Τι γίνεται τελικά με τα τρόφιμα;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Είχε γίνει πάταγος κάποτε για τα γάλατα και για την ακρίβια που υπάρχει, εγώ έχω λοιπόν το εξής ζήτημα:

Οι υπάληλοι στο δήμο που δουλέυει ο πατέρας μου τους δίνουν γάλα γνωστής μάρκας κάθε ευδομάδα 7 μπουκάλια του λίτρου, όταν ρώτησα κάποιον μου είπε ότι τα πέρνουν σε οικονομική τιμή οι δήμοι επιδή είναι του δήμου.

Μα καλά οι συνταξιούχοι οι μανάδες οι καθηερινοι άνθρωποι που τα πέρνουν ακριβά δεν τα πέρνουν σε ποσότητες; όλοι αυτοί που δήνουν τόσα χρήματα για να πάρουν γάλα κάθε μέρα δεν έχουν ποσότητες; γιατί ο δήμος έχει το προνόμιο να τα πέρνει φτηνά για να τα μοιράσει(και μπράβο του) στους υπαλληλους και δεν δήνει η βιομηχανία και σε μάς ποιο οικονομικά το γάλα ή ακομα και άλλα τρόφημα;

Γιατί ενώ πάς σε εργοστάσια να ζητήσεις σου λένε να πάς στο μαγαζί αφού πουλάει το ίδιο γιατί δεν το κάνει; Και γιατί αυτοί που πουλάνε άμεσα απο το έργοστάσιο σε "κοινούς θνητούς" τα πουλάει όσο η άγορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βρε Μάνια μου, στον δήμο δίνει 50 μπουκάλια τη μέρα ΚΙ ΑΝ!
Στα σούπερ μάρκετ όμως.... δίνει πολλάααααααααααα περισσότερα
ΣΙΓΑ και να μην χάσουν αυτοί από το κέρδος τους!

άσε που, έχω την υποψία ότι το γάλα που "χαρίζουν" έχει πιο άμεση ημερομηνία λήξεως από αυτά που βρίσκονται στα ράφια του σούπερ μάρκετ....
δλδ μπορεί να είναι ήδη μια δύο ημερών από επιστροφές που απλά δεν έχει λήξει ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν ξέρω για ποιο λόγο γίνεται αυτό, αλλά κι εμάς από το Νοσοκομείο μας δίνουν γάλατα (ΝΟΥΝΟΥ όμως) και σε άλλο νοσοκομείο που ήμουν πριν μας έδιναν.
Επίσης ξέρω πολύ καλά οτι δίνουν και σε αξιωματικούς - υπαξιωματικούς της αεροπορίας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γάλα δίνουν σε "βαραία" επαγγέλματα που η υγεία τους καταπονείται απ τη δουλειά τους (με όποιο τρόπο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Βρε Μάνια μου, στον δήμο δίνει 50 μπουκάλια τη μέρα ΚΙ ΑΝ!
Στα σούπερ μάρκετ όμως.... δίνει πολλάααααααααααα περισσότερα
ΣΙΓΑ και να μην χάσουν αυτοί από το κέρδος τους!

άσε που, έχω την υποψία ότι το γάλα που "χαρίζουν" έχει πιο άμεση ημερομηνία λήξεως από αυτά που βρίσκονται στα ράφια του σούπερ μάρκετ....
δλδ μπορεί να είναι ήδη μια δύο ημερών από επιστροφές που απλά δεν έχει λήξει ακόμα

οχι κουε δεν εχει πιο αμεση ημερομηνια ληξης το γαλα που δινουν σε δημους. σε μας τουλαχιστον αυτο που δινουν ειναι φρεσκοτατο οπως αυτο που παιρνουμε απο το σουπερ μαρκετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οχι κουε δεν εχει πιο αμεση ημερομηνια ληξης το γαλα που δινουν σε δημους. σε μας τουλαχιστον αυτο που δινουν ειναι φρεσκοτατο οπως αυτο που παιρνουμε απο το σουπερ μαρκετ.


δεν ήμουν σίγουρη γιαυτό είπα ότι έχω μια υποψία :P
το έχω δει να συμβαίνει.... αλλά δεν ήμουν σίγουρη ότι συμβαίνει παντού....
κι ευτυχώς δλδ αφού δεν συμβαίνει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι ότι πολλοι πουλάνε πανάκριβα σε μάς που έχουμε την κατανάλωση απο έναν δήμο που δίνει μια μίζα και καθάρισε, χιλιάδες γάλατα παιτιούντε κάθε μέρα, γιατί να μην τα έχουν ποιο οικονομικά για όλο τον κόσμο; γιατί πληρώνουμε τα πάντα έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
γιατι στον βωμο του κερδους μανια μου... δεν δισταζουν να θυσιασουν τπτ οι μεγαλοβιομηχανοι....(πως τα λεω η ατιμη:P):D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γιατι δεν δουλευουμε τζαμπα;
Γιατι δεν βρεχει λεφτα;
Γιατι ο ανθρωπος εχει αυτοσκοπο το χρημα;
Γιατι τιποτα δεν γινεται αν δεν υπαρχει κερδος;
Γιατι μπαμπα, και αλλα αγωνιωδη και ρητορικα ερωτηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κανένας δεν ζήτησε να μην δουλέυουμε άλλα όταν κάποιος άνθρωπος 80 χρονών που δουλευε όλη του την ζωή, πολέμησε κάποτε για μάς μεγάλωσε τέκνα, δεν έκλεψε δεν πήραξε κανέναν να είναι μίον μπροστά σε ένα δήμο που σήμερα πέρνει όσα μπορεί μέχρι να έρθει ο έπόμενος και να φάει περισσότερα.

Εξάλου πές ότι το κέρδος είναι μεγάλο, γιατί δεν αφήνουν τον κοσμάκι να πάρει απο το εργοστάσιο στην τιμή χονδρική να γλυτώσει και τα πέρα δώθε τους πωλητές και επιτέλους να δούμε κάτι οικονομικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σορι αλλα μου φαινεται οτι μιλαμε για να μιλαμε.
Ναι οκ, μια κοινωνια με παροχες γενικοτερες και ιδιες για ολους θα ηταν η ιδανικη, αλλα δεν ειναι πραγματικη, τι να κανουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top