Πώς γράφω ελληνικά στον υπολογιστή μου;

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
"Κατ' αρχάς, τι ζόρι τραβάτε όλοι με τα greeklish;"



  • Τα μάτια μας! Άμα δεν έχεις συνηθίσει πλουτίζει ο Οφθαλμίατρος

  • Άμα ψάχνεις κάτι δεν χρειάζεται να το ψάξεις ελληνικά συν τους άλλους 4 τρόπους που γράφετε στα greeklish.



"Ο υπολογιστής μου δεν έχει Ελληνικά. Έχω Windows XP."


Για να εγκατασταθούν τα ελληνικά

  • Πηγαίνετε στο control panel (πατάτε start -> settings -> control panel).

  • Αν σας λέει "pick a category" πάτε στο "date time language and Regional options" και διαλέγετε το εικονίδιο "Regional and language options". Αν έχετε classic view είναι όλα χύμα, όποτε απλά διαλέγετε το εικονίδιο "Regional and language options".

  • Πάτε στο tab languages (tab είναι η καρτέλα).

  • Πατάτε το details.

  • Στο παράθυρο "text services and Input Languages" και στο tab "Settings" πατάτε το "Add...".

  • Σαν input language διαλέγετε greek.

  • Πατάτε 3 ok για να κλείσετε τα παράθυρα.

  • Γράφετε ελληνικά.



"Και πώς γράφω Ελληνικά τώρα;"

Ο εξ ορισμού συνδυασμός για να αλλάξετε γλώσσα είναι Alt-Shift. (Πατάμε το Alt, πατάμε το Shift, αφήνουμε το shift, αφήνουμε το alt.).
Επίσης, μπορείτε να αλλάξετε γλώσσα από το language bar είτε είναι πάνω στο desktop είτε ελαχιστοποιημένο στο task bar. Απλά πατήστε εκεί που λέει τη γλώσσα (θα λέει "EL" για ελληνικά και "EN" για αγγλικά) και διαλέγετε την επιθυμητή γλώσσα.

"Ναι, αλλά εγώ έχω Windows 2000."


Νομίζω αντίστοιχες ρυθμίσεις είναι στο εικονίδιο "keyboard" του control panel. To ίδιο και για 9Χ/ΜΕ. Όποιος θυμάται ακριβώς να το πει.

"Ναι, αλλά εγώ έχω linux."

Αν δεν είναι τριετίας έχεις και στο linux ελληνικά. Ψάξε στη βοήθεια να δεις.

"Αν έχω MacOS;"


Εσύ είχες από όταν δεν είχε κανένας. Ψάξε το λίγο και θα το βρεις.

"Κι αν έχω άλλο λειτουργικό (AIX/HP unix/VMS/solaris);"


Έλα ρε Μάκη, εσύ είσαι; Εσύ μπορείς να γράφεις greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ωραίος οδηγός προς ναυτιλομένους :thumbup:. βλέπω άλλαξες και πόζα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολύ καλό gademis και με χιούμορ! Μπράβο! :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έγεινε sticky , είναι χρήσιμο και είναι κρίμα να "χαθεί"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλα, θα με φατε τωρα το ξερω, αλλα εγω την αμαρτια μου θα την πω!
λατρευω τα greeklish! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
καλα, θα με φατε τωρα το ξερω, αλλα εγω την αμαρτια μου θα την πω!
λατρευω τα greeklish! :) :)
Αν συνεχίσεις να γράφεις σε forums μόνο ελληνικά θα δείς ότι σε πολύ συντομό χρονικό διάστημα θα τα μισείς τα greeklish ...
Και εγώ κάποτε λάτρευα τα greeklish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
συνεχιζω οπως βλεπεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Κατ' αρχήν χίλια συγγνώμη για τα greeklish, αλλά δε μπορώ να γράψω αλλιώς από σήμερα :( Θέλω τη βοήθειά σας: Ενώ μέχρι τώρα έγγραφα κανονικά σε Ελληνικά, σήμερα δε ξέρω τι έγινε, αλλά Ελληνικά δε μπορώ να γράψω. Έκανα τη διαδικασία που περιγράφει ο gademis, αλλά πάλι τίποτα! :( Καμιά ιδέα; Μήπως να εγκαταστήσω ξανά τα Windows; Αν το κάνω αυτό, θα χρειαστεί να ξαναπεράσω και τα προγράμματα που έχω στον σκληρό μου δίσκο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
δοκίμασε το εξής:
από το control panel θα πας στο regional options και μετά στο tab advanced...
εκεί το πεδίο language for non-unicode programs θα πρέπει να είναι greek...
(αν δεν είναι και το αλλάξεις είναι πολύ πιθανό να χρειαστείς το cd των windows....)

καλή τύχη!!!:)



ΥΓ>τίκαρε και το κουτάκι κάτω-κάτω στο ίδιο tab...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kαι μέχρι να το φτιάξεις, για να μην φορτώνουμε με δουλειά τους αγαπητούς μας mods... https://greeklish.net/index.php?option=com_wrapper&Itemid=32 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Έχεις δικιο Μισελιό. Giostau έκανα αυτό που είπες αλλά πάλι τα ίδια :( Υποψιάζομαι ότι έσβησα κατά λάθος κάτι από το φάκελο των Windows το μεσημέρι που εκανα virus scan.Αν ξαναεγκαταστήσω από την αρχή τα Windows , θα χρειαστεί να περάσω και τα προγράμματα που έχω στο σκληρό μου? (Βασικά πιο πολύ για το Office με καίει επειδή δεν το έχω αντίγραφο για να το περάσω πάλι )Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Κανονικά εαν κατά την εγκατάσταση στο κατάλληλο σημείο επιλέξεις "leave file system as is" (ή κάτι παρόμοιο...και όχι μια από τις άλλες 4-5 επιλογές που λένε "format drive using...") τα προγράμματά σου δεν θα πειραχτούν...
...αλλά για καλό και για κακό κάνε ένα backup πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Έχεις δικιο Μισελιό. Giostau έκανα αυτό που είπες αλλά πάλι τα ίδια :( Υποψιάζομαι ότι έσβησα κατά λάθος κάτι από το φάκελο των Windows το μεσημέρι που εκανα virus scan.Αν ξαναεγκαταστήσω από την αρχή τα Windows , θα χρειαστεί να περάσω και τα προγράμματα που έχω στο σκληρό μου? (Βασικά πιο πολύ για το Office με καίει επειδή δεν το έχω αντίγραφο για να το περάσω πάλι )Ευχαριστώ!!
δεν νομιζω να πειραχτηκε κατι απο τον φακελο windows ... δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο... γιατι δεν φωναζεις καποιον τεχνικο στον χωρο σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Ευχαριστώ Giostau ! Αυτό το ''στο χώρο σου'' άλλα μου θύμισε εχπ :) Γιατι ειμαι μπαρμπα Σκρουτζ Πανο .Eιπα πρωτα να ρωτησω κι εσας εδω που ξερετε απο αυτα μηπως ηταν κατι που μπορω να το διορθωσω και μονη μου ,αλλα μάλλον εκεί θα καταλήξω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν ειπα να μην μας ρωτησεις ... ειπα να μην κανεις ξανα εγκατασταση... ;) Τεσπα το σημαντικοτερο ειναι να λυσεις το προβλημα

Αρχική Δημοσίευση από useme:
Με λιγα λογια να τελειωνουμε βρε παιδια[...]
Χαίρομαι που λήγεις αυτή την offtopic συζήτηση:)
edit: το offtopic θα το βρείτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια εβαλα τα ubuntu αλλα δεν βρησκω πως στο καλο θα προσθεσω και πως θα γραφω με αλλη γλωσσα (θελωντας να βαλω Ελληνικα, γραφω απο το https://greeklish.net/index.php?option=com_wrapper&Itemid=32) Εψαξα στην βοηθεια αλλα δεν βρικα κατι σχετικο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ωραίο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Ανακάλυψα σήμερα τη νέα έκδοση του ελληνικού ορθογραφικού διορθωτή σε firefox και την τεστάρισα στο e-steki! :)
Δουλεύει τέλεια και με τον 3.6! :clapup: Ορθογραφικά λάθη στα post --> τέλος! :smoke:Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πείτε και στην άσχετη πως δουλεύει. :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βαλτε καλυτερα αυτο για ταυτοχρονη διορθωση σε αγγλικα και ελληνικα χωρις να πρεπει να αλλαξεις με δεξι κλικ/γλωσσες κλπ..

το εχω και δουλευει αψογα..ειναι το μοναδικο διπλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top