Ο Ρέππα...ρεππάρει; 200 ή ...2000;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γενικά και εκ παραδόσεως φαίνεται πως ήμαστε μία κοινωνία που ρέπει προς την αρχή του ενός ανδρός. Έτσι και στις μέρες μας με την πολύπλευρη κρίση που διανύουμε, ακούγεται πχ η άποψη που θέλει τον περιορισμό της κοινοβουλευτικής αντιπροσώπευσης του λαού, για την άσκηση της πολιτικής εξουσίας. Γι' αυτό, ένας από τους κατεξοχήν λαϊκιστές της επάρατης συμμορίας που μας διαφεντεύε, ο Ρέππας, φέρεται να προτείνει περιορισμό του ατιθμού των 300, σε 200 βουλευτές, αλλά με την "εξασφάλιση μίας αξιοπρεπούς αποζημίωσης". Κατά την δική μου αντίληψη περί δημοκρατίας, κάθε αριθμητικός περιορισμός της θεσμικής λαϊκής εκπροσώπησης, ακόμη και με το εύλογο επιχείρημα του κόστους, υπαγορεύεται βασικά από τη δικατατορική "αρχή του ενός ανδρός". Αντ' αυτού λοιπόν, και προς ενίσχυση της δημοκρατίας, θα αντιπρότεινα τον αριθμό των 3000, πχ, των κοινοβουλευτικών αντιπροσώπων, με την εξασφάλιση μία εύλογης και αναλογικά αξιοπρεπούς αποζημίωσης του καθένα, για κάθε αποδεδειγμένη παράστασή του στη Βουλή, μετρημένη μάλιστα με την ωριαία διάρκειά της. Ως επιπλέον δε κίνητρο θα μπορούσε να προβλεφθεί μία πρόσθετη αποζημίωση για κάθε βουλευτή, που θα συμμετείχε αποδεδειγμένα σε εργασίες νομοπαρασκευαστικών επιτροπών. Και, εν κατακλείδι, το μέτρο του εύλογου και της αναλογικότητας θα έπρεπε να είναι πάντα ο θεσπισμένος εθνικά κατώτερος μισθός, για να μην πω το ποσό κρατικού βοηθήματος προς τον εκουσίως άνεργο Πολίτη. Αυτό, κατά την προσωπική μου αντίληψη, θα ήταν συνεπές και προς το Σύνταγμα και προς τις αυτονόητες προϋποθέσεις για την λειτουργία μίας αληθινής Δημοκρατίας!
Εσείς, τι γνώμη έχετε σχετικά, αν η πολιτική προτίμηση είναι η Δημοκρατία και όχι οτιδήποτε άλλο στη θέση της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γενικά και εκ παραδόσεως φαίνεται πως ήμαστε μία κοινωνία που ρέπει προς την αρχή του ενός ανδρός. Έτσι και στις μέρες μας με την πολύπλευρη κρίση που διανύουμε, ακούγεται πχ η άποψη που θέλει τον περιορισμό της κοινοβουλευτικής αντιπροσώπευσης του λαού, για την άσκηση της πολιτικής εξουσίας. Γι' αυτό, ένας από τους κατεξοχήν λαϊκιστές της επάρατης συμμορίας που μας διαφεντεύε, ο Ρέππας, φέρεται να προτείνει περιορισμό του ατιθμού των 300, σε 200 βουλευτές, αλλά με την "εξασφάλιση μίας αξιοπρεπούς αποζημίωσης". Κατά την δική μου αντίληψη περί δημοκρατίας, κάθε αριθμητικός περιορισμός της θεσμικής λαϊκής εκπροσώπησης, ακόμη και με το εύλογο επιχείρημα του κόστους, υπαγορεύεται βασικά από τη δικατατορική "αρχή του ενός ανδρός". Αντ' αυτού λοιπόν, και προς ενίσχυση της δημοκρατίας, θα αντιπρότεινα τον αριθμό των 3000, πχ, των κοινοβουλευτικών αντιπροσώπων, με την εξασφάλιση μία εύλογης και αναλογικά αξιοπρεπούς αποζημίωσης του καθένα, για κάθε αποδεδειγμένη παράστασή του στη Βουλή, μετρημένη μάλιστα με την ωριαία διάρκειά της. Ως επιπλέον δε κίνητρο θα μπορούσε να προβλεφθεί μία πρόσθετη αποζημίωση για κάθε βουλευτή, που θα συμμετείχε αποδεδειγμένα σε εργασίες νομοπαρασκευαστικών επιτροπών. Και, εν κατακλείδι, το μέτρο του εύλογου και της αναλογικότητας θα έπρεπε να είναι πάντα ο θεσπισμένος εθνικά κατώτερος μισθός, για να μην πω το ποσό κρατικού βοηθήματος προς τον εκουσίως άνεργο Πολίτη. Αυτό, κατά την προσωπική μου αντίληψη, θα ήταν συνεπές και προς το Σύνταγμα και προς τις αυτονόητες προϋποθέσεις για την λειτουργία μίας αληθινής Δημοκρατίας!
Εσείς, τι γνώμη έχετε σχετικά, αν η πολιτική προτίμηση είναι η Δημοκρατία και όχι οτιδήποτε άλλο στη θέση της;
Ποιος είναι ο λόγος για να δώσουμε αποζημίωση σε ανθρώπους που αποδεδειγμένα έβλαψαν τον τόπο ;
Ο βαθμός αναξιοπιστίας τους είναι τόσο μεγάλος, ώστε αν έφευγαν όλοι και παρέμεναν κάποιοι τοποθετημένοι απο τις Βρυξέλες, ίσως και να ήταν προτιμώτερο. Και αυτό γιατι το πολιτικό σύστημα της χώρας μας, κατ' επέκταση και οι πολιτικοί μας, τελούν υπο σοβαρή αμφισβήτηση.
Τι περισσότερο κάνουν σήμερα οι πολιτικοί μας, για να συνεχίσουν το βουλευτικό τους έργο;
Τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μοναχά ξεπουλάνε την Ελλάδα.!

Το ζητούμενο όμως είναι ένα.
Το Ελληνικό κοινοβούλιο, έχει ευτελιστεί σήμερα πλην μερικών εξαιρέσεων, δεν μπορούν να δώσουν την δυναμική που έχει ανάγκη ο τόπος.
Είναι παραδομένοι στο νέο μοτίβο. Υποβαθμίζουν, σταθερά, το ακαθάριστο προϊόν, με τις πράξεις τους και μοναχά όραμα δεν έχουν.
Τον ρόλο τους θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν και εδώ συμφωνώ μαζί σου, Νωέα, κάποιοι οι οποίοι δε θα αποζημιωνόντουσαν με άγνωστα ποσά για εμάς, αλλά και δεν θα υπήρχαν τα ονομαζόμενα κομματικά ταμεία, τα οποία είναι αποδέκτες άγνωστων ποσών. Και αν η SIEMENS, όπως δήλωσε, έχει διοχετεύσει στο πολιτικό σύστημα τεράστια ποσά, φαντάζομαι οτι αφού δεν αρνούνται οτι πήγαν στα ταμεία των κομμάτων, τότε τα ταμεία είναι αποδέκτες μέχρι της απόδειξης του αντιθέτου, για εμένα. Οπότε αφού στα κομματικά ταμεία εμείς δεν έχουμε πρόσβαση, ποιο κοντά είναι οι πολιτευτές μας δηλ. οι βουλευτές. Αρα εδώ θα πρέπει να δηλώσουν, αν είναι ή όχι αποδέκτες, γιατι όσο δεν αρνούνται, τόσο αφήνουν το ενδεχόμενο να είναι αποδέκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγω παλι, δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο αγαπητε Νωεα... Αλλα δυστυχως, αυτο δεν προκειται να γινει... Διοτι πολυ απλα πρεπει να το θεσπισουν οι ιδιοι οι βουλευτες...

Και κακα τα ψεματα, εσυ θα μειωνες τον μισθο σου για να ερθει κι αλλος ενας να "δουλεψει" μαζι σου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....

Και κακα τα ψεματα, εσυ θα μειωνες τον μισθο σου για να ερθει κι αλλος ενας να "δουλεψει" μαζι σου???

- Ο Βουλευτής και κάθε αιρετός, σε μία δημοκρατικά συντεταγμένη Πολιτεία, δεν παίρνει μισθό, αλλά αποζημίωση, για την απώλεια των υποτιθέμενων μισθών ή επαγγελματικών εισοδημάτων.
- Κακά πράγματι τα ψέματα, αλλά η αλήθεια είναι πως, αν δεν γίνεται αλλιώς, θα ήμουν διατεθειμένος να μοιραστώ το μισθό και την αντίστοιχη εργασιακή μου υποχρέωση με έναν άνεργο:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,858 μηνύματα.
Εσείς, τι γνώμη έχετε σχετικά, αν η πολιτική προτίμηση είναι η Δημοκρατία και όχι οτιδήποτε άλλο στη θέση της;

Δημοκρατία σημαίνει ότι οι δήμοι και οι πολίτες αυτών κρατούν στα χέρια τους την εξουσία και την διακυβέρνηση του τόπου. Άρα δημοκρατία μάλλον δεν έχουμε, μήπως έχουμε "αντιπροσωπευτική δημοκρατία"; :hmm: Νομίζω ότι είναι τόσο αντιφατικός ο όρος "αντιπροσωπευτική δημοκρατία" που δεν χρειάζεται καν περαιτέρω διερεύνηση. Έχουμε κομματοκρατία και στην παρασιτική της μορφή, φαυλοκρατία. Όποιος μελετητής έχει διάθεση να ασχοληθεί θα αντιπρότεινα την "Περιεκτική Δημοκρατία" του Τάκη Φωτόπουλου και σε μια πιο "λάϊτ" έκδοσή της την "Οικολογική Δημοκρατία". :)

Σε αυτό το σύστημα που ζούμε τώρα ότι και να προτείνει κανείς είναι κατά τη γνώμη μου χωρίς νόημα. Αλλά για τη χαρά τη συμμετοχής στη κουβέντα θα έλεγα ότι συμφωνώ με την πρόταση και κατανοώ πλήρως το σκεπτικό της. Τα μικρά κοινοβούλια δεν στήνονται αθώα αλλά στοχεύουν στην ισχυροποίηση της κομματικής πειθαρχίας και στην αποδοτικότερη διαπλοκή των νομοθετούντων με την ελίτ.

Οι κυβερνήσεις σε όλο πια τον κόσμο δεν αντιπροσωπεύουν το λαό αλλά τις επιχειρήσεις. Αυτό νομίζω αποδεικνύεται έμπρακτα από την αναλογία έμμεσων προς άμεσων φόρων. Στην Ελλάδα για παράδειγμα σχεδόν το 60% των φόρων είναι έμμεσοι φόροι όταν η φορολόγηση των επιχειρίσεων έπεσε επί Γιωργάκη Παπανδρέου στο ιστορικό χαμηλό του 20%, χωρίς να συμπεριλαμβάνουμε τη μείωση του εργασιακού κόστους των ασφαλιστικών εισφορών, η οποία φυσικά με τη σειρά της δεν χαρίζεται αλλά μετακυλίει στους εργαζομένους. Για ποιούς δουλεύουμε δηλαδή εμείς και για ποιούς οι αντιπρόσωποί μας; :(

Το μοντέλο-Νώα, θα έδινε ένα ισχυρό χτύπημα στην κομματοκρατία αφού περισσότεροι βουλευτές θα σήμαινε χαλαρότερη κομματική πειθαρχία και θα οδηγούσε ίσως με το χρόνο στην δίκαιη απλή αναλογική. Επίσης θα έριχνε τις τιμές της διαπλοκής αφού η πίτα θα πρέπει αναγκαστικά να μοιραστεί σε περισσότερους. Θα καταργούσε και το μοντέλο του επαγγελματία πολιτικού μιας και η αλλαγή προσώπων θα γίνεται ευκολότερα, σε μεγαλύτερη κλίμακα.

Όσο αναφορά την βουλευτική αποζημίωση, συμφωνώ με όσα προτάθηκαν αλλά θα πρότεινα επειδή ο ελληνικός λαός είναι πολύ large να τους δώσουμε ένα επιπλέον μπόνους παραγωγικότητας. Βγάζει κέρδη η χώρα, πληρώνονται, δεν βγάζει παίρνουν τα @@! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ο Ρέππας ρεππάρει και ο φίλος μου Νωέας ποστάρει....
προτιμώ το φίλο μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top