Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 250)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 23 9.2%
  • FYROM

    Ψήφοι: 34 13.6%
  • Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 36 14.4%
  • Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 146 58.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 4.4%

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι, αυτο κι αν ειναι φοβερο ιο-ιο μου...
και οχι μονο το αεροδρομιο, αλλα και πολλες μεγαλες οδικες αρτηριες τους, οπως εμεις εχουμε πχ την κηφισσιας η την καβαλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι ρε γιδι, ολοι ετσι συστηνονται..

περσι στη σλοβενια που ημουν ειχα συναντησει καμια 10αρια απο αυτους σε ενα Meeting..ημουν με αλλους 4 ελληνες και επειδη ηταν και καλα european night χαβαλές και ποτά, ο καθένας είχε φέρει πράγματα της χώρας του.
εμεις λοιπον ειχαμε φερει ελιες καλαμων, φετα ηπειρος, ουζο και μαυροδαφνη πατρων.

πρωτα παρουσιαζαν ιταλιες σλοβενιες κλπ, μετα αυτοι και στα καπακια εμεις.

ΟΛΑ τους τα προιοντα, που ηταν κατι συσκευασμενα μπισκοτα, ενα ποτο και κατι σαν παστελι, τα ειπαν ολα pure macedonian home made stuff. :sick:

μιλαμε, κοντεψα να παθω εγγεφαλικο ε! τοτε ηταν που το πρωτοακουσα αυτο που λες εσυ..:

Ε, καλά, στην τελική ό,τι και να λέμε ή να πιστεύουμε εμείς, όλοι έξω "Μακεδονία" το λένε.

Mazedonier προχθές σε μία εφημερίδα, Macedonian ένας ξένος στο σταθμό του τρένου...


και συμφωνησαμε λοιπον και με τα αλλα παιδια, να πουμε οτι οι ελιτσες, η φετουλα ηπειρος και η μαυροδαφνη Πατρων ηταν macedonian, απο την πανεμορφη Θεσσαλονικη μας (τους προσκαλεσαμε κιολας να ερθουν να μας επισκεφτουν..) :whistle:


...ξερεις τι επιθεση φαγαμε μετα??

ΚΛΕΒΟΥΜΕ ΛΕΕΙ, απο τη δικη τους μασεντόνιαν φημη. :sick:

τι λε ωρε,πα καλα? :mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
TRAGIC.
Εννοείτε πως όχι.
Το έχουν ΠΑΡΑΞΗΛΩΣΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Μπορεί ένα μέρος της περιοχής τους να είναι μέρος της αρχαίας Μακεδονίας αλλά αυτό δεν τους δίνει κάνένα δικαίώμα να αποκαλούνται έτσι.:angry:

Και τα πήρα ακόμα πιο πολύ όταν τους αποκαλάλεσαν ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ στη Eurovision ορισμένοι. :rant:

Το κακό είναι ότι έχουν κάνει τόση καλή δουλειά υπόγεια που δυστυχώς θα καταλήξουμε να τους λέμε μονο εμείς Σκόπια και όλοι οι άλλοι Μακεδονία. Μήπως πρεπέι να ενεργοποιηθουμε πιο πολύ; Έκανα εργασία για τη Μακεδονία στα αγγλικά και έβρισκα πιο πολλά για τους ακατανόμαστους παρα για την ωραία Μακεδονία μας. :(
Θέλω να τους :knife: :kill: :mad17: :beating: :mpinelik: :boxing: . :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εγώ πάλι το βρίσκω πολύ φυσιολογικό που θέλουν να λέγονται μακεδόνες και πιστεύω ότι δε με αφορά καθόλου.

Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά προβλήματα στην καθημερινότητα και Ελλήνων και Σκοπιανών/Μακεδόνων η όπως θέλετε πείτε τους και κολλάνε τα μυαλά μας σε αυτό! Εξάλλου ιστορικά τους ανήκει όσο και στην Ελλάδα και επιπρόσθετα και στα προάστια του Ρίο ντε Τζανέιρο να ξεφυτρώσει μια Μακεδονία η ζωή μου καλύτερη ή χειρότερη δε θα γίνει.

Η Μακεδονία είναι βαλκανική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Εγώ πάλι το βρίσκω πολύ φυσιολογικό που θέλουν να λέγονται μακεδόνες και πιστεύω ότι δε με αφορά καθόλου.

Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά προβλήματα στην καθημερινότητα και Ελλήνων και Σκοπιανών/Μακεδόνων η όπως θέλετε πείτε τους και κολλάνε τα μυαλά μας σε αυτό! Εξάλλου ιστορικά τους ανήκει όσο και στην Ελλάδα και επιπρόσθετα και στα προάστια του Ρίο ντε Τζανέιρο να ξεφυτρώσει μια Μακεδονία η ζωή μου καλύτερη ή χειρότερη δε θα γίνει.

Η Μακεδονία είναι βαλκανική!

Δεν μιλας σοβαρά νομίζω. Εδώ εμφανίζουν χάρτες με την Θεσσαλονίκη προσαρτισμένη στο "κράτος" τούς, και λένε ότι ο Μ. Αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας. Ναι ένα μέρος της χώρας τους ανήκε κάποτε στην αρχαία Μακεδονία αλλα αφτό δεν τους κάνει Μακεδόνες. Οι Μακεδόνες ήταν Έλληνες γι' αυτό και έπερναν μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Διαφορετικά δεν θα μπορούσαν. Και όπως έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι τότε "Πας μη Έλλην βάρβαρος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά μας. Πας μη Έλλην, απλά μή Έλλην για μένα. Τίποτα περισσότερο.

Και ο Λιακόπουλος μιλάει για το κρυμμένο μυστικό του Σείριου. Τι να μου πει αυτό?

Αυτό που είπα είναι ότι δε διακατέχομαι από τέτοιου είδους ανησυχίες. Αλλού κινούνται τα νήματα και κάποιοι χωλοσκάνε για ένα όνομα. Αυτό μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι αφελές;
Πότε άρχισαν οι γείτονες, να αναφέρονται ως "Μακεδόνες" και το κράτος τους/περιόχή τους "Μακεδονία;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι αφελές;
Πότε άρχισαν οι γείτονες, να αναφέρονται ως "Μακεδόνες" και το κράτος τους/περιόχή τους "Μακεδονία;"

Από όσο ξέρω ακόμη και επί κομμουνισμού η περιοχή αυτή της Γιουγκοσλαβίας την λέγανε "Μακεδονία" (ξέρω σίγουρα ότι οι κάτοικοι αυτοαποκαλούνταν έτσι κ ότι οι υπόλοιποι από τις Σλαβόφωνες χώρες αναφερόντουσαν στην τοποθεσία αυτή ως Μακεδονία). Αργότερα όταν ανεξαρτητοποιήθηκαν ονόμασαν έτσι το κράτος τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δηλαδή πολύ πριν την ανεξαρτητοποίηση του κράτους τους.
Λοιπόν, όταν θυμηθήκαμε εμείς να αντιδράσουμε, ήταν ήδη αργά.
Πόσο μάλλον τώρα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Δε με απασχολεί το θέμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Δεν ξερω αν αναφερθηκε {συγγνωμη αλλα δεν μπορω να διαβασω ολοκληρες και τις δεκα σελιδες} αλλα ηδη απ' τα αρχαια χρονια Μακεδονια ονομαζεται η {πολυ} ευρυτερη περιοχη της βορειου Ελλαδας, κατι που σημαινει οτι ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η γη στην οποια τωρα ζουν οι Σκοπιανοι δικαιως ονομαζεται ΚΑΙ αυτη Μακεδονια. Αλλα πως θα μπορουσαμε να τους αποκαλεσουμε, Μακεδονες ;Ισως να μην ειναι πρεπον για ενα Σλαβικο λαο, καθαρα απο ιστορικη αποψη, αλλα υπαρχει αλλη λυση ;
Ζουν σε μια περιοχη που ανεκαθεν ονομαζοταν Μακεδονα, αυτο τουλαχιστον ας το παραδεχτουμε και αφηστε τους Γεωργιαδηδες να χτυπουν κατω το κωλο τους:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν ξερω αν αναφερθηκε {συγγνωμη αλλα δεν μπορω να διαβασω ολοκληρες και τις δεκα σελιδες} αλλα ηδη απ' τα αρχαια χρονια Μακεδονια ονομαζεται η {πολυ} ευρυτερη περιοχη της βορειου Ελλαδας, κατι που σημαινει οτι ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η γη στην οποια τωρα ζουν οι Σκοπιανοι δικαιως ονομαζεται ΚΑΙ αυτη Μακεδονια. Αλλα πως θα μπορουσαμε να τους αποκαλεσουμε, Μακεδονες ;Ισως να μην ειναι πρεπον για ενα Σλαβικο λαο, καθαρα απο ιστορικη αποψη, αλλα υπαρχει αλλη λυση ;
Ζουν σε μια περιοχη που ανεκαθεν ονομαζοταν Μακεδονα, αυτο τουλαχιστον ας το παραδεχτουμε και αφηστε τους Γεωργιαδηδες να χτυπουν κατω το κωλο τους:D
Ποιοι είναι οι Γεωργιάδηδες;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Γεωργιάδης = παρουσιαστής "εθνικόφρονων" εκπομπών και υπεύθυνος Τύπου του ΛΑΟΣ. Κάτι σαν τον Λιακόπουλο, τον Βελόπουλο και τον Κεραμυδά (οι Βορειοελλαδίτες τους ξέρουμε καλύτερα γιατί εκεί εδρεύουν όλοι), μόνο που αυτός έχει και επίσημη θέση στο "κόμμα". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Το θεμα περι ονομασιας των σκοπιων υπερβαινει τις πολιτικες πεποιθησεις. Το λεω αυτο γιατι βλεπω για παραδειγμα πολλους αριστερους να κανουν το λαθος να πηγαινουν ουσιαστικα με το μερος των Σκοπιων (με το μερος δηλαδη των Σλαβομακεδονων εθνικιστων) απλα για να πανε κοντρα στους εδω εθνικιστες... Ειναι μεγαλο λαθος αυτο, γιατι το ολο θεμα δεν ειναι πολιτικο, αλλα ιστορικο. Ναι κι εγω ειμαι αριστερος. Αλλα εδω γινεται παραποιηση της ιστοριας.

Η πραγματικοτητα ειναι απλα οτι ο ορος "Μακεδονια" ειναι καθαρα γεωγραφικος. Οπως λεμε "Πελλοπονησος". Ενα μερος της Μακεδονιας ειναι σε ελληνικο εδαφος και ενα μερος σε σλαβικο. Η βλακεια των σκοπιανων ειναι οτι μετατρεπουν τον ορο σε εθνικο και καπου εκει αρχιζει η αλλοιωση της Ιστοριας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το θεμα περι ονομασιας των σκοπιων υπερβαινει τις πολιτικες πεποιθησεις. Το λεω αυτο γιατι βλεπω για παραδειγμα πολλους αριστερους να κανουν το λαθος να πηγαινουν ουσιαστικα με το μερος των Σκοπιων (με το μερος δηλαδη των Σλαβομακεδονων εθνικιστων) απλα για να πανε κοντρα στους εδω εθνικιστες... Ειναι μεγαλο λαθος αυτο, γιατι το ολο θεμα δεν ειναι πολιτικο, αλλα ιστορικο. Ναι κι εγω ειμαι αριστερος. Αλλα εδω γινεται παραποιηση της ιστοριας.

Η πραγματικοτητα ειναι απλα οτι ο ορος "Μακεδονια" ειναι καθαρα γεωγραφικος. Οπως λεμε "Πελλοπονησος". Ενα μερος της Μακεδονιας ειναι σε ελληνικο εδαφος και ενα μερος σε σλαβικο. Η βλακεια των σκοπιανων ειναι οτι μετατρεπουν τον ορο σε εθνικο και καπου εκει αρχιζει η αλλοιωση της Ιστοριας...


Ακριβώς. Αν θα φανείς απελευθερωμένος ή όχι δεν έχει να κάνει με τις πολιτικές πεποιθήσεις και με την υποκίνηση αυτών να υποστηρίζεις πράγματα βλακώδες για εμένα. Αν είναι δυνατόν. Μόνο αριστερός δεν είναι αυτός που κινείται υπέρ της ονομασίας για τους Σκοπιανούς. Δεν κοιτάνε τη μιζέρεια τους όλοι και που είναι βολεμένοι στο Δημόσιο και και και, θέλουν να εννοούνται και φιλελεύθεροι.

Και για το όνομα έχεις απόλυτο δίκιο. Αν και με σοβαρές πληροφορίες η Μακεδονία ορίζεται από πολλούς σε σύνορα που δεν ξεπερνάν το σημερινό όρος Σκάρδο(αν δεν κάνω λάθος έτσι λέγεται) στα Σκόπια.

Αλλά ό,τι και να λέμε η προπαγάνδα έχει στηθεί εδώ και χρόνια και το μεγάλο "μπαμ" δεν θα αργήσει να έρθει. Αν δεν έχει έρθει ήδη δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Είναι αισχρό να βλέπω έλληνες να ψηφίζουν το όνομα μακεδονία για όνομα των σκοπίων.Αυτοί είμαστε...και αν αύριο ζητήσουν και οι τούρκοι κάνα νησί να το δώσουμε κι αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Αυτοί είμαστε...και αν αύριο ζητήσουν και οι τούρκοι κάνα νησί να το δώσουμε κι αυτό...

Μερικοι προκειμενου να δειχνουν αριστεροι μεχρι και αυτο θα ηθελαν...

Δεν εχεις δικαιωμα να λες οτι εισαι πολιτικα σοσιαλιστης, αμα πρωτα δεν εχεις καταλαβει τι πραγματικα σημαινει σοσιαλισμος. Δεν εχεις δικαιωμα να το κανεις αν δεν εχεις ψαχτει πρωτα. Αλλα τι λεω τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μερικοι προκειμενου να δειχνουν αριστεροι μεχρι και αυτο θα ηθελαν...

Δεν εχεις δικαιωμα να λες οτι εισαι πολιτικα σοσιαλιστης, αμα πρωτα δεν εχεις καταλαβει τι πραγματικα σημαινει σοσιαλισμος. Δεν εχεις δικαιωμα να το κανεις αν δεν εχεις ψαχτει πρωτα. Αλλα τι λεω τωρα...

πάντως... πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο... δλδ ότι κάποιος θέλει να δείξει ότι είναι αριστερός ενώ δεν είναι...
εγώ οι περισσότεροι αριστεροί που ξέρω, ψιλοκρύβονται για να μην τους γιουχάρουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αριστεροί ξε-αριστεροί είναι το λιγότερο απαράδεκτο να τρώνε κάποια άτομα την προπαγάνδα σαν καραμέλα και να ψηφίζουν ενάντια στην ιστορία μας και για να το κάνω πιο κατανοητό η ιστορία είναι αυτό το βιβλίο με τα πολλά γράμματα ανοίγει σηκώνοντας την μια πλευρά του και διαβάζεται απο αριστερά προς τα δεξιά.
Καλό είναι να μην πατάμε κουμπάκια αλλα να καταλαβένουμε και τι κάνουμε καμιά φορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top