Ψυχολογία vs Ψυχιατρική

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Η κατάθλιψη θεωρείται από τους ειδικούς σαν "γρίπη του μυαλού". Όπως λοιπόν και ο παθολόγος σου γράφει μια αντιβίωση για το συνάχι, έτσι και οι εν λόγω γιατροί σου γράφουν τα εκάστοτε φάρμακα για το μυαλό.
Και πίστεψε με, επειδή ήμουν εκεί και γύρισα, δεν υπάρχει πιο δύσκολο πράγμα από το να προσπαθήσεις να κοντρολάρεις το μυαλό σου, όταν αυτό αρχίζει να τρέχει ανεξέλεγκτα.

Δεν λέω κάτι αντίθετο και σίγουρα και οι 2 σας ξέρουν περισσότερα πράγματα απο εμένα. Απλά μιλάω για απλές μορφές κατάθληψης, ακόμα και εκεί είναι αναγκαία τα φάρμακα? Εγω γενικά είμαι κατά των φαρμάκων για ψίλου πήδημα φυσικά δεν λέω για την περίπτωση σου helen. Απλα με ένα φτάρνισμα πάς στον γιατρό και φορτώνει τον οργανισμός σου με χίλια δυο, φαντάσου τον "γιατρό" που γράφει τα ψυχοφάρμακα σαν καραμέλες πόσο κακό μπορεί να κάνει. Vkey να κάνεις ένα topic με το ψυχογράφημα και τον χαρακτήρα του καθένα σε ένα διαφορέτικό post εγώ πάντως δέχομαι να είμαι ο πρώτος σου ασθενής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
I am a future psychologist :(

Το θυμάμαι βρε... πρώτη μέρα στο e-steki είχες αναλύσει το nickname μου ;)

Don't take it personally, you know i like you!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Δεν λέω κάτι αντίθετο και σίγουρα και οι 2 σας ξέρουν περισσότερα πράγματα απο εμένα. Απλά μιλάω για απλές μορφές κατάθληψης, ακόμα και εκεί είναι αναγκαία τα φάρμακα? Εγω γενικά είμαι κατά των φαρμάκων για ψίλου πήδημα φυσικά δεν λέω για την περίπτωση σου helen. Απλα με ένα φτάρνισμα πάς στον γιατρό και φορτώνει τον οργανισμός σου με χίλια δυο, φαντάσου τον "γιατρό" που γράφει τα ψυχοφάρμακα σαν καραμέλες πόσο κακό μπορεί να κάνει. Vkey να κάνεις ένα topic με το ψυχογράφημα και τον χαρακτήρα του καθένα σε ένα διαφορέτικό post εγώ πάντως δέχομαι να είμαι ο πρώτος σου ασθενής!

Δεν διαφωνώ μαζί σου, ότι πολλοί έχουν τα φάρμακα καραμέλες, και καλό είναι να μην είμαστε τόσο ευκολόπιστοι, για οποιαδήποτε περίπτωση ασθένειας, παθολογική ή μη. Πάντως νομίζω, ότι αυτού του είδους οι γιατροί (ψυχογιατροι εν ολιγοις) αν και εφόσον δεν προκειται περί τσαρλατάνου, δεν το έχουν τόσο καραμέλα το ψυχοφάρμακο. Ο δικός μου ο γιατρός (επειδή μόνο για μένα μπορώ να μιλήσω) το έψαξε παρα πολύ προτού καταλήξει και στο φάρμακο και στη δοσολογία.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Απλά μιλάω για απλές μορφές κατάθληψης, ακόμα και εκεί είναι αναγκαία τα φάρμακα?

Υπάρχουν πολλές μορφές κατάθλιψης που ορίζονται σύμφωνα από κάποια κριτήρια...Ένα σημαντικό κριτήριο είναι το χρονικό διάστημα το οποίο κρατάει...κι εδώ μιλάω μόνο για κατάθλιψη...Όλοι μας έχουμε περάσει από κατάθλιψη αλλα σε ποιο light ας το πούμε μορφές που δεν κρύβουν κάποιο ιδιαίτερο κίνδυνο για την υγεία ....Πωπώ θα με βάλλεται να ξεθάψω τις σημειώσεις μου από την κλινική ψυχολογία στο τέλος 8)


Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Vkey να κάνεις ένα topic με το ψυχογράφημα και τον χαρακτήρα του καθένα σε ένα διαφορέτικό post εγώ πάντως δέχομαι να είμαι ο πρώτος σου ασθενής!


xaxaxa...λες;Δεν είναι κακό!Από ποιον να αρχίσω; ο.κ από εσένα αλλα... 8) Θα πληρώνομαι με την ώρα ε;να βγάλλω κι εγώ κάτι :tongue:

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το θυμάμαι βρε... πρώτη μέρα στο e-steki είχες αναλύσει το nickname μου ;)

Don't take it personally, you know i like you!

Ουπς...ναι...με το που είχα μπει!αχ...τι μου θύμισες 8) Νευροψυχολογία έδινα τότε...χιχιχιχιχι....Πάντως εσύ δεν έχεις παράπονο, ένα ψυχογράφημα στο έκανα 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν διαφωνώ μαζί σου, ότι πολλοί έχουν τα φάρμακα καραμέλες, και καλό είναι να μην είμαστε τόσο ευκολόπιστοι, για οποιαδήποτε περίπτωση ασθένειας, παθολογική ή μη. Πάντως νομίζω, ότι αυτού του είδους οι γιατροί (ψυχογιατροι εν ολιγοις) αν και εφόσον δεν προκειται περί τσαρλατάνου, δεν το έχουν τόσο καραμέλα το ψυχοφάρμακο. Ο δικός μου ο γιατρός (επειδή μόνο για μένα μπορώ να μιλήσω) το έψαξε παρα πολύ προτού καταλήξει και στο φάρμακο και στη δοσολογία.....

Το βασικό είναι ότι τώρα είσαι καλά! :console: . Όλα τα αλλα δεν έχουν ιδιαιέτερη σημασία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Το βασικό είναι ότι τώρα είσαι καλά! :console: . Όλα τα αλλα δεν έχουν ιδιαιέτερη σημασία!


Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ministry - the mind is a terrible thing to taste :exclamati
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το θυμάμαι βρε... πρώτη μέρα στο e-steki είχες αναλύσει το nickname μου ;)

Don't take it personally, you know i like you!

το δικό μου δεν το έχεις αναλύσει!!
Μήπως ήρθε η ώρα για μια αναλυσούλα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
το δικό μου δεν το έχεις αναλύσει!!
Μήπως ήρθε η ώρα για μια αναλυσούλα???

Μόλις η ψυχολόγος ηρεμίσει γιατί έχει το δημόσιο έχει και την γραμματεία της πρώην σχολής της...ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΟΥ!:mad17::rant:>:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,322 μηνύματα.
Πάντως τον ψυχολόγο τον εμπιστεύομαι απόλυτα....

ΕΙΔΙΚΑ στην ελλαδα οι ψυχολογοι ειναι απιστευτα υποβιβασμενοι. Δεν φταινε οι ιδιοι βεβαια αλλα ενα κραμα του ελληνα που "ξερει" καλυτερα και της νομοθεσιας που δεν επιτρεπει στου ψυχολογους να κανουν DSM διαγνωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Απαγορεύονται οι DSM διαγνώσεις; Απίστευτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ερμμμμμ.... Τι είναι οι DSM διαγνώσεις? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ερμμμμμ.... Τι είναι οι DSM διαγνώσεις? :redface:

Πολύ γενικά είναι μια σελίδα που καταγράφει τα κριτήρια της οποιαδήποτες ψυχολογικής ασθένιας βάση των οποίων γίνεται η κάθε διάγνωση....Το DSM για κάθε ασθένεια έχει υποδιαιρέσεις π.χ. Κατάθλιψη με κριτήρια DSMI, DSMII, DSMIIΙ κ.λ.π. και βέβαια καταγράφει και τις εξαιρέσεις....Ώστε βάση αυτή της διάγνωσης ο ψυχολόγος να κινηθεί ανάλογα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλα και αυτό γιατι απαγορεύεται? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ιδέα δεν έχω..προσωπικά δεν ήξερα ότι απαγόρευονταν :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Και οι δυο επιστήμες είναι σημαντικές και χρήσιμες...και προσωπικά αν χρειάζονταν να πάω είτε σε ψυχολόγο είτε σε ψυχίταρο θα πήγαινα χωρίς τον παραμικρό ενδοιασμό.Βέβαια...όταν με παίρνει απο κάτω...η συζήτηση με κάποιους φίλους και η επαφή μου με τις παρέες μου...είναι το καλύτερο φάρμακο...(και με αυτό δεν θέλω να υποβιβάσω τη σοβαρότητα μιας κατάστασης που τυχόν πέρασαν ή περνούνε άλλοι άνθρωποι).
Παρόλα αυτά...και οι δυο επίστημες έχουν ακόμα πολύ δρόμο...και τελικά στα σημαντικά ψυχιατρικά προβλήματα δεν δίνουν ακόμα οριστική λύση (σχιζοφρένεια) ή πολλές φορές οι θεραπείες τους είναι χρονοβόρες ίσως και ισόβιες χωρίς εκ των προτέρων να σου διασφαλίζουν πάντοτε την πλήρη ίαση.
Υπάρχουν ακόμα πολλά που αγνοούμε γύρω απ τον εγκέφαλο και υπάρχει απ την άλλη πλευρά και ένα εξαιρετικά νοσογόνο κοινωνικό περιβάλλον που είναι ικανό να μεταμορφώσει μια ευαισθησία σε σημαντική ψυχιατρική νόσο.Νομίζω οτι σε γενικές γραμμές....πρέπει να δώσουν πολλές μάχες και οι δυο επιστήμες ώστε να προσφέρουν ουσιαστικότερη βοήθεια στον ασθενή απο κάποια χαπάκια ή απο ατέλειωτες συνεδρίες συζητήσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Λοιπόν απαντάω στο θέμα με τις προσωπικές γνώσεις και εμπειρίες.
Ο πατέρας μου είναι νοσοκόμος στον ψυχιατρικό τομέα του κρατικού νοσοκομείου "Άγιος Παντελεήμον" Νικαίας, και γνωρίζω αρκετούς γιατρούς απο εκεί. Η ψυχιατρική είναι καινούργιος κλάδος της ιατρικής και έχουν αρχίσει να μεταφέρονται ασθένειες απο άλλους κλάδους (π.χ. παθολογία) στην ψυχιατρική. Τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα απο ότι τα παρουσιάζω. Ένας ψυχολόγος ειναι κυριολεκτικά άχρηστος σαν επάγγελμα (με το συμπάθειο) γιατί ακριβώς την δουλειά του κάνει και ο ψυχίατρος για να βγάλει μια διάγνωση... Μόνο που ο ψυχολόγος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ να γράψει φάρμακα στον ασθενή (αμα τον κουράρει και βγάλει διάγνωση οτι είναι ψυχικά άρρωστος πρεπει να τον παραπέμψει σε ψυχίατρο)

[Για του στραβού το δίκιο να πω πως ψυχολόγοι μπορούν να βρουν και δουλειά ως κοινωνικοι λειτουργοί κ.τ.λ.]

Έχω παρακολουθήσει διάγνωση ασθενούς αρκετές φορές και μπορώ να σας πω πως η συζήτηση είναι χειμμαρώδης.. μερικές φορές δεν χρειάζεται καν και φαρμακευτική αγωγή.

Τέλος θέλω να πω πως η νέα μάστιγα του αιώνα είναι οι ψυχικές ασθένειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos:
Λοιπόν απαντάω στο θέμα με τις προσωπικές γνώσεις και εμπειρίες.
Ο πατέρας μου είναι νοσοκόμος στον ψυχιατρικό τομέα του κρατικού νοσοκομείου "Άγιος Παντελεήμον" Νικαίας, και γνωρίζω αρκετούς γιατρούς απο εκεί. Η ψυχιατρική είναι καινούργιος κλάδος της ιατρικής και έχουν αρχίσει να μεταφέρονται ασθένειες απο άλλους κλάδους (π.χ. παθολογία) στην ψυχιατρική. Τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα απο ότι τα παρουσιάζω. Ένας ψυχολόγος ειναι κυριολεκτικά άχρηστος σαν επάγγελμα (με το συμπάθειο) γιατί ακριβώς την δουλειά του κάνει και ο ψυχίατρος για να βγάλει μια διάγνωση... Μόνο που ο ψυχολόγος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ να γράψει φάρμακα στον ασθενή (αμα τον κουράρει και βγάλει διάγνωση οτι είναι ψυχικά άρρωστος πρεπει να τον παραπέμψει σε ψυχίατρο)

[Για του στραβού το δίκιο να πω πως ψυχολόγοι μπορούν να βρουν και δουλειά ως κοινωνικοι λειτουργοί κ.τ.λ.]

Έχω παρακολουθήσει διάγνωση ασθενούς αρκετές φορές και μπορώ να σας πω πως η συζήτηση είναι χειμμαρώδης.. μερικές φορές δεν χρειάζεται καν και φαρμακευτική αγωγή.

Τέλος θέλω να πω πως η νέα μάστιγα του αιώνα είναι οι ψυχικές ασθένειες.

Συμφωνώ με όλα αυτά που γράφεις απλώς θέλω να διευκρινήσω κάτι που πρέπει όλοι να το έχουμε κατα νού κι ίσως περισσότερο αυτοί που υποφέρουν απο μια ασθένεια.Όπως το σώμα μας έχει κάποιες αντοχές και κάποιους αμυντικούς μηχανισμούς για να αυτοπροστατεύεται το ίδιο συμβαίνει και με τον ψυχικό μας κόσμο.Όταν το περιβάλλον γίνεται προκλητικό για την υγίεια μας τότε ο οργανισμός κινητοποιεί (ίσως και σε υπερβολικό βαθμό) τις άμυνες του και έτσι ο πυρετός ή η αλλεργία που ηχούν στα αυτιά μας σαν προβλήματα δεν είναι τίποτα άλλο απο τέτοιες άμυνες και στην τελική αποδεικνύουν πόσο καλά θωρακισμένο είναι το σώμα μας.Η ψυχική ασθένεια δεν είναι τίποτα άλλο απο μια σειρά απο ψυχικές άμυνες που προασπίζουν τον ψυχισμό μας (με τις προδιαγραφές που έχει για τον καθένα αυτός) απ την απειλή κατάρρευσης σε ένα "επικίνδυνο" περιβάλλον.Παρότι δημιουργούν προβλήματα τέτοιες καταστάσεις...δεν παύουν να είναι μια απόδειξη του πόσο εξαιρετικά "οπλικά συστήματα" διαθέτουμε και ευαίσθητα ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos:
Μόνο που ο ψυχολόγος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ να γράψει φάρμακα στον ασθενή
Μήπως αυτό είναι θετικό μιας και θα προσπαθήσει να κάνει ότι μπορεί με την συζήτηση ενώ ο ψυχιάτρος θα δώσει πολύ πιο εύκολα φάρμακα;

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος μπορεί να δώσει κάποια φάρμακα αλλά δεν μπορεί να δώσει ΟΛΑ τα φάρμακα που μπορεί να δώσει ο ψυχιάτρος (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μήπως αυτό είναι θετικό μιας και θα προσπαθήσει να κάνει ότι μπορεί με την συζήτηση ενώ ο ψυχιάτρος θα δώσει πολύ πιο εύκολα φάρμακα;

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος μπορεί να δώσει κάποια φάρμακα αλλά δεν μπορεί να δώσει ΟΛΑ τα φάρμακα που μπορεί να δώσει ο ψυχιάτρος (!)

Aπ'όσο ξέρω ο ψυχολόγος μπορεί όντως να δώσει φάρμακα...Και οι δύο επιστήμες είναι καινούριες κι έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top