Αριστεροχειρία: Ζώντας σε έναν κόσμο φτιαγμένο ανάποδα

Eίστε αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • Αριστερόχειρας

    Ψήφοι: 60 36.6%
  • Δεξιόχειρας

    Ψήφοι: 104 63.4%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 0 0.0%

Independent

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς Σπιτιέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παλαιότερα είχα ρωτήσει έναν δάσκαλό μου για ποιο λόγο γίνεται αυτό... Μου είχε πει: Ο εγκέφαλος σουέχει το δεξί ημισφαίριο σαν το καλιτεχνικό κομμάτι του εγκεφάλου (άρα και το αριστερό χέρι) ενώ το αριστερό ημισφαίριο για τα πράγματα που απαιτούν δύναμη...

Δεν ξέρω αν έχει βάση αλλά επαλυθεύεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Και κάποια νέα δεδομένα...

Η μελέτη, υπό τον Φλάβιο Ολιβέιρα του Τμήματος Ψυχολογίας και του Ινστιτούτου Νευροεπιστήμης του πανεπιστημίου της Καλιφόρνια-Μπέρκλεϊ, σε συνεργασία με ερευνητές από το Ινστιτούτο Γνωσιακής Νευροεπιστήμης του University College του Λονδίνου και το Καθολικό Πανεπιστήμιο της Λουβέν του Βελγίου, δημοσιεύτηκε στο περιοδικό PNAS της Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών των ΗΠΑ, σύμφωνα με το πρακτορείο Ρόιτερ.

Οι επιστήμονες ανακάλυψαν ότι αν μια συγκεκριμένη περιοχή του εγκεφάλου ενός δεξιόχειρα, στον αριστερό οπίσθιο βρεγματικό φλοιό, δεχτεί μαγνητικά ερεθίσματα, τότε είναι δυνατό να αλλάξει ο τρόπος που αποφασίζει ο εγκέφαλός του και να στείλει εντολή στο "κακό" αριστερό χέρι για να εκτελέσει μια πράξη, για παράδειγμα να πιάσει ένα φλιτζάνι καφέ.

Οι ερευνητές έκαναν πειράματα με 33 δεξιόχειρες εθελοντές και συμπέραναν ότι ο μαγνητικός ερεθισμός της αριστερής πλευράς του εγκεφάλου οδηγούσε σε αύξηση της χρήσης του αριστερού χεριού.

Το αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου ελέγχει τις κινητικές ικανότητες της δεξιάς πλευράς του σώματος και αντιστρόφως.

Η ενεργοποίηση του βρεγματικού φλοιού που παίζει ρόλο-κλειδί στην επεξεργασία του υπολογισμού του χώρου και του σχεδιασμού των κινήσεων από τον εγκέφαλο, προκάλεσε διαταραχή στους νευρώνες (εγκεφαλικά κύτταρα) που ελέγχουν τις κινητικές δεξιότητες, με αποτέλεσμα το "καλό" δεξί χέρι να βρεθεί σε μειονεκτική θέση και το "κακό" αριστερό χέρι να έχει αυξημένες πιθανότητες να αναλάβει δράση.

Εξάλλου, παρατηρήθηκε ότι όταν ενεργοποιείτο με μαγνητικούς παλμούς η αντίστοιχη δεξιά πλευρά του βρεγματικού λοβού, δεν συνέβαιναν ανάλογες αλλαγές στην προτίμηση των χεριών (δηλαδή οι αριστερόχειρες παρέμεναν…αριστερόχειρες).

Η νέα έρευνα θέτει σε αμφισβήτηση προηγούμενες εκτιμήσεις των επιστημόνων σχετικά με το πώς οι άνθρωποι παίρνουν αποφάσεις, αποκαλύπτοντας πλέον την ύπαρξη μιας υπόγειας "ανταγωνιστικής" διαδικασίας στον εγκέφαλο, τουλάχιστον όσον αφορά τις χειρωνακτικές δραστηριότητες.

Επιπλέον, η έρευνα δείχνει ότι είναι δυνατό μέσω των μαγνητικών ερεθισμάτων να "χειραγωγηθεί" ο εγκέφαλος όσον αφορά το χέρι που χρησιμοποιεί, κάτι που ανοίγει το δρόμο για νέες προσεγγίσεις, όσον αφορά την αποκατάσταση ασθενών από εγκεφαλικά, Πάρκινσον και άλλα εγκεφαλικά τραύματα.

Τουλάχιστον το 80% των ανθρώπων του πλανήτη εκτιμάται ότι είναι δεξιόχειρες, όμως οι περισσότεροι είναι αμφιδέξιοι (δηλαδή και αριστερόχειρες κατά περίσταση), όταν πρόκειται να εκτελέσουν μια πράξη που δεν απαιτεί ιδιαίτερες κινητικές δεξιότητες, για παράδειγμα το πάτημα του κουμπιού σε ένα ασανσέρ.

Το "σύνδρομο του ξένου χεριού", μια σπάνια νευρολογική διαταραχή κατά την οποία οι πάσχοντες παραπονιούνται για την αθέλητη χρήση των χεριών τους, είναι αυτή που ενέπνευσε τους ερευνητές να ερευνήσουν τον τρόπο που ο εγκέφαλος αποφασίζει κάθε φορά ποιο χέρι θα χρησιμοποιήσει.

Οι επιστήμονες πάντως δεν έχουν κατανοήσει ακόμα για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η "ανταγωνιστική" σχέση που διαπίστωσαν στον εγκέφαλο, αναφορικά με την ασυνείδητη απόφαση για την χρήση των χεριών.

Οι μαγνητικοί παλμοί μεταβάλλουν την ηλεκτρική δραστηριότητα στα εγκεφαλικά κύτταρα.

Αν και η νέα έρευνα περιορίστηκε στην χρήση των χεριών, θεωρητικά τα ευρήματά της σχετικά με την επίδραση των μαγνητικών ερεθισμάτων θα μπορούσαν να έχουν εφαρμογή και για άλλα είδη αποφάσεων, π.χ. αν κάποιος θα διαλέξει ένα μήλο ή ένα πορτοκάλι ή αν θα προτιμήσει μια ταινία σε σχέση με μια άλλη, όπως δήλωσε ο καθηγητής ψυχολογίας και νευροεπιστημών Ρίτσαρντ Άιβρι, ο οποίος ήταν συνυπεύθυνος για την μελέτη.

Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον εάν ένα τέτοιο πείραμα (με όλες τις δικλείδες ασφαλείας φυσικά) ήταν προσιτό, εάν δηλαδή μπορούσαμε για κάποιο χρόνο να γίνουμε αριστερόχειρες και να ζήσουμε σε ένα κόσμο που τα αντικείμενα μας "βγάζουν τη γλώσσα"...;)
Ή ίσως να εξερευνήσουμε νέες δυνατότητες πέρα από κινήσεις και ενέργειες που θεωρούμε δεδομένες και αυτόματες.:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον εάν ένα τέτοιο πείραμα (με όλες τις δικλείδες ασφαλείας φυσικά) ήταν προσιτό, εάν δηλαδή μπορούσαμε για κάποιο χρόνο να γίνουμε αριστερόχειρες και να ζήσουμε σε ένα κόσμο που τα αντικείμενα μας "βγάζουν τη γλώσσα"...;)
Ή ίσως να εξερευνήσουμε νέες δυνατότητες πέρα από κινήσεις και ενέργειες που θεωρούμε δεδομένες και αυτόματες.:)
Είναι βέβαιο πως έχουμε πολλά να μάθουμε από το "σιωπηλό" ημισφαίριο του εγκεφάλου μας, όπως έδειξε και η συγκλονιστική εμπειρία της Jill Bolte Taylor.
Οι παραπάνω μελέτη μου θύμισε κι αυτή της Saxe, για τον τρόπο που ο εγκέφαλός μας, δημιουργεί ηθικές κρίσεις... :hmm:
Η Saxe, χρησιμοποίησε μαγνητικά ερεθίσματα για να ερευνήσει εάν μπορούν αυτά να αλλάξουν τις ηθικές μας κρίσεις, τώρα βλέπουμε να επηρεάζονται και λειτουργίες όπως αυτή της χρήσης του αριστερού ή του δεξιού χεριού. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ω ναι,κι εγώ αριστερόχερας!:DΚι η Rewial ,να την καρφώσω αν δεν το ομολόγησε ήδη.:redface: Αυτά τα ψαλίδια ρε αδερφάκι μου είναι κόλαση,δεν μπορείς να κόψεις ενα κομμάτι χαρτί σαν άνθρωπος...Ομως οποιος παιζει μαζι μου ρακετες στην παραλία έχει πρόβλημα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Επίσης όταν περπατάω στο δρόμο και έρχεται κάποιος από την αντίθετη πλευρά για να τον αποφύγω στρίβω πάντα αριστερά. Δεν ξέρω γιατί αυτός στρίβει πάντα δεξιά (φταίει που είναι δεξιόχειρας μάλλον ή επειδή έχει δίπλωμα με αποτέλεσμα να καταλήγουμε συγκρουόμενα αυτοκίνητα.

Χαχα, κι εγώ το παθαίνω πολύ συχνά αυτό! Και είναι γελοίο γιατί στο καπάκι πάω από δεξιά αλλά πάει και αυτός! Άμα είναι και κανένας βιαστικός εκνευρίζεται κιόλας

Ακόμη και την τσάντα μου από τον αριστερό ώμο την κρεμάω :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Συνέπεια του αριστερού ποδιού και αριστερού χεριού ήταν να μην μπορώ να κλείσω το δεξί μάτι όταν έκλεινα το μάτι σε κάποιον. Πάντα με δυσκόλευε. Το ξεπέρασα αυτό αργότερα και μικρότερος τέσταρα στον καθρέφτη την εξυπνάδα μου και την ικανότητα να κλείνω το μάτι σε κάποια και με τα δύο

Επίσης όταν περπατάω στο δρόμο και έρχεται κάποιος από την αντίθετη πλευρά για να τον αποφύγω στρίβω πάντα αριστερά. Δεν ξέρω γιατί αυτός στρίβει πάντα δεξιά (φταίει που είναι δεξιόχειρας μάλλον ή επειδή έχει δίπλωμα, ότι και να είναι δεν συγχωρείται η βλακεία του) με αποτέλεσμα να καταλήγουμε συγκρουόμενα αυτοκίνητα. Συνήθως όταν είναι γυναίκα νεαρής ηλικίας νομίζει ότι το κάνω επίτηδες για να πιάσω κουβέντα κτλ κτλ. Που να ήξερε την αχρηστεία της και την αδυναμία να σκεφτεί ότι ο κόσμος πρέπει να λειτουργεί για τους αριστερόχειρες

Και εγώ όταν προσπερνάω κάποιον συνήθως πηγαίνω αριστερά και μπορώ να κλείσω πιο εύκολα το αριστερό μάτι! Για να κλείσω το δεξί, πρέπει πρώτα να το σκεφτώ αλλιώς δεν μπορώ να το κλείσω!

Ακόμη και την τσάντα μου από τον αριστερό ώμο την κρεμάω :confused:

Την τσάντα την κρατάω πάντα από τον αριστερό ώμο! Έτσι είναι το σωστό.- :P

Μπορώ να γράψω μόνο με το δεξί, γιατί με το αριστερό κάνω ακόμα πιο χάλια γράμματα, για την ακρίβεια μοιάζουν με ορνιθοσκαλίσματα! :P

Υπάρχει πιθανότητα να γεννήθηκα αριστερόχειρας και να με έκαναν δεξιόχειρα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Υπάρχει πιθανότητα να γεννήθηκα αριστερόχειρας και να με έκαναν δεξιόχειρα; :confused:
Αν είχε γίνει, λογικά θα το θυμόσουν. Πάντως είναι πολλοί αυτοί που υπέστησαν αυτό το μαρτύριο.

Κάπου είχα διαβάσει το εξής: Everyone is born righthanded, but only the skilled ones overcome it.
Μ' άρεσε, μου κίνησε το ενδιαφέρον. :P
Αυτό έκανα κι εγώ λοιπόν. Το ξεπέρασα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Υπάρχει πιθανότητα να γεννήθηκα αριστερόχειρας και να με έκαναν δεξιόχειρα; :confused:

Ψάξε μέσα στον εαυτό σου, βαθιά, και εξωτερίκευσε την καταπιεσμένη σου ταυτότητα. Ναι είσαι και δικιά μας, σε αυτό το σκληρό κόσμο των δεξιόχειρων, αλλά έχασες το δρόμο σου με τα χρόνια μάλλον. Προσπάθησε. Θα φτιάξουμε και θέμα, το ημερολόγιο της μεταστροφής στην αριστεροχειρία, μόνο την απεξάρτηση για κάπνισμα θα έχετε ημερολόγιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Έχει αναφερθεί ήδη
https://www.aristeroxeiras.gr/

Το μαγαζι τους, είναι στη πλατεία Κανιγγος στην Αθήνα μέσα στα πράσινα και ξεχωρίζει από μακριά.... και όταν το προτοείδα μου είχε κάνει εντύπωση που κάποιος ρίσκαρε να ανοίξει ένα τέτοιο ιδιαίτερο μαγαζι.... μπράβο τους......!!!

Για να καταθέσω κι εγώ με τη σειρά μου τι είμαι:P...... είμαι αμφιδέξια και όχι δεν είχα μαθησιακά προβλήματα....:P
Π.χ. πλέον γράφω πιο γρήγορα γραπτό κείμενο με το δεξί χέρι, αλλά φέρνω ίσες γραμμές και με το αριστερό και με το δεξί
και με φωνάζαν και ζερβοκουτάλα -χαχαχαχα!!!!- γιατί ενώ με βλέπαν να γράφω με το δεξί τα υπόλοιπα τα έκανα με το αριστερό.....
Για την ιστορία ο Λεονάρντο ντα Βίντσι μπορούσε να γράφει και με τα δυο χέρια καθώς ήταν αμφιδέξιος....

Επίσης θυμήθηκα κι ένα χαριτωμένο...κοιτούσαμε με την κολλητή μου ένα video με τον George Michael όταν είμασταν κοριτσάκια
και της λέω
αααααααα!!! είναι αριστερόχειρας!
που το κατάλαβες;;;;; με ρώτησε η φίλη μου
από το πως κουνάει τα χέρια του......δεν πείστηκε ...αργότερα όταν είδε σε μια συνέντευξή του και σε ένα άλλο video ότι έγραφε με το αριστερό του δεν το πίστευε πως το είχα υποθέσει σωστά.....:P
Πλέον ο αμφιδέξιος λέγεται και
αμφίχειρας....
Αυτά.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μου διηγείται η μητέρα μου ότι όταν πήγαινε στο δημοτικό, οι αριστερόχειρες αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα.
Η δασκάλα κρατούσε έναν χάρακα, και όταν έγραφε κάποιο παιδί με το αριστερό, του χτυπούσε το χέρι με τον χάρακα, γιατί εκείνη την εποχή το θεωρούσαν σαν δυσλεκτικό και νόμιζαν ότι με αυτό τον τρόπο θα διορθωνόταν το πρόβλημα.

Έχει να κάνει και με την πολιτική κατάσταση
.Ο ξάδελφος μου έσπασε το χέρι του όταν του κοπάνησε μια δασκάλα το χάρακα(τους μεγάλους ξύλινους) πάνω του.Είπε ότι μόνο οι συμμορίτες κομουνιστές γράφουν με το αριστερό:beating:

Εγώ πάλι την γλίτωσα επειδή γεννήθηκα μετά τον μεσαίωνα των αριστερόχειρων:P

Με το ψαλίδι είναι ρε παιδία μεγάλο πρόβλημα,αν και μετά από τόσα χρόνια χρησιμοποιώ το δεξί στο ψαλίδι και στο ποντίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ γράφω με το αριστερό αλλά το ποντίκι και το ψαλίδι το πιάνω με το άλλο χέρι. Γενικά αν προπονηθείς μπορείς να κάνεις τα πάντα και με τα 2 χέρια

O O'Sullivan γνωστός snookeristas είναι δεξιόχειρας, ξαφνικά σε ένα παιχνίδι ενώ είχε εξασφαλίσει την νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλό του άρχιζε να παίζει με το αριστερό του χέρι. Όπως δήλωσε στην συνέχεια προπονήθηκε αρκετό καιρό με το αριστερό ώστε να μπορεί να παίζει εξίσου καλά και με τα 2 χέρια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
αριστερόχειρας εδώ :redface:
εγώ είχα πρόβλημα με κάτι θρανιάκια που είχαμε στο σχολείο (ίσως έχετε δει τέτοιου τύπου θρανία), ήταν όλα δεξιόχειρα και όταν έγραφα το χέρι μου ήταν στον αέρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ουχ ναι. Ξέρω ποια λες:



(όσα βρήκα στο google, είχαν την επιφάνεια γραφής δεξιά... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Ουχ ναι. Ξέρω ποια λες:



(όσα βρήκα στο google, είχαν την επιφάνεια γραφής δεξιά... :hmm:

ακριβώς αυτά τα καταραμένα θρανία...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κι εσύ αριστερόχειρας μαρη living? :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Κι εσύ αριστερόχειρας μαρη living? :rofl:

ναιιιιιιιι, ετσι ρε γιαννη, τα καλυτερα παιδια ειμαστε:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ναιιιιιιιι, ετσι ρε γιαννη, τα καλυτερα παιδια ειμαστε:whistle:

βαλτε με και μενα στο κλαμπ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
τωρα σοβαρα κατηγορουμε την ανθρωποτητα οτι δεν "σκεφτεται" τους αριστεροχειρες επειδη δεν φτιαχνει μπρικια με το χειλος απο την αλλη? Το 90% των ανθρωπων ειναι δεξιοχειρες, σκεφτητε το οικονομικο κοστος αν ολα επρεπε να ειναι και απο τη μια και απο την αλλη, ελεος.

Να αρχισουμε να φτιαχνουμε σκαλοπατια για ολα τα υψη ανθρωπων απο 1.40 μεχρι 2.20 μην τυχων και μας πουν ρατσιστες. Ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εσύ απ' όλη τη συζήτηση αυτό κατάλαβες; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εγω ειμαι δεξιοχειρας.τις περισσοτερες κινησεις μου τις κανω με το δεξι χερι υπαρχουν ομως και καποιες εξαιρετικες περιπτωσεις που μπορει να σηκωθω στον πινακα και να γραψω με το αριστερο ή να κουραστω να γραφω με το δεξι χερι και να αρχιζω να γραφω με το αριστερο....αλλα πολυ σπανια..γενικα χρησιμοποιω πιο πολυ το δεξι μου χερι...παρ'ολα αυτα και οι δυο κολλητοι μου γραφουν με το αριστερο χερι τους..δεν εχουν καποιο προβλημα...οσον αφορα με τους καθηγητες...(δεν τους εχουν πει τιποτα δηλαδη).επισης κατι που θα ηθελα να σας ρωτησω..εχω ακουσει οτι οι αριστεροχειρες ειναι γενικα πιο εξυπνοι απ τους δεξιοχειρες...ισχυει???παντως στην δικη μου περιπτωση ο ενας απ τους δυο κολλητους μου ειναι αστερι...ο αλλος παλι .....δεν ασχολειται καν με το αθλημα....αν βρειτε καποιο σχετικο αρθρο....στειλτε το :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top