Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Οταν δούλευα στο ΚΑΦΚΑ Φιλιατρών (Κέντρο Αποθεραπείας Φυσικών και Κοινωνικών Παθήσεων), φιλοξενούσαμε 100 παιδιά με σύνδρομο down και διάφορα ψυχωσικά περιστατικά. Ολα αυτά τα παιδιά, μα όλα, έχουν εγκαταληφθεί από τις οικογένειές τους. Κάθε χρόνο, προστίθενται σε αυτά περίπου 8 με 15 παιδιά.
Και αυτά είναι μόνο στοιχεία ενός πολύ μικρού ιδρύματος, αρκούν όμως για να διαπιστώσει κάποιος πως έχουν τα πράγματα.
Δεν πιστεύω οτι υπάρχουν οικογένειες με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις, κι αν υπάρχουν μπράβο τους.
εγω παντος πιστευω οτι υπαρχουν αλλα τοσα που ζουν στο σπιτι τους οπου οι γονεις τους δεν τα αποχωριζονται με τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
εγω παντος πιστευω οτι υπαρχουν αλλα τοσα που ζουν στο σπιτι τους οπου οι γονεις τους δεν τα αποχωριζονται με τιποτα
Φυσικά και υπάρχουν, άλλο πράγμα όμως είναι αυτό, και άλλο η επιλογή του να φέρεις ένα παιδί με τόσα προβλήματα στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχουν, άλλο πράγμα όμως είναι αυτό, και άλλο η επιλογή του να φέρεις ένα παιδί με τόσα προβλήματα στον κόσμο.

Εάν δεν έχει προβλήματα πειρατή και απλά είναι ανεπιθύμητη εγγυμοσινη; τότε τι γίνετε; ποια η άποψη σου;

συγνώμη κιόλας άλλα ρωτάω πληροφοριακά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν ξέρω βρε Μάνια, είναι πολύ λεπτό ζήτημα.
Δεν μου αρέσει που μερικές κοπέλες, έτσι ελαφρά την καρδία, ρίχνουν ένα παιδί, αλλά πιστεύω οτι για να έρθει ένα παιδί στον κόσμο, όλες οι συνθήκες γύρω του θα πρέπει να είναι ιδανικές, και σίγουρα οι λόγοι που αναγκάζουν μια κοπέλα να κάνει έκτρωση, δεν εξασφαλίζουν ιδανικές συνθήκες.
Πάντως θα ήθελα όταν μιλάμε για τη γέννηση ενός παιδιού, να καταλάβουμε οτι πρέπει να είναι μια συνειδητή επιλογή και όχι μα ανεπιθύμητη κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Βασικα, θα συμφωνησω με τον Πειρατη. Επισης, να ρωτησω αυτους που θεωρουν την εκτρωση εγκλημα, θεωρειτε και την αντισυλληψη εγκλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εδω σοκρίστικα δεν πιστευω οτι γίνοντε αυτα

Επέζησε μετά από μια αποτυχημένη εκτρωση




αυτή είναι η Γιάννα μια κοπέλα όπου επέζησε μετά από μια αποτυχημένη έκτρωση . κυριολεκτικά επέζησε από τον σκουπιδοτενεκέ που την πέταξαν . Και δεν είναι η μόνη ! 1 στα 30 εκτρωμένα παιδιά αποχωρίζονται τη μαμά τους ζωντανά και μετά θανατώνονται από τους "γιατρούς" . τώρα η κοπέλα αυτή αγωνίζεται κατά των εκτρώσεων . αν είναι δικαίωμα της γυναίκας η έκτρωση τότε που είναι τα δικά μου δικαιώματα? αναρωτιέται
Στις διακοπες κυησης (εκτρωση) σε προχωρημένους μήνες , οι γονεις δεν ενημερωνονται οτι (συνηθως) θα προβουν σε κανονικη επωδυνη γεννα .Ουτε γνωριζουν οτι το παιδι δεν γεννιεται (συνηθως) τεμαχισμενο ή νεκρο, αλλα αφηνεται να πεθανει. Αφου κοπει ο ομφαλιος λωρος στο μωρο που ειναι συνηθως 4 μηνων και σαν μια μεγαλη πιθαμη ,το μωρο κινειται και παλευει να αναπνευσει....Ελεος....Κυριολεκτικα, πετιεται στον τενεκε και στις λιγες περιπτωσεις που ειδα τετοια μωρα τυλιγμενα σε πετσετα και πεταμενα στπν παγκο, μου ειπαν οτι απλα απο περιεργια ζητανε καποιοι γονεις να τα δουν πριν πεταχτουν.....
Οι εκτρώσεις αυτού του είδους (D&X Dilation & extraction διάνοιξη της μήτρας και εξαγωγή του εμβρύου ) απαγορεύτηκαν στην Αμερικής λόγο της βαρβαρότητας τους . Και οι άλλες μέθοδοι είναι αποτρόπαιοι αλλά με αυτό το τρόπο κυριολεκτικά γεννιέται το παιδί ζωντανό και αφήνεται να πεθάνει μόνο του στην καλύτερη περίπτωση .


Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Κάτσε βρε Demelene, νομική κάλυψη προς τι; Να γεννήσει ένα παιδί η γυναίκα που δεν θα το θέλει για να το μεγαλώσει ο άντρας; Να βάλει το σώμα της σε μια τέτοια ταλαιπωρία, να τρελαθεί από τις ορμόνες, να έχει τα γνωστά ψυχολογικά σκαμπανευάσματα, να πάρει βάρος, να λείψει από την δουλειά της και να κάνει pause στην καριέρα της για να κάνει ένα παιδί που δεν θέλει; Αυτό που λες είναι παράλογο!

Και σου μιλάει ένα άτομο που ούτε φεμινίστρια είναι, ούτε για τον εαυτό της θα επέλεγε την εκτρωση.

Άλλο ισότητα, άλλο ομοιότητα.

Κάτι τέτοια, που αφορούν κούραση του σώματος εννέα μήνες, κάνουν κάποιες μητέρες να αισθάνονται οτι το παιδί τους ανήκει και έχουν κάθε δικαίωμα πάνω σε αυτό.
Αν προσέξατε στο πόστ μου δεν είπα ότι με το ζόρι πρέπει η γυναίκα να γεννήσει. Αυτό που λέω είναι ότι όπως ο άνδρας υποχρεώνεται δια νόμου (αναγνώριση) σε μια Α διαδικασία αν η γυναίκα επιθυμεί να το κρατήσει, το αντίστοιχο δεν υπάρχει από την ανάποδη.

Και επειδή δίκιο έχετε ότι δεν μπορείς να αναγκάσεις μια γυναίκα να εγκυμονήσει, τότε θα έπρεπε να συμβαίνει το ανάποδο δλδ αν ο άνδρας δεν θέλει να είναι υποχρεωμένη η γυναίκα να το ρίξει.

Και όπως λέτε όχι ομοίότητα αλλά ισότητα.

Νιντζάκι thanks αλλά αυτά είναι common sense αρκεί να θες να βάλεις το μαχαίρι στο κόκκολα σε κοινωνικά και θρησκευτικά κατεστημένα.

ΚΟΥΕ σοβαρέψου αν και καιρό έχω να σε δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Και δεν νομίζω ότι στην ηλικία σου έχεις ασχοληθεί με Αμεα τόσο πολύ και έχεις έρθεις σε επαφή με τόσες οικογένειες που έχουν ώστε να ξέρεις και τι ακριβώς γίνεται... :)

Για την ακρίβεια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Γνώρισα μία οικογένεια το καλοκαίρι και τη θαύμασα για την υπομονη τής και το κουράγιο της. Κι επίσης θαύμασα μία κοπέλα που σηκώθηκε στα έδρανα της Βουλής των εφήβων, εκπρόσωπος Ειδικού Σχολείου, και τα ΕΧΩΣΕ. Και όλα τα μικρά και καλοβολεμένα παιδάκια, που είχαν και τα δύο τους χεράκια και οι κινήσεις τους ήταν αρμονικές και όχι νευρόσπαστες, είχαν φτάσει στην βουλή με τις έτοιμες εκθεσούλες και τα παραμυθάκια και όταν την άκουσαν ανατρίχιασαν.

Κρίμα που δεν είναι όλη η ανθρωπότητα σαν κι αυτούς. Πραγματικά μετά απο αυτή τη συζήτηση αν μου τύγχαινε κάτι τέτοιο θα το κρατούσα και θα το μεγάλωνα και θα το αγαπούσα. Και πρώτα απο όλα θα το έπαιρνα μακριά απο την Ελλάδα.

Πολλά τραγούδια λέμε έξω απο το χορό όμως έτσι νιώθω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εδω σοκρίστικα δεν πιστευω οτι γίνοντε αυτα

Επέζησε μετά από μια αποτυχημένη εκτρωση




αυτή είναι η Γιάννα μια κοπέλα όπου επέζησε μετά από μια αποτυχημένη έκτρωση . κυριολεκτικά επέζησε από τον σκουπιδοτενεκέ που την πέταξαν . Και δεν είναι η μόνη ! 1 στα 30 εκτρωμένα παιδιά αποχωρίζονται τη μαμά τους ζωντανά και μετά θανατώνονται από τους "γιατρούς" . τώρα η κοπέλα αυτή αγωνίζεται κατά των εκτρώσεων . αν είναι δικαίωμα της γυναίκας η έκτρωση τότε που είναι τα δικά μου δικαιώματα? αναρωτιέται
Στις διακοπες κυησης (εκτρωση) σε προχωρημένους μήνες , οι γονεις δεν ενημερωνονται οτι (συνηθως) θα προβουν σε κανονικη επωδυνη γεννα .Ουτε γνωριζουν οτι το παιδι δεν γεννιεται (συνηθως) τεμαχισμενο ή νεκρο, αλλα αφηνεται να πεθανει. Αφου κοπει ο ομφαλιος λωρος στο μωρο που ειναι συνηθως 4 μηνων και σαν μια μεγαλη πιθαμη ,το μωρο κινειται και παλευει να αναπνευσει....Ελεος....Κυριολεκτικα, πετιεται στον τενεκε και στις λιγες περιπτωσεις που ειδα τετοια μωρα τυλιγμενα σε πετσετα και πεταμενα στπν παγκο, μου ειπαν οτι απλα απο περιεργια ζητανε καποιοι γονεις να τα δουν πριν πεταχτουν.....
Οι εκτρώσεις αυτού του είδους (D&X Dilation & extraction διάνοιξη της μήτρας και εξαγωγή του εμβρύου ) απαγορεύτηκαν στην Αμερικής λόγο της βαρβαρότητας τους . Και οι άλλες μέθοδοι είναι αποτρόπαιοι αλλά με αυτό το τρόπο κυριολεκτικά γεννιέται το παιδί ζωντανό και αφήνεται να πεθάνει μόνο του στην καλύτερη περίπτωση .


Πηγή
επαθα σοκ μιλαμε πως επεζησε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Δηλαδή πρέπει ντε και καλά να αντιμετωπίζουμε την έκτρωση λες και είναι το πιο θλιβερό γεγονός;
Πείτε με αναίσθητη αλλά προσωπικά αν έπρεπε να κάνω έκτρωση, το βλέπω σαν απλά μια εγχείριση και τίποτα παραπάνω. Δεν μπορώ να το δω συναισθηματικά. Ίσως αν το ζούσα να μην ήμουν τόσο αναίσθητη αλλά επι του παρόντος έτσι το βλέπω.
Αυτό φυσικά δεν σημαίνει οτι δεν παίρνω τα μέτρα μου, ίσως και περισσότερο απο μερικές "συναισθηματικές" (και χάπι και τράβηγμα μαζί). Όχι επειδή δεν θέλω να βιώσω τον "συναισθηματικό χαμό" μιας έκτρωσης αλλά για τον πολύ απλό λόγο οτι είναι μια εγχείριση που καταπονεί το γυναικείο σώμα και φυσικά ...κοστίζει.

Το δικό μου μήνυμα γιατί μπήκε σε παράθεση? Είμαι συναισθηματική?:confused:
Όταν είπα για ασπιρίνες, εννοούσα κάποιες ανόητες κατ'εμέ που αντί να κάτσουν να προφυλαχτούν με κανά αντισυλληπτικό και άλλους τρόπους, όταν "τύχει" και μείνουν έγκυες, λένε "τι να κάνουμε, τι να κάνουμε, ας κάνουμε έκτρωση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mania
Εντάξη γνώμη σου και πραγματικά σεβαστή, άλλα πιστέυω ότι τότε δεν θα υπήρχαν πολλα παιδιά πάνω στην γή, εκατομύρια παιδιά δεν έχουν αγάπη, και άλλα τόσα δεν έχουν τα βασικά,
Ας μην υπηρχαν. Το λες αυτο τωρα, αλλα αν ζουσαμε τη δυστυχια αυτων των παιδιων ισως δε θα το λεγες. Δε λεμε να σκοτωσουμε τα δυστυχισμενα, αλλα οχι και να τα αυξανουμε συνειδητα.

άλλα η ζωή για μένα είναι δικαίομα αυτού που πρόκειτε να την ζήσει και όχι αυτού που την κάνει, άν ήταν έτσι είναι δηκαίωμα της μάνας και να το βγάζει στο κλαρί ΚΑΙ να το κακοποιει σεξουαλικά ΚΑΙ να το βάζει να ζητιανέυει ΚΑΙ να το σκοτώνει στα νέυρα του επάνω.

Τι διαφορά έχει άν είναι στην κοιλιά της ή αφού γενηθει; Τότε γιατί είναι έγκληματεί μια γυναίκα όταν παιτάξει το παιδι στα σκουπίδια αφού γενηθει και όχι όταν το σκοτώνει πρίν γενηθει;
Αυτο ειναι λεπτο θεμα και αφορα το πως οριζεται ο ζωντανος οργανισμος ωστε να αρχισει να εχει δικαιωματα.

Και ειναι λεπτο το θεμα επειδη δεν ειναι και ευκολο να απαγορευτει η εκτρωση κατα περιπτωσεις. Οποτε πχ γιατι να υποχρεωσεις μια γυναικα να κανει παιδι, λογω βιασμου πχ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μάνια η έκτρωση που αναφέρεις έγινε στους 7,5 μήνες εγκυμοσύνης!!!!!!!!
Αυτό δεν ειναι έκτρωση είναι όντως δολοφονία
Αλλά όταν αναφερόμαστε σε νόμιμη έκτρωση μιλάμε για ένα διάστημα γύρω στον δεύτερο μήνα αν δεν κάνω λάθος:worry:
Επίσης να πω ότι κι εγώ δεν καταδικάζω μια κοπέλα που επιλέγει για οικονομικούς λόγους ή λόγους ηλικίας να κάνει έκτρωση. Απλά ελπίζω να μην μου τύχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
αν και προσωπικα ΔΕΝ συμφωνω με την εκτρωση, εαν υπαρχουν σοβαροι λογοι οπως πχ βιασμος, προβλημα υγειας κτλ τοτς ναι συμφωνω να κανει - επιλογη της ειναι. αλλα για μενα δεν στεκει το οικονομικο προβλημα παιδια, δεν μιλαμε για λεφτα, μιλαμε για μια ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ η οποια ειναι ανεκτιμητη για μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Μάνια η έκτρωση που αναφέρεις έγινε στους 7,5 μήνες εγκυμοσύνης!!!!!!!!
Αυτό δεν ειναι έκτρωση είναι όντως δολοφονία
Αλλά όταν αναφερόμαστε σε νόμιμη έκτρωση μιλάμε για ένα διάστημα γύρω στον δεύτερο μήνα αν δεν κάνω λάθος:worry:
Επίσης να πω ότι κι εγώ δεν καταδικάζω μια κοπέλα που επιλέγει για οικονομικούς λόγους ή λόγους ηλικίας να κάνει έκτρωση. Απλά ελπίζω να μην μου τύχει...


Είναι νόμιμη υπό όρους και η έκτρωση μέχρι τον 6ο μήνα. Αλλά στο διάστημα 4-6 μήνα είναι σαφώς αυστηρότερα τα νομικά πλαίσια.

Πάντως επειδή είχα αυτό το θέμα ως εργασία στο Ειδικό Ποινικό, θυμάμαι ότι είναι εξαιρετικά αυξημένα τα ποσοστά Ευρωπαίων γυναικών που επειδή στη χώρα τους υπάρχει μια μερική ποινικοποίηση της άμβλωσης, πηγαίνουν στην Ολλανδία. Το χειρότερο, όμως, είναι όσες για α, β λόγους αποφασίζουν να μην φέρουν στη ζωή το κυοφορούμενο και πηγαίνουν σε κλινικές-παραπήγματα με ανεπαρκή υγιεινή και τεράστιους κινδύνους για την υγεία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αν και προσωπικα ΔΕΝ συμφωνω με την εκτρωση, εαν υπαρχουν σοβαροι λογοι οπως πχ βιασμος, προβλημα υγειας κτλ τοτς ναι συμφωνω να κανει - επιλογη της ειναι. αλλα για μενα δεν στεκει το οικονομικο προβλημα παιδια, δεν μιλαμε για λεφτα, μιλαμε για μια ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ η οποια ειναι ανεκτιμητη για μενα
Δυστυχως ομως παιζει και αυτο ρολο. Aitn we livin in a great world?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ας μην υπηρχαν. Το λες αυτο τωρα, αλλα αν ζουσαμε τη δυστυχια αυτων των παιδιων ισως δε θα το λεγες. Δε λεμε να σκοτωσουμε τα δυστυχισμενα, αλλα οχι και να τα αυξανουμε συνειδητα.

Αυτο ειναι λεπτο θεμα και αφορα το πως οριζεται ο ζωντανος οργανισμος ωστε να αρχισει να εχει δικαιωματα.

Και ειναι λεπτο το θεμα επειδη δεν ειναι και ευκολο να απαγορευτει η εκτρωση κατα περιπτωσεις. Οποτε πχ γιατι να υποχρεωσεις μια γυναικα να κανει παιδι, λογω βιασμου πχ ;

Ναι έχω καλοπεράσει σαν παιδί, νάι έχω πάρει αγάπη μόρφοση, βοήθεια και είχα καλές συνθύκες ζωής, ναι δεν γνωρίζω πώς είναι να μην σε αγαπάνε, να σου μηλάνε άσχημα, ακόμα και να ασκούν βία πάνω σου, ακόμα και να σου στερούν τα βασικά όπως το διάβασμα, άλλα υπάρχει κάτι ακόμα όταν αυτά τα παιδια βγούν απο αυτές τις οικογένειες εκτιμούν την δική τους οικογένεια και καμιά φορά δεν θέλουν οι ίδιοι να κάνουν παιδιά για να μην τα καταστρέψουν, να μην κάνουν τα ίδια λάθη με τους γονείς τους, αυτά τα παιδιά όταν παντρευτούν ή όταν μεγαλώσουν ζούν την κάθε στιγμή, λατρέβουν και πολεμούν για την οικγένια τους περισσότερο απο τα παιδιά που καλοπαιρνούν και δεν ξέρουν τι θέλουν, τα παιδιά αυτά έχουν ένα στόχο να είναι καλύτερα στην ζωή τους μετα απο τους γονείς, κάτι που ναί δεν μπορεί να καταλάβει κανένας:)

Το δικαίωμα στην ζωή το έχουν όλοι, και αυτά τα μωρά έχουν χωή, έβαλα ένα άρθρο, εκείνο παρόλο που πετάχτηκε το μωρό έζησε το οποιο σημαίνει ότι είναι ζωντανός οργανισμός.

Το λόγο βιασμού δεν ξέρω τι θα γινόταν άλλα προσοπικά θα ένοιωθα πτώμα άν έκανα ποτέ έκτρωση, δεν ξέρω γιατί άλλα έχω μάθει να πολεμάω στην ζωή μου, ας πολεμήσω και για κάτι που δεν έφτεξε σε τίποτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όπως όλοι ξέρετε (ή έστω οι περισσότεροι :P) η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχε ένα άδοξο τέλος...
το τι έγινε όμως δεν το γνωρίζετε....

υποχρεώθηκα σε έκτρωση (με δική μου απόφαση φυσικά)

Το έμβρυο που ήταν μέσα μου δεν μεγάλωνε σωστά... απλό τυχαίο γεγονός... δεν έφταιξε τίποτα απολύτως... ήταν συμπτωματικό και τράβηξα τον κλήρο.... δεν υπάρχει κληρονομικότητα ή κάτι.... δεν έκανα κάτι λάθος... δεν έγινε απολύτως τίποτα λάθος....


ΟΜΩΣ....
Υπήρχε δυσπλασία στο κεφάλι
δεν είχε κλείσει σωστά και δεν μεγάλωνε σωστά
Οι πιθανότητες να μην το αποβάλει από μόνος του ο οργανισμός μου ήταν λίγες... αλλά αν γινόταν αυτό θα γινόταν μετά από ίσως και δύο μήνες...
δηλαδή θα είχα μια φυσιολογική αποβολή στον 5ο μήνα....
έχετε την παραμικρή ιδέα τη σημαίνει αυτό?
σημαίνει φυσιολογικός τοκετός ίσως και καισαρική για ένα πεθαμένο μωρό

η άλλη περίπτωση ήταν να... ελπίζω... να ζήσει

ΑΝ ζούσε, θα ήταν ένας άνθρωπος με δυσπλασία στο κεφάλι, τα μάτια στα μάγουλα, τα αυτιά στον αυχένα (πολυ παραμορφωμένο) με νοητική καθυστέρηση κι όχι απλά λίγο υστέρηση
Κοινώς θα είχα ένα τερατάκι - ζωάκι να το φροντίζω και να είμαι μια "ευτυχισμένη μητέρα".

Σήμερα δέχομαι με πολύ μεγάλη μου χαρά την κατηγορία ότι είμαι εγκληματίας του μωρού μου...
ειλικρινά το λέω....
χίλιες φορές εγκληματίας...
και τελικά ναι.... κάτω από ορισμένες συνθήκες μπορούμε όλοι μας να γίνουμε εγκληματίες




έξω απ το χορό.... μπορούμε να πούμε εκπληκτικά πολλά τραγούδια


Το ότι μοιράστηκα αυτό το γεγονός μαζί σας.... ήταν μόνο και μόνο για να δείτε και την άλλη πλευρά.
Και καλό θα είναι να μη μου πει κανένας ότι εγώ ήμουν εξαίρεση...

Η ΚΑΝΕΙΣ Η ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΚΤΡΩΣΗ .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
κουε είσαι η καλύτερη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
κουε μπορει να ειμαι κατα της εκτρωσεις αλλα σε αυτην την περιπτωση πιστευω οτι επραξες σωστα κ στην καλυτερη στιγμη...
ηταν σιγουρο οτι το μωρακι θα ειχε τετεια καταλυξη? παντος μπραβο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οι πιθανότητες ήταν τρεις
ή θα πέθαινε μόνο του κατά τον 5ο μήνα ή θα γεννιόταν ένα τέρας ή θα έκανα έκτρωση.

διάλεξα το τρίτο


Δεν είμαι εξαίρεση καλή μου....
Τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ!

Για αυτό λέω... ή είσαι υπέρ ή είσαι κατά της έκτρωσης... για όποιο λόγο.
Το πως αισθάνεται η κάθε γυναίκα είναι καθάρα δική της υπόθεση.

Κανένας (ούτε ο άντρας μου) δεν μπορεί να φανταστεί τι πέρασα και πως ένιωσα.
Αντίστοιχα αυτό ισχύει για την κάθε γυναίκα που κάνει έκτρωση για οποιοδήποτε λόγο....
Ποτέ μα ποτέ δεν ξέρεις τι παίζει... κάθε περίπτωση είναι ιδιάζουσα...

Εγώ για την Ιερά σύνοδο και τους καθολικούς και για αρκετούς ορθόδοξους... είμαι εγκληματίας.
Δεν το είπα ειρωνικά ότι τον αποδέχομαι με χαρά τον τίτλο.
Γιατί ξέρω ότι κανένας απ όλους αυτούς δεν θα ήταν δίπλα μου στο υπόλοιπο της ζωής μου με αυτό το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top