Κατάληψη της Νομικής από μετανάστες

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Μετανάστες εγκαταστάθηκαν στη Νομική

Eκατοντάδες μετανάστες που έφτασαν τα ξημερώματα στην Αθήνα εγκαταστάθηκαν στο κτίριο της Νομικής Σχολής Αθηνών, προκειμένου να τον χρησιμοποιήσουν ως κατάλυμα μέχρι να ικανοποιηθεί το αίτημά τους για χορήγηση άδειας μόνιμης παραμονής στην Ελλάδα.
Οι περίπου 250 οικονομικοί μετανάστες, κυρίως από τη Βόρειο Αφρική, ανακοίνωσαν ότι θα ξεκινήσουν απεργία πείνας από αύριο με αίτημα τη "νομιμοποίηση όλων των μεταναστών/μεταναστριών και τα ίσα πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματα και υποχρεώσεις με τους Έλληνες εργαζόμενους/εργαζόμενες". Ακόμη 50 άτομα θα κάνουν απεργία πείνας στη Θεσσαλονίκη.
Οι φοιτητικές παρατάξεις της ΠΑΣΠ και της ΔΑΠ με ανακοινώσεις τους εκφραζουν τη διαφωνία τους με την κατάληψη του κτιρίου και κατηγορούν μέλη της φοιτητικής παράταξης ΑΡ.ΕΝ., που πρόσκειται στο Συνασπισμό, ότι οργάνωσε την εγκατάσταση των προσφύγων στη Νομική.
Στην ανακοίνωσή της η ΠΑΣΠ κατηγορεί τη νεολαία του Συνασπισμού για εκμετάλλευση της αλληλεγγύης με όρους μικροκομματικής σκοπιμότητας και την καταγγέλει ότι αδιαφόρησε προκλητικά "για την απόφαση της Κοσμητείας της Νομικής, που απέρριψε το εν λόγω αίτημα από την περασμένη εβδομάδα". Αν και εκφράζει την αλληλεγγύη της, αναφέρει τέλος ότι οι 250 μετανάστες ζητούν νομιμοποίηση χωρίς προϋποθέσεις.
Η ΔΑΠ καταγγέλει στην ανακοίνωσή της "μέλη της ΑΡ.ΕΝ. και εξωπανεπιστημιακές ομάδες υποστηριζόμενες από τον Συνασπισμό" ότι "εισέβαλαν στο νέο κτίριο, έσπασαν τις ενδιάμεσες πόρτες και κατέλαβαν το κτίριο της Σόλωνος εγκαθιστώντας στρώματα και λοιπά είδη".
Οι διοργανωτές της κινητοποίησης υποστηρίζουν ότι δεν τίθεται ζήτημα παρακώλυσης των φοιτητών στην παρακολούθηση των μαθημάτων τους, αναφέροντας το παλιό κτήριο της Νομικής δεν χρησιμοποιείται πλέον για τις ανάγκες της Σχολής.
πηγή www.enet.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μετανάστες εγκαταστάθηκαν στη Νομική

πηγή www.enet.gr

Kαι στο Πολυτεχνείο στην Πατησίων Ιρανοί και Παλαιστίνιοι έχουν κάνει κατάληψη στο κτήριο Γκίνη εδώ και ένα μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μετανάστες εγκαταστάθηκαν στη Νομική

πηγή www.enet.gr

Kαι στο Πολυτεχνείο στην Πατησίων Ιρανοί και Παλαιστίνιοι έχουν κάνει κατάληψη στο κτήριο Γκίνη εδώ και ένα μήνα.

διεκδικώντας τι? Υπό ποιές συνθήκες? Με ποιά αιτιολογία?
Έχει κάνει κανείς οτιδήποτε για οποιαδήποτε από τις 2 καταστάσεις?
Γνωρίζει κανείς ποιά είναι τα αιτήματα και σε τι αποσκοπούν με αυτές τις κινήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
διεκδικώντας τι? Υπό ποιές συνθήκες? Με ποιά αιτιολογία?
Έχει κάνει κανείς οτιδήποτε για οποιαδήποτε από τις 2 καταστάσεις?
Γνωρίζει κανείς ποιά είναι τα αιτήματα και σε τι αποσκοπούν με αυτές τις κινήσεις?

Διεκδικούν πολιτικό άσυλο. Τις συνθήκες μπορείς να τις φανταστείς. Περίπου 100 άτομα στο Γκίνη, έχουν στρώσει και κοιμούνται κατά γης.
Δεν ενοχλούν κανέναν πάντως, γιατί το κτήριο Γκίνη οι αρχιτέκτονες δεν το χρησιμοποιούν. Είναι ευγενικοί και η μόνη περίπτωση που θα σου μιλήσουν είναι να σε ρωτήσουν αν θες να βάλεις υπογραφή για τα αιτήματά τους.
Χωρίς να είμαι νομικός το θεωρώ τόσο νόμιμο όσο το να κάνουν κατάληψη οι ίδοι οι φοιτητές μιας σχολής.

Πιο πολύ με τρομάζει η "χαβούζα" που έχει μαζευτεί έξω από την πύλη της Στουρνάρη με τις σύριγγες να πηγαινοέρχονται και να τις χτυπάνε μπροστά μας, παρά κάτι το οποίο μάλιστα έχει διεισδύσει στα ενδότερα της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Διεκδικούν πολιτικό άσυλο. Τις συνθήκες μπορείς να τις φανταστείς. Περίπου 100 άτομα στο Γκίνη, έχουν στρώσει και κοιμούνται κατά γης.
Δεν ενοχλούν κανέναν πάντως, γιατί το κτήριο Γκίνη οι αρχιτέκτονες δεν το χρησιμοποιούν. Είναι ευγενικοί και η μόνη περίπτωση που θα σου μιλήσουν είναι να σε ρωτήσουν αν θες να βάλεις υπογραφή για τα αιτήματά τους.
Χωρίς να είμαι νομικός το θεωρώ τόσο νόμιμο όσο το να κάνουν κατάληψη οι ίδοι οι φοιτητές μιας σχολής.

Πιο πολύ με τρομάζει η "χαβούζα" που έχει μαζευτεί έξω από την πύλη της Στουρνάρη με τις σύριγγες να πηγαινοέρχονται και να τις χτυπάνε μπροστά μας, παρά κάτι το οποίο μάλιστα έχει διεισδύσει στα ενδότερα της σχολής.

Ναι, οκ, δεν διαφωνώ, απλώς δεν ξέρω... πραγματικά δεν ξέρω τι ενδεχομένως προσπαθούν να πετύχουν με αυτήν την κίνηση (οκ, τα αιτήματα τους μπορώ να τα φανταστώ) απλώς ... δεν ξέρω, μου φαίνεται ότι κάνουν μια τρύπα στο νερό βασικά (όπως και οι καταληψίες φοιτητές όταν τα κάνουν) και ότι απο-και-κλείεται να βρεθεί λύση έτσι (η όποια λύση, ανεξάρτητα από το πόσοι συμφωνούν ή διαφωνούν με αυτήν)

***για τα απέξω όπως καταλάβαίνεις δεν έχω και πολλά να πω/σχολιάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Πολλοί είναι εργάτες που ζουν εδώ και χρόνια στην Ελλάδα περιμένοντας τα νόμιμα χαρτιά, που κολλήσανε ένσημα αλλά δεν συμπληρώσανε τον μαγικό αριθμό, που ζουν στην αφάνεια, το φόβο και την εξαθλίωση.

Αυτή η απεργία πείνας είναι η μεγαλύτερη που έχει γίνει στην Ευρώπη και είναι λογικό η εξουσία να φανερώνει τις αληθινές προθέσεις της. Ο ΓΑΠ ζητά μέτρα και ευθύνες, ο Σαμαράς απαιτεί να καταργηθεί το άσυλο, τα ΜΜΕ παπαγαλίζουν ότι οι μετανάστες κατέλαβαν το χώρο με τη βία, ότι είναι υποκινούμενοι απ' την ισλαμική μαφία, ότι τα δύσμοιρα παιδιά μας θα χάσουν τώρα τα μαθήματά τους. Μέχρι και ο γλαστρένιος Πρόεδρος της Δημοκρατίας κάνει λόγο για κατάχρηση.

Όλα αυτά σε μία περίοδο που βουίζουν στ' αυτιά μας φήμες για πρόωρες εκλογές και κυβέρνηση συνεργασίας με πρωθυπουργό πρώην τραπεζίτη, που κανείς δεν τιμωρείτε για τα σκάνδαλα, που γίνεται λόγος για νέο πακέτο μέτρων λόγω της είσπραξης της 4ης δόσης του δανείου. Τα έχουν κάνει πλακάκια και διαιωνίζουν το φαγοπότι τους. Αντί όμως να τους πάρουμε φαλάγγι έχουμε συρρικνωθεί στα μικροαστικά, συντηρητικά αντανακλαστικά μας. Το ΣΟΚ και ΔΕΟΣ αποδίδει καρπούς!

Ο Αλβανός όμως που μας έχτισε το αυθαίρετο δε μας χάλασε. Ούτε ο Πολωνός που μας φτιάχνει τις βρύσες. Οι Ινδοί που μας μαζεύουν τις φράουλες, και οι Αιγύπτιοι που μας βγάζουν τα ψάρια. Η Ουκρανή που πλένει τις σκάλες μας, η Φιλιπινέζα που ξεσκατίζει τη γιαγιά μας και ο Πακιστανός που μας αλλάζει τα λάδια. Δεν λέμε όχι στα ρουχαλάκια του Κινέζου και στις τσάντες του Νιγηριανού.

Πείνα, Εξαθλίωση, Εκμετάλλευση, Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, Ρατσισμός, Φυλακίσεις, Κακοποίηση, Ξυλοδαρμοί, Καταναγκαστική πορνεία, Δολοφονίες, Ευρωπαϊκός Στρατός (frontex), Στρατόπεδα Συγκέντρωσης, Ναρκοπέδια, Πνιγμοί, Ανθρωποκυνηγητά.

ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ, ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΩΜΑ, ΚΑΜΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΞΕΝΟΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ, ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΩΜΑ, ΚΑΜΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΞΕΝΟΙ
και η λύση σε όλα αυτά είναι η κατάληψη της νομικής?
Δλδ, απαιτείς να σε σεβαστεί η "Χ" χώρα καταστρατηγώντας (λέμε τώρα) τις λειτουργίες αυτής?
Τότε γιατί θες να σου δώσει άσυλο/χαρτιά αυτή η χώρα αφού την απορρίπτεις από μόνος σου?

(δεν διαφωνώ με κανέναν σας απλώς φτάνει να με κουράζει κάπως η """λύση"""" να γίνεται κατάληψη σε κάθε ευκαιρία και για κάθε αίτημα στα πανεπιστήμια. Μου φαίνεται η "εύκολη λύση" που όμως είναι σαφές πλέον ότι εν έτει 2011 μάλλον δεν είναι και τόσο λύση... Αυτό μόνο λέω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
και η λύση σε όλα αυτά είναι η κατάληψη της νομικής?
Δλδ, απαιτείς να σε σεβαστεί η "Χ" χώρα καταστρατηγώντας (λέμε τώρα) τις λειτουργίες αυτής?
Τότε γιατί θες να σου δώσει άσυλο/χαρτιά αυτή η χώρα αφού την απορρίπτεις από μόνος σου?

(δεν διαφωνώ με κανέναν σας απλώς φτάνει να με κουράζει κάπως η """λύση"""" να γίνεται κατάληψη σε κάθε ευκαιρία και για κάθε αίτημα στα πανεπιστήμια. Μου φαίνεται η "εύκολη λύση" που όμως είναι σαφές πλέον ότι εν έτει 2011 μάλλον δεν είναι και τόσο λύση... Αυτό μόνο λέω)

Η κατάληψη έχει γίνει σε ένα κτήριο που είναι παλιό, ανενεργό και δεν γίνονται εκεί μαθήματα. Η πανεπιστημιακή σπουδή δεν επηρρεάζεται. Η κατάληψη δεν έχει γίνει από φοιτητές της "εύκολης λύσης" αλλά από εξαθλιωμένους ανθρώπους που φτάνουν στο έσχατο σημείο της βιολογικής άρνησης, της απεργίας πείνας, ως το μοναδικό τρόπο που τους απέμεινε για να ακουστούν. Φυσικά η παραχώρηση του πανεπιστημιακού ασύλου στους εξαθλιωμένους μετανάστες αποτελεί εφυιής πράξη αγώνα που έχει τρομοκρατίσει την εξουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Η κατάληψη έχει γίνει σε ένα κτήριο που είναι παλιό, ανενεργό και δεν γίνονται εκεί μαθήματα. Η πανεπιστημιακή σπουδή δεν επηρρεάζεται. Η κατάληψη δεν έχει γίνει από φοιτητές της "εύκολης λύσης" αλλά από εξαθλιωμένους ανθρώπους που φτάνουν στο έσχατο σημείο της βιολογικής άρνησης, της απεργίας πείνας, ως το μοναδικό τρόπο που τους απέμεινε για να ακουστούν. Φυσικά η παραχώρηση του πανεπιστημιακού ασύλου στους εξαθλιωμένους μετανάστες αποτελεί εφυιής πράξη αγώνα που έχει τρομοκρατίσει την εξουσία.
παραβλέπω ότι η τελευταία πρόταση μου θυμίζει κάτι "αγωνιστες" της σχολής μου που "βολεύτηκαν" σε διδακτορικά πληρωμένα από εταιρίες και ΕΕ κάποια χρόνια αργότερα (και με έκαναν να μουντζώνομαι που τους πίστευα και τους ψήφιζα στις γενικές συνελεύσεις της σχολής μου) και έρχομαι να ρωτήσω, από πραγματικό ενδιαφέρον και χωρίς κριτική διάθεση γιατί πραγματικά ΔΕΝ ξέρω:
Αντίστοιχες κινήσεις έχουν φέρει αποτελέσματα? προσωπικά χαίρομαι που βλέπω κινητοποίηση από τα ΜΜΕ πχ. (αν και αυτά αντιδρούν λες και ανακαλύπτουν πρώτη φορά το θέμα των μεταναστών αλλά τέσπα, τουλ δεν κρίβεται κάτω από κανένα χαλί αυτή τη στιγμή), δεν κατακρίνω (αν υπάρχουν) τους ανθρώπους που παραχώρησαν το κτήριο, όμως αναρωτιέμαι... Αν αρθεί το άσυλο (που τόσες φορές το έχω ακούσει τις τελευταίες ώρες) τι κερδίζει η "ελευθερη διακίνηση ιδεών" (που αυτήν προστατεύει το άσυλο)? Γιατί όχι στη νομαρχία, το δημαρχείο, τη βουλή, το σπίτι του ΓΑΠ αλλά ΠΑΛΙ και ΠΑΛΙ και ΠΑΛΙ στο πανεπιστήμιο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Kαι στο Πολυτεχνείο στην Πατησίων Ιρανοί και Παλαιστίνιοι έχουν κάνει κατάληψη στο κτήριο Γκίνη εδώ και ένα μήνα.

Επίσης στα Προπύλαια βρίσκονται (για πάνω από 2 μήνες) Αφγανοί πρόσφυγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
...Αν αρθεί το άσυλο (που τόσες φορές το έχω ακούσει τις τελευταίες ώρες) τι κερδίζει η "ελευθερη διακίνηση ιδεών" (που αυτήν προστατεύει το άσυλο)? Γιατί όχι στη νομαρχία, το δημαρχείο, τη βουλή, το σπίτι του ΓΑΠ αλλά ΠΑΛΙ και ΠΑΛΙ και ΠΑΛΙ στο πανεπιστήμιο?:worry:

Να μην αρθεί! Είναι προφανές ότι δεν τους ενδιαφέρει το άσυλο αυτό καθέ αυτό αλλά το ότι τα επερχόμενα μέτρα θα γεννήσουν εξεγέρσεις που δεν θα μπορούν να ελέγξουν. Άλλο που δεν θα θέλανε τα μπατσικά να μπουκάρουν σε κάθε πανεπιστήμιο και να μαλλιοτραβάνε κοριτσάκια χωρίς να ρωτάνε κανένα.

Τώρα γιατί όχι στη νομαρχία, το δημαρχείο, τη βουλή, κλπ, απλά γιατί εκεί έχουν άσυλο οι κυβερνώντες και όχι ο λαός. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τώρα γιατί όχι στη νομαρχία, το δημαρχείο, τη βουλή, κλπ, απλά γιατί εκεί έχουν άσυλο οι κυβερνώντες και όχι ο λαός. :/:
In other words "Γιατί εκεί δεν μας παίρνει".

Όποιος είναι μάγκας ας πάει να κάνει κατάληψη στο Υπουργείο Εργασίας διεκδικώντας την νομιμοποίηση των μεταναστών. Σε χώρο που έχει άσυλο κι εγώ ξέρω να κάνω τον ψευτοεπαναστάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JellyFish

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κακόβουλο Λογισμικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Η κατάληψη έχει γίνει σε ένα κτήριο που είναι παλιό, ανενεργό και δεν γίνονται εκεί μαθήματα. Η πανεπιστημιακή σπουδή δεν επηρρεάζεται. Η κατάληψη δεν έχει γίνει από φοιτητές της "εύκολης λύσης" αλλά από εξαθλιωμένους ανθρώπους που φτάνουν στο έσχατο σημείο της βιολογικής άρνησης, της απεργίας πείνας, ως το μοναδικό τρόπο που τους απέμεινε για να ακουστούν. Φυσικά η παραχώρηση του πανεπιστημιακού ασύλου στους εξαθλιωμένους μετανάστες αποτελεί εφυιής πράξη αγώνα που έχει τρομοκρατίσει την εξουσία.

H κατάληψη έχει γίνει στο ανακαινισμένο κτίριο της νομικής το οποίο δεν χρησιμοποιούσαν ακόμα γιατί δεν είχε τελειώσει, όμως δεν χρησιμοποιούν μόνο αυτό χρησιμοποιούν και το κανονικό κτίριο της νομικής με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει η εξεταστική και να μένουν 3 σχολές πίσω...
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Επίσης στα Προπύλαια βρίσκονται (για πάνω από 2 μήνες) Αφγανοί πρόσφυγες.

Τι μου θυμίζουν όλες αυτές οι ...διαπιστώσεις:redface:!
Τον καιρό που σχεδόν σύσσωμη η ελλαδική κοινωνία αλληλοσφαγιαζόταν στης ...Σοφοκλέους(1999-2000), ως επαγγελματική μου αποστολή, μεταξύ άλλων, ήταν να επισκεφθώ έναν κτηνοτρόφο, για να τον πείσω να δεχθεί τη ρύθμιση(αναδιάρθωση/επιμήκυνση) των κτηνοτροφικών οφειλών του, με ταυτόχρονη μείωσή τους, από 33 περίπου εκατομ. δρχ, στο ποσό των 3,5 περίπου εκατομμ. δρχ.. Το τελευταίο δάνειο (500.000 Δρχ.) το είχε πάρει μεταξύ 1991 και 1992, για να αυξήσει το κοπάδι αιγοπροβάτων του, από 30 σε 120. Τα υπόλοιπα ήταν από την περίοδο της "Αλλαγής"(1981-1988)!
Τον βρήκα σε καφενείο του χωριού του, "τύφλα" από ρετσίνα. Με την ειλικρίνεια που μπορεί να επιδείξει ένας μεθυσμένος ή ένα παιδί, στην ερώτησή μου, ποιος ήταν στο κοπάδι εκείνη την ώρα, μου απαντάει: "Α, καλά, έχω τρεις Αλβανούς...". 'Και πόσα πρόβατά έχεις σήμερα;¨, τον ρωτάω, για να μου απαντήσει:" Προχθές ήταν γύρω στα 60..."!
Δεν μπορώ να ξέρω, αν με εννοείται:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Το όλο αυτό θέμα δείχνει πως δεν υφίσταται μεταναστευτική πολιτική σε αυτη τη χώρα,τα σύνορα ειναι μπάτες σκύλοι και καταλήψτε,ο θεσμός του πανεπιστημιακού ασύλου έχει γελοιοποιηθεί εντελώς,οι πρυτανικές αρχές αποτι φένεται είναι αδύναμες και εξαρτημένες απο τις ισχυρές φοιτητικές παρατάξεις,τα όργανα του κράτους για μια ακόμη φορά στην αδράνεια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μου κάνει πραγματικά εντύπωση το γεγονός ότι η κατάληψη στην αρχιτεκτονική από αντίστοιχους μετανάστες δεν έχει πάρει αυτές τις διαστάσεις δημοσιότητας. Μου κάνει πραγματικά εντύπωση πως 2 σχολές που "φιλοξενούν" το ίδιο πρόβλημα το αντιμετωπίζουν τόσο μα τόσο διαφορετικά.:worry:

Στη νομική δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μιλώντας για τα δικά μου που γνωρίζω πολύ καλά εκ των έσω, πολλοί φοιτητές και καθηγητές τους έδωσαν κουβέρτες και ρούχα. Φροντίζουν οι ίδοι την καθαριότητα του κτηρίου, το οποίο είναι σε άριστη κατάσταση και τις τουαλέτες δεν τις έχω δει ποτέ πιο καθαρές, σε αντίθεση με τους "δικούς μας" καταληψίες που το αποτέλεσμα μετά από σχεδόν κάθε κατάληψη είναι σπασμένα έδρανα και βρώμα παντού.

Όσον αφορά τις χαμένες εξεταστικές, εχμμ σιγά το νέο! Λες και περιμέναμε τους μετανάστες για να χάσουμε εξεταστική, μια χαρά τα καταφέρνουμε και μόνοι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
προβοκατσια των συριζαιων,,πηγαν και φερανε τους μεταναστες οργανωμενα αφου τους ηλεγξαν οι γιατροι τους και τους εβαλαν στο πανεπιστημιο..


πρεπει το κρατος να δρασει οργανωμενα πια,,εχουμε γινει ξεφτιλα διεθνως..
καποιοι μεταναστες θα παρουν χαρτια,,καποιοι θα απελαθουν,,καποιοι θα φυγουν προς Ευρωπη(γιατο οποιο πρεπει να κινηθούν και τα ευρωπαικα οργανα.)
αλλα ολοι πρεπει να ελεγχθουν..


η Ελλαδα ειναι σε παρακμη γενικα πια..παραλυσία το κρατος,,τα παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ήρθε οι ώρα να βγούνε τα ζώα από τις
παρατάξεις στα κανάλια!
Γιούχου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Όποιος είναι μάγκας ας πάει να κάνει κατάληψη στο Υπουργείο Εργασίας διεκδικώντας την νομιμοποίηση των μεταναστών.

Η αντιθετοαντιστροφή της πρότασής σου έχει ενδιαφέρον: Εσύ που δεν θα πήγαινες ποτέ να κάνεις κατάληψη, δεν είσαι μάγκας! Οκ, μας έπεισες! :P

Αρχική Δημοσίευση από JellyFish:
H κατάληψη έχει γίνει στο ανακαινισμένο κτίριο της νομικής το οποίο δεν χρησιμοποιούσαν ακόμα γιατί δεν είχε τελειώσει, όμως δεν χρησιμοποιούν μόνο αυτό χρησιμοποιούν και το κανονικό κτίριο της νομικής με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει η εξεταστική και να μένουν 3 σχολές πίσω...

Καμμία πηγή υπάρχει, έτσι να διαβάσουμε κι εμείς; :closed:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος:
προβοκατσια των συριζαιων,,πηγαν και φερανε τους μεταναστες οργανωμενα αφου τους ηλεγξαν οι γιατροι τους και τους εβαλαν στο πανεπιστημιο..

Ξέρεις τι σημαίνει προβοκάτσια ή τις πετάς τις λέξεις σαν τα βότσαλα στη λιμνούλα; :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ξέρεις τι σημαίνει προβοκάτσια ή τις πετάς τις λέξεις σαν τα βότσαλα στη λιμνούλα;
εγω ξερω οτι δεν πηγαν αυθορμητα καποιοι αλοδαποι να διαμαρτυρηθουν ,,στο δρομο.

αλλα τους μετεφεραν σαν ζωα,,αριστεροι με ειδικους γιατρους απο την Κρητη..και τους εβαλαν στο πανεπιστημιο για να κανουν διαμαρτυρια
τωρα αν εσυ το βλεπεις αυτο αυθορμητο,και οχι στημενο ,,δεν ειναι δικο μου προβλημα..


και δεν μιλαω μονο εγω για προβοκατσια,,

Κυβερνητικοί κύκλοι μιλάνε για “προβοκάτσια”


Κυβερνητικοί κύκλοι αποδίδουν την κατάληψη της Νομικής απο λαθρομεταναστες σε “προβοκάτσια” που έστησαν οι φορείς της αριστεράς που τους στηρίζουν με σκοπό “την πρόκληση γενικότερης αναταραχής για την οικονομία”
Το ΣΚΑΙ μεταδίδει ότι “κυβερνητικοίκύκλοι φοβούνται το ενδεχόμενο προβοκάτσιας κατά της κυβέρνησης με σκοπό να χυθεί αίμα, γι αυτό ο πρωθυπουργός έδωσε εντολή να εφαρμοστούν οι νόμοι, να τηρηθεί το κράτος δικαίου και όλοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους
εδω και 30 χρονια οι Συριζαιοι ξερουν καλα πως να προκαλουν βια και αιμα..
ειναι οι δυναμεις του χαους στην Ελλαδα ετσι απλα..ισως να ειναι χρησιμες σε ενα ποσοστο,,αλλα γινονται πι α επικινδυνες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top