιον γιατί ΚΑΙ περνάω καλά μαζί του, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως στην πρώτη στραβή θα σταματήσω ξαφνικά να τον αγαπάω.. κατάλαβες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
ναι κατάλαβα :(

τέσπα..

μπορεί κάποιος να μου πεί την σωστή απάντηση στην προκειμένη ερώτηση;;;

1 είναι η απάντηση δε μπορει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
διάβασα λίγο τα πόστς σε αυτό το τόπικ και όλοι λένε:
τον αγαπώ γιατί με κάνει να γελάω..
την αγαπώ γιατί με κάνει να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος
τον αγαπώ γιατί μου κάνει το ένα μου κάνει το άλλο μπλα μπλα κτλ..


Και έρχομαι εγώ να κάνω μία ερώτηση!

Αγαπάμε τους άλλους για το συμφέρον μας; δλδ επειδή ικανοποιούν τις δικές μας ανάγκες; δεν υπάρχει μια λιγότερο εγωιστική απάντηση;
μου φαίνεται πολύ περίεργο..


δε μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση που θέτει αυτό το τόπικ.. δε ξέρω γιατί :(

πριν λίγες μέρες με ρώτησε κάποιος: Μαγαπάς; και λέω ναι.. και μου λέει γιατί μαγαπάς; και δεν ήξερα τι να απαντήσω.. θεώρησα πως ότι και να έλεγα θα ήταν μικρό και χαζό... τίποτα ουσιαστικό...


:(


δεν θεωρώ εγωιστικό το "γιατί με κάνει και είμαι καλύτερος άνθρωπος"
το καλός άνθρωπος είναι καλό για όλη την κοινωνία
το να γελάς είναι καλό αρχικά για σένα μεν αλλά έχει προέκταση και σε όσους είναι γύρω σου
εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Άλλωστε μια σχέση που ο ένας αγαπάει κι ο άλλος στα τέτοια του είναι δυσλειτουργική. Το δούναι και λαβείν δεν είναι κακό, είναι φυσιολογικό! Το άσχημο είναι αν μιλάμε μόνο για λαβείν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
τώρα γκρεμίστηκαν όλα
παντού υπάρχει ιδιοτέλεια λοιπόν
κανένα συναίσθημα δεν είναι ανιδιοτελές


η μόνη σχέση που μου φαίνεται ανιδιοτελής και τέλεια είναι η σχέση μάνας και παιδιού
δλδ πιστεύω οτι η μάνα δίνει χωρίς να περιμένει να πάρει
θέλει απλά να βλέπει το παιδί της χαρούμενο

δε πιστεύω οτι υπάρχει παρόμοια σχέση
είναι η υπέρτατη ΑΓΑΠΗ και τίποτα δε μπορεί να την ξεπεράσει

Σωστό αυτό για τους γονείς, αν και δεν θα το έλεγα υπέρτατη αγάπη. 'Εχεις παρατηρήσει πως αγαπάνε τα ζώα το αφεντικό τους ? Αυτό για μένα είναι η υπέρτατη αγάπη, όλα τ'άλλα περί αγάπης είναι λογοτεχνία. Τα παιδιά του forum εννοούν έρωτα ή πόθο, όχι αγάπη. Τα ζώα μόνο μπορούν να μας διδάξουν πιο είναι το υψηλότερο επίπεδο ανιδιοτελούς αγάπης. Οι γονείς κι αυτοί κάτι περιμένουν. Ο σκύλος μου δεν με αγαπάει επειδή τον ταίζω, απλά με αγαπάει από ένστικτο όπως αγαπάει ένα μικρό παιδί τον πατέρα του πριν αποκτήσει τα πρώτα αρνητικά βιώματα απ'αυτόν. Φαντάσου ότι ο σκύλος ακόμα κι όταν αποκτήσει αρνητικά βιώματα απ΄τον αφέντη του, εξακολουθεί και τον αγαπάει. Οι άνθρωποι είμαστε άσχετοι από αγάπη γιατί η καρδιά μας είναι πολύ πιο αδύναμη απ'το μυαλό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ναι κατάλαβα :(

τέσπα..

μπορεί κάποιος να μου πεί την σωστή απάντηση στην προκειμένη ερώτηση;;;

1 είναι η απάντηση δε μπορει...

σ αγαπώ για τους λόγους που με αγαπάς κι εσύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
από ότι φαίνεται αγπητέ DrStrangelove έχεις εμπειρία από ζώα.. εγώ ποτέ δεν είχα ζωάκι και δε μπορώ να ξέρω..

πιστεύω όμως ότι το ζωάκι δεν νοιώθει αγάπη αλλά υποταγή και είναι καλό με το αφεντικό απλά για να νοιώσει σιγουριά και ασφάλεια.. δε ξέρω κιόλας εσύ σίγουρα ξέρεις καλύτερα...

όσον αφορά τους ανθρώπους είμαι σίγουρη οτι υπάρχει αγάπη
γιαυτό ζούμε για να αγαπάμε

δεν υπάρχει άλλος λόγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
σ αγαπώ για τους λόγους που με αγαπάς κι εσύ :P



είσαι η καλύτερη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ναι είμαι σίγουρη γιαυτό - οτι είσαι δλδ η καλύτερη!!!!!

Σευχαριστώ ΚΕ! μου άνοιξες τα μάτιαααααααααααααα :clapup:

τώρα πλέον είμαι χαρούμενο χαχα! τι καλά!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είσαι η καλύτερη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ναι είμαι σίγουρη γιαυτό - οτι είσαι δλδ η καλύτερη!!!!!

Σευχαριστώ ΚΕ! μου άνοιξες τα μάτιαααααααααααααα :clapup:

τώρα πλέον είμαι χαρούμενο χαχα! τι καλά!!! :)


[Οφφ τοπικ] ώρες ώρες νιώθω ότι αυτό το κορίτσι με δουλεύει ψιλό γαζί :P[/Οφφ τοπικ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
[Οφφ τοπικ] ώρες ώρες νιώθω ότι αυτό το κορίτσι με δουλεύει ψιλό γαζί :P[/Οφφ τοπικ]

χωρίς πλάκα - δε σε δουλεύω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
από ότι φαίνεται αγπητέ DrStrangelove έχεις εμπειρία από ζώα.. εγώ ποτέ δεν είχα ζωάκι και δε μπορώ να ξέρω..

πιστεύω όμως ότι το ζωάκι δεν νοιώθει αγάπη αλλά υποταγή και είναι καλό με το αφεντικό απλά για να νοιώσει σιγουριά και ασφάλεια.. δε ξέρω κιόλας εσύ σίγουρα ξέρεις καλύτερα...

όσον αφορά τους ανθρώπους είμαι σίγουρη οτι υπάρχει αγάπη
γιαυτό ζούμε για να αγαπάμε

δεν υπάρχει άλλος λόγος

Aγάπη θα πει ευθύνη και υποταγή - δέσμευση σε μήκος χρόνου είτε πρόκειται για ζώα, είτε για ανθρώπους. 'Ερωτας θα πει απελευθέρωση, αλλά με ημερομηνία λήξης. Ο έρωτας μπορεί να οδηγήσει σε αγάπη και υποταγή με την καλή έννοια (της αφοσοίωσης). Δεν νομίζω ότι όταν αγαπάς σκέφτεσαι την ασφάλεια ή σκέφτεσαι οτιδήποτε, απλά νοιώθεις ότι κάπου πρέπει να δώσεις ό,τι το καλύτερο έχεις από τον εαυτό σου χωρίς να περιμένεις και πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
ok :) :) this is nice :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το ninjaki ειναι κιουτ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Το ninjaki ειναι κιουτ.:D


:oops:

δεν είναι αλήθεια αυτό.. τα φαινόμενα απατούν
είμαι κακό και μοχθηρό
ΧΑ! :P :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo221297

Νεοφερμένος

Η geo221297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Πως θα οριζατε την αγάπη? Μοιραια ελξη? Ασυγκράτητο ενδιαφερον? Απόλυτη εξάρτηση? Ή απλα ένας αστειρευτος ενθουσιασμός για το ετερον ήμιση??:inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πως θα οριζατε την αγάπη? Μοιραια ελξη? Ασυγκράτητο ενδιαφερον? Απόλυτη εξάρτηση? Ή απλα ένας αστειρευτος ενθουσιασμός για το ετερον ήμιση??:inlove::inlove:

αυτά είναι έρως καραμπινάτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μοιραια ελξη? Ασυγκράτητο ενδιαφερον? Απόλυτη εξάρτηση? Ή απλα ένας αστειρευτος ενθουσιασμός για το ετερον ήμιση??:inlove::inlove:
αυτά είναι έρως καραμπινάτος.
εχμ.... γκουχ, καλά μη γενικεύεις,
μπορεί να είναι και πολυχρονη αγαμία :P



Πάμε στο θέμα όμως (αυστηρό βλέμμα)

Πως θα οριζατε την αγάπη
Η ψευδαίσθηση πως δεν μπορείς να ζήσεις μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Αν δεν έχω εσένα δεν μπορώ να έχω εμένα
Κανένα
Δεν μπορώ να έχω ορίζοντες, άλλους καιρούς, παραδείσους
Δεν μπορώ να έχω έξωση, να χω θεούς
Δεν μπορώ να έχω εμένα, δεν με νοιάζει να με έχω
Αν δεν σε έχω
Μια βροχή τα κάνει όλα ένα
Ο ουρανός βουτάει κάτω από την γη, σκίζει τη μέρα μου σαν χαρτί
σαν το χαρτί
Αν δεν έχω εσένα χάνω τον καινούργιο κόσμο
που ταξίδευα χρόνια για να τον βρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top