Παιδικός Οδηγός Εξομολογήσεως

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Βασίλειε,ή όπως σε λένε πραγματικά,ελπίζω ο εμπαιγμός-έτσι το βλέπει ο Chem- να αναφέρεται μόνο στη θρησκοληψία,κι όχι στη θρησκεία.Το μόνο που είπε ο Ιησούς,ήταν "Αφήστε τα παιδιά να έρθουν σ'εμένα,μόνο όποιος έχει καρδιά παιδιού,είναι δεκτός στη Βασιλεία των Ουρανών".(Όταν αυτά έπαιζαν γύρω του,και κάποιοι τα μάλωσαν).Τα υπόλοιπα είναι ανθρώπινες καθαρά επινοήσεις,τις οποίες κάνουν άτομα σαν κι αυτό που-έτσι το βλέπει ο Chem- υποδύεσαι.Ίσως οι τελευταίοι αξίζουν τον εμπαιγμό,αλλά ας μείνει σε αυτούς,κι ας μην επεκταθεί στη θρησκεία αυτή καθ'αυτή.
Φιλικά πάντα,μιας και καμιά φορά με κάνεις και γελάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Καλά με αυτά που διαβάζω δεν είμαι απλώς αμαρτωλή...
Το μωρό της Ρόζμαρι είμαι!!!:smoke: :devil:
Γι' αυτό ρε σκυλί των Μπάσκερβιλ τρέχεις στα σατανιστικά θεάματα του Χαρίλαου Τσουκαλά (βαρβαριστί Harry Potter) μαζί με ύποπτους τύπους σαν εκείνον τον καταραμένο τον Χάουλα; Πού να βρεθούν καζάνια στην Κόλαση να σας χωρέσουν βρε αμαρτωλοί και τρισάθλιοι...:mad:

Τα μακριά μαλλιά απαγορεύονται σε όλους.

Από την ίδια πηγή:
Τα μαλλιά είναι "πυκνωτές" αμαρτίας. Όπως οι ηλεκτρονικοί πυκνωτές αποθηκεύουν ηλεκτρικά φορτία, τα μαλλιά αποθηκεύουν αμαρτίες.
Δηλαδή Διδάσκαλε θέλεις να υπαινιχθείς ότι την Εκκλησία του Ιησού μας έχουν αλώσει άνθρωποι ασχημονούντες, γεμάτοι με τεράστιες ποσότητες "πυκνωτών αμαρτίας"; :eek: Πώς επιτρέπει ο Ιησούς μας κάτι τέτοιο Διδάσκαλε; Φώτισε την εμού πανβλακότητα σε παρακαλώ...

Για το ραδιόφωνο πχ που λέει, εγώ ήξερα πως είναι ένα μέσο διασκέδασης. Πώς ακριβώς ορίζεται η αμαρτία όταν ανοίγεις το ραδιόφωνο για να χαλαρώσεις και να αποφορτιστείς;
Γι' αυτό μικρή μου, η εκκλησία έχει δικό της κανάλι, ώστε ο ευσεβής και σεμνός νέος να μπορεί να χαλαρώσει ακούγοντας το Λόγο του Θεού, το από αιώνες ισχυρότερο καταπραϋντικό, ανώτερο κι από τα Λεξατονίλ που παρέχει η άθεη επιστήμη. Δεν έχεις λοιπόν ουδεμίαν δικαιολογίαν ώστε ν' ακούς τ' άλλα τα πρόστυχα τα FM και τα τοιαύτα. Ελπίζω να σε διαφώτισα στην απορία σου...

Σεξ την 25η Μαρτίου και 28η Οκτωβρίου επιτρέπεται ή θεωρούνται αργίες;
Την 25η Μαρτίου βέβηλε, τη μέρα της ΑΜΩΜΟΥ ΣΥΛΛΗΨΕΩΣ θέλεις ρε κάθαρμα της κοινωνίας εσύ να φυστικοπηδουλώνεσαι; Εεε, νισάφι πλέον, η ασέβεια έχει ξεφύγει εντελώς από κάθε όριο.:mad:

Την 28η Οκτωβρίου μπορείς πάντως να πηδήσεις όσο γουστάρεις, αν και ως επέτειος του ιστορικού ΟΧΙ, μάλλον υπάρχει σημαντική πιθανότητα να ζηλέψει η συμβία τη δόξα του ...Μεταξά!

Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι...:hmm:

Απ' όσο γνωρίζω εσύ δεν είσαι παντρεμένος έτσι δεν είναι; Τότε για ποιο λόγο ρε κανάγια μιλάς για σεξ ενώπιον του Διδασκάλου; :verymad:

Επίσης βλέπω ένα άτομο που "πρώτος βάλει τους λίθους".
Να θεωρήσω οτι είναι οι πράξεις σου προς μίμηση;
Να θεωρήσω οτι είσαι αναμάρτητος, σύμφωνα με την δική σου ερμηνεία;
Φυσικά και ο Διδάσκαλος είναι αναμάρτητος, όπως μαρτυρούν χιλιάδες μέχρι τούδε προφητείες οι οποίες προέβλεψαν τον ερχομό Του. Εσύ ποιος είσαι που τον αμφισβητείς; Είναι θεϊκή η καταγωγή σου; Πού είναι οι ακόλουθοι και οι μαθητές σου;

Αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο να γνωρίζεις κάτι περισσότερο απο όλους εμάς που παρακολουθούμε τα γραφόμενα σου και η επαφή μας με εσένα να είναι εποικοδομητική.

Και τέλος, ο Θεός στον οποίο πιστεύεις, εύχομαι να σε έχει καλά...
Καταγγέλλω τη διάπραξη της Αμαρτίας υπ' αριθμόν 4:
4) Αν χρησιμοποίησες ποτέ το Όνομα του Θεού μάταια, χωρίς δηλαδή ουσιαστικό και σοβαρό λόγο, αλλά και με τρόπο που να αρνείται την πραγματικότητα της Παρουσίας και της Δύναμής Του.
Και τολμάς να υπερασπίζεσαι το όνομα του Χριστιανισμού!! Κοίτα ποιοι αμφισβητούν την αρετή του Διδασκάλου...:(

Αμαρτίες της μύτης:[/B]
Θα ήθελα να προσθέσω στον κατάλογο και μια σύνθετη, όσο και ειδεχθή αμαρτία, η οποία δυστυχώς έχει διαφύγει από τους πατέρες έως σήμερον. Πρόκειται για αμαρτία της Μύτης και των Ποδιών. Συγκεκριμένα για εκείνο το φρικτό αντικοινωνικό φαινόμενο, να βρωμάνε τα πόδια σου και να το μυρίζεις, ωστόσο επιδεικτικά να μην τα πλένεις βρε βρωμόσκυλο και μάλιστα να βγάζεις τα παπούτσια σου μέσα σε πούλμαν του ΚΤΕΛ. :xtipao:

Διαβλέπω μεγάλη σύγκρουση επιστήμης και θρησκείας, αφού ο γυναικολόγος συνιστά στις γυναίκες να κάνουν σεξ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μάλιστα όσο περισσότερο τόσο καλύτερα! :worry: :D
Πάντοτε η Επιστήμη αντιτίθετο στη Θρησκεία μας. Μέχρι κι απογόνους μαϊμούδων μας έκαναν οι αθεόφοβοι. Εκείνος δε ο Χώκινς, από την αναπηρία του μισεί το Θεό και τα βάζει με την εκκλησία Του. Δεν διάβασες καθόλου τον σεβασμιότατο Άνθιμο; :confused:

Βασίλειε,ή όπως σε λένε πραγματικά,ελπίζω ο εμπαιγμός-έτσι το βλέπει ο Chem- να αναφέρεται μόνο στη θρησκοληψία,κι όχι στη θρησκεία.Το μόνο που είπε ο Ιησούς,ήταν "Αφήστε τα παιδιά να έρθουν σ'εμένα,μόνο όποιος έχει καρδιά παιδιού,είναι δεκτός στη Βασιλεία των Ουρανών".(Όταν αυτά έπαιζαν γύρω του,και κάποιοι τα μάλωσαν).Τα υπόλοιπα είναι ανθρώπινες καθαρά επινοήσεις,τις οποίες κάνουν άτομα σαν κι αυτό που-έτσι το βλέπει ο Chem- υποδύεσαι.Ίσως οι τελευταίοι αξίζουν τον εμπαιγμό,αλλά ας μείνει σε αυτούς,κι ας μην επεκταθεί στη θρησκεία αυτή καθ'αυτή.
Φιλικά πάντα,μιας και καμιά φορά με κάνεις και γελάω.
Διαφωνείς δηλαδή ότι αυτά τα πρεσβεύει η εκκλησία; Μήπως πιστεύεις βλάσφημε ότι ο Διδάσκαλος τα σκαρφίστηκε από μόνος του, ότι παραποίησε ηθελημένα έστω και μία γραμμή της διδασκαλίας; Πολύ σοβαρή ερώτηση, απαιτεί μια πολύ σοβαρή απάντηση...:sly:

JosefK, συγχαρητήρια για τα προχωρημένα Λατινικά σου, ωστόσο νομίζω υπάρχει σχετικό θέμα στη "Γλώσσα". Εάν έχεις κάτι να προσθέσεις στο παρόν θέμα, θα χαιρόμασταν να το ακούσουμε στα Ελληνικά, μιας και η σπουδή των Θετικών Επιστημών μου στέρησε την ευκαιρία να τα μιλήσω τα Λατινικά έτσι φαρσί όπως εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Διαφωνείς δηλαδή ότι αυτά τα πρεσβεύει η εκκλησία; Μήπως πιστεύεις βλάσφημε ότι ο Διδάσκαλος τα σκαρφίστηκε από μόνος του, ότι παραποίησε ηθελημένα έστω και μία γραμμή της διδασκαλίας; Πολύ σοβαρή ερώτηση, απαιτεί μια πολύ σοβαρή απάντηση...:sly:

:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ πάντως νομίζω έχω γλυτώσει να υποπέσω στην 54.
Με σώζει που δεν έχω παιδιά δλδ, μη νομίζετε... :P

Επίσης γιατί ο βλασφημος Χαουρι είναι Χαρίλαος Τσουκαλάς και όχι Χαράλαμπος Τσουκαλάς?!?!
Που στηρίζεται αυτή η εικασία??? Θέλω αποδείξεις και ονόματα!!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δυστυχώς αγαπητή μου διδακτόρισσα, δεν δύναμαι ν' αποκαλύψω τις πηγές μου, καθώς με δεσμεύει το Σατανιστικό Απόρρητο. Το μόνο που μπορώ να πω είναι: "Μικρά μυστικά μεταξύ μάγων"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
..............
JosefK, συγχαρητήρια ..................... Εάν έχεις κάτι να προσθέσεις στο παρόν θέμα, θα χαιρόμασταν να το ακούσουμε .............
Η ποιο πάνω επιλογή είναι τυχαία και καμιά σχέση δεν έχει με την απάντηση που ακολουθεί.
Είναι για να αποδείξει οτι επιλέγουμε όταν θέλουμε, ότι θέλουμε και ότι μας βολεύει.

Ο ευτελισμός είναι χαρακτηριστικό της εποχής μας.
Σ' αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.
Επομένως απομένει μοναχά ένα να κάνουμε.
Να επιλέξουμε για τον εαυτό μας τι του ταιριάζει καλύτερα.

Στην πορεία ως σήμερα της εκκλησίας μας, αυτοί που ερμήνευσαν τα μηνύματα σωστά, έφτασαν σε ύψιστη γνώση.
Με τί θα ήσασταν διατεθειμένοι να ανταλλάξετε απο την ζωή σας, προκειμένου να γίνετε κάτοχοι στην γνώση αυτής της διδασκαλίας ; Για διευκρίνηση, κάποιοι απο αυτούς που έφτασαν σε τέτοια επίπεδα, έδωσαν την ζωή τους.

Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι, οι οποίοι δεν μπήκαν στον κόπο να ερμηνεύσουν, όπως καλή ώρα γίνεται εδώ.
Αμαρτία είναι το θέμα και έχει επιλεγεί να διασκεδάσει την σύγχρονη ανία απο ότι καταλαβαίνω.

Πίσω απο την λέξη "αμαρτία", είστε σε θέση να πείτε αν υπάρχει ενδεχομένως κάτι και τι είναι αυτό;

Αλλά και για να σας βάλω στο πνεύμα της αμαρτίας, θα σας ρωτήσω αν μπορείτε να πείτε με σιγουριά οτι σε περίπτωση που βρίσκεστε σε κάποιο χώρο με την γυναίκα του αδερφού σας για τους άνδρες και με τον άνδρα της αδερφής σας για τις γυναίκες, θα ξέρατε την στάση σας σε περίπτωση που (σας την πέφτανε);
Αλλά και αν εσείς πέφτατε, θα ήσασταν εντάξει με τον εαυτό σας ;

Λίγος προβληματισμός πιστεύω οτι κάνει καλό σε τελική ανάλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Αλλά και για να σας βάλω στο πνεύμα της αμαρτίας, θα σας ρωτήσω αν μπορείτε να πείτε με σιγουριά οτι σε περίπτωση που βρίσκεστε σε κάποιο χώρο με την γυναίκα του αδερφού σας για τους άνδρες και με τον άνδρα της αδερφής σας για τις γυναίκες, θα ξέρατε την στάση σας σε περίπτωση που (σας την πέφτανε);
Αλλά και αν εσείς πέφτατε, θα ήσασταν εντάξει με τον εαυτό σας ;

Έχω αρνηθεί πολλές προτάσεις από ελεύθερες κορασίδες. Πιστεύω ότι μόνο το εντός γάμου σεξ είναι εγκεκριμένο και αυτό μόνο όταν έχει στόχο την τεκνοποιία.

Δυστυχώς όμως, έχω και εγώ αδυναμίες, συνεπώς σε πρόταση της γυναίκας του αδερφού μου, απλά θα αποκτούσα μια ακόμη φαντασίωση για χρήση κατά τη διάρκεια του αυνανισμού. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,870 μηνύματα.
Γιατί εξαιρείς την 17η Νοεμβρίου αγαπητέ; :P

Γιατί η χούντα έφτιαξε δρόμο και στο δικό του χωριό, τι θες τώρα; Τσαμπουκά;:P

Βασίλειε,ή όπως σε λένε πραγματικά,ελπίζω ο εμπαιγμός-έτσι το βλέπει ο Chem- να αναφέρεται μόνο στη θρησκοληψία,κι όχι στη θρησκεία.Το μόνο που είπε ο Ιησούς,ήταν "Αφήστε τα παιδιά να έρθουν σ'εμένα,μόνο όποιος έχει καρδιά παιδιού,είναι δεκτός στη Βασιλεία των Ουρανών".(Όταν αυτά έπαιζαν γύρω του,και κάποιοι τα μάλωσαν).Τα υπόλοιπα είναι ανθρώπινες καθαρά επινοήσεις,τις οποίες κάνουν άτομα σαν κι αυτό που-έτσι το βλέπει ο Chem- υποδύεσαι.Ίσως οι τελευταίοι αξίζουν τον εμπαιγμό,αλλά ας μείνει σε αυτούς,κι ας μην επεκταθεί στη θρησκεία αυτή καθ'αυτή.
Φιλικά πάντα,μιας και καμιά φορά με κάνεις και γελάω.

Σοβαρά τώρα Γιάννη, γιατί θεωρώ ότι είσαι λάθος:

1ον Δεν έχεις ζήσει στην εποχή του Χριστού για να ξέρεις πως και αν τα είπε όσα είπε.

2ον Η θρησκεία είναι σύστημα, ίσως όχι οικονομικό αλλά αξιολογικό/ηθολογικό κλπ., αλλά δεν παύει να παραμένει σύστημα. Τα συστήματα δημιουργήθηκαν για να δημιουργούν τάξη -είτε με σωστό είτε με λάθος τρόπο- στο χάος. Μερικές φορές όμως όλα αυτά τα συστήματα, επιδέχονται κριτικής και αμφισβήτισης. Έτσι και η θρησκεία. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να αγγίζουμε τη θρησκεία. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μην προβληματιζόμαστε. Αυτά τα κείμενα σαν αυτό της εικόνας στο πρώτο πόστ, μοιράζονται από την επίσημη Εκκλησία, άρα αποτελούν κομμάτι της θρησκείας. Ένα κομμάτι που θέλει να σε οδηγήσει σε έναν δρόμο, βασισμένο στην ενοχή που μπορεί να νιώσεις για όλες αυτές τις αμαρτίες που καταγράφει.

Ε εγώ σαν επιστήμονας, αρνούμαι να δεχτώ έναν τέτοιο ψυχαναγκασμό ενοχής και να μην αγγίξω τη θρησκεία. Θα την αγγίξω, θα τη σχολιάσω και ύστερα θα αποφασίσω τι θα κάνω μαζί της. (κατα προτίμηση τίποτα) Και σα Λυκούργος όμως που πιστεύω στα περι υπερφυσικού, αρνούμαι να δεχτώ ότι υπάρχει μια οντότητα εκεί εξω που να λαμβάνει υπόψη της αν εσύ στα παιδικά σου χρόνια χόρεψες τουίστ και ξεχαρβάλωσες τη Μαιρούλα μες τις τουαλέτες του Γυμνασίου σας, πριν από το μάθημα της Ζωολογίας-Βοτανικής.

Αυτή η οντότητα -αν υπάρχει- έχει να ασχοληθεί με μεγαλύτερους αμαρτωλούς. Αυτούς που κατοικούν μέσα στα ίδια της τα σπίτια (ναοί, δηλαδή το παπαδαριό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
..... Και σα Λυκούργος όμως που πιστεύω στα περι υπερφυσικού, αρνούμαι να δεχτώ ότι υπάρχει μια οντότητα εκεί εξω που να λαμβάνει υπόψη της αν εσύ στα παιδικά σου χρόνια χόρεψες τουίστ ............
Το τουιστ είναι επιτρεπτόν .... το μπλούζ απαγορεύεται! :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Γιατί η χούντα έφτιαξε δρόμο και στο δικό του χωριό, τι θες τώρα; Τσαμπουκά;:P
Είναι ο Γιώργος από χωριό; :P


Η θρησκεία είναι σύστημα, ίσως όχι οικονομικό αλλά αξιολογικό/ηθολογικό κλπ., αλλά δεν παύει να παραμένει σύστημα. Τα συστήματα δημιουργήθηκαν για να δημιουργούν τάξη -είτε με σωστό είτε με λάθος τρόπο- στο χάος. Μερικές φορές όμως όλα αυτά τα συστήματα, επιδέχονται κριτικής και αμφισβήτισης. Έτσι και η θρησκεία. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να αγγίζουμε τη θρησκεία. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μην προβληματιζόμαστε. Αυτά τα κείμενα σαν αυτό της εικόνας στο πρώτο πόστ, μοιράζονται από την επίσημη Εκκλησία, άρα αποτελούν κομμάτι της θρησκείας. Ένα κομμάτι που θέλει να σε οδηγήσει σε έναν δρόμο, βασισμένο στην ενοχή που μπορεί να νιώσεις για όλες αυτές τις αμαρτίες που καταγράφει.

Ε εγώ σαν επιστήμονας, αρνούμαι να δεχτώ έναν τέτοιο ψυχαναγκασμό ενοχής και να μην αγγίξω τη θρησκεία. Θα την αγγίξω, θα τη σχολιάσω και ύστερα θα αποφασίσω τι θα κάνω μαζί της. (κατα προτίμηση τίποτα) Και σα Λυκούργος όμως που πιστεύω στα περι υπερφυσικού, αρνούμαι να δεχτώ ότι υπάρχει μια οντότητα εκεί εξω που να λαμβάνει υπόψη της αν εσύ στα παιδικά σου χρόνια χόρεψες τουίστ και ξεχαρβάλωσες τη Μαιρούλα μες τις τουαλέτες του Γυμνασίου σας, πριν από το μάθημα της Ζωολογίας-Βοτανικής.
Πολύ σωστά όσα λες Λυκ. Να προσθέσω ότι η φράση "Πίστευε και μη ερεύνα" δεν είναι κάποιο χριστιανικό δόγμα ή ξέρω γω τί. Στην ίδια την Καινή Διαθήκη υπάρχει η προτροπή του "Πίστευε μετ' ερεύνης". Οπότε, Χριστιανός ή μη, σαφώς και δικαιούσαι να αμφισβητήσεις τα όσα δεν μπορούν να σου αποδείξουν για την εγκυρότητά τους. Άλλωστε, η θρησκεία αυτή καθεαυτή είναι μια αναπόδεικτη θεωρία.


Αυτή η οντότητα -αν υπάρχει- έχει να ασχοληθεί με μεγαλύτερους αμαρτωλούς. Αυτούς που κατοικούν μέσα στα ίδια της τα σπίτια (ναοί, δηλαδή το παπαδαριό)
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.......
Αυτή η οντότητα -αν υπάρχει- έχει να ασχοληθεί με μεγαλύτερους αμαρτωλούς. Αυτούς .................
Αυτή η οντότητα αν υπάρχει, μας έχει δώσει το αυτεξούσιο, που σημαίνει οτι είμαστε ελεύθεροι .
Αν θελήσουμε οποιαδήποτε στιγμή να ασκηθούμε στην πορεία του "καθ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν", τότε θα χρειαστεί να ανατρέξουμε σε αξιόπιστες σχετικές πληροφορίες-οδηγίες.

Αν δεν υπάρχει περίπτωση για κάτι τέτοιο και για οποιοδήποτε λόγο, δεν επιθυμούμε αυτή την πορεία, δεν υπάρχει κανένας που θα μας υποχρεώσει να το κάνουμε. Και μη νομίσετε οτι αυτό που αποκαλούμε αμαρτία έχει να κάνει μοναχά με την οντότητα, όπως αποκαλείς.

Εχει να κάνει με τον εαυτό μας και την γενική μας στάση στην ζωή.

Έχω αρνηθεί πολλές προτάσεις από ελεύθερες κορασίδες. Πιστεύω ότι μόνο το εντός γάμου σεξ είναι εγκεκριμένο και αυτό μόνο όταν έχει στόχο την τεκνοποιία.

Δυστυχώς όμως, έχω και εγώ αδυναμίες, συνεπώς σε πρόταση της γυναίκας του αδερφού μου, απλά θα αποκτούσα μια ακόμη φαντασίωση για χρήση κατά τη διάρκεια του αυνανισμού. :/:
Εδώ τα λόγια περιτεύουν .....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Να προσθέσω ότι η φράση "Πίστευε και μη ερεύνα" δεν είναι κάποιο χριστιανικό δόγμα ή ξέρω γω τί. Στην ίδια την Καινή Διαθήκη υπάρχει η προτροπή του "Πίστευε μετ' ερεύνης". Οπότε, Χριστιανός ή μη, σαφώς και δικαιούσαι να αμφισβητήσεις τα όσα δεν μπορούν να σου αποδείξουν για την εγκυρότητά τους. Άλλωστε, η θρησκεία αυτή καθεαυτή είναι μια αναπόδεικτη θεωρία.
To «πιστευε μετ' ερευνης» θετει την ερευνα παραλληλα με την πιστη, ενω συγχρονως η πιστη αποτελει αναγκαια προυποθεση για μια ολοκλημενη αληθεια φυσικη & υπερφυσικη. Βλ βιβλιο Β λυκ.
Εμενα κατι αλλο με προβληματιζει στο θεμα του χριστιανισμου. Πως ειμαστε σιγουροι για την εγκυροτητα της παραδοσης ? Γιατι πιστευουμε σε αληθειες εκ παραδοσεως? Για παραδειγμα, οι Οικουμενικες συνοδοι θεμελιωσαν και τροποποιησαν την θεση της εκκλησιας σε ολα τα θεματα της. Πως ειμαστε σιγουροι οτι ολες αυτες οι αποφασεις ηταν σωστες?
Παραδειγμα επι παραδειγματος: Πως ξεχωρισαν τα αποκρυφα ευαγγελια με τα 4 που θεωρουμε ορθα?
(Δεν ειμαι στο πνευμα του τοπικ αλλα δεν πειραζει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οσον αφορά το "Πίστευε και μη ερέυνα",έχει αλλοιωθεί σκοπίμως,δεν ξέρω αν έγινε από άθεους η θρησκόληπτους,κλείνω προς το δευτερο.Δεν είναι "Πιστευε,και μη ερεύνα",αλλά "Πίστευε και μη,ερεύνα".Δηλαδη ερεύνα,είτε πιστεύεις,είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Όπα worshipper, δε μιλάω δε μιλάω αλλά
41) Αν έχεις ζητήσει ποτέ την ποινική δίωξη κάποιου για οποιονδήποτε λόγο.
γιατί;;;;!!;; Αν είσαι εισαγγελέας πχ αμαρτάνεις εξ ορισμού; Δεδομένου δε ότι παρα κατω έχει
52) Αν σου αρέσει να μην τηρείς τους νόμους, να μην υπακούς πουθενά και γενικότερα να σπέρνεις τον πανικό ανάμεσα στους ανθρώπους.
Που μπορεί να είναι λόγος και να αποκρύψεις αμάρτημα από τον εξομολόγο, που πάλι είναι αμαρτία.

επίσης το
47) Αν έχεις κάνει πολιτικό «γάμο» ή αν έχεις παρευρεθεί ποτέ εκεί, ή ακόμη αν έχεις παροτρύνει κάποιους άλλους να κάνουν κάτι τέτοιο.
κάνει αμαρτωλούς τους δημάρχους, αυτούς που τελούν ληξιαρχικές πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ευλόγησον και τα μυαλά στα κάγκελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Οσον αφορά το "Πίστευε και μη ερέυνα",έχει αλλοιωθεί σκοπίμως,δεν ξέρω αν έγινε από άθεους η θρησκόληπτους,κλείνω προς το δευτερο.Δεν είναι "Πιστευε,και μη ερεύνα",αλλά "Πίστευε και μη,ερεύνα".Δηλαδη ερεύνα,είτε πιστεύεις,είτε όχι.
Εγω πιστευω οτι η φραση αυτη εχει ριζες στη σκοταδιστικη μεσαιωνικη εποχη. Αλλωστε εκεινη την εποχη η επιστημη ηταν κατω απο τη σκια της θρησκειας. Τα παιδια για παραδειγμα μαθαιναν στο σχολειο (οσα πηγαιναν) θεολογια. Οι αυτοκρατορες χρησιμοποιουσαν την θρησκεια για να εκπληρωσουν πολιτικους , κοινωνικους, στρατιωτικους και διπλωματικους σκοπους ,οπως η εκστρατεια του Ηρακλειου. Τοτε η ρηση ,αν και μπορει να μη λεγοταν, σιγουρα γινοταν πραξη.
Τελος παντων, οποιον μορφωμενο Χριστιανο και να ρωτησεις (οχι τους κατ ευφημισμο) θα σου πει πως δεν ειναι σωστο να αποδιδουμε το πιστευε και μη ερευνα στη σημερινη θεση της Εκκλησιας.
Δεν την εχω δει και πουθενα γραμμενη με κομμα για να σου πω την αληθεια, αν θες ανεφερε καποια πηγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Έχω αρνηθεί πολλές προτάσεις από ελεύθερες κορασίδες. Πιστεύω ότι μόνο το εντός γάμου σεξ είναι εγκεκριμένο και αυτό μόνο όταν έχει στόχο την τεκνοποιία.

Δυστυχώς όμως, έχω και εγώ αδυναμίες, συνεπώς σε πρόταση της γυναίκας του αδερφού μου, απλά θα αποκτούσα μια ακόμη φαντασίωση για χρήση κατά τη διάρκεια του αυνανισμού. :/:


Α να χαθεις βλασφημε και σε νομιζα σοβαρο τεκνο του θεου.:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
δηλαδη αν ο αλλος του αρεσει να ακουει lady gaga τι φταιει???ο χριστος δεν ειπε να μην ακουμε την μουσικη που θελουμε....και απο ποτε ο πολιτισμος θεωρειτε αμαρτια???ειναι δηλαδη ο χατζιδακης αμαρτια?ειναι ο σαββοπουλος αμαρτια???ωρε που παμε..........................
ειναι το θεατρο αμαρτια???????????απο ποτε???????ειναι το σινεμα αμαρτια???????????απο ποτε???



***και σε εμας οι ιερεις ειναι ολοι πανω απο 90 κιλα...πλακα με κανεις??*****


και ποτε ειπε ο ιησους οτι ο πολιτισμος ειναι αμαρτια????αυτα οδηγουν στον ''πολιτιστικο στραβισμο'' απ την παιδικη ηλικια ακομα....ωρε που παμε






εχετε καθε δικαιωμα τωρα να μου βαλετε οσα αρνητικα θελετε...

και τι πρεπει να κανει το καθε παιδι να καθεται σπιτι του και να προσευχεται ολη την ημερα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
δηλαδη αν ο αλλος του αρεσει να ακουει lady gaga τι φταιει???ο χριστος δεν ειπε να μην ακουμε την μουσικη που θελουμε....και απο ποτε ο πολιτισμος θεωρειτε αμαρτια???ειναι δηλαδη ο χατζιδακης αμαρτια?ειναι ο σαββοπουλος αμαρτια???ωρε που παμε..........................
ειναι το θεατρο αμαρτια???????????απο ποτε???????ειναι το σινεμα αμαρτια???????????απο ποτε???


και ποτε ειπε ο ιησους οτι ο πολιτισμος ειναι αμαρτια????αυτα οδηγουν στον ''πολιτιστικο στραβισμο'' απ την παιδικη ηλικια ακομα....ωρε που παμε






εχετε καθε δικαιωμα τωρα να μου βαλετε οσα αρνητικα θελετε...

και τι πρεπει να κανει το καθε παιδι να καθεται σπιτι του και να προσευχεται ολη την ημερα?????

Αμαρτια ειναι να πιστευουμε και να υπακουμε σε ολες αυτες τις μ@@λακιες.
ωχ τι προσεξα τωρα.αυτη η φατσουλα ειναι αμαρτωλη--->:cake:.Γιορταζει τα γεννεθλια της.Απαιτω απο το ischool να την αφαιρεσει αν δεν εξομολογηθει μεχρι αυριο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
σωστος.......................................................και αφου ειναι αμαρτωλο το internet εσεις δασκαλε γιατι εχει λογαριασμο στο i school?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top