Ο "Τέλειος Άνθρωπος" του Αναρχισμού

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Η φυλή είναι ένας μόνο από τους πολλούς δομικούς λίθους του εθνικισμού και ίσως και όχι ο πιο σημαντικός. Κατά την γνώμη μου στην κορυφή βρίσκεται η αποζήτηση του αισθήματος της ασφάλειας και της σταθερότητας, του ίδιου αισθήματος που οδηγεί και στην δημιουργία των γκέτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.. Κάθε φορά που ο άνθρωπος προσπαθεί να παέι κόντρα στην φύση του, τρώει τα μούτρα του πολύ άσχημα.

...Πχ, πότε συμβαίνει κάτι τέτοιο;:redface:

Η φυλή είναι ένας μόνο από τους πολλούς δομικούς λίθους του εθνικισμού και ίσως και όχι ο πιο σημαντικός. Κατά την γνώμη μου στην κορυφή βρίσκεται η αποζήτηση του αισθήματος της ασφάλειας και της σταθερότητας, του ίδιου αισθήματος που οδηγεί και στην δημιουργία των γκέτο.

:hmm:: Μήπως, υπ' αυτή την έννοια, και το έθνος είναι ένα γκέτο, πχ τηςΝέας Τάξης πραγμάτων;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο αναρχισμός εφαρμόζεται στην πλέον καθαρή του μορφή στην ζούγκλα.

μπα,,διαφωνω..

στη ζουγκλα υπαρχει ολοκληρη κοινωνια,,νομοι...πυραμιδα τροφικη και δυναμης...

κοινως και οι ανθρωπινες κοινωνιες ζουγκλα ειναι,,απλα αλλαξανε τα οπλα με αποψεις ,οικονομικα θεματα κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η φυλή είναι ένας μόνο από τους πολλούς δομικούς λίθους του εθνικισμού και ίσως και όχι ο πιο σημαντικός. Κατά την γνώμη μου στην κορυφή βρίσκεται η αποζήτηση του αισθήματος της ασφάλειας και της σταθερότητας, του ίδιου αισθήματος που οδηγεί και στην δημιουργία των γκέτο.
Άρα θεωρείς εγγενή στην ανθρωπινη φύση την αίσθηση ότι το περιβάλλον είναι εχθρικό!
Πρόσεχε πως χρησιμοποιείς τους όρους όμως σε μια τέτοια συζήτηση γιατί "εθνικισμός" είναι κάτι πολύ πιο συγκεκριμένο από αυτό που λες.
Η αίσθηση της ασφάλειας και της σταθερότητας μπορεί να έρθει από πολύ διαφορετικές πηγές/ ομάδες: επαγγελματικές, κομματικές, ιδεολογικές, ιδεοληπτικές, θρησκευτικές. Και μοιάζει φαύλος κύκλος η αναζήτηση της ασφάλειας κόντρα στους υπόλοιπους κι όχι μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άρα θεωρείς εγγενές στην ανθρωπινη φύση την αίσθηση ότι το περιβάλλον είναι εχθρικό!

παντα υπαρχει καποιος εχθρος..

οποτε εχουμε τετοια ενστικτα,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Κανένα πλάσμα δεν γεννιέται φοβισμένο. Ούτε τα μικρά ζωάκια. Γι'αυτό άλλωστε είσαι υποχρεωμένος να το μάθεις να προστατεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κανένα πλάσμα δεν γεννιέται φοβισμένο. Ούτε τα μικρά ζωάκια.
οι ψυχιατροι και ψυχολογοι ,απο οτι εχω ακουσει δεχονται ,οτι το μωρο γεννιεται με το φοβο του θανατου,,,το φοβο μηπως μεινει μονο..

γιαυτο και κλαιει διαρκως και ζηταει φροντιδα και φαι..

γεννιομαστε με το φοβο,,πεθαινουμε με αυτον..

ως ατελη οντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

γεννιομαστε με το φοβο,,πεθαινουμε με αυτον..

ως ατελη οντα..

Ε, λοιπόν, ακριβώς και γι' αυτό προτείνεται, να βαφτιζόμαστε στην αγάπη Ιησού Χριστού, στην τελείωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να βαφτιζόμαστε στην αγάπη Ιησού Χριστού, στην τελείωση!
στην ελπιδα για τελειωση..!

αλλωστε η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
στην ελπιδα για τελειωση..!

αλλωστε η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια..;)

Νομίζω της τελείωσης προηγείται η αγάπη και ούτε καν η πίστη, πόσο μάλλον η ελπίδα:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Cat

Νεοφερμένος

Η Red Cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Επομένως, ένας Νόμος, που θα απηχούσε το θέλημα της πλειοψηφίας, που θα ήταν απαλλαγμένος από το σπόρο της εξουσιαστικής βίας, θα επέφερε ασφαλώς μια δραματική αλλαγή του σκηνικού.
Μπα.. Νομοι που απηχουν το θελημα της πλειοψηφιας κατα διαβολικη συμπτωση εχουν αυτο της μειοψηφιας για πτυελοδοχειο. Και πως θα υπαρξουν τετοιοι νομοι υπο το παρον συστημα που, οπως συμφωνησαμε πριν, δημιουργει το ιδιο βια μεσα απο την οργανωση του, η οποια περιλαμβανει και το δικαστικο παρακλαδι που ασχολειται με νομους;

Ωστόσο, πάντοτε υπάρχουν και οι λύκοι και γι' αυτό σε όλες τις κοινωνίες, ακόμη και στα λίκνα του πρωτόγονου αναρχισμού, ήταν αναγκαίος ο Νόμος. Η εφαρμογή όμως του οποιουδήποτε Νόμου εμπεριέχει υποχρεωτικά ένα ποσοστό βίας, εφόσον υπάρχει το ενδεχόμενο καταδίκης. Ποια θα ήταν άραγε η αναγκαία συνθήκη, που θα συγκρατούσε αυτή τη βία σε επίπεδο που να μη γίνει σιγά σιγά εξουσιαστική; :hmm:
Ισως επιλεγοντας λιγο πιο προσεκτικα τους θεσμους που θα επιτηρουν την εφαρμογη των νομων; Ενδεχομενως φροντιζοντας ωστε να μην δημιουργουνται δυναμεις τυφλες, που εχουν ως αυτοσκοπο την υπακοη, αλλα προτιμωντας μεθοδους απομονωσης ζημιογονων συμπεριφορων εν τη γενεσει τους και απο το ιδιο τους το περιβαλλον;

Κατά συνέπεια, αυτά που γράφεις από μόνα τους, δεν οδηγούν σε Αναρχισμό, αλλά στην καλύτερη περίπτωση σε έναν Ανθρωπιστικό Σοσιαλισμό.
Απλα, θελησα να τονισω πως ο ανταγωνισμος δεν ειναι πανακεια απο τη μια αλλα και δεν απορριπτεται συλληβδην ουτε και απο τον αναρχισμο απο την αλλη. Φυσικα και υπαρχουν πολλοι δρομοι που οδηγουν στη Ρωμη!:D

Ο Αναρχισμός έχει αποδειχτεί ότι μπορεί να είναι βιώσιμα εφαρμόσιμος, όμως κυρίως σε μικρές κοινότητες, με νομαδική-κυνηγετική φύση, όπως αυτές των Ινδιάνων, ή έστω με αγροτική βάση, σε περίπτωση κοινοκτημοσύνης της γης, όπως στο σύγχρονο παράδειγμα της Μαριναλέδα. Το ζήτημα είναι εάν μπορεί να εφαρμοστεί σε κοινωνίες με ανεπτυγμένη βιομηχανία κι εμπόριο, η οποία θα πρέπει να παράγει υψηλή επιστημονική έρευνα και γνώση κλπ.
Μέχρι λοιπόν να βρεθεί τούτο το χαμένο Ιερό Δισκοπότηρο του Αναρχισμού, δηλαδή μια αξιόπιστη πρόταση εφαρμογής μιας τέτοιας ιδεολογίας σε ευρεία κλίμακα, θεωρώ ότι ο Αναρχισμός θα παραμείνει κάτι σαν την Χαμένη Τσιμπόλα των θρύλων των κονκισταδόρες, με τους δρόμους στρωμένους με χρυσάφι, να σαγηνεύει τα μυαλά των κυνηγών του Ονείρου.
Καλα, δεν ειμαι και Τοσο ουτοπιστρια πια..:P
Γιατι να μην ειναι εφαρμοσιμος σε ευρυτερο πεδιο; Βασικα, φανταζομαι τον αναρχισμο κατι σαν την υλικη εκδοχη του διαδικτυου, πολλοι κομβοι, δεκτες και δοτες ταυτοχρονα, που συμβαλλουν στη συνολικη δομη, χωρις να αποκτουν εξουσια επανω σε αλλους, αλλα εχοντας εξουσια αρκετη για να ειναι ελευθεροι και ικανοι να προστατευτουν..

Θα σου δώσω την απάντηση που μου είχε δώσει παλιά ένας αναρχικός. Τον είχα ρωτήσει αν συμφωνεί με τους μπαχαλάκηδες που καίνε περίπτερα και μου είπε, "κοίτα να δεις, σε ένα κίνημα δεν είναι όλοι συνειδητοποιημένοι, υπάρχουν και τα χουλιγκάνια", "Εγώ όμως", λέει, "δεν υπάρχει περίπτωση να πω σε κανένα τι να κάνει και τι όχι. Αν είναι μαλάκας, θα απομονωθεί από μόνος του".
Κοινώς, ούτε οι σκοτωμοί μου αρέσουν, ούτε οι σφαγές. Αν όμως βρεθεί ένας Λίβυος πολεμιστής και κόψει τη βρωμερή κεφάλα του Καντάφι, δεν πρόκειται να τον κατηγορήσω - και μη σου πω ότι μπορεί και να το γλεντίσω ανοίγοντας ένα καλό μπουκάλι κρασί! :smoke:
Holy shit, μονο εγω διακρινω τις -αμυδροτατες, οφειλω να ομολογησω- διαφορες μεταξυ Κανταφι και περιπτεραδων;:sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Επανέρχομαι, ύστερα απο μακρά απουσία από το φόρουμ αυτό.
Γνωρίζω ότι δεν έλειψα σε κανέναν - ακριβώς όπως γνωρίζω κι ότι πολλοί χάρηκαν με την απουσία μου.
Όπως ο αγαπητός φίλος, του οποίου τη δημοσίευση παρέθεσα παρακάτω:


Σιγά μην κάνουμε διάλογο με φασίστες, εθνικοσοσιαλιστές και πορωμένους παππάδες. Πολεμική μέχρι τελικής πτώσεως :boxing: κι όποιος αντέξει! :strong:
Είναι πολύ τραγικό για την ίδια την "αριστερά" να χρησιμοποιεί μεθόδους που αποδίδει μόνον στην ακροδεξιά.
Είμαι πολύ περίεργος να δω τις αντιδράσεις των "διαλλακτικών" και "ανθρωπιστών" αριστερών όταν κάποιος τους φιμώσει ανάλογα.
Υποθέτω ότι θα ωρύονταν περί φασισμού της ακροδεξιάς κ.τ.λ.
Να υπενθυμίσω στον φίλτατο "ακτιβιστή" ότι συλλογικές ευθύνες χρέωναν οι Ναζί σε αρκετές ομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Επανέρχομαι, ύστερα απο μακρά απουσία από το φόρουμ αυτό.
Γνωρίζω ότι δεν έλειψα σε κανέναν - ακριβώς όπως γνωρίζω κι ότι πολλοί χάρηκαν με την απουσία μου.
Όπως ο αγαπητός φίλος, του οποίου τη δημοσίευση παρέθεσα παρακάτω:



Είναι πολύ τραγικό για την ίδια την "αριστερά" να χρησιμοποιεί μεθόδους που αποδίδει μόνον στην ακροδεξιά.
Είμαι πολύ περίεργος να δω τις αντιδράσεις των "διαλλακτικών" και "ανθρωπιστών" αριστερών όταν κάποιος τους φιμώσει ανάλογα.
Υποθέτω ότι θα ωρύονταν περί φασισμού της ακροδεξιάς κ.τ.λ.
Να υπενθυμίσω στον φίλτατο "ακτιβιστή" ότι συλλογικές ευθύνες χρέωναν οι Ναζί σε αρκετές ομάδες.

Τι ζόρι τραβάς τώρα εσύ με μένα αδερφέ μου; Κάνε μας τη χάρη.... :devil:

Ποιος αριστερός φίμωσε ποιον φασίστα; Ορίστε εδώ είσαι, ελεύθερος να διαλλαλάς την αμπελοσοφία σου! Σε πείραξε κανείς;

Μου επιτρέπεις το δικαίωμα να κάνω διάλογο με όσους γουστάρω ή θα μου το κόψεις κι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μην αρπάζετε κι αρπάζεστε τόσο εύκολα, αγαπητέ.
Οι Αμερικανοί έχουν μια έκφραση:
If you can't stand the heat, stay out of the Kitchen.
Aν δεν μπορείτε να συζητάτε, πάτε στα βουνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν όντως υπάρχουν ακόμα άτομα τα οποία πιστεύουν στην απλούστευση "ο τέλειος άνθρωπος του αναρχισμού".
Τα δείγματα των τελευταίων χρόνων δείχνουν πολλά για το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Βαριέμαι να διαβάζω 8 σελίδες κατεβατά,αλλά για να απαντήσω στον τίτλο του thread,όχι,η ύπαρξη μιας αναρχικής κοινωνίας,δεν προϋποθέτει "τέλειους" ανθρώπους.Κάτι τέτοιο αντιβαίνει στην ίδια λογική της κοινωνικής οργάνωσης,είναι ένα logical fallacy.Ακριβώς επειδή δεν είμαστε τέλειοι,δημιουργούμε κοινωνικά συστήματα,ώστε να υπάρχει καλύτερο regulation στις σχέσεις μεταξύ μας και να εξυπηρετούμε όσο καλύτερα μπορούμε τις ανάγκες μας.Αν ήμασταν τέλειοι,θα μπορούσαμε να ζήσουμε σε κάθε σύστημα,ακόμα και ο ναζισμός π.χ. would have worked.Οι νομοθέτες θα ήταν διορατικοί enough ώστε να μη θεσπίζουν ηλίθιους νόμους που είναι φύσει αδύνατο να εφαρμοστούν και δεν έχουν νόημα σε οποιοδήποτε σύστημα και οι εναπομείναντες λογικοί (π.χ. για την προστασία της ανθρώπινης ζωής κλπ) θα υπήρχαν απλά στα χαρτιά,αφού ως "τέλειοι" θα ήμασταν όλοι τόσο γαμάτοι χαρακτήρες ώστε να μπορούμε να ισορροπούμε ανάμεσα στο ατομικό και το κοινωνικό καλό χωρίς κανένα πρόβλημα.Ακριβώς επειδή κάτι τέτοιο είναι ουτοπία,we apply διάφορες φιλοσοφίες στην κοινωνία ώστε να συνυπάρχουμε πιο αρμονικά.Μια απ'αυτές,είναι και η αναρχία.Για την επικράτησή της,η αναρχία χρησιμοποιεί μια απλή εμπειρική αρχή που υπάρχει εδώ και αιώνες:"Χρησιμοποιώ μια μέθοδο,επειδή μου φέρνει αποτελέσματα και δεν ξέρω κάποια άλλη,που να φέρνει καλύτερα.Αν μου δείξεις μια νέα μέθοδο,για την οποία μου αποδείξεις ότι είναι περισσότερο αποτελεσματική απ'την αντίστοιχη μέθοδο που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα,θα την υιοθετήσω".That's progress;απ'τη στιγμή που κάτι γίνεται γνωστό στο κοινό,είτε αποδεικνύεται καλύτερο απ'το ήδη υπάρχον και υιοθετείται (π.χ. δημοκρατία),οπότε το παλαιότερο που το αντιστοιχεί becomes history,είτε αποδεικνύεται χειρότερο οπότε σιγά σιγά χάνεται (π.χ. κομμουνισμός).Εκεί πατάει και η αναρχία.Βασίζεται απλά στον αμοιβαίο αλτρουισμό,ο οποίος υπάρχει ήδη στην καθημερινότητά μας (π.χ. αγοραπωλησίες,"ανταλλαγές",I give you this,you give me that),τον οποίο προσπαθεί να επεκτείνει περισσότερο,θεωρώντας ότι μπορούμε να υπηρετήσουμε καλύτερα τα συμφέροντά μας με τη συνεργασία,παρά με τον ανταγωνισμό,καθώς έχουμε περισσότερα κοινά απ'ότι διαφορά.Το ότι η αναρχία είναι ανεξάρτητη απ'το επίπεδο μιας κοινωνίας γίνεται εύκολα αντιληπτό,από ορισμένες εφαρμογές της,οι οποίες έγιναν σε κοινωνίες less advanced than us και πέτυχαν:
Tortuga (16ος αι.-καταπνίγηκε απ'τον ισπανικό στόλο και αποτελούνταν από...πειρατές!!!)
Ισπανικός εμφύλιος '36-'39 (οργανωτική και δομική επιτυχία των αναρχικών κολλεκτίβων,καταστράφηκαν απ'τον στρατό του Φράνκο):

EZLN (οι κοινότητες των ιθαγενών μέχρι και σήμερα επιβιώνουν αυτόνομα):


Αυτοοργανωμένα εργατικά συμβούλια (Σόβιετ),μέχρι τη διάλυσή τους απ'τον Λένιν
Kulon Progo (αγρότες που μέχρι και σήμερα ζουν αυτόνομα στη γη τους)
Αυτοδιαχειριζόμενα εργοστάσια απ'τους ίδιους τους εργάτες στην Αργεντινή (π.χ. Zanon):

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποιος αριστερός φίμωσε ποιον φασίστα;
να παει ο αδωνις στο πανεπιστημιο να κανει διαλεξη..


δεν θα τον φιμωσει κανεις ε?

μονο του εχουνε καψει το μαγαζι 15 φορες..

δεν συμφωνω με τον μπουμπουκο στα περισσοτερα
αλλα οχι να κοροιδευομαστε,,οτι οι αναρχικοι και αριστεροι δεν φιμωνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
να παει ο αδωνις στο πανεπιστημιο να κανει διαλεξη..


δεν θα τον φιμωσει κανεις ε?

μονο του εχουνε καψει το μαγαζι 15 φορες..

δεν συμφωνω με τον μπουμπουκο στα περισσοτερα
αλλα οχι να κοροιδευομαστε,,οτι οι αναρχικοι και αριστεροι δεν φιμωνουν..

-Κατ' αρχή: Ο Άδωνις είναι φασίστας;
- Ως αυτοαποκαλούμενος "αριστερός" λέω, πως, όταν με πράξεις ή παραλείψεις φιμώνω κάποιον, δεν είμαι ούτε αναρχικός ούτε αριστερός:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καθε φανατικος φιμωνει τον αλλον..

στα μμε συχνα πχ φιμωνονται αποψεις δεξιες κυριως,,αλα τωρα και αριστερες,,γενικα ποια φιμονεται οτιδηποτε ειναι κοντρα στο μνημονιο το Γιωργακη κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Cat

Νεοφερμένος

Η Red Cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Είναι πολύ τραγικό για την ίδια την "αριστερά" να χρησιμοποιεί μεθόδους που αποδίδει μόνον στην ακροδεξιά.Είμαι πολύ περίεργος να δω τις αντιδράσεις των "διαλλακτικών" και "ανθρωπιστών" αριστερών όταν κάποιος τους φιμώσει ανάλογα.Υποθέτω ότι θα ωρύονταν περί φασισμού της ακροδεξιάς κ.τ.λ.Να υπενθυμίσω στον φίλτατο "ακτιβιστή" ότι συλλογικές ευθύνες χρέωναν οι Ναζί σε αρκετές ομάδες.
Aυτο ειναι γνωστη αντιφαση της ιδεας της πολυπολιτισμικοτητας και του ανθρωπισμου, οτι δηλαδη εντελει ειναι διαλλακτικες σε ιδεες ή τμηματα ιδεων (πολιτισμων, ατομων, οτιδηποτε) που ειναι εξισου εναλλακτικες, δηλαδη ιδιες με αυτες που εξεταζουμε, αρα δεν ειναι και πολυ ανοιχτες στο διαφορετικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top