Παράνομη μετανάστευση και οι συνέπειες της

Φράχτης στα χερσαία σύνορα για να σταματήσει η παράνομη μετανάστευση

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 92)
  • Συμφωνώ με αυτό το μέτρο

    Ψήφοι: 54 58.7%
  • Δεν συμφωνώ με αυτό το μέτρο αλλά κάπως πρέπει περιοριστεί η παράνομη μετανάστευση

    Ψήφοι: 18 19.6%
  • Δεν συμφωνώ καθόλου... Τα σύνορα πρέπει να είναι ανοιχτά και η χώρα να δέχεται ελεύθερα όποιον ζητήσ

    Ψήφοι: 20 21.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
...
Kαφέ ήπιες;


Ρε ο ρεμπεσκές. :P

Κι έλεγα πότε θα κάνει καμιά παράθεση ν'ανάψουνε τα τέλια και τα αίματα, ολοταχώς. :D

Ακολουθεί διαφήμιση:

- Ήπιατε τον καφέ σας?
Ναι ήπια προ ολίγου, καφέ από χαρμάνι Υεμένης.
Άλλη μια απόδειξη του πόσο ανθρωπιστής και διεθνιστής κι αντιρατσιστής είμαι.
(rofl rafl layz)


Είστε ένας αδέξιος κυνηγός του φαντάσματος μιας μυθοπλασίας που επειδή δεν έχει να πει,
το ρίχνει στη τρελίτσα κι ενώνει τη φωνή του με τις παιδικές φωνές διαμαρτυρίας μπροστά
στη ζοφερή πραγματικότητα.

Μου φαίνεται πως εσείς ήδη ζείτε σε γκέτο πλουσίων και δε λερώνεστε από δύσκολες αποφάσεις.
Οπότε, εύκολη η καλογερική και η στοχαστική του κώλου.
Σα να τρίβετε τον κάλο σας, γράφετε κιόλας.
Το τρολάκι της ημέρας. :mad:

Αρχιτέκτων της τραμπαριφιάς.
Σήμερα το σχοινί, αύριο το σαπούνι.
Πλυθείτε και κρεμαστείτε, ένα πράγμα.


Προσωπικότητα είναι αυτό που μένει μετά τη σύγκρουση με την πραγματικότητα…
(έτσι δεν έγραψε κάποιος εδώ?)

Και στη σύγκρουση, το ανθρώπινο είναι μη χάσεις τον εαυτό σου, όχι η όρθωση ενός φράγματος.
Γιατί τότε θα έπρεπε κάθε που σου σηκώνεται να χάνεις τον εαυτό σου.
Πράγμα που δεν ισχύει, γιατί μάλλον τότε τον βρίσκεις. :P:P

Είναι δυνατόν να ξέρει κανείς από πριν, ότι στο σπίτι του διανοούμενου που κάνει σουαρέ,
θα βγει μια σουπιέρα με κοκαϊνη; Το γράφω γιατί το ότι τόσο καιρό γιομίσαμε από αλλοδαπά
από όλα τα μήκη του κόσμου, δεν το προβλέψαμε, δεν κάναμε τίποτε για αυτό,
αθωώνει τη χρήση της κοκαϊνης? (το πιώμα τους τέλοσπάντων?)
Να τη πιούμε όπως και να'χει για να ευλογήσουμε την έκπληξη?


ΝΙΣΑΦΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ ΣΕ ΛΕΞΟΥΛΕΣ ΜΟΝΟ.


γκαβοματάκηδες. :mad:


Λυπάμαι τις περιπέτειες του γκιούλιβερ πακιστανού,
και του σώγιερ αφγανού αλλά εδώ φτάσαμε να λέμε
βοηθάτε φτωχοί (και ταλαιπωρημένοι αλλά όχι απο φράγματα) μη γίνω σαν εσάς...
Δηλ. λύση στη προσφυγιά είναι να γίνουμε ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ? :worry::worry:

Κι αυτό είναι καλό να το ξέρουν οι διαμαρτυρόμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
...Kαφέ ήπιες;

Είσαι ήρεμος άνθρωπος φίλε μου! :) Εγώ μια ανάγνωση έκανα και μ' έπιασε...trance λύσσα! :crazy: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
λοιπόν λοιπόν , ντεπόν :confused:


προτείνω να συσταθεί ομάδα, με προεξάρχοντα μέλη τον Ρεμπεσκέ, τον παραφερνάλια,
τον εποτέ, το μέγιστο χάος και όλους αυτούς που ταυτίζουν τα σινικά τείχη, το τείχος Βερολίνου
με το τείχος που μας κρύβει τη θέα από το λουλούδι στην απέναντι όχθη και μας κάνει
τύρρανους και δικτάτορες,

να οργανωθούν, να πάρουν κόφτες για τα σύρματα και να πάνε οδικώς στη Νέα Βύσσα
για να υποδέχονται τους μετανάστες με ευχετήριες καρδούλες από τη rezerva
και όταν με το καλό γυρίσουν να κάνουν τον ανθρωπισμό τους κάτι πιο χειροπιαστό
όπως το να ασχοληθούν να τους βρουν δουλειές, τι σκατά θα τρώνε
και φυσικά τι γίνεται με το θέμα της διαμονής...

...δεδομένου ότι τα φυλάκια και οι φυλακές και οι αίθουσες υποδοχών και τα καταφύγια και τα καταλύμματα
και τα διαμερίσματα και οι παράγκες και τα παγκάκια μας τελείωσαν.

Επίσης να αποπειραθούν να δωσουν και μια απάντηση στο μεταφυσικό ερώτημα:

ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ, οεο?

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΔΟΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΔΕΙΟΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ, οεο?


και άλλα τέτοια, ευχαριστώ κι αναμένω.

Πάω να φάω γεμιστά.
(ταψιού, όχι κάδου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είστε ένας αδέξιος κυνηγός του φαντάσματος μιας μυθοπλασίας που επειδή δεν έχει να πει,
το ρίχνει στη τρελίτσα κι ενώνει τη φωνή του με τις παιδικές φωνές διαμαρτυρίας μπροστά
στη ζοφερή πραγματικότητα.


Ω μα αγαπητέ, ομοφωνώντας με τα δικά σας λόγια,

Γιατί γράφουμε από καταδίκη
κι όχι από ξεχ(...)σμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παιδια..οτι πίνετε τελευταία..
πρεπει να το κόψετε..:confused:

σαν κανει κακο..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
παιδια..οτι πίνετε τελευταία..
πρεπει να το κόψετε..:confused:

...

Από φράχτη σε φράχτη δλδ, Άγγελε; Ευτυχώς είμαι ξέφραγος:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
@parafernalia: κι εγώ παιδί της μπαλλάντας είμαι...
Της μπαλλάντας των αισθήσεων, όχι των παραισθήσεων. :redface:
(η τρανς έχει μια αίσθηση μπαλλάντας με beat. Οπότε...)


@Rempeske: ομοφωνώντας γράφεις από καταδίκη,
αλλά όταν διαφωνείς με την απόφαση, μην πετάς ζαρζαβατικά
στα τρία μέλη και στους έφορες, γιατί μοιάζει λίγο σα να
τη δικαιώνεις *.
Εγώ είμαι ένας τυχαίος ακροατής που περνούσε έξω από την Αλεξάνδρας
κι έχω φετίχ με άγνωστες δίκες.
(επειδή ξέρω τι θα πεις, ενεργώ με τηλεπάθεια)


*("για κοιτάτε έναν ασεβή μ@λ@κ@, καλά τον χώνουν μέσα")


@Νωευ: μουαχαχαχαχαχα


εντιντ:

δηλ. με το (...) βαριόσουν να γράψεις το "ειλι"?
Τον ίδιο χρόνο σου πήρε.
Αχ, τι καλαίσθητο.
Τρίβομαι τώρα. :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
λοιπόν λοιπόν , ντεπόν :confused:

προτείνω να συσταθεί ομάδα, με προεξάρχοντα μέλη τον Ρεμπεσκέ, τον παραφερνάλια,
τον εποτέ, το μέγιστο χάος και όλους αυτούς που ταυτίζουν τα σινικά τείχη, το τείχος Βερολίνου
με το τείχος που μας κρύβει τη θέα από το λουλούδι στην απέναντι όχθη και μας κάνει
τύρρανους και δικτάτορες,

να οργανωθούν, να πάρουν κόφτες για τα σύρματα και να πάνε οδικώς στη Νέα Βύσσα
για να υποδέχονται τους μετανάστες με ευχετήριες καρδούλες από τη rezerva
και όταν με το καλό γυρίσουν να κάνουν τον ανθρωπισμό τους κάτι πιο χειροπιαστό
όπως το να ασχοληθούν να τους βρουν δουλειές, τι σκατά θα τρώνε
και φυσικά τι γίνεται με το θέμα της διαμονής...

...δεδομένου ότι τα φυλάκια και οι φυλακές και οι αίθουσες υποδοχών και τα καταφύγια και τα καταλύμματα
και τα διαμερίσματα και οι παράγκες και τα παγκάκια μας τελείωσαν.

Επίσης να αποπειραθούν να δωσουν και μια απάντηση στο μεταφυσικό ερώτημα:

ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ, οεο?

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΔΟΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΔΕΙΟΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ, οεο?


και άλλα τέτοια, ευχαριστώ κι αναμένω.

Πάω να φάω γεμιστά.
(ταψιού, όχι κάδου)

Σου θίξαμε φαίνεται την προπαγάνδα του ΛΑΟΣ, τα σοφά λόγια του Άδωνη που προτείνει σε μας τους δήθεν ανθρωπιστές να υιοθετήσουμε σπίτι μας τους μετανάστες. Σου θίξαμε την νομενκλατούρα σου και το «βασιλικό» σου γκέτο και τώρα μας ζητάς να απαντήσουμε στα προβλήματα που αυτή η κάστα δημιούργησε.

Δεν θέλω να σου πω τι κάνω εγώ αλλά ξέρω πολλούς που τον ελεύθερο χρόνο τους πηγαίνουν και κάνουν μαθήματα ελληνικών δωρεάν σε παιδιά μεταναστών, που μαζεύουν φθηνούς, παλιούς υπολογιστές και τους μοιράζουν, που διδάσκουν μουσική, υπολογιστές, που θεραπεύουν κόσμο, που κάνουν πολύ περισσότερα απʼ ότι η εκκλησία ή απʼ ότι νιώθεις εσύ με τα «ποιήματά» σου. Έχω δει φτωχή γιαγιά να πηγαίνει και να δίνει γλυκά που έφτιαξε με τα χέρια της σε μικρά πακιστανάκια. Έχω δει κόσμο να βοηθάει ναι, έχω δει και πολλούς που «μόνο μιλάνε» ναι, αλλά τουλάχιστον δεν σκορπίζουν γύρω τους το μίσος και το δηλητήριο.

Επειδή λοιπόν θέλεις μέτρα, θα σου δώσω μέτρα.

Πρώτα να φορολογηθεί η κάστα των πλουσίων ένα 10% επί κινητού κεφαλαίου τους. Το ακίνητο, σπίτια, βίλες, κότερα, ας τα κρατήσουν να λένε ότι κάτι έχουν. Αν δεν δεχθούν, φτιάχνεις καταυλισμούς μεταναστών στην Εκάλη.

Με τα λεφτάκια αυτά, αφενώς ξεχρεώνεις μεγάλο μέρος απ' το δημόσιο χρέος (αν όχι όλο) αφετέρου σου μένουν για να φτιάξεις υποδομές υποδοχής μεταναστών με ανθρώπινες συνθήκες και όχι Ιμίων όπως ακούστηκε (χθες το βράδυ το είπε ο Παπουτσής!)

Μετά σκουπίζεις - όχι τους μετανάστες - αλλά τους εμπόρους κεφαλών που στηβάζουν 50 ατόμα σε σπίτι κελιά 5χ5 και πληρώνονται κι απ' τους 50!

Μετά λες, όποιος θέλει να μείνει και έρθει να δηλώσει τα στοιχεία του, θα του δώσω μια 6μηνη visa. Αν μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα κολλήσει έστω και 1 ένσημο, τότε την ανανεώνω για ένα χρόνο, αν όχι τον πληρώνω να φιλάει τα σύνορα! (δεν το λέω για πλάκα)

Μετά λες το εξής απλό: Όποιος θέλει να φύγει, ας παρουσιαστεί να του κρατήσω τα στοιχεία του και του δίνω δώρο τα εισητήρια και 250 ευρώ για τα έξοδά του. Σε πληροφορώ ότι θα μαζευτούν χιλιάδες.

Αρχική Δημοσίευση από Catalina:
@parafernalia: κι εγώ παιδί της μπαλλάντας είμαι...
Της μπαλλάντας των αισθήσεων, όχι των παραισθήσεων. :redface:
(η τρανς έχει μια αίσθηση μπαλλάντας με beat. Οπότε...)

Αν η μπαλάντα σου χτυπάει beat σαν την καρδιά σου, στο τέλος θα "λυσσάξεις"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Σου θίξαμε φαίνεται την προπαγάνδα του ΛΑΟΣ, τα σοφά λόγια του Άδωνη που προτείνει σε μας τους δήθεν ανθρωπιστές να υιοθετήσουμε σπίτι μας τους μετανάστες. Σου θίξαμε την νομενκλατούρα σου και το «βασιλικό» σου γκέτο και τώρα μας ζητάς να απαντήσουμε στα προβλήματα που αυτή η κάστα δημιούργησε.


- Η αλαζονεία της δηθενιάς (μπουμπουκος στυλ), μακρυά από μένα. Μποτσουάνα μεριά.

- δεν έχω το εύθικτο των λόγων των άλλων, άρα πως να θιχτώ με το να μου σερβίρεις
σε κινέζικο σερβίτσιο λόγια τσαγιού τρίτων? Να στο πω αλλιώς? Στα μεγάλα μπαμπάτσικα
@ρχίδια μου το τι είπε ο άδωνης ή ο νάρκισσος.
(ή ακόμα και ο χουλκ, ο κύκλωπας στο κυκλώπειο τρύγος and so on.)

- Δε συζητώ κάτω από την σκέπη πολιτικοεμπόρων και φωνακλάδων σχοινοπρασομαϊντανών.
Εσύ όμως, προφανώς έχεις την ανάγκη της ταύτισής μου με τον ιδεολογικό χώρο του
μπουμπούκου της μπουμπούκας γιατί αυτό συμφέρει στην αποθέωση της επίπληξης
(να κάνω ουα?)
και στη σταδιοδρομία της κατακεραύνωσης ελέω κρίσης.

- ποια κάστα δημιούργησε τα προβλήματα?
Σε λίγο θα πεις ότι τα προβλήματα τα δημιουργούν όσοι έχουν
τάση να δώσουν μια λύση πολιτική σε αυτά αντί να γίνουμε
φιλανθρωπικό ίδρυμα δημοσίας δαπάνης εκτός και είσαι υπέρμαχος
του "κάτσε πρώτα να σε πλακώσω στο ξύλο, και μετά κάνω και την αυτοκριτική μου"
οπότε στο μέλλον θα δούμε ποιος δημιούργησε το πρόβλημα και ποιος εφηύρε
τρόπους να ξεπεταχτούν από το ένα πρόβλημα άλλα 3.


Έχω δει κόσμο να βοηθάει ναι, έχω δει και πολλούς που «μόνο μιλάνε» ναι, αλλά τουλάχιστον δεν σκορπίζουν γύρω τους το μίσος και το δηλητήριο.

Ποιος μίλησε για μίσος; :confused:
Το φράγμα δηλ. θα είναι καλυμμένο από δηλητηριώδεις κισσούς? :hmm:
Η καλύτερη εκδίκηση είναι η λήθη, είπε ο Μπόρχες. (ξεχάστε με)
Κουλάρετε μην πάθετε τίποτα και σας έχω στο λαιμό μου. :worry:

Και ΠΟΥ φάνηκε από όσα έγραψα, το μένος μου και η δηλητηριώδης και μισητή καρδιά?
Έχεις μάθει να διαβάζεις ή εχεις μάθει να κάνεις τις αίολες θεωρίες σου βιβλία ολόκληρα
και να μας τα φέρνεις σαν φρέσκο ψωμί?
Πειράζει που δε θα αρτυθώ, με τις παπαρολογίες συναισθηματικού χαρακτήρα που δεν είναι
καν μια λογική απόρροια των όσων έγραψα σε προηγούμενα ποστς, άρα συνάγεις τα συμπεράσματα
που θέλεις? ε? πειράζει? δεν πειράζει, θα ρουφήξω το λαδολέμονο με καλαμάκι. :)


Πρώτα να φορολογηθεί η κάστα των πλουσίων ένα 10% επί κινητού κεφαλαίου τους. Το ακίνητο, σπίτια, βίλες, κότερα, ας τα κρατήσουν να λένε ότι κάτι έχουν. Αν δεν δεχθούν, φτιάχνεις καταυλισμούς μεταναστών στην Εκάλη.

Η οικονομική πίεση, φέρνει την ανάγκη εσωτερικής κάθαρσης,
αλλιώς δεν θα υπάρξει συμπαράσταση. Κανείς δεν διαθέτει συμπάθεια για συμπαραστάσεις
που εξασφαλίζουν τη συνέχεια του χτεσινού λαμόγιου…
..υπό δήθεν την προστασία κάποιου ιερού δικαιώματος.
Μην αυταπατάσαι, φίλτατε, πιες ένα φίλτρο μαγικό.
Δεν είναι προσωπική θέση, είναι καθημερινή παρατήρηση.
Υπάρχει συμπαράσταση υπό όρους και οι όροι είναι πιο σημαντικοί από τη συμπαράσταση.
(αν με εννοείς)
Και δυστυχώς δεν ξεχνάμε τίποτα. Μην κοροϊδευόμαστε…
Αυτό είναι που είπα ότι μοιάζει με το: Βοηθάτε φτωχοί και πρώην ταλαιπωρημένοι (από μένα?)
μη γίνω σαν εσάς…

Αν η μπαλάντα σου χτυπάει beat σαν την καρδιά σου, στο τέλος θα "λυσσάξεις"!


είμαι χαλαρότερος από ποτέ.
Και φοράω την kick boxing φορμίτσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Ο δεύτερος τσακωμός μου φέτος. Το 2011 ξεκινάει δυναμικά! 8):boxing:

Αρχική Δημοσίευση από Catalina:
να μη διώξουμε τους υπεράριθμους (επειδή το λέει το ΛΑΟΣ, δηλ. ό,τι λέει το ΛΑΟΣ είναι λάθος, ξεχάσανε το ΘΟΥ)

Εγώ θα έλεγα όλοι αυτοί οι φιλεύσπλαχνοι συμπολίτες μας,
να πάνε αύριο κιόλας στην Ευρυπίδου, τη Σόλωνος και τη Μαιάνδρου
και να φιλοξενήσουν από 3 άτομα στα σπίτια τους.

Να, κάτι τέτοια έγραφες (αν τα θυμάσαι ακόμα :P !) Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει αυτό το "σενάριο υιοθεσίας"; Τόσες πολλές που με συγχωρείς, κλονίστηκε το υπαρξιακό μου εγώ και σε παρεξήγησα! :redface:

Αρχική Δημοσίευση από Catalina:
Και ΠΟΥ φάνηκε από όσα έγραψα, το μένος μου και η δηλητηριώδης και μισητή καρδιά?

Και ΤΙ σε έκανε να συμπεράνεις ότι το έγραψα για σένα; Μήπως το.... :hmm:

Αρχική Δημοσίευση από Catalina:
ΝΙΣΑΦΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ ΣΕ ΛΕΞΟΥΛΕΣ ΜΟΝΟ.

γκαβοματάκηδες. :mad:

Μπα...όχι αλήθεια, αγαπησιάρικα το έγραψες! :)

Γράφω: "Πρώτα να φορολογηθεί η κάστα των πλουσίων ένα 10% επί κινητού κεφαλαίου τους. Το ακίνητο, σπίτια, βίλες, κότερα, ας τα κρατήσουν να λένε ότι κάτι έχουν. "....και απαντάς:

Αρχική Δημοσίευση από Catalina:
Η οικονομική πίεση, φέρνει την ανάγκη εσωτερικής κάθαρσης,
αλλιώς δεν θα υπάρξει συμπαράσταση. Κανείς δεν διαθέτει συμπάθεια για συμπαραστάσεις
που εξασφαλίζουν τη συνέχεια του χτεσινού λαμόγιου…
..υπό δήθεν την προστασία κάποιου ιερού δικαιώματος.
Μην αυταπατάσαι, φίλτατε, πιες ένα φίλτρο μαγικό.
Δεν είναι προσωπική θέση, είναι καθημερινή παρατήρηση.
Υπάρχει συμπαράσταση υπό όρους και οι όροι είναι πιο σημαντικοί από τη συμπαράσταση.
(αν με εννοείς)
Και δυστυχώς δεν ξεχνάμε τίποτα. Μην κοροϊδευόμαστε…
Αυτό είναι που είπα ότι μοιάζει με το: Βοηθάτε φτωχοί και πρώην ταλαιπωρημένοι (από μένα?)
μη γίνω σαν εσάς…
Ποιήτρια ομολογώ σε χάνω. :worry: 3 - 4 φορές το διάβασα δεν βγάζω νόημα, σίγουρα στην 5η θα αρχίσω κάτι να πιάνω και στην 20η θα σε καταλάβω...:D

...μέχρι τότε, σχόλασα, πάω για σπιτάκι, να βάλω τη φορμίτσα μου, να κάνω γυμναστικούλα και πάνω στο 'ελλειπτικό' ;) θα σε στοχάζομαι! :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
στη Νέα Βύσσα


off

χωριουδάκι :happy::happy:

πάντως όσοι πάτε περάστε απο το καφενείο, να βγάλει κανα φράγκο και ο παππούς :P

off λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μπα...όχι αλήθεια, αγαπησιάρικα το έγραψες! :)

Η γνήσια πολεμική (μιας και νιώθεις εναντίωση, λες και το Κοελικό σύμπαν σου πετάει
φιδίσια γλωσσίτσα) ασχολείται με την αγάπη τόση όση νιώθει ένας κανίβαλος όταν
κομματιάζει ένα βρέφος για να το φάει
(αυτή είναι η νο.10 θέση από την τεχνική του κριτικού σε 13 θέσεις από τον Walter Benjamin)

Φυσικά όταν δεν αγαπάς, δε σημαίνει ότι μισείς κιόλας.
Πολύ αριστοτελικός μας βγήκες :mad:

Χμ, τελικά θα αφήσω τον μπέντζαμιν να τα πει.
Τα λέει κάλλιστα, σίγουρα καλύτερα από εμένα, ένα ταπεινό μυρμηγκάκι:
Στη νο.2 θέση λέει:
όποιος δε μπορεί να λάβει θέση να σωπαίνει
(σίγουρα προτιμότερη η βαθειά σιωπή από προτάσεις τύπου
"θα χτίσουμε γιάφκες και σπίτια και κοντέηνερς λαθρομεταναστών σε ακριβά προάστια
αν δε δεχτούν οι έχοντες να σώσουν τη χώρα από την χρεωκοπία δωρίζοντας το 10%
των περιουσιακών τους" λες και το θέμα μας είναι η διασπορά των αλλοδαπών κι όχι
το ίδιο το σύνολο τους, γεμίσαμε ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ, ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΖΕΙΣ? ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΕΛΕΙ,
Ο SPACEMAN, απόγονος του Σπούτνικ? Πες του γαβ απο μένα. Γιατί κι εγώ ήμουν ο πρώτος
άνθρωπος που δεν πάτησε το πόδι του στη Σελήνη. Όμως ήμουν ο πρώτος που φίλησε τη Σελήνη
γιατί με λένε Αλέξη).

Μμμμ, στη θέση νο 4 αναφέρει ότι: η κριτική πρέπει να μιλάει τη γλώσσα των δεξιοτεχνών
κι εδώ θα πάω πάσσο γιατί στην αναγνωρίζω. Είσαι δεξιοτέχνης.
Γιατί οι έννοιες του λογοτεχνικού cenacle (ομίλου) είναι συνθήματα.
Και μόνο μες τα συνθήματα ηχούν οι κραυγές της μάχης.

Αλλά μου βάζεις μέσα πολύ συναισθηματικούρα, για να δικαιολογήσεις τι?
Ότι εσύ τους αγαπάς πιο πολύ κι ότι απόδειξη της αγάπης σου προς τους αλλόφυλους
και αλλόθρησκους είναι ότι δε θες φράγματα κι όσοι το θέλουν τους θεωρούν
μύστες του σκότους και ερεβώδεις δρακονιανούς που εύχονται με το πάτημα ενός κουμπιού
να γίνονταν φού και σκορδαλιά?

Διαχώρισε στο μυαλό σου τις έννοιες αγάπη και σεβασμό με τις έννοιες
ελευθερία και επιβεβλημένο.
(ΚΑΙ ΝΑΙ, θαύμα θαυμάτων αλλά ναι ένας φράχτης μπορεί να κερδίσει
χαμένα ποσοστά ελευθερίας από τους καιρούς χωρίς αυτό)


Κι εγώ τους αγαπώ, τους χαμογελώ, τους λέω καλημέρα,
τους σκουντάω την πλάτη, τους εξηγώ πως να πάνε Σύνταγμα (πάρτε ταξι
και πέστε προς τζιτζιφιές).

Κάτι άλλο:

Αν ερχόταν ένα παπόρι , ή μάλλον 10, με 20.000 αλλοδαπούς,
σε μια νύχτα και ξεφόρτωναν στον Πειραιά,
θα τους έστελνες στον έβρο να φυλάξουν τα σύνορα σα ρομποτάκια
επειδή δε θα είχαν κολλήσει 1 ένσημο σε 6 μήνες?

Τι είναι παραδουλεύτρες της ελλάδος?
Ή βίζα κι ανανέωση για άλλο ένα χρόνο ή φύλα μου τα σύνορα?

Δηλ δε σε ενοχλεί αυτός ο κατάφορος εκβιασμός,
και σε ενοχλεί η όρθωση του φράγματος που σκοπό έχει
να εμποδίσει τη δράση των κυκλωμάτων και να εισρεύσουν
μέχρι το 2012 άλλοι 100-200 χιλιάδες?

Οκ αν το έχεις πάρει απόφαση ΕΙΤΕ να γίνουμε (περισσότερο) μπανανία είτε να μας φυλάνε τα σύνορα
οι αλλοδαποί γιατί δε το λες απο την αρχή να πετάμε κονφετί ο ένας στον άλλο
αντί να με αφήνεις να το σοβαρεύω, μπαγασούλη?

Στη θέση νο.5 λέει:
Η "αντικειμενικότητα" πρέπει πάντα να θυσιάζεται στη μεροληψία όταν
το ζήτημα για το οποίο δίνεται η μάχη το αξίζει. (κάνε τους συνειρμούς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Αλλά μου βάζεις μέσα πολύ συναισθηματικούρα, για να δικαιολογήσεις τι?
Ότι εσύ τους αγαπάς πιο πολύ κι ότι απόδειξη της αγάπης σου προς τους αλλόφυλους
και αλλόθρησκους είναι ότι δε θες φράγματα κι όσοι το θέλουν τους θεωρούν
μύστες του σκότους και ερεβώδεις δρακονιανούς που εύχονται με το πάτημα ενός κουμπιού
να γίνονταν φού και σκορδαλιά?

Διαχώρισε στο μυαλό σου τις έννοιες αγάπη και σεβασμό με τις έννοιες
ελευθερία και επιβεβλημένο.

Ελευθερία και επιβεβλημένο; :hmm: Επιβεβλημένο από ποιους για ποιους;

Αν ερχόταν ένα παπόρι , ή μάλλον 10, με 20.000 αλλοδαπούς,
σε μια νύχτα και ξεφόρτωναν στον Πειραιά,
θα τους έστελνες στον έβρο να φυλάξουν τα σύνορα σα ρομποτάκια
επειδή δε θα είχαν κολλήσει 1 ένσημο σε 6 μήνες?

Τι είναι παραδουλεύτρες της ελλάδος?
Ή βίζα κι ανανέωση για άλλο ένα χρόνο ή φύλα μου τα σύνορα?

Όχι ρε ζουζούνα θα τους έδινα δουλειά! ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

Δηλ δε σε ενοχλεί αυτός ο κατάφορος εκβιασμός,
και σε ενοχλεί η όρθωση του φράγματος που σκοπό έχει
να εμποδίσει τη δράση των κυκλωμάτων και να εισρεύσουν
μέχρι το 2012 άλλοι 100-200 χιλιάδες?

Οκ αν το έχεις πάρει απόφαση ΕΙΤΕ να γίνουμε (περισσότερο) μπανανία είτε να μας φυλάνε τα σύνορα
οι αλλοδαποί γιατί δε το λες απο την αρχή να πετάμε κονφετί ο ένας στον άλλο
αντί να με αφήνεις να το σοβαρεύω, μπαγασούλη?

Post #25, δεν τα ξαναγράφω. Αφού έχεις κρυστάλλινο μυαλό και τα ξέρεις όλα, γιατί ασχολείσαι;

Λοιπόν, φραχτολάτρες κερδίσατε! 10 ψηφάρες για την πάρτυ σας αφού σας γοήτεψε η "ίερεια" του στεκιού με τις "βασιλικές" ορμόνες! :clapup: Η συνέχεια λοιπόν δικιά σας....Άντε και στα Ίμια! ;)

https://citypress-gr.blogspot.com/2011/01/blog-post_3524.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Το μέτρο δεν είναι κακό, δεν είναι όμως αρκετό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ελευθερία και επιβεβλημένο; :hmm: Επιβεβλημένο από ποιους για ποιους;

Eπιβεβλημένο = ποσόστωση.
Από κανένα σύνταγμα (ακόμα) δυστυχώς για τους πολίτες αυτής της χώρας
για αυτό έχεις κι εσύ πάτημα και αερολογείς, γιατί δεν έχουμε άρθρο συντάγματος
περι της ποσόστωσης να στο κάνω ασίστ,
παρά μόνο σεβασμό στα ατομικά δικαιώματα των αλλοδαπών - και ορθώς βεβαίως βεβαίως
(με θεσπισμένη ευρωπαϊκή οδηγία)
αλλά τίποτα πιο επιβεβλημένο από κείνο που η ίδια η λογική το προτάσσει.

Αν θες να αντικαταστήσεις τη λέξη Ελλάδα με γιουνανισταν ή Ηνωμένες Πολιτείες Γραικών κατα το ήσσον
ή να υπακούσεις σε κάποιο προσωπικό εθιμικό δίκαιο (είναι όλοι αδέρφια μου, γ@μήστε με!)
τότε οκ ξέχνα τη ποσόστωση αδερφέ και γίνε ένας πανχριστιανικός τύπος,
άστα υπάρχοντα σου και πήγαινε να νοικιάσεις μια σκηνή στην Αιθιοπία να
μοιράζεις εμβόλια και νερό σε 800 παιδιά την ημέρα.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, είσαι άρλεκιν με πόδια. :worry:




Όχι ρε ζουζούνα θα τους έδινα δουλειά! ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

Και εκτός από δουλειά, κι ένα διαμέρισμα στην εκάλη, φουλ ένσημα, κάποιοι να φυλάνε και τα σύνορα,
και όποιος δε θέλει να μείνει να του δινουμε 250 ευρω (???? αυτο με λογιστική μελέτη ή με MsC στην επιφοίτηση
από holy spirit) για exrta motive φυγής, κάτι σαν παρακαλετό "ελα φτωχε μετανάστη, πάρε 250 ευρουλάκια
και τζους απ'τη παράγκα, ειδάλλως ασφαλίσου ή εναλλακτικά φίλα μου τον...:hmm:"

Τον C.Barker τον έχεις κάτι?
Ένας κόσμος υφαντού στο μυαλό σου.
Οι σκέψεις σου όχι μόνο sci-fi, όχι μόνο ρομαντικά ανεφάρμοστες αλλά
γροθιά στο ορθολογικό στομάχι.

Πάντως για να χαριτολογήσω και λιγάκι με τόσο ορθάνοιχτες
απόψεις μας βγήκε η φήμη πως είμαστε ερωτική πόλη.
Κι ας είμαστε τον περισσότερο καιρό με την πίτσα στο χέρι. :P


Αφού έχεις κρυστάλλινο μυαλό και τα ξέρεις όλα, γιατί ασχολείσαι;

Διαφωνώ μαζί σου δε θα πει πως τα ξέρω όλα γιατί αντιστρέφοντας το
θα σήμαινε ότι αν συμφωνώ μαζί σου δε ξέρω τίποτα, αντίθετα σέβομαι
τη γνώμη σου αλλά είναι πολύ πουπουλένια για να αφορά οποιαδήποτε πτυχή
του ρεαλισμού στο φραχτοθέμα.
Και το μυαλό μου δεν είναι κρυστάλλινη σφαίρα, είναι οι κεραυνοί μάλλον
που την διατρέχουν, οπωσδήποτε αποκλείεται.:confused:




Άντε και στα Ίμια! ;)

σαν παιδί κάνεις που του τελειώσανε οι κόκκινες καραμέλες,
και βάφει κόκκινες και όλες τις άλλες αλλά στη γεύση δεν είναι ίδιες, γαμώτεν. :P

Η μεταφυσική πρόταση των Ιμίων είναι ένα σοφιστικό τέχνασμα χαμηλότατης υποστάθμης
για όποιον το σκέφτηκε.
Θεωρώ ότι ο μπέμπης - εκπρόσωπος τύπου του πα-σοκ έχει υψηλότερο IQ
από αυτόν που έκανε ΠΡΩΤΟΣ τον παραλληλισμό Ίμια-φράχτης.

Δε κρατάω καμιά Canon πάλι, οκ? :mad:
Στο τρίποδο είναι και φωτογραφίζει μόνη της. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Eπιβεβλημένο = ποσόστωση.
Από κανένα σύνταγμα (ακόμα) δυστυχώς για τους πολίτες αυτής της χώρας
για αυτό έχεις κι εσύ πάτημα και αερολογείς, γιατί δεν έχουμε άρθρο συντάγματος
περι της ποσόστωσης να στο κάνω ασίστ,
παρά μόνο σεβασμό στα ατομικά δικαιώματα των αλλοδαπών - και ορθώς βεβαίως βεβαίως
(με θεσπισμένη ευρωπαϊκή οδηγία)
αλλά τίποτα πιο επιβεβλημένο από κείνο που η ίδια η λογική το προτάσσει.

Αν θες να αντικαταστήσεις τη λέξη Ελλάδα με γιουνανισταν ή Ηνωμένες Πολιτείες Γραικών κατα το ήσσον
ή να υπακούσεις σε κάποιο προσωπικό εθιμικό δίκαιο (είναι όλοι αδέρφια μου, γ@μήστε με!)
τότε οκ ξέχνα τη ποσόστωση αδερφέ και γίνε ένας πανχριστιανικός τύπος,
άστα υπάρχοντα σου και πήγαινε να νοικιάσεις μια σκηνή στην Αιθιοπία να
μοιράζεις εμβόλια και νερό σε 800 παιδιά την ημέρα.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, είσαι άρλεκιν με πόδια. :worry:

Η ποσόστωση είναι λοιπόν το πρόβλημά σου. Να σου πω κάτι άλλο, αν οι μετανάστες ήταν κατανεμημένοι ομοιόμορφα ανά την Ελλάδα - είχαμε π.χ. λίγους στην Εκάλη, λίγους στην Κηφισσιά, κανά δυο έξω απ' το σπίτι σου :P - και δεν ήταν όλοι στιβαγμένοι σαν τα ζώα στον Άγιο Παντελεήμονα και τα Πέριξ τότε θα γκρίνιαζες λιγότερο, θα γκρίνιαζες το ίδιο ή καθόλου;

Και εκτός από δουλειά, κι ένα διαμέρισμα στην εκάλη, φουλ ένσημα, κάποιοι να φυλάνε και τα σύνορα,
και όποιος δε θέλει να μείνει να του δινουμε 250 ευρω (???? αυτο με λογιστική μελέτη ή με MsC στην επιφοίτηση
από holy spirit) για exrta motive φυγής, κάτι σαν παρακαλετό "ελα φτωχε μετανάστη, πάρε 250 ευρουλάκια
και τζους απ'τη παράγκα, ειδάλλως ασφαλίσου ή εναλλακτικά φίλα μου τον...:hmm:"

Είσαι της "μετρολογίας" εσύ. Των άμεσων λύσεων, του ρεαλισμού, του εδώ και τώρα. Του "τα δοκιμάζω" όλα κι αν δεν κάτσει τα ξηλώνω, του σοσιαλισμού της πράξης! :hehe: Το πρώτο που έβαλα ως προυπόθεση ήταν η φορολόγηση του πλούτου. Δεν με πίστεψες και είπες κάτι 'ακατανόητα' σοφιστικά που πραγματικά δεν μπορώ να τα αντιμετωπίσω. Δυστυχώς δεν έχω φτάσει στο δικό σου σημείο να καταλαβαίνω "κεραυνούς". Δες πάντως αν σε ενδιαφέρει μια δική μου πηγή:

https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=2526648&postcount=20

Πάντως για να χαριτολογήσω και λιγάκι με τόσο ορθάνοιχτες
απόψεις μας βγήκε η φήμη πως είμαστε ερωτική πόλη.
Κι ας είμαστε τον περισσότερο καιρό με την πίτσα στο χέρι. :P

Η δεξιοφρόνως λογική μια ζωή αυτό κάνει, γκρινιάζει, φωνασκεί, εξάπτεται και οδύρεται και αδυνατεί να δει τη ρίζα του προβλήματος γιατί δεν θέλει, κουράζεται να εμβαθύνει. Και στο τέλος, λίγο - λίγο ζεσταίνει το αυγό του φιδιού. Στο ίδιο έργο θεατές, μια ζωή. Να κάτι σημερινό:

https://www.skai.gr/news/politics/ar...si-gia-katapolemisi-tis-lathrometanasteusis-/

...να δεις πόσο διαστρεβλωμένα παρουσιάζει ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ την πραγματικότητα, φτάνοντας στο αισχρό σημείο να κατηγορήσει τους μετανάστες για την πτώχευση της χώρας! Αυτό ναι για μένα είναι όνειδος, αλλά τι να κάνω; Είμαι αναγκασμένος να κάνω διάλογο με τις "ορμόνες"!:spasiklas:


Διαφωνώ μαζί σου δε θα πει πως τα ξέρω όλα γιατί αντιστρέφοντας το
θα σήμαινε ότι αν συμφωνώ μαζί σου δε ξέρω τίποτα, αντίθετα σέβομαι
τη γνώμη σου αλλά είναι πολύ πουπουλένια για να αφορά οποιαδήποτε πτυχή
του ρεαλισμού στο φραχτοθέμα.
Και το μυαλό μου δεν είναι κρυστάλλινη σφαίρα, είναι οι κεραυνοί μάλλον
που την διατρέχουν, οπωσδήποτε αποκλείεται.:confused:

Μήπως τώρα βάζεις εσύ μέσα πολύ συναισθηματικούρα, για να δικαιολογήσεις τι? :hmm:

σαν παιδί κάνεις που του τελειώσανε οι κόκκινες καραμέλες,
και βάφει κόκκινες και όλες τις άλλες αλλά στη γεύση δεν είναι ίδιες, γαμώτεν. :P

Δεν τελειώνουν ποτέ αυτές. Πάντα θα ξεπροβάλλει ένας μαϊντανός να μας κρατάει 'καυτούς'! ;):smoke:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KIRKI ath

Νεοφερμένος

Η KIRKI ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γιατί κι εγώ ήμουν ο πρώτος
άνθρωπος που δεν πάτησε το πόδι του στη Σελήνη. Όμως ήμουν ο πρώτος που φίλησε τη Σελήνη
γιατί με λένε Αλέξη).

χαχαχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα " Αλέξη... τί είναι "πατάαααααααααααρι"????????? " Κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε.. Catalina.. έγραψες ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ατάκα. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Parafernalia,

1. Η μετατόπιση από τον ξενιτεμένο περιπλανητή στον παλιοφλώρο heartless εθνικιστή,
διαβάζεται callista κι ως ισχυρή κριτική, για τις μοιρολογίστρες στα παιδάκια,
πρώην φτωχούς και με σοσιαλιστή βουλιμική συνείδηση.

2. Με τραγούδια για τη φτώχεια και την ξενιτιά ρετιρέ παίρνω στην Κηφισιά, έλεγε
η Σώτια Τσιώτου πριν χρόνια. Η σύγκριση των στίχων δείχνει το κατάντημα
μιας κοινωνίας με φορά αυτοκαταστροφής καλύτερα ακόμη κι από τη συζήτηση
για χτίσιμο φραχτών ως ένα παρεμποδιστικό μέσο γιατί ούτε Κηφισιώτες είμεθα
αλλά ούτε και έχουμε τη βούληση να γίνουμε ερυθροσταυρίτες της γειτονιάς μας.
(άσχετα αν γινόμαστε γιατί είναι στο DNA μας)
Κατ'επιλογήν ναι, όχι γιατί μας βρήκε.

3. Η κριτική στην υποκρισία του μεγαρικού καθωσπρεπισμού των φιλεύσπλαχνων
κι ανθρωπιστών (χωρίς δήθεν) είναι δευτερεύον στοιχείο της σημιτικής φενάκης
(θυμάσαι τον τάπερμαν?)
για έναν άκοπο εξευρωπαϊσμό (εκσυγχρονισμό το έλεγε ο κινέζος),
- που κάπου στρέβλωσε στη πορεία κι έγινε εξαφρικανοασιατισμός -
με στοιχεία εθνικής προδοσίας και ποικιλίας ανθρωπομεζέδων.
Και όσο πιο αόρατη είναι η υποκρισία τόσο πιο δραστική η κριτική, yo!

4. Έρχεται πόνος που θα μετράει το κόκκαλο βαθιά όπως γλαφυρά
λέει κι ο ποιητής Λαλιώτης (όχι το λαμόγιο) στο ένδοξο πάθος του.

5. Ήθος ανθρώπω δαίμων...
..το οποίο περιπλέκει τα πράγματα πολλές φορές οδηγώντας στο κενό.
Κι αυτά όχι για εντυπωσιασμό (ούτε ως προσωπική μου γνώμη)
αλλά για να μιλάμε σε κάποια πλαίσια πέρα απʼ την προσωπική μας αυθαιρεσία και μικρόκοσμο.
Γιατί όπως λέει το ανέκδοτο, εγώ ξέρω ότι δεν είμαι καλαμπόκι, οι κότες όμως το ξέρουν?
Εγώ ξέρω ότι ο φράχτης δεν είναι πανάκεια.
(κι ίσως η προσπάθεια να μετατρέψεις τη Γη σε Παράδεισο αναπόφευκτα θα φέρει την Κόλαση,
που είπε κι ο Πόπερ)
Οι σωματέμποροι τι θα κάνουν, θα σκάψουν τούνελ
και θα χρεώνουν έξτρα 100 ευρώ για ναυαγοσωστικά? :worry:

6. Δεν μπορεί να ξεκινάμε συνεχώς απʼ το μηδέν,
καταντά κουραστικό (ας στοχαστούμε πάνω στο πρόβλημα της μεθόδου φράχτης).
Φτάσαμε στην σημερινή εποχή στο Λακανικό “ο κλέφτης δεν υπάρχει” (κατά το φράχτη)
αλλά και στο “δεν έχει σημασία η κλοπή αλλά το ποιος κλέβει” (κατά το δεν έχει σημασία ο φράχτης
αλλά ποιος τον φτιάχνει, ο σοσιαλισμός ή ο καρατζαφερισμός?).

7. Διάβασε:
https://www.elkeda.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=84:2010-01-27-15-52-45
https://www.antibaro.gr/forum/2160


Είσαι της "μετρολογίας" εσύ. Των άμεσων λύσεων, του ρεαλισμού, του εδώ και τώρα. Του "τα δοκιμάζω" όλα κι αν δεν κάτσει τα ξηλώνω, του σοσιαλισμού της πράξης! :hehe:

Όχι, βασικά με ενδιαφέρουν τα καλής ποιότητας πούρα (:redface:)
και η στρωτή αφόδευση. :P
(ο μπρεχτ έχει περάσει στα κόπρανά μου, ενδεχομένως :worry:)

Το πρώτο που έβαλα ως προυπόθεση ήταν η φορολόγηση του πλούτου. Δεν με πίστεψες και είπες κάτι 'ακατανόητα' σοφιστικά που πραγματικά δεν μπορώ να τα αντιμετωπίσω.

Ας μην καταλάβεις πριν την ώρα σου που θα έλεγε κι ο Εγγονόπουλος..
Στον ασπρόμαυρο κόσμο του έχοντος και του μη έχοντος που πάμε ακάθεκτα
για να τους δώσουμε τον σκυλοκαυγά που θα στοιχηματίσουν,
εξασκούμαι στις αποχρώσεις. :)


Δυστυχώς δεν έχω φτάσει στο δικό σου σημείο να καταλαβαίνω "κεραυνούς".

Μπορείς να ξεκινήσεις ρίχνοντας αιχμές στις ψιχάλες της σημερινής βροχής
που ρίχνουν τα φύλλα κάτω.

Η δεξιοφρόνως λογική μια ζωή αυτό κάνει, γκρινιάζει, φωνασκεί, εξάπτεται και οδύρεται και αδυνατεί να δει τη ρίζα του προβλήματος γιατί δεν θέλει, κουράζεται να εμβαθύνει. Και στο τέλος, λίγο - λίγο ζεσταίνει το αυγό του φιδιού. Στο ίδιο έργο θεατές, μια ζωή.

give me a break,
μη με φλομώνεις άλλο με πατροναριστικού τύπου λογύδρια,
(μία με ΛΑΟΣ δύο με δεξιόφρονες λογικές, η τρίτη πρέπει να είναι
σίγουρα το λενινιστικό (από)κομμα της Βοϊβοντίνας)
δεν είμαι τόσο αφελής να μου λένε κάτι τα κώματα,
ούτε εσύ τόσο επαρκώς γνώστης να με πατρονάρεις
καθότιν η γνώμη μου για τη πολιτική προσεγγίζει 99% του Βαλερύ
πολιτική είναι η τέχνη να εμποδίζεις τους ανθρώπους να ασχολούνται με ό,τι τους αφορά
και την άποψη ότι πολιτική είναι η ευγενής τέχνη του να παίρνεις τις ψήφους
των φτωχών κάνοντας προεκλογικές εκστρατείες με τα λεφτά των πλουσίων,
υποσχόμενος στους μεν ότι θα τους προστατέψεις από τους δε
ή η ικανότητα να παρουσιάζεις σήμερα τι θα γίνει αύριο
και να εξηγείς αύριο γιατί δεν έγινε,
κι άλλα 573 αποφθέγματα.

Ποια είναι η ρίζα... που εγώ κοιτάζω στη φούντα και το ανθάκι που ξεπετιέται από
κλωνάρι συρματένιο?
για πες για πες :worry:

Και σε τι βάθος βρίσκεται η δική σου εμβάθυνση, πες και σε μας
τους ορμονικούς για να ξέρω αν ρίχνοντας ένα φακό στο πηγάδι
θα ακούσω τον ήχο του πυθμένα και κυρίως αν θα δω...λίγο φως
ή αν θα κοιμηθώ αποστάζοντας λίγη ορμόνη στο όνειρο μου,
πίνοντας τη σε ψηλό ποτήρι (τι σθεναρά μυώδες όνειρο κι αυτό, ε?)

Βγάζω το τσεμπέρι τώρα και λέω:
Θ' αφήσεις κυρίες απογοητευμένες της πούτσ@ς σου που σε περάσανε για Δόκιμο
της πάλαι ποτέ ελληνικής μεθορίου να γράψουν δόξα στο επώνυμό σου πάνω μέλλοντα αξιωματικέ του φράχτη?

(έχω μια ονείρωξη με το θέμα του τείχους ή μήπως με τους λαθρομετανάστες που το σκαρφαλώνουν
και το maglite χαιδεϋει την κορμάρα τους?:hmm:)

Άσχετο αλλά χυμώδες και μου θυμίζει από τη μια το ένδοξο παρελθόν (μου)
από την άλλη το άδοξο παρόν (μας).

λυγμ.


υγ. δεν συμμετέχεις στην πρόσθεση να υπολογίζεις
σε κάθε όχι πόσες χιλιάδες ναι αναλογούν.
Γιατί δεν έρχεσαι στη Πλατεία Αττικής και Βάθης
να δεις που ζω...

Όταν θα πρέπει να ξαναχτίσουμε τη χώρα πια (όχι το φράγμα)
ελπίζω να σε διαλέξουν για να πεις "όχι αφήστε τα έτσι, ερείπια".

Ξέρω πού κάθε φράση μου εγείρει αντιρρήσεις
μην ασχοληθείς μ΄αυτές.
Θα ασχοληθώ χ 100. :)
(απολαμβάνονατας την ικανότητα της σκέψης μας
σε μια χώρα που δυστυχεί και θέλουμε να τη χρωματίσουμε
με μαύρο πίσσα, να καλύψουμε και τα τελευταία λευκά σύννεφα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Οι σωματέμποροι τι θα κάνουν, θα σκάψουν τούνελ
και θα χρεώνουν έξτρα 100 ευρώ για ναυαγοσωστικά? :worry:

Θα ναυλώνουν super-ferry και air-jet! :music: :popcorn:

Parafernalia,

6. Δεν μπορεί να ξεκινάμε συνεχώς απʼ το μηδέν,
καταντά κουραστικό (ας στοχαστούμε πάνω στο πρόβλημα της μεθόδου φράχτης).

Κουράστηκες ε; Εμ, είδες που το κατάλαβα; Εγώ θα πρότεινα να αναστοχαστούμε πάνω στο στοχασμό, αλλά που να αντέξεις....ψοφίμι! :tongue:


Διάβασα τις πηγές σου. Το πρώτο κείμενο το αποκωδικοποίησα λίγο γρήγορα, το δεύτερο είχε πιο ενδιαφέρον αφού περιέγραφε μια τυπική καθημερινότητα στον Έβρο:

Οι διαδικασίες του “λαθρομεταναστευτικού τουρισμού” στη χώρα μας, είναι απλούστατες. Καθημερινώς, σύμφωνα με τις “συλλήψεις” που γίνονται, υπολογίζεται ότι περνούν από τον Έβρο περί τα 300 με 500 άτομα. Κάτι τέτοιο πλέον, γίνεται από ασφαλείς περιοχές, στα βόρεια όρια του Νομού με την Τουρκία, όπου υπάρχει ξηρά, μήκους 13 χιλιομέτρων. Έτσι, δεν χρειάζεται οι λαθρομετανάστες να διασχίσουν τον ποταμό με κίνδυνο ακόμα και τη ζωή τους. Στη συνέχεια, οι Έλληνες συνοριοφύλακες έχουν εντολές, αντί να τους “επαναπροωθούν” ή να εμποδίζουν το πέρασμά τους στη χώρα μας, εάν τους αντιληφθούν στην ουδέτερη ζώνη (ανάμεσα στα ελληνικά και τα τουρκικά σύνορα), τους παραλαμβάνουν και τους βάζουν στους έξι σταθμούς συγκέντρωσης που υπάρχουν στο Νομό. Να σημειωθεί ότι πολλές φορές, οι ίδιοι οι μετανάστες που έχουν μπει παράνομα, αναζητούν τους αστυνομικούς ή τις στρατιωτικές περιπόλους για να παραδοθούν. Κι αυτό, διότι γνωρίζουν ότι δεν θα υποστούν καμμία συνέπεια και πολύ περισσότερο δεν θα επαναπροωθηθούν.

Οι αστυνομικοί κατόπιν, τους καταγράφουν, κρατούν όλα τα στοιχεία τους (τα περισσότερα βέβαια είναι ψευδή), και αφού τους βάλουν να υπογράψουν ένα κείμενο ότι εντός ενός μηνός πρέπει να βγουν εκτός Ελλάδος, τους στέλνουν με το ΚΤΕΛ στην Αθήνα. Εννοείται, ότι ουδείς από αυτούς φεύγει από την Ελλάδα.

Χρειαζόμαστε λοιπόν φράχτη όταν το ίδιο το σύστημα είναι σάπιο; Τι λες; Ποιος φταίει για το ότι η χώρα έχει γίνει ξέφραγκο αμπέλι; Αφού πλέον δεν χρειάζεται να τους πιάσουν καν, έρχονται οι άνθρωποι και παραδίδονται μόνοι τους. Ποιος επωφελείται απ' αυτό; Γιατί δεν κυνηγάνε τους πραγματικά υπαίτιους;

Εγώ δεν λέω όταν κάποιος ζητάει άσυλο, να το παίρνει κιόλας εν λευκώ. Υπάρχουν μοντέλα, δημοκρατικά, ανθρώπινα που μπορούν να ελέγξουν τη γνησιότητα των στοιχείων. Στη Σουηδία για παράδειγμα, κατά την εξέταση των στοιχείων έχουν μαζί τους γλωσσολόγο. Εμείς εδώ θέλουμε να βάλουμε ανιχνευτές ψεύδους, κάμερες, και συρματόπλεγμα. Ότι πιο πολυδάπανο, παραδόξως το προτείνουμε ως λύση! :worry:

Ναι υπάρχει πρόβλημα. Στο κράτος μπανανίας που η αγορά της έσκασε σαν καρουδότσουφλο καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε με αστικές ασπιρίνες, με δισεκατομμύρια ευρώ για τη στήριξη των τραπεζών και της ρευστότητας, δικά μας λεφτά του λαού που τα παίρνουν απ' τους μισθούς και τις συντάξεις, καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε ένα πρόβλημα με πρακτικές αυτών που το δημιούργησαν. Μας λες ότι εκτελείται σχέδιο "εθνικής αποδόμησης" με όπλο τη λαθρομετανάστευση. Να σε πιστέψουμε. Την "εθνική αποδόμηση" των μισθών και των συντάξεων δεν την βλέπεις; Τη θεωρείς διαφορετικό πρόβλημα; Μήπως, λέω μήπως, ο ίδιος που εκτελεί το ένα σχέδιο, ο ίδιος εκτελεί και το άλλο; :hmm:

Όχι, βασικά με ενδιαφέρουν τα καλής ποιότητας πούρα (:redface:)
και η στρωτή αφόδευση. :P
(ο μπρεχτ έχει περάσει στα κόπρανά μου, ενδεχομένως :worry:)

Βρες έναν γόη σαν τον Κλίντον :redface: και έναν ποιητή αράπη! :P

give me a break,
μη με φλομώνεις άλλο με πατροναριστικού τύπου λογύδρια,
(μία με ΛΑΟΣ δύο με δεξιόφρονες λογικές, η τρίτη πρέπει να είναι
σίγουρα το λενινιστικό (από)κομμα της Βοϊβοντίνας)
δεν είμαι τόσο αφελής να μου λένε κάτι τα κώματα,
ούτε εσύ τόσο επαρκώς γνώστης να με πατρονάρεις
καθότιν η γνώμη μου για τη πολιτική προσεγγίζει 99% του Βαλερύ
πολιτική είναι η τέχνη να εμποδίζεις τους ανθρώπους να ασχολούνται με ό,τι τους αφορά
και την άποψη ότι πολιτική είναι η ευγενής τέχνη του να παίρνεις τις ψήφους
των φτωχών κάνοντας προεκλογικές εκστρατείες με τα λεφτά των πλουσίων,
υποσχόμενος στους μεν ότι θα τους προστατέψεις από τους δε
ή η ικανότητα να παρουσιάζεις σήμερα τι θα γίνει αύριο
και να εξηγείς αύριο γιατί δεν έγινε,
κι άλλα 573 αποφθέγματα.

1. Δεν μίλαγα για σένα.

2. Χαίρομαι που είδες το βιντεάκι που σου πρότεινα.

3. Μήπως πρέπει να δηλώσω τώρα εγώ (άνευ ντουντούκας) πως η ευθιξία είναι αντιστρόφως ανάλογη της
αυτοεκτίμησης και δεδομένου ότι πρώτος εγώ στην επαλήθευση των λουλουδιών μέσα μου
λέω στον καθρέφτη του λαπτοπ (από μαύρη οθόνη σε λήθαργο) πώς γράφει έτσι αυτός
ο :whatever: ; :rolleyes:


Βγάζω το τσεμπέρι τώρα και λέω:
Θ' αφήσεις κυρίες απογοητευμένες της πούτσ@ς σου που σε περάσανε για Δόκιμο
της πάλαι ποτέ ελληνικής μεθορίου να γράψουν δόξα στο επώνυμό σου πάνω μέλλοντα αξιωματικέ του φράχτη?

(έχω μια ονείρωξη με το θέμα του τείχους ή μήπως με τους λαθρομετανάστες που το σκαρφαλώνουν
και το maglite χαιδεϋει την κορμάρα τους?:hmm:)

Άσχετο αλλά χυμώδες και μου θυμίζει από τη μια το ένδοξο παρελθόν (μου)
από την άλλη το άδοξο παρόν (μας).

Έλα ρε παλιοσειρά! 261 εγώ, Δόκιμος, Τεθωρακισμένα, Μάχιμος! 8) :hehe:

:knife: (τι μου θύμησες!)

υγ. δεν συμμετέχεις στην πρόσθεση να υπολογίζεις
σε κάθε όχι πόσες χιλιάδες ναι αναλογούν.
Γιατί δεν έρχεσαι στη Πλατεία Αττικής και Βάθης
να δεις που ζω...

Ο καθένας πια για το πρόβλημά του μιλάει. Αχ, σε νιώθω καλή μου! :( Ε, άλλαξε κι εσύ γειτονιά, πούλα το σπίτι σου (αν είναι δικό σου) κοψωχρονιά στον διαπλεκούμενο μεσίτη της τεχνητής υποβάθμισης και...νοίκιασε εξοχικό στη Βούλα! ;)

Ξέρω πού κάθε φράση μου εγείρει αντιρρήσεις
μην ασχοληθείς μ΄αυτές.
Θα ασχοληθώ χ 100. :)
(απολαμβάνονατας την ικανότητα της σκέψης μας
σε μια χώρα που δυστυχεί και θέλουμε να τη χρωματίσουμε
με μαύρο πίσσα, να καλύψουμε και τα τελευταία λευκά σύννεφα)

Δεν έχεις παράπονο, έκανα ότι καλύτερο μπορούσα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Συμφωνείτε με αυτό το μέτρο για την αντιμετώπιση της παράνομης μετανάστευσης;

Έχετε να προτείνετε άλλη λύση ή προτιμάτε να ανοιχτούν τελείως τα σύνορα;
Θα πρότεινα αρχικά, στη δημοσκόπηση να βάλεις και την εξής άποψη : την ύπαρξη πολιτικής βούλησης για έλεγχο όσων εισέρχονται παρανόμως στην χώρα μας.
Από την ύπαρξη ή μη της πολιτικής βούλησης, ανακύπτουν διάφορα προβλήματα και καταδεικνύουν την γραμμή του πολιτικού συστήματος που κυβερνά την χώρα μας.


Αυτή η γραμμή δείχνει, συμπερασματικά εκ του αποτελέσματος (πολλές χιλιάδες λαθρομετανάστες), ότι απλά δεν τους απασχολεί σοβαρά.

Αντιλαμβάνεστε την διαφορά ανάμεσα στο τοίχος των Ισραηλινών και τα 14 χιλιόμετρα του Εβρου.

Αν διανοηθούμε να συγκρίνουμε τα 14 χιλιόμετρα με το μήκος των συνόρων μας, ε τότε θα μπορούσαμε να πούμε :

βρε τους μασκαράδες, πάλι μας κατάφεραν .



Ως πότε θα ήμαστε αναγκασμένοι να δεχόμαστε στις γειτονιές μας και τους δρόμους κινδυνεύοντας ακόμα και να πατήσουμε εξαντλημένα άτομα.



Πάντως η αξιολόγηση του μέτρου, δεν είναι μακριά.
Θα είναι ανάλογη με τον αριθμό των λαθρομεταναστών που θα μπουν στο άμεσο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top