Τα πάντα για τους εξωτερικούς δίσκους

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,506 μηνύματα.
Λοιπόοοοον, έχω μέσα στο πισί μου εναν 120αρη western digital και τώρα με τη dsl τον γέμισα ΟΛΟ! :clapup: Πιστεύω πως δεν έχει νόημα να γράψω κάποια δεδομένα σε dvd αφού ούτως η άλλως θα ελευθερωθούν το πολύ 30GB τα οποία θα τα ξαναγεμίσω αμέσως!

Λύση: ΘΑ ΠΑΡΩ 2ο ΣΚΛΗΡΟ! :clapup:

Έχω βάλει στο μάτι εναν 300GB με 157 ευρώ και για να μην ανοίγω ξανά το case και συνδέω και κολυμπήσω στα κυκλώματα και στα καλώδια, είπα να πάρω και μια usb 2.0 case για δίσκο με 40 ευρώ (έχει και μπλέ φωτισμό νεον).

Ερώτηση: Πως θα χώσω τον δίσκο στο case; Είναι απλό;
Ερώτηση ξανά: Έχετε να προτείνετε οτιδήποτε επι του θέματος γενικά;

Ερώτηση που θα σπάσει νεύρα και καρύδια:

Το πισί μου είναι ως εξής:

Primary master: Ο δίσκος ο 120αρης
Primary slave: None

Secondary είναι τα DVD και DVD-RW

Προσοχή γιατί έχω απάνω και ενα SCSI Yamaha CDRW απο παλιά.

Λοιπόν, αν βάλω τον δίσκο εσωτερικό λογικά θα πάει στην ίδια καλωδιοταινία με τον άλλο, σε slave όμως. Τί θα γίνει με τις θέσεις στο κουτί; Με τόσα που έχω βάλει μέσα δε πιστεύω να έχει άλλο slot για να τον στηρίξω.... Είναι 3 τα σλότς για τα drives αλλά πόσα άλλα μέσα έχει ξεχωριστά για σκληρούς δίσκους ενα midi tower;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι άπλο, το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι ... αν πάρεις ένα sata δίσκος να πάρεις sata case ... επίσης είναι πολύ απλό να το συνδέσεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,506 μηνύματα.
Απλό case είναι οπως και ο δίσκος. Τι πλεονεκτήματα θα έχει αν πάρω SATA δίσκο και case;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Το να συνδέσεις το δίσκο στο κουτί είναι πάρα πολύ απλό. Το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις είναι το jumper του δίσκου να είναι είτε στη θέση master ή cable select (εξαρτάται από το κουτί. εχώ έχω δύο και το ένα θέλει master ενώ το άλλο cable select).

Το να πάρεις SATA δεν θα σου προσφέρει κάτι σημαντικό, εκτός ίσως από ένα λίγο μεγαλύτερο ξαλάφρωμα στο πορτοφόλι!!! ;)

Πάντως και μέσα να τον βάλεις τον δίσκο δεν είναι κάτι τραγικό. Κατά 99% θα υπάρχει κάπου μια θέση να τον βιδώσεις! Συνήθως τα midi tower exoyn 3 + 3 slots για εσωτερικά drive.

Το πλεονέκτιμα του εξωτερικού είναι ότι μπορείς ανα πάσα στιγμή αν τον πάρεις και να πάς σε ένα φίλο σου να του κάνεις αφαίμαξη δεδομένων :D

Γκουντ λακ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Το να πάρεις SATA δεν θα σου προσφέρει κάτι σημαντικό, εκτός ίσως από ένα λίγο μεγαλύτερο ξαλάφρωμα στο πορτοφόλι!!! ;)
!
Στους δίσκους sata ποτε δεν έχω βρει διαφορά πάνω από 10 ευρώ.... και μερικές φόρες και ποιο φτηνούς τους βρήκα (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το να πάρεις SATA δεν θα σου προσφέρει κάτι σημαντικό, εκτός ίσως από ένα λίγο μεγαλύτερο ξαλάφρωμα στο πορτοφόλι!!!
Αλλα αμα αλλαξεις pc στο μελλον μπορεί να τον θές SATA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Στους δίσκους sata ποτε δεν έχω βρει διαφορά πάνω από 10 ευρώ.... και μερικές φόρες και ποιο φτηνούς τους βρήκα (!)

Για τον δίσκο που ενδιαφέρεται ο Valder η διαφορά είναι 22ευρώ.
Βάλε και 15ευρώ παραπάνω το κουτί για SATA...

edit: gademis σ' αυτό έχεις δίκιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Για τον δίσκο που ενδιαφέρεται ο Valder η διαφορά είναι 22ευρώ.
Βάλε και 15ευρώ παραπάνω το κουτί για SATA...
Sorry τότε μάλλον είχα λάθος είκονα για την αγορά...

Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Αλλα αμα αλλαξεις pc στο μελλον μπορεί να τον θές SATA.
δλδ υπάρχει περίπτωση οι νέες mb να μην υποστηρίζουν sata ; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Sorry τότε μάλλον είχα λάθος είκονα για την αγορά...


Σε πιο μικρές χωριτηκότητες οι διαφορές είναι μικρότερες. πχ στα 120GB PATA με SATA έχουν 1ευρώ διαφορά.


Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
δλδ υπάρχει περίπτωση οι νέες mb να μην υποστηρίζουν sata ; :|

Το αντίθετο! Οι νέες mb μπορεί να μην υποστηρίζουν PATA! (αν και δεν το πολυπιστεύω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το αντίθετο! Οι νέες mb μπορεί να μην υποστηρίζουν PATA! (αν και δεν το πολυπιστεύω...)
Αυτό στο πολύυυυ μελλον. Αλλά μπορεί να υποστιρίζουν ένα μόνο καναλι (που γεμίζει με ενα DVD και ενα DVDR). Αλλα και γενικότερα είναι καλύτερο το SATA (λιγοτερη καλωδιούρα μέσα και Hot swap)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Αυτό στο πολύυυυ μελλον. Αλλά μπορεί να υποστιρίζουν ένα μόνο καναλι (που γεμίζει με ενα DVD και ενα DVDR). Αλλα και γενικότερα είναι καλύτερο το SATA (λιγοτερη καλωδιούρα μέσα και Hot swap)

Όχι και λιγότερα καλώδια με τους SATA! Ίσα ίσα που θα είναι περισσότερα καθώς το καλώδιο του SATA πέρνει 1 δίσκο σε αντίθεση με το PATA που πέρνει 2. Άσε το χάος με τα καλώδια τροφοδοσίας και τους αdaptors που πρέπει να βάλεις!
Είχα στήσει πριν κάνα δίμηνο ένα μηχάνημα με 2 SATA, DVD και DVDRW! ενας χαμός με τα καλώδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Όχι και λιγότερα καλώδια με τους SATA! Ίσα ίσα που θα είναι περισσότερα καθώς το καλώδιο του SATA πέρνει 1 δίσκο σε αντίθεση με το PATA που πέρνει 2. Άσε το χάος με τα καλώδια τροφοδοσίας και τους αdaptors που πρέπει να βάλεις!
Είχα στήσει πριν κάνα δίμηνο ένα μηχάνημα με 2 SATA, DVD και DVDRW! ενας χαμός με τα καλώδια!

Ναι, αλλα ειναι 3 στρεμματα το καθε καλώδιο ;)
Οι δίσκοι που έβαλα εγώ είχαν κλασσική τροφοδοσία. Δεν ηξερα οτι θελει adaptors. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Όχι και λιγότερα καλώδια με τους SATA! Ίσα ίσα που θα είναι περισσότερα καθώς το καλώδιο του SATA πέρνει 1 δίσκο σε αντίθεση με το PATA που πέρνει 2. Άσε το χάος με τα καλώδια τροφοδοσίας και τους αdaptors που πρέπει να βάλεις!
Είχα στήσει πριν κάνα δίμηνο ένα μηχάνημα με 2 SATA, DVD και DVDRW! ενας χαμός με τα καλώδια!
Αν δεν κάνω λάθος, πολλές φορές τα τροφοδοτικά έχουν έτοιμη την τροφοδοσία για sata αλλά μπορείς να βάλεις και τα παλίο τρόπο ...

Y.γ.: ΤΟ PATA=ATA; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ναι, ειναι ParallelATA αντιθετως με το SATA (****** ATA)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
******=S 3 r i a l :) Τώρα βγήκε και το SATA-2 με διπλάσια ταχύτητα..!! Δεν πιστεύω όμως ότι η ταχύτητα για την περίπτωση είναι και τόσο σημαντική.. Εκτός αν θέλουμε να γεμίσουμε το δίσκο σε μία μερα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
******=S 3 r i a l :) Τώρα βγήκε και το SATA-2 με διπλάσια ταχύτητα..!! Δεν πιστεύω όμως ότι η ταχύτητα για την περίπτωση είναι και τόσο σημαντική.. Εκτός αν θέλουμε να γεμίσουμε το δίσκο σε μία μερα! :P
Χμμμ μπά αν μετάφερει κάνεις συχνά αρχεία του χρείαζεται η ταχύτητα... Γενικός επειδή εγώ έχω ένα άθλιο case καμία φορά να μεταφέρω ένα dvd κάνει και 30 λεπτά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Χμμμ μπά αν μετάφερει κάνεις συχνά αρχεία του χρείαζεται η ταχύτητα... Γενικός επειδή εγώ έχω ένα άθλιο case καμία φορά να μεταφέρω ένα dvd κάνει και 30 λεπτά... :(

Για να το ripάρεις ή για να το μεταφέρεις από δίσκο σε δίσκο;
Γιατί αν είναι το πρώτο δεν φταίει μόνο το case...
Επίσης δεν μήπως δεν το διαβάζει σαν USB 2 αλλά 1.1. Κάποια στιγμή που αργούσε το δικό μου αυτή ήταν η αιτία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το δικό μου case είναι άθλιο συνέχεια κολλάει έκει που μετάφερει τα αρχεία κολλάει ο δισκός...
Και δεν φταίει ο δίσκος γιατί αν το συνδέσω απευθείας δεν έχω τέτοια προβλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,506 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το δικό μου case είναι άθλιο συνέχεια κολλάει έκει που μετάφερει τα αρχεία κολλάει ο δισκός...
Και δεν φταίει ο δίσκος γιατί αν το συνδέσω απευθείας δεν έχω τέτοια προβλήματα

Ποιό έχεις; (Για να το αποφύγουμε δηλαδή :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Ποιό έχεις; (Για να το αποφύγουμε δηλαδή :) )
mobile external hdd γράφει μόνο πάνω...τπτ άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top