Τι όνειρο είδατε χθες;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες που θα βγει αληθινό, θα δεις. :D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες που θα βγει αληθινό, θα δεις. :D;)
Απο οτι νομιζω και εγω σε 10 μερουλες αληθινο θα γινει!!!!Αυτα τα προφητικα μου ονειρα!!!:D:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
οσο οξυμωρο και αν ακουγεται, ο θανατος στα ονειρα, σημαινει μακροζωια! :)

Όντως. Και εγώ αυτό ξέρω, και με καθησυχάζει λίγο.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Γενικά έχω δυσκολία να θυμηθώ τα όνειρα μου. Θυμάμαι μόνο ασαφή πρόσωπα ή αποσπάσματα, εικόνες και συναισθήματα. Νομίζω πάντως ότι ο πρωταγωνιστής των ονείρων μου για καιρό είναι ο Leonardo DiCaprio. Και γενικά άμα βλέπω ταινίες συνήθως επηρεάζομαι και βλέπω σχετικά όνειρα. Κατά τα άλλα δύσκολα τα θυμάμαι.

Σήμερα πάντως ξύπνησα σχετικά ευδιάθετη, κάτι καλό θα είχα δει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Νομίζω πάντως ότι ο πρωταγωνιστής των ονείρων μου για καιρό είναι ο Leonardo DiCaprio!

:eek:

Τυχερηηηηηηηηη

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
:eek:

Τυχερηηηηηηηηη

:D

Όντως. Δεν είναι όλα ευχάριστα όμως.... Σε ένα πρόσφατο είμασταν μαζί σε μια κηδεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Eγώ ονειρεύτηκα οτί κέρδισα 100.000 ευρώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Είδα ότι είχα ξυρίσει το κεφάλι μου... Εντελώς όμως. Καλά τι παρανοικά πράγματα είναι αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Eγώ είδα οτι ήμουν σχολείο και κάναμε τη γιορτή για τα Χριστούγεννα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όταν βλέπεις κάποιον στον ύπνο σου και μετά μαθαίνεις ότι πέθανε, τι σημαίνει;
(Καλά μη φοβάστε, δε θα σας δω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ότι λέει ήμουν σχολείο - όχι ψέματα πήγαινα σχολείο αλλά ήμουν άρρωστη και δεν πήγα και έτσι πήρα τα μαθήματα (μέσω τηλεφώνου), αλλά όχι από κάποια φίλη αλλά από τη φιλόλογο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Εντάξει, δεν το λες και όνειρο αυτό που μου συμβαίνει. Κατά καιρούς ξυπνάω με ένα πολύ παράξενο τρόπο και αυτό με τρομάζει. Είχε καιρό να μου συμβεί και με έπιασε χθες το βράδυ πάλι.

Γύρω στις 2 πρέπει να ήταν. Το μοτίβο είναι πάντα ίδιο. Αισθάνομαι κάποιον να με αγκαλιάζει και να με κρατάει σφιχτά. Μέσα στον ύπνο μου το καταλαβαίνω και ξέρω ότι δεν πρέπει να προσπαθήσω να κάνω κάποια κίνηση, γιατί δε θα μπορέσω. Μια φορά, μάλιστα, το καλοκαίρι που προσπάθησα να κινηθώ ένιωσα προς στιγμήν να μου γυρίζει ο λαιμός. Το έβλεπα κιόλας λες και με κοιτούσα από αλλού! Προσπαθώ να ανοίξω τα μάτια μου και τα βλέφαρα κλείνουν. Την προ-τελευταία φορά που μου συνέβη πρόλαβα να δω την πρίζα και το διακόπτη που είναι διαγώνια στο κρεβάτι και όταν τελικά κατάφερα να ξυπνήσω και άνοιξα τα μάτια μου ήταν τα πρώτα πράγματα που είδα, οπότε συμπέρανα ότι δεν ήταν στη φαντασία μου.

Με φοβίζει πολύ αυτό το πράγμα. Χθες άνοιξα τα μάτια μου, κοίταξα την ώρα και ξανακοιμήθηκα αλλά γενικά μετά το σκέφτομαι και με πιάνει τρόμος. Περιμένω να ξημερώσει λίγο για να κοιμηθώ. Μου έχει συμβεί και μεσημέρι το ίδιο πράγμα αλλά νιώθω περισσότερη ασφάλεια στη διάρκεια της ημέρας. Ουφ. Τα είπα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ειδα οτι εγραφα οργανωση και διοικηση πωλησεων,και απο τα 3 θεματα εγραψα το ενα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


MissKit:
Ίσως θα σε ενδιέφερε να δεις αυτό το θέμα: Η μόρα στον ύπνο...
(αν θέλεις να μεταφέρουμε εκεί το ποστ σου, pm me.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Isiliel το έχω δει το θέμα, απλώς δεν πιστεύω καθόλου σε τέτοια πράγματα και δε με πιάνει βάρος στο στήθος. Είναι διαφορετικό το αίσθημα. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω. :(
Σ' ευχαριστώ πολύ. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εντάξει, δεν το λες και όνειρο αυτό που μου συμβαίνει. Κατά καιρούς ξυπνάω με ένα πολύ παράξενο τρόπο και αυτό με τρομάζει. Είχε καιρό να μου συμβεί και με έπιασε χθες το βράδυ πάλι.

Γύρω στις 2 πρέπει να ήταν. Το μοτίβο είναι πάντα ίδιο. Αισθάνομαι κάποιον να με αγκαλιάζει και να με κρατάει σφιχτά. Μέσα στον ύπνο μου το καταλαβαίνω και ξέρω ότι δεν πρέπει να προσπαθήσω να κάνω κάποια κίνηση, γιατί δε θα μπορέσω. Μια φορά, μάλιστα, το καλοκαίρι που προσπάθησα να κινηθώ ένιωσα προς στιγμήν να μου γυρίζει ο λαιμός. Το έβλεπα κιόλας λες και με κοιτούσα από αλλού! Προσπαθώ να ανοίξω τα μάτια μου και τα βλέφαρα κλείνουν. Την προ-τελευταία φορά που μου συνέβη πρόλαβα να δω την πρίζα και το διακόπτη που είναι διαγώνια στο κρεβάτι και όταν τελικά κατάφερα να ξυπνήσω και άνοιξα τα μάτια μου ήταν τα πρώτα πράγματα που είδα, οπότε συμπέρανα ότι δεν ήταν στη φαντασία μου.

Με φοβίζει πολύ αυτό το πράγμα. Χθες άνοιξα τα μάτια μου, κοίταξα την ώρα και ξανακοιμήθηκα αλλά γενικά μετά το σκέφτομαι και με πιάνει τρόμος. Περιμένω να ξημερώσει λίγο για να κοιμηθώ. Μου έχει συμβεί και μεσημέρι το ίδιο πράγμα αλλά νιώθω περισσότερη ασφάλεια στη διάρκεια της ημέρας. Ουφ. Τα είπα. :(

Μιας και επίσης ,δεν πιστεύω σε ''Μόρες'' κλπ. ,το μόνο που μπορώ να συμπεράνω ,είναι ψυχολογικά αίτια . Γενικά ,ισως περνάς μια ανασφαλή περίοδο στην ζωη σου και ψάχνεις κατι /κάποιον για να νιώσεις σιγουριά και ασφάλεια . Πιστεύω πως η κατάσταση που βρίσκεσαι μόλις ξυπνάς ,είναι πολυ συγκεχυμένη και είναι πολυ πιθανόν να βλέπεις ''οφθαλμαπάτες'' κλπ.
Καθαρά γνώμη μου ,βέβαια .

Ontopic : Βλέπω συνεχώς πως μου ανοίγει η μύτη ,την ωρα που κοιμάμαι και όλο το μαξιλάρι γεμίζει αίματα :/:
Βέβαια ,εχω εξήγηση για αυτό ,καθώς τις τελευταίες 3 μέρες ,μου έχει ανοίξει στο ακυρο 2 συνεχόμενες φορές και δεν ξέρω γιατι . Ίσως είναι θέμα ιατρικό και μάλλον πρέπει να το κοιτάξω ... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Σαφώς και είναι ψυχολογικό. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι εμφανίζεται πάντα σε περιόδους που αισθάνομαι πίεση αλλά είναι τρομακτικό ξαφνικά μες στον ύπνο σου να νιώθεις έτσι. Ευτυχώς αυτή τη φορά το βίωσα πολύ πιο ψύχραιμα από τις άλλες κι απλώς περίμενα να περάσει, αλλά και πάλι το σκέφτομαι.

Φοβία σε έπιασε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Σαφώς και είναι ψυχολογικό. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι εμφανίζεται πάντα σε περιόδους που αισθάνομαι πίεση αλλά είναι τρομακτικό ξαφνικά μες στον ύπνο σου να νιώθεις έτσι. Ευτυχώς αυτή τη φορά το βίωσα πολύ πιο ψύχραιμα από τις άλλες κι απλώς περίμενα να περάσει, αλλά και πάλι το σκέφτομαι.

Φοβία σε έπιασε; :hmm:
Ίσως είναι καλό να δοκιμάσεις κάποια μέθοδο για να μην το σκέφτεσαι (εννοώ ,ενω κοιμάσαι ). Για παράδειγμα,ίσως βοηθήσει το να διαβάσεις καποιο βιβλίο ,λίγο πριν κοιμηθείς . Έτσι είναι πιθανόν να δείς καποιο όνειρο σχετικό με το σενάριο του βιβλίου . Τουλάχιστον με μενα πιάνει :P

Μπά , δεν νομίζω . Απλά ξέρεις ,μόλις ξυπνάω απο το όνειρο ,είμαι σε μια κατάσταση για μερικά δευτερόλεπτα ,που δεν ξέρω αν οντως άνοιξε η μυτη μου ή οχι . Οπότε μέχρι να συνειδητοποιήσω τι παίχτηκε ,ψάχνομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Διαβάζω Αρκά που με χαλαρώνει, αλλά πάλι δεν πιάνει. :redface: Εξεταστική είναι θα περάσει. Μαζί της και λίγο από το άγχος μου ελπίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
δεν πιστεύω καθόλου σε τέτοια πράγματα
Μιας και επίσης ,δεν πιστεύω σε ''Μόρες'' κλπ.
Βρε παιδιά, "Μόρα" ονόμασε ο λαός το φαινόμενο, λόγω της αδυναμίας του να το εξηγήσει. Δεν χρειάζεται να πιστεύετε σε κάποιο δαίμονα για να έχετε βιώσει "υπνοπαράλυση" ή "παράλυση ύπνου" όπως λέγεται, αν και επειδή μιλάμε για ...πώς να το πω, προσωρινή ανακολουθία των λειτουργιών του εγκεφάλου, λέγεται πως μπορεί να προκαλέσει υπναγωγικές παραισθήσεις (όρος που αναγράφεται στη wiki και αλλού), δηλαδή πολύ απλά, επειδή εγκέφαλος βρίσκεται μεταξύ ύπνου και ξύπνιου προσωποποιεί το ερέθισμα, δημιουργώντας μας την εντύπωση πως κάποιος βρίσκεται μαζί μας μέσα στο δωμάτιο, μας αγκαλιάζει ή εμποδίζει την κίνησή μας (δυσφορία), μας κοιτάζει, κτλ.
Αυτά συζητιόνται στο θέμα που έδωσα παραπάνω, αν και τώρα που το σκέφτομαι, θα πρέπει να προστεθεί στον τίτλο και η επιστημονική ονομασία του φαινομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top