Επένδυση σε φροντιστήριο

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Γεια σας. Με το καλό τελειώνω αυτή την εξεταστική το Μαθηματικό Αθηνών και έχω αρχίσει να σκέφτομαι σιγά σιγά την επαγγελματική αποκατάσταση μου ...:hmm:
Σκέφτομαι να επιστρέψω στην πόλη μου (επαρχία με πληθυσμό ~ 25.000) και αν δεν βρω δουλειά σε κάποιο από τα 4 υπάρχων φροντιστήρια να ανοίξω ένα δικό μου . Αλήθεια συμφέρει μια τέτοια επένδυση αυτή την περίοδο ? Γνωρίζετε από κάποιον γνωστό σας αν έχει μειωθεί ο τζίρος των φροντιστηρίων αυτή την εποχή ?
Δεν θέλω να κάνω ιδιαίτερα και να τα "παίρνω μαύρα" και να αισθάνομαι σαν deliveras αν και στην αρχή θα είναι αρκετά δύσκολα για να αποκτήσω όνομα ώστε να έχω πελατεία .

Πέρα από την εκπαίδευση , τι άλλες προοπτικές μπορεί να έχει ένας πτυχιούχος Μαθηματικός ?

Για τον ΑΣΕΠ δεν το συζητάω καθόλου , είναι αστείο το θέμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι η βάση των θετικοτεχνολογικών επιστημών. Μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα εκτός από την εκπαίδευση. Καλύτερα πριν ανοίξεις φροντιστήριο να δουλέψεις κάποια χρόνια σε φροντιστήρια της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης για εμπειρία και μετά πας στην πόλη σου ανοίγεις το φροντιστήριο σου και είσαι μάγκας. Δεν ξέρω πως πάνε οι τιμές αλλα ένα φροντιστήριο είναι καλή επένδυση αν και δύσκολη να ξεκινήσει.

Γνώμη μου είναι να δώσεις και στον ΑΣΕΠ (έτσι για την εμπειρία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanclubsandwich

Νεοφερμένος

Ο fanclubsandwich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Πέρα από την εκπαίδευση , τι άλλες προοπτικές μπορεί να έχει ένας πτυχιούχος Μαθηματικός?

να γίνει ο Rempeskes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Τις αγγελίες στις εφημερίδες τις εμπιστεύονται οι γονείς ή πρέπει να έχεις πιάσει όνομα ?

Πάντως τα ΚΞΓ στην πόλη μου έχουν φυτρώσει σαν τα μανιτάρια σε σχέση με τα φροντιστήρια ΜΕ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τις αγγελίες στις εφημερίδες τις εμπιστεύονται οι γονείς ή πρέπει να έχεις πιάσει όνομα ?
Στην πόλη από την οποία προέρχομαι εγώ (~40.000 κατοίκους στο κέντρο) το Α και το Ω για να ξεκινήσεις είναι η φήμη σου. ΔΗΛΑΔΗ αν ήσουν καλός μαθητής και σε ξέραν ως τέτοιο Plus ΔΕΝ έφτασες τα 30 "κάνοντας διακοπές" και κάποια στιγμή πήρες το ρημάδι το χαρτί (οκ, εσύ μπορεί να έκανες 1000 πράγματα, αλλά ΑΝ δεν το ξέρουν και έχεις φτάσει 30 χωρίς πτυχίο αυτό φαίνετια προς τον κόσμο) ΤΟΤΕ είναι πιο εύκολο να σου δείξουν εμπιστοσύνη.
Αν ήσουν μέτριος ή δεν είχες καλή φήμη τότε είναι πιο δύσκολο. Οκ, όχι αδύνατο απλώς πιο δύσκολο. Αυτό έχω ακούσει και δει από συμμαθητές μου που επιχείρησαν αντίστοιχες κινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στη θέση σου θα άρχιζα με ιδιιαίτερα. Σε λίγα χρόνια αν έχεις επιτυχίες τότε η πελατεία σου θα αυξάνεται και στη συνέχεια βλέποντας αν πάνε καλά τα πράγματα ανοιγεις και φροντιστήριο. Το φροντιστήριο έχει έξοδα και τα πρώτα χρόνια αν δεν δικτυωθείς θα έχεις μεγάλα έξοδα και θα μπεις μέσα αφού δεν θα βγάζεις ούτε το νοίκι (σε επαγγελματικές στέγες τσιμπάνε πολύ).

Στα ιδιαίτερα έχεις το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται να πληρώνεις επαγγελματική στέγη, μπορείς να μην τα παίρνεις μαύρα και να δίνεις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών αλλά αυτό το πράγμα δεν συμφέρει ούτε εσένα ούτε τους πελάτες σου γιατί πρακτικά ο πελάτης θα πληρώνει το ΦΠΑ σε εσένα και εσένα θα σου τα παίρνει η εφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
και με τα συντάξιμα χρόνια τι θα κάνει;
αν δεν ασφαλιστεί νωρίς, Γιώργο, θα έχει πρόβλημα ο νεαρός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanclubsandwich

Νεοφερμένος

Ο fanclubsandwich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ενώ αν ασφαλιστεί νωρίς , το ελληνικό κράτος θα του δώσει σύνταξη :hehe::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
καλά! γελάτε...
βλέπω ένα ρίσκο 40 χρόνων ζωής δεν το λαμβάνετε καν υπόψιν
το άσχημο να είναι να καταλήξει ηλικιωμένος χωρίς σύνταξη λόγω ανύπαρκτης ασφαλιστικής εισφοράς και να απαιτεί σύνταξη, σαν και αυτούς που κλαίγονται στην τηλεόραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μπορει και τα ιδιετερα να τα κανει νομιμα, με μπλοκ αποδειξεων, οποτε και να ασφαλιζετε. Εκει θα κολισουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
θα μπορουσε να δουλεψει σ'ενα φροντιστηριο και παραλληλα να κανει σπιτι του ιδιαιτερα. απο το φροντιστηριο θα παιρνει κοινωνικες ασφαλισεις και οταν μετα απο δυο τρια χρονια κανει και τον κυκλο του ανοιγει κατι δικο του.

δεν ξερω κιολας τι προυποθεσεις ζητανε εσας εκει περα για να ανοιξεις ενα φροντιστηριο παντως εδω ειναι κατι απιαστο. θελουν τρελλα πραγματα και υποδομες που αν καποιος ειχε την οικονομικη δυνατοτητα να τα κανει δεν θα ηταν καθηγητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
θα μπορουσε να δουλεψει σ'ενα φροντιστηριο και παραλληλα να κανει σπιτι του ιδιαιτερα. απο το φροντιστηριο θα παιρνει κοινωνικες ασφαλισεις και οταν μετα απο δυο τρια χρονια κανει και τον κυκλο του ανοιγει κατι δικο του.

πόσο εύκολο είναι να πιάσεις εργασία σε φροντιστήριο ενώ δεν σε ξέρει κανείς? Οι φροντιστές έχουν καταλήξει πλέον να είναι και αυτοί Δ.Υ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Φίλε μου μιλάς με τον ειδικό τώρα. 8)

Τελειώσα Μαθηματικός και δούλεψα σε φροντιστήρια τα πρώτα 5 χρόνια της καριέρας μου. Στην Αθήνα βέβαια που τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα αλλά μπορώ να σου πω με βεβαιότητα.....μακριά μακριά! :worry:

Πρέπει να έχω δουλέψει σε πάνω από 15 φροντιστήρια, τα περισσότερα είναι μικροεπιχειρήσεις που πασχίζουν να επιβιώσουν και φυσικά πληρώνουν ψίχουλα. Ιδιαίτερα πολλά δεν είχα, έχω ακούσει για παιδιά στην επαρχία που βγάζουν αρκετά αλλά πάλι, ο κόσμος δεν έχει πια λεφτά για lux καταστάσεις, όσο πάνε και μειώνονται. Αν παρ' όλα αυτά θέλεις να κάνεις αυτή τη δουλειά θα πρέπει να σκεφτείς, είσαι κοινωνικός; Είσαι χαβαλές τύπος; Αντέχεις να λογοδοτείς για τις λαλακίες των άλλων; Τα παιδιά να ξέρεις έχουν γίνει απίστευτα δύσκολα, θέλουν τρελή υπομονή και γερά νεύρα. Και εντάξει όσο είσαι νέος πες ότι αντέχεις, όταν θα μετράς ένα ένα τα ένσημα μπας και βγάλεις βιβλιάριο δεν θα πέσεις ψυχολογικά;

Για δικό σου φροντιστήριο, δύσκολο μου ακούγεται...η πείρα είναι σημαντικό κομμάτι σε μπίσνες που στηρίζονται στο κομμάτι της επικοινωνίας. Εναλλακτικά θα σου πρότεινα να κάνεις αν μπορείς ένα μεταπτυχιακό στην Πληροφορική και παράλληλα να ψαχτείς με κάποια certifications μόνος σου σε τεχνολογίες αιχμής όπως Oracle SOA, SharePoint, κλπ, και φεύγεις μερικά χρόνια για δουλειά στο εξωτερικό. Αν θες κάτι πιο μουράτο, ο προγραμματιστής του μέλλοντος είναι αυτός που θα στήνει πλατφόρμες τεχνητής νοημοσύνης. Ψάξου στα νευρωνικά δίκτυα... ;)

Να θυμάσαι το σημαντικότερο, να επενδύεις πάντα σε κάτι που η δουλειά σου πιάνει τόπο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
καλα τα μεταπτυχιακα και ο προσανατολισμος σε αλλο επαγγελμα αλλα δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να το κανουν αυτο ή την διαθεση. εγω ειμαι λιγο πιο ρεαλιστρια. πες οτι το παιδι ειναι μαθηματικος και θελει να παραμεινει μαθηματικος τι κανει? πρακτικα.
δυστυχως θα σε εκμεταλλευτουν στην αρχη, ετσι γινεται σε ολα τα επαγγελματα αλλα ολοι απο καπου αρχιζουν. καθε αρχη και δυσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Για σύνταξη που λέτε παιδιά πάντως ασφαλής λύση είναι μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα. Δηλαδή αγορασε ενα δυο διαμερίσματα, και παίρνε τα νοίκια όταν είσαι γέρος αντί να περιμένεις απο τον κάθε κλέφτη ΓΑΠ και τους ανύπαρκτους νόμους δημοκρατίες και συστήματα.

Οσο για το φροντιστήριο, είναι υπηρεσία για πλουσιους οπότε, σε μια περιοχή, ειδικά επαρχία,που δεν έχει είναι πολύ καλή ιδέα. Θα μαζέψει τους προνομιούχους και τα καλόπαιδά τους και θα τα πάει μια χαρά αρκεί το μέγεθος του φροντιστηρίου του να είναι ανάλογο της πελάτείας που περιμένει.

Σχετικά με τη φήμη μάλλον διαφωνώ. Εδώ στη Σαμο τα στέλνουν 12 χιλιόμετρα μακριά απο την πόλη που είμαι γιατί έχει 2 φροντιστηρια ολόκληρο νησί. Και ενας γονέας που τονε ξέρω ουτε που ήξερε ποιοί είναι οι καθηγητές και τι κάνουν ούτε τον ένοιαζε. Αν είχα δίπλωμα θα άνοιγα ένα εδώ στην περιοχή που είμαι αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
καλα τα μεταπτυχιακα και ο προσανατολισμος σε αλλο επαγγελμα αλλα δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να το κανουν αυτο ή την διαθεση. εγω ειμαι λιγο πιο ρεαλιστρια. πες οτι το παιδι ειναι μαθηματικος και θελει να παραμεινει μαθηματικος τι κανει? πρακτικα.
δυστυχως θα σε εκμεταλλευτουν στην αρχη, ετσι γινεται σε ολα τα επαγγελματα αλλα ολοι απο καπου αρχιζουν. καθε αρχη και δυσκολη.

Από πότε η μοίρα του μαθηματικού είναι να γίνει εκπαιδευτικός; :hmm:Η ανάπτυξη για παράδειγμα προχωρημένων αλγορίθμων απαιτεί πολλές γνώσεις αριθμητικής ανάλυσης. Τεχνικές συμπίεσης δεδομένων, μοντέλα ψηφιοποίησης, μέχρι και τα GPS που χρησιμοποιούμε απαιτούν γνώση μιγαδικής ανάλυσης και θεωρίας δυναμικών συστημάτων και Χάους. Τα bio-metrics, η επιστήμη που μελετάει τα αποτυπώματα στηρίζονται σε μετασχηματισμούς Fourier. Τα νευρωνικά δίκτυα που αναφέρω στο προηγούμενο post είναι κι αυτά πεπλεγμένα ιδιοδιανύσματα. Όλα είναι μαθηματικά και η πρακτική εφαρμογή τους τα κάνει ακόμα πιο όμορφα. :)

Υπάρχουν πολλές κατευθύνσεις που μπορείς να πάρεις μέσα στο πανεπιστήμιο. Βέβαια, δεν έχουν όλοι την οριμότητα και τη διάθεση να ψαχτούν σε βάθος και να διαβάσουν και λίγο μόνοι τους με αποτέλεσμα να αρκούνται στο να πάρουν το πτυχίο και μετά ότι γίνει...

Έτσι αργά ή γρήγορα θα καταλήξεις στην εκπαίδευση κι ο Θεός μαζί σου! :worry:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs:
Σχετικά με τη φήμη μάλλον διαφωνώ. Εδώ στη Σαμο τα στέλνουν 12 χιλιόμετρα μακριά απο την πόλη που είμαι γιατί έχει 2 φροντιστηρια ολόκληρο νησί. Και ενας γονέας που τονε ξέρω ουτε που ήξερε ποιοί είναι οι καθηγητές και τι κάνουν ούτε τον ένοιαζε. Αν είχα δίπλωμα θα άνοιγα ένα εδώ στην περιοχή που είμαι αύριο.

Χμ...:hmm: φροντιστήριο στη Σάμο; Ωραίο νησί, δεν ακούγεται άσχημα για ένα backup-plan!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Από πότε η μοίρα του μαθηματικού είναι να γίνει εκπαιδευτικός; :hmm:Η ανάπτυξη για παράδειγμα προχωρημένων αλγορίθμων απαιτεί πολλές γνώσεις αριθμητικής ανάλυσης. Τεχνικές συμπίεσης δεδομένων, μοντέλα ψηφιοποίησης, μέχρι και τα GPS που χρησιμοποιούμε απαιτούν γνώση μιγαδικής ανάλυσης και θεωρίας δυναμικών συστημάτων και Χάους. Τα bio-metrics, η επιστήμη που μελετάει τα αποτυπώματα στηρίζονται σε μετασχηματισμούς Fourier. Τα νευρωνικά δίκτυα που αναφέρω στο προηγούμενο post είναι κι αυτά πεπλεγμένα ιδιοδιανύσματα. Όλα είναι μαθηματικά και η πρακτική εφαρμογή τους τα κάνει ακόμα πιο όμορφα. :)
Υπάρχουν πολλές κατευθύνσεις που μπορείς να πάρεις μέσα στο πανεπιστήμιο. Βέβαια, δεν έχουν όλοι την οριμότητα και τη διάθεση να ψαχτούν σε βάθος και να διαβάσουν και λίγο μόνοι τους με αποτέλεσμα να αρκούνται στο να πάρουν το πτυχίο και μετά ότι γίνει. Έτσι αργά ή γρήγορα θα καταλήξεις στην εκπαίδευση κι ο Θεός μαζί σου! :worry:...

Ωραία η έρευνα όμως,με τον κόσμο ηθικά να στέκει όπως στέκει, οι επιστήμονες που πραγματικά αξίζουν κινδυνεύουν σοβαρά σήμερα να πεθάνουν το ίδιο απογοητευμένοι όσο ο Αινστάιν.Ενώ, σαν δάσκαλος, you are sitting on the fence... Μέχρι να δούμε τι θα γίνει με τον έρημο τον κόσμο....

Χμ...:hmm: φροντιστήριο στη Σάμο; Ωραίο νησί, δεν ακούγεται άσχημα για ένα backup-plan!
Στη Σαμο έχει. Και χρεώνει 480 ευρώ το παιδί, για 3 φορες την εβδομάδα, απο δυο ώρες κάθε φορά ! Στο Πυθαγόρειο όμως δεν έχει καικαλύπτει μια περιοχή απο 5 αρκετά μεγάλα χωριά σαν κέντρο. Αν σε ενδιαφέρει το βλέπουμε συνεταιρικά.Εγώ θα διδάσκω Φυσική. Δεν έχω πτυχίο όμως θα γλυτώσουμε ένα μισθό και την γνωρίζω καλύτερα απο όσους έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η ανάπτυξη για παράδειγμα προχωρημένων αλγορίθμων, τεχνικές συμπίεσης δεδομένων, μοντέλα ψηφιοποίησης, μέχρι και τα GPS, τα bio-metrics, η επιστήμη που μελετάει τα αποτυπώματα, τα νευρωνικά δίκτυα... Όλα είναι μαθηματικά και η πρακτική εφαρμογή τους τα κάνει ακόμα πιο όμορφα


Καλά όλα αυτά, μόνο που δεν χρειάζεται μαθηματικός για να τα αναπτύξει - αυτή την δουλειά την αναλαμβάνουν οι αντίστοιχα ενδιαφερόμενοι, από βιολόγους μέχρι μηχανικούς πάσης φύσεως. Η δουλειά του μαθηματικού, αμιγώς, κινείται πάνω σε δύο άξονες: εκπαίδευση και οπλικά συστήματα. Δεν γνωρίζω κανέναν επαγγελματία του κλάδου, που να μην έχει στραφεί σε ένα από τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Από πότε η μοίρα του μαθηματικού είναι να γίνει εκπαιδευτικός; :hmm:Η ανάπτυξη για παράδειγμα προχωρημένων αλγορίθμων απαιτεί πολλές γνώσεις αριθμητικής ανάλυσης. Τεχνικές συμπίεσης δεδομένων, μοντέλα ψηφιοποίησης, μέχρι και τα GPS που χρησιμοποιούμε απαιτούν γνώση μιγαδικής ανάλυσης και θεωρίας δυναμικών συστημάτων και Χάους. Τα bio-metrics, η επιστήμη που μελετάει τα αποτυπώματα στηρίζονται σε μετασχηματισμούς Fourier. Τα νευρωνικά δίκτυα που αναφέρω στο προηγούμενο post είναι κι αυτά πεπλεγμένα ιδιοδιανύσματα. Όλα είναι μαθηματικά και η πρακτική εφαρμογή τους τα κάνει ακόμα πιο όμορφα. :)

Επειδή σπουδάζω αυτήν την επιστήμη καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς. :)

Υπάρχουν πολλές κατευθύνσεις που μπορείς να πάρεις μέσα στο πανεπιστήμιο. Βέβαια, δεν έχουν όλοι την οριμότητα και τη διάθεση να ψαχτούν σε βάθος και να διαβάσουν και λίγο μόνοι τους με αποτέλεσμα να αρκούνται στο να πάρουν το πτυχίο και μετά ότι γίνει...:worry:

Προσωπικά έχω επιλέξει "κατεύθυνση" πάνω στα εφαρμοσμένα μαθηματικά και μαθηματική φυσική, αλλά για την Ελλάδα δεν βλέπω φως λόγω απουσίας βιομηχανικών μονάδων,..κτλ. Άσε που έχω βαρεθεί να ακούω την κλισέ ερώτηση από άσχετους «για ποιο λόγο διδάσκεσαι τόσο πολύ σύγχρονη φυσική;», «στο Μαθηματικό κάνετε και φυσική; περίεργο», ή νομίζουν ότι σπουδάζω φυσικός. Θεωρείται κάπως στο Μαθηματικό να μαθαίνεις και φυσική! :worry:

Εδώ η πλειοψηφία Μαθηματικών της μέσης εκπαίδευσης αλλά και γενικότερα, έχουν γνώση μόνο για την εφαρμογή των μαθηματικών στην οικονομία, στην στατιστική και στην πληροφορική. Για την φυσική υπάρχει σύγχυση. Δηλαδή συμφωνούν ότι τα μαθηματικά υπάρχουν στην φυσική αλλά αγνοούν ότι στην Ελλάδα, σε Μαθηματικό Τμήμα 4 ετών μπορείς να μάθεις αρκετή φυσική, μη γραμμική δυναμική,...κτλ.

Στην Ελλάδα ακόμη δεν έχει γίνει κατανοητό ότι σε ένα Τμήμα Μαθηματικών μπορεί κάποιος φοιτητής με ανάλογη κατεύθυνση να κάνει αρκετά μαθήματα σύγχρονης φυσικής, μηχανικής ρευστών και θεωρητικής μηχανική στα πλαίσια μαθηματικοποιημένων φυσικών εφαρμογών, του κλάδου της μαθηματικής (συναρτησιακής) ανάλυσης και των διαφορικών εξισώσεων.

Αλλά επαναλαμβάνω μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η "άγνοια". :P Ευτυχώς όμως, όπου η Ελληνική Πανεπιστημιακή εκπαίδευση δεν έχει "άγνοια" και έχει φροντίσει να προσφέρει έστω και με πενιχρά μέσα, τέτοιους πρωτοποριακούς κλάδους των μαθηματικών. Η "άγνοια" για το τι διδάσκεται κανείς σε ένα Μαθηματικό Τμήμα, υπάρχει στον κόσμο που σπουδάζει άλλες θετικές επιστήμες αλλά και σε κόσμο που δεν έχει σχέση με το Πανεπιστήμιο. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι θεωρούμαι με αυτήν την κατεύθυνση ξένος για τα Ελληνικά δεδομένα και για την Ελληνική νοοτροπία. Δεν καταλαβαίνουν τι σπουδάζω...

Στο εξωτερικό θεωρείται δεδομένο όποιος επιλέξει πρόγραμμα εφαρμοσμένων μαθηματικών σε Μαθηματικό Ινστιτούτο (ή Τμήμα) στο Πανεπιστήμιο, να κάνει παράλληλα και μια σειρά μαθημάτων σύγχρονης φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και με τα συντάξιμα χρόνια τι θα κάνει;
αν δεν ασφαλιστεί νωρίς, Γιώργο, θα έχει πρόβλημα ο νεαρός :)
Μπορεί να γραφτεί στο ΤΕΒΕ και να πληρώνει 300 ευρώ το δίμηνο... Η ασφάλεια δεν είναι πρόβλημα ο ελεύθερος επαγγελματίας είτε έχει δικό του φροντιστήριο είτε δουλεύει με ιδιαίτερα πληρώνει ο ίδιος την ασφάλεια του. Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις εγώ θα πήγαινα σε ιδιωτική ασφάλεια... με την οποία αν έρθει μια άτυχη στιγμή να μπορώ να νοσηλευτώ σε ιδιωτικό νοσοκομείο.

Οι ράμπο της εφορίας να ξέρετε κυνηγάνε τους ελεύθερους επαγγελματίες και αν θέλουν να σου δώσουν πρόστιμο κάποια δικαιολογία θα βρουν (είτε είναι γιατρός, είτε φροντιστηριούχος είτε εστιάτορας). Κοιτά τι έγινε σε έναν γνωστό μου που έκοβε αποδείξεις (ήταν νόμιμος) που άνοιξε μια επιχείρηση πρόσφατα. Του έρχεται ο ράμπο βλέπει το βιβλίο εσόδων εξόδων και βλέπει ότι οι αποδείξεις που του κόπηκαν για το τελευταίο μήνα αντιπροσώπευαν έσοδα 900 ευρώ και έξοδα (το ενοίκιο + λοιπά έξουδα ήταν 1200 έξοδα). Προφανώς το παιδί μπήκε μέσα και του έδωσαν λεφτά οι γονείς του. Όμως για τον ράμπο αυτό ήταν παράνομο γιατί το να δίνεις λεφτά ένα φορολογούμενο πρόσωπο σε έναν άλλο χωρίς φορολόγηση είναι παράνομο και του δόθηκε υψηλό πρόστιμο (του δώσαν επιπλέοον και πρόστιμο γιατί είχε αγοράσει ένα φαξ από τιμολόγιο και δεν το διατηρούσε στο χώρο εργασίας του αλά στο σπίτι του). Το πρόστιμο μειώθηκε αρκετά με διακανονισμό αλλά αυτό που θέλω να δείξω είναι γιατί το να φοροδιαφεύγεις σε κάποιες περιπτώσεις είναι μονόδρομος.

Αν κάποιος κάνει ιδιαίτερα και δίνει αποδείξεις θέτει το εαυτό του σε κίνδυνο να τον ψάξουν (και όταν ψάξουν οι ράμπο κάτι θα βρουν π.χ. πως μπορείς να νοικιάζεις σπίτι 400 ευρώ όταν τα έσοδα σου από τα ιδιαίτερα είναι 500). Όταν κάποιος κάνει ιδιαίτερα χωρίς αποδείξεις δεν θα το ψάξει καν η εφορία. Με άλλα λόγια η εφορία ψάχνει αυτούς που δηλώνουν κάποιο εισόδημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top