Έγινε η Επανάσταση ζήτημα Θρησκευτικό;

Έγινε η Επανάσταση ζήτημα Θρησκευτικό;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Διλημμα μεταξύ Θεού και Διαβόλου

    Ψήφοι: 2 66.7%
  • Δίλημμα μεταξύ Θρησκείας και Αθεϊας

    Ψήφοι: 1 33.3%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οκ... Να το δημοσιευσω εγω αυριο ή θα το συμπεριλαβεις στο επομενο βιβλιο σου?



Δημοσίευσε την εσύ καλύτερα. Αλλιώς θα πρέπει να σου δώσω και ποσοστά επειδη μου την εδωσες;
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οιζε

Νεοφερμένος

Ο Οιζε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδια, βλεπω γενικοτερα στα φορουμ να επικρατει μια διαθεση αστεϊσμου και ειρωνειας σε όσα διαρρεουν ή εξαγγελονται στο Διαδικτυο. Μπορει οντως στην πλειοψηφια τους ολες αυτες οι πληροφοριες να ειναι προπαγανδιστικες ή φαρσα, αλλα ας μη λησμονουμε οτι αναμεσα τους υπαρχουν και οι πραγματικες διαρροες, οι αληθινες αποκαλυψεις. Επομενως καλο θα ηταν να μην αφησουμε να μας παρασυρει αυτη η σταση ανωτεροτητας, του εξυπνακια που δεν την "τρωει" κλπ. Ειναι γεγονος οτι το 2012 θα γινουμε μαρτυρες ενος οροσημου για την ανθρωποτητα που θα αποβει αφετηρια του μετα-ουμανιστικου πεπρωμενου, οπως λεει και ο Αστρεας.
Και μιας και αναφερα κι αυτον, οφειλω να πω πως παροτι ξεκινησα εγω το νημα κατηγορωντας τον, με τα επομενα του αρθρα θα πρεπει να παραδεχτω πως με επεισε και πως οντως η αποβαση των εξωγηινων στη Γη συνδεεται με την αμνηστια στον Εωσφορο, καθως ειναι σιγουρα ζητημα βαθιας οντολογικης επιτομης.
Ας σοβαρευτουμε λοιπον και ας προετοιμαστουμε για ενα πραγματικο σοκ... αλλοι διασκεδαστικα κι αλλοι οδυνηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λεει οτι εξεδωσαν ανακοινωση απο το SETI αλλα δεν υπαρχει το παραμικρο link που να μας δειχνει την ανακοινωση...
Φαίνεται πως η φήμη έχει πάρει διαστάσεις, αφού στο επίσημο site του SETI υπάρχει ανακοίνωση που διαψεύδει αυτές τις φήμες και είναι η ακόλουθη:

Internet Rumor of Inbound 2012 Spaceships Untrue

Spaceships NOT Headed for Earth

Has the SETI Institute discovered three objects en route to our world? Alien spacecraft that will arrive in 2012?
If you believe a widespread story now being circulated on the internet, and published by the ironically named “Pravda” [https://english.pravda.ru/science/mysteries/22-12-2010/116314-giant_spaceships-0/], you might think so. But itʼs all nonsense – itʼs a rumor, a hoax, and a fabrication that uncritical web sites have reprinted without checking.
A few aspects of the story that are obviously suspect:

  1. The objects, now described as a few hundred kilometers in size, and “beyond the orbit of Pluto”, were apparently discovered by SETI using the HAARP radio array. To begin with, the HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) instrument is located in Alaska. The position of the three “incoming” objects is given as -90 degrees declination – or the south celestial pole. Anyone versed in even elementary geometry can recognize that you canʼt see this part of the sky from Alaska! In addition, and of clear import, neither the SETI Institute nor any other SETI project makes use of HAARP.
  2. In the original version of this article https://www.examiner.com/ufo-in-canada/3-very-large-objects-space-flying-to-earth, purported SETI astrophysicist Craig Kasnov is quoted as saying that the three objects are in-bound. No one named Craig Kasnov has ever worked at the SETI Institute. There is a media and conservation professional by name of Craig Kasnoff, who – with David Gedye – came up with the idea of the SETI@home screen saver many years ago. But he has explicitly noted that he has nothing to do with this story, and in fact the article itself points out that it is referencing “Kasnov” not “Kasnoff.” So the story rests on the testimony of a fictional character.
  3. If the SETI Institute had, indeed, found three clearly artificial objects headed for Earth (or just about anywhere else), that news would be found here on its web site. It would also be in the mainstream media. Itʼs not.
The putative arrival in 2012 of objects from another world is no more believable than the Mayan calendar claim that the world will end in that same year, internet stories notwithstanding!
Dr. Seth Shostak
Senior Astronomer, SETI Institute
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
α
...
Αυτό που επίσης με προβληματίζει, ως προς τα καθ' ημάς, είναι για ποιο λόγο ο φίλος μας ο Νωεύς δείχνει να πιστεύει σε τούτα τα σενάρια στα σοβαρά (?)

Επειδή απλούστατα ήδη στη Γη υπάρχουμε: εμείς κι εκείνοι. Μη με ρωτάς τώρα, ποιοι είναι οι εξωγήινοι! Πάντως αυτοί που έχουν το πάνω χέρι στο Χόλυγουντ, δεν το 'χουν και πολύ δύσκολο να μας πείσουν, για τη μία απ' τις δύο εκδοχές. Εδώ έπεισαν πως ήταν κληρονόμοι παρά τω Θεώ κι αυτής ακόμη της Παλαιστίνης!

ΥΓ: Πιστεύω στα σενάρια, δεδομένου ότι γίναμε όλοι, προεκτάσεις της Οθόνης!
Τελικά νόμιζω, πως έχουν πλάκα όσοι παραγνωρίζουν, ότι η Δύση κουμαντάρεται από ανθρώπους που
περιμένουν τον Μεσσία τους. Θεωρείτε πως τους είναι δύσκολο να μας τον κατεβάσουν ακόμη κι απ' τον ουρανό εν μέσων νεφελών και πυροτεχνημάτων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η διάψευση από πλευράς του SETI, δεν είναι και τόσο ξεκάθαρη όσο θα ήθελε ίσως ο συντάκτης της να ισχυρίζεται.

Ας δούμε λίγο το σενάριο συνωμοσίας, όπως εξυφαίνεται μέσα στο χώρο του διαδικτύου. Έχει κυκλοφορήσει, μάλλον μέσω Ρώσων αρχικά και με τη διακριτική κινέζικη συμμετοχή. Αξίζει νομίζω τον κόπο να το μελετήσουμε με κριτικό πνεύμα.

Η ιστορία λοιπόν φαίνεται να λέει πως κάποιο σημαντικό στέλεχος του SETI, ο Craig Kasnoff συνιδρυτής του προγράμματος SETI@home screen saver, που έδωσε σ' εκατομμύρια πολίτες τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα, διέρρευσε την πληροφορία περί έλευσης εξωγήινων σκαφών το 2012. Η μόνη διαφορά την οποία βρίσκει η διάψευση, ώστε να στηρίξει πως πρόκειται για "φανταστικό" πρόσωπο, είναι ότι η αρχική δημοσίευση, τον αναφέρει ως Craig Kasnov, όπως θα το έγραφε κάποιος που μητρική του γλώσσα είναι τα Ρώσικα, δηλαδή όχι Γιάννης, Γιαννάκης. Το ότι ο ίδιος το αρνείται, δεν μου κάνει εντύπωση· κανείς δεν θα παραδεχόταν δημοσίως ότι διέρρευσε απόρρητα στοιχεία, αφού κάτι τέτοιο θα τον έστελνε απ' ευθείας στις ομοσπονδιακές φυλακές των ΗΠΑ. Ρώτα και τον θείο μου τον ψεύτη σαν να λέμε...;)

Από την άλλη πλευρά, το αρχικό δημοσίευμα, διευκρινίζει ότι ο Craig Kasnov δεν θα πρέπει να συγχέεται με τον γνωστό Craig Kasnoff!! :confused:
Και τότε ο Craig Kanov είναι ένα φανταστικό πρόσωπο; :hmm:
Δηλαδή κάποιος σκαρφίστηκε ένα φανταστικό πρόσωπο και όλως τυχαίως του έδωσε όνομα ομόηχο με κάποιου ήδη γνωστού στελέχους του SETI; :hmm:
Είναι ένας καλός τρόπος να "δώσεις" κάποιον, χωρίς να μπορεί να σε κατηγορήσει κανείς. ;)

Το επιχείρημα δε, ότι "εάν γνωρίζαμε κάτι θα το είχαμε δημοσιεύσει", είναι το λιγότερο αστείο! Όταν πρόκειται για απόρρητα στοιχεία, δεν επιτρέπεται η δημοσίευσή τους κι έτσι και το τρίτο σημείο της διάψευσης, πέφτει με τη σειρά του στο κενό.

Για το πρώτο σημείο της διάψευσης, έχω να πω ότι μου φαίνεται πως είναι το πιο ισχυρό. Δεν γνωρίζω περί της θέσης των ουρανίων σωμάτων και των γωνιών, πάντως στα τόσα που έχω διαβάσει για το HAARP δεν θυμάμαι να έχω δει ως λειτουργία του τη διαστημική ανίχνευση. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Έχω την εντύπωση ότι η εμπλοκή του HAARP στην όλη ιστορία, δεν είναι τυχαία. Εδώ κι αρκετό καιρό ρώσικα και κινέζικα έντυπα και αξιωματούχοι, κατηγορούν τις ΗΠΑ για χρήση του HAARP ως κλιματολογικό και σεισμικό όπλο και ο νοών νοείτω.

Όλα δείχνουν Ρωσοκινεζική προπαγάνδα να κρύβεται πίσω από τη δημοσίευση, η οποία υπονοεί ότι έχει μια βάσιμη διαρροή στα χέρια της. Ωστόσο, όλη η παραφιλολογία σχετικά με την έλευση εξωγήινων κι επίθεσή τους στον πλανήτη, έχει ως πηγή της την Αμερικάνικη προπαγάνδα. Εδώ και δεκαετίες μυστικές υπηρεσίες και Χόλιγουντ, καλλιεργούν τούτα τα σενάρια, προετοιμάζοντας την κοινή γνώμη για μια τέτοια επαφή, σε βαθμό που οι εξωγήινοι μας έχουν γίνει πλέον τόσο οικείοι, που τους κάναμε και παιχνίδια, μπλουζάκια κλπ. Η "Διαστημική Κουλτούρα" είναι όπως λέει και τ' όνομά της ακριβώς καλλιεργημένη!!

Πάντοτε μας προετοίμαζαν για μια "Αποκάλυψη" στις αρχές του αιώνα που διανύουμε. Τούτο έχει πλέον εισχωρήσει στο συλλογικό υποσυνείδητο!! Έπειτα, η προπαγάνδα περί σπουδαίου και θαυμαστού γεγονότος που θ' αλλάξει για πάντα τον τρόπο με τον οποίο βλέπουμε τα πράγματα και θα συμβεί το Δεκέμβριο του 2012, είναι ξεκάθαρα Αμερικάνικης ή έστω γενικότερα Δυτικής προέλευσης. Ο Αστρέας βάζει ηθελημένα ή άθελά του ένα λιθαράκι στη διάδοση του Προαιώνιου Μύθου.

Όπως είδαμε, στη συγκεκριμένη περίπτωση η διάψευση δεν κάνει τίποτε άλλο από το ν' ανατροφοδοτεί το σενάριο συνωμοσίας. Πόλεμος προπαγάνδας μεταξύ Μεγάλων Δυνάμεων ή συμπαιγνία τους για παγκόσμια εμπέδωση του σεναρίου; :hmm:

Αυτό που φοβάμαι τελικά, είναι ότι για τις 21/12/12 κάποιοι μας ετοιμάζουν τηλεοπτικό υπερθέαμα, μπροστά στο οποίο η 11η Σεπτεμβρίου θα φαίνεται σχεδόν ερασιτεχνική παραγωγή b movies. Ίσως τελικά να δούμε τεράστια διαστημόπλοια πάνω από τα κεφάλια μας, γεμάτα με εξωγήινους εντελώς γήινης προέλευσης. Στα εφέ υπάρχει τεράστια τεχνογνωσία, όπως δείχνει να πιστεύει και ο αγαπητός Νωεύς. Πάντοτε οι εξουσιαστές κυβερνούσαν "ελέω θεών" που οι ίδιοι εφεύρισκαν. Όπως ο Μωυσής, με τη βοήθεια ενός απλού εφέ, εκείνου της καιόμενης βάτου, έπαιρνε κατόπιν εντολές απευθείας από το Θεό, σμιλευμένες στην πέτρα, έτσι και κάποιοι σήμερα θα παίρνουν εντολές απευθείας από τους "εξωγήινους" και όποιος τολμήσει ας φέρει αντίρρηση!! Η απόλυτη χειραγώγηση των μαζών το prestige του μεγαλύτερου Ψευδαισθησιουργού (Illusionist) στην ιστορία της ανθρωπότητας.

Κάτι τέτοιο θα ήταν από τη φύση του Εωσφορικό φίλε Οιζε και θα είχε και πάλι τα ίδια αποτελέσματα. Ελπίζω κι εύχομαι τούτο ν' αποδειχτεί γέννημα της ζωηρής μου φαντασίας και σε δυο χρόνια από τώρα να το διαβάζουμε και να γελάμε. Αλήθεια το εύχομαι...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χμμμ... Οντως αυτη η διαψευση δημιουργει περισσοτερα προβληματα και ανησυχιες απ' οσα λυνει...

Φαινεται πραγματικα καλογραμμενη ετσι ωστε να μην εξαλειψει την πιθανοτητα, αλλα και να μην την παραδεχτει... Κατι ιδανικο για την συνεχιση της προπαγανδας...

Αντε να δουμε τι μας επιφυλασσει το μελλον...

Εξωγηινους(Ελπιζω να ναι Vulcans), αλλη μια Χολυγουντιανη υπερπαραγωγη ή τιποτα???

Κοντα ειναι 2012 δεν ανησυχω... Μονο απο τον Γιωργακη κινδυνευουμε πραγματικα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
If the SETI Institute had, indeed, found three clearly artificial objects headed for Earth (or just about anywhere else), that news would be found here on its web site.
Να σας πω την αλήθεια, αν και το δικό μου κεφάλι δεν σκέφτεται το ίδιο περίπλοκα με το δικό σας, αυτό το κομμάτι της ανακοίνωσης δεν το πιστεύω διόλου, αφού μάλλον το ακριβώς αντίθετο θα συνέβαινε. Σιγά μη βρουν οτιδήποτε και σπεύσουν να το ανακοινώσουν... :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Αυτό που φοβάμαι τελικά, είναι ότι για τις 21/12/12 κάποιοι ...

Χμμμ...

Αντε να δουμε τι μας επιφυλασσει το μελλον...


Κοντα ειναι 2012 δεν ανησυχω...

Προσωπικά ανησυχώ για τον Αύγουστο 2012... Τότε δεν πρόκειται να γίνουν οι Ολυμπιακοί στο Λονδίνο; Η διαίσθησή μου, μου λέει να σας συμβουλέψω, να μην πάτε να τους παρακολουθήσετε:redface:... Αν όμως όλα κυλήσουν τότε ομάλα, μάλλον θα αναβληθεί και όποιο "υπερθέαμα" του Δεκέμβρη 2012...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,856 μηνύματα.
Έχω δει ντοκιμαντέρ με απόστρατο της CIA να εξηγεί με πιο τρόπο γίνεται η συγκάληψη πληροφοριών (δυστυχώς δεν θυμάμαι να σας πω περισσότερα στοιχεία για την πηγή). Η τεχνική είναι να διαρρέεις την αλήθεια σε μέσα που εύκολα μπορείς να προσβάλεις την εγκυρότητά τους και την αμέσως επόμενη στιγμή να διαψεύδεις κατηγοριματικά. Με αυτό τον τρόπο δημιουργείς σύγχυση και η αλήθεια "μυθοποιείται".

Καταρχήν αυτή η ιστορία είναι παλιά, παίζει στο youtube από τα μέσα Σεπτεμβρίου:
https://www.youtube.com/watch?v=tVASNuYB454&feature=related

Κάποια στιγμή την δημοσιεύει η Pravda με ένα gossip-style δημοσίευμα - μάλιστα ο δημοσιογράφος διερωτάται στο τέλος "Is all of that just spam or is it fantastic truth? Will we ever know?" :jumpy:, γίνεται ντόρος, αναδημοσιεύεται ξαφνικά σε χιλιάδες blog και στο τέλος μας έρχεται μια επίσημη ανακοίνωση, τριών προχειρογραμμένων (επίτηδες κατά τη γνώμη μου) σημείων.

Μας λέει στην αρχή ότι -89 βαθμούς απόκλειση στο τηλεσκόπιο δεν μπορείς να πετύχεις από την Αλάσκα αλλά δεν μας λέει πως βρέθηκε αυτή η μπλεζούρα μέσα στο SKY-MAP. Δεν αμφισβήτησε δηλαδή την εγκυρότητα της πηγής, αλλά της μέτρησης. Νομίζω όμως ότι κι οι πέτρες ξέρουν πια ότι στην Κύπρο υπάρχει μονάδα HAARP στο χώρο της Βρετανικής βάσης και δεν αποκλείεται να υπάρχουν και σε πολλά άλλα σημεία.

Το δεύτερο με τον Craig Kasnoff το ανέλυσε ο Χάος και συμφωνώ με τον προβληματισμό του. Αν τα συνθέσουμε όλα αυτά μαζί, βγαίνει το παρακάτω σεναριάκι:

Ο Craig αηδιασμένος και τρομαγμένος από τα μελλούμενα που έρχονται γίνεται ο "επαναστάτης" του Astrea και διαρρέει μυστικά τις συντεταγμένες του battleship: 19 25 12 -89 45 03 Για τρεις ολόκληρους μήνες κόσμος το βλέπει και αρχίζει να ανησυχεί. Η Ρωσοκινεζική προπαγάνδρα ενεργοποιείται και ασκεί τις δικιές της πιέσεις. Η Pravda απλά ανασύρει μια ιστοριούλα που πήγε να ξεχαστεί. Γίνεται ντόρος, το SETI διαψεύδει πρόχειρα αφήνοντας σκιές. Εγώ προσωπικά δεν βλέπω τίποτα ασυνήθιστο! :P

Αν ψάξετε στο youtube θα δείτε εκατοντάδες τέτοια βιντεάκια. Πολλά αναφέρονται στο φαινόμενο "extraterrestrial energyzoa", ενεργιακά βιολογικά μορφώματα που βρίσκονται διάσπαρτα στο σύμπαν και τυχαίνει να τα φωτογραφίζουν αδέσποτοι αστροναύτες και κατασκοπικοί δορυφόροι! Άλλα πάλι μιλούν για απαγορευμένα βίντεο της NASA σε διαστημικούς σταθμούς όπου φαίνονται κατασκοπικά UFO να στέλνουν χαιρετούρες! :teasing:

Απ' όλες αυτές τις εξοτικές θεωρίες εμένα μου κάνουν κλικ οι Annu-Naki! :clapup:

Αρχικά υπάρχουν ντουκουμέντα με βραχογραφίες ανθρώπων της νεοληθικής εποχής (9000BC) όπου ζωγράφιζαν τύπους με μάσκες, διαστημόπλοια και περίεργες κεραίες. Υπάρχει μάλιστα κάπου στη Σαχάρα μια τρομερή βραχογραφία που δείχνει έναν μασκοφόρο εξωγήινο να σέρνει προς το διαστημόπλοιο 3 γυμνές γυναίκες! :smoke:

Οι γιγαντόμορφοι αυτοί Annu-Naki κάνανε γεννετικά πειράματα στα ανθρωποειδή για να έχουν τους υπηρέτες τους. Έτσι εξηγείται πολύ πιο εύκολα η εξελικτική προσαρμογή του ανθρώπου, η παράλληλη παρουσία του Homo Sapiens με τον Νεάντερνταλ, οι γονιδιακές διαφορές με τους πιθήκους όπως αυτή η περίεργη σύμπτηξη των χρωματοσωμάτων από 48 σε 46.

Η γνώμη μου είναι ότι τίποτα τελικά δεν θα γίνει στις 21/12/2012. Και αυτό το "ΤΙΠΟΤΑ" θα είναι που στο τέλος θα αφυπνίσει τη "οντολογική συνειδητότητα" του ανθρώπου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Προσωπικά ανησυχώ για τον Αύγουστο 2012... Τότε δεν πρόκειται να γίνουν οι Ολυμπιακοί στο Λονδίνο; Η διαίσθησή μου, μου λέει να σας συμβουλέψω, να μην πάτε να τους παρακολουθήσετε:redface:... Αν όμως όλα κυλήσουν τότε ομάλα, μάλλον θα αναβληθεί και όποιο "υπερθέαμα" του Δεκέμβρη 2012...


Χμμμμμ οι κακοι τρομοκρατες θα χτυπησουν το Λονδινο εκεινη τη περιοδο προκειμενου να παρθουν πιο αποτελεσματικα μετρα στη συνεχεια με προφαση το γεγονος αυτο εναντι της τρομοκρατιας (αορατος πολεμος) για να αποφευχθουν στο μελλον παρομοιες καταστασεις....

Τωρα το τι θα συμβει το 2012 και το 2512,αναμεινατε επι της οθονης
Προσωπικα ειμαι πολυ επιφυλακτικος σε διαφορες ιστοριουλες που ακουγοντε στο διαδικτυο για το 12,αρκετες ειναι παρατραβηγμενες και γελοιες αν μου επιτρεπετε!
Οσο για τα ufo πραγματικα δεν γνωριζω : P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχω δει ντοκιμαντέρ με απόστρατο της CIA να εξηγεί με πιο τρόπο γίνεται η συγκάληψη πληροφοριών (δυστυχώς δεν θυμάμαι να σας πω περισσότερα στοιχεία για την πηγή). Η τεχνική είναι να διαρρέεις την αλήθεια σε μέσα που εύκολα μπορείς να προσβάλεις την εγκυρότητά τους και την αμέσως επόμενη στιγμή να διαψεύδεις κατηγοριματικά. Με αυτό τον τρόπο δημιουργείς σύγχυση και η αλήθεια "μυθοποιείται".
"Διαρρέεις την αλήθεια, ή το ψέμα που θέλεις να παρουσιάσεις ως αλήθεια", θα ήταν η σωστότερη έκφραση σε τούτη την περίπτωση...

Κάποια στιγμή την δημοσιεύει η Pravda με ένα gossip-style δημοσίευμα - μάλιστα ο δημοσιογράφος διερωτάται στο τέλος "Is all of that just spam or is it fantastic truth? Will we ever know?" :jumpy:, γίνεται ντόρος, αναδημοσιεύεται ξαφνικά σε χιλιάδες blog και στο τέλος μας έρχεται μια επίσημη ανακοίνωση, τριών προχειρογραμμένων (επίτηδες κατά τη γνώμη μου) σημείων.
Ακριβώς, επίτηδες αδύναμη διάψευση θα ήθελα να πω κι εγώ!!

Μας λέει στην αρχή ότι -89 βαθμούς απόκλειση στο τηλεσκόπιο δεν μπορείς να πετύχεις από την Αλάσκα αλλά δεν μας λέει πως βρέθηκε αυτή η μπλεζούρα μέσα στο SKY-MAP. Δεν αμφισβήτησε δηλαδή την εγκυρότητα της πηγής, αλλά της μέτρησης.
Ουπς, αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Είσαι πολύ παρατηρητικός φίλε Νίκο...

Αρχικά υπάρχουν ντουκουμέντα με βραχογραφίες ανθρώπων της νεοληθικής εποχής (9000BC) όπου ζωγράφιζαν τύπους με μάσκες, διαστημόπλοια και περίεργες κεραίες. Υπάρχει μάλιστα κάπου στη Σαχάρα μια τρομερή βραχογραφία που δείχνει έναν μασκοφόρο εξωγήινο να σέρνει προς το διαστημόπλοιο 3 γυμνές γυναίκες! :smoke:

Οι γιγαντόμορφοι αυτοί Annu-Naki κάνανε γεννετικά πειράματα στα ανθρωποειδή για να έχουν τους υπηρέτες τους. Έτσι εξηγείται πολύ πιο εύκολα η εξελικτική προσαρμογή του ανθρώπου, η παράλληλη παρουσία του Homo Sapiens με τον Νεάντερνταλ, οι γονιδιακές διαφορές με τους πιθήκους όπως αυτή η περίεργη σύμπτηξη των χρωματοσωμάτων από 48 σε 46.
Δηλαδή, εάν θεωρητικά αύριο μεθαύριο εμφανίζονταν εξωγήινοι, εσύ θα πίστευες ευκολότερα την πραγματική εξωγήινη προέλευσή τους, παρά την εκδοχή της κατασκευής τους από τους ίδιους τους ανθρώπους; Θεωρείς πιθανότερο να υπάρχουν πράγματι τούτοι οι εξωγήινοι "θεοί" των αρχαίων μυθολογιών, παρά να είναι ανθρώπινη επινόηση; :hmm:

Η γνώμη μου είναι ότι τίποτα τελικά δεν θα γίνει στις 21/12/2012. Και αυτό το "ΤΙΠΟΤΑ" θα είναι που στο τέλος θα αφυπνίσει τη "οντολογική συνειδητότητα" του ανθρώπου. :)
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις εδώ, ωστόσο δεν το καταλαβαίνω πολύ καλά. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να εξηγήσεις λίγο καλύτερα το πώς κατά τη γνώμη σου το "ΤΙΠΟΤΑ" θ' αφυπνίσει την οντολογική συνειδητότητα του ανθρώπου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Φιλε Great Chaos,
Nομιζω πως εχουμε ολοι λιγο πολυ παρασυρθει απο την αφελης εντυπωση οτι η εξουσια ολα τα ξερει κι ολα τα μπορει. Οντας γνωστης των κοινωνικων επιστημων επετρεψε μου να σου πω για εναν ορο: the juggernaut effect, ο οποιος σημαινει το οχημα που στην ορμητικοτητα του κατηφορου χανει καθε ελεγχο της τροχιας, προσολοταχως διαλυομενο. Αυτο ακριβως συμβαινει στην εξουσια παγκοσμιως. Κανεις απολυτως δεν ξερει πως θα περισωσει την κατασταση. Ειναι εμφανες οτι ολοι τους εχουν αμηχανια για τα αποτελεσματα των ιδιων τους των μεθοδευσεων. Τα εχουν παντελως χαμενα. Ολα αυτα τα περι Blue Beam Project ειναι αστοχες υποθεσεις μπρος σε αυτο που πραγματικα συμβαινει. Στην πραγματικοτητα οι εξωγηινοι υπαρχουν οντως και βρισκονται ηδη εδω. Μαρτυριες απο σοβαρες, αξιολογες πηγες κοινοποιουν το γεγονος οτι οι εξωγηινοι αυτοι ειναι συντεταγμενοι με τον Κοσμικο Νομο (Cosmic Law) ως ανωτερα ηθικα οντα και προσπαθουν να μας συνετήσουν. Το ντοκυμαντερ Disclosure Project (το οποιο σας συνιστω!) λεει εχει εκπληκτικες μαρτυριες πρωην αξιωματικων της NASA κλπ περι UFOs που απενεργοποιουν πυρηνικες κεφαλες στις ΗΠΑ και στη Ρωσια. Κατεβαστε το ντοκυμαντερ αυτο- θα σας διαφωτισει αρκετα για το τι ακριβως συμβαινει.
Συμβαινει το εξης: οι εξωγηινοι ετοιμαζονται να κοινοποιησουν την υπαρξη τους στη Γη και οι πληρεξουσιοι τα εχουν παντελως χαμενα διοτι μια τετοια κοινοποιηση συνεπαγεται την υπαγωγη τους σε ισχυροτερες δυναμεις που αδυνατουν να ανταγωνιστουν. Ετσι τα σχεδια για μια Παγκοσμιοα Κυβερνηση και τη ΝΤΠ θα πανε στραφι, επειδη ακριβως αυτος ο ασυλληπτος υδραργυρος που τοσα χρονια παιζει με τις υποθεσεις ΟΛΩΝ ΜΑΣ, μηδενος εξαιρουμενου, προκειται να γινει ο θερμος πυρηνας των εξελιξεων, απολυτος απτος και εμπραγματος... και ο Θεος βοηθος (για οσους επενδυουν στα υπορρητα σχεδια της παγκοσμιοποιησης).
Υπο το πρισμα αυτων των εξελιξεων ας χαλαρωσουμε, το αντιεξουσιαστικο φρονημα εχει συμμαχους ισχυροτατους. Ειναι φανερο οτι ο θηρευτης γινεται το προλεταριατο. Μια μεγαλη, ασυγκριτη Μεταστροφη. Ψηφιζω "Επανασταση του Αυγερινου!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Χμμμμμ οι κακοι τρομοκρατες ...

Μία απορία: είναι κακοί επειδή είναι τρομοκράτες ή είναι τρομοκράτες επειδή είναι κακοί;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,856 μηνύματα.
Δηλαδή, εάν θεωρητικά αύριο μεθαύριο εμφανίζονταν εξωγήινοι, εσύ θα πίστευες ευκολότερα την πραγματική εξωγήινη προέλευσή τους, παρά την εκδοχή της κατασκευής τους από τους ίδιους τους ανθρώπους; Θεωρείς πιθανότερο να υπάρχουν πράγματι τούτοι οι εξωγήινοι "θεοί" των αρχαίων μυθολογιών, παρά να είναι ανθρώπινη επινόηση; :hmm:

:hmm: ...εξαρτάται τι θα δω. Ένα τόσο μεγάλο πανηγύρι δεν στήνεται τόσο εύκολα. Θα κοιτάξω τι κίνητρα κρύβονται από πίσω και αν μπορώ θα προσπαθήσω να καταλάβω ποιος επωφελείται. Πάντως ανεξάρτητα απ' το αν είναι ή όχι εξωγήινοι εμένα θα συνεχίσει να με ενδιαφέρει να περνάω εγώ καλά και η ανθρωπότητα στο σύνολό της να πάει λίγο πιο μπροστά.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις εδώ, ωστόσο δεν το καταλαβαίνω πολύ καλά. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να εξηγήσεις λίγο καλύτερα το πώς κατά τη γνώμη σου το "ΤΙΠΟΤΑ" θ' αφυπνίσει την οντολογική συνειδητότητα του ανθρώπου; :hmm:

Όπως λες κι εσύ έχουν επενδυθεί πάρα πολλά τα τελευταία χρόνια στην ιδέα, 2012, οι "φίλοι" μας οι εξωγήινοι έρχονται, ζούμε ένα οριακό σημείο υπέρβασης της συνειδητότητας, κλπ. που όντως αφήνει πολλά ερωτηματικά. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι ολοένα και περισσότεροι το βλέπουν ως λύση και ακόμα περισσότερο ως τη μόνη λύση. Δεν σου κρύβω ότι κι εγώ πολλές φορές έχω σκεφτεί μήπως "μόνο ένας σεισμός μας σώζει", μήπως το πράγμα δεν γίνεται να βελτιωθεί και απαιτείται ένας όλεθρος για να οικοδομήσουμε μια καινούργια αρχή;

Όλες αυτές οι προσδοκίες, συσσωρευμένες σε μία χρονική στιγμή (21/12/2012) δημιουργούν ένα τεράστιο ενεργειακό αποθεματικό. Πως θα εξωτερικευτεί αυτό αν τελικά "τίποτα" δεν γίνει; :hmm:

Θα μας κυριεύσει η πλήρης απογοήτευση; Θα διαπιστώσουμε ότι είμαστε "στο ίδιο έργο θεατές"; Θα συνειδητοποιήσουμε ότι δεν έχουμε τίποτα να περιμένουμε από τον Ουρανό; Θα αλλαξοπιστήσουμε; Πιστεύω πως σε ένα βάθος χρόνου αυτό το "σοκ κενού" θα μας επιδράσει θετικά. Κοινωνικά θα αποδομήσει προκαταλήψεις και λανθάνουσες προσδοκίες. Οικονομικά θα αχρηστεύσει τα hedge funds και CDS, τον τζόγο δηλαδή που βασίζεται στην καταστροφή. Η ιδέα της "δημιουργικής καταστροφής" του καπιταλισμού θα μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Οι μηχανισμοί εξουσίας θα αντιμετωπίσουν μεγάλη αμφισβήτηση. Δεν μπορώ να προβλέψω το αποτέλεσμα αλλα πιστεύω ότι η ανθρώπινη συνειδητότητα είναι έτοιμη να κάνει το μεγάλο μπαμ.

Αυτό που λείπει είναι η μια καινούργια αναζήτηση που θα εξετάζει τις αρχές της ύπαρξης και συγκρότησης του Όντος, όχι μεμονωμένα όπως γινόταν μέχρι τώρα μέσω των θρησκειών αλλά συλλογικά, παναθρώπινα. Μια αναζήτηση που θα αναδείξει την αληθινή ουσία σε σχέση με τα επιμέρους όντα. Το "τίποτα" σημαίνει ότι δεν έχεις τίποτα να περιμένεις. Ότι υπάρχει για να ανακαλύψεις θα το βρεις στις σχέσεις με τα πλάσματα γύρω σου.

Θα συνεχίσουμε να ζούμε εκτελώντας το "θείο", συμπαντικό, "εξωγήινο" σχέδιο αλλά πρωταγωνιστές θα είμαστε πάντα εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Τον χαρακτηρισμο τον χρησιμοποιησα ειρωνικα!
Ωστοσο δεν ξερω αν μπορω να απαντησω,πολυ εξυπνη η σκεψη σου αλλα συγκλινω πιο πολυ στο οτι ειναι τρομοκρατες επειδη ειναι κακοι

Μία απορία: είναι κακοί επειδή είναι τρομοκράτες ή είναι τρομοκράτες επειδή είναι κακοί;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:hmm: ...εξαρτάται τι θα δω....

Θα μας κυριεύσει η πλήρης απογοήτευση; Θα διαπιστώσουμε ότι είμαστε "στο ίδιο έργο θεατές"; Θα συνειδητοποιήσουμε ότι δεν έχουμε τίποτα να περιμένουμε από τον Ουρανό; Θα αλλαξοπιστήσουμε; ...
Θα συνεχίσουμε να ζούμε εκτελώντας το "θείο", συμπαντικό, "εξωγήινο" σχέδιο αλλά πρωταγωνιστές θα είμαστε πάντα εμείς.

Τα παθήματα του παρόντος καιρού δεν είναι άξια να συγκριθούν με τη δόξα που πρόκειται να μας αποκαλυφθεί. Διότι η μεγάλη προσδοκία της κτίσης προσμένει τη φανέρωση των υιών του Θεού. Επειδή η κτίση υποτάχθηκε στη ματαιότητα...Επειδή αναγνωρίζουμε (πια) ότι όλη η κτίση συστενάζει και και συναγωνιά μέχρι σήμερα... Ναι, πράγματι, πρωταγωνιστές πάντα θα είναι οι άνθρωποι, γιατί χωρίς εμάς, ούτε και κάποιοι εξωγήινοι θα μπορούσαν να δώσουν κάποιο ουσιαστικό ενδιαφέρον, για την ύπαρξη ή μη, αυτής της ίδιας της κτίσης. Νομίζω πάντως, μεταξύ άλλων, εξαιρετικά διδαχτική εν προκειμένω είναι η παραβολή των ...μωρών παρθένων:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ολα αυτα τα περι Blue Beam Project ειναι αστοχες υποθεσεις μπρος σε αυτο που πραγματικα συμβαινει.
Αυτό δεν είναι που φημολογείται ότι μπορεί να προβάλλει τρισδιάστατα, ως ολόγραμμα, ένα ...ας πούμε εξωγήινο σκάφος πάνω απ' τα κεφάλια μας; :hmm:
Στην πραγματικοτητα οι εξωγηινοι υπαρχουν οντως και βρισκονται ηδη εδω. Μαρτυριες απο σοβαρες, αξιολογες πηγες κοινοποιουν το γεγονος οτι οι εξωγηινοι αυτοι ειναι συντεταγμενοι με τον Κοσμικο Νομο (Cosmic Law) ως ανωτερα ηθικα οντα και προσπαθουν να μας συνετήσουν. Το ντοκυμαντερ Disclosure Project (το οποιο σας συνιστω!) λεει εχει εκπληκτικες μαρτυριες πρωην αξιωματικων της NASA κλπ περι UFOs που απενεργοποιουν πυρηνικες κεφαλες στις ΗΠΑ και στη Ρωσια. Κατεβαστε το ντοκυμαντερ αυτο- θα σας διαφωτισει αρκετα για το τι ακριβως συμβαινει.
Κοίταξε, ιπτάμενους δίσκους πρώτοι εμφάνισαν στους ουρανούς οι Ναζί, όμως ήταν πειραματικά μοντέλα και δεν πρόλαβαν να τα αναπτύξουν σε συνθήκες μάχης. Από τότε έως σήμερα, όλως τυχαίως, οι άνθρωποι άρχισαν να βλέπουν ιπτάμενους δίσκους στον ουρανό. Η Area 51 υπήρξε μια περιοχή υψηλής διαβάθμισης, ώστε να δοκιμάζουν τα νέας τεχνολογίας σκάφη τους. Αυτό θεωρείται δεδομένο στη σχετική συνωμοσιολογία.

Εκείνο για το οποίο υπάρχει αμφισβήτηση, είναι ότι άλλοι λεν πως η τεχνολογία που δοκίμαζαν ήταν όντως εξωγήινης προέλευσης, αφού η κυβέρνηση των ΗΠΑ είχε δήθεν μυστικές επαφές με εξωγήινους, ενώ άλλοι πιστεύουν ότι η τεχνολογία ήταν εντελώς πεζά γήινης προέλευσης. Υπάρχει και μια μειοψηφία που την αποδίδει σε ...ενδογήινους, αλλά με αυτό δεν θ' ασχοληθώ. Εγώ προσωπικά πιστεύω στην δεύτερη εκδοχή. Η λογική που υποκρύπτεται πίσω από όλες τις περιγραφές εξωγήινων είναι τόσο μα τόσο ανθρώπινη, που δεν δύναμαι να πιστέψω ότι μια φυλή τόσο πιο προηγμένη και τόσο εξελικτικά διαφορετική από εμάς, θα μας έμοιαζε τόσο μα τόσο πολύ...

Συμβαινει το εξης: οι εξωγηινοι ετοιμαζονται να κοινοποιησουν την υπαρξη τους στη Γη και οι πληρεξουσιοι τα εχουν παντελως χαμενα διοτι μια τετοια κοινοποιηση συνεπαγεται την υπαγωγη τους σε ισχυροτερες δυναμεις που αδυνατουν να ανταγωνιστουν. Ετσι τα σχεδια για μια Παγκοσμιοα Κυβερνηση και τη ΝΤΠ θα πανε στραφι, επειδη ακριβως αυτος ο ασυλληπτος υδραργυρος που τοσα χρονια παιζει με τις υποθεσεις ΟΛΩΝ ΜΑΣ, μηδενος εξαιρουμενου, προκειται να γινει ο θερμος πυρηνας των εξελιξεων, απολυτος απτος και εμπραγματος... και ο Θεος βοηθος (για οσους επενδυουν στα υπορρητα σχεδια της παγκοσμιοποιησης).
Εάν έστω κι ένας απ' αυτούς τους κρατούντες που λες, εάν είχε παίξει σκάκι ή έστω διαβάσει το εγχειρίδιο του Σουν Τζου, όπως τόσοι και τόσοι μανατζαραίοι, θα γνώριζε στοιχειωδώς ότι η ικανότητα του στρατηγού έγκειται στο να προβλέπει τις κινήσεις του αντιπάλου αρκετά βήματα πριν συμβούν, όπως και το ότι ο καλός στρατηγός σχεδιάζει καλά τον πόλεμο που διεξάγει και δεν αφήνει τίποτε στην τύχη. Η εισβολή εξωγήινων, θα σήμαινε αυτομάτως το σχηματισμό παγκόσμιας κυβέρνησης, για να "επικοινωνεί μαζί τους". Η παγκοσμιοποίηση θα συμβεί πολύ ευκολότερα εάν οι άνθρωποι δουν ότι πέρα απ' όσα τους χωρίζουν, υπάρχουν πιο "ξένοι", απέναντι στους οποίους εμείς είμαστε πολύ πιο όμοιοι μεταξύ μας. Η πιθανή επαφή μας με εξωγήινο πολιτισμό θα αύξανε κατακόρυφα το αίσθημα αλληλεγγύης μέσα στην ανθρωπότητα. Οι δύο αυτές εξελίξεις έχουν προ δεκαετιών προβλεφτεί από συγγραφείς Ε.Φ, όπως για παράδειγμα ο Άρθουρ Κλαρκ. Οι εξωγήινοι φυσικά, θα είναι τόσο υπαρκτοί, όσο ήταν και ο Μεγάλος Αδελφός στην κοινωνία του Όργουελ.

Υπο το πρισμα αυτων των εξελιξεων ας χαλαρωσουμε, το αντιεξουσιαστικο φρονημα εχει συμμαχους ισχυροτατους. Ειναι φανερο οτι ο θηρευτης γινεται το προλεταριατο. Μια μεγαλη, ασυγκριτη Μεταστροφη. Ψηφιζω "Επανασταση του Αυγερινου!"
Πολλές φορές το αντιεξουσιαστικό κίνημα κουβάλησε νερό στο μύλο της εξουσίας, γιατί να με παραξενέψει εάν γίνει το ίδιο κι αυτή τη φορά;...

:hmm: ...εξαρτάται τι θα δω. Ένα τόσο μεγάλο πανηγύρι δεν στήνεται τόσο εύκολα. Θα κοιτάξω τι κίνητρα κρύβονται από πίσω και αν μπορώ θα προσπαθήσω να καταλάβω ποιος επωφελείται. Πάντως ανεξάρτητα απ' το αν είναι ή όχι εξωγήινοι εμένα θα συνεχίσει να με ενδιαφέρει να περνάω εγώ καλά και η ανθρωπότητα στο σύνολό της να πάει λίγο πιο μπροστά.
Απεναντίας καλέ μου φίλε, όπως έχει πει και ο θείος Αδόλφος, "Όσο πιο χοντρό είναι ένα ψέμα, τόσο ευκολότερα γίνεται πιστευτό". Ένα τόσο χοντρό ψέμα, αφού μάλιστα έχει προηγηθεί η απαιτούμενη πολυετής προετοιμασία του όχλου, είναι πολύ μα πολύ εύκολο να γίνει πιστευτό. Έχουν άλλωστε τεχνογνωσία από τον δήθεν "ιό της χιλιετίας" κι από την 11η Σεπτεμβρίου.

Ακριβώς αυτό θα επαγγελθούν, πρόοδο κι ελευθερία για την ανθρωπότητα. Μετά θα πέσουν οι μάσκες της Παγκόσμιας Εξουσίας. Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας. Το έχουν προβλέψει και τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών αυτό. Ακόμη κι αν δεχτούμε ότι τα πρωτόκολλα είναι εντελώς ψευδή, ότι ο συγγραφέας τους τα επινόησε απ' το μυαλό του, και πάλι η ακρίβεια των προβλέψεων από έναν ...ψεύτη παραμένει εντυπωσιακή αν μη τι άλλο...

Όπως λες κι εσύ έχουν επενδυθεί πάρα πολλά τα τελευταία χρόνια στην ιδέα, 2012, οι "φίλοι" μας οι εξωγήινοι έρχονται, ζούμε ένα οριακό σημείο υπέρβασης της συνειδητότητας, κλπ. που όντως αφήνει πολλά ερωτηματικά. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι ολοένα και περισσότεροι το βλέπουν ως λύση και ακόμα περισσότερο ως τη μόνη λύση. Δεν σου κρύβω ότι κι εγώ πολλές φορές έχω σκεφτεί μήπως "μόνο ένας σεισμός μας σώζει", μήπως το πράγμα δεν γίνεται να βελτιωθεί και απαιτείται ένας όλεθρος για να οικοδομήσουμε μια καινούργια αρχή;
Αυτό είναι το ανατριχιαστικότερο απ' όλα αγαπητέ μου. Έχουν κάνει τον κόσμο σχεδόν ν' αδημονεί για μια τέτοια εξέλιξη.

Όλες αυτές οι προσδοκίες, συσσωρευμένες σε μία χρονική στιγμή (21/12/2012) δημιουργούν ένα τεράστιο ενεργειακό αποθεματικό. Πως θα εξωτερικευτεί αυτό αν τελικά "τίποτα" δεν γίνει; :hmm:

Θα μας κυριεύσει η πλήρης απογοήτευση; Θα διαπιστώσουμε ότι είμαστε "στο ίδιο έργο θεατές"; Θα συνειδητοποιήσουμε ότι δεν έχουμε τίποτα να περιμένουμε από τον Ουρανό; Θα αλλαξοπιστήσουμε; Πιστεύω πως σε ένα βάθος χρόνου αυτό το "σοκ κενού" θα μας επιδράσει θετικά. Κοινωνικά θα αποδομήσει προκαταλήψεις και λανθάνουσες προσδοκίες. Οικονομικά θα αχρηστεύσει τα hedge funds και CDS, τον τζόγο δηλαδή που βασίζεται στην καταστροφή. Η ιδέα της "δημιουργικής καταστροφής" του καπιταλισμού θα μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Οι μηχανισμοί εξουσίας θα αντιμετωπίσουν μεγάλη αμφισβήτηση. Δεν μπορώ να προβλέψω το αποτέλεσμα αλλα πιστεύω ότι η ανθρώπινη συνειδητότητα είναι έτοιμη να κάνει το μεγάλο μπαμ.
Πολύ σωστή η ανάλυσή σου. Εκτός όμως κι αν νομίζεις ότι εσύ κι εγώ είμαστε πιο έξυπνοι από μια δεξαμενή σκέψης, τότε αφού το σκεφτήκαμε εμείς, θα πρέπει θα θεωρήσουμε ως αυτονόητο ότι το έχουν σκεφτεί κι εκείνοι. Γνωρίζουν λοιπόν οι κρατούντες, τις αρνητικές γι' αυτούς συνέπειες που θα υπάρξουν, εάν ΤΙΠΟΤΑ δεν συμβεί το 2012.

Λες να τ' αφήσουν έτσι; :hmm:
Δύο ενδεχόμενα: α) Θα φροντίσουν λοιπόν το 2012 να γίνει κάτι που θα καλύπτει τις προσδοκίες του πλήθους για pulp σωτήρες.
β) Έχουν ήδη σχεδιάσει την προπαγάνδα τους, προκειμένου να χειριστούν προς το συμφέρον τους την επακόλουθη κι αναμενόμενη λαϊκή απογοήτευση, για να προωθήσουν την δική τους "νέα συνειδητότητα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Θα συνειδητοποιήσουμε ότι δεν έχουμε τίποτα να περιμένουμε από τον Ουρανό;

Αυτο κι αν ειναι τρομακτικο...

Δειτε ποσο ευκολα γυρναμε πισω... Ποσο μοιαζουμε να περιμενουμε το μαννα... Μονο που αυτοι την φορα το περιμενουμε σε "δισκο"...

Δεν μας αφοπλιζει κατι τετοιο?? Το τελευταιο που χρειαζομαστε ειναι ευφησυχασμος... Κατι που θα μας κανει νωθρους περιμενοντας την "επουρανια σωτηρια" και θα μπορεσουν για 2 χρονια σχεδον να φερουν τον κοσμο ακριβως στα μετρα τους... Και την πολυαναμενομενη σωτηρια μερα θα μας δωσουν ενα show καλοσχεδιασμενο κατα πως τους βολευει για να ξαναησυχασουμε και να νομιζουμε οτι απο κει και περα ολα θα πανε καλα ενω θα βαδιζουμε προς την αυτοκαταστροφη...

Κι επειδη δεν ειμαι ο μονος που τα σκεφτεται αυτα... Εχω μια ερωτηση προς τους υπολοιπους που σκεφτονται τα ιδια... Τι συμβαινει??? Εχουμε μεγαλυτερο IQ απο τους υπολοιπους?? Μικροτερο?? Μηπως καμια ορθολογιστικη στενομυαλια που δεν μας αφηνει να πιστεψουμε στην σωτηρια απο ψηλα?? 'Η μηπως ειμαστε τελικα πολυ εγωιστες για να αφησουμε αλλους να κανουν την δουλεια για μας κι ετσι δεν πιστευουμε καν οτι θα ερθουν???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Great Chaos,

Απ' οτι καταλαβαινω ανηκεις στην κατηγορια εκεινων που πιστευουν οτι το 2012, τα UFOs και η συναφης παραφιλολογια ειναι ολα τους μια φαρσα. Οτι η προφητεια των Μαγιας ειναι επινοημενη εκ των υστερων απο καποιους χολυγουντιανους θιασωτες, οτι τα UFOs ειναι κατασκευασμενα απο τους Ναζι και οτι επι του παροντος τα οδηγουν αξιωματικοι της Ουασιγκτον και της Μοσχας, οτι το υστατο ξεκαθαρισμα που θα αποπερατωσει τον ιστορικου ρου της πατριαρχικης εποχης θα ειναι μια στημενη απατη που θα επισφραγισει τη διαιωνιση του ιδιου κοινωνικοπολιτικου στερεωματος με αυτο του παρελθοντος, εντεινοντας το.
Μια απαισιοδοξη, κυνικη σταση.
Αλιμονο αν ετσι εχουν τα πραγματα, ειλικρινα σε μια τετοια περιπτωση θα ζουσαμε σε ενα καφκασικο συμπαν, οπου οι πυλες εξοδου αποβαινουν τελικα εισοδοι ακομη βαθυτερα του λαβυρινθου αυτου κι οτι η ανθρωπινη κατασταση δεν εχει σε πολλα να ελπιζει παρα στο θανατο... Εν ολιγοις, φαινεται να αναπαραγεις μια Χριστιανικη ιδεα- οτι ο Κοσμος ειναι κατα φυσιν φαυλος κι οτι η μονη δικαιωση εγκειται αποκλειστικα και μονο στο μεταθανατιο τσιμπουσι με τον Αη Πετρο.

Αλλα δεν εχουν ετσι τα πραγματα. Σε πληροφορω οτι τα UFOs αποτελουν πραγματικοτητα πολυ πριν τους Παγκοσμιους Πολεμους, τα εχουμε δει ζωγραφισμενα σε παλαιολιθικα σπηλαια (μηπως ειναι κι αυτες σκηνοθετημενες εκ των υστερων;). Το οτι αυξηθηκαν ραγδαιως οι θεασεις τους οφειλεται σε κανενα αλλο λογο απο το το οτι ειναι τα media που διαδιδουν σε χρονο μηδεν το νεο. Παντοτε υπηρχαν θεασεις, απλως τον τελευταιο αιωνα εχουμε τα μεσα καταγραφης και αμεσης διαδοσης ενος νεου κι αρα μιας ευρυτερης κοινοποιησης.
Υποθετεις οτι το 2012 ειναι μια σκηνοθετημενη απατη, ωστε να μας επικεντρωσουν στη λαιμητομο, οπου θα επικυρωθει η Παγκοσμια Κυβερνηση. Μα κι ολα αυτα περι της ευθυγραμμισης του Ηλιου με το κεντρο του γαλαξια; Η μεγαλυτερη ηλιακη καταιγιδα που προκειται να ξεσπασει στο ιδιο ετος; Οι αστρολογικες αναφορες που καταδεικνυουν μεγαλα ξεκαθαρισματα σε αυτο το διαστημα; Οι εκσκαφες στη Μεσοαμερικη και το ημερολογιο των Μαγιας που συμπιπτει με αλλα, οπως των Αιγυπτιων ως προς την ημερομηνια μεταβασης (2012);

Και η συνωμοσιολογια θα πρεπει να εχει τα ορια της. Κι οχι μονο αυτη αλλα και η ιδια η κυριαρχια, η δυναμη των εξουσιαστων. Δεν υπαρχει καμια ισχυροτερη δυναμη απο τη φυσικη χαοτικη εξελιξη των κοινωνικων συστηματων, κανεις δεν μπορει να τα ελεγξει στην εντελεια... ειναι μια ρομαντικη ιδεα του εξουσιαστικου νου που ομως ποτε δεν θα τελεσφορησει! Πολυ απλα επειδη τετοια ειναι η φυση του χαους- κατατρυχει, αργα ή γρηγορα, καθε ενσυνειδητη οργανωση. Αυτο ακριβως ειναι που θα συμβει στους ισχυρους εντος συντομου. Θα ερθουν αντιμετωπη με τα ορια της σκευωριας τους απο την αποφανση των ιδιων των φυσικων εξελιξεων, που φαινεται να συμμαχουν με τον αντιεξουσιαστικο αγωνα.

Τα εξωγηινα οντα ειναι πραγματικα και ειναι εδω μαζι μας, ισως ακομη πιο κοντα απ οσο θα τολμουσε κανεις να φανταστει!
Οντας ευθυγραμμισμενα με τον Κοσμικο Νομο, αντιτιθενται σε καθε ιδιοτελη προθεση- ειναι οι δημιοι της ιμπεριαλιστικης παγκοσμιοποιησης.

Αν αυτο το απελευθερωτικο οραμα ειναι εωσφορικο, τολμω επιτελους να πω οτι ειμαι κι εγω εωσφοριστης (μια φραση, που οταν ανοιξα αυτο το νημα ουτε καν φανταζομουν οτι θα πω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,856 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Oize:
Οντας γνωστης των κοινωνικων επιστημων επετρεψε μου να σου πω για εναν ορο: the juggernaut effect, ο οποιος σημαινει το οχημα που στην ορμητικοτητα του κατηφορου χανει καθε ελεγχο της τροχιας, προσολοταχως διαλυομενο. Αυτο ακριβως συμβαινει στην εξουσια παγκοσμιως. Κανεις απολυτως δεν ξερει πως θα περισωσει την κατασταση. Ειναι εμφανες οτι ολοι τους εχουν αμηχανια για τα αποτελεσματα των ιδιων τους των μεθοδευσεων. Τα εχουν παντελως χαμενα. Ολα αυτα τα περι Blue Beam Project ειναι αστοχες υποθεσεις μπρος σε αυτο που πραγματικα συμβαινει.

Λες να τ' αφήσουν έτσι; :hmm:
Δύο ενδεχόμενα: α) Θα φροντίσουν λοιπόν το 2012 να γίνει κάτι που θα καλύπτει τις προσδοκίες του πλήθους για pulp σωτήρες.
β) Έχουν ήδη σχεδιάσει την προπαγάνδα τους, προκειμένου να χειριστούν προς το συμφέρον τους την επακόλουθη κι αναμενόμενη λαϊκή απογοήτευση, για να προωθήσουν την δική τους "νέα συνειδητότητα".

Θα μπορούσε να ήταν κάτι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Οπως λέει και η Αποκάλυψη, θα επιχειρήσουν να μαζέψουν όλο το χρυσάφι της Γης για να το παραδώσουν στον Μαμμωνά (στους κακούς εξωγήινους) :confused:. Αλλά δεν θα προλάβουν γιατί θα βασιλεύσει το Φως του Θεού και το Κακό θα νικηθεί (οι καλοί εξωγήινοι) :). Τα έχουν όντως ψιλοχαμμένα και ετοιμάζουν το Σχέδιο Έκτακτης Ανάγκης με στόχο το παγκόσμιο χρήμα που θα το παραδώσουν στην παγκόσμια διακυβέρνηση. Κάτι σαν...η πιο μεγάλη ώρα είναι ΤΩΡΑ, ή τώρα ή ποτέ!

Θα μπορέσουμε άραγε να το καταλάβουμε με κάποιο τρόπο πριν συμβεί; :hmm:Η αίσθησή μου είναι ότι ετοιμάζουν το μεγάλο ΣΟΚ και ΔΕΟΣ! Το μεγαλύτερο που έχει βιώσει η ανθρωπότητα. Όπως έγραψα σε άλλο θρεντ, το δόγμα του σοκ το κατέχουν ήδη πολλά χρόνια και δεν έχουν σταματήσει στιγμή να το χρησιμοποιούν. Αυτό που τους τρώει και επιμένω γι' αυτό είναι η Κίνα (αξίζει να διαβάσει κανείς τις πιο πρόσφατες δηλώσεις του Μπρεζίνσκι). Θα επιχειρήσουν να την αποσταθεροποιήσουν με ένα μεγάλο μπαμ στη Μέση Ανατολή (Ιράν) όμως αυτή τη φορά με τεχνολογία που δεν θα έχουμε ξαναδεί. Τι στο καλό τόσα χρόνια τους έχουν κρυμμένους στην έρημο να ψάχνουν....ε να μην λανσάρουν επιτέλους τη δουλειά τους; :P

Το 2012 τους έρχεται κουτί. Πρωτοακούστηκε την προηγούμενη δεκαετία με μια εντελώς αμφιλεγόμενη μελέτη η οποία μπορεί να έγινε μεν από αγνούς ανθρώπους (Terrence McKenna) αλλά με άθλια μαθηματικά και υπολογισμούς. Δεν είναι καθόλου σίγουρο για παράδειγμα ότι οι Μάγια υπόδειξαν το 21/12/2012 ως το Μηδενικό Σημείο, αλλά κάτι που θα συμβεί πολύ αργότερα, κάπου στο 2222. Δεν παύει όμως να "πουλάει", ήδη γυρίστηκε με τεράστια εισπρακτική επιτυχία το '2012: Η συνέλεια' και φέτος έχουν φτιαχτεί άλλες 2 νομίζω αντίστοιχες ταινίες. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τη θεματολογία τους, κάτι πήρε το αυτί μου για εξωγήινες μάχες και απόβαση με σκοπό να κλέψουν ανθρώπους! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top