Ανασκόπηση της χρονιάς που φεύγει...

lucky sunray

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.
Επειδή σχεδόν πλησιάζει το νέο έτος ,νομίζω ότι είναι ωραίο να κάνει ο καθένας μια ανασκόπηση της χρονιάς που τελειώνει...
Τι σας συγκίνησε; Τι σας συγκλόνισε ή τι σας γέμισε αισιοδοξία την χρονιά που διανύσαμε;

Σ'αυτό το θέμα ,λοιπόν,ο καθένας μπορεί να καταγράψει γεγονότα που έγιναν και θέλει να τα θυμάται για πάντα [πχ κάποιος μπορεί να παντρεύτηκε,να βάπτισε το παιδί του,να γέννησε,να πήρε πτυχίο,κτλ] ή που θέλει να ξεχάσει [πχ μια σοβαρή αρρώστια ,ένα ατύχημα,έναν χωρισμό,κτλ]
Ακόμα ,και πρόσωπα ή ειδήσεις στον κοινωνικοπολιτικό χώρο που για κάποιον λόγο σας στιγμάτησαν την χρονιά που πέρασε ,είτε ευχάριστα [πχ πήρε μεττάλιο κάποια ομάδα σε παγκόσμιο/ευρωπαικό επίπεδο,βραβεύτηκε κάποιος καλλιτέχνης/επιστήμονας,κτλ], είτε δυσάρεστα [πχ 'έφυγε' κάποιος με σπουδαίο έργο στον καλλιτεχνικό/επιστημονικό/αθλητικό χώρο, οικονομική κρίση,κτλ]....

Ας αρχίσει ,λοιπόν ,η ανασκόπηση...
:clapup:


υ.γ 1 Έψαξα και δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θέμα.Άν υπάρχει,παρακαλώ να μεταφερθεί.
υ.γ2 Ελπίζω να γράψει κάποιος ,είναι ωραίο σαν θεματάκι γι'αυτές τις μέρες:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ωραίο θεματάκι!:D
Λοιπόν:
1. Δεν θα ξεχάσω την χαρά που έκανα όταν πήρα το πτυχίο μου στα γερμανικά!
2. Ελπίζω η καινούρια χρονιά να μην ξεκινήσει χάλια, όπως το 2010 που έπαθα διάστρεμα και τρέχαμε στα νοσοκομεία :/:
3. Να μην "φεύγουν" τόσοι πολλοί άνθρωποι και...μικρά σχετικά παιδιά..:worry:
4. Να καλυτερεύσει η οικονομική κατάσταση της Ελλάδας.

Αυτά προς το παρών...αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Θα επικεντρωθω στα καλα.
Πρωτευσα στην ταξη μου.;)
Πηρα το Advanced στα αγγλικα.:)
Ασχοληθηκα με αυτο το φορουμ.:D
Σταματησα το Farmville.:clapup:
Αρχισα να ακουω Metallica.:jumpy:
Ξαναρχισα τη ζωγραφικη.:yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
χμμ..πέρασα στη σχολή που ήθελα.

γνώρισα υπέροχα άτομα :)

γνώρισα και τα πιο γλυκά ματάκια του κόσμου... :)

πέρασα ένα πολύ όμορφο καλοκαίρι θεσσαλονίκη/χαλκιδική/σαντορίνη

από κακές αναμνήσεις:

οι περίοδοι κατάθλιψης και μοναξιάς :/

η αδιαφορία ενός ατόμου που περίμενα ότι θα νοιαστεί περισσότερο

η νοσηλεία του πατέρα μου στο νοσοκομείο για πολλοστή φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Χμ...
1.Επιτυχία στις Πανελλήνιες (Πέρασα και εκεί που ήθελα και σε καλή θέση)
2.Μακράν το καλύτερο καλοκαίρι της ζωής μου.....
3.Καινούρια αρχή στα προσωπικά...

Από την άλλη
1.Διάβασμα Διάβασμα Διάβασμα
2.Νεύρα,ξενύχτια,κούραση
3.Τα χάλασα με το αγόρι μου μετά από 2 χρόνια
4. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ φεύγει το 2010.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Το πρώτο εξάμηνο του '10 πολύ κουραστικό, δουλειά και μεταπτυχιακό μαζί για β' εξάμηνο με τις αντοχές μειωμένες..
Ψυχολογία στο ναδίρ, άρχισα να βλέπω ψυχολόγο κυρίως λόγω προβλημάτων στη δουλεία...
Το καλοκαίρι έβγαλα τα σπασμένα, δεν έχασα ούτε ένα Σαββατοκύριακο, πολλά διαφορετικά μέρη με πολλά και διαφορετικά άτομα...Νάξος, Ρόδος, Πάργα, Σύβοτα, Χαλκιδική, Πλαταμώνας...
Τους τελευταίους μήνες του '10 έκανα μια επέμβαση η οποία ήταν πολύ λιγότερο οδύνηρη από ό,τι περίμενα και μου πρόσφερε 2 μήνες αναρρωτική!!:clapup:
Έκανα και μια προσπάθεια για κατατακτήριες που δεν νομίζω να αποδώσει...
Σημαντικές συνειδητοποιήσεις:
Μισώ τη δουλειά μου και πρέπει να την αλλάξω
Βρήκα τον άνθρωπό μου

Η χρονιά κλείνει ευχάριστα με την ορκωμοσία μου σε λίγες μέρες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τα + του 2010:

  • Πήρα το ECDL CORE.
  • Πέρασα πολύ ωραία στην Κοζάνη, όταν πήγα να γραφτώ στη σχολή.
  • Κέρδισα το φλουρί στο σχολείο.
  • Άρχισα να απαλλάσομαι από τα αισθήματα κατωτερότητας που έχω, να μην είμαι ο ορισμός της αδεράνειας ακόμα και για πράγματα που είναι σημαντικά για εμένα, να υπερνικώ περιττούς φόβους και ενδοιασμούς, με αποτέλεσμα να νιώθω πιο ελεύθερος και χαρούμενος, ενώ ταυτόχρονα έκανα πράγματα τα οποία μου φαινόντουσαν αδιανόητα πριν από μερικούς μήνες. Ωστόσο, είναι ένα κομμάτι που πρέπει να το δουλέψω αρκετά και το 2011.
  • Απαλλάχθηκα από το σχολείο επιτέλους.
  • Παρόλο που πήγαινα στο ΤΕΙ για ελάχιστο χρονικό διάστημα, έζησα νέες εμπειρίες, γνώρισα καινούργια άτομα...
  • Σταμάτησαν οι επαφές μου με άτομα-βαρίδια για την ψυχική μου ισορροπία.
  • Πέρασα πολύ ωραία στην Γ' Λυκείου. Είχα ρίξει ΤΟ γέλιο στην ώρα των μαθημάτων Γενικής Παιδείας... :D
  • Ταξίδεψα με τρένο, που το είχα καημό. :P
Τα - του 2010:

  • Το ότι μετά την συμπλήρωση των μηχανογραφικών το υπουργέιο αποφάσισε να ανήκει το ΤΕΙ Χακίδας στο νομό Αττικής, με αποτέλεσμα να γίνει εκεί η μετεγγραφή που δικαιούμουν, οπότε αναγκάζομαι να υποστώ ξανά την ταλαιπωρία των Πανελλαδικών...
  • Ένα μικροπρόβλημα υγείας αγαπημένου μου προσώπου.
  • κ.α.
Παρόλο που μου συνέβησαν πολλά θετικά, θα χαρακτήριζα το 2010 ως μια απλώς καλή χρονιά, κι όχι τέλεια, διότι υπάρχει μια σημαντική επιθυμία που δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα, πράγμα που ελπίζω επιτέλους να γίνει το 2011... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Υπέροχο θέμα:clapup::clapup::clapup:

Τα θετικά της Χρονιάς

  • Το πρώτο χιόνι της δεκαετίας στην περιοχή μου "έπεσε" στα γενέθλιά μου:inlove:
  • Την επομένη δεν είχαμε σχολείο, λόγω χιονιού:clapup:
  • Σταμάτησα να σκέφτομαι αρνητικά (σχεδόν):D
  • Πήρα το πιστοποιητικό γνώσης αγγλικής γλώσσας σε επίπεδο lower, με Pass:clapup::clapup:
  • Δεν έχω πια εμμονή με τους βαθμούς και δεν δίνω καθόλου σημασία στους καθηγητές που δεν με χωνεύουν.
  • Έχω αυτοπεποίθηση (επιτέλους):clapup::clapup:

Τα αρνητικά της Χρονιάς

  • Το κρεβάτι μου σπάζει σχεδόν κάθε μήνα:redface: Οι βίδες δεν ήταν τοποθετημένες καλά και τα ξύλα είναι 30 ετών:redface:
  • Οι καθηγητές με εξέταζαν, όταν δεν ήμουν διαβασμένος:mad::P
  • Έκανα το λάθος και έκανα παρέα με κάποιους που απλά ήταν δημοφιλείς (τουλάχιστον το διόρθωσα:D)
  • Η οικονομική κρίση είναι μεγάλο πρόβλημα, όχι μόνο για την οικογένειά μου, αλλά και για όλη την Ελλάδα:(
Ευχή: Μακάρι ο καινούργιος χρόνος, να μας βρει χωρίς την κρίση, αλλά με υγεία, χαρά, ευτυχία και αγάπη:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μόνο εγώ δεν μπορώ να θυμηθώ πως ξεκίνησε η χρονιά;;; :worry:

Αυτό όμως που δεν θα ξεχάσω ήταν το καλοκαίρι. Ήταν το καλύτερο καλοκαίρι που έχω περάσει ως τώρα. Ήρθα κοντά με άτομα που δεν περίμενα, πήγα στο εξωτερικό road trip, σε πολλά μέρη στην Ελλάδα και παρά κάποια δυσάρεστα γεγονότα τα περάσαμε τόσο καλά όλο το καλοκαίρι που δεν θα το ξεχάσω εύκολα. Πρώτη φορά στην ζωή μου ήμουν με μία βαλίτσα στο χέρι και πήγαινα από μέρος σε μέρος. Φοβερή εμπειρία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
To 2010 ήταν από τις καλύτερες χρονιές που έχω ζήσει αφού τόσο εγώ, όσο και όσοι αγαπώ είναι καλά στην υγεία τους (φτου, φτου) κι αυτό είναι το μόνο που μετράει για μένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
To 2010 ήταν από τις καλύτερες χρονιές που έχω ζήσει ...

Σου εύχομαι, οι επόμενες να 'ναι έτι καλύτερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το 2010, ανακάλυψα μια μεγάλη αλήθεια.

Οτι απο την μεταπολίτευση και μέχρι φέτος, ζούσα μέσα σε ένα μεγάλο ψέμα.

Ομως μετά απο μεγάλο μυαλοτσάκισμα, ανακάλυψα και κάτι θλιβερό.

Οτι το ψέμα μεταλλάσσεται:redface: και δεν μπορώ να σας προσφέρω ελπίδα.

Για να σας βοηθήσω, σας λέω οτι το κουτί της Πανδώρας είναι ανοιχτό,:verymad:
οτι είστε μονάχοι και το μόνο που σας απέμεινε είναι να ψάξετε μοναχοί να βρείτε την ελπίδα.

Εύχομαι να συναντηθούμε το 2012 και να την έχουμε βρει . :):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είχε ένα εντυπωσιακό, κυριολεκτικά μαγικό, ευτυχές, υγιές, χαρούμενο και υπερτυχερό φίνις, είχε δικαίωση, είχε τις πιο όμορφες εκπλήξεις, έφερε ουσιαστική γνώση μέσα από την εμπειρία των άπειρων συναναστροφών, ξεκόλησε από προκαταλήψεις, έφερε αναθεωρήσεις, καλούς και ορίτζιναλ ανθρώπους, ενδυνάμωσε την πίστη ότι υπάρχει κάτι πέρα και πάνω από εμάς που μας αγαπάει αν κι εμείς το αγαπούμε (Θεό το λέω) και που όχι απλά μας αποζημειώνει, αλλά μας μεταμορφώνει κι εμάς και τις ζωές μας. Το 2010 ήταν μια χρόνια σκληρής δοκιμασίας και πόνου που κατέληξε σε μια μεγάλη γιορτή. Μια χρονιά μεγάλης έκπληξης, σαν ένα θρίλερ που στα τελευταία δέκα λεπτά έπιασε μια καταιγίδα λυτρωτικών ανατροπών. Θα το έλεγα ένα από τα έτη της μέγιστης συνειδητοποίησης της πραγματικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Το 2011 ξεκίνησε με πολύ δημιουργική διάθεση αφού για πρώτη φορά στη ζωή μου ασχολήθηκα με κάτι καλλιτεχνικό και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία! (κατασκευή κοσμημάτων).
Τον Ιούνιο έκανα και ένα ταξιδάκι Ρώμη-Φλωρεντία με την κολλητή μου. Και πήγα πρώτη φορά για ιστιοπλοϊα με μια άλλη καινούρια φίλη, η οποία μου θύμισε ξανά την έννοια της πραγματικής φιλίας και της προσφοράς και χαίρομαι πολύ που την έχω στη ζωή μου.
Κάπου γύρω στο Μάιο έφαγα μια κατραπακιά με τον φίλο μου να μου ανακοινώνει ότι θέλει να ζήσει στο εξωτερικό και τελικά το καλοκαίρι χωρίσαμε μετά από 3,5 χρόνια σχέσης. Όλως παραδόξως το καλοκαίρι μου ήταν αρκετά καλό, με φίλες διακοπές στη Σκύρο και γενικότερη ανανέωση στη ζωή μου.
Τον Αύγουστο η αδερφή μου έφυγε για Κύπρο αφού βρήκε εκεί δουλειά μετά από 1,5 χρόνο που ήταν άνεργη. Το Νοέμβρη πήγαμε οικογενειακώς να τη δούμε και περάσαμε τέλεια. Μακάρι να βρει κάτι γρήγορα εδώ και να γυρίσει.
Τέλη Οκτωβρίου ο φίλος μου γύρισε και τα ξαναβρήκαμε αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία αφού ένα μήνα μετά χωρίσαμε οριστικά (μάλλον).
Το Δεκέμβρη ξαναξεκίνησα Ισπανικά, μετά από 2,5 χρόνια που τα είχα αφήσει, για να πάρω το superior (δεν το βλέπω αν συνεχίσω να διαβάζω με αυτούς τους ρυθμούς).
Τα πράγματα στη δουλειά έγιναν κάπως πιο υποφερτά.

Το μελανό σημείο της χρονιάς σίγουρα ήταν ο χωρισμός μου που ανέτρεψε κάποια πράγματα που είχα δεδομένα στο μυαλό μου αλλά νομίζω πως το σημαντικό είναι να μην περνάνε τα χρόνια ανεκμετάλλευτα και αυτός σίγουρα δεν ήταν ένας ανεκμετάλλευτος χρόνος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η περσινη χρονια ...τοσο ομορφη τοσο δυνατη
Ας ξεκινησουμε οπως προτεινουν και οι ψυχολογοι απο τα θετικα:
1)Εγινα μελος στο φορουμ (και μονο αυτο το γεγονος αλλαξε ολη μου τη ζωη...εχω γνωρισει πολλους καλους φιλους...αν συνεχισω να γραφω για τα θετικα που μου προσφερει το φορουμ θα σας κουρασω...η αληθεια ειναι πως ειναι πολλα)
2)Πηρα το lower !!!(του μισιγκαν..εχει σημασια αυτο)
3)Δεθηκα παααααααααααρα πολυ με τις φιλες μου και απεκτησα 2 κολλητες τις οποιες εκτιμω αφανταστα
4)Ειχα καταπληκτικους καθηγητες(οκ για εσας αυτο μπορει να μη σημαινει πολλα ,οχι για εμενα ομως)
5)Πηρα αριστειο και εκεινη τη χρονια!!!
6) lalala... :redface:

Αλλα δυστηχως μια χρονια αφηνει αρνητικες αναμμνησεις
1)Η πρωτη και η πιο εντονη,ασχημη κλπ ηταν ο θανατος της μητερας και της γιαγιας της κολλητης μου...Δε θελω να αναφερω περισσοτερα γι αυτο το θεμα....δε μπορω να φερνω ξανα στο νου εκεινβες τις στιγμες
2)Η δευτερη ,η οποια φαινεται χαζη και ανουσια σε σχεση με την προιγουμενη ειναι οτι κοπηκα στο cambridge για 4 μονο μοναδες...αλλα τωρα που το σκεφτομαι δεν επρεπε καν να το αναφερω

Αυτο ηταν εν συντομια το 2011 για εμενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top