Πίστη και εναλλακτική ιατρική/ εναλλακτικές θεωρίες

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει το εξής θέμα: Έχω αρχίσει να διαβάζω και να ασχολούμαι με διάφορα παρακλάδια της εναλλακτικής ιατρικής και γενικότερα του εναλλακτικού και βρίσκομαι μέσα μου σε σύγκρουση. Παλαιότερα έκανα ομοιοπαθητική και ανθοϊάματα, εδώ και μερικά χρόνια σου τζοκ, αλλά πρόσφατα έκανα κάποιες συνεδρίες πάνω σε κρυσταλλοθεραπεία, χρωματοθεραπεία, ρεϊκι και ήρθα σε επαφή με έννοιες όπως τσάκρα, αύρα, ενεργειακά σώματα. Αγόρασα λοιπόν κάποια βιβλία για να το διαβάσω το θέμα καθώς οι συνεδρίες μπορώ να πω πως με έπεισαν, ότι ένιωσα αλλαγή στο σώμα μου, ένιωσα την ενέργεια του πρακτικού ακόμη κι αν δεν καταλάβαινα τι ακριβώς συμβαίνει. Καθώς διαβάζω όμως αρχίζω και ανησυχώ πως πάω να μπλεχτώ με πράγματα που δεν κατανοώ και ίσως να έρχονται σε σύγκρουση με την πίστη μου η οποία τυχαίνει να είναι όπως και πολλών άλλων ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός.
Πώς μπορώ λοιπόν να ξεκινήσω διαλογισμό, να ξεμπλοκάρω τσάκρα να ασχοληθώ με κρύσταλλα όταν όλα αυτά προέρχονται από ανατολικές θρησκείες που στηρίζουν κάποια αντικρουόμενα πράγματα σε σχέση με την ορθοδοξία (ακόμη και με το δυτικό τρόπο σκέψης μου που δυσκολεύεται να πιστέψει πως τα κρύσταλλα έχουν συγκεκριμένες ιδιότητες, χρειάζονται καθάρισμα από την αρνητική ενέργεια κλπ). π.χ. η πίστη μου δε δέχεται τη μετενσάρκωση αλλά εγώ διαβάζω πως έχω αιθερικό, αστρικό, νοητικό και πνευματικό σώμα και πως τα τρία τελευταία όταν πεθάνω διατηρούνται και έρχονται ξανά στη γη μέσω της επόμενης μου μορφής. Άρα;
Έχει ασχοληθεί κάποιος από εσάς με αντίστοιχα θέματα; Δε σας κρύβω ότι φοβάμαι, και για κάποιο λόγο έχω συνέχεια στο μυαλό μου τη λέξη "ύβρις". Ίσως φταίει και που όσα βρίσκω στο Ίντερνετ είναι ανάκατα με μάγεια, παγανισμό και έχω μπερδευτεί ακόμα πιο πολύ. Δεν είμαι φανατική χριστιανή, απλά τυχαίνει να με βρίσκει σύμφωνη η θρησκεία στην οποία με βάπτισαν με τα μέχρι τώρα πιστεύω μου σε μεγάλο βαθμό. Για να ασχοληθεί κάποιος με ανοιχτό μυαλό σημαίνει πως απομακρύνεται από αυτά του τα πιστεύω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητή μου Αλεξάνδρα, η θρησκεία, στην εκκοσμικευμένη μαζική της έκφανση, δεν αποτελεί απλά και μόνο μια εκδήλωση (κατά πολλούς χειραγώγηση, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο που δεν θα εξετάσω τούτη τη στιγμή) πνευματικότητας, αλλά επίσης έναν κοινωνικό θεσμό, μέσα στον οποίο, εκτός των ιδιαίτερα σημαντικών δογματικών θεμάτων, που αφορούν τη θέαση του Θείου (επίτηδες ομοειδείς οι δύο λέξεις), περικλείονται διάφορες μέθοδοι για την ανθρώπινη υγιεινή και τη σωματική ευεξία του πιστού. Έτσι, η περιτομή των Εβραίων, η οποία όχι τυχαία υιοθετήθηκε και από το Ισλάμ, η απαγόρευση κατανάλωσης χοιρινού κρέατος από τις ίδιες θρησκείες, η απαγόρευση του αλκοόλ στο Ισλάμ, οι ορθόδοξες νηστείες, κλπ, εντάσσονται μάλλον σ' αυτήν την κατηγορία και ουδεμία σχέση έχουν με την αληθινή πνευματικότητα. Δυστυχώς, ο θρησκευτικός σχολαστικισμός, όπως και οι πολιτικές χροιές που εμπεριέχονται σε κάθε οργανωμένη θρησκεία, μαζί και ο ανταγωνισμός μεταξύ "όμορων" θρησκειών, ο οποίος δημιουργεί την ανάγκη για θρησκευτική κι εθνική περιχαράκωση, έχουν συντελέσει ώστε αυτές οι υγιεινές συμβουλές να έχουν αναγορευτεί σε θέματα υψίστου σημασίας, σχεδόν δογματικού χαρακτήρα. Απ' όσο είμαι σε θέση να σε γνωρίζω μέσω του φόρουμ, δεν μου φαίνεσαι από εκείνους τους χριστιανούς που έχουν αποθέσει το σύνολο της ζωής τους και της προσωπικής τους ευθύνης εντός της, στο θρησκευτικό δογματισμό. Ειλικρινά μου είναι αδύνατον να σε φανταστώ με πλισέ φουστίτσα και τρουά καρ καλτσούλες σε αξύριστη γάμπα :redface: Εάν η εκτίμησή μου αυτή δεν είναι λανθασμένη, τότε θα σε συμβούλευα να διαχωρίσεις μέσα στο μυαλό σου την καθ' εαυτού θρησκεία της πνευματικότητας, από τις πολιτιστικές-κοσμικές θρησκευτικές εκφάνσεις.

Ο Θεός κατοικεί και μέσα στα βότανα, όπως και μέσα στους κρυστάλλους. Η χρήση τους δεν διαφέρει, από πνευματικής απόψεως, σε τίποτε από τη χρήση οποιουδήποτε άλλου αντικειμένου στη σύγχρονη ζωή, φαρμακευτικού ή μη. Φυσικά δεν θα πρέπει να λησμονεί κανείς την εντολή "Ου ποιήσεις σεαυτόν είδωλον, μηδέ παντός ομοίωμα". Αυτό σημαίνει ότι οποιοδήποτε αντικείμενο ή μέθοδο εάν τα θεοποιήσεις, τότε υποπίπτεις σε σημαντικό σφάλμα, αμαρτία με την αρχαία έννοια του όρου.

Το ότι το ανθρώπινο σώμα διατρέχεται από ροές ενέργειας, είναι κάτι που υποστηρίζει και η Δυτική Επιστήμη, πράγμα που ισχύει επίσης για κάθε ζωντανό οργανισμό, όπως και για την ίδια τη Γαία, τον πλανήτη μας. Θα ήταν μάλλον παράλογο να πιστεύαμε το αντίθετο, σύμφωνα με όσα γνωρίζουμε από τον φυσικό κόσμο. Εάν τώρα οι Ανατολίτες ανέπτυξαν τις δεξιότητές τους προς την κατεύθυνση της χρήσης τούτης της γνώσης για την ίαση ασθενειών ή για την ευεξία των ανθρώπων, ενώ εμείς εδώ δεν αναπτύξαμε τούτη τη γνώση εξίσου, αυτό αποτελεί μια απλή πολιτισμική διαφορά και σε καμμία περίπτωση δεν εμπλέκεται με καθαρά πνευματικά και δογματικά ζητήματα. Κανείς θεός δεν θεωρεί αμαρτία το να βρεις μια γιατρειά σε κάποιο πρόβλημα υγείας, θέλω να πιστεύω...

Τέλος, εάν μελετήσεις βαθύτερα και χωρίς προκαταλήψεις τις εναλλακτικές θεραπείες, θ' ανακαλύψεις ίσως ότι η ρίζα της ωφέλειάς τους, στηρίζεται περισσότερο στην ίδια την Πίστη. Εάν καταφέρεις τόση Πίστη ν' αποκτήσεις, ίση με κόκκο σινάπεως, μέσω της θρησκείας σου, τότε θα μπορείς τούτη να τη χρησιμοποιήσεις και για γενικότερη ψυχική και πνευματική θεραπεία. Δεν νομίζω ότι μια τέτοια χρήση της Πίστης προσκρούει σε κάποια θρησκευτική απαγόρευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Θα ρωτήσω και θα μάθω, δεν θέλω να γράψω αοριστολογίες, αλλά ξέρω κάποια η οποία έμπλεξε σε κάτι τέτοια θέματα, διαλογισμούς κλπ, και είχε για χρόνια ψυχολογικά προβλήματα.
Όταν μάθω θα επανέλθω, βλέπε όμως με επιφύλαξη (κατά τη γνώμη μου πάντα) τέτοιου είδους θέματα, πολλά από αυτά ίσως είναι παρακλάδια του αποκρυφισμού.
Κάποτε άρχισα να διαβάζω κι εγώ από περιέργεια τέτοια βιβλία, και έφθασα σε σημείο να φοβάμαι και να κοιμηθώ ακόμα, και τα σταμάτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Αν επιτρέπεται -δεν είσαι υποχρεωμένη να απαντήσεις- για ποιο λόγο ξεκίνησες να ασχολείσαι με όλα αυτά; Έχεις αναρωτηθεί μήπως μπορείς να νιώθεις εξίσου καλά με το σώμα σου κάνοντας πολύ πιο απλές και ευχάριστες διαστηριότητες όπως χωρός ή κάποιο άθλημα που σου αρέσει;

Όσον αφορά το ερώτημά σου, αφού λες ότι δεν είσαι "φανατική χριστιανή", καλύτερα να μη σε απασχολεί το θέμα αυτό γιατί αν κάτσεις να ασχοληθείς με τι λέει κατά καιρούς η Ορθόδοξη Εκκλησία, τότε πραγματικά δε θα βγάλεις άκρη. Το σημαντικό είναι να ψάξεις να δεις, ανεξαρτήτως θρησκευτικής πίστης, αν σε όλα αυτά υπάρχει κάτι που μπορεί να είναι επικίνδυνο και επιβλαβές για εσένα (επιβλαβές εγώ θεωρώ και το χάσιμο χρόνου δίχως κάποιο όφελος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Θα ρωτήσω και θα μάθω, δεν θέλω να γράψω αοριστολογίες, αλλά ξέρω κάποια η οποία έμπλεξε σε κάτι τέτοια θέματα, διαλογισμούς κλπ, και είχε για χρόνια ψυχολογικά προβλήματα.
Όταν μάθω θα επανέλθω, βλέπε όμως με επιφύλαξη (κατά τη γνώμη μου πάντα) τέτοιου είδους θέματα, πολλά από αυτά ίσως είναι παρακλάδια του αποκρυφισμού.
Κάποτε άρχισα να διαβάζω κι εγώ από περιέργεια τέτοια βιβλία, και έφθασα σε σημείο να φοβάμαι και να κοιμηθώ ακόμα, και τα σταμάτησα.
Πιστεύω πως όταν αντιμετωπίζεις τις διαφορετικές πνευματικές ιδέες με φόβο και τύψεις, είναι λογικό να σε οδηγήσουν σε ανασφάλειες. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι πολλοί - κυρίως Χριστιανοί- αντιμετωπίζουν με φόβο κάτι τέτοια... "παράξενα" θέματα.

Όσον αφορά τον διαλογισμό, έχοντας ασχοληθεί ελάχιστα θα έλεγα ότι στηρίζεται στο θέμα της πίστης, κατά πολύ της φαντασίας και της δυνατότητας του μυαλού να ανακαλεί (ώστε να φτάσεις σε μια κατάσταση που θα σε ωφελήσει στην καθημερινότητά σου).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)
Θα απαντάω με τυχαία σειρά.
Δεν ξέρω γιατί ξεκίνησα να ασχολούμαι με αυτά. Η μητέρα μου μου έκλεισε ραντεβού στον παλιό μου ομοιοπαθητικό, έτσι για να με δει μετά από χρόνια και αυτός με "εξέτασε" (δεν ξέρω ακριβή όρο) για να δει την ενέργεια μου. Δεν είχα πρότερη εμπειρία, τα τελευταία χρόνια συνδυάζει την ομοιπαθητική με την κρυσταλλοθεραπεία και την χρωματοθεραπεία. Διέγνωσε λοιπόν πως συγκεκριμένα τσάκρα μου είναι κλειστά και προσπάθησε να μου εξηγήσει πως λειτουργουν όλα αυτά. Για να πω και την αληθεια λίγο η ξεροκεφαλιά μου, λίγο η δυσπιστία μου με έκαναν να το κοιτάζω περιπαικτικά. Αλλά κάποια πράγματα που έθιξε και που υποτίθεται πως προκαλούνται από το μπλοκάρισμα των αντίστοιχων τσάκρα τα έχω προσέξει και εγώ στη συμπεριφορά μου και προσπαθώ καιρό να τα διορθώσω, χωρίς όμως να ξέρω το πως. Αφού μου πρότεινε αν θελω να δοκιμάσω μια συνεδρία σκεφτηκα τι εχω να χασω. 3,5 ωρες ημουν ξαπλωμενη (για πολύ ύπνο) και θελω να πιστευω πως δεν ειναι αυταπατη το οτι ενιωθα μια ζεστασια να ξεκινα απο τις πετρες και να κινειται μεσα μου. Καθε τρεις και λιγο ερχοταν κοντα μου και με ενημερωνε για το αν και ποια τσακρα εχουν ξεμπλοκαριστει. Οταν ανοιξαν ολα ενιωθα μια ευχαριστη εσωτερικη ηρεμια. Εκει λοιπον μου ειπε πως δεν ειναι μονο τα ενεργειακα κεντρα που ελεγχουν την ενεργεια, αλλα και καποια οργανα και δοκιμασα και το φως. Υποτιθεται οτι αυτο δυναμωσε την αυρα μου. Τωρα πραγματικα απο τη στιγμη που ειναι κατι που δε βλεπω δεν μπορω αν οντως ισχυει αλλα για μερικες μερες ενιωθα καλά με αυτοπεποιθηση και αυτο με εκανε θετικα προδιαθετειμενη σε αντιστοιχες εμπειριες. Κατοπιν παροτρυνσης του ξαναπηγα στο θεραπευτηριο και ξαναξεμπλοκαρε δυο τσακρα που ειχαν κλεισει και εκει ξεκινησαμε να μιλαμε για το αν μπορω να το δουλεψω αυτο μονη μου. Μου εθιξε το θεμα του διαλογισμου, του ρεικι και γενικα του να ειμαι πιο δεκτικη στο καινουργιο. Γενικα φανταζομαι πως εμοιαζε με συνεδρια σε ψυχολογο η ολη κατασταση.
Ετσι λοιπον μπηκα στο τριπακι του να ψαξω. Ετυχε να φιλοξενουμε και σπιτι τον θειο μου που εχει ολοκληρωσει το 1ο επιπεδο στο ρεικι, μου εδειξε καποια πραγματα και ειπα αφου εχω τελειωσει με σχολες και τις βαριες υποχρεωσεις ειναι καιρος λιγο να ασχοληθώ με το πως να γινω καλυτερος ανθρωπος :/ Πηγα λοιπον και αγορασα καποια βιβλια και στρωθηκα στη μελετη. Εκει αρχισε το προβλημα καθως αρχισα να φοβαμαι πως μπλεκω με κατι κακο ή τελος παντων κατι που δεν εχω εμπειρια. Χαουλα, μαλλον με φανταζεσαι σωστα. Γενικα δεν ειμαι ανθρωπος της εκκλησιας,πηγαινω σπανια γιατι ειμαι αρνητικη απεναντι στους περισσοτερους εκπροσωπους της θρησκειας μου, αλλα μπορω να πω με σιγουρια πως οι ιδεες της με βρισκουν συμφωνη. Αγαπη, φιλευσπλαχνια, το να δινεις στους αλλους χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα. Ξερω οτι ειναι βασικα συστατικα των περισσοτερων θρησκειων, αλλα ειμαι ευχαριστημενη με αυτο που βαπτιστηκα, δε θα θελα να ψαχτω για κατι αλλο.
Αυτο που με τρομαζει και εκανε νιξη ο Χαος ειναι η λατρεια και γενικα η εμμονη με λαθος συμβολα, οντα κλπ. Διαβαζω π.χ. σε αλλα φορα για τον καθαρισμο κρυσταλλων και βλεπω οτι πολλοι ανθρωποι τους λατρευουν. Δε θα θελα ακουσια να μπω σε τετοιο τριπακι. Πιστευω πως ο Θεος τα εφτιαξε ολα με σοφια και αγαπη και οτι σε καθε τι υπαρχει ψυχη και ενεργεια και μπορεις να δεις μεσα του την τελειοτητα Του, απλα δε θελω στην προσπαθεια του να ανοιξω τα ματια της ψυχης μου να αρχισω να μπλεκομαι με λαθος πραγματα.
Ουφ, ξαλαφρωσα και μονο που τα ειπα. Μπορει να μη βγαζουν και πολυ νοημα, αλλα πραγματι ετσι μπερδεμενες ειναι οι σκεψεις μου τελευταια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Όταν διάβαζα τέτοια βιβλία δεν ήμουν πιστός, ξεκίνησα από βιβλία ψυχολογίας, μετά πήγα σε βιβλία που μιλούσαν για πειθώ, αυτοπεποίθηση κλπ, και έφθασα να διαβάζω περί διαλογισμών, για αστρικά ταξίδια, για εξωσωματικές εμπειρίες κλπ., και έπειτα από μερικούς μήνες είχα φοβίες με αυτά που διάβαζα και εφιάλτες τα βράδια στον ύπνο μου.
Και δεν τα διάβαζα με τύψεις και ανασφάλειες, αλλά από περιέργεια για να μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Όταν διάβαζα τέτοια βιβλία δεν ήμουν πιστός, ξεκίνησα από βιβλία ψυχολογίας, μετά πήγα σε βιβλία που μιλούσαν για πειθώ, αυτοπεποίθηση κλπ, και έφθασα να διαβάζω περί διαλογισμών, για αστρικά ταξίδια, για εξωσωματικές εμπειρίες κλπ., και έπειτα από μερικούς μήνες είχα φοβίες με αυτά που διάβαζα και εφιάλτες.
Και δεν διάβαζα με φοβίες, αλλά από περιέργεια για να μάθω.
Εγώ για παράδειγμα, μια περίοδο που διάβαζα για το διπλό και το αστρικό πεδίο είχα δει ένα όνειρο που -επίσης- με τρόμαξε.
Ξύπνησα στο κρεβάτι μου και δε μπορούσα να σηκωθώ με ευκολία ούτε να μιλήσω (προσπαθούσα να φωνάξω αλλά ίσα που έβγαινε η φωνή μου). Είχα φτάσει σε ένα σημείο να είμαι σχεδόν έτοιμος να πέσω από το κρεβάτι στη προσπάθειά μου να σηκωθώ.
Ξαφνικά το σώμα μου (ή καλύτερα το οπτικό μου πεδίο) "πέταξε" και με μεγάλη ταχύτητα και θολή οπτική κινήθηκα μέσα στο σπίτι φτάνοντας στο δωμάτιο των γονιών μου (κοιμόμουν στο σαλόνι τότε) και συνάντησα την μητέρα μου (η οποία ήταν ξύπνια, το φως το δωματίου ανοιχτό και της φώναζα κι εκείνη με άκουγε κοιτώντας με από κάτω).
Μετά ξύπνησα και πήγα στο δωμάτιο των γονιών και είδα ότι δεν ήταν έτσι όπως - τελικά- το ονειρεύτηκα. Ήταν όλα ένα όνειρο.

Νομίζω ότι είναι απολύτως φυσιολογικό πολλοί να βλέπουν εφιάλτες ή καλύτερα "ασυνήθιστα" και τρομακτικά όνειρα, από τη στιγμή που αναπτύσσουν τη φαντασία τους μελετώντας τέτοια θέματα (θέματα δηλαδή που έχουν ακριβώς αυτό το στόχο: να δεις με μια άλλη, φανταστική ματιά την πραγματικότητα). Το τι βλέπουμε στα όνειρά μας εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα μηνύματα που λαμβάνουμε την τρέχουσα περίοδο της ζωής μας. Επίσης μεγάλη σημασία έχει και το να "ωριμάσουν" οι ιδέες που λαμβάνουμε, μέσα μας.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
λολ ωραιες ολες αυτες οι βλακειες αλλα οταν πραγματικα παθει καποιος κατι (απο ατυχηματα μεχρι σοβαρες αρρωστιες) στο νοσοκομειο τρεχει οχι στην κυρατσα να του κουνησει ανθοκρυσταλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φίλε D_G, θα μπορούσα να σου αναφέρω κι εγώ περιπτώσεις, όπου κάποια ή κάποιος έμπλεξε με τη θρησκεία και τελικά τρελάθηκε. Για ανθρώπους που πίστεψαν ότι τους κατέλαβε δαιμόνιο και κατέφυγαν σε εξορκισμό. Ποτέ όμως δεν μπορείς να ξέρεις εάν ο κάθε άνθρωπος απέκτησε τα ψυχολογικά του προβλήματα εκεί μέσα, ή εάν τα κουβαλούσε εκ των προτέρων στην καμπούρα του. Το ίδιο ισχύει και με το διαλογισμό και όλες τις άλλες τεχνικές οι οποίες χρησιμοποιούν τη θεραπευτική δύναμη του φαντασιακού μας.

Αρχική Δημοσίευση από Woochoogirl:
Αυτο που με τρομαζει και εκανε νιξη ο Χαος ειναι η λατρεια και γενικα η εμμονη με λαθος συμβολα, οντα κλπ. Διαβαζω π.χ. σε αλλα φορα για τον καθαρισμο κρυσταλλων και βλεπω οτι πολλοι ανθρωποι τους λατρευουν. Δε θα θελα ακουσια να μπω σε τετοιο τριπακι. Πιστευω πως ο Θεος τα εφτιαξε ολα με σοφια και αγαπη και οτι σε καθε τι υπαρχει ψυχη και ενεργεια και μπορεις να δεις μεσα του την τελειοτητα Του, απλα δε θελω στην προσπαθεια του να ανοιξω τα ματια της ψυχης μου να αρχισω να μπλεκομαι με λαθος πραγματα.
Δεν υπάρχει λάθος και σωστό σύμβολο. Κάθε σύμβολο έχει τη θετική και την αρνητική του πλευρά, όπως και κάθε τι άλλο στο Σύμπαν. Η δική μας προδιάθεση κρίνει πάντοτε εάν το σύμβολο θα εκλύσει τη θετική ή την αρνητική του ψυχική ενέργεια. Εκείνοι που νομίζεις πως τα λατρεύουν, ουσιαστικά στήνουν τελετουργίες για την ενίσχυση της πίστης τους πως θα θεραπευτούν από αυτά, στην πραγματικότητα θεραπεύουν τους εαυτούς τους. Ξέρεις, λένε πως υπάρχουν χαρακτήρες επιρρεπείς στην εξάρτηση και τον εθισμό, ενώ άλλοι πάλι όχι. Οι πρώτοι έχουν την τάση να αναπτύξουν εξάρτηση απ' οτιδήποτε, εκτός από τα κλασικά ναρκωτικά, είτε απ' τη βία, είτε απ' τον τζόγο, απ' τη θρησκεία, κάποιον εραστή/ερωμένη, τη μαμά τους, κ.ο.κ. Δεν σημαίνει αυτό ότι όποιος ασχοληθεί με τέτοια θέματα, πρόκειται να εθιστεί το ίδιο με αυτούς. Οτιδήποτε κάνεις, πρέπει να περιορίζεται στο βαθμό που σου κάνει καλό, που σου προκαλεί ευχάριστα συναισθήματα και που σε οδηγεί σε αυτοβελτίωση. Όταν κάτι σε χαλάει, όπως λέμε κοινώς, τότε καλό είναι να το κόβεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Φυσικά δεν θα πρέπει να λησμονεί κανείς την εντολή "Ου ποιήσεις σεαυτόν είδωλον, μηδέ παντός ομοίωμα". Αυτό σημαίνει ότι οποιοδήποτε αντικείμενο ή μέθοδο εάν τα θεοποιήσεις, τότε υποπίπτεις σε σημαντικό σφάλμα, αμαρτία με την αρχαία έννοια του όρου.

Πολύ καλό! :clapup: Ομολογώ φίλε Χάος ότι η σκέψη σου είναι πολύ καθαρή. :)

Θέλεις να μας πεις φίλη woochoogirl πόσο πάνω κάτω κοστίζουν όλα αυτά τα εναλλακτικά; :hmm: Η δική μου ένσταση είναι ότι αυτές οι ομοιοπαθητικές, ανθοϊάματα, κρυσταλλοθεραπείες, χρωματοθεραπείες, ρεϊκι, φιρίκι, παπαρίκι είναι χόμπι για πλουσίους! Θέλω κι εγώ κάποια στιγμή στη ζωή μου να κάνω μια χαλάουα σε τζακούζι - όπως ο μακαρίτης ο Χριστόδουλος - να ξεμπλοκαριστούν τα τσάκρα, να δω αυτή την 'φούντωση' της αύρας! :panwkatw: Μια φορά μπορώ ίσως, άντε δύο....κάθε μέρα δεν γίνεται. :(

Ωραία, αλλά πες ότι ξεμπλοκάρεις τα τσάκρα σου, μετά τι; Ο κόσμος θα γίνει καλύτερος; Μήπως τελικά όλα αυτά σε βάζουν σε ένα περιχαρακωμένο πλαίσιο να προσκυνάς το αισθητό Εγώ σου και να ξεχνάς το Αιώνιο;

Θα είχαν νόημα τέτοιου είδους πρακτικές αν συλλογικά μπορούσαν να φέρουν μια επανάσταση αντίληψης. Εκεί ναι, αξίζει να επενδύσει κανείς αναζητώντας αλήθειες. Σε αυτό το επίπεδο θα πρέπει να μελετήσεις τον διαλογισμό όπως εισήχθει στα διάφορα κοινωνικο-θρησκευτικά ρεύματα, όπως Μπαχάι, Βουδισμός, Χριστιανισμός, Ινδουισμός, Ισλάμ, Ζαϊνισμός, Σιχισμός, Ταοϊσμός, κ.α.

Αλλά στο τέλος θα καταλήξεις νομίζω στην ανώτερη όλων - κατά τη γνώμη μου - βαθμίδα διαλογισμού του Jiddu Krishnamurti:

"Ο άνθρωπος, για να αποφύγει τις συγκρούσεις του, έχει εφεύρει πολλές μορφές του διαλογισμού. Αυτά βασίστηκαν στην επιθυμία, θέληση και την ώθηση για την επίτευξη, και συνεπάγονται σύγκρουση και μια προσπάθεια για να φτάσουν. Αυτή η συνειδητή, εσκεμμένη προσπάθεια είναι πάντα εντός των ορίων ενός συσκευασμένων νου, και σε αυτό δεν υπάρχει ελευθερία. Όλες οι προσπάθειες να διαλογίζεται είναι η άρνηση του διαλογισμού. Διαλογισμός είναι το τέλος της σκέψης. Μόνο τότε ότι υπάρχει μια διαφορετική διάσταση η οποία είναι πέρα από το χρόνο." :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αλλά στο τέλος θα καταλήξεις νομίζω στην ανώτερη όλων - κατά τη γνώμη μου - βαθμίδα διαλογισμού του Jiddu Krishnamurti:

"Ο άνθρωπος, για να αποφύγει τις συγκρούσεις του, έχει εφεύρει πολλές μορφές του διαλογισμού. Αυτά βασίστηκαν στην επιθυμία, θέληση και την ώθηση για την επίτευξη, και συνεπάγονται σύγκρουση και μια προσπάθεια για να φτάσουν. Αυτή η συνειδητή, εσκεμμένη προσπάθεια είναι πάντα εντός των ορίων ενός συσκευασμένων νου, και σε αυτό δεν υπάρχει ελευθερία. Όλες οι προσπάθειες να διαλογίζεται είναι η άρνηση του διαλογισμού. Διαλογισμός είναι το τέλος της σκέψης. Μόνο τότε ότι υπάρχει μια διαφορετική διάσταση η οποία είναι πέρα από το χρόνο." :)

Βγάζεις φίλε μου νόημα από το απόσπασμα που μας παρέθεσες; Αν μπορείς βρες το πρωτότυπο κείμενο, ή τουλάχιστον μια καλύτερη μετάφραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Σίγουρα κοστίζουν, τιποτα δεν ειναι τζαμπα. Εμένα μου πήρε 60Ε για ολα αυτα και ημουν απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 5 το απογευμα μαζι του. Σε ενα κλασσικο ιατρειο (btw o συγκεκριμενος απο κλασσικος ιατρος το γυρισε στην ομοιοπαθητικη) δε νομιζω πως θα επαιρνε τοσα χρηματα. Δεν ξερω ποσο θα μου κοστιζε κατι τετοιο στην Αθηνα, αλλα πιστευω πως υπαρχουν λυσεις, ακομα και συμφωνιες που μπορεις να συναψεις ωστε να δινεις εφαπαξ ενα ποσο και να σε καλυπτει για καμποσους μηνες.
Απο οσο μου επιτρεπει το νεαρο της ηλικιας μου, γνωμη μου ειναι πως για να αλλαξεις τον κοσμο πρεπει πρωτα να αλλαξεις τον εαυτο σου. Και αν σκεφτεις οτι οι περισσοτεροι βρισκομαστε σε ασυμφωνια με αυτο που ειμαστε, εχουμε προβληματα συμπεριφορας, εμπειριες που μας εχουν πληγωσει και μας εχουν κανει να κλειστουμε στο καβουκι μας, τοτε δε θεωρω πως ειναι ανουσιο το να ασχοληθεις με ολες αυτες τις εναλλακτικες θεωριες. Αν ο στοχος ειναι να βγεις μεσα απο αυτες καλυτερος ανθρωπος, πιο εξαγνισμενος γιατι αυτο να ειναι εγωιστικη πραξη; Αν δεν μαθεις να αγαπας τον εαυτο σου πώς θα δωσεις αγαπη και στους γυρω σου; Ετσι οπως το προβαλεις νιωθω πως ειναι σαν να λες πως μια τετοια πραξη εξυψωνει το Εγω αλλα με μια αρνητικη εννοια. Νομιζω ή τουλαχιστον θελω να πιστευω, πως δινει στον ανθρωπο την πραγματικη αξια του. Τον προσγειωνει και τον κανει να δει με ταπεινοτητα το Θεο, καποιους φωτισμενους ανθρωπους κλπ και ταυτοχρονα του δινει αυτοπεποιθηση και ωθηση να πραγματοποιησει αυτα που ειναι ικανος, χωρις αναστολες και ταμπου που μας εχουν επιβαλει τοσα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Σίγουρα κοστίζουν, τιποτα δεν ειναι τζαμπα. Εμένα μου πήρε 60Ε για ολα αυτα και ημουν απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 5 το απογευμα μαζι του.

δεν τα δινεις σε εμενα μπορω και εγω να σου δινω ζαχαρη, οχι για 60, για 10! και κατσε οση ωρα θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σημείωση editor:

Μάλλον θα πρέπει σε αυτό το σημείο να υπενθυμίσουμε στους αξιότιμους συνομιλητές, πως το θέμα δεν αναφέρεται γενικώς στις εναλλακτικές θεραπείες, για τις οποίες έχουμε ειδικό θέμα, αλλά στη σχέση των εναλλακτικών θεραπειών με την πίστη και τη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
δεν τα δινεις σε εμενα μπορω και εγω να σου δινω ζαχαρη, οχι για 60, για 10! και κατσε οση ωρα θες

Not on the same page. Προσπαθώ να διορθώσω την ξερολίαση μου, δοκίμασε το κι εσύ ίσως δώσει κάτι πιο γόνιμο σε μια τέτοια συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Βγάζεις φίλε μου νόημα από το απόσπασμα που μας παρέθεσες; Αν μπορείς βρες το πρωτότυπο κείμενο, ή τουλάχιστον μια καλύτερη μετάφραση...

Οκ, ας το γράψω λίγο καλύτερα... :confused: Ο άνθρωπος σου λέει ότι όλα τα μοντέλα διαλογισμού εσωκλείουν μία προσπάθεια στο να φτάσουν κάπου. Αυτή η προσπάθεια, αυτός ο μόχθος που ξοδεύει φαιά ουσία, αναγκαστικά αυτοπεριορίζεται από τον "συσκευασμένων" νου, δηλαδή από τις αντιλήψεις που κουβαλάμε που είτε το θέλουμε είτε όχι, ως ένα βαθμό, "φρενάρουν" αυτή την προσπάθεια αυτοβελτίωσης. Έτσι δεν επιτυγχάνεται ελευθερία.

Όλες οι προσπάθειες να διαλογίζεται ("κανείς" -- λείπει όντως) είναι η άρνηση του διαλογισμού. Αν θες να πετύχεις στο διαλογισμό σταμάτα να σκέφτεσαι! Διαλογισμός είναι το τέλος της σκέψης (και η αρχή της παρατήρησης). Αν καταφέρεις να νεκρώσεις τις σκέψεις σου, βλέπεις καθαρά. Τότε ο χρόνος σταματάει και - όπως θα σου εξηγήσει ο Χάος - εισέρχεται μέσα σου η κοσμική ενέργεια. Αυτή είναι η μέγιστη βαθμίδα ελευθερίας!

Απλά είχα στο μυαλό μου τις ιδέες του Κρισναμούρτι για το διαλογισμό και έψαξα στα γρήγορα για ένα ανάλογο κείμενο. Δεν έχω χρόνο για κάτι καλύτερο, όποιος θέλει ας ψάξει το 'Meditation, Silence and the Quiet Mind', όπου ορίζεται ο διαλογισμός ως η "Τέχνη της Παρατήρησης"! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν καταφέρεις να νεκρώσεις τις σκέψεις σου, βλέπεις καθαρά.


...Αν καταφέρεις να νεκρώσεις τις σκέψεις σου, τότε ποτέ δεν σκέφτηκες κάτι που να άξιζε :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Αν καταφέρεις να νεκρώσεις τις σκέψεις σου, τότε ποτέ δεν σκέφτηκες κάτι που να άξιζε :P:P:P

...και διότι επίσης, μπορεί η άκριτη εναλλακτικότητα να υποκρύπτει στο τελικό άκρο της, την απαλλαγή της ανθρώπινης ύπαρξης, από την ανθρωπιά της:redface:! Άραγε, η καθως φαίνεται εύλειπτη τσίχλα των καιρών μας
...για να αλλαξεις τον κοσμο πρεπει πρωτα να αλλαξεις τον εαυτο σου...
έχει δεδομένες εγγυήσεις, ότι η "αλλαγή του εαυτού" μας καταλήγει σ' έναν "καλύτερο κόσμο" και όχι σε απόκοσμα ανθρώπινα κουφάρια; Μα τι άλλο θα 'θελε περισσότερο ένας αφέντης, από δούλους που κατόρθωσαν να "νεκρώσουν τις σκέψεις" τους:redface:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Μα τι άλλο θα 'θελε περισσότερο ένας αφέντης, από δούλους που κατόρθωσαν να "νεκρώσουν τις σκέψεις" τους:redface:;

Ρε παιδιά εντάξει έλεος....δεν είμαι φιλόλογος για να γράφω με την τέλεια σύνταξη και να προσέχω την κάθε λεξούλα. Η "νέκρωση της σκέψης", είναι απλά η πρακτική της σιωπής ενός ήσυχου μυαλού (silence of a quiet mind). Λες ο Κρισναμούρτι να αφιέρωσε όλη του τη ζωή για να μας κάνει δούλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top