Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, θα είχα πρόβλημα

    Ψήφοι: 44 47.3%
  • Όχι, κανένα πρόβλημα

    Ψήφοι: 35 37.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 15.1%

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Αν κ φαντάζομαι οτι θα με κράξετε.. θα το πώ!!!
Ναί ναί!!Είμαι απόλυτη κ το δηλώνω!!! Έχω τεραααααααστιο πρόβλημα να έχει το αγόρι μου (ειδκότατα με το συγκεκριμένο που έχω) φιλικές σχέσεις με τις πρωην!! Τον αγαπάω πάρα πολύ κ κάτι τέτοιο με πειράζει, με πληγώνει αφάνταστααααα κ δεν το αντέχω!!! Κ εγώ δεν έχω επαφές γιατί πολύ απλά ήταν μία σελίδα στην ζωή μου η οποία έκλεισε κ τέλος... Το να έχεις επαφές, νιώθω οτι δεν έχει κλείσει αυτό το θέμα στη ζωή σου.. Μπορεί και να είναι λάθος!! Ίσως! Αλλά αυτή είναι η άποψη μου παιδιά, έτσι νιώθω και δεν αλλάζει!!! Είμαι απόλυτη, κάθετη, οριζόντια, τα πάντα σε αυτό!
γιατι να σε κραξουμε;

και εγω εχω αυτην την αποψη, και για να μην ψαχνεται, θα το πω παλι εδω


"της παιρνω το σκαλπ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
βασικα....
δεν θα ηθελα να εχει σχεσεις με τις πρωην του ο αντρας μου οπως και δεν εχει αλλωστε απο μονος του δεν χρειαζεται να του το πω εγω αυτο. κι εγω γενικα με τους πρωην δεν διατηρησα σχεσεις...τωρα αν τυχει και δω κανεναν τυχαια στο δρομο νταξ θα του πω ενα γεια αλλα ως εκει...γενικα ειμαι της αποψης οτι τελειωνει να μενει εκει... ποτε δεν ξερεις τι συναισθηματα μπορει να βγουν στην επιφανεια και αυτο δεν ειναι κατι που το θελουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
γιατι να σε κραξουμε;

και εγω εχω αυτην την αποψη, και για να μην ψαχνεται, θα το πω παλι εδω


"της παιρνω το σκαλπ"

:hehe: :hehe:

(κι εγώ θα φρικαρα πάντως αν μαθαινα πως ειχε επαφές με πρώην.. :ermm::kill::spell:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Αναλόγως πάντα με το τι σχέση μιλάμε. Αν είναι να βρίσκονται κάθε μέρα μαζί ναι θα με ενοχλεί. Αλλά δεν λέω να είναι και εχθροί. Θα προτιμούσα όμως σίγουρα να μην έχει καμία σχέσει. Απλά δεν είμαι απόλυτος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
δεν έχω μπει ακόμα σε αυτή την διαδικασία. με τον πρώην μου ακόμα κρατάμε κάποιες επαφές, κ σίγουρα είναι αρκετά καλές, παρ' όλο που συνέχεια τρωγόμαστε. αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει αν θα έχω εγώ ή αυτός κάποιους άλλους στην ζωή μας.
βλέποντας πάντως από τους γονείς μου, έχουν πολύ καλές επαφές με τους πρώην τους, αφού μάλιστα κ οι 2 ήταν αρραβωνιασμένοι με άλλους. νομίζω ότι είναι τόσο ψεύτικο να λες ότι δεν μετράει πλέον ο άλλος στην ζωή σου, όταν έχεις περάσει πολλά με τον άλλο, όσο ψεύτικο είναι να είσαι κ***ς κ βρακί γιατί πολύ απλά δεν γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Πέρασα πολλά στάδια για να συνειδητοποιήσω για μένα το εξής. Παρόλο που έχουν τελειώσει οι σχέσεις μου με δική μου απόφαση μου άρεσε πολύ όταν είμαι μόνη μου να έχω επικοινωνία με εκείνους που έζησα τα καλύτερα, που πέρασα καλά, που με αγάπησαν πραγματικά, που έχω να θυμάμαι τα καλύτερα. Όλα αυτά μέχρι που γνώρισα τον τελευταίο άνθρωπο που έχω σχέση. Που συνειδητοποίησα ότι βαθιά (και τελείως μα τελείως ειλικρινά) μέσα μου κάλυπτα υποσυνείδητες ανασφάλειες.. του στυλ.. τι καλά με θυμάται, είναι ακόμα ερωτευμένος μαζί μου.. και σε όλους έλεγα είμαστε φίλοι!
Μα πως είναι δυνατόν? Για μένα δεν είναι. Για μένα δεν είναι δυνατόν κάποιον άνθρωπο που ερωτεύτηκα, που με ερωτεύτηκε που ξεκίνησε η σχέση μας ερωτικά να συνεχίσω επικοινωνία μαζί του. Ούτως ή άλλως γι' αυτό η "φιλία" είναι διαφορετική από τις ερωτικές σχέσεις. Οι ερωτικές σχέσεις αλλάζουν μέχρι να βρεις τον έναν ή τη μία που θα σε καλύψει. Όταν δεν με καλύπτει δεν υπάρχει ούτε καν θέμα επικοινωνίας. Ενώ η φιλία ξεκινάει με σκοπό να μείνει. . Ελπίζω να έγινα καταννοητή.
Γενικότερα πιστεύω ότι όλα αυτά κρατάνε μέχρι κάποιος να κάνει οικογένεια. Εκεί θα δει ότι δεν τον ενδιαφέρει η υπάρξη καμίας/κανενός πρώην.
Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger...

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν κρατάω επαφές με τους πρώην μου. Δεν βρίσκω τον λόγο, εφόσον η σχέση έχει πια τελειώσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κρατάω μέσα μου τις αναμνήσεις, τις καλές και τις κακές στιγμές που πέρασα μαζί τους. Απλά, δεν μπορώ να κατανοήσω πώς μπορείς να κρατάς φιλική ( ; ) επαφή με κάποιον που έχεις περάσει τόσα πολλά και που τώρα πια δεν είσαι μαζί ερωτικά. Μου φαίνεται δύσκολο.

Αν δω έναν πρώην στον δρόμο, εννοείται ότι θα τον χαιρετήσω, θα του μιλήσω(εξαρτάται φυσικά από τον τρόπο που χωρίσαμε - αν ήτανε άσχημος και επεισοδιακός, τότε μπορεί να μην κάνω ούτε αυτό).

Ο τελευταίος μου ζήτησε να συναντηθούμε, όταν θα βρισκόμασταν και οι δύο στην Θεσσαλονίκη, για καφέ. Ενώ στην αρχή σκέφτηκα "γιατί όχι;"... μετά, είπα στον εαυτό μου ότι δεν υπάρχει λόγος ούτε γι' αυτό. Θα είμαστε και οι δύο τρομερά αμήχανοι και στενοχωρημένοι, και στην ουσία δεν έβρισκα λόγο να συναντηθώ, δεν είχα τίποτα να πω και δεν ήθελα τίποτα να ακούσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Lord

Νεοφερμένος

Ο T_Lord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν και ψιφισα κανενα προβλιμα δεν ειναι ετσι...
Γιατι εξαρτατε πωσ εχεις χορισει...
Μπορει για παραδιγμα να εχεισ χορισει μαζι της/του να εισαι φιλοι αλλα να σε ζιλευει και αφτο δεν ειναι καλο γιατι ετσι διχνει οτι ιπαρχει ακαμα αγαπη μεσα της/του
Μπορει να εχετε χορισει με ασχιμο τροπο και ετσι δεν υπαρχει υποθεση φιλιας ....
Αρα πεζει ρολο στο πως θα χορισεις και αφτο καθοριζει στο αν θα μινεται φιλοι η η οχι.....:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει ξεπεράσει πλήρως το χωρισμό με ένα πρόσωπο, νομίζω ότι μπορεί να κρατήσει μια έστω τυπική γνωριμία ή σχέση μαζί του. Αν όμως ο χωρισμός δεν έχει ξεπεραστεί, είναι σαφώς δύσκολο.
Υπάρχει βέβαια και η τρίτη περίπτωση όπου κάποιος δεν έχει ξεπεράσει ένα χωρισμό, και προσπαθεί κρατώντας επαφή να επιτύχει επανασύνδεση. Και υπάρχουν αρκετοί και αρκετές που χωρίζουν , αλλά κρατούν επαφή κανονικά , και στην πορεία τα ξαναβρίσκουν. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, και για αυτό το λόγο χρειάζονται μάλλον διαφορετική αντιμετώπιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poyka

Νεοφερμένος

Η poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φιλία με πρώην δεν υφίσταται.Είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσεις επαφή με κάποιον που ερωτεύτηκες.Ακόμα και αν είναι εύκολο για σένα το θέμα είναι πώς νιώθει ο άλλος γι'αυτό.Ϊσως η επαφή βοηθά κείνους που προσδοκούν επανασύνδεση............................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω παντα ειμαι διαθεσιμη, για φιλια μετα απο χωρισμο.
οι πρωην δεν ειναι.
ολοι με βριζουν.


:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
εγω παντα ειμαι διαθεσιμη, για φιλια μετα απο χωρισμο.
οι πρωην δεν ειναι.
ολοι με βριζουν.


:worry:

Αν το κάνουν όλοι τότε φταίς εσύ.. Και καλά σε κάνουν...


Στο θέμα μας τώρα.. ΟΧΙ δεν υπάρχει φιλία ανάμεσα σε πρώην.. Όταν ερωτεύτεις έναν άνθρωπο λίγο η πολύ αυτό μένει για πάντα.. Οπότε αργά η γρήγορα θα ξαναφουντώσει το πάθος. ΕΚΤΟΣ αν είσαι με έναν σύντροφο καλύτερο, που σε γεμίζει περισότερο, που ακόμα και τότε μπορεί να αναζωπυρωθούν συναισθήματα με μικρότερες πιθανότητες απλώς... Με λίγα λόγια πρέπει και οι 2 να είναι ΠΑΡΑ πολύ γεμάτοι απο τη ζωή τους και να παίξουν και οι πιθανότητες το ρόλο τους για να μπορέσουν οι πρώην αυτοι να είναι φίλοι, εκτός αν δεν υπήρξε έρωτας και απο τις 2 πλευρές οπότε είναι εφικτό και πάλι.. Γνώμη μου: Σχεδόν αδύνατον.. Στις περισότερες φορές, για να μην πω σε όλες, κάποιος απο τους 2 δν ήταν τόσο ερωτευμένος όσο ο άλλος οπότε ο ένας βλέπει φιλικά και ο άλλος προσμένει σε επανασύνδεση.. Αυτά τα ολίγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πώς ζητάμε ευγενικά από κάποιον πρώην να μιλάμε σε φιλικό επίπεδο;
Ή δεν το ζητάμε και έρχεται μόνο του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Θα με πείραζε ναι....παρα πολυ κιολας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πώς ζητάμε ευγενικά από κάποιον πρώην να μιλάμε σε φιλικό επίπεδο;
Ή δεν το ζητάμε και έρχεται μόνο του;
Κάτι του στυλ "Μπορεί να μη δούλεψε το ερωτικό μεταξύ μας, αλλά θέλω να ξέρεις ότι μου άρεσε πολύ η παρέα σου και σε θεωρούσα και φίλο, οπότε δεν θα ήθελα να χαθούμε".
Βέβαια για να σου πω συγκεκριμένα, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, πχ πόσο καιρό πριν χωρίσατε, ποιός το ήθελε κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δηλαδή πρέπει να περάσει καιρός; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή πρέπει να περάσει καιρός; :/:
Απεναντίας, απορώ γιατί δεν του το είπες την ώρα που χωρίζατε. Τότε είναι που τα συζητάνε αυτά.
Αν και πολύ πιθανό είναι να σου ζητήσει αυτός να περάσει ένα διάστημα πρώτα (που προσωπικά το βρίσκω μαλακία, διότι θα ξεσυνηθίσει ο ένας τον άλλο. Στη βράση κολλάει το σίδερο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οι φιλίες με τους πρώην δεν είναι πρόβλημα. 'Ισα ίσα κανένα πρόβλημα όταν είναι φιλία. Φαίνεται όμως από πολύ απλά πράγματα πότε είναι φιλία και πότε άλλου είδους σχέση και όταν ισχύει το δεύτερο είναι κοροιδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timeline

Νεοφερμένος

Η timeline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ότι τελείωσε, έμεινε στο παρελθόν.. Δεν έχει θέση ούτε στο παρόν ούτε στο μέλλον.. Απλά σε εμποδίζει να πας τη ζωή σου παρακάτω αν το κρατήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βρε παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να διαγράψεις κάποιον από τη ζωή σου επειδή δε συνεχίσατε την ερωτική σχέση για κάποιον λόγο.
Πώς γίνεται να μη θέλεις να δεις και να μιλάς με το άτομο που αγάπησες, σου άρεσε να το βλέπεις να χαμογελάει και πόσα άλλα.
Ειδικά όταν δε φέρθηκε ο ένας σκάρτα στον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top