Αμαλία Καλυβίνου: Μία συγκλονιστική μαρτυρία για την ιατρική περίθαλψη στην Ελλάδα

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι να πω... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfina

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
H γυναίκα που συγκίνησε το πανελλήνιο, η γλυκιά Αμαλία, έχασε την περασμένη Παρασκευή, τη μάχη που έδινε επί πολλά χρόνια με τον καρκίνο. Ήταν πασίγνωστη σε Ελλάδα και εξωτερικό από τις καταγγελίες της μέσω Διαδικτύου για τη μη έγκαιρη διάγνωση της ανίατης ασθένειας, που την ταλαιπωρούσε επί χρόνια. Όλοι οι bloggers, αποφάσισαν να της αφιερώσουν τις ιστοσελίδες τους την Παρασκευή 1η Ιουνίου, ενώ οι απόψεις της θα βρίσκονται για πάντα καταχωρημένες στο ελληνικό διαδίκτυο. Το blog της Αμαλίας Καλυβινού.

Πηγή: Ερτ

Σήμερα έμαθα την είδηση. Έχω τους δικούς μου λόγους που με στεναχωρεί ιδιαίτερα. Ως ένα σημείο συμπάσχαμε. Νιώθω πολύ αδύναμη που έφυγε αλλά πολύ δυνατή με ό,τι άφησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω ότι τουλάχιστον ησίχασε, και έφυγε με τα φτερά ανοιγμένα, με την καρδιά της να πετάει ψηλά, πολέμησε μέχρι την τελαιυταία στιγμή, κάλα να είναι και πιστέυω ότι θα είναι ένας άγγελος εκεί ψηλά.

Καλό ταξίδι αμαλία και να ξέρεις ότι 1η ιουνίου θα είμαι μια απο αυτούς που θα έχω αφιερωμένη μέρα σε σενα:flowers: :flowers: :flowers: :flowers: :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
το θέμα είναι ότι τώρα ακούστικε... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Απλά respect για το θάρρος της αμαλίας..
Είναι απαράδεκτοι οι γιατροί..Απορώ πως ζουν με τέτοια βάρη στις συνειδήσεις τους..Μένω άφωνη..
Καλό ταξίδι Αμαλία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Απλά respect για το θάρρος της αμαλίας..
Είναι απαράδεκτοι οι γιατροί..Απορώ πως ζουν με τέτοια βάρη στις συνειδήσεις τους..Μένω άφωνη..
Καλό ταξίδι Αμαλία..

ποιος είπε ότι έχουν συνήδηση; :confused: άκαρδοι ήταν όλοι τους κανένας δεν νοιάστηκε περισσότερο για ακείνη παρά για τα χρήματα, λυπάμε τους γονείς που έδωσαν αίμα και χρόνια για να μεγαλώσουν τέρατα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έπρεπε να αυτοκτονούσαν κι αυτοί από τύψεις, σαν τους Ιάπωνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
1 Ιουνίου αύριο... Αύριο θα έχω κ εγώ μια σελίδα αφιερωμένη στην Αμαλία... :(

Γιδάκι μου καλό για να αυτοκτονήσουν πρέπει να αισθάνονται, να έχουν συνείδηση, να να να...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
1 Ιουνίου αύριο... Αύριο θα έχω κ εγώ μια σελίδα αφιερωμένη στην Αμαλία... :(

Γιδάκι μου καλό για να αυτοκτονήσουν πρέπει να αισθάνονται, να έχουν συνείδηση, να να να...

Που είναι το μπλόγ σου καλέ; σήγουρα θα βλέπει και θα χαμογελάει απο κεί πάνω, είμαι σήγουρη, θα χέρετε να βλέπει όλους όσους την τιμούν σήμερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν ξεχνάμε! Σήμερα είναι μια μέρα αφιερωμένη στην Αμαλία!

Μην ξεχάσετε να επισκεφτείτε το blog “Για την Αμαλία” για να βρείτε τα banners που μπορείτε να βάλετε στα blogs σας, αλλά και (το πιο σημαντικό) εκατοντάδες e-mails οργανισμών/προσώπων προς τα οποία μπορείτε να στείλετε κείμενο συμβολικής διαμαρτυρίας για τις πρακτικές που έκαναν την Αμαλία να υποφέρει και εν τέλει της στοίχισαν την ίδια της ζωή! Τα σχετικά κείμενα υπάρχουν σε πολλές γλώσσες!


Διαδώστε το! Συμμετέχετε και εσείς! Η ανάρτηση ενός post και η αποστολή μερικών e-mails θα σας πάρει μόλις λίγα λεπτά. Η συμμετοχή μας όμως μπορεί να αφυπνίσει μερικούς σε καίριες θέσεις οι οποίοι θα πάρουν τα κατάλληλα μέτρα για να έχουμε όλοι μας το επίπεδο Υγείας που δικαιούμαστε!

Αμαλία θα ζεις για πάντα στις καρδιές μας…


Διαδικτυακή Κίνηση Φίλων Αμαλίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μοναχε μου δίνεις την άδεια να δημοσιέυσω το πόστ σου; σε παρακαλώ; θα γράψω απο τοιων το πήρα, εγώ είμαι χάλια στο γράψημο, σε παρακαλώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι βρε! Ελεύθερα.... Μόνο αν θες γράψε ως πηγή το "https://freehost.stuff.gr/jim_hellas" (το blog μου) γιατί είναι απόσπασμα από ένα κείμενο που ανέβασα σήμερα εκεί.

Αν θες μπορείς να αντιγράψεις όλο το κείμενο που έχω ανεβάσει. Είναι το "επίσημο" κείμενο διαμαρτυρίας για την Αμαλία...

Ορίστε:
----------
«Ο ασθενής έχει το δικαίωμα του σεβασμού του προσώπου του και της ανθρώπινης αξιοπρέπειάς του»(σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 47 του Ν. 2071/ 1992)
«Να γίνουν εξαίρεση οι αλμπάνηδες ρε παιδιά, όχι ο κανόνας…»(Αμαλία Καλυβίνου, 1977-2007)
Από την ηλικία των οκτώ ετών, η Αμαλία ξεκίνησε να πονάει. Παρά τις συνεχείς επισκέψεις της σε γιατρούς και νοσοκομεία, κανένας δεν κατάφερε να διαγνώσει εγκαίρως το καλόηθες νευρίνωμα στο πόδι της. Δεκαεπτά χρόνια αργότερα, η Αμαλία έμαθε ότι το νευρίνωμα είχε πια μεταλλαχθεί σε κακόηθες ινοσάρκωμα.
Για τα επόμενα πέντε χρόνια η Αμαλία είχε να παλέψει όχι μόνο με τον καρκίνο και τον ακρωτηριασμό, αλλά και με την παθογένεια ενός Εθνικού Συστήματος Υγείας που επιλέγει να κλείνει τα μάτια στα φακελάκια και επιμένει να κωλυσιεργεί με παράλογες γραφειοκρατικές διαδικασίες. Πέρα από τις ακτινοβολίες και τη χημειοθεραπεία, η Αμαλία είχε να αντιμετωπίσει την οικονομική εκμετάλλευση από γιατρούς που στάθηκαν απέναντί της και όχι δίπλα της. Πέρα από τον πόνο, είχε να υπομείνει την απληστία των ιδιωτικών κλινικών και την ταλαιπωρία στις ουρές των ασφαλιστικών ταμείων για μία σφραγίδα.
Η Αμαλία άφησε την τελευταία της πνοή την Παρασκευή 25 Μαϊου 2007. Ήταν μόλις 30 ετών.
Πριν φύγει, πρόλαβε να καταγράψει την εμπειρία της και να τη μοιραστεί μαζί μας μέσα από το διαδικτυακό της ημερολόγιο. Στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://fakellaki.blogspot.com, η νεαρή φιλόλογος κατήγγειλε επώνυμα τους γιατρούς που αναγκάστηκε να δωροδοκήσει, επαινώντας παράλληλα εκείνους που επέλεξαν να τιμήσουν τον όρκο που έδωσαν στον Ιπποκράτη. Η μαρτυρία της συγκίνησε χιλιάδες ανθρώπους, που της στάθηκαν συμπαραστάτες στον άνισο αγώνα της μέχρι το τέλος.
«Ο στόχος της Αμαλίας ήταν να πει την ιστορία της, ώστε μέσα απʼ αυτήν να αφυπνίσει όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους και συνειδήσεις. Κυρίως ήθελε να δείξει ότι υπάρχουν τρόποι αντίστασης στην αυθαιρεσία και την εξουσία των ασυνείδητων και ανάλγητων γιατρών, αλλά και των γραφειοκρατών υπαλλήλων του συστήματος υγείας.»
(Δικαία Τσαβαρή και Γεωργία Καλυβίνου - μητέρα και αδελφή της Αμαλίας)
Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 77 του Ν. 2071/1992, θεωρείται πειθαρχικό παράπτωμα για τους γιατρούς του Ε.Σ.Υ:
«Η δωροληψία και ιδίως η λήψη αμοιβής και η αποδοχή οποιασδήποτε άλλης περιουσιακής παροχής, για την προσφορά οποιασδήποτε ιατρικής υπηρεσίας»
Η Αμαλία Καλυβίνου αγωνίστηκε για πράγματα που θεωρούνται αυτονόητα σε ένα σύγχρονο ευρωπαϊκό κράτος. Δυστυχώς δεν είναι και τόσο αυτονόητα στην Ελλάδα. Συνεχίζοντας την προσπάθεια που ξεκίνησε η Αμαλία, διαμαρτυρόμαστε δημόσια και απαιτούμε:
  • ΝΑ ΠΑΡΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ
  • ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΕΛΙΚΤΟΣ Ο ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΘΡΗΝΗΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΘΥΜΑΤΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΧΡΟΝΟΒΟΡΩΝ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ
  • ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΗ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ
  • ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΑΝΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΥΝΕΧΗΣ ΚΑΙ ΑΡΤΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ Ε.Σ.Υ.
  • ΝΑ ΚΑΘΙΕΡΩΘΕΙ Η ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΦΑΚΕΛΟΥ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΠΕΥΔΕΤΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
  • ΑΣ ΠΑΨΕΙ ΠΛΕΟΝ Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΩΝ, ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΝΑ ΛΑΔΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΜΕΙΒΟΝΤΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.
  • ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ
  • ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ
  • ΟΧΙ ΑΛΛΟΣ ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ
ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
Την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να δώσετε φακελάκι, μην το κάνετε. Προτιμήστε καλύτερα να κάνετε μια δωρεά. Η τελευταία επιθυμία της Αμαλίας ήταν η ενίσχυση της υπό ανέγερση Ογκολογικής Μονάδας Παίδων.
(Σύλλογος Ελπίδα, τηλ: 210-7757153, e-mail: infο@elpida.org, λογαριασμός Εθνικής Τράπεζας: 080/480898-36, λογαριασμός Alphabank: 152-002-002-000-515. Θυμηθείτε να αναφέρετε ότι η δωρεά σας είναι “για την Αμαλία”).
ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΦΙΛΩΝ ΤΗΣ ΑΜΑΛΙΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα αλήθεια πιστεύετε οτι μπορούν να γίνουν όλα αυτά:
Μπορώ να απαντήσω σε ένα-ένα από αυτά τα θέματα και να εξηγήσω γιατί είναι ανέφικτα, αλλά όχι σε αυτό το θέμα.
Αν κάποιος μοδεράτορας ενδιαφέρεται ας το μεταφέρει αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είναι ο στόχος απλά Πειρατή... Προς τα εκεί θέλουμε να κινηθούμε. Δεν είναι ότι θα διαμαρτυρηθούμε και αύριο ξαφνικά όλα θα φτιάξουν! Αλλά ας γίνει η αρχή του τέλους των προβλημάτων του ΕΣΥ.

Όπως και σε κάθε διαμαρτυρία, διαδικτυακή ή όχι, έτσι και σε αυτή απλά τονίζουμε το πρόβλημα και πιέζουμε για λύσεις. Αυτό... Απλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ μοναχέ, είπα ότι δεν θα το άγγιζα για 3 μερες και παρα μόνο σήμερα θα έκανα μια δημοσίευση, τιμή μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
ΝΑι αλλά δεν θα καταφέρουμε απολύτως τίποτα αν δεν αλλάξουμε πρώτα εμείς οι ίδιοι.
Στο θέμα με τα φακελάκια για παράδειγμα είμαι κατηγορηματικός και μπορώ να μιλήσω με αποδεικτικά στοιχεία.
Οι περιπτώσεις που οι ίδιοι οι γιατροί ζητούν φακελάκι, είναι συντριπτικά λιγότερες από εκείνες που οι ασθενείς-συγγενείς το προσφέρουν με αντάλλαγμα καλύτερη μεταχείρηση.....
Αίσχος.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ΝΑι αλλά δεν θα καταφέρουμε απολύτως τίποτα αν δεν αλλάξουμε πρώτα εμείς οι ίδιοι.
Στο θέμα με τα φακελάκια για παράδειγμα είμαι κατηγορηματικός και μπορώ να μιλήσω με αποδεικτικά στοιχεία.
Οι περιπτώσεις που οι ίδιοι οι γιατροί ζητούν φακελάκι, είναι συντριπτικά λιγότερες από εκείνες που οι ασθενείς-συγγενείς το προσφέρουν με αντάλλαγμα καλύτερη μεταχείρηση.....
Αίσχος.:mad:

Και τι πρέπει να γίνει πειρατή ; να μην πολεμήσουμε γιατί είναι χαμένη η μαχή; να μην προσπαθήσουμε να φτάσουμε στον στόχο επιδή ξέρουμε ότι θα φτάσουμε στην μέση; ξέρω πόσο χάλια είναι αυτό που λές άλλα άς κάνουμε όλοι μια προσπάθεια, άς είναι απλά για την μνήμη της:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Γι' αυτό και το banner λέει "Μη πάρεις φακελάκι, μη δώσεις φακελάκι". Γενικά πρέπει να μπει ένα φρένο σε αυτή την πρακτική στην χώρα μας.

Στο blog της η Αμαλία λέει συγκεκριμένα ονόματα γιατρών που ζήτησαν φακελάκι ή που έκαναν διάγνωση στο πόδι. Το θέμα κατατέθηκε και στην Βουλή για συζήτηση, από τον Βενιζέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προς Θεού δεν λέω να μην κάνουμε τίποτα, το αντίθετο μάλιστα.
Το πρώτο πράγμα που μπορούμε να κάνουμε είναι να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι.
Φέρτε τον εαυτό σας σε μια υποθετική ανάλογη θέση για λίγο.
Θα προσφέρατε χρήματα σε κάποιον που θα μπορούσε να σας φέρει στην πρώτη θέση μια λίστας μεταμοσχεύσεων, για να σώσετε τη ζωή σας;
Μοναχέ, με όλο το σεβασμό που σου έχω, το οτι το θέμα κατατέθηκε στη Βουλή για συζήτηση, το θεωρώ περισότερο αρνητική εξέλιξη παρά θετική.
Κανείς δεν θα μπορέσει να με πείσει οτι ενδιαφέρονται να δώσουν λύση σε ένα πρόβλημα αυτοί που το έχουν δημιουργήσει και το συντηρούν δεκαετίες ολόκληρες.
Τι θα πει δηλαδή ο κάθε Βενιζέλος;
Ποιον θα κατηγορήσει; Την κυβέρνηση. Την όποια κυβέρνηση.
Αυτό όμως που είναι εκνευριστικό είναι το γεγονός οτι ο ίδιος όταν ήταν υπουργός δεν συγκινήθηκε για παρόμοια περιστατικά, τώρα προσπαθεί να εκμεταλευτεί τις διαστάσεις του θέματος για προσωπική προβολή και κομματική εκμετάλευση.
Αίσχος.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αυτό όμως που είναι εκνευριστικό είναι το γεγονός οτι ο ίδιος όταν ήταν υπουργός δεν συγκινήθηκε για παρόμοια περιστατικά, τώρα προσπαθεί να εκμεταλευτεί τις διαστάσεις του θέματος για προσωπική προβολή και κομματική εκμετάλευση.
Αίσχος.:mad:
αυτό ακριβώς:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top