Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Mε τόνο και ούζο πάντως φτιάχνεις εξαίσια μακαρονάδα!

Υλικά:
-1 κρεμμύδι μεγάλο ψιλοκομμένο
-1 κουτί ντοματάκια
-1 τόνος
-1/2 με 1 ποτήρι του κρασιού ούζο
-λάδι, αλάτι, πιπέρι

Τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι ελαφρά. Προσθέτουμε τα ντοματάκια. Αλάτι, πιπέρι, ρίγανη. Αφήνουμε να βράσει σε χαμηλή φωτιά. Μόλις αρχίσει να δένει, ρίχνουμε τον τόνο σε κομματάκια. Αφήνουμε να πάρει μια βράση, δυναμωνούμε την φωτιά και σβήνουμε με το ούζο! Περιχύνουμε τα μακαρόνια, τρίβουμε τυράκι και καλή μας όρεξη!

(Ξέρω δεν ακούγεται ωραία.. αλλά είναι τέλεια και πανεύκολη! Μια δοκιμή θα σας πείσει!) :D
να σου πω......αγαπη μου γλυκια

ποτε θα μου τη φτιαξεις αυτη; :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
να σου πω......αγαπη μου γλυκια

ποτε θα μου τη φτιαξεις αυτη; :bleh:

Πάρα πολύ σύντομα.. μόλις έρθει ο %^#%^#%^#νεροχύτης! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Mε τόνο και ούζο πάντως φτιάχνεις εξαίσια μακαρονάδα!

Υλικά:
-1 κρεμμύδι μεγάλο ψιλοκομμένο
-1 κουτί ντοματάκια
-1 τόνος
-1/2 με 1 ποτήρι του κρασιού ούζο
-λάδι, αλάτι, πιπέρι

Τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι ελαφρά. Προσθέτουμε τα ντοματάκια. Αλάτι, πιπέρι, ρίγανη. Αφήνουμε να βράσει σε χαμηλή φωτιά. Μόλις αρχίσει να δένει, ρίχνουμε τον τόνο σε κομματάκια. Αφήνουμε να πάρει μια βράση, δυναμωνούμε την φωτιά και σβήνουμε με το ούζο! Περιχύνουμε τα μακαρόνια, τρίβουμε τυράκι και καλή μας όρεξη!

(Ξέρω δεν ακούγεται ωραία.. αλλά είναι τέλεια και πανεύκολη! Μια δοκιμή θα σας πείσει!) :D

για αλλη μια φορα επιβεβαιωνω οτι ειναι εξαισια αυτη η συνταγη (και μαγειρεμενη απο την kajira μαλιστα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ταιριάζει γιαούρτι με σοκολάτα? :hmm:

Είναι τέλειο, ειδικα με μπίτερ σοκολάτα! ;)

Kajira πολύ ωραία η σοκολατόπιτα. Όσοι την δοκίμασαν ενθουσιάστηκαν. Η Ινδή μάλιστα την χαρακτήρισε "τέλεια, σαν από ζαχαροπλαστείο" (αν και δεν μου άρεσε αυτό, θέλω να φωνάζει το γλυκό ότι είναι σπιτικό!:P ). Επίσης δεν ξέρω αν ήταν λόγω γλυκού ή εγώ δεν έβαλα πολύ ζάχαρη (ποτέ δεν βάζω πολύ ζάχαρη στα γλυκά), αλλά βγήκε bitter, που εμένα μου αρέσει πολύ!

Μπιτερ βγαινει. Κι εγώ δεν βάζω πολύ ζάχαρη! :clapup:

Εντυπωσιακή συνταγή και πανεύκολη!

Κοτόπουλο με κάρρυ
Υλικά:
2 φιλέτα κοτόπουλου κομμένα σε μπουκίτσες
2 κρεμμύδια μεγάλα
3-4 πιπεριές (ό,τι χρώμα θέτε, εγώ συνήθως βάζω μια πράσινη, μια κίτρινη, μια πορτοκαλί και μια κόκκινη για να βγει χρωματιστό το πιάτο)
Μανιτάρια ή κατεψυγμένη ποικιλία λαχανικών (προαιρετικά και τα δύο)
1 μικρό κουτί κρέμα γάλακτος (κατά προτίμηση light)
1 κουτί ντοματάκια
κάρρυ, αλάτι, πιπέρι

Εκτέλεση:
Σωτάρετε ελαφρά το κρεμμύδι με λίγο ελαιόλαδο. Μόλις πάρει ελαφρύ ξανθό χρώμα, ρίχνετε το κοτόπουλο. Το αφήνετε να ροδίσει απ' όλες τις πλευρές (χωρίς να καεί). Μετά προσθέτετε τις πιπεριές (που τις έχετε ψιλοκόψει), τα μανιτάρια (χωρίς το νερό τους εννοείται) και τα ανάμεικτα λαχανικά. Το αφήνετε 1-2 λεπτά να πάρει μια βράση και ρίχνετε τα ντοματάκια. Τα υγρά πρέπει να είναι λίγο πριν σκεπάσουν το φαϊ (αν δεν είναι, ρίχνετε λίγο νερό). Χαμηλώνετε τη φωτιά και το αφήνετε να σιγοβράσει για κάνα μισάωρο (για να ψηθεί το κοτόπουλο). Μόλις ετοιμαστεί ρίχνετε την κρέμα γάλακτος, ανακατεύετε και μετά ρίχνετε αλάτι, πιπέρι και το κάρρυ (δοκιμάζετε τη σάλτσα για να δείτε πόσο θέλετε να βάλετε- εγώ ρίχνω περίπου ένα κουταλάκι του γλυκού). Μισή βράση ακόμα να ανακατευτούν καλά τα υλικά και είναι έτοιμο (γράφω μισή βράση για να καταλάβετε πως μας ενδιαφέρει απλά να ανακατευτούν κι όχι να βράσουν κανονικά για να μη κόψει η κρέμα γάλακτος). Αν είναι πολύ ζουμερό σε αυτή τη φάση παίρνετε λίγο αλεύρι (και πριν το βγάλετε από την φωτιά) και το ρίχνετε μέσα ανακατεύοντας για να δέσει (όταν λέμε λίγο, εννοούμε πολύ λίγο, στην άκρη του κουταλιού μόνο!).

Συνοδεύεται ιδανικά με ρύζι μπασμάτι!

Καλή επιτυχία και καλή όρεξη! :)

Αυτή την έφτιαξα προχτές αλλά σε παραλλαγή:

Δεν έβαλα ντομάτα, δεν είχα κάρυ, δεν είχα κρέμα γάλακτος, είχα μόνο πιπεριές, μανιτάρια, κατεψυγμένα λαχανικά, κοτόπουλο (μετακόμιση γαρ). Σώταρα λοιπόν το κοτόπουλο με το κρεμμύδι, έριξα τα λαχανικά, λίγο σκόρδο σε σκόνη, πιπέρι, αλάτι και πριν το σβήσω πέταξα μέσα και το γιαούρτι.. το φάγαμε με ριζότο και νομίζω πέτυχε! :D (κι έγινε και πολύυυυυυ ελαφρύ)

Ε μωρό μου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
ΤΟ ΓΛΥΚΟ ΤΗΣ ΒΙΚΗΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΗΣ! :P






Σημείωση ευγενική παροχή.... τα μυρμηγκάκια που αναφέρει, είναι η γνωστή σε όλους μας (Εκτός της Βικούλας :P ) Τρούφα ;)
Μη βγείτε όξω και αρχίσετε να μαζεύετε μυρμηγκάκια απ το πεζοδρόμιο :P
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Καλά ακόμα γελάτε με την ατάκα μου; :'(
Φτου σας :mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Καλά ακόμα γελάτε με την ατάκα μου; :'(
Φτου σας :mad::P

Επειδή είμαι όντως ΣΤΟΚΟΣ στη μαγειρική,... λέω μήπως ξεκινήσω... και ξαφνικά βλέπω το Τέλειο Μήνυμα και φυσικά δεν έχω διαβάσει Καμία συνταγή και απλά γελάω με τα μυρμηγκάκια... Τέλειοοοοο!!!!!:D :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ καλό ακούγεται αυτό με την καρμπονάρα, Ζανινούκω!!!!

Καμία ιδέα για σαλάτα, κανείς; Για να κάνω στα ταπεράκια;;



Εγώ καταθέτω μία:

Μαρούλι, μήλο, καρύδια, παρμεζάνα και λάδι με μπαλσάμικο!!!

Απλή και δροσερή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα η αγαπημένη μου σαλάτα είναι η χωριάτικη!:P Αλλά πέρα από αυτό μου αρέσει με αγγούρι, κορίανδρο, αβοκάντο, στήθος κοτόπουλου και σως γιαουρτιού (γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά ανακατεμένο με λεμόνι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Εμένα η αγαπημένη μου σαλάτα είναι η χωριάτικη!:P Αλλά πέρα από αυτό μου αρέσει με αγγούρι, κορίανδρο, αβοκάντο, στήθος κοτόπουλου και σως γιαουρτιού (γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά ανακατεμένο με λεμόνι).

ΤΗΕ ΒΕST :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
:D Niiice!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι φτιάχνω σαλάτα με ό,τι βρω. Μια από τις πιο αγαπημένες μου είναι με φακές, ρύζι, μαρούλι ή λάχανο, ντομάτα, τόνο, παξιμαδάκι, παρμεζάνα, αβοκάντο και σως από λάδι-ξύδι μπάλσαμικο-μουστάρδα (νι, την Άρτα και τα Γιάννενα έχει μέσα! :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μόλις έκανα κάτι και λέω να σας το πω... Χυλοπιτάκι κοφτό (τετραγωνάκια ντε!) με σπανάκι, φρεσκοκομμένη ντομάτα και φέτα! Έκανα το χυλοπιτάκι στο νερό από το σπανάκι, με λεμόνι και αλάτι... έριξα και μαϊντανό και ρίγανη, μετά λάδι και λίγο ούζο... Μούρλια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μόλις έκανα κάτι και λέω να σας το πω... Χυλοπιτάκι κοφτό (τετραγωνάκια ντε!) με σπανάκι, φρεσκοκομμένη ντομάτα και φέτα! Έκανα το χυλοπιτάκι στο νερό από το σπανάκι, με λεμόνι και αλάτι... έριξα και μαϊντανό και ρίγανη, μετά λάδι και λίγο ούζο... Μούρλια!!!

Πολύ καλό ακούγεται, αλλά πού να βρω εδώ χυλοπιτάκι;:ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολύ καλό ακούγεται, αλλά πού να βρω εδώ χυλοπιτάκι;:ermm:

Δεν έχεις κανέναν Έλληνα κοντά, ε;
Κοίτα, και οι ιταλικές ταλιατέλες μπορεί να κάνουν! Για ψάξτο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ΠΑΤΑΤΕΣ (ΠΙΟ ΛΑΊΤ ΑΠΟ ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ)

πάρτε τις πατάτες και κόψτε τες ροδέλες λεπτες!
λαδώστε τις με ένα πινέλο επιφανειακά
και βάλτε τις σε προθερμασμένο φούρνο γκριλ

γίνονται σαν τις τηγανιτές πατάτες, χωρίς όμως να παχαίνουν τόσο καθώς απορροφούν πολύ λιγότερο λάδι!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλόοο!
Το κάνει κι ένας φίλος, freak με την υγιεινή διατροφή... αλλά τις βάζει κομμένες (σαν τις deluxe ένα πράγμα) στο γκριλ! Με τη φλούδα, γιάμι!!


Για το χυλοπιτάκι...
Εγώ είχα βράσει το σπανάκι και μετά με ενάμισι φλιτζάνι από το νερό του έβρασα ένα φλιτζανάκι χιλοπιτάκι... στο νερό έβαλα και αλατάκι και λίγο λεμόνι, μετά και μαϊντανό και ρίγανη.
Αφού φιλορούφηξε το νερό, το τσέκαρα ούτε να νιανιέψει ούτε να ξεραθούν και ενίοτε προσέθετα από λίγο.

Όταν πια είχαν μαλακώσει και τελείωνε το νερό, έριξα μία κουταλιά λάδι και πριν τελειώσει το νερό το έβγαλα από τη φλόγα... Έτσι απέκτησε αυτό το ... πώς να το πω, σαν σως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καμία συνταγή για τυρόπιτα έχετε;;;
Είμαι στόκος με τις πίτες, να 'ναι καλή και αναλυτική...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ξεπαγωνεις φυλλο σφολιατας. Βαζεις ενα στο ταψι, αφου το χεις βουτυρωσει λιγο (η καθολου αν εχεις αντικολλητικο). Κανεις νιανια φετα στον τριφτη και ανακατευεις με τα αυγα. Βαζεις αλατι-πιπερι, και τα βαζεις στο φυλλο που περιμενει στο ταψι. Βαζεις ενα φυλλο σφολιατας να τα σκεπαζει, και χαραζεις τα κομματια γιατι οταν θα χει ψηθει θα'ν'αργα. Λαδωνεις λιγο απο πανω και στον φουρνο στους 180 κλασικα.
Ποσοτητες υλικων, γυρω στα 300 γρ. φετα και 2 αυγα. Αν θες τριβεις και κατι σε κασερι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ξεπαγωνεις φυλλο σφολιατας. Βαζεις ενα στο ταψι, αφου το χεις βουτυρωσει λιγο (η καθολου αν εχεις αντικολλητικο). Κανεις νιανια φετα στον τριφτη και ανακατευεις με τα αυγα. Βαζεις αλατι-πιπερι, και τα βαζεις στο φυλλο που περιμενει στο ταψι. Βαζεις ενα φυλλο σφολιατας να τα σκεπαζει, και χαραζεις τα κομματια γιατι οταν θα χει ψηθει θα'ν'αργα. Λαδωνεις λιγο απο πανω και στον φουρνο στους 180 κλασικα.
Ποσοτητες υλικων, γυρω στα 300 γρ. φετα και 2 αυγα. Αν θες τριβεις και κατι σε κασερι.
έτσι, και αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις και ένα γιαούρτι στραγγιστό στο μίγμα.
Αλλά αλάτι δεν νομίζω ότι χρειάζεται, η φέτα είναι αλμυρή ούτως ή άλλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top