Ζωή στην επαρχία

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
στα χωρια ζουνε πιο πολλα χρονια χαντερ γιατι εκει εχουν δικο τους μπαξε με τα ζαρζαβατικα τους και δικες τους κοτες και ζωα... ολα υγιεινα... χωρις φαρμακα και τα σχετικα. γι αυτο εχουν μακροζωια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
στα χωρια ζουνε πιο πολλα χρονια χαντερ γιατι εκει εχουν δικο τους μπαξε με τα ζαρζαβατικα τους και δικες τους κοτες και ζωα... ολα υγιεινα... χωρις φαρμακα και τα σχετικα. γι αυτο εχουν μακροζωια.;)

κι αυτό παίζει 100%

αλλά είναι και ο καθαρός αέρα, η έλλειψη άγχους, ο σωστότερος ύπνος... πράγματα που φαίνονται μικρά αλλά αθροιστικά είναι πολύ σημαντικά για την υγεία μας. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το α δεν με απασχολεί, είναι πάντα εύκολο να κανονίσεις να πας σ/κ στην Αθήνα και να κάνεις/δεις/ψωνίσεις ό,τι θέλεις. Το β είναι τρελό πακέτο, ιδίως για την Ήπειρο που λες, η οποία είναι το γεωγραφικό διαμέρισμα με την μεγαλύτερη ανεργία! :(

Πάντως κι εγώ δεν σκέφτομαι να πάω σε χωριό, κάτι σε μικρή πόλη είχα στο νου μου πάντα :)
Αναλόγως και με τις επαγγελματικές ευκαιρίες που αναζητά κανείς.
Πρόσφατα, ένας πολύ κολητός μου και συνάδελφός σου, αποφάσισε να κλείσει το γραφείο του στην Αθήνα και να έρθει μόνιμα στην Πάτρα, ανοίγοντας γραφείο όμως σε μια πολύ μικρότερη πόλη 20 χιλιόμετρα από την Πάτρα.

σίγουρα... απλά εννοώ τις ελλείψεις σε νοσοκομεία και γιατρούς...

(εγώ δεν το εξέφρασα σωστα... βαριέμαι να γράψω σήμερα :P )


Δεν υπάρχουν παντού ελλείψεις από γιατρούς και γενικότερα νοσοκομειακή περίθαλψη. Μόνο στα πολύ πολύ μικρά και απομωνομένα μέρη.
Αντιθέτως, τα απλά περιστατικά εξυπηρετούνται πολύ πιο γρήγορα και πιο ανθρώπινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
σίγουρα... απλά εννοώ τις ελλείψεις σε νοσοκομεία και γιατρούς...

(εγώ δεν το εξέφρασα σωστα... βαριέμαι να γράψω σήμερα :P )

Βρε Τζι, δεν σκέφτομαι να πάω και στην κάτω Ραχούλα!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ημουν σ'αυτο το διλημμα μεχρι ν'αρχισω να δουλευω..Τωρα ειμαι σιγουρη οτι θελω να φυγω απο δω. Δεν αντεχονται οι ρυθμοι της Αθηνας, δεν αντεχω να κανω 3 ωρες στους δρομους για να παω στη δουλεια μου, και δεν αντεχω που ζουμε ολοι για το Σαββατοκυριακο. Δεν μπορω να βλεπω γυρω μου στραβωμενες φατσες το πρωι, και μου τη σπαει περισσοτερο που γινομαι κι εγω ετσι. Οι εκδηλωσεις κι ολες οι επιλογες σιγουρα θα μου λειψουν, αλλα προτιμω να ειμαι καλα ψυχολογικα, παρα να βλεπω 2 εκθεσεις παραπανω και στο τελος της μερας να σκεφτομαι οτι ειμαι ενα ρομποτακι που δουλευει και κοιμαται για να ναι ξεκουραστο για την επομενη μερα στη δουλεια.

Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις δέκα ανθρώπους θέλετε να φύγετε από την Αθήνα, και οι δέκα θα σου πουν ναι, αλλά υπό όρους. Να πάρουμε μαζί μας ό,τι καλό έχουμε εδώ, να έχουμε δουλειά, να πηγαίνουμε στα στέκια μας, στα μπουζούκια ο άλλος και και και... Είναι φαντασίωση, όχι επιθυμία, αλλιώς η Αθήνα ήδη θα είχε αδειάσει. 'Ολοι θέλουν να φύγουν από την Αθήνα αλλά κατά βάθος κανείς δεν θα μπορέσει να προσαρμοστεί στην ζωή στην μικρή πόλη ή σε ένα χωριό. Και έγραψες ότι οι ρυθμοί της Αθήνας είναι γρήγοροι ? Δεν το βλέπω. Είναι ρυθμοί χελώνας σε σχέση με άλλες μεγαλουπόλεις. Το ότι αργεί το λεοφωρείο ή ότι θες 3 ώρες να πας στη δουλειά σου είναι μια από τις αποδείξεις ότι σ'αυτή την πόλη όλα κινούνται με αργούς ρυθμούς. Η αργοπορία σε ενοχλεί κατά βάθος, όχι η ταχύτητα. Αυτό κάνει τους ανθρώπους που ζουν εδώ να υποφέρουν. Ευγένεια και τρόπους φυσικά δεν θα τους βρεις ούτε και σε άλλες πόλεις, χοντράνθρωποι θα υπάρχουν παντού. Κι εγώ έχω πει πολλές φορές ''σ'αυτή την πόλη ποτέ πια, εγώ θα ζω στην ερημιά να ανασαίνω άγρια μέντα, μακρυά απ'τα τσιμέντα'' που λέει και το τραγουδάκι της Βιτάλη, αλλά το λέω για να γλυτώσω από την κακή κοινωνία, η πόλη δεν μου φταίει τίποτα, αυτοί που την διοικούν είναι άχρηστοι. Είμαστε όλοι τόσοι διαβρωμένοι από αυτή την πόλη που έχει καταντήσει σαν ναρκωτικό, απ'τη μια θέλουμε να απαλλαγούμε, απ'την άλλη συνεχίζουμε να ζούμε εδώ γιατί θα χάσουμε τα προνόμια που μας παρέχει. Στο αίμα μας είναι οι αργοί ρυθμοί, δεν θα αντέχαμε με τίποτα τους ρυμθούς της Νέας Υόρκης αλλά ούτε και τον θάνατο της ελληνικής επαρχίας. Γι'αυτό άλλωστε ήρθαν να ζήσουν εδώ οι προγονοί μας, εξαιτίας της φτώχιας και της νέκρας που κυριαρχεί εκτός Αθηνών. Το πείραμα της κωμόπολης το έχω κάνει πριν χρόνια και γύρισα πίσω σε 20 μέρες. Είναι εξίσου ανυπόφορη και μαρτυρική η ζωή σε κλειστές κοινωνίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις δέκα ανθρώπους θέλετε να φύγετε από την Αθήνα, και οι δέκα θα σου πουν ναι, αλλά υπό όρους. Να πάρουμε μαζί μας ό,τι καλό έχουμε εδώ, να έχουμε δουλειά, να πηγαίνουμε στα στέκια μας, στα μπουζούκια ο άλλος και και και... Είναι φαντασίωση, όχι επιθυμία, αλλιώς η Αθήνα ήδη θα είχε αδειάσει. 'Ολοι θέλουν να φύγουν από την Αθήνα αλλά κατά βάθος κανείς δεν θα μπορέσει να προσαρμοστεί στην ζωή στην μικρή πόλη ή σε ένα χωριό. Και έγραψες ότι οι ρυθμοί της Αθήνας είναι γρήγοροι ? Δεν το βλέπω. Είναι ρυθμοί χελώνας σε σχέση με άλλες μεγαλουπόλεις. Το ότι αργεί το λεοφωρείο ή ότι θες 3 ώρες να πας στη δουλειά σου είναι μια από τις αποδείξεις ότι σ'αυτή την πόλη όλα κινούνται με αργούς ρυθμούς. Η αργοπορία σε ενοχλεί κατά βάθος, όχι η ταχύτητα. Αυτό κάνει τους ανθρώπους που ζουν εδώ να υποφέρουν. Ευγένεια και τρόπους φυσικά δεν θα τους βρεις ούτε και σε άλλες πόλεις, χοντράνθρωποι θα υπάρχουν παντού. Κι εγώ έχω πει πολλές φορές ''σ'αυτή την πόλη ποτέ πια, εγώ θα ζω στην ερημιά να ανασαίνω άγρια μέντα, μακρυά απ'τα τσιμέντα'' που λέει και το τραγουδάκι της Βιτάλη, αλλά το λέω για να γλυτώσω από την κακή κοινωνία, η πόλη δεν μου φταίει τίποτα, αυτοί που την διοικούν είναι άχρηστοι. Είμαστε όλοι τόσοι διαβρωμένοι από αυτή την πόλη που έχει καταντήσει σαν ναρκωτικό, απ'τη μια θέλουμε να απαλλαγούμε, απ'την άλλη συνεχίζουμε να ζούμε εδώ γιατί θα χάσουμε τα προνόμια που μας παρέχει. Στο αίμα μας είναι οι αργοί ρυθμοί, δεν θα αντέχαμε με τίποτα τους ρυμθούς της Νέας Υόρκης αλλά ούτε και τον θάνατο της ελληνικής επαρχίας. Γι'αυτό άλλωστε ήρθαν να ζήσουν εδώ οι προγονοί μας, εξαιτίας της φτώχιας και της νέκρας που κυριαρχεί εκτός Αθηνών. Το πείραμα της κωμόπολης το έχω κάνει πριν χρόνια και γύρισα πίσω σε 20 μέρες. Είναι εξίσου ανυπόφορη και μαρτυρική η ζωή σε κλειστές κοινωνίες.
Οχι προς Θεού, μη φύγετε όλοι, μείνετε στην Αθήνα, μια χαρά είναι η επαρχία και χωρίς εσάς.
Αφήστε μας εμάς να ζούμε εδώ στη φτώχια και τη νέκρα μας .... :D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εμένα το κύριο που με ενοχλεί στις μεγαλουπόλεις είναι αυτό που αναφέρθηκε, η έλλειψη ευγένειας. Σε κάποιες άλλες μεγάλες πόλεις του εξωτερικού δεν το έχω νιώσει αυτό, ακόμη και αν θέλουν να σου φάνε τα σωθικά, θα σου πουν ευχαριστώ και παρακαλώ και ως δια μαγείας ακόμη και με αυτή τη μικρή συνεισφορά, η ζωή γίνεται λίγο πιο χαρούμενη.

Το έχω σκεφτεί και εγώ πάντως, η ζωή σε μία μικρή πόλη μπορεί να είναι χάλια από άποψη ευκαιριών, αλλά και πολύ χαριτωμένη. Αν και το πάθος μου είναι να αλλάζω τόπους κατοικίας και να εξερευνώ τις μεγαλουπόλεις του εξωτερικού παρατηρώ πλεόν ότι η ιδέα μίας επαρχιακής, ελληνικής (!!) πόλης δε μου φαίνεται τόσο άσχημη όσο στο παρελθόν, αρκεί α) να συνοδεύεται από οικονομική άνεση β) να είναι η αγάπη μου εκεί. Δε θα πήγαινα βεβαίως και στο Κιλκις (σόρρυ guys που είστε από εκεί), αλλά ένα Ναύπλιο ή μία Σύρος καθόλου δε θα μου κακοέπεφτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Έχοντας πάρει αμπάριζα τις μεγάλες επαρχιακές πόλεις ( Βόλος -Πάτρα -Κόρινθος...καλά η τελευταία χωριό είναι για εμένα αλλά ας μην το ξανακάνω θέμα :P) και έχοντας ζήσει λίγο Αθήνα (και ήμουν και νινί τότε οπότε ότι θυμάμαι είναι πολύ θολά) δεν θα τις άλλαζα....

Βρίσκεις τα πάντα....μπορεί να μην έχει 4567 μπαράκια να βγεις... 'η 500 μεγάλους κινηματογράφους αλλά έχει εν μέρει τις δυνατότητες της Αθήνας....Και μου αρέσει που μέσα σε 5 λεπτά έχω κανονίσει που θέλω να είμαι, με ποιον θέλω χωρίς να σκεφτώ πόσο θα μου πάρει και πόσα λεωφορεία θα αλλάξω :P Μου αρέσει που εκεί που κοιμάμαι μπορεί να σκάσει μήνυμα "έλα εκεί τώρα" και σε μισή ώρα να πίνω το ποτό μου/καφέ μου (βάζω στην ώρα ότι θέλω να ετοιμαστώ :P)

Συν ότι οι αποδράσεις είναι ποιο εύκολες...πας εκδρομή στις γύρω περιοχές και έχεις βγει πολύ γρήγορα από την πόλη :)

Πάτρα θα ζούσα άνετα ας πούμε για μια ζωή μιας και την έχω γνωρίσει και την έχω αγαπήσει σαν πόλη... Και στον τόπο μου επίσης... 'Ισως γι' αυτό δεν έχω πάρει την απόφαση να' ρθω Αθήνα για δουλειά... Νομίζω ότι είναι έξω από τους δικούς μου ρυθμούς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Εμένα το κύριο που με ενοχλεί στις μεγαλουπόλεις είναι αυτό που αναφέρθηκε, η έλλειψη ευγένειας. Σε κάποιες άλλες μεγάλες πόλεις του εξωτερικού δεν το έχω νιώσει αυτό, ακόμη και αν θέλουν να σου φάνε τα σωθικά, θα σου πουν ευχαριστώ και παρακαλώ και ως δια μαγείας ακόμη και με αυτή τη μικρή συνεισφορά, η ζωή γίνεται λίγο πιο χαρούμενη.


όντως αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. το διαπίστωσα κι εγώ στο εξωτερικό και μου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση. πώς γίνεται ας πούμε στο Παρίσι που έιναι μια πόλη με πληθυσμό όσο όλη η Ελλάδα και περισσότερο, να συμβιώνουν οι άνθρωποι καθημερινά χωρίς καντήλια, κόρνες και άγχος; Κι εκεί υπάρχει η κίνηση (και χειρότερα από την Αθήνα), κι εκεί υπάρχει το στριμοξίδι στο μετρό αλλά βλέπεις περισσότερες χαμογελαστές φάτσες και ευγενικότερη συμπεριφορά. μάλλον είναι θέμα κουλτούρας... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί άπειρες φορές.
Από τη μια είναι ωραία να είσαι σε ένα μέρος ήσυχο, πιο ήρεμο, να έχεις λιγότερο άγχος, να μην πέφτεις στην κίνηση, να μη σε τρώει το καυσαέριο κλπ κλπ. Από την άλλη όμως, στην Αθήνα είναι όλοι μου οι γνωστοί, οι συγενείς, οι φίλοι. Επιπλέον στην Αθήνα έχει κανείς περισσότερες επιλογές όσον αφορά τη διασκέδαση, την εκπαίδευση, τη δουλειά. Προφανώς σε μια άλλη μεγάλη πόλη άνετα θα ζούσα (π.χ. Θεσσαλονίκη) αλλά για μικρότερες πόλεις-χωριά δεν ξέρω βρε παιδιά. Όσες φορές έχω βρεθεί σε μικρή πόλη χειμώνα και βράδυ αισθάνομαι θλίψη και εγκατάλειψη ακόμη και ως επισκέπτης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ, εγώ όλο λέω μήπως "γυρίσω" στο Ρέθυμνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί άπειρες φορές.
Από τη μια είναι ωραία να είσαι σε ένα μέρος ήσυχο, πιο ήρεμο, να έχεις λιγότερο άγχος, να μην πέφτεις στην κίνηση, να μη σε τρώει το καυσαέριο κλπ κλπ. Από την άλλη όμως, στην Αθήνα είναι όλοι μου οι γνωστοί, οι συγενείς, οι φίλοι. Επιπλέον στην Αθήνα έχει κανείς περισσότερες επιλογές όσον αφορά τη διασκέδαση, την εκπαίδευση, τη δουλειά. Προφανώς σε μια άλλη μεγάλη πόλη άνετα θα ζούσα (π.χ. Θεσσαλονίκη) αλλά για μικρότερες πόλεις-χωριά δεν ξέρω βρε παιδιά. Όσες φορές έχω βρεθεί σε μικρή πόλη χειμώνα και βράδυ αισθάνομαι θλίψη και εγκατάλειψη ακόμη και ως επισκέπτης...
Ισως γιατί δεν ήξερες που να πας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Το β είναι τρελό πακέτο, ιδίως για την Ήπειρο που λες, η οποία είναι το γεωγραφικό διαμέρισμα με την μεγαλύτερη ανεργία! :(

Μία μικρή παρατήρηση μόνο.Τα Γιάννενα αποτελούν εξαίρεση σχετικά με αυτό στην Ηπειρο.Ο λόγος...Είναι μεγάλη πόλη πρώτον και δεύτερον...το πανεπιστήμιο το οποίο κινεί όλη την ζωή εδώ.

Όσο για μένα,δεν θα μπορούσα να μείνω με τίποτα Αθήνα,για τους ίδιους λόγους που έχουν προαναφερθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Είχα φιλη Γιαννενα Άλεξ κι εκανε πανω απο εξι μήνες να βρει δουλειά κι ειχε μεγαλώσει εκει (δηλ ειχε και άκρες..) :)

Πάντως για την ομορφιά της, αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρηθείς λίγο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως συμφωνώ με Kajira...ο δικός μου κλάδος ο οποίος θεωρείται από τους ποιο ανοιχτούς και διαλέγω πόλη, Γιάννενα δεν με παίρνουν που να βαράω τον κ@λο μου κάτω :P Όπως και δεν παίρνουν άτομα με 20 χρόνια και προϋπηρεσία.... Που θα με πεις εσύ ότι εκεί δεν υπάρχει ανεργία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις δέκα ανθρώπους θέλετε να φύγετε από την Αθήνα, και οι δέκα θα σου πουν ναι, αλλά υπό όρους. Να πάρουμε μαζί μας ό,τι καλό έχουμε εδώ, να έχουμε δουλειά, να πηγαίνουμε στα στέκια μας, στα μπουζούκια ο άλλος και και και... Είναι φαντασίωση, όχι επιθυμία, αλλιώς η Αθήνα ήδη θα είχε αδειάσει. 'Ολοι θέλουν να φύγουν από την Αθήνα αλλά κατά βάθος κανείς δεν θα μπορέσει να προσαρμοστεί στην ζωή στην μικρή πόλη ή σε ένα χωριό. Και έγραψες ότι οι ρυθμοί της Αθήνας είναι γρήγοροι ? Δεν το βλέπω. Είναι ρυθμοί χελώνας σε σχέση με άλλες μεγαλουπόλεις. Το ότι αργεί το λεοφωρείο ή ότι θες 3 ώρες να πας στη δουλειά σου είναι μια από τις αποδείξεις ότι σ'αυτή την πόλη όλα κινούνται με αργούς ρυθμούς. Η αργοπορία σε ενοχλεί κατά βάθος, όχι η ταχύτητα. Αυτό κάνει τους ανθρώπους που ζουν εδώ να υποφέρουν. Ευγένεια και τρόπους φυσικά δεν θα τους βρεις ούτε και σε άλλες πόλεις, χοντράνθρωποι θα υπάρχουν παντού. Κι εγώ έχω πει πολλές φορές ''σ'αυτή την πόλη ποτέ πια, εγώ θα ζω στην ερημιά να ανασαίνω άγρια μέντα, μακρυά απ'τα τσιμέντα'' που λέει και το τραγουδάκι της Βιτάλη, αλλά το λέω για να γλυτώσω από την κακή κοινωνία, η πόλη δεν μου φταίει τίποτα, αυτοί που την διοικούν είναι άχρηστοι. Είμαστε όλοι τόσοι διαβρωμένοι από αυτή την πόλη που έχει καταντήσει σαν ναρκωτικό, απ'τη μια θέλουμε να απαλλαγούμε, απ'την άλλη συνεχίζουμε να ζούμε εδώ γιατί θα χάσουμε τα προνόμια που μας παρέχει. Στο αίμα μας είναι οι αργοί ρυθμοί, δεν θα αντέχαμε με τίποτα τους ρυμθούς της Νέας Υόρκης αλλά ούτε και τον θάνατο της ελληνικής επαρχίας. Γι'αυτό άλλωστε ήρθαν να ζήσουν εδώ οι προγονοί μας, εξαιτίας της φτώχιας και της νέκρας που κυριαρχεί εκτός Αθηνών. Το πείραμα της κωμόπολης το έχω κάνει πριν χρόνια και γύρισα πίσω σε 20 μέρες. Είναι εξίσου ανυπόφορη και μαρτυρική η ζωή σε κλειστές κοινωνίες.

Dr στην περιπτωση μου ειναι επιθυμια πια, και οχι φαντασιωση. Μεχρι να ξεκινησω τις σπουδες μου ζουσα σε μικροτερη πολη-οχι ιδιαιτερα μικρη ωστοσο, που νομιζω οτι συνδυαζει αρκετα καλα το να προλαβαινει κανεις να κανει πραγματα για τον εαυτο σου, αλλα και δινει ευκαιριες για διαφορα απο αποψη επαγγελματικων/διασκεδασης/τεχνων κτλ. Το οτι οι ρυθμοι της Αθηνας ειναι αργοι λογω καθυστερησεων, εμενα δε με επηρεαζει στο να τη χαρακτηρισω "απανθρωπη", γιατι οι μηνες μου φευγουν πολυ γρηγορα χωρις να προλαβαινω να τους ζησω πραγματικα. Τελος παντων, εχω τον πονο μου τωρα(πως περνανε τα χρονια, πως γερναμε, ζουμε μια μερα τη βδομαδα και λοιπα φιλοσοφικα ερωτηματα) και μου φαινονται ολα δεκαπλασια, δεν το βλεπω εντελως αντικειμενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι να σας πω, εγώ όλο και πιο συχνά σκέφτομαι τι ωραία που θα ήμουν κάπου εκτός Αττικής.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω την αποψη μου στην ειπα προχτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Δεν έχω χρόνο να γράψω πολλά (εργασίες γαρ :P) αλλά δε θα άφηνα με τπτ την Αθήνα για μια μικρότερη πόλη :D ! Τη λατρεύω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Είχα φιλη Γιαννενα Άλεξ κι εκανε πανω απο εξι μήνες να βρει δουλειά κι ειχε μεγαλώσει εκει (δηλ ειχε και άκρες..) :)

Πάντως για την ομορφιά της, αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρηθείς λίγο :D

Κοίτα,εξαρτάται και από το αντικείμενο της δουλειάς φυσικά,έτσι?
Πάντως η ανεργία είναι θέμα πανελλαδικό γενικότερα.Δεν είναι επαγγελματικός παράδεισος στα Γιάννενα αλλά είναι πολύ καλύτερα από άλλες πόλεις της επαρχίας,αυτό εννοούσα.

Πάντως στο τελευταίο έχεις δίκιο.Προτιμώ να ζοριστώ λίγο παραπάνω να βρω δουλειά και να βγάζω 100 ευρώ λιγότερα,αλλά να έχω καλύτερο βιοτικό επίπεδο,να αναπνέω αέρα και να μην πληρώνω 4,50 ευρώ τον καφέ!

@Βικάκι δεν θα σε σχολιάσω εσένα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top