Πρόβλημα με filesharing

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εχω προβλημα με το samba στα kubuntu 10.10. Εχω βαλει kubuntu σε 2 λαπτοπ και 1 πυργο και εχω το ιδιο προβλημα και στα 3. Δεν μπορει να εντοπισει το ενα pc το αλλο. Εκανα install το samba και στα 3, αλλα οταν παω να το ανοιξω δεν ανοιγει καθολου. Επισης εχω κανει share τους φακελους που θελω να κανω share, αλλα δεν φαινονται στο δυκτιο. Σημερα καταφερα και ειδα τους φακελους απο το ενα λαπτοπ, αλλα οι αλλοι 2 Η/Υ δεν ηταν ορατοι σε εκεινο το λαπτοπ. Τωρα μου βγαζει αυτο το σφαλμα: Unable to find any workgroups in your local network. This might be caused by an enabled firewall. Το περιεργο ειναι οτι την 1η μερα που εβαλα kubuntu στους 2 Η/Υ εβλεπε ο ενας τον αλλο χωρις να κανω τιποτα, μπορουσα μαλιστα να μπω και στα 7. Δεν ξερω τι επαθε και δεν ειναι ορατοι οι Η/Υ στο δυκτιο :(

Αν βαλω το kde 4.6 beta 2, θα λυθει το προβλημα ή θα εχω περισσοτερα bugs? Μη μου πειτε να βαλω gnome γιατι δεν μου αρεσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ηρώ, γιατί Samba μεταξύ linux-linux; :beating:

Δύο εύκολες και αξιόπιστες λύσεις σου έχω:

  1. Στήσε openssh server και κάνε χρήση του sshfs. Με αυτό μπορείς να κάνεις mount ένα remote filesystem μέσω ssh/sftp στο Unix Tree σου και είναι σαν να είναι native στο PC σου.
  2. Χρήση NFS. Κάνεις export κάποιους φακέλους και μετά μπορείς να τους κάνεις mount από τα άλλα PC σου.

Και με τις δύο λύσεις μπορείς να παίξεις με το fstab έτσι ώστε να γίνεται η δουλειά αυτόματα during boot. See more here.
Προσωπικά προτιμώ την λύση του sshfs. Πολύ απλά, τα σπάει γι' αυτό και το κάνω κι εγώ συχνά εδώ στο σπίτι. Έχω ξηλώσει όλους τους samba servers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
χμμ, σκεφτομουν να στησω NFS, αλλα χρειαζομαι οπωσδηποτε samba γιατι εχει μεινει μονο ενα λαπτοπ με windows και πρεπει να κανω transfer ενα σωρο αρχεια στο δυκτιο πριν κανω format για να βαλω kubuntu. Ακομα και αν τα windows δεν βλεπουν το δυκτιο με το kubuntu, δεν με πειραζει.... αρκει μονο ενα pc με kubuntu να δει τα 7 και να μπορεσω να μπω για να μεταφερω αρχεια.
Απο οτι καταλαβα το kubuntu δεν εχει εγκατεστημενο το NFS, ελπιζω να μπορω να το εγκαταστησω με το kpackagekit γιατι με το terminal δεν ειμαι καθολου εξοικειωμενη :P
Ποιο ειναι πιο ευκολο για ασχετους χρηστες οπως εγω, να στησεις; NFS ή SSH?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ακομα και αν τα windows δεν βλεπουν το δυκτιο με το kubuntu, δεν με πειραζει.... αρκει μονο ενα pc με kubuntu να δει τα 7 και να μπορεσω να μπω για να μεταφερω αρχεια.
Τότε δεν χρειάζεσαι να στήσεις samba στο linux ρε Ηρώ. :confused:
Το samba το στήνεις για να βλέπεις από windows ένα μηχάνημα με linux. Άμα θες μόνο το ανάποδο, από linux να βλέπεις ένα windows, αρκεί ο native smbclient.

Ποιο ειναι πιο ευκολο για ασχετους χρηστες οπως εγω, να στησεις; NFS ή SSH?
SSH κατ' εμέ γιατί έχει την λιγότερη παραμετροποίηση.

Κατ' αρχάς εγκαθιστάς τον server σου. Υποθέτουμε ότι έχεις δύο PC, ας τα πούμε ... caprica και aerilon. Στήνεις κατ' αρχάς ssh server στην caprica:

Code:
root@caprica ~ # apt-get install openssh-server
Και αντίστοιχα sshfs στο aerilon, αν δεν το έχει ήδη:

Code:
root@aerilon ~ # apt-get install sshfs
Φτιάχνεις ένα κενό φάκελο για να κάνεις το mount σου. Ας πούμε mkdir ~/mnt.
Και κάνεις το mount έτσι απλά:

Code:
sakura@aerilon ~ $ sshfs caprica: ~/mnt
Βάζεις τον κωδικό σου και είσαι έτοιμη. :D
Όλο σου το home directory έχει γίνει mount στο ~/mnt. Αν θες να βάλεις πχ μόνο το ~/Public, τότε θα το γράψεις ως εξής:

Code:
sakura@aerilon ~ $ sshfs caprica:Public ~/mnt
Ένα GUI front-end θα ήταν χρήσιμο γι' αυτό, αλλά δεν είναι ευτυχώς και καμιά περίεργη εντολή. :)
Επίσης είναι εμφανές ότι η κίνηση που διεξάγεται είναι κρυπτογραφημένη. Δεν έχεις βέβαια ανάγκη όταν είναι στο τοπικό σου υποδίκτυο, αλλά αρκετά χρήσιμο αν έχεις έναν εξωτερικό ssh server.



PS: μην πεταχτεί κάνας windowsάς και σχολιάσει το ότι χρειάζεσαι terminal για κάνεις ένα απλό sharing. Μιλάμε για secure sharing και μέσω του port 22, όχι από κάνα έξαλλο netbios που είναι η χαρά του χάκερ. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ Γιωργο!!! Ελπιζω να τα καταφερω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top