Web-radio (ρυθμίσεις)

intercoolermp

Νεοφερμένος

Ο intercoolermp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους
θελω να κανω ενα διαδικτυακο ραδιοφωνικο σταθμο να εκπεμπει απο τον υπολογιστη μου και τη συνδεση μου.
χρησιμοποιω το winamp καθως και εναν ενσωματομενο εξυπηρετητη που εχει σαν προσθετο ωστε να αναμεταδιδω την μουσικη που αναπαραγεται εκεινη τη στιγμη στους υπολογιστες πελατες. σε τοπικο δικτυο μπορει να εκπεμψει. ο σκοπος ειναι ομως να αναμεταδωθει και στο διαδυκτιο. πως γινεται να δινω την εξωτερικη μου διευθυνση ΙΡ και αυτη να προωθειται στην εσωτερικη ΙΡ του υπολογιστη-εξυπηρετητη μου ωστε να "ακουγομαι" σε αλλους υπολογιστες πελατες??
(ζητω συγνωμη αν υπαρχει ηδη ιδιο θεμα η εχει απαντηθει η ερωτηση μου αλλου αλλα αυτη τη στιγμη μπαινω με δικτυο gprs και υποθετω οτι καταλαβαινετε)
ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
www.shoutcast.com έχει οδηγίες εκεί. Προσπαθήσε το και πες μου που κολάς.

Στην ουσία αυτο΄που θέλεις να κάνεις είναι να κάνεις δικό σου SERVER και όχι από 3η εταιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intercoolermp

Νεοφερμένος

Ο intercoolermp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
το εχω αυτο που λες!
αφου ειπα οτι εχω ηδη εξυπηρετητη τον υπολογιστη μου.
το θεμα ειναι εσυ πως θα με ακουσεις???
αν σου δωσω την εξωτερικη ΙΡ δεν θα με ακους μιας και δεν θα σε οδηγησει αυτη στον υπολογιστη μου! εγω 8ελω να προωθησω την εξωτερικη ΙΡ 190.164.200.10 (τυχαια) στην εσωτερικη (τοπικου δικτυου αρα στον υπολογιστη μου ) 192.168.1.10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αν σου δωσω την εξωτερικη ΙΡ δεν θα με ακους μιας και δεν θα σε οδηγησει αυτη στον υπολογιστη μου! εγω 8ελω να προωθησω την εξωτερικη ΙΡ 190.164.200.10 (τυχαια) στην εσωτερικη (τοπικου δικτυου αρα στον υπολογιστη μου ) 192.168.1.10
Δεν προωθείς IP, προωθείς port. Θα πρέπει να πας στο router σου και να προωθήσεις στον Η/Υ σου το port στο οποίο θα θέλεις να συνδέεται ο άλλος (συνήθως το 80 ή το 8080 θα είναι).

Οπότε μπες στο router σου και κάντο. Εάν δεν ξέρεις πώς να βρεις το router σου ή πώς να το κάνεις, εδώ είμαστε να ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για το δυστυχώς βασικότατο αυτό network skill υπάρχει το https://portforward.com/ που έχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, μέχρι και οδηγούς για συγκεκριμένους routers.
Την πόρτα τη ρυθμίζεις απο τις ρυθμίσεις του server. Αν ακους εσύ ο ίδιος απο το τοπικό δίκτυο είναι ηδη στο url που χρησιμοποιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intercoolermp

Νεοφερμένος

Ο intercoolermp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
υπαρχουν και ιστοσελιδες που μπορω να χρησιμοποιησω για να κανω τους αλλους να μπουνε στο ραδιοφωνο μου??? (μιλαμε για δωρεαν παντα)
φανταζομαι οτι οσοι απαντατε εχετε ασχοληθει με αυτο ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Aπό όσο έχω καταλάβει μπορείς να ακούσεις ραδιόφωνο σου από υπολογιστή που είναι στο εσωτερικό σου δίκτυο. Μπες το ρουτερ σου και βρες πως γίνεται το port forward. Για τα baudtec είναι η παρακάτω διαδικασία:


Χρησιμοποίησε μια πόρτα 8080 και όχι 80 γιατί κάποιοι πάροχοι της κλειδώνουν στο default διάβασε και εδώ: https://www.otenet.gr/hd/abuse/abuse_ports.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Γιατι να μην εχεις server εταιριας?
Εγω εχω σταθμο στο listen2myradio με server (5000 ακροατες-μεγιστο) και ειναι δωρεαν :)
Απο virtual dj εχεις δοκιμασει? εχει και fade out ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γιατι να μην εχεις server εταιριας?
Εγω εχω σταθμο στο listen2myradio με server (5000 ακροατες-μεγιστο) και ειναι δωρεαν :)
Απο virtual dj εχεις δοκιμασει? εχει και fade out ;)

Γιατί αν δεν πληρώσεις μην περιμένες σοβαρά αποτελέσματα. Τον συγκεκριμένο server τον είχα δοκιμάσει και άλλοι δεν με ακούγανε ή με ακούγανε με διακοπές. Αντίθετα όταν έκανα server στο pc μου με ακούγανε μέχρι 10 χρήστες (παραπάνω δεν ξέρω) τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Γιατί αν δεν πληρώσεις μην περιμένες σοβαρά αποτελέσματα. Τον συγκεκριμένο server τον είχα δοκιμάσει και άλλοι δεν με ακούγανε ή με ακούγανε με διακοπές. Αντίθετα όταν έκανα server στο pc μου με ακούγανε μέχρι 10 χρήστες (παραπάνω δεν ξέρω) τέλεια.

Εμας μας ακουν κανονικα, ρωτα και τα παιδια του φορουμ που μας ακουν καμια φορα!
Αν μας εμφανισει προβληματα οπως μας ετυχε 2 φορες απο το καλοκαιρι, απλα διαλεγουμε αλλο server (πχ απο αγγλια τον παμε καναδα:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intercoolermp

Νεοφερμένος

Ο intercoolermp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλη ιδεα και αυτη!! λεω να τη δοκιμασω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intercoolermp

Νεοφερμένος

Ο intercoolermp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εκανα ενα σταθμο δοκιμαστικα https://peiramatikosfm.listen2myradio.com/
αλλα δεν παιζει ετσι, παταω το play αλλα ματαια, den streamarei...
αντιθετα αν δωσω την ip που μου προτεινε η ιστοδελιδα του listen2myradio και μπειτε στο https://78.159.97.251:28874/index.html
τοτε μπορειτε να με ακουσετε ειτε μεσω winamp,vlc η αλλου προγραμματος.
ξερει κανενας γιατι δεν παιζει απο τη σελιδα? δεν θελω να δινω τα νουμερα. καλυτερα η σελιδα γιατι αν παιξει δεν χρειαζεται ο αλλος να εχει player και να κανει διαδικασιες για να με ακουει... ενω τωρα αναγκαζεται να μπει σε μερικες διαδικασιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σε ακούω από το site εγώ. Ωραίος :). Ακούγεται καλά... όταν το είχα δοκιμάσει εγώ κολουσε και επαναλαμβανόταν συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intercoolermp

Νεοφερμένος

Ο intercoolermp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
το καταλαβα για αυτο μιλησα. πως θα το κανω να ακουγεται απο την ιστοσελιδα ομως??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
το καταλαβα για αυτο μιλησα. πως θα το κανω να ακουγεται απο την ιστοσελιδα ομως??

Από εκεί σε ακούω. Πρέπει να έχεις κάποια blug in για να ακούς από την ιστοσελίδα (δεν ξέρω ποια είναι αυτά). Νομίζω στο Internet explorer γινονται αυτόματα. Στο mozilla κάπου πας και τα βάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intercoolermp

Νεοφερμένος

Ο intercoolermp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απο το σαητ τελικα παιζει χειροτερα απο ολα!!!!
καλυτερα με τις ΙΡ... :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top