• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

[Γυναίκες] Ταμπόν, σερβιέτες και ΣΤΣ

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Hθελα να το συζητησουμε γιατι δεν το γνωριζουν ολες οι κοπελες που χρεισιμοποιουνε ταμπον
κ ετσι βρηκα αυτο το αρθρο στο health news...


Ο μεγαλύτερος κίνδυνος που συνδέεται με τη χρήση του ταμπόν, παρότι σπάνιος, σχετίζεται με την πρόκληση τοξικού σοκ. Πρόκειται για ένα φαινόμενο, που παρατηρήθηκε αρχικά στην αρχή της δεκαετίας του 1980 εξαιτίας ενός συγκεκριμένου τύπου ταμπόν. Το εν λόγω προϊόν αποτελείτο από υλικά, τα οποία ευνοούσαν την ανάπτυξη του μικροβίου με την ονομασία 'χρυσίζων σταφυλόκοκκος'. Το συγκεκριμένο μικρόβιο προκαλούσε φλεγμονή στο επιθήλιο του κόλπου και απελευθέρωνε τοξίνες στον οργανισμό, οι οποίες μπορούσαν να αποβούν εξαιρετικά επικίνδυνες, απειλώντας ακόμη και τη ζωή της γυναίκας που το χρησιμοποιούσε.
Παρότι ο συγκεκριμένος τύπος ταμπόν αποσύρθηκε από την αγορά, ωστόσο νεότερες επιστημονικές μελέτες κατέδειξαν ότι μια από τις κυριότερες αιτίες πρόκλησης τοξικού σοκ είναι ο χρόνος παραμονής του ταμπόν στον κόλπο.
Τα συμπτώματα του τοξικού σοκ είναι έντονος πονοκέφαλος, αίσθημα σύγχυσης, ίλιγγος, τάση για λιποθυμία και εμετό, διάρροια, υψηλός πυρετός και η εμφάνιση εξανθήματος στην περιοχή των παλαμών και των πελμάτων, παρόμοιου με ηλιακό έγκαυμα.
Στην περίπτωση εμφάνισης του συνδρόμου, επιβάλλεται η άμεση μεταφορά της πάσχουσας στο νοσοκομείο, ώστε το φαινόμενο να αντιμετωπιστεί με ισχυρές δόσεις αντιβιοτικών φαρμάκων και ενδοφλέβιας χορήγησης υγρών για την υποστήριξη του κυκλοφορικού.
Μέθοδοι πρόληψης
Όπως επισημαίνουν οι ειδικοί, η χρήση των ταμπόν είναι ασφαλής για την πλειονότητα των γυναικών, ανεξαρτήτως ηλικίας. Ωστόσο, οι έφηβες κοπέλες, ηλικίας από 15 έως 19 ετών, διαθέτουν τις μεγαλύτερες πιθανότητες προσβολής από το σύνδρομο τοξικού σοκ.Για το λόγο αυτό είναι επιβεβλημένα μερικά απλά προληπτικά μέτρα, που πρέπει να ακολουθούνται πιστά σε κάθε περίπτωση. Συγκεκριμένα:
  • Τα χέρια θα πρέπει να πλένονται καλά με νερό και σαπούνι πριν από την τοποθέτηση.
  • Το ταμπόν δεν θα πρέπει να παραμένει στον κόλπο για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των 5 ωρών και οι γυναίκες που το χρησιμοποιούν δεν θα πρέπει να κοιμούνται φορώντας το.
  • Με δεδομένα τα διαφορετικά υλικά και τους τρόπους παρασκευής των ταμπόν, πριν από τη χρήση του, είναι πολύτιμη η προσεκτική ανάγνωση των οδηγιών, που υπάρχουν στο εσωτερικό της συσκευασίας του προϊόντος.
  • Η τοποθέτηση και η αφαίρεσή του θα πρέπει να γίνονται με πολύ μεγάλη προσοχή.
  • Η χρήση ταμπόν από μη-βαμβακερό ή εξαιρετικά απορροφητικό υλικό θα πρέπει να αποφεύγεται. Οι κατηγορίες που υπάρχουν στην αγορά χωρίζονται σε 'junior', 'regular', 'super' και 'super plus'. Η τελευταία κατηγορία δεν ενδείκνυται για χρήση από έφηβες κοπέλες.Επιπλέον, τα λιγότερο απορροφητικά ταμπόν είναι μικρότερα σε μέγεθος και είναι λιγότερο πιθανό να προκαλέσουν τοξικό σοκ. Εννοείται, βεβαίως, ότι αν ένα ταμπόν μεγαλύτερου μεγέθους παρουσιάζει δυσκολία κατά την αφαίρεσή του, θα πρέπει στο μέλλον να αντικατασταθεί από ένα μικρότερο.
  • Η τοποθέτηση του ταμπόν εν αναμονή της περιόδου θα πρέπει να αποφεύγεται, καθώς η ξηρότητα του κόλπου ενδέχεται να δημιουργήσει αμυχές, που ευνοούν την ανάπτυξη των μικροβίων. Αντίστοιχα απαγορευτική είναι η χρήση του ταμπόν στην περίπτωση που υπάρχουν πολλά κολπικά υγρά.
  • Τέλος, ενδεδειγμένη είναι η εναλλαγή σερβιέτας και ταμπόν κατά την περίοδο του κύκλου, ώστε να απομακρύνεται ο κίνδυνος πρόκλησης λοιμώξεων. Για παράδειγμα, ιδανική είναι η χρήση του ταμπόν κατά τη διάρκεια της ημέρας και η αντικατάστασή του από σερβιέτα κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Τελικά, λοιπόν, σερβιέτα ή ταμπόν; Επιλέξτε ότι σας ταιριάζει καλύτερα, απλώς ακολουθήστε τις παραπάνω συμβουλές ώστε οι 'δύσκολες μέρες' να περνούν απροβλημάτιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μωρέ γι'αυτό το τοξικό σοκ δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα ταμπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
σερβιετα και παλι σερβιετα;) αν και το καλοκαιρι ειναι οτι χειροτερο με τη ζεστη αλλα τι να κανεις;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ταμπόν πάντα εγώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγώ δεν ξέρω καμία γυναίκα που να έπαθε συνδρομο τοξικού σοκ πάντως. Κι εγώ τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ δεν είχα κανένα πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι φοβάμαι να χρησιμοποιήσω ταμπόν.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σοβαρά δε χρησιμοποιείτε;; Δεν ξέρω, θεωρώ τη σερβιέτα βρώμικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Σοβαρά δε χρησιμοποιείτε;; Δεν ξέρω, θεωρώ τη σερβιέτα βρώμικη...

Κ εγω ετσι απο τα 15 μου φοραω ταμπον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγώ δεν ξέρω καμία γυναίκα που να έπαθε συνδρομο τοξικού σοκ πάντως. Κι εγώ τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ δεν είχα κανένα πρόβλημα

εχω γνωρησει στο τσακ υην προλαβανε.. 42 πυρετο ειχε ανεβασει δεν ηξερε το ονομα της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν μπορώ ούτε το βράδυ για ύπνο να βάλω σερβιέτα....
μου δημιουργεί αλλεργία αυτό το πράγμα που βάζουν πάνω
αλλεργία που δημιουργεί τρελή φαγούρα... μη σας δώσω περισσότερες λεπτομέρειες, καταλαβαίνετε :P


ταμπόν και πάλι ταμπόν αλλά με προσοχή να αλλάζεται τακτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω παλι δε το μπορω με τπτ το ταμπον. μια φορα το διμηνο βαζω και αυτο και αν!!
σερβιετουλα, και αν και ειμαι αλλεργικη... αλλαζω συχνα και ολα μια χαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
χθες έβαλα ταμπόν ob και δεν με βόλευε ΚΑΘΟΛΟΥ. με ενοχλούσε απίστευτα! αντιθέτως τα tampax δεν με ενοχλούν, αλλά και πάλι δεν βάζω συχνά. μόνο όταν είναι να βγω, αλλά πάντα μαζί με μία σερβιέτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
δεν έχω δοκιμάσει ποτέ
shit
θα δοκιμάσω όμως την ερχόμενη φορά κ θα σας πω
χα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν έχω δοκιμάσει και ούτε θέλω, φοβάμε, καλύτερα τα κλασικά και πάντα με ασφάλεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Εγώ πάλι φοβάμαι να χρησιμοποιήσω ταμπόν.. :worry:

Και γω. Τις λίγες φορές που χρησημοποίησα ήμουν μέσα στο άγχος. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω παντως μια φορα που δοκιμασα, ουτε που με βολευε, και ημουν και μεσα στο αγχος μην το ξεχασω.:P

Οποτε και εγω σταθερες αξιες ψηφιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να το δοκιμάσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ταμπόν κι εδώ...μετά την 3η μέρα επιβάλλεται... καλά ειδικά το καλοκαίρι από την 1η.... Μου προκαλούν επίσης αλλεργίες οι σερβιέτες και ειδικά το καλοκαίρι δεν αντέχεται με τίποτα :/:

Και μέχρι στιγμής δεν έχω πάθει τίποτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ επίσης το απέρριπτα μέχρι τα 20 μου...
αλλά μία φορά, σε μία κρίση ανακαλύψεων (τότε άρχισα να φοράω και στρινγκ) έβαλα ένα... και όπως είχα αράξει στον καναπέ, αποκοιμήθηκα!
Για κάποιο λόγο, το ότι κοιμήθηκα ενώ το είχα, με έκανε να ηρεμήσω και να πω οκ, μια χαρά γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top