35 ευρώ είσοδος (;) για το Άγιο Όρος

35 ευρώ είσοδος [noparse](;)[/noparse] για το Άγιο Όρος

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 9)
  • Ναι, το βρίσκω σωστό

    Ψήφοι: 1 11.1%
  • Όχι, δεν το βρίσκω σωστό

    Ψήφοι: 5 55.6%
  • Δεν με αφορά

    Ψήφοι: 3 33.3%

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εγώ όταν το άκουσα γέλασα!
Παραθέστε μου τις σκέψεις σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Φίλε μας, για να σκεφτούμε και να μιλήσουμε, θα μας βοηθούσε πολύ εάν δώσεις την πηγή της πληροφορίας:).
Αν μάλιστα μας χαρίσεις και κάποιο σχετικό link, ακόμα καλύτερα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Φίλε μας, για να σκεφτούμε και να μιλήσουμε, θα μας βοηθούσε πολύ εάν δώσεις την πηγή της πληροφορίας:).
Αν μάλιστα μας χαρίσεις και κάποιο σχετικό link, ακόμα καλύτερα!;)
Λίγο δύσκολο.. Ο θείος μου μού το έλεγε χθες :D
Δεν το διάβασα κάπου, αλλά ισχύει σίγουρα γιατί έχει επισκεφτεί τον χώρο πολλές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ανάλογα το τι περιέχει (μετακινήσεις,φαγητό,και λοιπά και λοιπά)


?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Οι δικές μου μαϊμούδες (:P) βρήκαν αυτό:

Για να επισκεφθεί κάποιος το Άγιον Όρος, πρέπει έγκαιρα να προγραμματίσει την ακριβή ημέρα εισόδου του σʼ αυτό. Εν συνεχεία πρέπει να επικοινωνήσει με το γραφείο προσκυνητών αγίου όρους της Θεσσαλονίκης στο τηλέφωνο: 2310-252578 και fax: 2310-222424. Διεύθυνση γραφείου: Εγνατίας 109 τ.κ.: 54635 Θεσ/νικη. Στοιχεία που ζητούνται από το αρμόδιο γραφείο είναι τα εξής: ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, έτος γεννήσεως, αριθμός ταυτότητας, ημερομηνία έκδοσης και εκδούσα αρχή, αφού εξασφαλιστεί το διαμονητήριο, πρέπει να γίνει τηλεφωνική επικοινωνία με τις Ιερές Μονές της επιλογής του καθενός για τη διαμονή του. Πρέπει επίσης να γίνει επικοινωνία με τη ναυτιλιακή εταιρία για κλείσιμο θέσης με το καράβι στο τηλέφωνο: 0030-23770-71149 ή 0030-23770-21041 και fax: 0030-23770-71016. Είναι απαραίτητο να κλείσουν θέση επειδή ο αριθμός προσκυνητών είναι περιορισμένος. Μόνο 110 επισκέπτες την ημέρα (100 'Έλληνες και 10 αλλοδαποί). Οι προσκυνητές πρέπει να πάνε οδικώς (με λεωφορείο ή αυτοκίνητο) από Θεσσαλονίκη προς την Ουρανούπολη, περίπου 120km. Η διανυκτέρευση φρόνιμο είναι να γίνει στην Ουρανούπολη, γιατί πρέπει το πρωί και από ώρα 07:30 να παραλάβετε ένα διαμονητήριο (απαραίτητη η ταυτότητα και ?25, η είσοδος για τους κληρικούς και τους πολυτέκνους είναι δωρεάν), από το εκεί εδρεύων γραφείο προσκυνητών Αγίου Όρους και εν συνεχεία να μεριμνήσετε για την παραλαβή του εισιτηρίου σας για το ferryboat , από το γραφείο της υπεύθυνης ναυτιλιακής εταιρίας , που πραγματοποιεί το δρομολόγιο για το Άγιον Όρος. Για κρατήσεις εισιτηρίων: ΤΗΛ—23770 21041.
Πηγή



Μιλάει για διαμονή (ύπνος/φαγητό), οπότε φαίνεται λογικό το ποσό των 25 ?. Στη Μύκονο θες 25 μόνο για ένα ζευγάρι παντόφλες. :smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Λίγο δύσκολο.. Ο θείος μου μού το έλεγε χθες :D
Δεν το διάβασα κάπου, αλλά ισχύει σίγουρα γιατί έχει επισκεφτεί τον χώρο πολλές φορές.

Να εκμεταλλευθούμε λίγο το θείο σου ακόμα?:P

Επειδή στις πληροφορίες που ξέθαψαν τα λαγωνικά-ποντίκια μας δεν αναφέρεται ξεκάθαρα, να τον ρωτούσες εάν αυτά τα χρήματα είναι μόνο για να βγάλει το διαμονητήριο, ή κάποιο άλλο χαρτί ή αν καλύπτουν όντως τον ύπνο και την τροφή του σε όποιο μοναστήρι φιλοξενηθεί? και για πόσες μέρες εννοείται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... αυτά τα χρήματα είναι μόνο για να βγάλει το διαμονητήριο, ή κάποιο άλλο χαρτί ή αν καλύπτουν όντως τον ύπνο και την τροφή του σε όποιο μοναστήρι φιλοξενηθεί? και για πόσες μέρες εννοείται...

Για ό,τι και να είναι, μιλάμε πια για "προσκυνηματικό τουρισμό", ακόμη και στο "Περιβόλι της Παναγίας". Στην επόμενη φάση του καπιταλισμού (ήτοι της "εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο"), θα μπορούσε να προβλεφθεί από τώρα ακόμη και τουριστικό πακέτο για "Παράδεισό " ή "Κόλαση" (επιλογές να θέλεις!):redface:....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Οι δικές μου μαϊμούδες (:P) βρήκαν αυτό:


Πηγή



Μιλάει για διαμονή (ύπνος/φαγητό), οπότε φαίνεται λογικό το ποσό των 25 ?. Στη Μύκονο θες 25 μόνο για ένα ζευγάρι παντόφλες. :smartass:
Κάτι άλλο θα παίζει με τον θείο μου. Αυτός όσες φορές έχει παέι εκεί δίνει 35 ευρώ.

Να εκμεταλλευθούμε λίγο το θείο σου ακόμα?:P

Επειδή στις πληροφορίες που ξέθαψαν τα λαγωνικά-ποντίκια μας δεν αναφέρεται ξεκάθαρα, να τον ρωτούσες εάν αυτά τα χρήματα είναι μόνο για να βγάλει το διαμονητήριο, ή κάποιο άλλο χαρτί ή αν καλύπτουν όντως τον ύπνο και την τροφή του σε όποιο μοναστήρι φιλοξενηθεί? και για πόσες μέρες εννοείται...
Λοιπόν, δεν νομίζω ότι τα έξοδα της διαμονής του εκεί αξίζουν τόσα. Ούτε 5 ευρώ δεν θα χρειαζόταν με της συνθήκες που επικρατούν. Μένει πάντα σε μικρό κελί ενός συγκεκριμένου απομονομένου μοναστηριού και κάθεται συνήθως 2 με 3 μέρες. Η ζωή γενικά είναι πολύ λιτή, καθώς ακολουθούν τις περισσότερες μέρες του χρόνου τους γνωστούς κανόνες της νηστείας... Ψωμί, ελιές...:P Επίσης δεν υπάρχει καν ηλεκτρικό. Οπότε...

Όταν τον ρώτησα που πάνε αυτά τα λεφτά μου είπε ότι είναι σαν διόδια, αφού το Άγιο Όρος είναι ανεξάρτητο από την Ελλάδα κράτος.

Το θέμα όμως είναι άλλο. Αν κάποιος ΔΕΝ έχει 35 ευρώ και νοιώθει την ανάγκη να ρθει πιο κοντά στο τον Θεό σε αυτό το μέρος, που θεωρήται το επίνειο της θρησκείας, τι θα κάνει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όταν τον ρώτησα που πάνε αυτά τα λεφτά μου είπε ότι είναι σαν διόδια, αφού το Άγιο Όρος είναι ανεξάρτητο από την Ελλάδα κράτος.
Λάθος. Άλλο ανεξάρτητο, άλλο αυτοδιοίκητο. Έχουν διαφορά.

Κάτι άλλο θα παίζει με τον θείο μου. Αυτός όσες φορές έχει παέι εκεί δίνει 35 ευρώ.
Απόδειξη κόβουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Κάτι άλλο θα παίζει με τον θείο μου. Αυτός όσες φορές έχει παέι εκεί δίνει 35 ευρώ.

Αυξήθηκε ο ΦΠΑ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top