Powerline: Ασταθές δίκτυο

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπόν, το δήθεν δικτυωμένο σπίτι τελικά εκτός από υδραυλικό και ηλεκτρολόγο, χρειάζεται μάλλον και έναν τεχνικό δικτύων. Το βλέπω σε λίγα χρόνια, οι απόφοιτοι των σχολών ΗΜΜΥ να ανοίγουν μικρά γραφεία σε γειτονίες όπως οι ηλεκτρολόγοι και να λαμβάνουν τηλεφωνήματα του τύπου "κ. Νίκο, εκεί που έβλεπα Πρωινό καφέ 3D η εικόνα πάγωσε!" :P

Οι λόγοι που δεν έχω το router στο ίδιο δωμάτιο είναι οι παρακάτω:

  1. Δεν έπιανε το WIFI διαφορετικά σε όλο το σπίτι
  2. Η κεραία VAG δεν πρόσφερε εξίσου καλό σήμα σε όλο το σπίτι
  3. Το router συγχρονίζει καλύτερα αν είναι τοποθετημένο στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου
  4. Αν έχω συνδεδεμένη την κάμερα με wifi, όταν την παρακολουθούσα πάγωνε όλο το υπόλοιπο wifi δίκτυο.
Η συγκεκριμένα η τοπολογία του δικτύου είναι κάπως έτσι:
MyHomeNetwork.png
Ο λόγος που χρησιμοποιώ powerline είναι επειδή συχαίνομαι τα καλώδια, μου χαλάει το feng shui η ιδέα στο πάτωμα να υπάρχει καλώδιο. Ίσως να έκανα βλακεία που δεν αγόρασα απλά κάποιο accesspoint, αλλά δεν θέλω να αφιερώσω άλλα χρήματα ειδικά από την στιγμή που αναζητώ μόνο σταθερότητα και όχι υψηλές ταχύτητες.

Έχω δυο προβλήματα:

  1. Αν μεταφέρω κάτι στο δίσκο μέσω ethernet, οι συσκευές που συνδέονται στο switch χρειάζονται μερικά επιπλέον second μέχρι να ανοίξουν connections προς το Internet, βέβαια από εκεί πέρα πιάνω τις γνώστες ταχύτητες. Αυτό δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, αφού δεν αποτελεί καθημερινότητα.
  2. Το πρόβλημα μου είναι ότι περίπου μια φορά την ήμερα παγώνει το powerline, με αποτέλεσμα να πρέπει να αποσυνδέσω και ξανά συνδέσω τις πρίζες. Υπάρχει περίπτωση να φταίει που τον έναν μετατροπέα το έχω πάνω σε πολυμπρίζο που μάλιστα παίρνει ρεύμα από εκεί και το κλιματιστικό; (:P) Ο ηλεκτρολόγος/ψυκτικός (συγνώμη αλλά δεν μπορώ να τους ξεχωρίζω) που εγκατέστησε το κλιματιστικό είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού το συγκεκριμένο πολύμπριζο αντέχει μέχρι και 3.000watts και επίσης έχει ενσωματωμένη ασφάλεια (συγκεκριμένα η ασφάλεια μοιάζει με γυάλινη κάψουλα);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
1) Πες μας αν έχεις τριφασικό η μονοφασικό ρεύμα και τι μάρκα adapters εχεις.
2) το πολύμπριζο από μόνο του δεν έχει πρόβλημα. Αν είναι το κλιματιστικό θα σου κάνει πρόβλημα την ώρα που ανοίγει η κλείνει. Ping -t ftp.ntua.gr και ανοιγόκλεισε για να δεις.
3) Το "μια φορά τη μέρα" με κάνει να υποπτεύομαι το ripple control. Αυτό είναι ένα πρωτόγονο one way communication channel από τον τοπικό σου υποσταθμό που ανοιγοκλείνει τα φώτα των δρόμων και το νυχτερινό τιμολόγιο. Είναι modulated στο ενάμισι περίπου kHz. Λογικά το powerline έχει υπολογιστεί γι αυτό όμως. Πρόσεξε αν στο κάνει την ίδια ώρα κάθε μέρα και πες μας ποια είναι αυτή.

Γενικά πρέπει να κάνεις δοκιμή. Δοκίμασε να αλλάξεις πρίζες και στα δύο άκρα αν έχεις επιλογές. Δοκίμασε επίσης πολύμπριζο χωρίς ασφάλεια (αντέχει 3kW αλλά πόσα MHz;;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
  1. Μονοφασικό
  2. Τις Belkin είναι οι adapters, νομίζω 200mbps (και καλά)
  3. Σίγουρα δεν ήταν συγκεκριμένη ώρα, συνήθως "έπεφτε" το δίκαιο την ώρα που το χρησιμοποιούσα στο μέγιστο (π.χ. πολλά connections (πχ στο orbit είχα 5 downloads με 99 connecntions το καθένα) ή μεταφορά αρχείων σε τοπικό επίπεδο. Τελικά το έβγαλα το adapter από το πολυμπριζο και τα pings σε τοπικό επίπεδο έπεσαν κάτω από ms και βελτιώθηκε σημαντικά η ταχύτητα. Βέβαια με την σταθερότητα μάλλον το ίδιο, ωστόσο θέλω να το δοκιμάσω κάποιες μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Από τη στιγμή που είναι παράγοντας το πόσα connections έχεις είναι συνυπεύθυνος και ο εξοπλισμός πάντως.
Whatever works πάντως. "Σκάλιστο μέχρι να παίξει και μετά μην το πειράζεις" (motto που χαίρει μεγάλης εκτίμησης σε διάφορες εφαρμογές πληροφορικής :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top