Πώς βγαίνει ο λεκές από ... ;

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι σαν χρωμο..παγίδα, που το βάζεις και το ρούχο ανακτά το παλιό του χρώμα, εν μέρει όμως. Δηλαδή δεν θα είναι όπως ήταν, αλλά το πολύ μωβ μπορεί να φύγει :) (βέβαια δεν είμαι και σίγουρη, καθότι δεν είναι κανονικό "ρούχο", αλλά μαγιώ..)
Δεν ξέρω πώς ακριβώς λέγεται, ψάξε στο σουπερ μάρκετ στο τμήμα που είναι και ο διαβολάκος του λεκέ- λογικά εκεί θα το βρεις- αν ρωτήσεις και κάποιον που εργάζεται εκεί, θα ξέρει να σε κατατοπίσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες αφαίρεσα παλαιούς λεκέδες σκουριάς από τα πλακάκια του μπαλκονιού μας με σπιτικά υλικά.
Παίρνεις λίγο αλάτι και το ανακατεύεις σε χυμό λεμονιού. Απλώνεις το μίγμα πάνω στους λεκέδες και το αφήνεις όλη νύχτα. Την επόμενη μέρα τρίβεις τοπικά, καθαρίζεις και οι λεκέδες έχουν εξαφανιστεί!
Εγώ χρησιμοποίησα χοντρό αλάτι, αλλά και το απλό αλάτι φαγητού κάνει την ίδια δουλειά! ;)


Ξέρει κανείς πώς καθαρίζουμε το τζάμι του τζακιού χωρίς προϊόντα του εμπορίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ξυδι και σαπουνι:D?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα το δοκιμάσω. :hmm: Κάπου διάβασα για στάχτη και εφημερίδα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη κάποιο παρόμοιο θέμα...:worry:
Αλλά θα ήθελα συμβουλές για κάτι. Από λάθος συγγενικού μου προσώπου,δικό μου ρούχο, μαγιό για την ακρίβεια , πλύθηκε στο πλυντήριο μαζί με άλλα σκουρόχρωμα. Ως αποτέλεσμα , από ροζ με σχέδια που ήταν , έγινε "μωβ" με σχέδια:(. Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει για να επανέλθει το παλιό του χρώμα ; :hmm:
υπαρχουν ειδικα λευκαντικα στο Σ/Μ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanclubsandwich

Νεοφερμένος

Ο fanclubsandwich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη κάποιο παρόμοιο θέμα...:worry:
Αλλά θα ήθελα συμβουλές για κάτι. Από λάθος συγγενικού μου προσώπου,δικό μου ρούχο, μαγιό για την ακρίβεια , πλύθηκε στο πλυντήριο μαζί με άλλα σκουρόχρωμα. Ως αποτέλεσμα , από ροζ με σχέδια που ήταν , έγινε "μωβ" με σχέδια:(. Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει για να επανέλθει το παλιό του χρώμα ; :hmm:

κάνε πολύ ηλιοθεραπεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λοιπόν,
έβρεξα άσπρο ύφασμα (στολή) με betadine και στην συνέχεια έβαλα χλωρίνη από πάνω (και έκανα βλακία). Το έτριψα και έμεινε λίγο πορτοκαλί μετά το πλυντηριο το σημάδι δεν έφυγε
(παίζει να το καψα ; :( :(
Πως θα το βγάλω. Σκέφτηκα να βάλω blanco αλλά αυτό δεν είναι καλή ιδέα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τα σκευάσματα Betadine είναι υδροδιαλυτά, έχουν την ικανότητα να εισέρχονται στις μικρότερες πτυχές του δέρμα*τος και των βλεννογόνων και η δράση τους δεν επηρεάζεται παρουσία αίματος, πύου ή νεκρωμένων ιστών. Ακόμη, έχουν αποσμητική και αντιπιτυριδιακή ενέργεια. Δρουν γρήγορα (30"-90"), δεν αναπτύσσουν ανθεκτικά μικροβιακά στελέχη, δεν εμποδίζουν την επούλωση των τραυμάτων και δεν προκαλούν τοπικό ερεθισμό ή εγκαύματα. Έχουν παρατεταμένη διάρκεια δράσης, τόση όσο διαρκεί ο χρωματισμός του δέρματος (περίπου 4 ώρες και ανάλογα με τη μορφή του σκευά*σματος). Ο χρωματισμός του δέρματος και των ρούχων είναι προσωρινός και αφαιρείται εύκολα με νερό.
Άρα μάλλον αυτό που βλέπεις είναι από τη χλωρίνη.

Για τη χλωρίνη βρήκα μόνο αυτό:


Προσπαθησε να κανεις το εξης :
σε μια λεκανη διελυσε 1 κουταλια μαγια μπυρας σε χλιαρο νερο.
Σε 3-4 ωρες ξεβγαλε το καλα. Λογικα πρεπει να εχει φυγει ο λεκες.
Και μην ξεχνας:
ποτε δεν χρησιμοποιουμε την χλωρινη αδιαλυτη και παντα προσθετουμε 3-4 κουταλιες ξύδι στο νερο.
Επισης δεν απλωνουμε ποτε τα ρουχα που εχουμε πλυνει με χλωρινη στον ηλιο γιατι θα κιτρινισουν.
Περιμενουμε να μας πεις τα αποτελεσματα σου


πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:redface: Πάω να ανοίξω την μπύρα μου. 1 κουταλάκι για το ρούχα το υπόλοιπο για τον focko.
Eγώ τόση ώρα προσπαθούσα να το ξεβγάλω με το καζολίνι



Eυχαριστώ
Έβαλα χλωρίνη αδιάλυτη :) πάνω στο betadine για αυτό έγινε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κοίτα μην την μεθύσεις τη στολή και δεν μπορεί να πάει στη δουλειά αύριο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Από μανό παίζει να φύγει? Πάνω σε ύφασμα. -.-:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωχ, δύσκολα τα πράγματα. :/: Δεν ξέρω να διαλύεται με κάτι άλλο το μανό εκτός από ασετόν και αυτό χαλάει τα ρούχα ειδικά αν είναι χρωματιστά (νομίζω). :/: Αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε με ασετόν σε κάποιο κρυφό σημείο του ρούχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Το δοκίμασα, αλλά έχει <<ποτίσει>> στο ύφασμα. Το πρωί το έπαθα. Έψαχνα κάτι και έπεσε από το ράφι. Απλώθηκε παντού. Παπούτσια, πάτωμα, βιβλιοθήκη. Από αυτά τα έβγαλα με ασετόν. Τη τσάντα δε κατάφερα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το δοκίμασα, αλλά έχει <<ποτίσει>> στο ύφασμα. :/:

Δοκίμασε αυτό με την μπύρα εμένα το δικό μου έφυγε σχεδόν όλο εκτός και σήμερα πάμε για δεύτερη δόση.:D
μάλλον η μπύρα δεν είναι γενικό απορρυπαντικό για όλα αλλά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποιο κρασί, τι λες; Θα βγάλει το μανόν με το κρασί; Φόκο πόση μπύρα ήπιες χτες; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
εμενα επεσε μανο στον μπεζ καναπε μου :/:
Δοκιμασα ασετον...τιποτα...οινοπνευμα...τιποτα....Τελικα καλυψα τον καναπε με ενα μωβ ριχταρι και λυθηκε το προβλημα μου :hehe::hehe:
Παντως αν ανακαλυψετε τιποτα για το μανο ενημερωστε με και εμενα να ξερω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ποιο κρασί, τι λες; Θα βγάλει το μανόν με το κρασί; Φόκο πόση μπύρα ήπιες χτες; :P:P


:( το διόρθωσα ένα κουτάκι όχι πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το δοκίμασα, αλλά έχει <<ποτίσει>> στο ύφασμα. Το πρωί το έπαθα. Έψαχνα κάτι και έπεσε από το ράφι. Απλώθηκε παντού. Παπούτσια, πάτωμα, βιβλιοθήκη. Από αυτά τα έβγαλα με ασετόν. Τη τσάντα δε κατάφερα.:/:
Κάλυψε την τσάντα με κονκάδες και τα υφασμάτικα σχεδιάκια που κυκλοφορούν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Κάλυψε την τσάντα με κονκάδες και τα υφασμάτικα σχεδιάκια που κυκλοφορούν. :P
Iιιιιιι καλή ιδέα! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πρακτικό μυαλό. Αφού δε μπορείς να το βγάλεις, ας καλλιτεχνίσεις στην τσάντα σου. :lol:

Στο internet βρήκα μόνο για άσπρα ρούχα και ασετόν. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top