Ανθολόγιο ιστορικών ρήσεων

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Βρες χρόνο για όνειρα -
αυτά θα τραβήξουν το όχημά σου ως τ' αστέρια.
Βρες χρόνο ν' αγαπάς και ν' αγαπιέσαι -
αυτό είναι το προνόμιο των Θεών.
Βρες χρόνο να κοιτάς ολόγυρα σου -
είναι πολύ σύντομη η μέρα για να 'σαι εγωιστής.
Βρες χρόνο να γελάς -
αυτό είναι η μουσική της ψυχής.
Βρες χρόνο να είσαι παιδί -
για να νοιώθεις αυθεντικά ανθρώπινος.

Βρες χρόνο για δουλειά -
αυτό είναι το τίμημα της επιτυχίας.
Βρες χρόνο για σκέψη -
αυτό είναι η πηγή της δύναμης.
Βρες χρόνο για παιχνίδι -
αυτό είναι το μυστικό της αιώνιας νιότης.
Βρες χρόνο για διάβασμα -
αυτό είναι το θεμέλιο της γνώσης.
Βρες χρόνο να είσαι φιλικός -
αυτό είναι ο δρόμος προς την ευτυχία.


Βρες χρόνο (Γιάννης Ρίτσος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς.

Henry Ford.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς.

Henry Ford.

Γι' αυτό πρέπει να σκέφτεσαι ότι μπορείς. Διότι θα έχεις δίκιο: Μπορείς. :D

-----

"I decided to go on diet; in 2 weeks I lost 14 days"
~Tim Maia, Brazilian singer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Γι' αυτό πρέπει να σκέφτεσαι ότι μπορείς. Διότι θα έχεις δίκιο: Μπορείς. :D
Αυτά είναι σοφιστίες Ισι και το ξέρεις. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μίλα για τον εαυτό σου. Στη δική μου ζωή λειτουργεί μια χαρά και δεν νομίζω να υπάρχει πιο τρανή απόδειξη από τον ίδιο το βίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Μίλα για τον εαυτό σου. Στη δική μου ζωή λειτουργεί μια χαρά και δεν νομίζω να υπάρχει πιο τρανή απόδειξη από τον ίδιο το βίο.

Δεν λειτουργεί. Δεν λές "δεν μπορώ να πηδήξω απο την ταράτσα" ύστερα όμως αυτο-ντοπάρεσαι, με τα "πρέπει να νομίζω ότι μπορώ για να μπορώ" και έτσι τελικά γίνεσαι πουλί. Λές, αν καταφέρω με κάποιο τρόπο να πετάξω, τότε θα μπορώ να πηδήξω χωρίς να σκοτωθώ. Αλλο το ένα άλλο το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν λειτουργεί. Δεν λές "δεν μπορώ να πηδήξω απο την ταράτσα" ύστερα όμως αυτο-ντοπάρεσαι, με τα "πρέπει να νομίζω ότι μπορώ για να μπορώ" και έτσι τελικά γίνεσαι πουλί. Λές, αν καταφέρω με κάποιο τρόπο να πετάξω, τότε θα μπορώ να πηδήξω χωρίς να σκοτωθώ. Αλλο το ένα άλλο το άλλο.
Υπάρχει μια σημαντική λεπτομέρεια: Δεν σκέφτηκα ποτέ να πηδήξω από την ταράτσα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Υπάρχει μια σημαντική λεπτομέρεια: Δεν σκέφτηκα ποτέ να πηδήξω από την ταράτσα. ;)

Γιατί παιδί μου; Αρκεί να σκεφτείς οτι μπορείς και θα μπορέσεις. Μάλιστα αν καλέσεις και όλα τα ΜΜΕ εκεί όταν θα το κάνεις, και δεν σκοτωθείς, θα γίνεις και παμπλουτη. :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί παιδί μου; Αρκεί να σκεφτείς οτι μπορείς και θα μπορέσεις. Μάλιστα αν καλέσεις και όλα τα ΜΜΕ εκεί όταν θα το κάνεις, και δεν σκοτωθείς, θα γίνεις και παμπλουτη. :D:P
Ξέρω πολύ καλά τι λέω. Χρησιμοποίησες εσκεμμένα ένα ακραίο παράδειγμα για να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι "δεν λειτουργεί". Θες να πιστεύεις ότι δεν λειτουργεί; Έχεις δίκιο. Για σένα δεν λειτουργεί αφού έτσι πιστεύεις. (Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς.) Τελικά το μόνο που απέδειξες, σε μένα τουλάχιστον, είναι ότι ο Ford έχει δίκιο. :)

Αν ήθελα να πετάξω, θα έπαιρνα το αεροπλάνο. Ευτυχώς οι αδερφοί Wright, όταν θέλησαν να πετάξουν σκέφτηκαν ότι μπορούσαν! ...Γι' αυτό και τα κατάφεραν! :)


Να σου θυμίσω επίσης, ότι όταν αποφάσισες να εκδόσεις το πρώτο σου βιβλίο, σκέφτηκες ότι μπορείς και τα κατάφερες κι εσύ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Ξέρω πολύ καλά τι λέω. Χρησιμοποίησες εσκεμμένα ένα ακραίο παράδειγμα για να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι "δεν λειτουργεί". Θες να πιστεύεις ότι δεν λειτουργεί; Έχεις δίκιο. Για σένα δεν λειτουργεί αφού έτσι πιστεύεις. (Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς.) Τελικά το μόνο που απέδειξες, σε μένα τουλάχιστον, είναι ότι ο Ford έχει δίκιο. :)

Αν ήθελα να πετάξω, θα έπαιρνα το αεροπλάνο. Ευτυχώς οι αδερφοί Wright, όταν θέλησαν να πετάξουν σκέφτηκαν ότι μπορούσαν! ...Γι' αυτό και τα κατάφεραν! :)


Να σου θυμίσω επίσης, ότι όταν αποφάσισες να εκδόσεις το πρώτο σου βιβλίο, σκέφτηκες ότι μπορείς και τα κατάφερες κι εσύ. :D

Αυτό ακριβώς λέω και εγω. Δεν είπα "πρέπει" να μπορώ και μπόρεσα. Ένοιωθα ότι έχω τις ικανότητες, είπα "νομίζω ότι μπορώ" και το δοκίμασα. Αλλο το ένα άλλο το άλλο. Εσύ βάζεις ένα "πρέπει",παρουσιάζοντας ότι ταχα όλα γίνονται με μαγικά τρίκ στον εγκέφαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εσύ βάζεις ένα "πρέπει",παρουσιάζοντας ότι ταχα όλα γίνονται με μαγικά τρίκ στον εγκέφαλο.
:confused:

...εγώ συν τοις άλλοις είμαι και μάγισσα! :hehe:
Εάν διαφωνούσες με την επιλογή των λέξεων καλύτερα να το έλεγες εξ' αρχής. Με χαρά μου θα αναδιατύπωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
:confused:

...εγώ συν τοις άλλοις είμαι και μάγισσα! :hehe:
Εάν διαφωνούσες με την επιλογή των λέξεων καλύτερα να το έλεγες εξ' αρχής. Με χαρά μου θα αναδιατύπωνα.

Ισι δεν σου έκανα παρατήρηση. Οποιος διάβασε το Τραγούδι στον Ανεμο θα έχει καταλάβει ότι οι επιτυχίες δεν γίνονται επειδή λέμε στον εαυτό μας πρέπει να μπορώ. Φτάνουμε να μπορούμε, υστερα απο αρκετό καιρό που,όσο προετοιμαζόμαστε, προφανώς δεν μπορούμε.Φαίνεται μικροδιαφορά όμως επιμένω γιατί είναι μια τεράστια διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eumorfia95

Νεοφερμένος

Η eumorfia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
η ζωη ειναι ροδα που γυριζει...ετσι και σταματησει εισαι χαμενος!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ισι δεν σου έκανα παρατήρηση. Οποιος διάβασε το Τραγούδι στον Ανεμο θα έχει καταλάβει ότι οι επιτυχίες δεν γίνονται επειδή λέμε στον εαυτό μας πρέπει να μπορώ. Φτάνουμε να μπορούμε, υστερα απο αρκετό καιρό που,όσο προετοιμαζόμαστε, προφανώς δεν μπορούμε.Φαίνεται μικροδιαφορά όμως επιμένω γιατί είναι μια τεράστια διαφορά.
Για τελευταίο φορά (γιατί πρέπει ν' αφήσω το internet και να πιάσω την ηλεκτρική σκούπα -μπορώωωω-μπορώωω-μπορώωω-) όταν θέλει κανείς να επιτύχει ένα στόχο, καλό είναι να σκέφτεται εξ' αρχής ότι μπορεί να τον επιτύχει. Αυτό θα του δώσει την απαιτούμενη ώθηση να προετοιμαστεί κατάλληλα. Όποιος ξεκινά με δεδομένη την αποτυχία, είναι σαν να περιμένει να κερδίσει το λόττο (στόχο) χωρίς να καν να παίζει, όπως είπε και η Subject to Change σε άλλο θέμα. Εγώ αυτό πιστεύω. Εάν εσύ θέλεις να πεις κάτι άλλο, πες το με δικά σου λόγια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
"Following the crowd will not get you anything but a view of their backside."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Following the crowd will not get you anything but a view of their backside."

:redface::redface::redface:: Υπάρχουν και ...αγράμματοι, φίλη μας! Μπορείς να μας βοηθήσεις σχετικά, με κάποια μετάφραση στην Ελληνική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
:redface::redface::redface:: Υπάρχουν και ...αγράμματοι, φίλη μας! Μπορείς να μας βοηθήσεις σχετικά, με κάποια μετάφραση στην Ελληνική;
πρόχειρη μετάφραση: "το να ακολουθείς το πλήθος δεν θα σου προσφέρει τίποτα πάρα πόνο την όψη της πίσω πλευράς του" :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
“Τί κερδίζουν όσοι λένε ψέμματα;”
Ο φιλόσοφος απάντησε:
“Να μην τους πιστεύει κανείς και όταν ακόμα λένε την αλήθεια”
Αριστοτέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αυτός που δεν καταλαβαίνει την σιωπή σου δεν θα μπορεί να καταλάβει ούτε και τα λόγια σου!

Προτίμησε να 'χεις δύναμη περισσότερη στην ψυχή παρά στο σώμα...πυθαγορας

Όταν είσαι οργισμένος ούτε να λες,ούτε να ενεργείς.

Ή πρέπει να σιωπήσεις, ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή.

Όσο οι νόμοι των μαθηματικών ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, δεν είναι σαφείς, και όσο σαφείς είναι, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Τα καθαρα μαθηματικά, είναι με τον τρόπο τους η ποίηση των λογικών ιδεών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
"Θεριά οι ανθρώποι, δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν …
Χίλιες φορές να γεννηθείς, τόσες θα σε σταυρώσουν."

Κώστας Βάρναλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top