• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αφαίρεση ελιάς

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Λοιπόν, έψαξα και δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα.

Που λέτε, σκέφτομαι κάποια στιγμή (σε κάτι μήνες) να πάω να αφαιρέσω μια ελίτσα που έχω δίπλα στα χείλη μου. Είναι πολύ σπαστική και όσο περνάνε τα χρόνια μεγαλώνει και μου προκαλεί ανασφάλειες. Απλά έχω κάποιες απορίες:

  1. Σε τι γιατρό πάω; Σε πλαστικό;
  2. Πονάει;
  3. Μένει σημάδι μετά την αφαίρεση; Γιατί αν είναι να τη βγάλω και να έχω πάλι σημάδι, χαίρω πολύ. Είναι και πρόσωπο ξέρω γω, δεν είναι πλάτη που να μη φαίνεται.
  4. Πόσο είναι το κόστος πάνω κάτω;
  5. Αξίζει να την αφαιρέσω μόνο για αισθητικούς λόγους;
:confused:

Ευχαριστώ. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δες λίγο.

Πάντως έχω γνωστή που την αφαίρεσε από το χέρι και δεν άφησε σημάδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Είχε βγάλει η μαμά μου μία που είχε χρόνια πάνω στο φρύδι, δε θυμάμαι πού είχε πάει και πόσο κόστισε, πάντως σημάδι έμεινε (μάλιστα σε εκείνο το σημείο δεν ξαναβγήκαν φρύδια), είναι κάτι σαν ουλή. Πάντως αν είναι να το κάνεις κάντο όσο είναι μικρή, γιατί όσο μεγαλώνει, τόσο μεγαλύτερο και το σημάδι που θα μείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Χμμ είναι εξωτερική έτσι? Λοιπόν:

1. Ναι μπορείς να πας σε πλαστικό χειρουργό αλλά και σε δερματολόγο.
2. Μια μικρή επεμβασούλα είναι. Θα υπάρχει καποια σχετική αναισθησία και θα πονάει λίγο.
3. Μένει ενα κόκκινο φουσκωτό μπιμπικάκι που φεύγει σε 2-3 μήνες περίπου.Αλλά είναι ανάλογα και το χειρουργό και το δέρμα.
4. 200-400 Ευρώ απ' όσο θυμάμαι.
5. Είναι δικό σου θέμα. :) Αλλά αν σε κάνει να νιώθεις άσχημα κάντο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Α δηλαδή το λέιζερ, όπως διάβασα, είναι καλύτερη επιλογή ε;

Θάλεια έχεις αφαιρέσει κι εσύ; Και τώρα δεν έχει ίχνος κανένα; Τώρα τι να πιστέψω; Ότι μένει ή δε μένει σημάδι;
Και για καλό γιατρό πού θα ψάξω;:worry:
Μην είναι κάνας χάλιας -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Αν ησουν prince θα ελεγα να αφησεις μουσι. Οικονομικοτατο και αποτελεσματικο.
Μιας και εισαι princess ομως, εισαι σιγουρη πως ειναι αντιαισθητικη?
Ορισμενες φορες ενα τετοιο χαρακτηριστικο μας κανει ξεχωριστους.
πχ1
Εγω
πχ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Α δηλαδή το λέιζερ, όπως διάβασα, είναι καλύτερη επιλογή ε;

Θάλεια έχεις αφαιρέσει κι εσύ; Και τώρα δεν έχει ίχνος κανένα; Τώρα τι να πιστέψω; Ότι μένει ή δε μένει σημάδι;
Και για καλό γιατρό πού θα ψάξω;:worry:
Μην είναι κάνας χάλιας -.-

Άψογος επαγγελματίας και με προδιαγραφές μοντέλου; Δύσκολα μας βάζεις, prinCess.

----------------------------------------------------------------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αν ησουν prince θα ελεγα να αφησεις μουσι. Οικονομικοτατο και αποτελεσματικο.
Μιας και εισαι princess ομως, εισαι σιγουρη πως ειναι αντιαισθητικη?
Ορισμενες φορες ενα τετοιο χαρακτηριστικο μας κανει ξεχωριστους.
πχ1
Εγω
πχ2

haahhaha ναι βλέπε και Cindy Crawford( εκεί την έχω γω απλά από δεξιά:redface:), αλλά δεν μ' αρέσει, και το γεγονός ότι μεγαλώνει όσο μεγαλώνω, με τρομάζει. Στο τέλος θα γίνει τεράστια.


Άψογος επαγγελματίας και με προδιαγραφές μοντέλου; Δύσκολα μας βάζεις, prinCess.
Ρε χαζό, επαγγελματικά εννοώ χάλιας, τι να το κάνω το εξωτερικό. pfff:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μια φίλη είχε στο πρόσωπο έναν ευμεγέθη σπίλο, υπεγερμένο, διαμέτρου περίπου 8 χιλιοστά. Δηλαδή, μια μεγάλη ελιά, που εξείχε πολύ από το δέρμα. Είχε επισκεφθεί διάφορους δερματολόγους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να της τον αφαιρέσουν επειδή, όπως της έλεγαν, για αυτό θα χρειάζοταν ένας πλαστικός χειρουργός. Η κοπέλα είχε αποφύγει να επισκεφτεί πλαστικό χειρουργό γιατί φοβόταν πως θα ήταν ιδιαίτερα υψηλό το κόστος της επέμβασης. Τελικά, επισκέφτηκε έναν ακόμα δερματολόγο, ο οποίος της είπε πως ήταν κατάλληλα εκπαιδευμένος και πως είχε το κατάλληλο εργαλείο για να της την αφαιρέσει, δηλαδή, ένα μηχάνημα laser. Tης αφαίρεσε δύο τέτοιες ελιές- αυτό της κόστισε 150 ευρώ-, πριν δύο χρόνια περίπου. Την συνάντησα στο επόμενο διάστημα: αρχικά υπήρχε ένα σημάδι όπως αυτό που αφήνει το έγκαυμα, το οποίο σταδιακά υποχώρησε. Στην περίπτωσή της 'εμεινε μια ελάχιστη υποψία σημαδιού, που μπροστά στον σπίλο που προϋπήρχε εκεί, ήταν αμελητέα. Σε περίπτωση που η ελιά είναι μικρή και επίπεδη, πιθανολογώ πως δε θα μείνει κανένα σημάδι ή κάτι ελάχιστο, ήσσωνος σημασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Με λεϊζερ αφαιρούνται ή καλύτερα αποχρωματίζονται οι ελιές που είναι επιφανειακές.....που δεν έχουν ρίζα....
Για να λες ότι μεγαλώνει...ελπίζω να ισχύει αυτό και όχι να νομίζεις ότι μεγαλώνει καθώς την κοιτάς για πολύ ώρα στο καθρέπτη σου...θα πρέπει να αφαιρεθεί με μια μικρή επέμβαση από πλαστικό χειρουργό...
Μπορείς να το κάνεις και σε δημόσιο νοσοκομείο αν δεν θες κάποια ιδιωτική κλινική...
Γίνεται μια μικρή τοπική αναισθησία γύρω από την ελίτσα, και μετα με ένα νυστεράκι αφαιρουν την ελιά και τη ρίζα για να μην ξαναβγεί...δυο τρία ραψίματα και είσαι έτοιμη....
Σημάδι αν θα μείνει ή όχι εξαρτάται, όχι μόνο από τον γιατρό αλλά και απο το δέρμα που έχεις.... από τη στιγμή που είσαι και νέα το σίγουρο είναι ότι αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού- καθαρίζεις την περιοχή με φυσιολογικό ορό και βάζεις ελάχιστο betadin- και μετά την πλήρη επούλωση χρησιμοποιεις μια καταλληλη κρεμούλα 3 φορές την ημέρα, δεν θα φαίνεται τίποτε....
Οκ! στην αρχή λίγο στο σημείο της επέμβασης θα είναι λίγο πιο έντονο το χρώμα , αλλά όχι τίποτα τρομερό.....ελάχιστη ερυθρότητα...πως όταν χτυπάς και πέφτει το κακάδι κι έχει άλλο χρωματάκι.... όλοι σαν παιδιά ή μεγαλύτεροι έχουμε χτυπήσει ή κοπεί και έχουμε δει πως αντιδρά το δέρμα μας σε μικροτραυματάκια...
Αν εσένα σε ενοχλεί ή μεγαλώνει με το πέρασμα του χρόνου και θες να την αφαιρέσεις είναι καθαρά δικό σου θέμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
haahhaha ναι βλέπε και Cindy Crawford( εκεί την έχω γω απλά από δεξιά:redface:), αλλά δεν μ' αρέσει, και το γεγονός ότι μεγαλώνει όσο μεγαλώνω, με τρομάζει. Στο τέλος θα γίνει τεράστια.

Αυτη ειναι ωραια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αυτη ειναι ωραια :redface:

Όταν την βγάλω θα στη χαρίσω τότε.:redface:

Σας ευχαριστώώώώώ πολύ για τις απαντήσεις σας, πήρα μια ιδέα για το πώς και το μόνο που μένει τώρα είναι να βρω γιατρό και να μου πει κι αυτός αναλυτικότερα.
Άτιμε Θεέ τι μας κάνεις.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
ξέρω άτομο που είχε ελιά σε σημείο που τον ενοχλούσε εμφανισιακά και όταν την αφαίρεσε..πέθανε
γενικά με τις ελιές δεν παίζουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πέθανε;:confused:
Κυριολεκτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Η ξαδέρφη μου είχε, απλά ήταν πιο κοντά στα χείλη.Και πήγε σε μία κλινική και την έβγαλε.

Eeh στην αρχή-αρχή της έβαλαν μία άσπρη μικρούλα γάζα και μετά την έβγαλαν.Για κανα 2μηνο είχε ένα κοκκινο μπιμπίκι και μετά έφυγε αυτό.Τώρα, μετά απο 2 χρόνια, το μόνο που φαίνεται είναι μία μικρή λακουβίτσα στο χρώμα του δέρματος.Σαν πόρο μωρέ, λίγο μεγαλύτερος βέβαια.Κάπως έτσι!Η ίδια πάντως είναι αρκετά ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα!

Καλύτερα να πας σε ένα δερματολόγο να σου πει τη γνώμη του και αργότερα αυτός μπορεί να σε παραπέμψει σε κάποιον πλαστικό χειρουργό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Όταν την βγάλω θα στη χαρίσω τότε.:redface:

Δεν εννοουσα την ελια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Πέθανε;:confused:
Κυριολεκτικά;

ναι, πέθανε
γενικά, αν σκεφτείς ότι θα βγάλεις την ελιά σου, καλύτερα να το ψάξεις αρκετά
η ελιά είναι πολύ περίεργο θέμα...που πολλές φορές κοστίζει ζωές :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Από τι πέθανε δλδ; Εννοώ αιτία θανάτου ποια ήταν; Μήπως η ελιά ήταν καρκίνος του δέρματος και θα πέθαινε ούτως ή άλλως; Ή μήπως πέθανε από κάτι άσχετο;
Γιατί να πεθάνεις επειδή αφαίρεσες χειρουργικά μια ελιά, μου φαίνεται απίθανο (βέβαια, δεν είμαι και ιατρός, τι να πω..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Τόσο αντιαισθητική είναι που θες να την αφαιρέσεις?Δες το σα χαρακτηριστικό και όχι σαν ατέλεια...όπως είπε κι ο Αντώνης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Η επέμβαση για να αφαιρέσει κανείς έναν καλοήθη σπίλο, μια ελιά όπως οι περισσότερες, σε καμία περίπτωση δεν προκαλεί το θάνατο, για όνομα του θεού. Η κατάληξη - ο θάνατος- συμβαίνει σε περιπτώσεις που μιλάμε για κακοήθη σπίλο, όταν συνυπάρχουν και άλλες παράμετροι που δεν αναφέρονται εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top