Το New Age, ο Νόμος της Έλξης και άλλες σχετικές θεωρίες

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο ορος New Age ΕΙΝΑΙ γενικευση, αλλα οχι επικινδυνη. Δε γινεται διαφορετικα παιδια τι να κανουμε. Δεν ειναι κατι συγκεκριμενο ειναι συνοθυλευμα απο διαφορες αντιληψεις/ιδεες/πιστευω. (παντως αν αναλυσουμε το new age εδω θα ξεφυγουμε πολυ απο το θεμα του τοπικ)

εστω θα προσπαθησω μια περιγραφη :

Ειναι ενα κινημα νοοτροπιας-σκεψης-πιστευω που περιλαμβανει υγεια,θρησκεια,φιλοσοφια,μυστικισμο (και αλλα), που ξεκινησε θελοντας να δωσει εναλλακτικες εξηγησεις στους τομεις αυτους σε σχεση με οτι γνωριζαμε μεχρι τοτε. Ανακατευει το μεταφυσικο με τη θρησκεια κυριως.Αφορα απο μαγικες θεραπεις, αστρολογια, ταρω (τα σιγμα και τα ταφ), μαντεια, μαγνητοθεραπειες, καρμα, μετεμψυχωση, αυρες, νουμερολογία, ομιλιες με νεκρους, οραματα, κρυσταλλους, UFO, αλχημεια, αγγελους, φαντασματα, ενστικτα, οτι τα παντα γυρω μας εχουν πνευματική/κοσμικη σημασια (αρα δεν υπαρχουν ποτε συμτωσεις) κλπ,κλπ.

Εχουν βουτηξει και απο Βουδισμο καποια πραματα και απο αλλες παλιες πηγες, επεσε και λιγο κάρυ σαλτσα ντοματας και σκορδακι και σερβιρεται ως ενα ενδιαφερον "νεο" πιατο στους απανταχου πεινασμενους που ψαχνουν απεγνωσμενα ενα νεο πνευματικο στηριγμα.

Καποια σημεια που δανειστηκε το New Age philosophy, εχουν καποιες βασεις (πχ, chi, καποιες ανατολικες ιδεες), αλλα η πλειοψηφία δεν εχουν, απλα υποσχονται.

Για το συγκεκριμενο Νομο της Ελξης, later, γιατι απο χτες το μεσημερι ειμαι με 1 μηλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
1) Ειναι πολυ λεπτη η γραμμη μεταξυ του "ξερω χωρις να μπορω να το αποδειξω-αρα πιστευω" και του "ελπιζω παρα πολυ" ομως...

2) Ουσιαστικα σκεφτηκες τι θελεις και το εψαξες. Common sense.

3) Μισο λεπτακι Χαος.Πριν λεγαμε για το τελειο ταιρι. Ισχυριζεσαι οτι υπαρχουν πολλα τελεια ταιρια μας και απλα δε τα βλεπουμε ; :hmm:Λιγο "μεγαλη κουβεντα" το ακουω. Αλλο τωρα αν μας ταιριαζουν καμποσα ατομα, αλλα και λογω των διαφορων μικρο-συμβιβασμων που κανουμε.

4) Αυτο ειναι αληθεια.Και οχι μονο λαθος εικονα για τον εαυτο μας, αλλα πολυς κοσμος δεν γνωριζει καν τον εαυτο του. Το να μαθαινεις τον εαυτο σου βεβαια δ εβλεπω πως εμποδιζεται απο την λογικη...

1) Έλα όμως που το βρήκα!! Άλλωστε ανέλυσα προηγουμένως ότι αυτή μου η πίστη στηριζόταν σε μια σειρά λογικών σκέψεων, αφού η ποικιλότητα των μορφών που υπάρχουν σε μια κοινωνία είναι πολύ μεγάλη και όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί εκπροσωπούνται. Το Μέγα Χάος περιέχει όλα τα εκδηλωμένα και ανεκδήλωτα.

2) Σωστά, όμως διευκρινίζω ότι αυτή η διαδικασία γίνεται υποσυνείδητα. Δεν οφελεί να ψάχνεις συνειδητά. Το υποσυνείδητο τμήμα του εγκεφάλου μας έχει χιλιάδες φορές μεγαλύτερη "υπολογιστική δύναμη" από το συνειδητό. Μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό της πληροφορίας που λαμβάνουμε από το περιβάλλον μας (οπτικά, απτικά, ακουστικά, γευστικά, οσφρητικά κλπ ερεθίσματα ταυτόχρονα) επεξεργάζονται συνειδητά. Για περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα, σας συστήνω την ταινία-ντοκυμανταίρ "What the bleep do we know?" ("Τι στο μπιιιπ ξέρουμε;")

3) Αυτό Lory μου είναι πράγματι αδύνατο σημείο στη θεωρία μου, γιατί δεν έχω αρκετά πειραματικά δεδομένα για να καταλήξω σ' ένα συμπέρασμα. Είναι σίγουρο ότι είναι περισσότεροι του ενός αυτοί που μας ταιριάζουν. Υπάρχει όμως μόνο ένας που να μας ταιριάζει απόλυτα; Μήπως μπορούμε με οποιονδήποτε από τους παραπάνω (αυτούς δηλαδή που μας ταιριάζουν σε σημαντικό ποσοστό) να ταιριάσουμε απόλυτα εφόσον υπάρχει η διαδικασία του fitting όπως λέγεται; (μια διαδικασία που ακολουθούμε στις θετικές επιστήμες, ώστε να ταιριάσουμε τα θεωρητικά μας μοντέλα στα πειραματικά μας δεδομένα). Τείνω προς τη δεύτερη άποψη, όμως από την άλλη δεν ξανασυνάντησα το συνδυασμό αυτό σε άλλη γυναίκα. Μήπως όμως δεν τον ξανασυνάντησα επειδή δεν τον ξαναέψαξα;...:hmm:

4) Στο καθαρά συνειδητό τμήμα του εγκεφάλου μας (αυτό που μπορεί να σκέφτεται με λέξεις δηλαδή), φιλοξενούνται (ή τουλάχιστον εκφράζονται) όλα τα μιμίδια (το ανάλογο των ιών των κομπιούτερ), όπως θρησκεία, ηθική, πολιτισμός, κλπ τα οποία μας έχουν εμφυτευτεί με σκοπό τη δημιουργία μιας, όπως λέγεται, "συναινετικής πραγματικότητας". Εκεί φιλοξενείται και η "προσωπικότητα" που κατά τη γνώμη μου και κατά τη γνώμη κάποιων ψυχιάτρων, είναι η μεγαλύτερη φυλακή της ανθρώπινης υπόστασης. (Για περισσότερες πληροφορίες επ' αυτού σας συστήνω το βιβλίο "Ο άνθρωπος ζάρι"). Αυτή η συναινετική πραγματικότητα έχει σαν στόχο της τη δημιουργία σταθερότητας αφενός και τη δυνατότητα ελέγχου των μαζών αφετέρου (Αυτά που γράφω σ' αυτό το σημείο έχουν απόλυτη σχέση με το avatar του Lorien, το οποίο μου αρέσει πολύ, ακριβώς γι' αυτόν το λόγο). Μέσω αυτής της διαδικασίας, καταστέλλουμε όλα τα μηνύματα που μας δίνει η τεράστια υπολογιστική μηχανή του χαοτικού μας (κβαντικού, όπως λέγεται) εγκεφάλου. Γι' αυτό δεν πρέπει να σκέφτεσαι συνεχώς αυτό που ποθείς, γι' αυτό δεν πρέπει να το ψάχνεις συνειδητά. Το συνειδητό ψάξιμο εισάγει στο σύστημα υψηλά ποσοστά "θορύβου", με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κρίνεις αν αυτό που βλέπεις είναι έτσι ή αν εσύ θέλεις να το βλέπεις έτσι. Το συνειδητό πρέπει απλώς να δώσει την εντολή και να σιωπήσει. Τα βαθύτερα επίπεδα του εγκεφάλου ξέρουν τη δουλειά τους, δεν χρειάζεται να τα καθοδηγούμε...

(εχει τρελαθει το δικτυο μαλλον, μου βγαζει το φορουμ χωρις χρωματα, μου σβηνει τα κειμενα..γγκκκρρ)

Το βλέπω, εγώ δεν μπορώ να κάνω πολλαπλή παράθεση.
Αυτά συμβαίνουν όταν προκαλείς την οργή του Μεγάλου Χάους ταυτόχρονα με της Κακής Επιρροής (τυχαία νομίζεις ότι είναι τα νικ, ασεβέστατε;). Για να περάσει το κακό, κάνε τρεις μετάνοιες, τρεις φορές σταυρό, πες 9 φορές "Yamamoto Mitsotaki" και φτύσε και τρεις φορές τον κόρφο σου καλού κακού. Και να μην προκαλείς άλλη φορά ρε!!!:D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
3) Αυτό Lory μου είναι πράγματι αδύνατο σημείο στη θεωρία μου, γιατί δεν έχω αρκετά πειραματικά δεδομένα για να καταλήξω σ' ένα συμπέρασμα. Είναι σίγουρο ότι είναι περισσότεροι του ενός αυτοί που μας ταιριάζουν. Υπάρχει όμως μόνο ένας που να μας ταιριάζει απόλυτα; Μήπως μπορούμε με οποιονδήποτε από τους παραπάνω (αυτούς δηλαδή που μας ταιριάζουν σε σημαντικό ποσοστό) να ταιριάσουμε απόλυτα εφόσον υπάρχει η διαδικασία του fitting όπως λέγεται; (μια διαδικασία που ακολουθούμε στις θετικές επιστήμες, ώστε να ταιριάσουμε τα θεωρητικά μας μοντέλα στα πειραματικά μας δεδομένα). Τείνω προς τη δεύτερη άποψη, όμως από την άλλη δεν ξανασυνάντησα το συνδυασμό αυτό σε άλλη γυναίκα. Μήπως όμως δεν τον ξανασυνάντησα επειδή δεν τον ξαναέψαξα;...:hmm:

Εδώ νομίζω ότι παίζει πολύυυυ ρόλο το σωστό timing που λέμε. Θα μπορούσες να είχες συναντήσει τον συγκεκριμένο άνθρωπο σε άλλη φάση της ζωής σου και να μην είχε συμβεί απολύτως τίποτα μεταξύ σας και ίσως και να ήταν ο πλέον ακατάλληλος...:hmm:



4) Στο καθαρά συνειδητό τμήμα του εγκεφάλου μας (αυτό που μπορεί να σκέφτεται με λέξεις δηλαδή), φιλοξενούνται (ή τουλάχιστον εκφράζονται) όλα τα μιμίδια (το ανάλογο των ιών των κομπιούτερ), όπως θρησκεία, ηθική, πολιτισμός, κλπ τα οποία μας έχουν εμφυτευτεί με σκοπό τη δημιουργία μιας, όπως λέγεται, "συναινετικής πραγματικότητας". Εκεί φιλοξενείται και η "προσωπικότητα" που κατά τη γνώμη μου και κατά τη γνώμη κάποιων ψυχιάτρων, είναι η μεγαλύτερη φυλακή της ανθρώπινης υπόστασης. (Για περισσότερες πληροφορίες επ' αυτού σας συστήνω το βιβλίο "Ο άνθρωπος ζάρι"). Αυτή η συναινετική πραγματικότητα έχει σαν στόχο της τη δημιουργία σταθερότητας αφενός και τη δυνατότητα ελέγχου των μαζών αφετέρου (Αυτά που γράφω σ' αυτό το σημείο έχουν απόλυτη σχέση με το avatar του Lorien, το οποίο μου αρέσει πολύ, ακριβώς γι' αυτόν το λόγο). Μέσω αυτής της διαδικασίας, καταστέλλουμε όλα τα μηνύματα που μας δίνει η τεράστια υπολογιστική μηχανή του χαοτικού μας (κβαντικού, όπως λέγεται) εγκεφάλου. Γι' αυτό δεν πρέπει να σκέφτεσαι συνεχώς αυτό που ποθείς, γι' αυτό δεν πρέπει να το ψάχνεις συνειδητά. Το συνειδητό ψάξιμο εισάγει στο σύστημα υψηλά ποσοστά "θορύβου", με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κρίνεις αν αυτό που βλέπεις είναι έτσι ή αν εσύ θέλεις να το βλέπεις έτσι. Το συνειδητό πρέπει απλώς να δώσει την εντολή και να σιωπήσει. Τα βαθύτερα επίπεδα του εγκεφάλου ξέρουν τη δουλειά τους, δεν χρειάζεται να τα καθοδηγούμε...



Το βλέπω, εγώ δεν μπορώ να κάνω πολλαπλή παράθεση.
Αυτά συμβαίνουν όταν προκαλείς την οργή του Μεγάλου Χάους ταυτόχρονα με της Κακής Επιρροής (τυχαία νομίζεις ότι είναι τα νικ, ασεβέστατε;). Για να περάσει το κακό, κάνε τρεις μετάνοιες, τρεις φορές σταυρό, πες 9 φορές "Yamamoto Mitsotaki" και φτύσε και τρεις φορές τον κόρφο σου καλού κακού. Και να μην προκαλείς άλλη φορά ρε!!!:D :D[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
"Νομος της Ελξης"

Προκαταβολικά ζητω συγνωμη αν καποιος που το πιστευει αυτο, ενοχληθει ή απογοητευτει, αν απο οσα γραφτουν εδω διαπιστωσει οτι πιστευε σε κατι που δεν επρεπε.

Ο Νομος της Ελξης (πιασαρικο ονομα) πολυ απλα μας λεει οτι o τροπος σκεψης μας και το πως βλεπουμε τα πραγματα, ελκει αντιστοιχες καταστασεις προς το μερος μας. Οτι με την σκεψη μας ουσιαστικα ελεγχουμε την πραγματικοτητα γυρω μας. Οτι οι σκεψεις και τα συναισθηματα μας, ελκουν παρομοιες/ιδιες σκεψεις και συναισθηματα προς εμας.

Αυτο ειναι αληθεια, αλλα οχι οπως το εννοει η New Age φιλοσοφια. Ειναι αληθεια , ως ενα βαθμο, γιατι ετσι κι αλλιως γενικα κανουμε παρεα με ατομα που μας μοιαζουν και εχουν παρομοιο τροπο σκεψης με μας, και αποφευγουμε ατομα που τα βλεπουν πολυ διαφορετικα (αλλο μηκος κυματος που λεμε).Αυτο ειναι απλη λογικη.

Αλλα μεχρι εκει. Τα υπολοιπα ειναι ελκυστικα γιατι σου δινουν την ψευδαισθηση οτι εχεις πολυ περισσοτερο ελεγχο της ζωης σου, απο οσο εχεις.Ετσι το τσιμπας, για να αισθανθεις καλυτερα για τον εαυτο σου.
Εξαλλου, ουτε αποδειξεις υπαρχουν , ουτε στατιστικες που να τα ενισχυουν, ενα αντιθετως για καποια απο αυτα εχει δειχτει οτι ειναι απατες ή αυθυποβολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@gr-ate chaOS

1.Το βρηκες...αλλος δε το βρηκε. Αλλα δεν ηξερες σιγουρα οτι θα το βρεις. Ηλπιζες. Ηθελες. Και ηξερες τι ψαχνεις. Ή αυτο, ή αλλαζες τι ψαχνεις ωστε να το βρεις :P Ή απλα πρεπει να αρχισεις να παιζεις και τζοκερ :P

2.To "What the bleep do we know?" το εχω δει και λεει καποια σωστα πραγματα μεσα, αλλα και καποια αλλα που....

3.Καλες ερωτησεις. Δωσε μου το τηλεφωνο σου και θα σε παρω μολις μαθω τις απαντησεις :P

4.Συμφωνω με αυτο (και με το 2) αλλα....χωρις να ειμαι και σιγουρος για το σε τι ποσοστο συνειδητοτητας πρεπει να βρισκομαστε πριν αρχισει να ειναι περισσοτερο κακο παρα καλο. Μαλλον κανεις δε το ξερει. Damn...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Όλοι όσοι ψάχνεστε πάνω στο Νόμο της Έλξης σας προτείνω να δείτε το "The Secret"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εξαλλου, ουτε αποδειξεις υπαρχουν , ουτε στατιστικες που να τα ενισχυουν, ενα αντιθετως για καποια απο αυτα εχει δειχτει οτι ειναι απατες ή αυθυποβολη.

Όπως λέμε Placebo? Μα είτε έτσι είτε αλλιώς, πράγματι βοηθάει κάποιους αυτό! :hmm:

Γιατί να το απορρίψουμε αβασάνιστα? (σαν αγγελία ακούγομαι :P)

Ίσως ως ένα βαθμό όλο αυτό να είναι μια "κρούστα ευτυχίας" πάνω σε ένα κάρο προβλήματα, αλλά δεν είναι καλύτερο από ψυχοφάρμακα και απελπισία?

(Αν χρειαστεί θα κάνουμε split ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπορει να βοηθησει κι ετσι καποιους, αλλα εγω το φοβαμαι. Ειναι δικοπο μαχαιρι. Και δε μου πολυαρεσει η αισθηση οτι κοροιδευω τον εαυτο μου για να νιωσω καλυτερα...Με λιγα λογια δε θα ημουν ποτε ο Σάϊφερ στο Μέϊτριξ :P

Κατα καποιο τροπο με κανει να νιωθω πιο απομακρυσμενος απο την πραγματικοτητα, και ετσι μειωνει την ουσια και το βαθμο στον οποιο με βοηθαει. Προτιμω οτι βρω που θα με ευτυχησει ή θα με κανει πιο ολοκληρωμενο, να ειναι γνησιο και αληθινο.

Δε θα λεγα οτι η μονη εναλλακτικη του πλασεμπο ειναι τα ψυχοφαρμακα και η απελπισια ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εδώ νομίζω ότι παίζει πολύυυυ ρόλο το σωστό timing που λέμε. Θα μπορούσες να είχες συναντήσει τον συγκεκριμένο άνθρωπο σε άλλη φάση της ζωής σου και να μην είχε συμβεί απολύτως τίποτα μεταξύ σας και ίσως και να ήταν ο πλέον ακατάλληλος...:hmm:

Συμφωνώ πάρα πολύ με αυτό!! Η ιστορία γράφεται σε συγκεκριμένο τόπο και χρόνο. Όπως είπε και ο μεγάλος Ηράκλειτος (θεμελιωτής της Χαοτικής θεωρίας): "Δεν μπορείς να μπεις δυο φορές στο ίδιο ποτάμι"!

@gr-ate chaOS

1.Το βρηκες...αλλος δε το βρηκε. Αλλα δεν ηξερες σιγουρα οτι θα το βρεις. Ηλπιζες. Ηθελες. Και ηξερες τι ψαχνεις. Ή αυτο, ή αλλαζες τι ψαχνεις ωστε να το βρεις :P Ή απλα πρεπει να αρχισεις να παιζεις και τζοκερ :P

2.To "What the bleep do we know?" το εχω δει και λεει καποια σωστα πραγματα μεσα, αλλα και καποια αλλα που....

3.Καλες ερωτησεις. Δωσε μου το τηλεφωνο σου και θα σε παρω μολις μαθω τις απαντησεις :P

4.Συμφωνω με αυτο (και με το 2) αλλα....χωρις να ειμαι και σιγουρος για το σε τι ποσοστο συνειδητοτητας πρεπει να βρισκομαστε πριν αρχισει να ειναι περισσοτερο κακο παρα καλο. Μαλλον κανεις δε το ξερει. Damn...

1) Όχι δεν άλλαζα συχνά γυναίκες, αυτό είναι κάτι που μπορεί να φθείρει ακόμη και το Χάος (οι πολλές γυναίκες προκαλούν εντροπία, είναι ελαφρώς διαφορετικό από την έννοια του Χάους, όπως την κατανοώ εγώ:D). Lory είμαι απόλυτα (!!!:D) πεπεισμένος ότι δεν ήταν τύχη. Αν παρακολουθήσει κανείς τη Χαοτική σειρά γεγονότων που μας έφερε μαζί θα δεις το bias ξεκάθαρα. Έχεις δει την ταινεία "Βλέπω το θάνατό σου", όπου δείχνει ότι για να συμβεί ένα ατύχημα συνωμοτεί το σύμπαν; Αυτό έγινε, αλλά ευτυχώς από την καλή πλευρά. Σου είπα ότι και άλλες φορές συνάντησα τους κατάλληλους ανθρώπους ακριβώς τη στιγμή που τους χρειαζόμουν. "Σύμπτωσις επαναλαμβανομένη, ουκ έστι σύμπτωσις". Το σύστημα που υποστηρίζω είναι αλάνθαστο. Φτάνει μόνο να βρεθείς στην κατάλληλη "φόρτιση" όταν κάνεις την επίκληση.

2) Πολλά από αυτά που έλεγαν οι επιστήμονες στην ταινεία (μιλάω κυρίως για τους εκπροσώπους των φυσικών επιστημών) τα έχω ακούσει και από άλλους επιστήμονες στο χώρο μου. Η μοντέρνα φυσική έχει φτάσει σε πολύ πιο "μεταφυσικές" θεωρίες απ' ότι φαντάζεστε (κι απ' ότι φανταζόμουν κι εγώ πριν έρθω σε επαφή).

4) Με τον καιρό ανακάλυψα ότι η συνειδητή σκέψη με καθιστούσε απλώς ηλίθιο. Είμαι φορτωμένος με ιούς (μιμίδια). Ποτέ δεν έφτασα σε σωστό συμπέρασμα μόνο με τη βοήθεια της "λογικής" σκέψης, απλά γιατί το τι είναι λογικό και τι όχι καθορίζεται από τους εξουσιαστές της κοινωνίας, όπως αναφέρεις και στην υπογραφή σου (μέσω Όργουελ). Όποτε άφησα ελεύθερο το μυαλό μου να διαλογιστεί, οι αλήθειες φαίνονταν να ξεπηδούν από μέσα μου, όπως οι απαντήσεις του Google. Πώς ξέρω ότι ήταν αλήθειες; Απλά είχα την τρέλλα και το θράσσος να τις ακολουθήσω και (μέχρι στιγμής) με βοήθησαν πολύ να επιλύσω τα προβλήματά μου, πράγμα που δεν κατάφεραν οι "λογικές" προσεγγίσεις. "Ευτυχώς που τρελλάθηκαααα και δεν ξέρω τι κάνωωωω....."

Από την άλλη μεριά (και για να μην παρεξηγηθώ) δεν απορρίπτω τη λογική σκέψη. Όμως αυτή πρέπει να λαμβάνει υπόψιν της τα μηνύματα και τις ενστάσεις από όλες τις πτυχές της νόησής μας, όπως ένας σοφός βασιλειάς (μόνο στα παραμύθια δυστυχώς υπάρχουν αυτοί οι βασιλείς. Άραγε τι συμβολίζει αυτό το αρχέτυπο; ) αφουγκράζεται τις ανάγκες του λαού του, ακούει τη γνώμη των συμβούλων που εμπιστεύεται και κατόπιν αποφασίζει. Με βάση το παράδειγμα που θέτω, η λογική σκέψη των περισσοτέρων εξ ημών θυμίζει έναν άβουλο και αδύναμο δικτάτορα μιας "Μπανανιακής Δημοκρατίας" (συγχωρήστε μου τον νεολογισμό) που κάνει απλά ότι του λέει ο πρεσβευτής της μεγάλης αποικιοκρατικής δύναμης που τον ελέγχει, άσχετα αν αυτό θα αποβεί εις βάρος του λαού του και της χώρας του.
Για να απαντήσω τελικά στο σημαντικό σου ερώτημα:
Όσο περισσότερο καταφέρνεις να διευρύνεις τη συνείδησή σου ώστε αυτή να κατανοεί τα βαθύτερα τμήματα του εαυτού σου, αυτά που είναι στην πραγματικότητα ο ευατός σου με τρόπο πιο γνήσιο και αυθεντικό από την εμφυτευμένη μας "προσωπικότητα", οι δυνάμεις σου μεγεθύνονται και αυτό είναι όλο και περισσότερο "καλό" (αν υπάρχει ορισμός για κάτι τέτοιο).

Μπορει να βοηθησει κι ετσι καποιους, αλλα εγω το φοβαμαι. Ειναι δικοπο μαχαιρι. Και δε μου πολυαρεσει η αισθηση οτι κοροιδευω τον εαυτο μου για να νιωσω καλυτερα...Με λιγα λογια δε θα ημουν ποτε ο Σάϊφερ στο Μέϊτριξ :P

Κατα καποιο τροπο με κανει να νιωθω πιο απομακρυσμενος απο την πραγματικοτητα, και ετσι μειωνει την ουσια και το βαθμο στον οποιο με βοηθαει. Προτιμω οτι βρω που θα με ευτυχησει ή θα με κανει πιο ολοκληρωμενο, να ειναι γνησιο και αληθινο.

Δε θα λεγα οτι η μονη εναλλακτικη του πλασεμπο ειναι τα ψυχοφαρμακα και η απελπισια ομως.

Δεν μου λες, αυτός ο Σάιφερ ήταν που είπε την φράση: "Ξέρω ότι η μπριζόλα αυτή είναι εικονική, όμως παρολαυτά είναι ζουμερή και νόστιμη...Όταν με ξαναβάλετε στο Μάτριξ θέλω να με κάνετε ροκ σταρ";;;
Η πραγματικότητα δεν είναι και τόσο πραγματική όσο νομίζουμε. Την καθορίζει το μάτι του παρατηρητή. Με ποια πραγματικότητα θέλεις να είσαι συμβατός; Με αυτήν του Μάτριξ (η σκοτεινή σπηλιά του Πλάτωνα) ή με αυτήν που επιλέγεις εσύ και που σε κάνει ευτυχισμένο; "Όλα είναι εκδηλώσεις του Ενός και γι' αυτό όλα καταλήγουν στο Εν" λέει ο Αλχημιστής. Σημαντικό είναι να βρεις τις σκέψεις που σε κάνουν ευτυχισμένο και χαρούμενο, τα λόγια που κάνουν την καρδιά σου να ανθίζει και την ψυχή σου να ερωτεύεται το άπειρο, την ίδια τη ζωή. Από εκεί και πέρα, απ' όποια πλευρά κι αν προσεγγίσεις την αλήθεια, καταλήγεις πάντα στη Μία και Μοναδική Αλήθεια. Είμαστε όλοι εξοπλισμένοι με τη χαοτική πυξίδα που μας οδηγεί εκεί που επιθυμούμε πιο πολύ. Αρκεί να την αφήσουμε να μας οδηγήσει.

Και κάτι τελευταίο: Προσέξτε καλά τι εύχεστε, γιατί ενώπιον του Μεγάλου Χάους οι ευχές πραγματοποιούνται. Το Μέγα Χάος δεν ευθύνεται αν αυτό που ζητήσατε σας βγει σε κακό αντί για καλό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
1)
Lory είμαι απόλυτα (!!!:D) πεπεισμένος ότι δεν ήταν τύχη. Αν παρακολουθήσει κανείς τη Χαοτική σειρά γεγονότων που μας έφερε μαζί θα δεις το bias ξεκάθαρα.
Bias? Μα αν υπαρχει bias τοτε ειναι που ισως να το βλεπεις λαθος. Μηπως κατι αλλο εννοεις ; Και καλυτερα να μην εισαι απολυτος ειδικα για τετοια ρευστα θεματα, τοτε κινδυνευεις να κανεις λαθος πιο πολυ απο οποιαδηποτε αλλη φαση.

Σου είπα ότι και άλλες φορές συνάντησα τους κατάλληλους ανθρώπους ακριβώς τη στιγμή που τους χρειαζόμουν.
Σορυ αλλα αυτο ειναι κλασσικο σφαλμα αντιληψης που εχει πολυς κοσμος. (εκτος απο τους ΠΟΛΥ τυχερους).Εχει εξηγηθει γιατι δημιουργειται αυτη η εντυπωση και δεν εχει καμια σχεση με συμπαντα που συνωμοτουν.Δες παρακατω.

"Σύμπτωσις επαναλαμβανομένη, ουκ έστι σύμπτωσις"
Βρε μην εισαι απολυτος λεμεεε. Ναι αν καθε φορα παω νωρις για παρκαρισμα (και το χρειαζομαι για να μην αργησω) θα βρισκω. Δεν ειναι συμπτωση. Αν πηγαινεις σε συναντησεις με καμποσα ατομα και επανειλημμενα βρισκεις ατομο με το οποιο εχεις ιδια γενεθλια...νομιζεις οτι επειδη εγινε συχνα δεν ειναι συμπτωση και εχει καποιο κρυφο νοημα...και ομως εναι συμπτωση.

Ατομα που δεν πιστευουν στις συμπτωσεις , στην τυχη, και προσαπτουν ή ψαχνουν καποιο ανωτερο νοημα σε κατι που τους συμβαινει, δεν γνωριζουν και δεν εχουν ψαξει λιγο, πως δουλευει ο εγκεφαλος και η μνημη. Στη μνημη μας αποτυπωνονται με πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα οι συμπτωσεις, παρα γεγονοτα οπου δεν ηταν συμπτωσεις και δεν συσχετιζονται με κατι . Ετσι μας δημιουργειται η εντυπωση οτι κατι συμβαινει τοσο συχνοτερα απο οταν δε συμβαινει, που..."δε μπορει να ειναι συμπτωση". Ενας ακομα λογος, ειναι οτι ο περισσοτερος κοσμος αγνοει νομους πιθανοτητων και μεγαλων αριθμων, και νομιζει οτι κατι ειναι τοσο σπανιο που πρεπει να χει καποιο λογο που εγινε !

Επισης πολλα ατομα τεινουν να επικεντρωνονται σε οτιδηποτε επιβεβαιωνει τα "πιστευω" τους και να απορριπτουν οποια πληροφορια συγκρουεται με αυτα.Ολο αυτο γινεται υποσυνειδητα. Μονο αν κατσει και σκεφτεις κατι συνειδητα, θα μπορεσεις να ξεφυγεις απο αυτην την πλανη.

2)Και αλλοι επιστημονες που λενε αλλα. Ασε να καταληξει καπου κατι, και μετα θα αρχισουμε να τα αξιολογουμε. Προς το παρον, το να αλλαζουμε την πραγματικοτητα με τις σκεψεις μας, ειναι λιιιιιγο προωρο.

4)
Ποτέ δεν έφτασα σε σωστό συμπέρασμα μόνο με τη βοήθεια της "λογικής" σκέψης, απλά γιατί το τι είναι λογικό και τι όχι καθορίζεται από τους εξουσιαστές της κοινωνίας, όπως αναφέρεις και στην υπογραφή σου (μέσω Όργουελ).
Η λογικη καθοριζεται απο τους εξουσιαστες της κοινωνιας ; Ποιος το λεει αυτο ; Δε λεει αυτο η υπογραφη μου παντως...Μιλαμε για λογικη, οχι για γνωμες και συμφεροντα.Ουτε για χειραγωγηση.

Πώς ξέρω ότι ήταν αλήθειες; Απλά είχα την τρέλλα και το θράσσος να τις ακολουθήσω και (μέχρι στιγμής) με βοήθησαν πολύ να επιλύσω τα προβλήματά μου, πράγμα που δεν κατάφεραν οι "λογικές" προσεγγίσεις.
Πες ενα παραδειγμα που ελυσες ενα προβλημα, και η λογικη δε σε βοηθησε, αλλα κατι μη λογικο "τρελο" οπως λες στο ελυσε. Γιατι ετσι αοριστα δεν...

Αυτο που λες για λογικη και βασιλιαδες και μπανανες, νομιζω εξυπακουεται. Η λογικη σκεψη πρεπει να ειναι πληρης. Γιαυτην μονο μιλαω εγω παντως, οχι για "λογικες" υποκειμενικες που νομιζει ο καθενας οτι λεει το σωστο, αλλα ουσιαστικα την προσαρμοζει με βαση το συμφερον του.

Δεν μου λες, αυτός ο Σάιφερ ήταν που είπε την φράση: "Ξέρω ότι η μπριζόλα αυτή είναι εικονική, όμως παρολαυτά είναι ζουμερή και νόστιμη...Όταν με ξαναβάλετε στο Μάτριξ θέλω να με κάνετε ροκ σταρ";;;
Επ ! Ξεχνας οτι ο Σαιφερ ειπε και το ΤΟΝΙΣΕ "Δε θελω να θυμαμαι ΤΙΠΟΤΑ" ! Γιατι δεν ΘΕΛΕΙ να ξερει οτι ολα γυρω του ειναι ψευτικα ! Σημαντικη λεπτομερεια δε νομιζεις ; Ολοι "κοιμουνται" αλλα καποιοι παντα ενιωθαν οτι κατι δε παει καλα (το 1%).

Αν ειμαστε οντα που κανουν τετοιες σκεψεις, τοτε εμεις ξερουμε οτι το να κοροιδεψουμε τον εαυτο μας με μια αλλη πραγματικοτητα, δεν θα μας κανει ευτυχισμενους. Ισως για καποιο καιρο μονο.

That said, δεν ειμαι μεγαλος fan του Κοελο και του Αλχημιστη. Θελω να πιστευω οτι ολα ειναι τοσο μαγικα και ωραια, αλλα αν ειναι ετσι οντως, τοτε ας μη μας εδινε ο δημιουργος την λογικη, την αμφισβητιση και την απυθμενη αναγκη να ρωταμε, να εξηγουμε, και να ψαχνουμε την αληθεια.

Η πραγματικότητα δεν είναι και τόσο πραγματική όσο νομίζουμε. Την καθορίζει το μάτι του παρατηρητή.
Το λες και μονος σου. Αφου την καθοριζει το ματι (αρα το πως μεταφραζουμε αυτο που βλεπουμε) τοτε πως εισαι σιγουρος απολυτα κιολας, οτι το ταδε δεν ηταν συμπτωση, οτι βλεπεις αυτο που εγινε και οχι αυτο που θελεις να δεις κλπ ; ;)

Mε το αλλο σκεπτικο, τουλαχιστον προσπαθεις να δεις αυτο που ειναι , οχι αυτο που θελεις να ειναι. Τωρα το αν ειναι εφικτο να αντιλαμβανομαστε την πραγματικοτητα γενικοτερα, αυτο ειναι φιλοσοφικο ερωτημα και εχουμε ξεφυγει πολυ ηδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγω πάντως θεωρώ πως ο Νόμος της Έλξης ισχυει, αλλά όχι σε απόλυτο βαθμό. Όμως δεν μπορεί να είναι όλα συμπτώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτο που λες ειναι παγιδα. Οταν θα συμπιπτει θα λες οτι ισχυει, οταν δε συμπιπτει θα λες "ε δεν ισχυει και παντα" ή δε θα το σκεφτεσαι / θυμασαι καν.
Παραειναι βολικο δε νομιζεις ;

Και τι εννοεις "ολα" ; Τι ειναι συμπτωση για σενα ; Το να γνωριζεις ατομα που ΘΕΣ να γνωρισεις στη ζωη σου, ελπιζω να μη το θεωρεις "σημαδι" με κοσμικη σημασια. απλες πιθανοτητες ειναι. Αν κανεις παρεα με ατομα που σου ταιριαζουν, αυξανεις τις πιθανοτητες να βρεις ατομο που σου ταιριαζει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ μου Lory, θα ήθελα να διευκρινίσω μερικά πράγματα. Μου απαντάς σαν να ήμουν εγώ αυτός που έθεσε το θέμα του "Νόμου της Έλξης", ενώ αν προσέξεις, εγώ δεν έχω αναφέρει μέχρι τώρα τίποτε επ' αυτού. Δεν μου πολυαρέσει το New age στυλάκι, χωρίς όμως να το απορρίπτω και ολοκληρωτικά.

Αυτά που μου γράφεις τα βρίσκω πολύ σωστά, όμως δεν βρίσκω να αντιτίθενται ουσιαστικά σε αυτά που λέω εγώ. Σου θυμίζω ότι αρχικά εγώ έγραψα πως δεν υπάρχει λόγος να συμβιβαζόμαστε μια ζωή, αντιθέτως έχουμε έμφυτους τους μηχανισμούς για να βρούμε σε κάθε περίπτωση αυτό που μας ταιριάζει. Θυμίσου επίσης ότι η πρώτη σου απάντηση ήταν "αυτό είναι κοινή λογική". Πράγματι, με τη βοήθεια της κοινής λογικής (που όπως φαίνεται δεν είναι τελικώς και τόσο κοινή) μπορείς να προσεγγίσεις υψηλά νοήματα και δύσκολα θέματα. Έχω με τον καιρό ανακαλύψει ότι οι δυσκολότερες ερωτήσεις έχουν εξοργιστικά απλές απαντήσεις.
Σε παρακαλώ να ξαναδιαβάσεις τα κείμενά μου μαζί με τα δικά σου, όμως αυτήν τη φορά υπό το πρίσμα ότι δεν έχουμε ουσιαστικά καμμία διαφωνία και σου υπόσχομαι να επανέλθω. Δεν μιλάω για τίποτε μαγικό ή υπερκόσμιο. Όλα εξηγούνται με την κοινή λογική, επαναλαμβάνω.

Όσο για τον Κοέλιο; Δεν μιλάω γενικά για τον Κοέλιο, αλλά ειδικά για το έργο του "Ο Αλχημιστής". Αυτό γιατί το εν λόγω βιβλίο είναι το ευρύτερα γνωστό που περιέχει μερικές βασικές αρχές των εσωτερικών διδασκαλιών, οι οποίες όπως ξέρεις συνήθως κρατιούνται μυστικές. Το κατά πόσον εγώ έχω την κατάλληλη παιδεία να μιλάω για μυστικές εσωτερικές διδασκαλίες και κατά πόσον γνωρίζω για τι πράγμα μιλάω, είναι κάτι για το οποίο δεν μπορώ να δώσω περισσότερες αποδείξεις, επαφίομαι απλώς στην καλή πίστη των συνομιλητών μου. Μην υποτιμάτε τον Αλχημιστή, αν θέλετε τη γνώμη μου. Άλλωστε αυτά που γράφει το βιβλίο δεν έρχονται σε αντίθεση με όσα κήρυξε ο μεγάλος διδάσκαλος Ιησούς (ο και Χριστός επονομαζόμενος), στον οποίον όλοι υποτίθεται ότι πιστεύουμε, όμως λίγοι έχουν καταλάβει τι είπε. Οι μεγάλες αλήθειες ταξιδεύουν στον χρόνο κωδικοποιημένες, υπό τη μορφή μύθου, επειδή αυτή είναι η ασφαλέστερη portable μορφή για να ταξιδέψει οτιδήποτε στο χώρο και στον χρόνο.

Ως προς την συνειδητή σκέψη, μέσα στην οποία φωλιάζει η αμφιβολία για οτιδήποτε δεν ταιριάζει με τον ορθογώνιο τρόπο σκέψης της ατελούς μας επιστήμης, συνεπώς φέρνει εμπόδια στην πίστη, που τόσην αν είχαμε όση κόκκος σινάπεως, θα μετακινούσαμε βουνά, έχω να πω.
Όταν θέλεις κάτι με το συνειδητό μέρος του εγκεφάλου σου και το ζητήσεις, το Μέγα Χάος αποκρίνεται: "Στ' @@δια μας"!!! Αντιθέτως, όταν κάτι το ζητήσεις μέσα από την ψυχή σου, με όλο σου το είναι να συμφωνεί με αυτό, όταν αυτό που ζητάς αποτελεί ζωτική σου ανάγκη, το Μέγα Χάος απαντά: "Γεννηθήτω το Θέλημά σου" και υποκλίνεται. Παρέβαλε αυτά και με το Thelema του Άλιστερ Κρόουλυ.
"Μα τι είναι τελικά αυτό το Μέγα Χάος που μας τσαμπουνάς ρε φίλε"; Το Μέγα Χάος δεν είναι τίποτε άλλο παρά η νομοτέλεια του σύμπαντος, το δεξί χέρι του Θεού. Είναι αυτό που μας οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο ν' αντιμετωπίσουμε τις συνέπειες, θετικές ή αρνητικές, των πράξεων και των επιλογών μας. Είναι αυτό που εισακούει τις προσευχές μας και φροντίζει για τις ανάγκες μας, είναι αυτό που μας διδάσκει σε κάθε μας βήμα. Η χαοτική θεωρία είναι επιστημονική θεωρία και μάλιστα είναι από τις λίγες που εύκολα μπορούν να συμπεριλάβουν και να εξηγήσουν τις περισσότερες από τις βαθύτερες φιλοσοφίες των αρχαίων λαών. Άραγε όλοι οι άνθρωποι που έζησαν στο παρελθόν και που δεν τους είχε επιβληθεί η Καρτεσιανή λογική ως θέσφατο και μοναδική αληθή προσέγγιση των γεγονότων, έζησαν λάθος; Εμείς ζούμε πιο κοντά στην αλήθεια; Τότε γιατί είμαστε όλοι τόσο μπερδεμένοι και δυστυχισμένοι; (Πριν το αμφισβητήσεις αυτό, διάβασε ξανά τις απαντήσεις της πλειοψηφίας στο θέμα του συμβιβασμού, που με οδήγησαν να ανοίξω λίγο τα Χαοτικά μου χαρτιά). Υποτίθεται ότι ο Θεός είναι η αλήθεια κι ότι όσο πιο κοντά φτάνεις στο Θεό (άρα στην αλήθεια) τόσο πιο ευτυχισμένος και ολοκληρωμένος ψυχικά γίνεσαι. Για τη Χαοτική θεωρία μπορούμε να το συζητήσουμε παρακάτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...μη το πάρεις προσωπικά τώρα εσύ αυτό, αλλά -για να χρησιμοποιήσω τα λόγια σου- σε διαβάζω και σκέφτομαι :

"Εγώ η ηλίθια, γιατί δε μπορώ να βρω έναν τέτοιο άντρα για τον εαυτό μου?"
:redface: :P

Δεν έχω μάθει να πιστεύω (δεν εννοώ στο θεό, εννοώ στην πίστη).
Και για να μάθει να πιστεύει κανείς, νομίζω πρέπει να ξε-μάθει όλα τα άλλα.
Παραδέχομαι τη δύναμή της, μα μου είναι αδύνατον να την κάνω να ξεπηδήσει πηγαία (χρειάστηκε να κάνω edit και να γράψω τη λέξη "πηγαία" στη θέση της λέξης "τυχαία" που έγραψα από λάθος :worry: ) μέσα απ' την ύπαρξή μου.
Το μυαλό μου κάνει πολλά παράσιτα.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο αποκαρδιωτικό είναι να εστερνίζεσαι τη θεωρία και να μην μπορείς να την κάνεις πράξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν ζητάς έναν βασιλειά, τότε θα πρέπει να είσαι κι εσύ βασίλισσα και η ψυχή και το κορμί σου ένα παλάτι. Επειδή εγώ μπορεί να είμαι αιρετικός και να μου πρέπει η πυρά, άκου τα λόγια του γέροντα Παΐσιου: "Μην αφήνεις τους λογισμούς να σε κυριέψουν, οι λογισμοί είναι του διαβόλου". Νομίζω ότι περιέγραψα αναλυτικά τον απλό Χαοτικό τρόπο με τον οποίο μπορείς να πάρεις αυτό που ζητάς. Ο τρόπος είναι αλάνθαστος και δεν χρειάζεται να έχεις πενήντα πτυχία για να τον κάνεις να δουλέψει. Αντίθετα το Μέγα Χάος ανήκει στους ταπεινούς αυτού του κόσμου ("Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτοί ελεηθήσονται"). Μα μπορεί ο καθένας να κερδίσει ό,τι ζητήσει; Ναι μπορεί. Ο τρόπος που το Μέγα Χάος φέρνει τα πράγματα είναι μυητικός, έτσι ώστε η στιγμή που λαμβάνεις αυτό που ζήτησες είναι ακριβώς και η στιγμή που το αξίζεις κι είσαι έτοιμη γι' αυτό. Από τη στιγμή που ξέρεις ότι θέλεις "έναν τέτοιο άντρα", όπως κι αν είναι αυτός κι από τη στιγμή που το εξέφρασες δημόσια, οι Τροχοί του Χάους έχουν γυρίσει κατά ένα κλικ. Μην το σκέφτεσαι, μην το πιέζεις, άφησέ το να γίνει όταν ο Πρωτομάστορας κρίνει ότι πρέπει. Η πίστη θέλει εξάσκηση. Σημαντική λεπτομέρεια: Το Μέγα Χάος είναι ΑΧΡΟΝΟ, συνεπώς οποιοσδήποτε χρονικός προσδιορισμός του είναι απολύτως ξένος και χαλάει τη συνταγή. Πίστεψέ με, όταν η ψυχή σου γίνει ναός θα βρεθεί κι ένας Θεός να κατοικήσει μέσα του. Όταν θα τον βρεις, απλά θα ξέρεις.
Θα ήθελα να σου χαρίσω μια στροφή από ένα τραγούδι που έχω γράψει, που έχει άμεση σχέση με τη συζήτησή μας:

Θά' θελα νά' μουνα κουτός για να πιστεύω,
θά' θελα νά' μουνα σοφός για ν' αγαπώ,
νά' χα ένα χέρι να πιαστώ
και κάποια αλήθεια ν' ασπαστώ,
νά' χα ένα ψέμα να μοιραστώ.


Αν δεν μπορείς λοιπόν να πιστέψεις, μοιράσου τουλάχιστον ένα όμορφο ψέμα μαζί μου... :beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτο που λες ειναι παγιδα. Οταν θα συμπιπτει θα λες οτι ισχυει, οταν δε συμπιπτει θα λες "ε δεν ισχυει και παντα" ή δε θα το σκεφτεσαι / θυμασαι καν.
Παραειναι βολικο δε νομιζεις ;

Και τι εννοεις "ολα" ; Τι ειναι συμπτωση για σενα ; Το να γνωριζεις ατομα που ΘΕΣ να γνωρισεις στη ζωη σου, ελπιζω να μη το θεωρεις "σημαδι" με κοσμικη σημασια. απλες πιθανοτητες ειναι. Αν κανεις παρεα με ατομα που σου ταιριαζουν, αυξανεις τις πιθανοτητες να βρεις ατομο που σου ταιριαζει πολυ.

Kαταρχάς δεν μπαίνω στην διαδικασία να το ελέγχω αν συμβαίνει κάθε τρείς και λίγο. Απλά σκέφτομαι τι θέλω και έχω παρατηρήσει πως σύνηθως ύστερα από λίγο μου 'ρχεται.

Σύμπτωση για μένα είναι το εντελώς τυχαίο. Και τετοια βασικά δεν υπάρχουν. Συνεπως για μένα δεν υπάρχουν συμπτώσεις βασικά - όλα συμβαίνουν γιατί πρέπει έτσι να συμβουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν κανεις παρεα με ατομα που σου ταιριαζουν, αυξανεις τις πιθανοτητες να βρεις ατομο που σου ταιριαζει πολυ.

Kαι γιατί να τον βρήκε τώρα και όχι μετά από 1 μήνα, 1 χρόνο ή 5 χρόνια ? Δεν γίνονται όποτε θέλουμε τα πράγματα, σαν το παλιό κρασί χρειάστηκε έναν άλφα χρόνο ωρίμανσης μέχρι να βρει (ή να την βρει ή να βρεθούν τέλις πάντων) και να πουν ''εδώ είμαστε''. Ο χρόνος είναι που κάνει τη διαφορά, το timing. Το New Αge πράγματι είναι αποριπτέο από μένα γιατί έχει περάσει μια αντίληψη στον κόσμο ''μπορείς να καταφέρεις τα πάντα οποιαδήποτε στιγμή, είσαι ο καλύτερος, φτιάξτο μόνος σου !'', μια από τις πιο μεγάλες αυταπάτες. Δεν μπορούμε οποτεδήποτε οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος, με ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα, όσο χρόνο κι αν πάρει για να προκύψει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εμένα δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος, με ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα, όσο χρόνο κι αν πάρει για να προκύψει :)

'Aλλο εννοώ, ότι ο κατάλληλος άνθρωπος ήρθε την κατάλληλη στιγμή και κατά τη γνώμη μου δεν θα μπορούσε να ήταν άλλη αυτή η χρονική στιγμή. Πολύ πιο μετά ή πολύ πιο πριν από εκείνη τη στιγμή θα γνώρισες κάποιους ανθρώπους αλλά οι δείκτες του ρολογιού έδειχναν ότι εκείνη η στιγμή που είδες τον έναν, ήταν αυτή που θα σε έκανε να πεις και να νοιώσεις αυτό το ''εδώ είμαστε''. 'Ετσι είναι η ζωή, δεν διαλέγουμε εμείς την στιγμή, οι στιγμές μας διαλέγουν και τίποτα δεν είναι τυχαίο. 'Επρεπε να δημιουργηθεί για κάποιον λόγο τώρα και όχι μετά από πολύ καιρό η "μοιραία" σχέση. Πιστεύω περισσότερο στη νομοτέλεια παρά στο τυχαίο. Αυτό που λένε ότι ο θεός παίζει ζάρια δεν το πιστεύω, υπάρχει ακριβής χωροχρονικός προγραμματισμός από κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε, απλά εσύ το ανέλυσες καλύτερα. Ναι, δεν υπάρχουν τυχαία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top