Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μόνο μια ερώτηση, είσουν υπέρ η κατά της έκτρωσης πρίν το περιστατικό;

υπέρ
θεωρώντας πάντα ότι η κάθε περίπτωση είναι ιδιάζουσα και μοναδική και ποτέ μα ποτέ κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι κρύβεται από πίσω (και να είσαστε σίγουροι ότι ό,τι ακούτε δεν είναι πάντα η αλήθεια....)

το ότι ήμουν υπέρ πάντως... ΚΑΘΟΛΟΥ πιο εύκολο δεν το έκανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
υπέρ
θεωρώντας πάντα ότι η κάθε περίπτωση είναι ιδιάζουσα και μοναδική και ποτέ μα ποτέ κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι κρύβεται από πίσω (και να είσαστε σίγουροι ότι ό,τι ακούτε δεν είναι πάντα η αλήθεια....)

το ότι ήμουν υπέρ πάντως... ΚΑΘΟΛΟΥ πιο εύκολο δεν το έκανε!
Λες και ήξερες τι θα συμβεί.....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
υπέρ
θεωρώντας πάντα ότι η κάθε περίπτωση είναι ιδιάζουσα και μοναδική και ποτέ μα ποτέ κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι κρύβεται από πίσω (και να είσαστε σίγουροι ότι ό,τι ακούτε δεν είναι πάντα η αλήθεια....)

το ότι ήμουν υπέρ πάντως... ΚΑΘΟΛΟΥ πιο εύκολο δεν το έκανε!

Δεν έχει σχάση με την ευκολία καρδιά μου, απλά είσουν κατά για γενετικά ή γενικά; αυτό λέω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω κι εγώ μια ερώτηση σχετική και άσχετη. Όπως το βλέπει κανείς..

Όσοι είστε κατά της έκτρωσης, είστε και κατά της ευθανασίας?

Για μένα έχει μεγάλη σχέση. Ειδικά σε ότι αφορά την έκτρωση που γίνεται για λόγους υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Έχω κι εγώ μια ερώτηση σχετική και άσχετη. Όπως το βλέπει κανείς..

Όσοι είστε κατά της έκτρωσης, είστε και κατά της ευθανασίας?

Για μένα έχει μεγάλη σχέση. Ειδικά σε ότι αφορά την έκτρωση που γίνεται για λόγους υγείας.
Aυτό Ιζι, μήπως πρέπει να γίνει καινούργιο θέμα;
Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπάρχει θέμα περί ευθανασίας. Είναι το λινκ που παρέθεσα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Α οκ σόρρυ, δεν το πρόσεξα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα ποτέ ότι το θέμα υγείας είναι κάτι εφυκτό και έυκολο να το καταφέρεις απλά η δική μου η γνώμη ήταν και είναι ότι αυτό το μωρό είναι μια ψυχή, είναι ένα σποράκι που μεγαλώνει μέσα μας, προσωπικά θα έκανα τα πάντα για να το κρατήσω στην ζωή, όχι για μένα άλλα για εκείνο, εγώ δεν μετριέμε μπροστά σε μια νέα ζωή, που θα με ξυπνάει τα βράδυα, που θα με αγγαλιάζει και απλά θα με λέει μαμα, άν ποτέ έκανα κάτι τέτοιο δεν ξέρω άν θα ήθελα να κάνω άλλο παιδί, θα ένοιωθα ένοχη και πραγματικά δεν έχει να κάνει με κανέναν άλλο άλλα μόνο για μένα, για μια δέυτερη ευκερία που πήρα και εγώ κάποτε:)

Ακόμα και εσύ Μάνια μου περιγράφεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωρό... Δεν σκέφτεσαι ένα μωρό με κάποιο σύνδρομο που εκ των πραγμάτων μπορεί να σου τα στερήσει όλα αυτάααααααα.....

Συνοψίζοντας είμαι υπερ της έκτρωσης....
Και δεν είμαι εγώ ο Θεός να κρίνω την οποιαδήποτε γυναίκα που πήρε την απόφαση να το κάνει.....
Αυτή και μόνο ξέρει και τους λόγους αλλά και πόσο δύσκολο ήταν...
Μην είμαστε τόσο σκληροί γιατί κανείς ποτέ δεν ξέρει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προς όσες είστε τόσο φανατικά κατά της έκτρωσης: Όταν έχετε περίοδο δεν σκοτώνετε ένα δυνητικό μωρό δεδομένου οτι το ωάριο αυτό θα μπορούσατε να το γονιμοποιήσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εντάξει τώρα υπερβάλεις (πολύ όμως :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Προς όσες είστε τόσο φανατικά κατά της έκτρωσης: Όταν έχετε περίοδο δεν σκοτώνετε ένα δυνητικό μωρό δεδομένου οτι το ωάριο αυτό θα μπορούσατε να το γονιμοποιήσετε;

Και κάθε φορά που "μαστηγώνουμε το σαλάμι" ρε Λια σκοτώνουμε χιλιάδες ψυχές αλλα δεν μπορείς να το σκέφτεσαι έτσι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Και κάθε φορά που "μαστηγώνουμε το σαλάμι" ρε Λια σκοτώνουμε χιλιάδες ψυχές αλλα δεν μπορείς να το σκέφτεσαι έτσι :D
Γιαννη, μολις σε χρεωσα ενα πληκτρολoγιο Microsoft ασυρματο και μια 19" TFT Οθονη Sony :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γιαννη, μολις σε χρεωσα ενα πληκτρολoγιο Microsoft ασυρματο και μια 19" TFT Οθονη Sony :clapup:

:P :P :P Ρε γμτ όλο χρωστούμενα έχω στον Hunter :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Έχω κι εγώ μια ερώτηση σχετική και άσχετη. Όπως το βλέπει κανείς..

Όσοι είστε κατά της έκτρωσης, είστε και κατά της ευθανασίας?

Για μένα έχει μεγάλη σχέση. Ειδικά σε ότι αφορά την έκτρωση που γίνεται για λόγους υγείας.
Οταν η ευθανασία είναι επιλογή του ίδιου του ατόμου τότε δεν έχει σχέση. Όταν το άτομο δεν μπορεί να επιλέξει τότε ναι πραγματικά μιλάμε για το ίδιο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και κάθε φορά που "μαστηγώνουμε το σαλάμι" ρε Λια σκοτώνουμε χιλιάδες ψυχές αλλα δεν μπορείς να το σκέφτεσαι έτσι :D
:worship:
ολόκληρη στρατιά, τι λέμε τώρα:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οταν η ευθανασία είναι επιλογή του ίδιου του ατόμου τότε δεν έχει σχέση. Όταν το άτομο δεν μπορεί να επιλέξει τότε ναι πραγματικά μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για "ηθελημένο τερματισμό της ζωής, λόγω υγείας".
Πως δεν έχει σχέση! Και ας μην ξεχνάμε ότι ένα παιδί επιρρεάζει ΚΑΙ τη ζωή της μάνας και του πατέρα του. Επίσης για αρκετά χρονια θα αποφασίζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε ότι το αφορά!!
Για μένα δεν έχει καμία διαφορά. Δηλαδή είναι καλύτερα να το γεννήσουμε, να υποφέρει, να, να, να και μετά να αποφασίσει μόνο του να τερματίσει τη ζωή του? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Είμαι με μια Χ Ψ κοπέλα σε μια Χ, Ψ ΤΥΧΑΙΑ ηλικία και συνουσιαζόμαστε και μετά απο λίγο καιρό ακούω το "έγκυος". Μένω κόκκαλο; ΝΑΙ! Το βάζω στα πόδια; ΟΧΙ! Θα μου πεις...και τι κάνεις; Διαφωνώ στην έκτρωση και το αναγνωρίζω! Κι αν είσαι σε ευαίσθητη ηλικία; Αδιαφορώ! Όταν έβαζα απρόσεχτα το πουλί μου μέσα της ήταν καλά; Εκεί ήμουν άντρας ώριμος και τώρα που γκαστρώθηκε με πιάσαν οι ευαισθησίες; Αναγνώριση και πάλι!

Και η κοπέλα; Αυτή δε θα τραβήξει το λούκι της εγκυμοσύνης για 9 μήνες; ΦΥΣΙΚΑ! Αρα να κάνει έκτρωση; ΟΧΙ! Έτσι αφαιρεί μια ζωή! Μα θα μου πεις, θα χαλάσει όλη η δική της αν γεννήσει κανονικά. Αδιαφορώ! Όταν άνοιγε τα πόδια και έπαιρνε κρέας δίχως καλή προφύλαξη ήταν καλά; Γιατί να αφαιρέσει μια ζωή; Ούτε ο Θεος δε το κάνει αυτό και θα το κάνει ενα ανθρώπινο πλάσμα;

Για να σοβαρευτούμε λίγο, γιατί καλά το παίζουμε ώριμοι και πηδήκουλες αλλά στα δύσκολα και στα ηθικά σας θέλω.... :mad:

ΤΑ ΛΕΣ Π Ο Λ Υ ΚΑΛΑ.

Άρχοντα υποκλίνομαι! :worship:
Και εξηγούμαι: μιλάω για περιπτώσεις σοβαρής παραμόρφωσης, ανίατης ασθένειας και τέτοια. Τότε ναι, δέχομαι να γίνει έκτρωση, διότι η ζωή που θα έρθει στον κόσμο θα ταλαιπωρείται από την πρώτη στιγμή.

Κι αυτό σωστό.

Προφανώς παίρνουμε μέτρα ώστε να μη γίνει το κακό...

Σιγά μην καταστρέψω τη ζωή μου για ένα συνονθύλευμα από κύτταρα που πάει να γίνει άνθρωπος.

Στο πάνω συμφωνώ, το κάτω λυπάμαι που το διαβάζω. ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ.

Αν και συμφωνούμε εν μέρει,νομίζω οτι εδώ γίνεσαι λίγο...άκομψη?...ακραία?:hmm:

έως πολυ!

Ε είσαι η εξάιρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα! :P

κι εγω μαλλον. και ο giostau και πολλοί άλλοι ακόμα.

Μα Μichellακι μου,τόνισα ήδη 2 φορές ότι προσωπικά είμαι υπέρ της έκτρωσης!:confused:

:clapup:

Με στενοχωρεί πολύ η προοπτική της έκτρωσης. Να στερήσω από ένα πλασματάκι αθώο την ζωή δεν μου αρέσει σαν ιδέα, πόσο μάλλον όταν μιλάω για το ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. Όχι, δεν θα έκανα. Και μικρότερη να ήμουν δεν θα έκανα. Δεν είμαι οικονομικά ανεξάρτητη αλλά οι γονείς μου θα με στήριζαν.

Παρόλα αυτά δεν μπαίνω στην διαδικασία να χαρακτηρίσω δολοφόνο την 18χρονη πιτσιρίκα που έμεινε έγκυος. Ούτε την 30χρονη που ακόμα δεν θέλει παιδί και της συνέβη ένα ατύχημα κατά την πράξη (ναι, συμβαίνουν κι αυτά και στις καλύτερες οικογένειες και δεν μπορούμε να κατηγορούμε!). Αλλά μια γυναίκα που το έχει κάνει σύστημα ή είναι απρόσεκτη και θεωρεί την ζωή του μωρού της ασήμαντη, ναι, την κατηγορώ!

Τελικά νομίζω οτι underwater και βαλντερ με καλύπτουν απόλυτα.
Και με μανια συμφωνώ βέβαια...

Η Ιερά σύνοδος μιλάει εκ του ασφαλούς....
Κανένας Αγιος άνθρωπος δεν κρίνει έναν άνθρωπο... είναι πιο εύκολο να μονάσεις έξω απ την πραγματική ζωή.... παρά να μονάσεις ΜΕΣΑ στη ζωή

Πάντα έξω απο το χορό, πολλά λέμε όλοι.
Νομίζω οτι είμαι τέτοιο άτομο, που ό,τι λέω, το τηρώ.

Επίσης για όνομα πιά, τί λες μισελλ για τα ωάρια;;;
Το λές σοβαρά τώρα (ή να χρεώσω κι εγώ ένα ντέσκτοπ ολόκληρο στον Γιάννη για το αναμενόμενο crash που θα πάθει;:confused: :/: :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για "ηθελημένο τερματισμό της ζωής, λόγω υγείας".
Πως δεν έχει σχέση! Και ας μην ξεχνάμε ότι ένα παιδί επιρρεάζει ΚΑΙ τη ζωή της μάνας και του πατέρα του. Επίσης για αρκετά χρονια θα αποφασίζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε ότι το αφορά!!
Για μένα δεν έχει καμία διαφορά. Δηλαδή είναι καλύτερα να το γεννήσουμε, να υποφέρει, να, να, να και μετά να αποφασίσει μόνο του να τερματίσει τη ζωή του? :hmm:
Ίσως δεν κατάλαβες. Διαγνώστεται κάποιος με μια ασθένεια ή τέλοσπάντων δεν γουστάρει να ζήσει και θέλει να πεθάνει με ευθανασία. Δεν νομίζω ότι καν συγκρίνεται με οποιαδήποτε άλλη περίσταση που αποφασίζει άλλως για την ζωή του.χωρίς να θεωρώ λάθος το τελευταίο. Απλά όταν η απόφαση είναι προσωπική, τότε για μένα τα πράγματα είναι εντελώς απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με προλαβε η Μισελ. Γιατι υπερβολη η αποβολη μη γονιμοποιημενου ωαριου ή σπερματοζωαριων ; Επειδη απο μονα τους δεν φτιαχνουν ανθρωπο ; Δεν ειναι πολυ πειστικο επιχειρημα. Ποτε ξεκιναει η ζωη αραγε ; Δε ξερω πως ειναι η ελληνικη εκφραση αλλα we're splitting hairs here.

Αρχιζει με ωαριο και σπερματοζωαριο ; Αρχισει με συγευξη γαμετων ; Σε ποιο σταδιο ; 1 κυτταρου ; 2 ; 4; 8 ; Ποτε αποκτα διακαιωματα ;

Οπως εγραψα και πιο πριν (εκτος αν το ξεχασα) "People say life begins at conception, I say life began about a billion years ago and it's a continuous process."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top