Να βρείς το 'κουμπί' του!

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Με αφορμη μια συζητηση χτες σ'ενα τραπεζι σε σπιτι φιλων καποια στιγμη μια κοπελα ειπε οτι σημμασια εχει να κανεις τον συντροφο σου να νομιζει οτι αυτος περνει τις αποφασεις ενω στην ουσια εσυ κανεις αυτο που θελεις. Αν βρεις το κουμπι του προσθεσαν και μια αλλη τοτε κανεις αυτο που θες χωρις να καταλαβαινει τιποτα.
Και ρωτησα για πολλοστη φορα, αφου τετοιες συζητησεις και επιχειρηματα ακουω απο τα 18 μου απο γυναικες αλλα δεν καταλαβα ποτε πως λειτουργει το θεμα, πως γινεται αυτο? Αν ο αλλος δεν θελει να κανει πως γινεται στο τελος να το κανει και να νομιζει οτι αυτος πηρε την αποφαση κιολας?:confused:
Η μια εξ'αυτων ειχε πει οτι αν θες κατι και δεις οτι δεν σηκωνει την επιβολη και τον αποτομο τροπο απλα το λες με τροπο. δηλ. του λες δεν θα ηταν καλυτερα να το κανουμε αυτο? και ερωτω παλι. αμα δεν θελει να το κανει τι σημμασια εχει εγω να προσθεσω μια φραση παραπανω?? :confused: η απαντηση ηταν, ε τοτε δεν βρηκες το κουμπι του! ολοι εχουν το κουμπι τους που αν το βρεις τοτε τους κανεις οτι θες!

Εσεις τι γνωμη εχετε? Πως γινεται αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Μισώ υπερβολικά αυτό που λες που το κάνουν κάποιες γυναίκες, ντρέπομαι πολύ γι'αυτό και θεωρώ οτι αυτές οι γυναίκες με αυτά τα καμώματα υποβιβάζουν το γυναικείο φύλο. Δε θέλω να βρω το κουμπί κανενός και δε θέλω να κάνω κανέναν με πουτανίστικο τρόπο να κάνει αυτά που θέλω εγώ. Λέω ανοιχτά αυτό που πιστεύω οτι πρέπει να γίνει και το συζητάμε. Σιχαίνομαι τις γυναίκες που εκμεταλλεύονται έτσι τους άντρες αλλά και τους άντρες αυτούς που γίνονται θύματα τέτοιων γυναικών. Πάνω από όλα πρέπει να υπάρχει σεβασμός στη διαφορετικότητα του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την κυρία από πάνω μου :P
Αρχικά γιατί δεν τρέχει και τίποτα αμα μια φορά δεν περάσει το δικό μου (αμα πρόκειται για δύο φορές δεν ξέρω :P )
Επίσης γιατί δε μ αρέσουν τα "καμώματα" και τα τσαλίμια και τα νάζια και όλες αυτές οι απαίσιες συμπεριφορές που όντως μας υποβιβάζουν σαν ανθρώπους.
Επίσης γιατί ακόμη κι αν δεχτεί κάποιος να κάνει κάτι που δε θέλει για χάρη σου θα στο κοπανάει συνέχεια μετά κ θα σου ζητάει να κάνεις κι εσυ πράγματα που δε θέλεις για χάρη του (και άντε βρες τι θα πεις μετά!!!)
Και τέλος γιατί μου αρέσει ο άλλος να είναι ο χαρακτήρας του και να μην μεταβάλεται ανάλογα με τις διαθέσεις μου. Όχι κύριος, δε θέλω να έχεις κουμπί, προσωπικότητα θέλω να έχεις.!!!!
Αχ τα πα και ησύχασα!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εγω συμφωνω μαζι σας, εξαλλου γιαυτο και δεν καταλαβα ποτε πως γινεται αυτο. το θεμα ειναι οτι απο οτι καταλαβαινω σχεδον ολες το κανουν ηθελημενα ή μη. με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επειδή το έχω ακούσει κι εγώ πολλάκις, θεωρώ πλέον πως είτε εννοούν πως αν είσαι ευγενική και εξηγείς στον άλλον γιατί έχει σημασία για σένα να κάνει κάτι, τότε αν σε αγαπάει, λογικά θα το κάνει (θεωρώντας ως δεδομένο ότι είναι κάτι που όντως είναι σημαντικό για σένα και δεν μιλάμε για κάτι που ο άλλος δεν θέλει με τίποτα να κάνει) είτε είναι οι ίδιες ηλίθιες, νομίζουν πως "χειρίζονται" τον άλλον και στην πραγματικότητα αυτός τους κάνει κάποια χατήρια για να κερδίσει κάτι άλλο (σεξ, έλλειψη γκρίνιας, συμβατικότητα, να μπορεί κι αυτός να κάνει το ίδιο κλπ) και το παρουσιάζει έτσι για συμφεροντολογικούς πάλι λόγους (να μην σκεφτεί εύκολα να τον αφήσει γιατί που θα βρει αλλον έτσι, να τονώνεται η εικόνα του ως "καλού συντρόφου και ανθρώπου" κλπ).

Και τα λέω όλα αυτά γιατί πραγματικά δεν πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος (άντρας ή γυναίκα) που μπορεί να υποχρεωθεί να κάνει κάτι που δεν θέλει, όσο κι αν προσπαθήσει ο άλλος, όσο μαμούχαλος/άβουλη/δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μπορεί να είναι αυτός που υποτίθεται θα πειστεί να κάνει αυτό που δεν θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σε μια υγειη σχεση μεταξυ δυο ανθρωπων τα παντα γινονται και αποφασιζονται μεσα απο τον διαλογο ,τις αμοιβαιες υποχωρησεις ,την κατανοηση και την αγαπη και τον σεβασμο...τα κουμπια περισσευουν....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αν είσαι ευγενική και εξηγείς στον άλλον γιατί έχει σημασία για σένα να κάνει κάτι, τότε αν σε αγαπάει, λογικά θα το κάνει

νομιζω καγιρακι μου αυτο ειναι ισως το μυστικο. να εισαι ευγενικος και τοτε αν σε αγαπαει που παλι εδω ειναι μια μεγαλη σημαντικη παραμετρος θα ερθει το επιθυμητο αποτελεσμα.
πολλες φορες παρατηρω και απο μενα οτι ισως γινομαστε πιο επιβλητικες ή απολυτες σε κατι που θελουμε και εκει δημιουργειται ενταση. αυτο το να εισαι παντοτε ευγενικος και να εχεις γλυκια προσεγγιση στο καθετι ειναι μεγαλη υποθεση.

κατι που ειχα ακουσει καποτε. μια ειχε παντρευτει και ο αντρας της δεν ηθελε να προσεχει το παιδι η μητερα της και ηθελε να φερουν γυναικα για να μην ανακατευεται σπιτι τους η πεθερα. αυτη αφου ειδε οτι ειναι ανενδοτος λεει σκεφτηκα το εξης. του λεω οκ καλε μου να φερουμε δεν εχω αντιρρηση απλα τα χρηματα που θα της δινουμε θα μπορουσαμε να τα δινουμε στο δανειο αλλα δεν πειραζει. την αλλη μερα ο ιδιος του ειπε οτι θα ηταν καλυτερα να ερχεται η πεθερα του να προσεχει το παιδι.
ενω το επιχειρημα απο τη μια ηταν λογικο εκ μερους της μπορω να πω ο τροπος που μας το ειπε, το κινητρο της, οτι αφου δεν δεχοταν με τον ευθυ τροπο το καταφερα λεει με πλαγιο τροπο και ουτε πηρε χαμπαρι οτι εκανε αυτο που ηθελα εξ αρχης. και λεω εγω τωρα. τι στο καλο σχεσεις ειναι αυτες??? επισης αν δεν ηθελε και ο κανακαρης να εξοικονομει λεφτα δεν θα δεχοταν δε πανα χτυπαγε το κεφαλι της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Oυφ...αυτοι οι πλαγιοι, εμμεσοι τροποι προσεγγισης με κουραζουν και μονο που τους σκεφτομαι...
Εαν καποιο ατομο ειναι ετσι σα χαρακτηρας, καλως και φερεται τοιουτοτροπως, εαν ομως ειναι ατομο αυθορμητο και ευθυ, για ποιον λογο θα πρεπει να μπει σε μια διαδικασια πονηρης στασης, απλα και μονο για να μπορει να γινει το αυτονοητο, δηλαδη να επικοινωνησει με το συντροφο του...
Προσωπικα, δε θελω να βρω κανενα "κουμπι", θελω απλα να ειμαι "εγω" και να μπορω να επικοινωνω με τον αλλο αμεσα και οχι εμμεσα.
Να κανει κατι που εγω θελω, επειδη μεσα απο τη συζητηση καταλαβαινει την αναγκη μου, επειδη θελει να ειμαι καλα, επειδη τελος παντων με αγαπαει και οχι επειδη ξερω να τον χειριζομαι καταλληλως.
Οχι πως μου ειναι δυσκολο, απεναντιας, απλα δεν ειναι αυτο που ζηταω απο μια σχεση...
Το αυτο ισχυει και για μενα αντιστοιχα. Δε θελω ιδιαιτερους χειρισμους για να κανω κατι.
Κατανοηση και επικοινωνια ειναι το ζητουμενο το δικο μου. Απαξ και δεν υφιστανται αυτα τα δυο και ο εγωισμος χτυπαει κοκκινο, τοτε δεν υπαρχει ουσιαστικη σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
το προβλημα δεν ειναι να βρω το κουμπι του αλλου. το προβλημα ειναι οτι για να μπω σ'αυτη τη διαδικασια σημαινει οτι μια ζωη θα πρεπει να καθομαι να σκεφτομαι πως να λειτουργησω, τι να πω, πως να το πω κλπ. ε, δεν μπορω! θελω προσωπικα να ειμαι ελευθερη στο πως συμπεριφερομαι γιαυτο και πολλες φορες μπορει να φτασω σε εντασεις λογω αυτου του μη συμβιβασμου μου στο πως λειτουργει ο αλλος.

απο την αλλη δεν μπορω να πω οτι δεν εχω θαυμασει την πονηρια γυναικων που ξερουν να χειριστουν εναν αντρα καταλληλα. αν και υπαρχουν και μερικοι που δεν εχουν χειρισμο γιατι πολυ απλα και αυτοι δεν θελουν να συμβιβαστουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Κουμπί catινιάς και καραcatσουλιού...
Το πατούσε η θεία μου η Τασία από το Κριεκούκι
και με συμβούλευε πώς να το βρω και να το πατάω και εγώ.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Την περιπτωση αυτοι οι αντρες να κανουν αυτο που θελουν οι γυναικε ξεροντας πολυ καλα τι παιχνιδι παιζετε την ξεχναμε; Απο περιπτωσεις που εχω υποψην μου τουαλαχιστων, πιο πιθανο μου φαινετε ο αντρας να ξερει πολυ καλα τις προθεσεις της κοπελας και απλα να την επιβεβαιωνει παρα να ειναι "θυμα" της γυναικας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
και αυτο παιζει. εγω παντως προσεξα οτι το να ξερει ο αλλος το δικο μου κουμπι ειναι μεγαλο αβανταζ. αν ας πουμε μου μιλησεις ασχημα ή επιβλητικα το χασες το παιχνιδι. δεν υπαρχει περιπτωση να το ανεχτω εκεινη τη στιγμη και σιγουρα θα υπαρξει θεμα. δεν ανεχομαι ουτε το παραμικρο και αυτο αν το καταλαβει καποιος εχει καλως αν οχι τοτε καποτε θα επελθει η ριξη αργα ή γρηγορα.ετσι ειμαι και δεν αλλαζω.
ισως γιαυτο επιμενω οτι ολοι εχουν καποιο 'κουμπι' που ειναι το κλειδι για λιγοτερα προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εσεις τι γνωμη εχετε? Πως γινεται αυτο?
Α ρε 'σεις, δεν έχετε δει το My Big Fat Greek Wedding; :lol: Εκεί παρουσιάζει πολύ παραστατικά πώς γίνεται αυτό. :P
Ο Πατέρας Gus Portokalos θέλει η κόρη του να εργάζεται στην οικογενειακή επιχείρηση ως γκαρσόνα, ενώ εκείνη θέλει να ασχοληθεί με κάτι άλλο. Η μητέρα της και η θεία της μαγειρεύουν την κατάσταση με τρόπο που ο πατέρας να πιστέψει πως όχι μόνο το σκέφτηκε αυτός, αλλά και ν' αναφωνήσει: "Τι θα κάνατε χωρίς εμένα!" :lol:



Πριν απ' αυτή τη σκηνή, όταν η κόρη αποφάσισε να πάει να σπουδάσει και ο πατέρας αντέδρασε, η μητέρα της, της εξήγησε πως ο άνδρας μπορεί να είναι το κεφάλι, αλλά η γυναίκα είναι ο λαιμός και γυρνά το κεφάλι όπως θέλει αυτή. :lol:



Νομίζω πως τα παραπάνω απαντούν τουλάχιστον στην ερώτηση "πώς γίνεται;"
Συμφωνώ πάντως, πως αν υπάρχει κουμπί, έχουμε όλοι από ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ειναι και κατι αλλο. γιατι ο αλλος ενω ξερει οτι σε ενοχλει κατι το κανει? γιατι δηλ. πρεπει μονο ο ενας να βρισκει το κουμπι του αλλου και συνηθως αυτο το κανουν οι γυναικες? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top