Πόσοι εθελοτυφλούν στις σχέσεις τους;

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κι εγώ θέλω να μείνω σε παλάτι 5 ορόφων με 8 χρυσά μπάνια αλλά επειδή δεν έχω τα λεφτά συμβιβάζομαι και μένω σε 60 τετραγωνικά σπιτάκι... Τι πάει στραβά στη ζωή μου? Α ναι... ότι δεν με λένε Αθηνά Ωνάσση...

και Ωνάσση να σε λέγανε, πάλι σε 60 τετραγωνικά θα έμενες:P

8 χρυσά μπάνια? τστστστστσστς....












4 χρυσά, 1 αργυρό, 1 λευκόχρυσο, 1 υπαίθριο και 1 με μπιντέ. :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
κι εγώ θέλω να μείνω σε παλάτι 5 ορόφων με 8 χρυσά μπάνια αλλά επειδή δεν έχω τα λεφτά συμβιβάζομαι και μένω σε 60 τετραγωνικά σπιτάκι... Τι πάει στραβά στη ζωή μου? Α ναι... ότι δεν με λένε Αθηνά Ωνάσση...

[sorry για το τραβηγμένο από τα μαλλιά offtopic, αλλά δεν είναι όλα 1+1=2 στη ζωή.!]
Γι' αυτό ακριβώς έβαλα το ποστ. Θέλω να ακούσω διαφορετικές απόψεις, αν υπάρχουν, για ποιο λόγο σκέφτεται κάποιος έτσι/αλλιώς και αν θεωρεί ότι έχει "κερδίσει" πράγματα μέσα από αυτόν τον τρόπο σκέψης ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα εδώ δεν μιλάμε για πράγματα που δεν μπορούμε να έχουμε, αλλά για θέματα στα οποία εμείς βάζουμε τους κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
κι εγώ θέλω να μείνω σε παλάτι 5 ορόφων με 8 χρυσά μπάνια αλλά επειδή δεν έχω τα λεφτά συμβιβάζομαι και μένω σε 60 τετραγωνικά σπιτάκι... Τι πάει στραβά στη ζωή μου? Α ναι... ότι δεν με λένε Αθηνά Ωνάσση...

[sorry για το τραβηγμένο από τα μαλλιά offtopic, αλλά δεν είναι όλα 1+1=2 στη ζωή.!]

:offtopic: (Να το ξεμπερδεψε η ξουρουζου για μενα :P):offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Μα εδώ δεν μιλάμε για πράγματα που δεν μπορούμε να έχουμε, αλλά για θέματα στα οποία εμείς βάζουμε τους κανόνες.
Εγώ διαφωνώ.. νομίζω ότι όταν Θέλεις Κάτι Πραγματικά..δεν παίζει να μην το αποκτήσεις κάποτε..αρκεί να το Διεκδικήσεις..(αλλά μην πηγαίνω αλλού το θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ.. νομίζω ότι όταν Θέλεις Κάτι Πραγματικά..δεν παίζει να μην το αποκτήσεις κάποτε..αρκεί να το Διεκδικήσεις..(αλλά μην πηγαίνω αλλού το θέμα)
Οσο γι' αυτό δεν έχω καμία μα καμία διαφωνία, το αντίθετο θα έλεγα. :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πειρατή, ανθρώπινη σχέση χωρίς συμβιβασμούς δεν νοείται. Εσύ σκέφτεσαι βέβαια τραγικούς συμβιβασμούς, εγώ θεωρώ συμβιβασμό και το "πάω στο τάδε μαγαζί για ποτό, αντί για το τάδε που είχα σκεφτεί εξαρχής" - και αυτό εννοώ όταν λέω πως παντού χρειάζονται οι συμβιβασμοί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Το έχω κάνει. Και γι' αυτό τρώγομαι πολλές φορές με τα ρούχα μου, σχετικά με την τωρινή μου σχέση...

Η πρώτη μου σχέση έφτασε τα 4 χρόνια... και αρνούμουν να σκεφτώ, αν είναι όντως αυτό που μου αξίζει, αν "έπρεπε" σε μία ηλικία που οργανώναμε ταξίδια και σπουδές ανέμελα, να συνδυάσω το μέλλον μου μαζί του... Δεν έμπαινα καν στη διαδικασία να διεκδικήσω μία καλύτερη σεξουαλική ζωή, είτε από αυτόν είτε με άλλον. Μετά τα μισά της σχέσης είχε γίνει και εριστεικός, κάποιες φορές ένιωθα λίγη... αλλά φοβόμουν να ζήσω αυτό το περιβόητο πράγμα, το Χωρισμό. Φοβόμουν γιατί θα ήταν και μία "αποτυχία"... νόμιζα τότε...

Στη δεύτερη μεγάλη σχέση συμβιβάστηκα σε μικρό βαθμό, γιατί απλά από ένα σημείο και μετά δεν ήμαστε συμβατοί... και παραλίγο να συμβιβαστώ σε μεγάλο βαθμό, συμβιβαζόμενη σχετικά με το μεταπτυχιακό μου.
Μέσα στη σχέση πάλι δε διεκδικούσα τόσα στο σεξ, δεν αντιδρούσα που δε με άκουγε αρκετά, δεν έκανα κάτι για το ότι είχα μπει πιο πολύ εγώ στον κόσμο και τη νοοτροπία του, παρά αυτός στη δική μου...

Ακριβώς αυτό. Απλώς έτσι είμαι σαν άνθρωπος. Προσαρμόζομαι συνήθως περισσότερο στους άλλους από ότι αυτοί σε μένα. Όχι μόνο στις ερωτικές μου σχέσεις αλλά και σε άλλες. Είναι και αυτό ένα στοιχείο του χαρακτήρα μου. Όπως κάποιοι άνθρωποι δεν συμβιβάζονται με τίποτε εμένα ο συμβιβασμός πολλές φορές με κάνει πολύ πιο ευτυχισμένη όταν βλέπω ότι αποτελεί πηγή χαρά για τους άλλους.

Παρόλ' αυτά δεν έχω ενδοιασμούς να φύγω σε μιά άλλη πόλη/χώρα για μία σχέση. Μπορεί να είμαι πρόθυμη να κάνω πολλούς άλλους συμβιβασμούς αλλά η καριέρα μου είναι περισσότερο σημαντική για μένα από τον κάθε άντρα. Συμβιβάζομαι αλλά δεν δένομαι ολοκληρωτικά. Στην ουσία το να κρατάω τις σχέσεις μου με οποιονδήποτε και ειδικά με τον ερωτικό μου σύντροφο είναι για μένα σημαντικό αλλά άνθρωποι υπάρχουν παντού για να γνωρίσεις και να συμβιβαστείς γι'αυτούς. Ακριβώς επειδή δεν ψάχνω τον ιδανικό βρίσκω εύκολα κάποιον που θα με ενδιαφέρει αρκετά ωστέ να κάνω κάτι μαζί του.

Ναι είμαι ελαφρώς ψυχάκιας άνθρωπος αλλά τη βρίσκω έτσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πειρατή, ανθρώπινη σχέση χωρίς συμβιβασμούς δεν νοείται.
Σόρρυ, αλλά έχω αντίθετη γνώμη. Υπάρχουν άριστες ανθρώπινες σχέσεις χωρίς τον παραμικρό συμβιβασμό.
Και φυσικά δεν εννοούμε για το μαγαζί που θα πάμε το βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Σόρρυ, αλλά έχω αντίθετη γνώμη. Υπάρχουν άριστες ανθρώπινες σχέσεις χωρίς τον παραμικρό συμβιβασμό.
Aν ζουν σε χωριστά σπίτια ίσως;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Aν ζουν σε χωριστά σπίτια ίσως;)

ετσι;)
οταν μενεις με εναν ανθρωπο σε κοινη στεγη...σαφως και υπαρχουν συμβιβασμοι απ τον πιο μικρο ως τον πιο μεγαλο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Aν ζουν σε χωριστά σπίτια ίσως;)
Είναι αυτονόητο! Παιδιά δεν μιλάμε για γάμο, μιλάμε για σχέσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Άντε να δω πως θα τα πω χωρίς να σας μπερδέψω αυτά που σκέφτομαι :P

Πάντως για αρχή, στις καταστάσεις που περιγράφεις χαμστεράκι, δεν έχω τον όρο συμβιβασμό στο λεξιλόγιο μου αλλά επιλογή... Διότι ενώ ξέρεις οτι ο χ,ψ γκόμενος σε κερατώνει, σε έχει μόνο για σεξ κλπ και εσύ το κρατάς για εμένα είναι επιλογή... Συμβιβασμός είναι π.χ. να αλλάζω την ώρα που θα βρεθούμε επειδή εκείνον το βολεύει αργότερα...

Μμμ...δεν ξέρω αν έχω κάνει την επιλογή αυτή... Συνήθως απαιτώ πράγματα από τον άλλον.... Του τα ζητάω... θέλω αυτό μπορείς; Μου λείπει αυτό, μπορείς; Και σίγουρα υπήρχαν στιγμές που αυτός δεν μπορούσε και περίμενα μήπως τελικά μπορέσει... μήπως είναι φάση... μήπως εγώ είμαι η υπερβολική της υπόθεσης :hmm: Αλλά ξέρω ότι από κάποια φάση και μετά...όταν δεν παίρνω αυτά που θέλω σηκώνομαι και φεύγω...

Δεν νομίζω ότι εθελοτυφλούμε... αν το κάνουμε...το κάνουμε για λίγο... Απλά υπάρχει μια μαγική λεξούλα που δικαιολογεί την όποια χαζή κατάσταση που βρισκόμαστε και αυτή είναι "είμαι ερωτευμένη..." όπου εκεί λες...ναι ξέρω ότι γίνεται αυτό...ξέρω ότι γίνεται το άλλο...αλλά υπάρχει και αυτό το ηλίθιο αλλά... Είναι εκεί που λογική και συναίσθημα σε κάνουν άνω κάτω... Και ενώ ξέρεις απλά μένεις....:)

Τώρα αν καταλάβατε τι είπα αυτό είναι άλλο θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Vkey όντως ο έρωτας μπορεί να μας κάνει να ανεχτούμε πράγματα αδικαιολόγητα. Αν και δεν μου αρέσει αυτό, ανεξάρτητα του ότι έχω πέσει χαμηλά λόγω παλαβού έρωτα, σε αυτό βρίσκω και λίγο ρομαντισμό. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που όντως βλέπεις συμβιβασμό χωρίς έρωτα. Σχέσεις που έχουν βαλτώσει, άτομα 20 και 25 χρονών που φέρονται σαν 40ρηδες παντρεμένοι κι όμως λόγω συνήθειας ή φόβου μοναξιάς συμβιβάζονται. Δεν περνάνε καλά, αλλά δεν σταματάνε την σχέση. Και είναι πολλά αυτά γ@μώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Vkey όντως ο έρωτας μπορεί να μας κάνει να ανεχτούμε πράγματα αδικαιολόγητα. Αν και δεν μου αρέσει αυτό, ανεξάρτητα του ότι έχω πέσει χαμηλά λόγω παλαβού έρωτα, σε αυτό βρίσκω και λίγο ρομαντισμό. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που όντως βλέπεις συμβιβασμό χωρίς έρωτα. Σχέσεις που έχουν βαλτώσει, άτομα 20 και 25 χρονών που φέρονται σαν 40ρηδες παντρεμένοι κι όμως λόγω συνήθειας ή φόβου μοναξιάς συμβιβάζονται. Δεν περνάνε καλά, αλλά δεν σταματάνε την σχέση. Και είναι πολλά αυτά γ@μώτο.
:clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: Αυτό ακριβώς εννοώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Vkey όντως ο έρωτας μπορεί να μας κάνει να ανεχτούμε πράγματα αδικαιολόγητα. Αν και δεν μου αρέσει αυτό, ανεξάρτητα του ότι έχω πέσει χαμηλά λόγω παλαβού έρωτα, σε αυτό βρίσκω και λίγο ρομαντισμό. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που όντως βλέπεις συμβιβασμό χωρίς έρωτα. Σχέσεις που έχουν βαλτώσει, άτομα 20 και 25 χρονών που φέρονται σαν 40ρηδες παντρεμένοι κι όμως λόγω συνήθειας ή φόβου μοναξιάς συμβιβάζονται. Δεν περνάνε καλά, αλλά δεν σταματάνε την σχέση. Και είναι πολλά αυτά γ@μώτο.
Ας πρόσεχαν...
Οπως είπε και η Βίκυ, είναι επιλογή.
Εκαναν τις επιλογές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Vkey όντως ο έρωτας μπορεί να μας κάνει να ανεχτούμε πράγματα αδικαιολόγητα. Αν και δεν μου αρέσει αυτό, ανεξάρτητα του ότι έχω πέσει χαμηλά λόγω παλαβού έρωτα, σε αυτό βρίσκω και λίγο ρομαντισμό. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που όντως βλέπεις συμβιβασμό χωρίς έρωτα. Σχέσεις που έχουν βαλτώσει, άτομα 20 και 25 χρονών που φέρονται σαν 40ρηδες παντρεμένοι κι όμως λόγω συνήθειας ή φόβου μοναξιάς συμβιβάζονται. Δεν περνάνε καλά, αλλά δεν σταματάνε την σχέση. Και είναι πολλά αυτά γ@μώτο.

Ούτε εμένα μου αρέσει....αλλά είναι ο μόνος και κυριότερος λόγος που μπορώ να πέσω εξίσου χαμηλά και να συμβιβαστώ με ψίχουλα...μέχρι να τα πάρω δηλαδή... και πω το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία :P

Όταν δεν έχει μείνει τίποτα σε μια σχέση...δεν με κρατά ούτε ο φόβος, ούτε η μοναξιά... Καλύτερα όντως μόνη μου, παρά μόνη σε μια σχέση... Άλλωστε την μοναξιά δεν την γλιτώνεις... οπότε καλύτερα εσύ και ο εαυτός σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που όντως βλέπεις συμβιβασμό χωρίς έρωτα. Σχέσεις που έχουν βαλτώσει, άτομα 20 και 25 χρονών που φέρονται σαν 40ρηδες παντρεμένοι κι όμως λόγω συνήθειας ή φόβου μοναξιάς συμβιβάζονται. Δεν περνάνε καλά, αλλά δεν σταματάνε την σχέση. Και είναι πολλά αυτά γ@μώτο.

Τωρα αυτό για τους 40άρηδες παντρεμένους τι το ήθελες ρε φιλενάδα; Θες να πλακωθούμε δηλαδής;;;:mad::D:D:D . Μη ρίχνεις άλλο αλάτι στις πληγές μου πληζ. (πλακίτσα, νταξ; )

Είμαι κατά του συμβιβασμού, όπως επίσης είμαι κατά της αποκλειστικής μονογαμίας, ειδικά σε σχέσεις που δεν έχουν φτάσει στο γάμο. Η ηθικολογία του προηγούμενου αιώνα δεν ταιριάζει με τις σύγχρονες συνθήκες και ανάγκες. Ξέρω ότι θα πέσετε να με φάτε, όμως θα σας παρακαλέσω πρώτα να ζήσετε επί 20 χρόνια με ένα άτομο, να κάνετε πάνω από 2500 φορές έρωτα μαζί του (καλά είναι δε λέω) και μετά, αν δεν νιώσετε την ανάγκη να γνωρίσετε και κάποιον άλλον, βρίστε με όσο θέλετε, εγώ εδώ είμαι για να απαντήσω με στωικότητα.
Για να διατηρηθεί μια σχέση πρέπει να υπάρχει δόσιμο. Όποιος δεν είναι έτοιμος να δοθεί δεν μπορεί να κάνει μια σχέση με αντικείμενο πέρα από το σεξ. Συνεπώς μια σχέση χρειάζεται προσαρμογή στα γούστα του άλλου, στα θέλω του, στις ανάγκες του. Στο βαθμό που αυτό γίνεται και από τις δυο πλευρές δεν θεωρείται συμβιβασμός. Επίσης δεν είναι δυνατόν να μας αρέσουν όλα σε έναν άνθρωπο, πάντα υπάρχουν πράγματα που μας τη δίνουν. Σημασία έχει τι υπερισχύει, τα καλά ή τα κακά. Σε περίπτωση που τα καλά είναι πολύ περισσότερα από τα κακά ε, τότε αγάπα το φίλο σου με τα ελαττώματά του, άρα πάλι δεν θεωρείται συμβιβασμός. Τα γράφω αυτά όχι με βάση αυτά που έγραψε το χαμστεράκι, νομίζω ότι άλλου είδους συμβιβασμούς εννοούσε, αλλά για ορισμένους-ες που το παίζουν οι Σκληροί του Μαϊάμι και άμα λάχει πυροβολούμε δέκα γκόμενες-ους στην καθισιά μας και τι ελεύθεροι κι ωραίοι που είμαστε. Μερικοί μου έδωσαν την εντύπωση, διαβάζοντας τα κείμενά τους ότι φοβούνται να δοθούν. Σε τέτοια περίπτωση θα είχα φύγει πρώτος. Η άποψη της Angie_Ann (γεια σου Άντζυ, είσαι καλά; ), αν και δεν την κατάλαβα πλήρως, μου φαίνεται ότι κυμαίνεται σε αυτό το πλαίσιο, πάντως ήταν εντυπωσιακή.
Το μόνο που ήθελα ποτέ στη ζωή μου ήταν να βρω μια γυναίκα να με αγαπήσει όπως είμαι, γι' αυτό που είμαι και να μην προσπαθήσει να με αλλάξει, αλλά αν με θέλει καλύτερο να με βοηθήσει να εξελιχθώ. Μόνο τότε θα ήξερα πως μ' αγαπά αληθινά. Αυτό το βρήκα μόνο μια φορά γι' αυτό και παντρεύτηκα. Το ότι ο θεσμός του γάμου, όπως έχει σήμερα είναι αποτυχημένος, το έχω γράψει κι άλλες φορές...

Τέλος θέλω να πω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη και βαθύτερη μοναξιά από αυτήν που νιώθεις όταν είσαι με άλλους. Επίσης ότι δεν μπορείς να διασώσεις μια σχέση που μπάζει νερά από παντού, αργά η γρήγορα θα καταλήξει σε ναυάγιο, ε Καπετάνιε;

Είναι ζευγάρια που λεν πως είναι ένα
Είναι ζευγάρια που δεν φαίνεται κανείς
Είναι ζωές που πιάσαν πάτο και κολλήσαν,
μα υπάρχουν βάθη που δεν γνώρισε κανείς
(Ενδελέχεια)
Κι είναι μετά που παίρνει ο άνεμος φωτιά και σαν ομίχλη αγκαλιάζει το φεγγάρι...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σωστά τα λες, Μεγάλο Χάος.....
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί νομίζεται όλοι, οτι όταν δεν έχεις σχέση, έχεις μοναξιά..... Απάντηση δεν έχω πάρει από κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top