Χταποδάκι ψητό

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θέλω να κάνω χταπόδι ψητό. Αγόρασα κατεψυγμένα πλοκάμια. Όλες οι συνταγές λένε ότι πρέπει πρώτα να το χτυπήσεις για να μαλακώσει. Παίζει αυτά να είναι ήδη χτυπημένα; Αν όχι, πώς να το κάνω αυτό; Δεν έχω σφυρί κρέατος που λένε οι συνταγές. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ρώτησα τη μαμά μου επειδή κάνει συχνά.
Μου είπε πως το κατεψυγμένο δε θέλει χτύπημα.
(Τα υπόλοιπα τα ξέρεις; Mη γράφω άδικα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
όχι φυσικά....δεν χρειάζεται να το χτυπήσεις απλά το βάλεις σε νερό και ξύδι
και καλύτερα να παίρνεις ολόκληρο χταπόδι ή μοσχιούς
εγώ προτιμώ να το βράζω λίγο με νερό και ξύδι να πετάω το νερό
και μετά να το κάνω είτε κοκκινιστό
είτε απλά βραστό και μετά να ρίξω ξύδι και λάδι σκέτο και μπορείς να το φυλάξεις και σε αεροστεγές μπουκάλι...μεζές από τους λίγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εμείς δεν το βάζουμε σε ξύδι.
Μου είπε πως το βάζει σε μια κατσαρόλα, χωρίς νερό, σε χαμηλή θερμοκρασία για κανένα δεκάλεπτο να βράσει. Βγάζει από μόνο του νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
οσο για το κτυπημα σε περιπτωση που χρειαστειτε λεμε να κτυπησετε κατι:P εγω χρησιμοποιω τον πλαστη. βαζει το υλικο που θες ειτε σε σακουλακι πλαστικο, ειτε κατω απο αντικολλητικο χαρτι και το βαρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Άρα το γλιτώνω το χτύπημα :D

Για συνταγή μου φάνηκε καλή αυτή: https://www.grouprecipes.com/37444/octapothi--greek-grilled-octopus.html
Πώς σας φαίνεται;

Παιδιά μη μου λέτε για βραστό και κοκκινιστό και τέτοια, στη σχάρα θέλω να το κάνω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aπλά αν το βράσεις λίγο, χωρίς νερό όπως σου είπα, γίνεται πιο μαλακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εμείς δεν το βάζουμε σε ξύδι.
.
Ούτε εγώ.Το έχω αρκετή ώρα όμως αρχικά στην κατσαρόλα.

οσο για το κτυπημα σε περιπτωση που χρειαστειτε λεμε να κτυπησετε κατι:P εγω χρησιμοποιω τον πλαστη. βαζει το υλικο που θες ειτε σε σακουλακι πλαστικο, ειτε κατω απο αντικολλητικο χαρτι και το βαρας!
Αυτά είναι για τα λετεπίλεπτα πλάσματα.Οι αγριάνθρωποι σαν τον Chem αν λάχει κάνουν αγώνα τζούντο με ολόκληρο το κοτόπουλο πάνω στο τραπέζι προκειμένου να φάνε κοτόσουπα.Φοβερές λαβές όχι αστεία:P
Ευχαριστώ πολύ! Άρα το γλιτώνω το χτύπημα :D
Ναι δεν παίζει,μόνο αν το πάρεις φρέσκο απο τον ψαρά ίσως χρειάζεται,αν δεν το κάνει αυτός.


Για συνταγή μου φάνηκε καλή αυτή: https://www.grouprecipes.com/37444/octapothi--greek-grilled-octopus.html
Πώς σας φαίνεται;

Παιδιά μη μου λέτε για βραστό και κοκκινιστό και τέτοια, στη σχάρα θέλω να το κάνω :redface:
Καλή,αλλά συνεχίζω να το προτιμώ κρασάτο ή με μακαρονάκι.
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Βάζουμε σε μία κατσαρόλα το χταπόδι χωρίς νερό (μόλις αρχίσει να ζεσταίνεται θα αρχίσει να βγάζει το ζουμί του). Προσθέτουμε λίγο ξύδι. Σκεπάζουμε και αφήνουμε να βράσει μέχρι να μαλακώσει. Το ψήνουμε στα κάρβουνα ή στο γκρίλ σκεπασμένο με αλουμινόχαρτο ρίχνουμε λάδι, δάφνη, σκόρδο, πιπέρι
Όταν είναι έτοιμο, το κόβουμε σε κομματάκια και το σερβίρουμε με λαδόξυδο.....

Ε!! κάνε μια δοκιμή... μάλλον την πρώτη φορά θα σου βγει λίγο σκληρό ....όλοι όταν είμασταν πρωτάρηδες κάναμε δοκιμές.....αλλά συνέχισε την επόμενη θα γίνει ακόμη καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ψητο,με ξυδι και χοντρα πιπέρια και πολληηη ριγανη στη γαστρα ειναι εξαιρετικο(και χωρις γαστρα παλι καλο),,καλυτερα ομως να μαριναριστει σε ξυδι πρωτα..
το ξυδι σπαει τις ινες..
και με πατατες μαζι ακομα καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αποφάσισα να ακολουθήσω αυτή τη συνταγή που βρήκα, με τη διαφορά ότι πρώτα θα το βράσω (αντί να το χτυπήσω που λέει). Πόση ώρα το βράζετε εσείς;

ΥΓ: Το έχω ήδη στην κατσαρόλα και βράζει, οπότε όπως καταλαβαίνετε η ερώτηση επείγει λίγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κανένα δεκάλεπτο.

Καλή επιτυχία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ!

Μόνο; Ήδη το έχω κανά μισάωρο και δε μου φαίνεται να έχει μαλακώσει και πολύ. Πώς καταλαβαίνω ότι μαλάκωσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το έβρασες πάρα πολύ, κλείστο. :P
Το πολύ τέταρτο πρέπει. Δεν ξέρω πως το καταλαβαίνεις, έτσι μου είπε πάντως η μαμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ωχ, και τώρα τι κάνω αν το έβρασα πάρα πολύ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Βασικά δεν βράζουμε το χταπόδι για να μαλακώσει, γιατί του αφαιρούμε γεύση... Αλλωστε, δεν χρειάζεται να είναι τελείως μαλακό, γιατί θα χάσει στο ψήσιμο την ωραία κρουστή του υφή...Λια, βάλε λίγο λάδι και βαλτο να ψηθει...Δεν πρεπει βασικα να σε προλαβα και να το έχεις βάλει ήδη....Ψηστο σε χαμηλη φωτια για αρκετη ωρίτσα, περίπου 20 - 25 λεπτα. Θα το βάλεις στο φούρνο για ψησιμο?? Αν ναι, στείλε μου να σου πω πως....Εχει κολπο... :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ε, φαντάζομαι το ψήνεις τώρα. Απλά άλλη φορά μέχρι τέταρτο άστο. :)

@ Katerina
Είσαι σίγουρη; Και στο ιντερνετ που είδα λέει ότι με το βράσιμο γίνεται πιο μαλακό και μάλιστα κάπου είδα πως το κατεψυγμένο θέλει καλή απόψυξη και βράσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ευχαριστώ!

Μόνο; Ήδη το έχω κανά μισάωρο και δε μου φαίνεται να έχει μαλακώσει και πολύ. Πώς καταλαβαίνω ότι μαλάκωσε;

Δε νομίζω πως κάνεις καλά Λια που το κρατάς.Αν ήθελες να το κάνεις βραστό φαγητό με σάλτσα,το βράζεις μια ώρα στην αρχη τουλάχιστον (για να μαλακώσει).Αλλά αν το προορίζεις για σχάρα,ρώτησα τη μάνα ( :P ) και λέει πως γενικά όσο το βράζεις τόσο του φεύγει η γεύση.Δεν ξέρω αν της εξήγησα 100% σωστά τι θέλεις να κάνεις κι αν κατάλαβα κι εγώ,ανάλογα και τι θα προσθέσεις μετά.

Καλή επιτυχία

Βασικά δεν βράζουμε το χταπόδι για να μαλακώσει, γιατί του αφαιρούμε γεύση...
Ακριβώς:/:
Αν ναι, στείλε μου να σου πω πως....Εχει κολπο... :D

:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν το ψήνω τώρα παιδιά, τώρα το έβαλα στη μαρινάδα με το ξύδι και το λάδι και το έχω στο ψυγείο, όπως έλεγε η συνταγή. Έλεγα να το αφήσω overnight, όχι;

Κατερίνα, δεν έχω σκοπό να το κάνω στο φούρνο, αλλά πες το το κόλπο να βρίσκεται, μπορεί να το χρειαστεί κάποιος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν το ψήνω τώρα παιδιά, τώρα το έβαλα στη μαρινάδα με το ξύδι και το λάδι και το έχω στο ψυγείο, όπως έλεγε η συνταγή. Έλεγα να το αφήσω overnight, όχι;
Οχι.Ανάλογα,ασε το να ξεπαγώσει,κι αν θέλεις να το μαλακώσεις λίγο βάλε το για κανένα δεκάλεπτο,αλλά όχι και πολύ δυνατά,δεν είμαι σίγουρος γιατί μόνο βραστό το έχω κάνει.Εκεί θέλει πολλή ώρα βράσιμο αλλά η διαφορά είναι πως τα υγρά μένουν πρώτον,και δεύτερον έχεις τόσες γεύσεις,οπότε δεν είναι αυτή του χταποδιού που θέλεις τόσο έντονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top