Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ της αποποινικοποίησης του χασίς. Ναι, έχει πολλές αρνητικές συνέπειες, ναι, πολλοί το χρησιμοποιούν σαν είσοδο στον κόσμο των σκληρών ναρκωτικών, αλλά αυτό δεν μου αλλάζει την γνώμη. Τις ίδιες συνέπειες μπορεί να έχει και το αλκόολ, που κι ένας έφηβος μπορεί να προμηθευτεί από παντού. Πολλοί λένε πως μεταξύ ενός ναρκομανή κι ενός αλκοολικού, ο δεύτερος είναι πιο επικίνδυνος, αλλά και πιο καταβεβλημένος σωματικά (καλύτερα να το επιβεβαιώσουν οι γιατροί μας αυτό).

Νομίζω όμως ότι αυτός που επιθυμεί να "καεί" θα το κάνει, είτε το ρίξει στα σκληρά ναρκωτικά, είτε στη νόμιμη λύση του αλκόολ. Αν πάλι θέλει να δοκιμάσει χασίς για την εμπειρία, θα το κάνει χωρίς τον φόβο να διωχθεί ποινικά. Και είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ πως πολλοί έφηβοι που τώρα κάνουν σαν τρελοί να βρουν "μαύρο" να πουλήσουν μούρη, αν νομιμοποιηθεί δεν θα το αποζητούν τόσο πολύ. Δεν θα είναι τόσο μάγκες αν το κάνουν! Κι αν σκεφτώ πως πολύ μεγάλος αριθμός αγοριών στο σχολείο μου έκανε μαύρο ακριβώς γι'αυτή την μαγκιά, υποστηρίζω με ακόμα μεγαλύτερη θέρμη την άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πρεζα = μικρη δοση απο κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δηλαδη οταν λεμε ο πρεζακιας εννοουμε καποιον που παιρνει μικρη δοση απο κατι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οχι, αλλά απο την αλλη ειναι πολλες οι λεξεις και οι εκφρασεις που χρησημοποιουμε με λαθος τροπο. Θεωρητικα για οποιαδηποτε ουσια παιρνεις τακτικα σε μικρες ποσοτητες , μπορεις να λεγεσαι πρεζακιας :P

Το συγκεκριμενο , επειδη αυτοι που παιρνουν ναρκωτικα (οποιαδηποτε) το κανουν σε μικρες δοσεις, βγηκε η εκφραση. Αλλά συμφωνα με αυτην και ο καπνιστης ειναι πρεζακιας :) Απλα απο συνηθεια την χρησημοποιησαν για να διαχωρισουν τα πιο βαια ναρκωτικα απο τα πιο ελαφρα (τσιγαρο,ποτο κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Διάβασα και εγώ το άρθρο της independent και δεν συμφωνώ.
Ξέρω πόσο κόσμο που κάνει αρκετά συστηματικά και είναι μια χαρά.
Τώρα αν το πας στην υπερβολή όπως τελευταία έχει επιδοθεί η αγγλία σε οτιδήποτε ΟΚ ναι θα κάνει κακό, αλλά λόγω υπερβολής.
Και φυσικά τους βρίζω όλους τους φίλους μου που λιώνουν καμιά φορά αλλά όχι γιατί έχουν κάποιο πρόβλημα ύγείας ή φαίνεται να αποκτάνε αλλά γιατί πνευματικά για ένα άνθρωπο το θεωρώ βλακεία να επιλέγεις κάτι τέτοιο συστηματικά για να περάσεις τον χρόνο σου. Αλλά αυτό είναι θέμα ανθρώπου και άποψης.

Τα παιδιά που αφήναν οι γονείς τους να πιούν μικρά, αυτά είναι που έχουν κάψει τον εγκέφαλο. Ξεκινά η εντολή από τον εγκέφαλο και μετά από μισή ώρα φτάνει εκεί που πρέπει. Το ίδιο σύμπτωμα έχουν και όλοι αυτοί που καίγονται συστηματικά με μαύρο, αλλά μόλις το κόψαν και πέρασε καιρός μια χαρά ήταν. Αν είναι να γίνει ζημιά εγώ παρατηρώ ότι θα γίνει μέχρι τα 18.

Τι να πω. Ίσως το δικό μας να είναι πιο υγειυνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βρήκα αυτή τη σελίδα και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα.
Μπορούν όλοι να την παρακολουθήσουν μια που έχει επιλογή και για Ελληνικά.

Drugs and the brain
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nemain

Νεοφερμένος

Η Nemain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Υπέρ, το απαγορευμένο πάντα ασκεί μεγαλύτερη έλξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Υπέρ, το απαγορευμένο πάντα ασκεί μεγαλύτερη έλξη.
αυτο ακριβως με καλυψε

πολυ ενδιαφερον ισιελακι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά...
για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα τι θα ήταν καλύτερο ή χειρότερο... άρα απλά δεν ξέρω

όμως το "είμαι υπέρ γιατί το απαγορευμένο ασκεί μεγαλύτερη έλξη" δεν με βρίσκει σύμφωνη. Όχι ως πραγματικότητα, γιατί αυτό ναι μπορεί και να ισχύει....
Αλλά σαν "δικαιολογία" για να επιτρέψω στη συνείδηση μου κάτι τόσο σοβαρό....
Κι αυτό το λέω γιατί με το αυτό το σκεπτικό.... θα έπρεπε να μην έχουμε νόμους και κανόνες..... να μην απαγορεύεται τίποτα... όλα να επιτρέπονται για να να μην υπάρχει έλξη στο απαγορευμένο.
Δε γίνεται όμως εκ των πραγμάτων όλα να επιτρέπονται...
κι επειδή όπως συχνά λέγεται, δεν είναι ένας κόσμος αγγελικά πλασμένος.. δεν είμαστε και τόσο σίγουροι ότι η ελευθερία σε κάτι θα μειώσει και τη ζήτηση του ... ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που ουσιαστικά έχει και μία δόση εθισμού (πχ βλέπε τσιγάρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
όμως το "είμαι υπέρ γιατί το απαγορευμένο ασκεί μεγαλύτερη έλξη" δεν με βρίσκει σύμφωνη. Όχι ως πραγματικότητα, γιατί αυτό ναι μπορεί και να ισχύει....
Αλλά σαν "δικαιολογία" για να επιτρέψω στη συνείδηση μου κάτι τόσο σοβαρό....


Σε αυτό ακριβώς το σημείο μπορώ να πω ότι συνοψίζεται μεγάλο μέρος και της δικής μου άποψης πάνω σε αυτό το ζήτημα. Αν και έχω ήδη δηλώσει ότι είμαι 100% κατά της αποποινικοποίησης κάθε μορφής ναρκωτικών ουσιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά...
για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα τι θα ήταν καλύτερο ή χειρότερο... άρα απλά δεν ξέρω

όμως το "είμαι υπέρ γιατί το απαγορευμένο ασκεί μεγαλύτερη έλξη" δεν με βρίσκει σύμφωνη. Όχι ως πραγματικότητα, γιατί αυτό ναι μπορεί και να ισχύει....
Αλλά σαν "δικαιολογία" για να επιτρέψω στη συνείδηση μου κάτι τόσο σοβαρό....
Κι αυτό το λέω γιατί με το αυτό το σκεπτικό.... θα έπρεπε να μην έχουμε νόμους και κανόνες..... να μην απαγορεύεται τίποτα... όλα να επιτρέπονται για να να μην υπάρχει έλξη στο απαγορευμένο.
Δε γίνεται όμως εκ των πραγμάτων όλα να επιτρέπονται...
κι επειδή όπως συχνά λέγεται, δεν είναι ένας κόσμος αγγελικά πλασμένος.. δεν είμαστε και τόσο σίγουροι ότι η ελευθερία σε κάτι θα μειώσει και τη ζήτηση του ... ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που ουσιαστικά έχει και μία δόση εθισμού (πχ βλέπε τσιγάρο)
Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα να μια ενδεχόμενη αποποινικοποίηση θα μείωνε τους χρήστες. Δεν ξέρω.
Ξέρω όμως οτι όπως και να έχει το πράγμα δεν λυπάμαι κανέναν, μα κανέναν που πληρώνει συνέπειες από τέτοια λάθη. Προσωπικά, και επειδή πιστεύω οτι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσα να δεχτώ να μου πει κάποιος είναι η φράση : "είδες τώρα; στα έλεγα εγώ..."
Θέλεις να καπνίζεις φίλε μου; οκ
Θέλεις να πάρεις ναρκωτικά; οκ
Δικές σου η επιλογές, δικές σου και οι συνέπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Νομιζω οτι η Ελλαδα δεν ειναι η καταλληλη χωρα για την αποποινικοποιηση των μαλακων ναρκωτικων.
Δηλαδη ο λαος της δεν ειναι καταλληλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SS-officer

Νεοφερμένος

Ο SS-officer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Είμαι κατα της αποποινικοποίησης. Τα μαλακά ναρκωτικά είναι το πρώτο στάδιο πρίν τα σκληρά και το θάνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγω λεω να μην κανουμε ημιμετρα. Ή ναι σε ολα (κοκα ηρωινη) ή οχι σε ολα (νικοτινη, αλκοολ). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Ένα μεγάλο ποσοστό του Ελληνικού πληθυσμού κάνει ναρκωτικά (είτε μαλακά είτε σκληρά). Είχα συμμαθητές, γνωστούς, φίλους κλπ οι οποίοι έκαναν χασίς σαν να κάπνιζαν ένα οποιοδήποτε τσιγάρο. Είμαι υπέρ της απόποινικοποίησης γιατί όσοι είναι εθισμένοι είναι απλά άρρωστοί και όχι εγκληματίες και ώς τέτοιοι θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται. Όσοι έκαναν μου έλεγαν ότι μπορείς να τα βρείς παντού και πανεύκολα και δεν είχα λόγο να μην τους πιστέψω. Μερικές αγοραπωλησίες μάλιστα της διαπίστωσα με τα ίδια μου τα μάτια, μέρα μεσημέρι σε εντελώς πολυσύχναστα μέρη και χωρίς να προσπαθεί κανείς να κρυφτεί. Έτσι, νομίζω ότι είναι σα να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας για το θέμα της απόποινικοποίησης. Όποιος δεν θέλει να κάνει, απλά δεν θα κάνει, όπως δεν έκανα κι εγώ.

Και το τσιγάρο δεν είναι εθισμός; Είναι όμως νόμιμο. Φυσικά, αφού το κράτος εισπράττει τρελούς φόρους και πλέον στη συνείδηση (ειδικά του Έλληνα) έχει καθιερωθεί ώς ακίνδυνο. Γι'αυτό και βλέπεις πλέον παιδιά του δημοτικού να καπνίζουν... Ακόμη και νομικά να το πάρουμε, αυτό δεν είναι παράνομο; Δεν θα έπρεπε να διώκεται ο περιπτεράς που έδωσε τσιγάρα σε ανήλικο; Ας μη γελιώμαστε, το σύστημα έχει πολλές τρύπες και απλά είναι θέμα της δικής μας κοινωνικής ανοχής. Γιατί ο πατέρας/μητέρα που θα δεί το παιδί του κάνει τσιγάρο στα 17-18, δεν θα πεί πλέον τίποτα. Είναι ενήλικο το παιδί μου να αποφασίσει τι είναι καλό για τον εαυτό του θα πεί... έ, το ίδιο ενήλικο είναι να αποφασίσει και για το χασίς, την μαριχουάνα και οποιοδήποτε άλλο "σκεύασμα" εθίζει.

Είχα πάει στο Άμστερνταμ και επισκέφθηκα τόσο Coffee Shops όσο και τα λεγόμενα Mushroom stores, μαγαζιά που ουσιαστικά πωλούν ναρκωτικά κανονικά και με το νόμο στη βιτρίνα. Έ λοιπόν, πιό παράξενο μου φάνηκε το Red Light District με τις πόρνες στις βιτρίνες παρά αυτά τα μαγαζιά. Το προσωπικό τους ήταν ευγενέστατο και ενώ απλά είχαμε μπεί για να δούμε (κλασσική περιέργεια), ούτε μας κοίταζαν κάπως ούτε μας γιουχάρισαν που δεν αγοράσαμε. Γύρω γύρω εθισμένοι στη συνοικία κι όμως δεν αισθάνθηκα καμμία ανασφάλεια. Δεν θα μπορούσα να πώ το ίδιο για περιοχές της Αθήνας όπου συχνάζουν εθισμένοι στα ναρκωτικά (προσέξτε: δεν μ'αρέσει ο όρος "ναρκομανείς").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
gsova +1. Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες.
Επιπλεόν είναι συχνό φαινόμενο κάποιος να μπαίνει στη φυλακή για κατοχή χασίς και να καταλήγει εθισμένος στα σκληρά ναρκωτικά ενώ αν έμενε έξω πιθανότατα να έμενε μακριά από αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως δε νομίζω πως οι Έλληνες είναι τόσο χύμα ή χαμηλής νοημοσύνης για να λέμε ότι δεν θα μπορούσε στην χώρα αυτή να πιάσει η αποποινικοποίηση! Έλεος βρε παιδιά, εγώ τουλάχιστον δεν δέχομαι να υποβιβάζω τον εαυτό μου έτσι. Μας λείπει παιδεία σε πολλούς τομείς, αλλά στην τελικη δε νομίζω πως η εκάστοτε κυβέρνηση θα είναι τόσο κάφρικη που να εισάγει μια τέτοια πολιτική χωρίς υποδομή (βασικά δεν θα την εισάγει καν, αλλά τέλος πάντων). Αλλά ρε παιδιά, πόσοι έφηβοι ξεκινάνε το μαύρο για μαγκιά και πόσοι για να βρουν διέξοδο από τα προβλήματά τους; Νομίζω πως το συντριπτικό ποσοστό ανήκει στην πρώτη κατηγορία. Και σε αυτή μία άρση της απαγόρευσης θα χαλούσε το cool της υπόθεσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αμφιβαλω κατα ποσο θα χαλουσε το "cool" της υποθεσης.
Ειδα και το ποτο και το τσιγαρο που ειναι ελευθερα ποσους πελατες χανουν καθε χρονο.
Ολο και σε μικροτερη ηλικια τα ξεκινουν και τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αμφιβαλω κατα ποσο θα χαλουσε το "cool" της υποθεσης.
Ειδα και το ποτο και το τσιγαρο που ειναι ελευθερα ποσους πελατες χανουν καθε χρονο.
Ολο και σε μικροτερη ηλικια τα ξεκινουν και τα δυο.

Διαφωνώ. Βλέπω φερ'ειπείν στην Σκωτία που τα μέτρα απαγόρευσης πρόσβασης ανηλίκων στο αλκόολ είναι πολύ πιο αυστηρά από ότι στην Ελλάδα, η διαφορά συμπεριφοράς των παιδιών είναι πολύ διαφορετική. Στην Ελλάδα, ναι, μεθάνε οι έφηβοι, όπως κι όλοι οι λίγο μεγαλύτεροι λιγότερο ή περισσότερο κάναμε, αλλά εδώ αν τύχει και βρουν μπουκάλι αντιδρούν με εξωπραγματικό για τα δικά μου μάτια τρόπο. Ασυδοσία.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
ΑΝ!Βρουν μπουκαλι!
Οχι να εχουν προσβαση σε καβα με 5000000 διαφορετικα ειδη ποτων χαλαρα και χωρις να τους πει κανεις τιποτα.
Γι'αυτο κι αν θυμαμαι καλα τα Ελληνοπουλα εισαι πρωτα στην Ευρωπη σε καταναλωση αλκοολ βαση ηλικιας (βαση μιροτερης ηλικιας μαλλον.)
Αν θυμαμαι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top