Εφηβικός έρωτας για πάντα;

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και τα παιδιά των λουλουδιών αγαπούσαν όλον τον κόσμο. Είδες να προοδεύουν; :P

Αν ρωτήσεις τους ίδιους, Γιώργο φίλε μου, μάλλον θα σου έλεγαν, πως έφτιαξαν την "παγκοσμιοποίηση" και το e-steki. gr (το ιντερνετ, μ' άλλα λόγια)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εκείνον τον ρώτησες; :confused::P
Φυσικά και τον ρώτησα...Μαζί κάνουμε τα όνειρα!!Όχι μόνη μου..

Αυτό το θρεντ κι οι απαντήσεις μας μου θυμίζουν έναν αθλητή που κάθεται στον πάγκο και συζητάει με τον προπονητή του για τον αγώνα που έρχεται, αναλύουν, προγραμματίζουν την κάθε κίνηση, την κάθε πιθανότητα και τον τρόπο αντιμετώπισης, κι όταν τελικά έρθει η ώρα του αγώνα όλα πάνε εκτός προγράμματος.

Κοριτσάκι, θες να σου πούμε με το ζόρι οτι όλα θα πάνε καλά.
Θα βρεθούν λοιπόν 10 άνθρωποι να σου πούνε οτι θα πάνε καλά κι άλλοι 10 οτι δε θα πάνε καλά. Έτσι φτάνεις πάλι στο 0. Αυτό που θα σε πάει στο +1 είναι η δική σου ζωή κι η δική σου εμπειρία.
Εγώ απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις που έφτασαν στο γάμο...Εξάλλου κανείς δεν ξέρει τι νιώθω!!Και δεν ζήτησα να μου πουν με το ζόρι ότι θα παντρευτούμε...Τη γνώμη τους ζήτησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Φυσικά και τον ρώτησα...Μαζί κάνουμε τα όνειρα!!Όχι μόνη μου.....Τη γνώμη τους ζήτησα!

Συγνώμη, αλλά τη γνώμη του τη ζήτησες, Κατερίνα μας, για να βάλλεις σε δοκιμασία έγκρισης από το κοινό, τα κοινά σας όνειρα:redface:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έλα μωρέ Νωέα... Ούτε το ξέρουμε, ούτε θα το γνωρίσουμε το παλικάρι. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι τον εξέθεσε.
Εκτός βέβαια αν εννοείς κάτι άλλο, που αν και δεν θα διαφωνήσω επί της ουσίας, ...θυμάμαι και τα δικά μου νιάτα που τέτοια συζήτηση μόνο με συνομηλίκους μου θα μπορούσα να κάνω και μάλλον θεωρώ πιο τυχερή αυτή τη σημερινή γενιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά τη γνώμη του τη ζήτησες, Κατερίνα μας, για να βάλλεις σε δοκιμασία έγκρισης από το κοινό, τα κοινά σας όνειρα:redface:;
Δε ζήτησα από κανέναν να εγκρίνει τα όνειρά μας ή όχι!!Ρώτησα απλά αν υπάρχουν παρόμοια περιστατικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστεύεις όμως ότι είναι λάθος να κάνω όνειρα με το αγόρι μου για το μακρινό μέλλον???

Όχι, κάντε ο,τι σας κάνει να νιώθετε αυτό που ζείτε όσο το δυνατόν πιο έντονα. Ναι, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πραγματοποιηθούν (αν και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και μπορεί να ανήκετε σε αυτές), αλλά αν δεν ονειρεύεσαι είναι σαν να προσπαθείς να κερδίσεις το Λόττο χωρίς καν να παίζεις.

Άλλωστε, το "για πάντα μαζί" δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις το καλύτερο σενάριο. Πχ αν αύριο χτύπα ξύλο πεθάνετε σε ένα ατύχημα, θα έχετε επιτύχει το στόχο σας, αλλά δε νομίζω να το προτιμάς από το να ζήσετε και οι δυο μέχρι τα βαθιά γεράματα αλλά να χωρίσετε σε 3-4 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αν αύριο χτύπα ξύλο πεθάνετε σε ένα ατύχημα, θα έχετε επιτύχει το στόχο σας,


...Πάρτην στον γάμο σου, να σου πεί "και του χρόνου" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...Πάρτην στον γάμο σου, να σου πεί "και του χρόνου" :P
...ή να σου δείξει με μια φράση πόσο εφήμερο είναι το "για πάντα" ή την αξία του να μην παραιτείσαι ποτέ από τα όνειρά σου (αν δεν ονειρεύεσαι είναι σαν να προσπαθείς να κερδίσεις το Λόττο χωρίς καν να παίζεις.) :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
πόσο εφήμερο είναι το "για πάντα" ή την αξία του να μην παραιτείσαι ποτέ από τα όνειρά σου


λολ, δημιούργησες παράδοξο :P


"Μην παραιτείσαι από τα όνειρα σου για πάντα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έλα μωρέ Νωέα... Ούτε το ξέρουμε, ούτε θα το γνωρίσουμε το παλικάρι. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι τον εξέθεσε...

Αναμφίβολα!!! Αλλά εξετέθησαν τα όνειρα:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Όχι, κάντε ο,τι σας κάνει να νιώθετε αυτό που ζείτε όσο το δυνατόν πιο έντονα. Ναι, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πραγματοποιηθούν (αν και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και μπορεί να ανήκετε σε αυτές), αλλά αν δεν ονειρεύεσαι είναι σαν να προσπαθείς να κερδίσεις το Λόττο χωρίς καν να παίζεις.

Άλλωστε, το "για πάντα μαζί" δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις το καλύτερο σενάριο. Πχ αν αύριο χτύπα ξύλο πεθάνετε σε ένα ατύχημα, θα έχετε επιτύχει το στόχο σας, αλλά δε νομίζω να το προτιμάς από το να ζήσετε και οι δυο μέχρι τα βαθιά γεράματα αλλά να χωρίσετε σε 3-4 χρόνια.
Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι το πιο πιθανό είναι να μην είμαστε για πάντα μαζί.....

Αναμφίβολα!!! Αλλά εξετέθησαν τα όνειρα:redface:...
Δεν εξέθεσα τα όνειρά μας!!Εξάλλου είναι ό,τι πιο ιερό έχω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι το πιο πιθανό είναι να μην είμαστε για πάντα μαζί.....

Καθώς διαβάζω τα μηνύματά σου, μου δημιουργείς την αίσθηση ότι θες πάσει θυσία να διαβάσεις ότι το πιθανότερο για κάποιον εφηβικό έρωτα είναι να κρατήσει για πάντα. Θα είναι όμως μεγάλο ψέμα να σου ενισχύσουμε την συγκεκριμένη άποψη καθώς, καλώς ή κακώς, οι εφηβικοί έρωτες σπάνια οδηγούν σε γάμους και παιδιά. Οι λόγοι είναι διάφοροι. Από το ότι οι άνθρωποι αλλάζουν (στην περίοδο της αναδυόμενης ενηλικίωσης, γύρω στα 18-25, ακόμα περισσότερο) και από κάποιο σημείο και μετά βλέπεις ότι δεν ταιριάζεις πια με το συγκεκριμένο άτομο, ως το ότι οι περισσότεροι από κάποιο σημείο και μετά θέλουν να αποκτήσουν κι άλλες εμπειρίες ή και να ξαναερωτευτούν (με δεδομένο το ότι μετά από 10 χρόνια είναι δύσκολο να είσαι μες στο πάθος για το ίδιο άτομο και, όσο να 'ναι, στα 28 το αίμα ακόμα βράζει :P).

Επομένως, τα περισσότερα εφηβικά ζευγάρια κάποια στιγμή χωρίζουν.

Γνωρίζω βέβαια και ορισμένα, ελάχιστα, ζευγάρια που είναι μαζί από μικρή ηλικία. Κάποιοι έχουν παντρευτεί ή αρραβωνιαστεί. Υπάρχουν επίσης περιπτώσεις που χώρισαν, ακριβώς επειδή ήθελαν να δοκιμάσουν το διαφορετικό, και μετά το κλείσιμο της αναζήτησης ξαναβρέθηκαν.

Με το να το σκέφτεσαι και να τρελαίνεσαι το μόνο που κατορθώνεις είναι να μην βιώνεις στο έπακρο την σχέση σου. Χαλάρωσε και προσπάθησε να το χαρείς.

Άλλωστε, στην ηλικία σου είναι πιο υγιές να σκέφτεσαι καταρχάς τον εαυτό σου, τις σπουδές σου και την προσωπική σου ανάπτυξη από γάμους και παιδιά. Έχε την σχέση σου σαν κάτι συμπληρωματικό όλων εκείνων που θα σε κάνουν ολοκληρωμένο άνθρωπο και όχι σαν μονόδρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Έχε την σχέση σου σαν κάτι συμπληρωματικό όλων εκείνων που θα σε κάνουν ολοκληρωμένο άνθρωπο και όχι σαν μονόδρομο.

Αν και με τα υπόλοιπα συμφωνώ, αυτό μου κακοφάνηκε. Γιατί πρέπει να κάνει αυτό που κάνουν οι πολλοί; Επειδή αυτό είναι το συνηθισμένο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν και με τα υπόλοιπα συμφωνώ, αυτό μου κακοφάνηκε. Γιατί πρέπει να κάνει αυτό που κάνουν οι πολλοί; Επειδή αυτό είναι το συνηθισμένο;:hmm:

Δυστυχώς νομίζω ότι δεν είναι το συνηθισμένο. Δηλ. πολλοί άνθρωποι έχουν την συγκεκριμένη οπτική. Και νομίζω ότι είναι πολύ αρνητικό όχι μόνο από "φιλοσοφικής" άποψης (πώς μπορεί κάποιος να είναι ολοκληρωμένος όταν επικεντρώνεται σε κάτι μεμονωμένο; Σα να θεωρούμε ότι μπορεί ο κύκλος να έχει μόνο 1 πλευρά), αλλά και από πρακτικής (αν σε "προδώσει" το άτομο στο οποίο έχεις επενδύσει τα πάντα τι σου απομένει; Θα κοπείς σε κομμάτια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δυστυχώς νομίζω ότι δεν είναι το συνηθισμένο. Δηλ. πολλοί άνθρωποι έχουν την συγκεκριμένη οπτική. Και νομίζω ότι είναι πολύ αρνητικό όχι μόνο από "φιλοσοφικής" άποψης (πώς μπορεί κάποιος να είναι ολοκληρωμένος όταν επικεντρώνεται σε κάτι μεμονωμένο; Σα να θεωρούμε ότι μπορεί ο κύκλος να έχει μόνο 1 πλευρά), αλλά και από πρακτικής (αν σε "προδώσει" το άτομο στο οποίο έχεις επενδύσει τα πάντα τι σου απομένει; Θα κοπείς σε κομμάτια).

Σε περίπτωση που τίποτα άλλο δε σε γεμίζει τόσο απόλυτα, τι ακριβώς πρέπει να κάνεις; Να καταπιέσεις τον εαυτό σου να βρεις κι άλλες ασχολίες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Σε περίπτωση που τίποτα άλλο δε σε γεμίζει τόσο απόλυτα, τι ακριβώς πρέπει να κάνεις; Να καταπιέσεις τον εαυτό σου να βρεις κι άλλες ασχολίες;:hmm:

Καλά, για κάθε άνθρωπο υπάρχει κάτι που τον γεμίζει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό ο έρωτας να έχει την "πριγκιπική" θέση. Αλλά αν φτάσεις σε σημείο να μην μπορείς να βρεις νόημα σε κάτι άλλο μιλάμε για εμμονή. Και τότε αφενός δεν μπορείς ούτε να χαρείς τον έρωτα, αλλά ούτε και να τον τροφοδοτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Καλά, για κάθε άνθρωπο υπάρχει κάτι που τον γεμίζει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό ό έρωτας να έχει την "πριγκιπική" θέση. Αλλά αν φτάσεις σε σημείο να μην μπορείς να βρεις νόημα σε κάτι άλλο μιλάμε για εμμονή. Και τότε αφενός δεν μπορείς ούτε να χαρείς τον έρωτα, αλλά ούτε και να τον τροφοδοτήσεις.

Γιατί;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.

Δεν μπορείς να το χαρείς καταρχάς επειδή, όταν μιλάμε για σχέση, μιλάμε αναγκαστικά για σκαμπανεβάσματα, δεδομένου ότι πρόκειται για ανθρώπους και όχι για ρομπότ. Οπότε, όταν η σχέση δεν βρίσκεται σε περίοδο ιδιαίτερης αρμονίας, το άτομο που την βιώνει ως τον λόγο της ύπαρξής του μαραζώνει.

Επίσης, οι εμμονές ποτέ δεν είναι κάτι απλό ή εύκολα διαχειρίσιμο. Όταν κάποιος έχει σαν κέντρο της ζωής του την σχέση του, συχνά θα παρασυρθεί από σκέψεις/τρόπους πραγματοποίησης των στόχων του, θα παραμελήσει άλλα ζητήματα της καθημερινότητάς του και πολλές φορές θα μπει σε κάποιον φαύλο κύκλο.

Όσο για το πώς δεν μπορείς να τροφοδοτήσεις την σχέση σου, νομίζω ότι είναι αυτονόητο. Από κάποιο σημείο πρέπει να πεις και κάτι άλλο από "ζουζουνιές" και να διατηρήσεις το ενδιαφέρον του άλλου με την προσωπικότητά σου. Και οι μονοδιάστατες προσωπικότητες δεν είναι ενδιαφέρουσες, πώς να το κάνουμε! :P Αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η σχέση, όχι μόνο θα πλήξει ο άλλος μαζί σου, αλλά, μακροπρόθεσμα, κι εσύ ο ίδιος με τον εαυτό σου.

Να αναφέρουμε εδώ βέβαια στην κοπέλα που ξεκίνησε την συζήτηση ότι δεν αναφερόμαστε σε εκείνη και την σχέση της και πώς απλά το αρχικό της ερώτημα ήταν αφετηρία για πιο σφαιρικό προβληματισμό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καθώς διαβάζω τα μηνύματά σου, μου δημιουργείς την αίσθηση ότι θες πάσει θυσία να διαβάσεις ότι το πιθανότερο για κάποιον εφηβικό έρωτα είναι να κρατήσει για πάντα. Θα είναι όμως μεγάλο ψέμα να σου ενισχύσουμε την συγκεκριμένη άποψη καθώς, καλώς ή κακώς, οι εφηβικοί έρωτες σπάνια οδηγούν σε γάμους και παιδιά. Οι λόγοι είναι διάφοροι. Από το ότι οι άνθρωποι αλλάζουν (στην περίοδο της αναδυόμενης ενηλικίωσης, γύρω στα 18-25, ακόμα περισσότερο) και από κάποιο σημείο και μετά βλέπεις ότι δεν ταιριάζεις πια με το συγκεκριμένο άτομο, ως το ότι οι περισσότεροι από κάποιο σημείο και μετά θέλουν να αποκτήσουν κι άλλες εμπειρίες ή και να ξαναερωτευτούν (με δεδομένο το ότι μετά από 10 χρόνια είναι δύσκολο να είσαι μες στο πάθος για το ίδιο άτομο και, όσο να 'ναι, στα 28 το αίμα ακόμα βράζει :P).

Επομένως, τα περισσότερα εφηβικά ζευγάρια κάποια στιγμή χωρίζουν.

Γνωρίζω βέβαια και ορισμένα, ελάχιστα, ζευγάρια που είναι μαζί από μικρή ηλικία. Κάποιοι έχουν παντρευτεί ή αρραβωνιαστεί. Υπάρχουν επίσης περιπτώσεις που χώρισαν, ακριβώς επειδή ήθελαν να δοκιμάσουν το διαφορετικό, και μετά το κλείσιμο της αναζήτησης ξαναβρέθηκαν.

Με το να το σκέφτεσαι και να τρελαίνεσαι το μόνο που κατορθώνεις είναι να μην βιώνεις στο έπακρο την σχέση σου. Χαλάρωσε και προσπάθησε να το χαρείς.

Άλλωστε, στην ηλικία σου είναι πιο υγιές να σκέφτεσαι καταρχάς τον εαυτό σου, τις σπουδές σου και την προσωπική σου ανάπτυξη από γάμους και παιδιά. Έχε την σχέση σου σαν κάτι συμπληρωματικό όλων εκείνων που θα σε κάνουν ολοκληρωμένο άνθρωπο και όχι σαν μονόδρομο.
Δεν είναι κακό να προσπαθώ να βρω κάποιον που να υποστηρίζει αυτές τις σχέσεις!!!Όχι ότι χρειάζομαι την υποστήριξη κανενός για να είμαστε μαζί...Αλλά όπως και να το κάνουμε αλλιώς είναι όλοι να πιστεύουν ότι δε θα κρατήσει μια εφηβική σχέση και αλλιώς να υπάρχουν και κάποιοι να σου λένε ότι πιστεύουν σ'αυτές τις σχέσεις.........Τέλος πάντων..Ίσως κάποιοι από εσάς να μην έζησαν έρωτα στην εφηβεία..Γι'αυτό να είναι τόσο αρνητικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top