Μαθηματικά-Φαρμακευτική

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Έχετε δει όλοι υποθέτω το μπάχαλο μεταξύ των φαρμακείων στην τηλεόραση.. Θέλω κάποιος/α να μου απαντήσει σε κάποια ερωτήματα που θα γνωρίζει καλά.. Λοιπόν εγώ είμαι μαθήτρια Β' λυκείου Θετική Κατεύθυνση.. Ως τώρα είχα σκοπό να περάσω φαρμακευτική και γιατί μου αρέσει και γιατί θεωρείται επάγγελμα με μέλλον, κάνεις δική σου επιχείρηση άμα θες κ.τ.λ.π, δηλαδή ως επάγγελμα έχει καλές προοπτικές.. Πρόσφατα όμως όπως ανέφερα και πριν το επάγγελμα των φαρμακοποιών αργά ή γρήγορα λένε θα κορεστεί.. Ε εκεί είναι που προβληματίζομαι.. Από την άλλη λατρεύω τα μαθηματικά και έχω ως εναλλακτική να περάσω μαθηματικό.. Όμως αυτό δεν έχει και τόσο καλή αποκατάσταση και θέλω όσο να'ναι η τσέπη μου να είναι γεμάτη (εδώ που τα λέμε έτσι όπως κατέντησε η χώρα κανένα επάγγελμα δεν είναι σίγουρο..). Θέλω λοιπόν να μου απαντήσετε, όσοι είστε/σπουδάζετε φαρμακοποιοί/μαθηματικοί να μου πείτε τις απόψεις σας για αυτά που προανέφερα και γενικά όσοι/ες δουλεύετε πως πηγαίνει επαγγελματικά.. Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
μεχρι τωρα νομιζα οτι το επαγγελμα των φαρμακοποιών λόγω της "κληρονομικότητας" του (αν δεν εχεις ήδη φαρμακειο που να δουλεψεις?) ήταν δύσκολο στο να χωθείς και ήδη κορεσμένο, τουλάχιστον στην αθηνα...
όσο για το μαθηματικο....ετοιμάσου για ζορια αν το επιλέξεις...
κατι αλλο δεν έχει το "μενου"?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μπα προς το παρών όχι..
τι εννοείς αναφέροντας τα ζόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ότι γενικά είναι δύσκολη σχολή.

Πάντως για φαρμακοποιός θέλεις άδεια που κοστίζει.
Μαθηματικός πιστεύω έχει καλύτερη αποκατάσταση, ιδιωτικό-δημόσιο τομέα.

Συμβουλή: Πάνε κάπου που να σου αρέσει 4-6 χρονάκια στη σχολή + 1 για να τελειώσεις το σχολείο. Δεν είναι κανείς σε θέση να ξέρει την αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Πολύ μπέρδεμα.. Και να μην ξέρω καθόλου.. Αλλά το θέμα του οικονομικού με ενδιαφέρει τόσο πολύ.. Αλλά γιατί το μαθηματικό είναι δύσκολο; Διάβασμα και επιμέλεια θέλει όπως όλες οι σχολες.. Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Κάνουν πιο πολύ άλγεβρα απ'ότι γεωμετρία; Ας μου το αναλύσει κάποιος είναι κάπως επείγον:hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
μπορεις αν θες να τσεκαρεις τον οδηγο σπουδων - υπαρχει ονλαιν. λογικά θα έχει λίστα με όλα τα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
μπορεις αν θες να τσεκαρεις τον οδηγο σπουδων - υπαρχει ονλαιν. λογικά θα έχει λίστα με όλα τα μαθηματα.

Here it is! Εδώ θα βρεις όλες τις κατηγορίες μαθημάτων του Μαθηματικού (της Αθήνας βασικά, γιατί στις άλλες πόλεις θα υπάρχουν σίγουρα διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών). Κι εδώ οι προϋποθέσεις για την απόκτηση του πτυχίου (36 μαθήματα όλα κι όλα, το ένα "ευκολότερο" απ' το άλλο...:wall:).

Όσον αφορά την δυσκολία της σχολής, θα έλεγα ότι είναι αρκετά άνω του μετρίου (συγκριτικά με ό,τι έχω ακούσει για τις υπόλοιπες σχολές καθώς δεν έχω ιδία άποψη...). Εμένα πάντως πριν μπω με προειδοποίησαν ότι το Μαθηματικό Αθήνας είναι η δυσκολότερη σχολή της Ευρώπης και πως έχει μ.ο. φοίτησης τα 8 χρόνια. Βέβαια, δεν έχω καμμια πηγή που να επιβεβαιώνει αυτές τις πληροφορίες κι ούτε μπορώ να εγγυηθώ για την ορθότητά τους.Εμένα μου τις είπαν με σκοπό να με αποτρέψουν από το να μπω στη συγκεκριμένη σχολή (άσχετα, αν οι συμβουλές τους περνώντας από το δικό μου άκρως αντιδραστικό κεφάλι είχαν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα...:P).

Για την φαρμακευτική, δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top