• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οφθαλμικές επεμβάσεις με laser

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
xmmm....xmmmm....

Προσπαθώ να θυμηθώ πως είναι 4 βαθμοί μυωπίας.. (ήμουν 8 όταν είχα και δεν θυμάμαι καλα... ) πολλοί ήταν και πάλι... ΣΙΓΟΥΡΑ είναι καλύτερο από τους 8 ή 9 [το βλέπω στην αδερφή μου που έχει 3.5 και 3.75 ότι καμία σχέση δεν έχει με το πως έβλεπα εγώ]. Από την άλλη σε καταλαβαίνω απόλυτα σε αυτό που λες... Θυμάμαι ότι ο γιατρός μου μου είχε πει τότε που ήταν να μπω εγώ χειρουργείο ότι πάμε με στόχο το 0 αλλά υπάρχει πιθανότητα "αστοχίας" με worst case scenario τον 1 βαθμό. Και ενώ ένας βαθμός ήταν ...τίποτα σε σχέση με το δυσθεώρατο 9 που είχα, εγώ είχα πέσει σε βαθια στενοχώρια που μετά από ταλαιπωρία 20 χρόνων και πάλι δεν θα μπορούσα (πιθανόν) να πετάξω τα γυαλιά.

Δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω. Αλήθεια δεν ξέρω... το σκέφτομαι πολύ ώρα να απαντήσω και τι.

Το μόνο που σκέφτομαι έντονα είναι το ίδιο που σκεφτόμουν και για μένα (που φοβόμουν και έλεγα μηπως να περιμένω να βελτιωθούν οι μέθοδοι κτλ). Είμαστε 28 χρονών [29 ειμαστε αλλά το στέκι μας φέρεται καλά και μας δείχνει 28 μέχρι και το μάιο :P]. Οκ, δεν είμαστε 100 αλλα δεν είμαστε 20. Και να βγει αύριο μια καινούρια μέθοδος που σου δίνει καλύτερη ευελιξία. Δεν θες 3-4 χρόνια να τεσταριστεί για να δεις αποτελέσματα [τουλάχιστον?]. That makes us 32-33. Άρα έχεις πάνω κάτω μια 10 δεκαετία πριν αρχίσουν τα θέματα πρεσβυωπίας... Μην μιλήσουμε για την περίπτωση που βγει η "βελτιωμένη" μέθοδος σε 5 χρόνια από σήμερα? σε 10?

Και αν η κατάχρηση φακών προκαλέσει κάτι άλλο, όσο εσύ..περιμένεις?

Γιατί να έχεις χάσει κάποια χρόνια καλύτερης ζωής στο όνομα μιας μεθόδου που δεν ξέρεις αν θα υπαρχει?

Από την άλλη καταλαβαίνω ότι έχει περάσει χρόνια ταλαιπωρίας με το θέμα 'μάτια' (been there) και φυσικά θες το καλύτερο. Επίσης το ένα είναι μια κατάσταση που καλή ή κακή την ξέρεις και την έχεις συνηθίσει και ξέρεις να τη διαχειρίζεσαι. Και υπάρχει πάντα το θέμα "αν θελήσω μπορώ να τη βελτιώσω". Αν κάνεις μια επέμβαση σε λεπτό μάτι που σου δίνει και πάλι απλώς βελτιωμένη όραση και όχι άριστη "χάνεις" την ευκαιρία να ...ελπίζεις.

Δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ευχαριστώ Ρεζουλίνι! Η απάντησή σου είναι σημαντική καθώς ξέρω ότι με "νιώθεις".

Το μόνο που σκέφτομαι έντονα είναι το ίδιο που σκεφτόμουν και για μένα (που φοβόμουν και έλεγα μηπως να περιμένω να βελτιωθούν οι μέθοδοι κτλ). Είμαστε 28 χρονών [29 ειμαστε αλλά το στέκι μας φέρεται καλά και μας δείχνει 28 μέχρι και το μάιο :P]. Οκ, δεν είμαστε 100 αλλα δεν είμαστε 20. Και να βγει αύριο μια καινούρια μέθοδος που σου δίνει καλύτερη ευελιξία. Δεν θες 3-4 χρόνια να τεσταριστεί για να δεις αποτελέσματα [τουλάχιστον?]. That makes us 32-33. Άρα έχεις πάνω κάτω μια 10 δεκαετία πριν αρχίσουν τα θέματα πρεσβυωπίας... Μην μιλήσουμε για την περίπτωση που βγει η "βελτιωμένη" μέθοδος σε 5 χρόνια από σήμερα? σε 10?
Αυτό σκέφτομαι. Ότι είναι χαζομάρα να μην εκμεταλλεύομαι κάτι που μου προσφέρεται τώρα, καθώς δεν είμαι έφηβη. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να μην αναλογιστώ ότι για τα δεδομένα του laser δεν είμαι και μεγάλη, καθώς κατά βάση απευθύνεται σε μεγάλες ηλικίες. Το μικρότερο άτομο που το έκανε από τον κύκλο μου είναι η αδερφή μου , η οποία καβατζάρει τα 26 (ψέματα, και κάποια οικογενειακή φίλη που το έκανε στα 23-24). Οι περισσότεροι είναι 30+, 40ρηδες και λοιπά.
Και αν η κατάχρηση φακών προκαλέσει κάτι άλλο, όσο εσύ..περιμένεις?

Γιατί να έχεις χάσει κάποια χρόνια καλύτερης ζωής στο όνομα μιας μεθόδου που δεν ξέρεις αν θα υπαρχει?
Αυτός είναι ο φόβος μου, καθώς αποδεδειγμένα η κατάχρηση προκαλεί προβλήματα, και φτάνεις σε κάποιο σημείο να μην δέχεται το μάτι τον φακό, αλλά ούτε το laser. Μολαταύτα η εξέταση χθες έδειξε καλή κατάσταση και καταλαβαίνω ότι έχω αρκετά περιθώρια.

Από την άλλη καταλαβαίνω ότι έχει περάσει χρόνια ταλαιπωρίας με το θέμα 'μάτια' (been there) και φυσικά θες το καλύτερο. Επίσης το ένα είναι μια κατάσταση που καλή ή κακή την ξέρεις και την έχεις συνηθίσει και ξέρεις να τη διαχειρίζεσαι. Και υπάρχει πάντα το θέμα "αν θελήσω μπορώ να τη βελτιώσω". Αν κάνεις μια επέμβαση σε λεπτό μάτι που σου δίνει και πάλι απλώς βελτιωμένη όραση και όχι άριστη "χάνεις" την ευκαιρία να ...ελπίζεις.

Όπως το περιγράφεις είναι. Δίλημμα. Anyway, σκέφτομαι να μιλήσω και πάλι μαζί του για περαιτέρω πληροφορίες. Να δω τις επιπτώσεις που θα έχει η εγχείριση στην αντοχή του ματιού και φυσικά πόσους βαθμούς διόρθωσης με παίρνει να κάνω. Πιθανώς να αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το θεμα της διορθωσης με λεηζερ με απασχολει και εμενα,καθοτι εχω μετρια μυωπια και πανω απο 2,5 βαθμους αστιγματισμο,που ειναι και το ολο αγκαθι. Μαλιστα σκεφτομαι προσεχώς να κανω εναν πληρη προεγχειρητικο ελεγχο σε οφθαλμολογικο κεντρο στη Συγγρου,απλα και μονο για να δω την κατασταση των ματιων μου,διχως αυτο να σημαινει πως θα κανω και την εγχειρηση.
Κατοπιν πληροφοριων που εχω συλλεξει,οποιος κανει την εγχειρηση και ειναι πανω απο 40+,θα χρειαστει γυαλια πρεσβυωπιας μετα την εγχειρηση,οποτε δωρο αδωρο...θα το διευκρινησω ομως και με το γιατρο. Η μυωπια σε εξασφαλιζει τροπον τινα ωστε να μην εμφανισεις γρηγορα πρεσβυωπια.
Με βαση τα οσα εχω πληροφορηθει,εχω συνταξει και ερωτηματολογιο,το οποιο καλο θα ειναι οποιος ενδιαφερεται να το αναπτυξει στο γιατρο.
1. Θα αποκτησω μονιμη ευαισθησια στο δυνατο φως μετα την εγχειρηση? Κατι τετοιο ειναι πιθανο.
2. Θα χρειαζομαι γυαλια οδηγησης το βραδυ?
3.Θα υπαρχει προβλημα με πολλες ωρες μπροστα απο Η/Υ?
4. Θα εχω μειωμενη οραση τη νυχτα,θάμβος κλπ? - Αυτο εχει σχεση με το μεγεθος της κορης,οποτε θα πρεπει να γινει και κορομετρηση.
5.Ποσο μεγαλος ειναι ο κινδυνος για κερατεκτασια? Ειναι η σπουδαιοτερη επιπλοκη της εγχειρησης.
Για κερατεκτασια ειναι υποπτοι οσοι εχουν υψηλο και ανωμαλο αστιγματισμο.
6. Εξεταση ξηροφθαλμιας.
7. Αν υπαρχει αρκετη μυωπια,πρεπει να γινει εξονυχιστικος ελεγχος για υποκλινικο κερατοκωνο,για να μην υπαρξει κερατεκτασια μετα την εγχειρηση.
8.Ενδεχεται να υπαρξει και οπισθοδρομηση του ματιου στην προτερη μυωπικη κατασταση. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες για κατι τετοιο?
9. Το
flap (το κομματι που του κερατοειδους που σηκωνεται κατα την εγχειρηση και μετα επανατοποθετειται) υπαρχει πιθανοτητα να ξεκολλησει? Εν γενει αυτο να γινει,σε καποιον που κανει αθληση υψηλου κινδυνου.
Αυτα ειναι τα σπουδαιοτερα που θα πρεπει να ανησυχουν καποιον που θελει να κανει την εγχειρηση και καλο θα ειναι να τα ρωτησει και να παρει διεξοδικες απαντησεις απο το γιατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες Heptamer!

Το θεμα της διορθωσης με λεηζερ με απασχολει και εμενα,καθοτι εχω μετρια μυωπια και πανω απο 2,5 βαθμους αστιγματισμο,που ειναι και το ολο αγκαθι. Μαλιστα σκεφτομαι προσεχώς να κανω εναν πληρη προεγχειρητικο ελεγχο σε οφθαλμολογικο κεντρο στη Συγγρου,απλα και μονο για να δω την κατασταση των ματιων μου,διχως αυτο να σημαινει πως θα κανω και την εγχειρηση.
Όπως τα λες, ο μεγάλος αστιγματισμός είναι πακέτο. Εν γένει είναι σημαντικό για εμάς που έχουμε προβλήματα όρασης να κάνουμε ανά τακτά διαστήματα εκτός των εξετάσεων ρουτίνας κάποιες πιο αναλυτικές. Ιδιαίτερα όταν υπάρχει τακτική χρήση φακών. Προληπτικά, δίχως να περιμένουμε συμπτώματα. Κοντινό μου πρόσωπο εμφάνισε συμπτώματα θολούρας, πήγε για εξέταση και φάνηκε πολύ μεγάλο πρόβλημα ξηροφθαλμίας, κάτι που το ταλαιπώρησε για καιρό με κολλύρια, χρήση γυαλιών σχεδόν πάντα και λοιπά.
Κατοπιν πληροφοριων που εχω συλλεξει,οποιος κανει την εγχειρηση και ειναι πανω απο 40+,θα χρειαστει γυαλια πρεσβυωπιας μετα την εγχειρηση,οποτε δωρο αδωρο...θα το διευκρινησω ομως και με το γιατρο. Η μυωπια σε εξασφαλιζει τροπον τινα ωστε να μην εμφανισεις γρηγορα πρεσβυωπια.
Βασικά δε νομίζω ότι δεν εμφανίζεις πρεσβυωπία. Αλλά η μυωπία "εξουδετερώνει" την πρεσβυωπία. Αν έχεις 1 βαθμό μυωπία και σου παρουσιαστεί πρεσβυωπία επίσης 1 βαθμού ουσιαστικά βλέπεις σα να μην έχεις τίποτα από τα 2. Αν η προσβυωπία γίνει 2 βλέπεις σα να έχεις μόνο 1 βαθμό. Ή κάπως έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Καλησπερα και εγω ανήκω στην κατηγορία των ατόμων που φορούν πολλα χρόνια φακούς επαφής.
Στο ενα εχω 3,25 και στο άλλο 3,75. Πέρσυ αρχισα να σκέφτομαι για λέιζερ. Κάνοντας την ερώτηση σε μεγαλογιατρο χειρούργο μου απαντησε ακριβως το ίδιο "εχεις καθίσει ποτέ να σκεφτείς γιατι ολοι οι γιατροί φορουν γυαλια και δεν πανε να κάνουν?"
Προβληματισμένη το άφησα το θέμα και δεν του εδωσα περαιτέρω συνέχεια.
Φέτος ομως γνωρισα ενα παιδί που είχε ολίγον παραπάνω μυωπια 8 + 9. Αυτος πέρσυ πήγε και εκανε λέιζερ από εκείνη την στιγμή και μετά δοξάζει τον κύριο που του έδωσε την επιφώτιση και πηγε και το έκανε. Λέει πως ειναι φοβερά ευχαριστημένος και πως η 5 μερούλες που αναγκαστικά κάθεσαι στο σπίτι αξίζουν και με το παραπάνω με χίλια. Τόσο πολύ ευχαριστημένος εμεινε.
Τώρα τελευταια το σκέφτομαι και εγω σοβαρά. Το μόνο που με κολλάει είναι το θέμα της δουλειάς που ως γνωστον τους τελευταίους μήνες προβληματίζει όλον τον κόσμο. Φοβάμαι μην δοθεί καμία αφορμη απο την απουσία μου.
Πάντως και εγω το εχω παρει απόφαση και αν τελικά μου δωσει το οκ ο γιατρος θα το κάνω. Φοραω φακούς 18 χρόνια και δηλώνω οτι τους εχω βαρεθεί και κουραστεί αφάνταστα . Ασε που ειμαι και αλεργικη και περιοδικα παθαίνω υπεφυκιτιδες.
Εμπρος στον δρόμο του λέιζερ:giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Καιρός να γράψω κι εγώ τη δικιά μου ιστορία....

Εγώ από πολύ μικρή είχα αστιγματισμό και αργότερα ανέπτυξα και μυωπία... Είχα φτάσει σε σημείο σε όλο το γυμνάσιο και λύκειο να φοράω κάτι φακούς στα γυαλια μου σαν πατομπούκαλα (πατομπούκαλα μετά από λέπτυνση παρακαλώ). Μετά το σχολείο φορούσα φακούς επαφής που τους έκανα ειδική παραγγελία και κόστιζαν αρκετά... Ετσι το πήρα απόφαση να ψαχτώ για laser γιατί είχα σιχαθεί ποιά τα πάντα!!

Πήγα σε κλινική εδώ στη Θεσσαλονίκη όπου ειδικεύεται σε τέτοιες επεμβάσεις, μίλησα με τον γιατρό και απευθείας έκανα και όλες τις εξετάσεις που χρειάζεται εκεί. Μου μίλησε μου είπε πως θα είναι και μου εξήγησε πως η επέμβαση θα έχει πολύ καλά αποτελέσματα στην δικιά μου περίπτωση όμως θα έπρεπε να περιμένω ένα χρόνο για να είμαστε σίγουροι οτι οι βαθμοί μου έχουν στεθεροποηθεί, επίσης μου τόνισε πως για αυτόν το χρόνο τέρμα οι φακοί επαφής. Είμουν και τυχερή γιατί εκείνη την περίοδο στην κλινική είχε έρθει μηχάνημα ειδικό για τον αστιγματισμό.(!)

Έτσι ένα ωραίο πρωινό μετά από καιρό έκλεισα ραντεβού για τις ίδιες εξετάσεις και λίγο αργότερα για την επέμβαση. Τολμώ να πώ οτι το βράδυ πριν την επέμβαση δεν κοιμήθηκα από την αγωνία, ήθελα τόσο πολύ να το κάνω που πραγματικά δεν αγχώθηκα καθόλου. Μέχρι τη στιγμή που έφτασα στη κλινική... γ' αυτό σου δίνουν χαπάκι και είσαι ευτυχισμένος....

Κατα την διάρκεια της επέμβασης όλα πήγαν καλά... "Κοίτα στο κόκκινο λαμπάκι", "Κοίτα στο πράσινο λαμπακι", και μερικά αστεία για να σπάσει λίγο η ατμόσφαιρα, "Γιατρέ εσείς που βλέπετε από κοντα τί χρώμα είναι τελικά τα μάτια μου?" και πριν το καταλάβω είχαμε τελειώσει.

Στην αρχή από την κλινική μου έδωσαν ένα τσαντάκι με όλες τις ιστορίες που έπρεπε να βάζω στα μάτια μου (δυο διαφορετικά είδη σταγόνες, τεχνιτά δάκρυα, υγρά μαντηλάκια ειδικά για να καθαρίζω την περιοχή γύρο από τα μάτια και ένα χαρτί με το πρόγραμμα που έπρεπε να ακολουθήσω στις σταγόνες). Οι δύο πρώτες μέρες ήταν όλη η υπόθεση... Μετά τα πράγματα όλο και καλυτέρευαν.

Κάθε μέρα η όραση μου βελτιώνονταν και τώρα πια δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εχουν περάσει σχεδόν δύο χρόνια και κάθε μέρα δοξάζω την ώρα και τη στιγμή που πήρα την απόφαση να το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.

1. Θα αποκτησω μονιμη ευαισθησια στο δυνατο φως μετα την εγχειρηση? Κατι τετοιο ειναι πιθανο.
2. Θα χρειαζομαι γυαλια οδηγησης το βραδυ?
3.Θα υπαρχει προβλημα με πολλες ωρες μπροστα απο Η/Υ?
4. Θα εχω μειωμενη οραση τη νυχτα,θάμβος κλπ? - Αυτο εχει σχεση με το μεγεθος της κορης,οποτε θα πρεπει να γινει και κορομετρηση.
5.Ποσο μεγαλος ειναι ο κινδυνος για κερατεκτασια? Ειναι η σπουδαιοτερη επιπλοκη της εγχειρησης.
Για κερατεκτασια ειναι υποπτοι οσοι εχουν υψηλο και ανωμαλο αστιγματισμο.
6. Εξεταση ξηροφθαλμιας.
7. Αν υπαρχει αρκετη μυωπια,πρεπει να γινει εξονυχιστικος ελεγχος για υποκλινικο κερατοκωνο,για να μην υπαρξει κερατεκτασια μετα την εγχειρηση.
8.Ενδεχεται να υπαρξει και οπισθοδρομηση του ματιου στην προτερη μυωπικη κατασταση. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες για κατι τετοιο?
9. Το
flap (το κομματι που του κερατοειδους που σηκωνεται κατα την εγχειρηση και μετα επανατοποθετειται) υπαρχει πιθανοτητα να ξεκολλησει? Εν γενει αυτο να γινει,σε καποιον που κανει αθληση υψηλου κινδυνου.
Αυτα ειναι τα σπουδαιοτερα που θα πρεπει να ανησυχουν καποιον που θελει να κανει την εγχειρηση και καλο θα ειναι να τα ρωτησει και να παρει διεξοδικες απαντησεις απο το γιατρο.


Γουάου.... Προσπαθώ να φανταστώ τη φάτσα του γιατρού όταν θα του γίνονται όλες αυτές οι ερωτήσεις... "Ωπα.., Αυτός ο τύπος έχει διαβάσει... Και έχει στοχευμένες ερωτήσεις..."

Πάντως μπράβο σου που το ψάχνεις τόσο. Τώρα που έχω τελειώσει μ' αυτό το θέμα και βλέπω τις ερωτήσεις σου σκέφτομαι οτι εαν τις είχα δει από πιο μπροστά μπορεί και να μην έκανα την επέμβαση....

Πάλι καλά πρόλαβα και την έκανα...:D:D

Πάντως για τις ερωτήσεις σου θα σου πώ αυτό που μου είπε ο γιατρός μου..."Για να συμβεί το χειρότερο πρέπει να πετύχεις το τζακ ποτ της ατυχίας. Πρεπει να πάνε πολλά πράγματα λάθος... Αυτό σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον είναι αρκετά απίθανο."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως για τις ερωτήσεις σου θα σου πώ αυτό που μου είπε ο γιατρός μου..."Για να συμβεί το χειρότερο πρέπει να πετύχεις το τζακ ποτ της ατυχίας. Πρεπει να πάνε πολλά πράγματα λάθος... Αυτό σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον είναι αρκετά απίθανο."
Ή πήγαμε στον ίδιο γιατρο εμείς ή είναι sos ατάκα αυτό το τζακ ποτ της ατυχίας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
μάλλον πήγατε στον ίδιο γιατρό
το τζακ ποτ της ατυχίας θα είναι να το κερδίσετε και οι δύο μαζί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
:hmm:Μάλλον είναι SOS γιατί πρόσγατα το ακουσα κι από αλλό γιατρό....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Λοιποοον... εχω μυωπια, αρκετουτσικη, και θα κανω λέιζερ σε κανενα χρονο περιπου... Δεν το εχω ψαξει πολυ το θεμα.. το λέιζερ, οπως το λεει και το ονομα του ειναι λειζερ, δεν ειναι κατι σχετικο με χειρουργειο, ραμματα, αιματα κλπ κλπ...:worry: Ετσι??? Και ποση ωρα διαρκει η ολη διαδικασια? Ποναει?? περα απο τις ενοχλησεις στο φως,στη σκονη που θα δημιουργηθουν.. Φοραω γυαλια απο την πρωτη δημοτικου περιπου και τωρα τελευταια φοραω φακους,οταν βγαινω εξω... Αυτα για τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λοιποοον... εχω μυωπια, αρκετουτσικη, και θα κανω λέιζερ σε κανενα χρονο περιπου... Δεν το εχω ψαξει πολυ το θεμα.. το λέιζερ, οπως το λεει και το ονομα του ειναι λειζερ, δεν ειναι κατι σχετικο με χειρουργειο, ραμματα, αιματα κλπ κλπ...:worry: Ετσι??? Και ποση ωρα διαρκει η ολη διαδικασια? Ποναει?? περα απο τις ενοχλησεις στο φως,στη σκονη που θα δημιουργηθουν.. Φοραω γυαλια απο την πρωτη δημοτικου περιπου και τωρα τελευταια φοραω φακους,οταν βγαινω εξω... Αυτα για τωρα!

λίγους μήνες πριν κάνεις να βγάλεις του φακούς και να κυκλοφορείς με γυαλιά :). Και εγώ θέλω να κάνω :)
Είναι από ότι ξέρω 2 επεμβάσεις στην μία έχουμε φλεγμονή και φυσική επούλωση και πονάει κάποιες μέρες μετά (φωτοφοβία και τέτοια):(
σρην άλλη σε 3 ώρες είσαι καλά.

Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει για ένα σεβαστό διάστημα να έχεις κολλύρια και βλακείες και να προσέχεις να μην μολυνθεί το μάτι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
φυσικα και εγω θα κανω...

μου ειπαν ομως οτι πρεπει να περιμενω να σταθεροποιηθεί η μυωπια μου(κανα 2 χρονακια να ειμαι σιγουρος...)

γενικα η καταλληλη ηλικια ειναι 24(μεσος ορος) μου ειπε ο γιατρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δηλαδη δεν ποναει? Σου κανουν λειζερ και εισαι οκ? Και μετα απο τις 3 ωρες βλεπεις κανονικα? Δε θα σου παρει αρκετες μερες?( να δεις καθαρα εννοω, και οχι για τις ενοχλησεις, γιατι αυτες λογικο και επομενο ειναι να υπαρχουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δηλαδη δεν ποναει? Σου κανουν λειζερ και εισαι οκ? Και μετα απο τις 3 ωρες βλεπεις κανονικα? Δε θα σου παρει αρκετες μερες?( να δεις καθαρα εννοω, και οχι για τις ενοχλησεις, γιατι αυτες λογικο και επομενο ειναι να υπαρχουν).

Αν δεις τις προηγούμενες σελίδες θα πάρεις απαντήσεις σε όλα όσα ρωτάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δηλαδη δεν ποναει? Σου κανουν λειζερ και εισαι οκ? Και μετα απο τις 3 ωρες βλεπεις κανονικα? Δε θα σου παρει αρκετες μερες?( να δεις καθαρα εννοω, και οχι για τις ενοχλησεις, γιατι αυτες λογικο και επομενο ειναι να υπαρχουν).

οχι πλεον δεν ποναει και ναι θελεις(εγω ξερω 1 ημερα αλλα οκ) πολυ λιγο χρονο για να δεις....

παλαιοτερα ηταν μερες τωρα πλεον ειναι τσακ-μπαμ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις! :) Βεβαια εχω ενα χρονακι ακομα μεχρι να κανω.. το θεμα ειναι οτι μεχρι τοτε πρεπει να εχει σταθεροποιηθει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις! :) Βεβαια εχω ενα χρονακι ακομα μεχρι να κανω.. το θεμα ειναι οτι μεχρι τοτε πρεπει να εχει σταθεροποιηθει..

(bold)αυτο κυριως,προσεξε μην βιαστεις και σου μείνει μετα την εγχείρηση καθόλου μυωπία, είναι κρίμα από το θεό...


btw ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει μαι τέτοια επέμβαση;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δηλαδη δεν ποναει? Σου κανουν λειζερ και εισαι οκ? Και μετα απο τις 3 ωρες βλεπεις κανονικα? Δε θα σου παρει αρκετες μερες?( να δεις καθαρα εννοω, και οχι για τις ενοχλησεις, γιατι αυτες λογικο και επομενο ειναι να υπαρχουν).

:) Κατά την διάρκεια τίποτα δε πονάει. Θα σου πονάει λίγο μετά και θα έχεις μικρές ενοχλήσεις με την μία μέθοδο.

Με την άλλη θα σε ενοχλεί έντονα για 4 μέρες. Θα πρέπει να είσαι σε κλειστό δωμάτιο.

Πριν κάνετε καλό ειναι να εχετε 3 ελέγχους τουλάχιστον 6 μηνες διαφορά μεταξύ τους με σταθερή μιωπία και καλό είναι να κάνετε την επέμβαση μετά τα 24.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δηλ αν δεν εχει σταθεροποιηθει και γινει η εγχειριση θα μεινει μυωπια?:( Και πρεπει οπωσδηποτε να κανω γιατι θελω αστυνομια... Και ειμαι 17...:mad: Για το κοστος δεν ξερω κατι σιγουρο, περιπου ομως ειναι γυρω στα 1.500+ απο οσο εχω ακουσει..τωρα στο καθε ματι χωριστα ή και τα δυο ματια μαζι δε γνωριζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top