• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
ΑΥΤΟ είναι power!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κι εγώ... όταν είχα τη χρονιά που πέρασε τόσες απώλειες... μέσα μου χαμογέλασα κανα δυο φορές για το τσιγάρο που ΔΕΝ άναψα.....

ΓΕΡΑ ΡΕ!!! ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ!!! δεν υπάρχει απογοήτευση στεναχώρια ή θυμός που να μπορεί να σε οδηγήσει στην καταστροφή του πραγματικού θέλω σου... απ τη στιγμή που ΘΕΛΕΙΣ να το κόψεις!!!
Τι θέλεις δλδ... σε συγκαταλέγω πλέον σε αυτους που το κόψαμε :clapup:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξή σου και όλα! :kissing::bigarmhug

Δεν καπνίζω πια και ναι και δεν πρόκειται να το ξαναρχίσω! (Με πιάνει κάτι σαν αηδία και φρίκη όποτε σκέφτομαι πως θα ήθελα να κάνω ένα.. λες και άμα το ανάψω, θα σαπίσω επιτόπου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΙΡΗ2399

Νεοφερμένος

Η ΜΑΙΡΗ2399 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γειασας! Δεν καταφερα ακομη να κοψω τελειως το καπνισμα αλλα το εχω περιορισει στα 4 τσιγαρα την ημερα απο την παρασκευη που πηρα την αποφαση να το κοψω. Καπνιζα ενα πακετο περιπου την ημερα μεχρι προσφατα και πιστευω οτι εχω κανει ηδη ενα μικρο βημα. Θα προτιμουσα να μην καπνιζω ουτε τσιγαρο την ημερα αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο. Σημερα το πρωι ας πουμε ξυπνησα κ σκεφτομουν να περασω την ημερα μου χωρις να καπνισω. Εκνευριστηκα ομως με κατι που συνεβει και δεν μπορεσα να μην αναψω ενα τσιγαρο.Τα αυξημενα νευρα απο την ελλειψη νικοτινης με δυσκολευουν να πετυχω το στοχο μου. Επειτα πηγα στο
φαρμακειο και αγορασα τσιχλες νικοτινης. των 2mg δηλ τις πιο ελαφριες.
Οταν ενιωσα την αναγκη να καπνισω μασησα τσιχλα κ μου περασε. ελπιζω με αυτο τον τροπο να μην ξαναναψω τσιγαρο. σκοπευω να παω κ γυμναστηριο συντομα γιατι εχω διαβασει καπου οτι οταν γυμναζομαστε ο οργανισμος μας παραγει μια ορμονη που παραγει και οταν καπνιζουμε και μας κανει να αισθανομαστε ωραια. Ωντως παλαιωτερα που ειχα γραφει στο γυμναστηριο καπνιζα λιγοτερο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως θα σου έλεγα ότι αφού έφτασες στα 4 τη μέρα.. κοψτο εντελώς
στο μυαλό σου είναι... και το θεμα με τα νεύρα κι όλα....
είναι υποθεση ΤΟ ΠΟΛΥ μιας βδομάδας μέχρι να μη σε ενοχλεί καθόλου απο άποψη νεύρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Υπαρχει μια τεχνικη με αναπνοες που με βοηθησε πολυ να το κοψω.
(και τον πατερα μου και τον θειο μου και την πρωην μου).
Γενικα, εχει επιτυχια.
Οποιος θελει, πμ για λεπτομερειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αλήθεια, ο ίφριτ τι έκανε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.

ΜΑΙΡΗ2399

Νεοφερμένος

Η ΜΑΙΡΗ2399 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλες παιδια. Εχω διαβασει καπου κ εγω οτι βοηθα το να παιρνεις βαθιες ανασες αλλα την τεχνικη με τις αναπνοες δεν την ξερω, πρεπει να εχει ενδιαφερων.Αν μπορεσεις ενημερωσε με περισσοτερο καποια στιγμη φιλε bisbiriko.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οκ...πάμε...δεν ξέρω πως να αρχίσω και βασικά δεν έχω και συγκεκριμένο λόγο απλά..................μπούχτισα,νευρίασα με τον εαυτό μου, ειλικρινά δεν ξέρω τι με ώθησε.Πότε στην ζωή μου και για κανέναν λόγο δεν είχα σκεφτεί να κόψω το κάπνισμα, ούτε καν για την υγεία μου κι όσο περισσότερο κάποιοι με συμβούλευαν τόσο πιο πολύ τα έπαιρνα στο κρανίο.Είναι νωρίς ακόμα, έχει περάσει μόνο μια βδομάδα που κάνω μετρημένα δυο τσιγάρα με τον πρωινό καφέ μόνο, αυτά όχι δεν θέλω να τα κόψω(τουλάχιστον όχι ακόμα) είναι ας πούμε η μικρή μου απόλαυση.Μετά από 12 χρόνια καπνίσματος τουλάχιστον δυο πακέτων ημερησίων,αμέτρητα τσιγάρα,αποτσίγαρα στα τασάκια, τρεξίματα στα περίπτερα για ανεφοδιασμό....μου την έδωσε ξαφνικά και άνευ αιτίας.
Νευρίασα με τον εαυτό μου, τι σκ@τα ελεύθερος άνθρωπος θέλω να είμαι αν εξαρτιέμαι από λίγο καπνό σε χαρτί:mad::mad::mad:
Εκεί κολλάει και η αλλαγή της υπογραφής μου(αυτό για τους κακόβουλους που υποψιάστηκαν την οδ,γελιέστε:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι μπραβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :clapup:
και παλι μπραβοοοοοοοοοοοοο :clapup::clapup::clapup::clapup:


γουστάρω ρε... θα γίνουμε πολλοί όσοι το κόψαμε εδώ μέσα....
καλή φάση ε?

Λοιπόν... μικρό τρικ... όταν θες τσιγάρο... ΠΙΝΕ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ... τώρα όχι μόνο απόλαυση δε μου φαίνεται το τσιγάρο, αλλά αηδιάζω στην ιδέα να το ξαναβάλω στο στόμα μου... Ποτέ δε περίμενα να πω ή να νιώσω κάτι τέτοιο...
Καλή συνέχεια στην προσπαθειά σου!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τhank you sisters:D:D:P:P:P
Στην πορεία θα δούμε τι κατάφερα δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες.





Υ.Γ.Αυτό με το νερό δεν νομίζω να πιάσει στην περίπτωση μου, ανέκαθεν έπινα πάρα πολύ νερό και μάλιστα το είχα συνδυάσει με το τσιγάρο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υ.Γ.Αυτό με το νερό δεν νομίζω να πιάσει στην περίπτωση μου, ανέκαθεν έπινα πάρα πολύ νερό και μάλιστα το είχα συνδυάσει με το τσιγάρο:P


:confused::confused::confused:
Μπας και είσαι καμια χαμένη δίδυμη αδερφή μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οκ...πάμε...δεν ξέρω πως να αρχίσω και βασικά δεν έχω και συγκεκριμένο λόγο απλά..................μπούχτισα,νευρίασα με τον εαυτό μου, ειλικρινά δεν ξέρω τι με ώθησε.Πότε στην ζωή μου και για κανέναν λόγο δεν είχα σκεφτεί να κόψω το κάπνισμα, ούτε καν για την υγεία μου κι όσο περισσότερο κάποιοι με συμβούλευαν τόσο πιο πολύ τα έπαιρνα στο κρανίο.Είναι νωρίς ακόμα, έχει περάσει μόνο μια βδομάδα που κάνω μετρημένα δυο τσιγάρα με τον πρωινό καφέ μόνο, αυτά όχι δεν θέλω να τα κόψω(τουλάχιστον όχι ακόμα) είναι ας πούμε η μικρή μου απόλαυση.Μετά από 12 χρόνια καπνίσματος τουλάχιστον δυο πακέτων ημερησίων,αμέτρητα τσιγάρα,αποτσίγαρα στα τασάκια, τρεξίματα στα περίπτερα για ανεφοδιασμό....μου την έδωσε ξαφνικά και άνευ αιτίας.
Νευρίασα με τον εαυτό μου, τι σκ@τα ελεύθερος άνθρωπος θέλω να είμαι αν εξαρτιέμαι από λίγο καπνό σε χαρτί:mad::mad::mad:
Εκεί κολλάει και η αλλαγή της υπογραφής μου(αυτό για τους κακόβουλους που υποψιάστηκαν την οδ,γελιέστε:P)

Μπράβο!!!!! :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Κι εγώ κάπως έτσι το έκοψα και τώρα είναι σχεδόν μήνας που δεν το έχω βάλει στο στόμα μου!! Θα τα καταφέρεις, κοίτα να πεισμώσεις και να σκέφτεσαι συνέχεια αυτό που έγραψες: "τι σκ@τα ελεύθερος άνθρωπος θέλω να είμαι αν εξαρτιέμαι από λίγο καπνό σε χαρτί:mad::mad::mad:" Εμένα με βοήθησε πολύ να σκέφτομαι έτσι!

Συγχαρητήρια ξανά!! :clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
εγώ πάλι το συχαίνομαι, αλλά τελευταία (μετά τον χωρισμό) εχω αρχίσει να κάνω μερικά, (όχι δεν πήρα ποτέ πακέτο). δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνω, δεν το βρίσκω καθόλου ωραίο, καθόλου εθιστικό, απλά το κάνω όποτε νιώσω...'αβυσσος η ψυχή μου:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
εγώ πάλι το συχαίνομαι, αλλά τελευταία (μετά τον χωρισμό) εχω αρχίσει να κάνω μερικά, (όχι δεν πήρα ποτέ πακέτο). δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνω, δεν το βρίσκω καθόλου ωραίο, καθόλου εθιστικό, απλά το κάνω όποτε νιώσω...'αβυσσος η ψυχή μου:worry:

Ξεπέρασέ το... (το τσιγάρο καρντία μου) :D:D:D
Τώρα θα ξεκινήσεις??? Επίσκέψου κανένα ψυχωλόγο :D:D:D
Έχω να σου προτίνω 2 :D:D
Αν κι αυτοί νομίζω πως χρειάζονται επίσης (ψυχωλόγο) :D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
εγώ πάλι το συχαίνομαι, αλλά τελευταία (μετά τον χωρισμό) εχω αρχίσει να κάνω μερικά, (όχι δεν πήρα ποτέ πακέτο). δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνω, δεν το βρίσκω καθόλου ωραίο, καθόλου εθιστικό, απλά το κάνω όποτε νιώσω...'αβυσσος η ψυχή μου:worry:

Βλακείες κάνεις και θα σε δείρω στην πρώτη ευκαιρία!!

Καλά πας καλά; Καταλαβαίνω πως λόγω στεναχώριας δεν σε νοιάζει τι θ' απογίνει το σώμα σου και τι μπορεί να πάθει, αλλά όχι και να αρχίσεις το κάπνισμα επειδή χώρισες! Δεν κατάλαβα δηλ.. σου λείπει κάτι σημαντικό; Ξέρεις πόσα μπορείς να επιτυχείς; Κουλή είσαι ή χαζή; Ή μήπως ανίκανη; Μια σχέση τελείωσε μόνο και είσαι ακόμα πολύ νέα για να καταστρέψεις την ζωή σου λόγω αυτού! Και αυτά τα "άβυσσος η ψυχή μου" άστα για κανέναν που όντως θα είναι ολίγον χαζούλης - σε έχω για πολύ έξυπνη και τέτοια μοιρολατρεία δεν την αντέχω!
Μπορεί εσένα να σου φαίνεται βουνό τώρα και να σου μοιάζει σαν το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχες ποτέ, αλλά ξέρεις τι σημαίνει έχω πρόβλημα; Αν δεν ξέρεις, έλα μια μέρα στη δουλειά μου και θα καταλάβεις.. όταν δεις τυφλούς να κινούνται και να ζουν την ζωή τους με περισσότερο πάθος απ' όσο θα είχες εσύ η "μια χαρά" ποτέ, θα καταλάβεις και τι κάνεις και πόσο μάταια είναι όλα αν δεν έχεις όσα εσύ τώρα παίρνεις αψήφιστα και θεωρείς αυτονόητα!!

(Σόρρυ για το χώσιμο, αλλά σε συμπαθώ πάρα πολύ και δεν μπορώ να διαβάζω βλακείες!! Και μιλάω γενικά, όχι μόνο για το τσιγάρο.. τα λέω να τα ακούω κι εγώ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το μωρό μου λέει να προσπαθήσει να το κόψει (κι ευτυχώς δηλ γιατί σε λίγο θα το ξαναρχίσω κι εγώ κανονικά.. :redface: - μη με κράξετε πλιιιιιιιιιιζ! :redface:) και ειπα να του δώσω όση βοήθεια μπορώ.. και θεωρώ πως αυτό θα είναι ένα χρήσιμο θέμα για οποιον θέλει να κάνει μια σοβαρή προσπάθεια! :)

Ξεκινάω με διάφορα άρθρα που εμένα με είχαν βοηθήσει πολύ:

Αντιγράφω από https://www.euro2day.gr/inlife/dossier/articles/112171/

Πόσες φορές έχετε υποσχεθεί στο εαυτό σας να κόψετε το κάπνισμα, χωρίς αποτέλεσμα; Πόσες φορές έχετε συνδέσει κάποιο μικροπρόβλημα υγείας με τη βλαβερή αυτή συνήθεια, λαμβάνοντας ταυτόχρονα την απόφαση ”από αύριο τέρμα”, αλλά η δύναμη της συνήθειας αποδείχθηκε ανώτερη της θέλησής σας;

Αντικειμενικά, το κάπνισμα έχει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία, οι οποίες επιδεινώνονται με την πάροδο των χρόνων. Η αναγνώρισή τους, σε συνδυασμό με τη θέληση και την προσπάθεια διακοπής του καπνίσματος, αποτελούν το πρώτο βήμα για να απαλλαγούμε από αυτή τη συνήθεια.

Στο παρόν αφιέρωμα, θα διαβάσετε τους κινδύνους που το κάπνισμα εγκυμονεί, τα οφέλη από τη διακοπή του, καθώς και ορισμένα μικρά μυστικά που θα σας βοηθήσουν να σταματήσετε.

Να ξεκαθαρίσουμε εξαρχής τη θέση μας, προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Δεν είμαστε υπέρ της περιθωριοποίησης των καπνιστών που προωθείται τα τελευταία χρόνια στον ”πολιτισμένο” δυτικό κόσμο, του ψυχαναγκασμού που επιβάλλει το σταμάτημα του καπνίσματος ή της προπαγανδιστικής αντικαπνιστικής εκστρατείας που προωθήθηκε από διαφόρων ειδών οικονομικά συμφέροντα.

Το σταμάτημα του καπνίσματος πρέπει να είναι καθαρά προσωπική επιλογή. Κανείς, όμως, δεν μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός ότι όλοι ανεξαιρέτως, καπνιστές και μη, οφείλουν να γνωρίζουν τις υπαρκτές συνέπειες του καπνίσματος στην υγεία, προκειμένου να λάβουν υπεύθυνα τη σχετική απόφαση, αν θα καπνίζουν ή όχι.

Εξάλλου, για όσους τελικά λάβουν την απόφαση ότι επιθυμούν να διακόψουν το κάπνισμα, η απαραίτητη βοήθεια πρέπει να είναι διαθέσιμη, καθώς, για την πλειοψηφία των καπνιστών, η συγκεκριμένη διαδικασία είναι κάθε άλλο παρά εύκολη.

Σε ένα ωστόσο σημείο επιμένουν όλοι οι ειδικοί και αυτό πρέπει να έχετε στο μυαλό σας διαβάζοντας το ”αντικαπνιστικό” αφιέρωμα του In2life: Η απόφαση είναι στο μυαλό σας και εκεί πρέπει να εκκολαφθεί.

Είναι λάθος να αποφασίσετε να κόψετε το κάπνισμα αφού έχετε ήδη ξεκινήσει την προσπάθεια!

Αν, λοιπόν, έχετε πάρει τις αποφάσεις σας, συνεχίστε την ανάγνωση –ίσως βρείτε συμβουλές που θα σας βοηθήσουν.



Κάπνισμα και εθισμός

του Μιλτιάδη Καράβη

Είναι, ασφαλώς, βλαβερή συνήθεια το κάπνισμα. Ο καπνός του περιέχει 19 γνωστές καρκινογόνες ουσίες, περισσότερες από 2.000 χημικές ουσίες και νικοτίνη (C10H14N2). H νικοτίνη είναι η ουσία που συνδέεται άμεσα με την εξάρτηση.

Σύμφωνα με ερευνητές του πανεπιστημίου της Μασαχουσέτης, ο εθισμός στη νικοτίνη επέρχεται ραγδαία, έπειτα από λίγες μόνο ημέρες καπνίσματος ακόμα και μικρού αριθμού τσιγάρου. Σύμφωνα με την έρευνα, τα συμπτώματα εξάρτησης από τη νικοτίνη παρουσιάζονται σε πολλούς καπνιστές πριν αυτοί ξεκινήσουν το καθημερινό κάπνισμα. Από 700 παιδιά ηλικίας 12 και 13 ετών, τα περισσότερα εθίστηκαν στη νικοτίνη σχεδόν αμέσως, ”με την πρώτη ματιά”.

Βρετανοί ερευνητές αναφέρουν ότι η νικοτίνη είναι μια ουσία εξίσου εξαρτησιογόνος με την ηρωίνη και την κοκαΐνη, τα τσιγάρα είναι προϊόντα που προωθούν τη νικοτίνη ενώ ο πρόεδρος του Royal College of Physician ανέφερε ότι ”είναι καιρός η νικοτίνη να αποτελέσει υψηλή προτεραιότητα υγείας για τη Βρετανία”.

Είναι αναμφισβήτητη αλήθεια πια ότι η νικοτίνη (το τσιγάρο) προκαλεί ταχύτατα εθισμό. Δύο στους τρεις καπνιστές δηλώνουν ότι θέλουν να σταματήσουν το κάπνισμα αλλά λίγοι είναι αυτοί που το καταφέρνουν χωρίς βοήθεια, καθώς η εξάρτηση που προκαλεί είναι ισχυρή.

Με ιατρικούς όρους, θα περιγράφαμε τη σωματική εξάρτηση που προκαλεί το τσιγάρο σαν μία κατάσταση προσαρμογής του νευρικού συστήματος στη χρήση νικοτίνης και είναι ένα αναμενόμενο αποτέλεσμα που εμφανίζεται πολύ σύντομα, σχεδόν από την αρχή της χρήσης.

Η νικοτίνη είναι μια χημική ουσία, ένα αλκαλοειδές που προκαλεί ποικίλες αντιδράσεις στον ανθρώπινο οργανισμό (έχει τοξική δράση). Όταν την εισπνέουμε, εισέρχεται στο αίμα και πολύ γρήγορα διαχέεται σε όλο το σώμα, στο δέρμα, στους μύες, στο περιφερικό νευρικό σύστημα και στον εγκέφαλο.

Ο εγκέφαλος του καπνιστή ”μαθαίνει” να ζει και να δραστηριοποιείται με μία ορισμένη δόση νικοτίνης την ημέρα. Μαζί με τη σωματική εμφανίζεται και η ψυχική εξάρτηση. Η ψυχική εξάρτηση (εθισμός) είναι ένα σύνδρομο συμπεριφοράς που χαρακτηρίζεται από τη ψυχαναγκαστική χρήση του τσιγάρου, παρά τη γνώση για την προκαλούμενη βλάβη.

Ανάβουμε για παράδειγμα τσιγάρο ενώ πονάει ο λαιμός, έχουμε πυρετό ή πονοκέφαλο και γνωρίζουμε εκ των προτέρων ότι θα μας βλάψει. Επίσης το τσιγάρο προκαλεί ανοχή. Αυτό σημαίνει ότι με την πάροδο του χρόνου ελαττώνεται η δράση της νικοτίνης. Ο καπνιστής χρειάζεται όλο και περισσότερη νικοτίνη για να έχει την ίδια ”ποσότητα ευχαρίστησης”.

Η σωματική και η ψυχική εξάρτηση που αναφέραμε δύσκολα διαχωρίζεται και ο διαχωρισμός τους είναι περισσότερο θεωρητικός παρά πρακτικός. Από μελέτες του τμήματος ψυχονευροανοσολογίας του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ έχει δειχθεί ότι υπάρχει σωματική, νοητική και ψυχική εξάρτηση σε ισόποσες δόσεις σε κάθε καπνιστή ενώ παράλληλα κάθε καπνιστής εξαρτάται με διαφορετικό τρόπο και διαφορετική ένταση από το τσιγάρο και τη νικοτίνη.

Πάντως, ο κίνδυνος και ο εθισμός αυξάνονται ανάλογα με τον αριθμό των τσιγάρων, τη διάρκεια του καπνίσματος, και κάποιους ενδογενείς παράγοντες.

Το να καπνίζει κανείς 5 - 6 τσιγάρα την ημέρα, σε ώρες περισυλλογής ή έστω σε ορισμένες ώρες και χώρους, δεν βλάπτει ιδιαίτερα. Δεν απειλείται και τόσο η υγεία. Δυστυχώς, μόλις το 2% των καπνιστών μπορούν να ελέγχουν τη συμπεριφορά τους απέναντι στο τσιγάρο.

Αυτοί οι λίγοι, καπνίζουν ελεγχόμενα, σαν να έχουν ”ανοσία” στη νικοτίνη, σε αραιά χρονικά διαστήματα, συνδέουν το κάπνισμα με τη διασκέδαση ενώ μπορούν να μην καπνίσουν για μεγάλα χρονικά διαστήματα (εβδομάδες ή μήνες) χωρίς να το ζητήσουν καθόλου. Το υπόλοιπο 98%, δηλαδή η μεγάλη πλειοψηφία των καπνιστών, είναι καταδικασμένο σε ανεξέλεγκτο, μακροχρόνιο, συνεχόμενο και υπερβολικό κάπνισμα.

Τα τελευταία χρόνια, γίνεται μια τεράστια προσπάθεια, σε παγκόσμια κλίμακα για να προβληθούν οι δυσμενείς συνέπειες του καπνίσματος στην υγεία. Συνιστάται με κάθε τρόπο, με κάθε μέσο, ο περιορισμός της βλαβερής αυτής συνήθειας.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση, σε εκθέσεις της στα πλαίσια του προγράμματος ”Η Ευρώπη κατά του καρκίνου” εστιάζει στη προώθηση μέτρων που στοχεύουν στη μείωση της κατανάλωσης καπνού. Στις εκθέσεις αυτές , διαπιστώνεται δυστυχώς ότι οι Έλληνες είναι οι μεγαλύτεροι καπνιστές στην Κοινότητα, ακολουθούμενοι από τους Δανούς, τους Ισπανούς και τους Αυστριακούς.

Τα διάφορα ερευνητικά κέντρα, κάθε μέρα, ανακαλύπτουν και νέες επιπτώσεις του καπνίσματος στην Υγεία. Το κάπνισμα αποτελεί πάγιο θέμα συζήτησης σε όλα τα Εθνικά ή Διεθνή Ιατρικά Συνέδρια.

Όμως, κανένα συνέδριο δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα και επίμονα με τις μεθόδους (φαρμακευτικές και μη φαρμακευτικές) που βοηθούν στη διακοπή του καπνίσματος. Κι αυτές ακόμη οι αντικαπνιστικές οργανώσεις αγνοούν τις μεθόδους που βοηθούν στη διακοπή του καπνίσματος.

Από έρευνα που κάναμε σε 650 sites του Internet για το κάπνισμα, μόνον δύο άρθρα, του Ινστιτούτου Κοινωνικής και Προληπτικής Ιατρικής και του Ευρωπαϊκού Ιδρύματος Νέων κατά του Καπνίσματος, συμπεριλάμβαναν μεθόδους διακοπής του καπνίσματος και ειδικές οδηγίες προς τους καπνιστές. Πως είναι δυνατό όμως να κρούουν κάποιοι τον κώδωνα του κινδύνου και να μη προτείνουν παράλληλα τρόπους για την αντιμετώπισή του; Σε κάθε εκδήλωση κατά του καπνίσματος πρέπει να αναφέρονται και οι τρόποι διακοπής του.

Μια εύκολη λύση: προσπάθησε μόνος! Καλά, εντάξει. Μα αν μπορούσα δεν θα είχα ανάγκη από ιδιαίτερες συστάσεις. Με τις σημερινές συνθήκες ζωής, που να βρεθεί η δύναμη, το κουράγιο για να ξεκόψει ένας από μια μακρόχρονη συνήθεια και εξάρτηση;

Υπάρχουν τρόποι: αντικατάσταση με τσιγάρα από βότανα, φάρμακα απεξάρτησης, ειδικές τσίχλες, ειδικό υγρό που ξεπλένει το στόμα, δισκία ή pads νικοτίνης, ειδική ψυχολογική υποστήριξη και βεβαίως βελονισμός. Τα βοηθήματα αυτά, ανεξάρτητα ή σε συνδυασμό θα στηρίξουν την δική σας προσπάθεια.

Ο ιατρός σας μπορεί να βοηθήσει να επιλέξετε το καλύτερο για σας. Το public Health Service της Αμερικής προτρέπει στον κλινικό ιατρό να στηρίξει με κάθε μέσο την προσπάθεια των καπνιστών να σταματήσουν το κάπνισμα, αναγνωρίζοντας τον ζωτικό ρόλο που διαδραματίζει ως σύμβουλος της οικογένειας.

Πηγή: Iatronet.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Συνεχίζω την αντιγραφή..

Οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία

του Μιλτιάδη Καράβη


Όσο κι αν θεωρηθεί ότι έχει εξαντληθεί το θέμα από ιατρικής πλευράς, δεν είναι δυνατόν σε μια αναφορά για το κάπνισμα, να μη συμπεριληφθούν οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία όλων. Και αυτών που καπνίζουν και αυτών που δεν καπνίζουν αλλά ζουν δίπλα σε καπνιστές.

Αναφέρεται ότι τα προϊόντα καύσης του καπνού (στους 950οC της ζώνης πυρόλυσης του τσιγάρου) φτάνουν τις 2.500 αέριες και υδροστερεές ενώσεις. Ανάμεσα τους μονοξείδιο του άνθρακα, διοξείδιο του άνθρακα, οξείδια του αζώτου, φορμαλδεΰδη, νικοτίνη, πίσσα, αρωματικοί υδρογονάνθρακες, χρώμιο, κάδμιο, άζωτο, αλδεϋδες, μεθάνιο, βουτάνιο, ανιλίνη, αμμωνία, ακετυλένιο, κυάνιο κλπ.

Τα σωματίδια της υγροστερεάς μορφής είναι και τα κατʼ εξοχήν καρκινογόνα (Χ. Ανδρεάδης, Ε. Βασιλειάδου, Ιατρικό Βήμα, 1998). Η παρουσία των ουσιών αυτών στον εισπνεόμενο αέρα, δημιουργεί τα διάφορα προβλήματα υγείας. Οι ουσίες αυτές είναι οι ίδιες και για τους καπνιστές των mild ή light τσιγάρων.

Έρευνες έχουν δείξει ότι τα ελαφρά (lights) τσιγάρα δεν είναι λιγότερο βλαβερά από τα αντίστοιχα βαριά τσιγάρα και εκείνοι που καπνίζουν ελαφριά τσιγάρα διατρέχουν ακριβώς τον ίδιο κίνδυνο με τους καπνιστές των κανονικών τσιγάρων. Όταν ο καπνιστής αρχίσει να χρησιμοποιεί πιο ελαφριά τσιγάρα, εισπνέει βαθύτερα τον καπνό, καπνίζει συνήθως περισσότερα τσιγάρα και έτσι η ποσότητα νικοτίνης και τοξικών ουσιών παραμένει ίδια (τα extra lights τσιγάρα με τα ειδικά φίλτρα διαφοροποιούνται από τα βαριά, αφήνοντας λιγότερα κατάλοιπα).

Διαπιστώθηκε, ότι το 26% των προϊόντων και υποπροϊόντων καπνού μένει μέσα στο τσιγάρο (φίλτρο), το 28% εισπνέετε από τον καπνιστή και το 46% σκορπίζεται στον αέρα και το εισπνέουν εκείνοι που δεν καπνίζουν. Ένα παιδί που ζει σε οικογένεια καπνιστών καπνίζει παρά τη θέληση του 80-120 τσιγάρα τον χρόνο.

Τα προβλήματα υγείας που δημιουργεί το κάπνισμα είναι πολλά. Μερικά από αυτά ο καπνιστής τα διαπιστώνει και τα βιώνει καθημερινά. Άλλα κτίζονται σταδιακά και τα αποτελέσματα εμφανίζονται σαν τη κορυφή του παγόβουνου, πολύ αργότερα στη ζωή του.

Ειδικότερα, το στόμα του καπνιστή μυρίζει άσχημα, τα δόντια αποχρωματίζονται και καταστρέφονται γρήγορα. Εξασθενεί η όσφρηση και η γεύση. Επηρεάζονται οι φωνητικές χορδές και εμφανίζονται συχνά λαρυγγίτιδες και φαρυγγίτιδες. Ο πονόλαιμος είναι κάτι σχεδόν καθημερινό στον καπνιστή.

Στις παθήσεις των πνευμόνων, αναφέρω απλά ασθένειες που σχετίζονται με το τσιγάρο όπως τον καρκίνο, τη χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια, το πνευμονικό εμφύσημα, την καταστροφή των κυψελίδων, την ελάττωση της πνευμονικής χωρητικότητας. Στις παθήσεις της καρδιάς και του κυκλοφοριακού συστήματος αναφέρεται η στεφανιαία νόσος (στηθάγχη), η ισχαιμική καρδιοπάθεια, το έμφραγμα του μυοκαρδίου, η υπέρταση, οι διαταραχές αιματώσεως των κάτω άκρων, (ιδίως η ευθραυστότητα των τριχοειδών), η ελάττωση της οξυγόνωσης των κυττάρων, η βαλβιδοπάθεια και η αρτηριοσκλήρυνση.

Στις παθήσεις του στομάχου και του δωδεκαδάκτυλου, η γαστρίτιδα και το έλκος. Οι ξινίλες και οι καούρες είναι συχνές ενώ το έντερο προσαρμόζεται ώστε να λειτουργεί μόνο με καφέ και τσιγάρο. Το κάπνισμα συμβάλλει στις διαταραχές εμμήνου ρύσεως, την ψυχρότητα και τη μείωση της σεξουαλικής δραστηριότητας, αυξάνει την ανδρική ανικανότητα, συμβάλλει στη μείωση της παραγωγής ορμονών - οιστρογόνων, αυξάνει τις πιθανότητες οστεοπόρωσης κατά την εμμηνόπαυση, αυξάνει τις πιθανότητες αποβολής κατά την εγκυμοσύνη.

Περιγράφονται επίσης σοβαρές επιπτώσεις στο Ανοσολογικό (αμυντικό) σύστημα, με άμεση συνέπεια μεγαλύτερες πιθανότητες ασθένειας από οποιοδήποτε λοιμώδες νόσημα, αλλεργικό νόσημα ή δερματική πάθηση (ελαττώνεται η χημειοταξία των ουδετερόφιλων κυττάρων του αίματος με ταυτόχρονη ελάττωση της αμυντικής ικανότητας του οργανισμού).

Σήμερα θεωρείται βέβαιο ότι το κάπνισμα επιδεινώνει τα συμπτώματα μιας υπάρχουσας ασθένειας μειώνοντας την δραστικότητα της φαρμακευτικής αγωγής και τελικά την ποιότητα ζωής και το προσδόκιμο επιβίωσης των ασθενών. Εν κατακλείδι, το κάπνισμα έχει συσχετισθεί κυρίως με τρεις κατηγορίες νοσημάτων: τα καρδιαγγειακά νοσήματα, τον καρκίνο (πνεύμονα, λάρυγγα, ουροδόχου κύστης) και τις χρόνιες αποφρακτικές πνευμονοπάθειες (χρόνια βρογχίτιδα και πνευμονικό εμφύσημα).

Όμως, οι συνέπειες του καπνίσματος δεν σταματούν σʼ αυτούς που καπνίζουν. Γιʼ αυτό, η επιστήμη και το κράτος βρέθηκαν υποχρεωμένοι, παράλληλα με την προστασία των καταναλωτών καπνού, να προστατέψουν και αυτούς που δεν καπνίζουν αλλά υφίστανται παρόμοιες συνέπειες με τους καπνιστές.

Έχει διαπιστωθεί ότι στο αίμα, στο σάλιο, στα ούρα των παιδιών, στα έμβρυα στην κοιλιά της μάνας και στο γάλα των γυναικών που θηλάζουν, βρέθηκαν ορισμένα υποπροϊόντα καπνού. Ειδικά για τα βρέφη γυναικών που καπνίζουν, αναφέρονται αυξημένα ποσοστά αιφνίδιων θανάτων, συγγενών ανωμαλιών, μειωμένο βάρος, διαταραχές ψυχοσωματικής ανάπτυξης, νοητικές διαταραχές, καθυστέρηση ομιλίας.

Αναφορικά με τα παιδιά και το κάπνισμα ο καθηγητής Βορίδης γράφει ότι ”η χαμένη ευκαιρία σπάνια ξαναβρίσκεται και για το κάπνισμα η χαμένη ευκαιρία είναι η παιδική ηλικία” και ο καθ. Υγιεινής Γ. Δημολιάτης, ότι ”η μεγάλη ζημιά που κάνει το παθητικό κάπνισμα είναι ότι ”μολύνει” τα παιδιά με τον ΄”ιό” του ενεργητικού καπνίσματος”. (Γ. Δημολιάτης, κάπνισμα: η πανδημία του αιώνα, Ιατρικό Βήμα, Οκτώβριος 1998). Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι το 80% των καπνιστών άρχισαν το κάπνισμα πριν κλείσουν τα 18 τους χρόνια.

Σε άρθρο που υπογράφεται από το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Νέων κατά του Καπνίσματος (Smokaction) αναφέρεται ότι εάν και οι δύο γονείς καπνίζουν, τα παιδιά τους έχουν διπλάσια πιθανότητα να γίνουν κανονικοί καπνιστές όταν ενηλικιωθούν σε σύγκριση με τα παιδιά μη καπνιστών γονέων.

Βρέθηκε επίσης πως τα παιδιά που έχουν πατέρα και μεγαλύτερο αδελφό καπνιστή (άτομα που λειτουργούν ως πρότυπα στο παιδί) έχουν τέσσερις φορές μεγαλύτερες πιθανότητες να γίνουν κανονικοί καπνιστές σε σύγκριση με τα παιδιά οικογενειών που στο σπίτι τους δεν καπνίζει κανείς.

Παγκοσμίως 100.000.000 ενήλικοι καπνίζουν. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας εκτιμά ότι 700 εκατομμύρια παιδιά, σχεδόν τα μισά από τα παιδιά που ζουν σήμερα στον πλανήτη μας, αναπνέουν, παρά τη θέληση τους, αέρα που περιέχει προϊόντα καπνού και μάλιστα μέσα στο σπίτι τους.

Πηγή: Iatronet.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα οφέλη της διακοπής του καπνίσματος
του Μιλτιάδη Καράβη


Διαβάζοντας τα στοιχεία που παρατέθηκαν προηγουμένως είναι πιθανό να αισθάνεστε άσχημα που καπνίζετε. Αυτό όμως είναι κάτι το οποίο μπορείτε να το αλλάξετε, αν πράγματι το θελήσετε. Αντιμετωπίστε με αισιοδοξία το μέλλον. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η απόφαση σας να διακόψετε το κάπνισμα είναι ορθή. Είναι μια επιλογή, ένα προσωπικό στοίχημα, που θα ανακουφίσει πολύπλευρα τον οργανισμό σας.

Ο καθηγητής Ρίτσαρντ Πέτο του Αυτοκρατορικού Ταμείου Έρευνας κατά του Καρκίνου στο Λονδίνο και ο Ρίτσαρντ Ντολ, ο άνδρας που συνέδεσε επιστημονικά το κάπνισμα με τον καρκίνο των Πνευμόνων αναφέρουν ότι αν ένας καπνιστής κόψει το κάπνισμα πριν από την ηλικία των 35 χρόνων, αποφεύγει κατά 90% τον κίνδυνο καρκίνου των πνευμόνων ενώ σε οποιαδήποτε ηλικία μειώνει σημαντικά τον κίνδυνο καρδιοπάθειας. Αν σταματήσει κάποιος το κάπνισμα ακόμη και μετά από έμφραγμα (οξύ ισχαιμικό επεισόδιο) διπλασιάζει το προσδόκιμο επιβίωσης.

Για να μπει ένας καπνιστής σε διαδικασία διακοπής του καπνίσματος θα πρέπει

• να νοιώσει μια εσωτερική επιθυμία για την αλλαγή αυτή,
• να αισθανθεί ότι απειλείται από τη συνήθεια του τσιγάρου τόσο αυτός όσο και οι γύρω του,
• να αισθανθεί ότι η απεξάρτηση από τη νικοτίνη θα επιφέρει σημαντικά οφέλη σε αυτόν και
• να αισθανθεί ότι είναι ικανός να αντεπεξέλθει στην αλλαγή αυτή.

Γενικά οι μη καπνιστές ζουν περισσότερα χρόνια από τους καπνιστές. Αντέχουν περισσότερο στις διάφορες μολύνσεις, γίνονται πιο γρήγορα καλά όταν αρρωστήσουν, υφίστανται καλύτερα τις συνθήκες χειρουργικής επέμβασης, αν κάποτε χειρουργηθούν.

Σε γενικές γραμμές και με απλά λόγια, αν καταφέρετε να κόψετε το τσιγάρο θα μεγιστοποιήσετε το προσδόκιμο επιβίωσης ενώ ταυτόχρονα μειώνετε και απομακρύνετε σημαντικά τις πιθανότητες για έμφραγμα, αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο, καρκίνο των πνευμόνων, καρκίνο του λάρυγγα, πνευμονοπάθεια, εμφύσημα. Έχει ανακοινωθεί ότι η πιθανότητα εμφράγματος μειώνεται στο μισό ένα χρόνο μετά την διακοπή του καπνίσματος.

Θα γλιτώσετε επίσης από την κακοσμία του στόματος, τον πονόλαιμο, τους πονοκεφάλους, τον καθημερινό βήχα, τις καούρες στομάχου, την κόπωση, την καταρροή και τη δύσπνοια κόπωσης. Θα βελτιώσετε την όσφρηση, τη γεύση, την απόδοση στην εργασία σας, τη σεξουαλική σας συμπεριφορά (διάθεση και ικανότητα).

Το κέρδος σε τίτλους

Στοιχεία από την Αμερικάνικη Πνευμονολογική Εταιρεία, την Αμερικάνικη Αντικαρκινική Εταιρεία και από το Ινστιτούτο Αγωγής Υγείας Ελλάδας και Αμερικής.

20 λεπτά από το τελευταίο τσιγάρο

* Η αρτηριακή πίεση και ο καρδιακός σφυγμός πέφτουν σε φυσιολογικές τιμές.
* Η θερμοκρασία των άκρων (χεριών / ποδιών) αυξάνει σε φυσιολογικά επίπεδα.

8 ώρες από το τελευταίο τσιγάρο

* Το μονοξείδιο του άνθρακα στο αίμα πέφτει σε φυσιολογικές τιμές.
* Τα επίπεδα του οξυγόνου στο αίμα αυξάνουν.

24 ώρες από το τελευταίο τσιγάρο

* Αρχίζει να μειώνεται ο κίνδυνος αιφνίδιου καρδιακού επεισοδίου.

48 ώρες από το τελευταίο τσιγάρο


* Αρχίζει η αναγέννηση των νευρικών απολήξεων σε μύτη, γλώσσα, στόμα.
* Η αίσθηση της γεύσης και της όσφρησης αρχίζουν να επανέρχονται σε φυσιολογικά επίπεδα.

2 εβδομάδες έως και 3 μήνες από το τελευταίο τσιγάρο

* Βελτιώνεται η κυκλοφορία του αίματος γενικά.
* Βελτιώνεται το περπάτημα, μειώνεται η κόπωση.
* Αυξάνεται κατά 30% η αναπνευστική λειτουργία.
* Αρχίζει το νευρικό σύστημα να προσαρμόζεται στις νέες συνθήκες. Σπάνιες πια οι έντονες επιθυμίες για τσιγάρο.

1 μήνα έως 9 μήνες από το τελευταίο τσιγάρο

* Η συνολική ενέργεια του οργανισμού αυξάνει.
* Τα συμπτώματα που συνοδεύουν την χρόνια χρήση τσιγάρου μειώνονται (βήχας, καταρροή, συνάχι, κόπωση, λαχάνιασμα).
* Αποκαθίσταται ο φυσιολογικός ιστός της μύτης, του φάρυγγα, του λάρυγγα, των πνευμόνων.

1 χρόνο από το τελευταίο τσιγάρο


* Μειώνονται οι λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος.
* Μειώνεται το υπερβολικό ρίσκο για στεφανιαία καρδιοπάθεια στο μισό σε σχέση με τους καπνίζοντες.

5 χρόνια από το τελευταίο τσιγάρο

* Μειώνεται κατά 50% η πιθανότητα θανάτου από καρκίνο του πνεύμονα.
* Μειώνεται κατά 50% η πιθανότητα δημιουργίας καρκίνου του στόματος.

10 χρόνια από το τελευταίο τσιγάρο

* Η πιθανότητα θανάτου από καρκίνο των πνευμόνων είναι ίδια με αυτή των μη καπνιστών.
* Τα προκαρκινικά κύτταρα έχουν αντικατασταθεί με υγιή.
* Το ρίσκο για αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο είναι ίδιο με αυτό των μη καπνιστών.
* Μειώνεται δραστικά η πιθανότητα καρκίνου του στόματος, φάρυγγα, λάρυγγα, οισοφάγου, ουροδόχου κύστης, νεφρών και παγκρέατος.

15 χρόνια από το τελευταίο τσιγάρο

* Είναι σαν να μην είχατε καπνίσει ποτέ. Οι πιθανότητες για οποιαδήποτε ασθένεια είναι ίδιες με αυτές των μη καπνιστών

Πηγή: Iatronet.gr


(*) Ο κ. Καράβης είναι Ιατρός Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top