Απ' τη ντροπή, στην εθνική κατάθλιψη ή χίλιες και μία αιτίες για εθνική έξεγερση

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κοντά τώρα τριάντα και τόσα χρόνια, φιλόσοφοι τύπου Ν. Δήμου μας εκπαίδευσαν να είμαστε, "ντροπαλοί που είμαστε Έλληνες". Η εθνική αυτομεμψιμοιρία "ντρέπομαι που είμαι Έλληνας" είχε γίνει πια του συρμού σε τέτοιο βαθμό, που υποτίθεται ότι υπερκάλυπτε μία κάποια "εθνική ανάγκη αυτοκριτικής". Με μία πρώτη άμεση συνέπεια να ικανοποιούμε παροδικά και παρηγορητικά την αυτοδιαβλημένη μας "εθνική υπερηφάνεια", βασικά με περιστασιακές νίκες μας στο ποδόσφαιρό και τη γελοία εκείνη παράσταση της "Αθήνας 2004"!!!
Συνέπειες αυτής της πνευματικής μας κατολίσθησης:
- Είμαι άνεργος:mad:! Εσύ:redface:;
- Χρωστάω στις Τράπεζες:worry:! Εσύ:redface:;
- Δεν έχω τσακιστή, να πάρω μία καραμέλα στο εγγόνι μου:(! Εσύ:redface:;
- Ο γείτονας, από απέναντι, ο Τούρκος, φιλοσοφεί και μου λέει, να πάω να ζητιανέψω! Σ' εσένα:redface:;
- Ένας φίλος σήμερα έβαλε λουκέτο στην επιχείρησή του και έστειλε στο σπίτι τους 5 υπαλλήλους του, με τα μαύρα χαμπέρια προς τις οικογένειές τους. ( Η πλάκα είναι, πως τον τελευταίο καιρό μου κάλυπτε την αδυναμία για ρεφενέ, όταν βγαίναμε για κανένα καφεδάκι:redface:!). Οι δικοί σου οι φίλοι:redface:;
- Γνωστός μου τραπεζικός χθες, μου εξομολογήθηκε τον ...καημό του: οι μόνοι που συνεχίζουν να καταθέτουν αυξητικά στην τράπεζά του, είναι νοικοκύρηδες εξ Αλβανίας, Βουλγαρίας και Ρουμανίας...Από ελληνικής μεριάς, εκτός από μερικούς πρώην εργολάβους και κάτι τέτοιους, όλοι οι υπόλοιποι ...τρώνε τα σωθικά τους!
- Φίλος μου, Δικηγόρος στο επάγγελμα, πήρε τη βαλίτσα του και έφυγε από το σπίτι του προς άγνωστη κατεύθυνση, επειδή δεν άντεχε πια να το συντηρεί εδώ και αρκετούς μήνες η γυναίκα του με τη σύνταξή της:(:(:(!
- Άλλος φίλος, που πριν από μερικές εβδομάδες είχε βάλει λουκέτο στο ψιλικατζίδικό του, με προσκάλεσε στα συσσίτια, όπου συχνάζει κάθε μεσημέρι:):):)!

........................ Θα μπορούσα να γράφω ώρες ολόκληρες με παρόμοια περιστατικά, μα ήδη με ξαναπλάκωσε εκείνο το μαυριδερό συναίσθημα, που μοιάζει με "έρπουσα κατάθλιψη", γι' αυτό και σταματώ, μέχρι να ξαναβρώ το κουράγιο να επανέλθω:redface::redface::redface:... ή μήπως δεν θέλετε μαυρίλες; Βασικά, και εγώ δεν τις θέλω, αλλά μπορείτε να μου δώσετε μία ...λευκή προοπτική:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Συμφωνώ...:(
Το χειρότερο πίσω απ'αυτή την catάθλιψη,-παρατηρούσα χθες φάτσες και εκφράσεις γύρω μου....- είναι αυτό το υφέρπον συναίσθημα που φωτογραφίζεις πίσω από το φαινομενικά αθώο ερώτημα συμπαράστασης προς τον συνάνθρωπo, ¨εσύ;;;¨,...που εκ πρώτης δείχνει ένα αθώο ερώτημα συμπαράστασης προς τον συνάνθρωπο,και παρηγοριάς προς τον εαυτό μας, αλλά δυστυχώς πολύ φοβάμαι ότι κρύβει και μια χαιρεκακία τύπου ¨πες μου ότι τραβάς και συ ζόρια να χαρώ¨...;) ... Το πιστεύω ότι αυτή η catάσταση δημιουργεί μια χαιρέκακη διάθεση...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παιδιά, πάνω σ' αυτό θέλω να σας αναφέρω μια παρατήρηση που έκανα εχθές.

Βλέποντας το ντοκιμαντέρ "Χρεοκρατία" online, έδειχνε κόσμο να περπατάει στο κέντρο της Αθήνας κι ήταν όλοι τους σκυφτοί, κατηφείς και μαύροι, που λέμε (όχι εξ Αφρικής, με εννοείτε τι εννοώ...:P). Σε αντιπαραβολή, έδειχνε τον κόσμο στο κέντρο της πρωτεύουσας του Εκουαδόρ Κίτο κι έβλεπες φάτσες γελαστές, μάτια καθαρά και το κεφάλι ψηλά. Το Εκουαδόρ έτυχε να έχει έναν πατριώτη πρωθυπουργό (μετά από τρεις στη σειρά που τους ανέτρεψαν οι πολίτες με το "έτσι θέλω") ο οποίος απέλασε από τη χώρα τον εκπρόσωπο της Παγκόσμιας Τράπεζας κι έδιωξε με τις κλωτσιές εκείνους του ΔΝΤ (IMF = International Mother Fuckers). Κήρυξε το μεγαλύτερο μέρος του χρέους της χώρας του "Απεχθές" κι αποφάσισε να παρέχει το 80% των εσόδων του κράτους (έχουν και πετρέλαιο εκεί) στην κοινωνία και στους πολίτες και μόλις το 20% στους δανειστές.

Θα μπορούσε σκέφτηκα, τούτο να είναι ένα σκηνοθετικό τέχνασμα, για δημιουργία εντυπωσιασμού. Όμως εκείνα τα μαυρισμένα πρόσωπα και τα θολά μάτια, δεν χρειάζεται να μου τα δείξει οποιοσδήποτε σκηνοθέτης. Τα βλέπω καθημερινά, στο δρόμο, στην τηλεόραση και στον καθρέφτη. Εκείνες πάλι οι χαρούμενες κι ανέμελες φάτσες στο Εκουαδόρ, πόσο μα πόσο μου θύμισαν τη δική μας εικόνα, λίγα μόλις χρόνια πίσω...:(

Το χειρότερο φίλε Λάμπη, είναι ότι άρχισαν να μας λυπούνται και οι Παπανδρεϊστές και να μας στέλνουν μηνύματα συμπαράστασης. Πού καταντήσαμε αδελφέ μου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Συμφωνώ...:(
Το χειρότερο πίσω απ'αυτή την catάθλιψη,-παρατηρούσα χθες φάτσες και εκφράσεις γύρω μου....- είναι αυτό το υφέρπον συναίσθημα που φωτογραφίζεις πίσω από το φαινομενικά αθώο ερώτημα συμπαράστασης προς τον συνάνθρωπo, ¨εσύ;;;¨,...που εκ πρώτης δείχνει ένα αθώο ερώτημα συμπαράστασης προς τον συνάνθρωπο,και παρηγοριάς προς τον εαυτό μας, αλλά δυστυχώς πολύ φοβάμαι ότι κρύβει και μια χαιρεκακία τύπου ¨πες μου ότι τραβάς και συ ζόρια να χαρώ¨...;) ... Το πιστεύω ότι αυτή η catάσταση δημιουργεί μια χαιρέκακη διάθεση...:(

Κακία, καλή μου, ίσως:redface::redface::redface:...αλλά και χαρά μαζί; Τι νομίζεις; Πως είμαι μετανοιωμένος Πασοκτσής;

ΥΓ: Εσύ μπορεί ακόμη να έχεις την έπαρση να παρατηρείς, αλλά προσωπικά, δεν έχω πια το κουράγιο ούτε να σηκώσω το κεφάλι, να κοιτάξω στα μάτια τον απέναντί μου! Τι να του πω; Ότι ντρέπομαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Με λυπεί..Με λυπεί το γεγονός οτι χάσαμε τον εαυτό μας.οτι αποδείξαμε περίτρανα ποσο υλιστικοί είμαστε.πόσο αφελής μπορει να γίνει ο καθένας μας που δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να του κλέψει την ευτυχία και δεν κάνει τίποτα. Ναι ρε παιδιά,μας έχουν ληστέψει,μας εξαθλιώνουν και θα μας εξαθλιώσουν. Θα κάνουμε κατι?Θα υπάρξει εξέγερση?Λαική ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ κατακραυγή? οοοχι βέβαια(εκτος αν αποφασίσουν καποιοι <<κυριοι>> καναλάρχες, άτομα συτηματος γενικώς οτι τους συμφέρει). Και γιατι ? Γιατι έχουμε μάθει να βολευόμαστε στο αύριο και στο δε βαριέσαι.Στο αμάσητο της είδησης και στην επανάσταση του καναπέ. Οτι κι αν γίνει καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα: Άκριτη αποδοχή.
Μπράβο μας.έτσι ηταν πάντα οι έλληνες....(?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
… η «πνευματική μας κατολίσθηση» οφείλεται στο ότι μας αφαίρεσαν την καταναλωτική δυνατότητα. Ξαφνικά ωριμάζουμε, και το πέρασμα από την εφηβεία στην ενηλικίωση δεν ήταν ποτέ εύκολο. Πάντα συνοδεύεται με γκρίνια.
...«λευκή προοπτική»... χμ...
...πιστεύεις σε θαύματα?

Εγώ ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Επιβεβαιώνω διά ζώσης αυτά που έγραψε ο Χάος για το Εκουαδόρ. Έχω μια φίλη στο facebook από εκεί. Παλιότερα ήθελε να φύγει και τώρα είναι μέσα στην τρελή χαρά! :) Είναι όμως τελείως διαφορετική η κουλτούρα αυτού του λαού. Είναι ωραίοι άνθρωποι, η πλειοψηφία τους γι' αυτό βρέθηκε και ένας τίμιος, ωραίος πρωθυπουργός και έκανε το αυτονόητο: Νοιάστηκε πραγματικά για τον λαό!

Εμάς μας διέφθειρε ο κοτσαμπασισμός. Γίναμε ραγιάδες και αυτό δεν αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη. Θα διαβάζουμε συνέχεια ιστορίες καθημερινής τρέλας, απόγνωσης, κατάθλιψης. Ακόμα χειρότερα θα διαβάζουμε εγχειρίδια επιβίωσης από πνευματιστές και θα ακούμε ένα σωρό ευχολόγια από τους υπόλοιπους που έχουν μια δουλειά και παραδοσιακά στηρίζανε το κατεστημένο. Κουράγιο....κουράγιο..... :wacko:

Μόνο αντίδοτο στην ανεργία αποτελεί ο κλάδος της τεχνολογίας και ειδικότερα του internet. Σε βοηθάει να στήσεις δουλειά με ελάχιστο κόστος, να την τρέξεις και ότι βγει. Δημιουργείς εύκολα μια 'ταυτότητα' (είτε εταιρική, είτε προσωπική) και εκτελείς υπηρεσίες.

Ποια είναι τα επαγγέλματα που ανθούν εν μέσω κρίσης; :hmm: Μερικές ιδέες....

Π.χ. έχω φίλη που απολύθηκε πρόσφατα η οποία σπούδασε Φιλοσοφία στη Γερμανία, μιλάει άπταιστα γερμανικά. Θα μπορούσε να εκπαιδεύσει όλους τους επίδοξους Γερμανόφιλους μετανάστες. Που κολλάει; Στο πως θα οργανωθεί, θα αποκτήσει ταυτότητα, θα διαφημιστεί γιατί από τεχνολογία είναι ντιπ για ντιπ. Θα την βοηθήσω προς αυτή τη κατεύθυνση χωρίς να ξοδέψω εργατώρες. Πως;

Υπάρχει δωρεάν hosting. Υπάρχει δωρεάν CMS για διαχείριση περιεχομένου. Υπάρχει δωρεάν φόρουμ (καλή ώρα όπως το e-steki). Υπάρχουν δωρεάν templates. Υπάρχουν δωρεάν εργαλεία. Ζήτω το Open Source! Ελεύθερο λογισμικό για όλους! :clapup: Αν το έχεις ξανακάνει είναι ένα ΣΚ δουλειά.

Μία άλλη ιδέα είναι να αναπτυχθεί ένα δίκτυο "συνεργάσιμων site". Π.χ. φτιάχνει ο Λάμπης το δικό του, εγώ το δικό μου, ο Χάος, πέρνουμε και την Μαρίνα με τις γάτες. :P Όλοι έχουμε ένα κοινό σκοπό, να αυξήσουμε την επισκεψιμότητά μας και αναφερόμαστε με διασυνδέσεις link ο ένας στο site του άλλου. Βάζεις διαφημισούλες και δουλεύεις πάνω στο search optimization. Σύντομα θα βγάζεις λεφτάκια, όχι πολλά....αλλά θα καλύπτεις κάποια έξοδα.

Μετά εξελίσσεσαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
......
Μόνο αντίδοτο στην ανεργία αποτελεί ο κλάδος της τεχνολογίας και ειδικότερα του internet. Σε βοηθάει να στήσεις δουλειά με ελάχιστο κόστος, να την τρέξεις και ότι βγει. Δημιουργείς εύκολα μια 'ταυτότητα' (είτε εταιρική, είτε προσωπική) και εκτελείς υπηρεσίες.
....Πως;

Υπάρχει δωρεάν hosting. Υπάρχει δωρεάν CMS για διαχείριση περιεχομένου. Υπάρχει δωρεάν φόρουμ (καλή ώρα όπως το e-steki). Υπάρχουν δωρεάν templates. Υπάρχουν δωρεάν εργαλεία. Ζήτω το Open Source! Ελεύθερο λογισμικό για όλους! :clapup: Αν το έχεις ξανακάνει είναι ένα ΣΚ δουλειά.

Μία άλλη ιδέα είναι να αναπτυχθεί ένα δίκτυο "συνεργάσιμων site". Π.χ. φτιάχνει ο Λάμπης το δικό του, εγώ το δικό μου, ο Χάος, πέρνουμε και την Μαρίνα με τις γάτες. :P Όλοι έχουμε ένα κοινό σκοπό, να αυξήσουμε την επισκεψιμότητά μας και αναφερόμαστε με διασυνδέσεις link ο ένας στο site του άλλου. Βάζεις διαφημισούλες και δουλεύεις πάνω στο search optimization. Σύντομα θα βγάζεις λεφτάκια, όχι πολλά....αλλά θα καλύπτεις κάποια έξοδα.

Μετά εξελίσσεσαι....

:D:D:D: Συγχαρητήρια κατ΄αρχή, για το θετικό σου πνεύμα:redface:!
:hmm:: Ενδιαφέροντα πράγματα,... οι ιδέες σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
:D:D:D: Συγχαρητήρια κατ΄αρχή, για το θετικό σου πνεύμα:redface:!
:hmm:: Ενδιαφέροντα πράγματα,... οι ιδέες σου!!!

Η μεγαλύτερη μορφή στον αιώνα της Πληροφορικής και ίσως περισσότερο αδικημένη είναι για μένα ο Richard Stallman. Ένας πρωτοπόρος ακτιβιστής προγραμματιστής, μια αληθινή διάνοια που έφερε τα πάνω κάτω στην Ανάπτυξη Εφαρμογών και διακίνηση λογισμικού.



Ο συγκεκριμένος άνθρωπος εν έτη 1984, έφτιαξε τον πυρήνα (GNU Kernel) για το διαδεδομένο πια λειτουργικό σύστημα Linux και εισήγαγε πρώτος την Άδεια Ελεύθερης Διακίνησης λογισμικού (GPL). Μέσα σε αυτό το πνεύμα αναπτύχθηκε ραγδαία το Internet αφού ακολούθησαν ο ελεύθερος περιηγητής Netscape - Firefox, ο ελεύθερος διακομιστής Apache, ο ανοιχτός κατάλογος διευθύνσεων Open Directory, η ανοιχτή μηχανή αναζήτησης Google και τόσα άλλα.... :) Αν δεν υπήρχε αυτός ο κύριος ακόμα θα πληρώναμε την Microsoft!

Στο ίδιο πνεύμα είναι το πλαίσιο ανάπτυξης των "Ανοιχτών Υπηρεσιών" (Open Services). Ο χρήστης δεν πληρώνει τίποτα για αγορά λογισμικού, εργασίες εγκατάστασης, παραμετροποίησης, για συμβουλευτική υποστήριξη, σε μερικές περιπτώσεις ακόμα και για τροποποιήσεις του αρχικού σχεδιασμού. Όλο το πακέτο παρέχεται τσάμπα, με τα κλειδιά στο χέρι. Η κυριότητα της ονομασίας του site και της πληροφορίας του ανήκει στον χρήστη, το λογισμικό του site δεν ανήκει σε κανένα ενώ η διαχείριση του λογισμικού ανήκει και στους δύο. 8)

Αυτό σημαίνει ότι κανένας δεν μπορεί να κατεβάσει το site και να φύγει χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του άλλου. Αν το site είναι εταιρικής προβολής χωρίς έσοδα, τότε πληρώνονται μόνο εργασίες συντήρησης και αναβάθμισης. Αν το site έχει δικά του έσοδα, τότε υπάρχει μια χρέωση 5-10% επί των κερδών.

Σε ατομικό επίπεδο για αρχή, ο χρήστης κερδίζει ένα site επαγγελματικών προδιαγραφών, δικό του από το πουθενά. Ο προγραμματιστής κερδίζει σε τεχνογνωσία και δικτύωση!:group:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κοντά τώρα τριάντα και τόσα χρόνια, φιλόσοφοι τύπου Ν. Δήμου μας εκπαίδευσαν να είμαστε, "ντροπαλοί που είμαστε Έλληνες". Η εθνική αυτομεμψιμοιρία "ντρέπομαι που είμαι Έλληνας" είχε γίνει πια του συρμού σε τέτοιο βαθμό, που υποτίθεται ότι υπερκάλυπτε μία κάποια "εθνική ανάγκη αυτοκριτικής".
σωστα..

ειδικα στον ακαδημαικο κοσμο,,επικρατουν οι ηττοπαθεις αντι-ελληνες..που βασικα λατρευουν να ξεσκιζουν οτι θεωρουσαμε ελληνικο πριν..

δυτικο θρεμμενοι,,οι περισσοτεροι,,σνομπαρουν τον Ελληνισμο και τη σημερινη Ελλαδα ως απλα απογονο των Οθωμανων χωρις καμια ιστορικη συνεχεια στους αιωνες..

απο την υπερβολη του υπερθνικισμου και του "κλεινουμε τα ματια" για την πατριδα..
φτασαμε στο αλλο ακρο ,το μαζοχιστικο αυτομαστιγωμα..

για την εξιλεωση?απο ποιον?

ποιος θα σε εκτιμησει ως λαο,,οταν οι μεγαλυτεροι κατηγοροι της Ελλαδας ειναι Έλληνες.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Κακία, καλή μου, ίσως:redface::redface::redface:...αλλά και χαρά μαζί; Τι νομίζεις; Πως είμαι μετανοιωμένος Πασοκτσής;

ΥΓ: Εσύ μπορεί ακόμη να έχεις την έπαρση να παρατηρείς, αλλά προσωπικά, δεν έχω πια το κουράγιο ούτε να σηκώσω το κεφάλι, να κοιτάξω στα μάτια τον απέναντί μου! Τι να του πω; Ότι ντρέπομαι;
Ψυχοθεραπευτή μου,νομίζω το ίδιο λέμε..ή μάλλον αυτό που λες με καλύπτει... όμως δεν το βλέπω θέμα έπαρσης το να παρατηρείς, να αφουγκράζεσαι και να προσπαθείς να έχεις ενσυναίσθηση των γύρω σου προσώπων και εκφράσεων ... για μένα είναι ενσυναίσθηση και προσπάθεια επαφής, ερμηνείας, αποκρυπτογράφησης...και καθρέφτης και προσπάθεια αντανάκλασης, ταύτισης αν το θες, -στους περισσότερους αναγνωρίζω δικές μου οικείες εκφράσεις-...Για μένα αυτό βγάζει μια παρήγορη αντανακλαστική-ανακουφιστική θλίψη, ενα ¨τουλάχιστον δεν είμαι μόνος -¨ -κάπως έτσι προσπαθώ να το διαχειριστώ- ,και να σου πω...τελικά, η έκφραση που με τρομάζει περισσότερο απ'όλες είναι η δική μου,;) όταν αιφνίδια κοιτάζω το τζάμι και συνειδητοποιώ το βλέμμα μου , το ύφος μου... και σκέφτομαι ¨ωχ αμαν! τί έκφραση είναι αυτή που έχω πάρει τώρα;;;¨ :/:
Ξέρεις , μπήκα πιο πολύ στη διαδικασία παρατήρησης των γύρω όταν με έπιασα να ρωτάω φίλους και γνωστούς... ¨εμείς είμαστε πολύ σ@ατά και νιώθουμε έτσι και τους γύρω, επηρεαζόμενοι από αυτό που νιώθουμε;;; ή όντως είμαστε ομαδικώς, -οι περισσότεροι- σ@ατά;;;¨:hmm:
Ίσως είναι λίγο ψυχοθεραπευτικό και αυτό ψυχοθεραπευτή μου... Λύση δεν σου δίνει, αλλά είναι ένα χάδι ας πούμε στη μιζέρια σου , να μην νιώθεις μόνος σου στα ζόρια, να λες ¨ααα, και άλλοι νιώθουν κάπως έτσι, παρήγορο αυτό¨...(κάπως -στο ξέφαλτσο και άτυπο- σαν τη κεντρική ιδέα της ομαδικής ψυχοθεραπείας, της ομαδικής κοιν. εργασίας κτλ, αλλά στο πόδι.... στο τρένο, στο λεωφορείο κτλ, κτλ)
:):(

Επιβεβαιώνω διά ζώσης αυτά που έγραψε ο Χάος για το Εκουαδόρ. Έχω μια φίλη στο facebook από εκεί. Παλιότερα ήθελε να φύγει και τώρα είναι μέσα στην τρελή χαρά! :) Είναι όμως τελείως διαφορετική η κουλτούρα αυτού του λαού. Είναι ωραίοι άνθρωποι, η πλειοψηφία τους γι' αυτό βρέθηκε και ένας τίμιος, ωραίος πρωθυπουργός και έκανε το αυτονόητο: Νοιάστηκε πραγματικά για τον λαό!

Εμάς μας διέφθειρε ο κοτσαμπασισμός. Γίναμε ραγιάδες και αυτό δεν αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη. Θα διαβάζουμε συνέχεια ιστορίες καθημερινής τρέλας, απόγνωσης, κατάθλιψης. Ακόμα χειρότερα θα διαβάζουμε εγχειρίδια επιβίωσης από πνευματιστές και θα ακούμε ένα σωρό ευχολόγια από τους υπόλοιπους που έχουν μια δουλειά και παραδοσιακά στηρίζανε το κατεστημένο. Κουράγιο....κουράγιο..... :wacko:

Μόνο αντίδοτο στην ανεργία αποτελεί ο κλάδος της τεχνολογίας και ειδικότερα του internet. Σε βοηθάει να στήσεις δουλειά με ελάχιστο κόστος, να την τρέξεις και ότι βγει. Δημιουργείς εύκολα μια 'ταυτότητα' (είτε εταιρική, είτε προσωπική) και εκτελείς υπηρεσίες.

Ποια είναι τα επαγγέλματα που ανθούν εν μέσω κρίσης; :hmm: Μερικές ιδέες....

Π.χ. έχω φίλη που απολύθηκε πρόσφατα η οποία σπούδασε Φιλοσοφία στη Γερμανία, μιλάει άπταιστα γερμανικά. Θα μπορούσε να εκπαιδεύσει όλους τους επίδοξους Γερμανόφιλους μετανάστες. Που κολλάει; Στο πως θα οργανωθεί, θα αποκτήσει ταυτότητα, θα διαφημιστεί γιατί από τεχνολογία είναι ντιπ για ντιπ. Θα την βοηθήσω προς αυτή τη κατεύθυνση χωρίς να ξοδέψω εργατώρες. Πως;

Υπάρχει δωρεάν hosting. Υπάρχει δωρεάν CMS για διαχείριση περιεχομένου. Υπάρχει δωρεάν φόρουμ (καλή ώρα όπως το e-steki). Υπάρχουν δωρεάν templates. Υπάρχουν δωρεάν εργαλεία. Ζήτω το Open Source! Ελεύθερο λογισμικό για όλους! :clapup: Αν το έχεις ξανακάνει είναι ένα ΣΚ δουλειά.

Μία άλλη ιδέα είναι να αναπτυχθεί ένα δίκτυο "συνεργάσιμων site". Π.χ. φτιάχνει ο Λάμπης το δικό του, εγώ το δικό μου, ο Χάος, πέρνουμε και την Μαρίνα με τις γάτες. :P Όλοι έχουμε ένα κοινό σκοπό, να αυξήσουμε την επισκεψιμότητά μας και αναφερόμαστε με διασυνδέσεις link ο ένας στο site του άλλου. Βάζεις διαφημισούλες και δουλεύεις πάνω στο search optimization. Σύντομα θα βγάζεις λεφτάκια, όχι πολλά....αλλά θα καλύπτεις κάποια έξοδα.

Μετά εξελίσσεσαι....
χα χα χα χα χα χα χα!!!!Μ'αρέσει ο εναλλακτικός αυτός τρόπος σκέψης....:redface:


… η «πνευματική μας κατολίσθηση» οφείλεται στο ότι μας αφαίρεσαν την καταναλωτική δυνατότητα. Ξαφνικά ωριμάζουμε, και το πέρασμα από την εφηβεία στην ενηλικίωση δεν ήταν ποτέ εύκολο. Πάντα συνοδεύεται με γκρίνια.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.......
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Διάβασα μόνο τον τίτλο,γιατί βαριέμαι.Ξεκάθαρη ερώτηση:γιατί εθνική εξέγερση,και όχι ταξική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το Εκουαδόρ έτυχε να έχει έναν πατριώτη πρωθυπουργό (μετά από τρεις στη σειρά που τους ανέτρεψαν οι πολίτες με το "έτσι θέλω") ο οποίος απέλασε από τη χώρα τον εκπρόσωπο της Παγκόσμιας Τράπεζας κι έδιωξε με τις κλωτσιές εκείνους του ΔΝΤ (IMF = International Mother Fuckers). Κήρυξε το μεγαλύτερο μέρος του χρέους της χώρας του "Απεχθές" κι αποφάσισε να παρέχει το 80% των εσόδων του κράτους (έχουν και πετρέλαιο εκεί) στην κοινωνία και στους πολίτες και μόλις το 20% στους δανειστές.

Δεν έτυχε ο λαός του εκουαδόρ το διάλεξε (πριν έρχει ο Κορέα έριξε 3 κυβερνήσεις) σε αντίθεση με εμάς, που στις δημοσκοπησεις τουλάχιστον τα δυο μεγάλα κόμματα αν και εξασθενιμένα παραμένουν κυρίαρχα. Την δυνατότητα την έχουμε μέσω των εκλογών. Ποτέ δεν είναι αργά αρκεί να ξυπνήσουμε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαστε σε θέση να κηρήξουμε το χρέος μας απεχθές γιατί το μαγαζί μας είναι μείον. Το εκουαδόρ στηρίχθηκε στα πετρέλαια του εμείς δεν έχουμε τέτοια πηγή εσόδων. Συνεπώς αν αρνηθούμε το χρέος μας το δημόσιο θα καταρρεύσει και δεν θα μπορεί να παρέχει τις απαραίτητες παροχές στους πολίτες (καθώς κανένας πλέον δεν θα μας δανείζει) και οι Έλληνες πολίτες αμφιβάλλω αν εκτιμήσουμε την κυβέρνηση που θα το πράξει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Βλέποντας το ντοκιμαντέρ "Χρεοκρατία" online, έδειχνε κόσμο να περπατάει στο κέντρο της Αθήνας κι ήταν όλοι τους σκυφτοί, κατηφείς και μαύροι, που λέμε (όχι εξ Αφρικής, με εννοείτε τι εννοώ...:P).

Θα μπορούσε σκέφτηκα, τούτο να είναι ένα σκηνοθετικό τέχνασμα, για δημιουργία εντυπωσιασμού. Όμως εκείνα τα μαυρισμένα πρόσωπα και τα θολά μάτια, δεν χρειάζεται να μου τα δείξει οποιοσδήποτε σκηνοθέτης. Τα βλέπω καθημερινά, στο δρόμο, στην τηλεόραση και στον καθρέφτη. Εκείνες πάλι οι χαρούμενες κι ανέμελες φάτσες στο Εκουαδόρ, πόσο μα πόσο μου θύμισαν τη δική μας εικόνα, λίγα μόλις χρόνια πίσω...:(

Αντιθέτως, εγώ όποτε περπατάω στην Ερμού, επειδή το μάτι μου πάει πάντα στις γυναίκες, βλέπω ένα πλήθος από γυναίκες που κρατάνε τσάντες με ψώνια και λάμπουν από χαρά και ικανοποίηση. Εκτός αν οι μούρες του ντοκυμαντέρ ήταν οι σύζυγοί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Διάβασα μόνο τον τίτλο,γιατί βαριέμαι.Ξεκάθαρη ερώτηση:γιατί εθνική εξέγερση,και όχι ταξική?

Διότι, οι λίγοι Επώνυμοι που μας πηδάνε, μας πηδάνε με τα ονοματεπώνυμά μας και όχι με το "μικρό όνομά " μας:redface:! Το ζήτημα είναι εθνικά φορομπηχτικό και όχι απλά, διαταξικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Διότι, οι λίγοι Επώνυμοι που μας πηδάνε, μας πηδάνε με τα ονοματεπώνυμά μας και όχι με το "μικρό όνομά " μας:redface:! Το ζήτημα είναι εθνικά φορομπηχτικό και όχι απλά, διαταξικό!
Θα συμφωνήσω... το ¨εθνικό¨ εμπεριέχει μία ολότητα, μία συλλογικότητα... το ¨διαταξικό¨ τον κατακερματισμό του ¨διαίρει και βασίλευε¨ που μας έχει φάει...;) αν και αυτές οι προσεγγίσεις των επαναστάσεων επι του κανα-πεους μου φαίνονται λίγο φαιδρές...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Διότι, οι λίγοι Επώνυμοι που μας πηδάνε, μας πηδάνε με τα ονοματεπώνυμά μας και όχι με το "μικρό όνομά " μας:redface:! Το ζήτημα είναι εθνικά φορομπηχτικό και όχι απλά, διαταξικό!

Εδώ που φτάσαμε....ας γίνει εξέγερση κι ας είναι ότι να' ναι! :kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Εδώ που φτάσαμε....ας γίνει εξέγερση κι ας είναι ότι να' ναι! :kill:
χα χα χα χα χα χα!!!:hehe:
Έχουμε πλάκα... καθόμαστε στο pc και ....:hmm: τί επανάσταση μωρέ να κάνουμε....:hmm: μήπως να είναι ταξική;;;:hmm: μήπως να είναι εθνική;;;:hmm:[ γυναίκααααααα πιάσε μια μπύρααααα!!! (Νόβα σπορ- ξύσιμο αρχ....) :hehe: ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν έτυχε ο λαός του εκουαδόρ το διάλεξε (πριν έρχει ο Κορέα έριξε 3 κυβερνήσεις) σε αντίθεση με εμάς, που στις δημοσκοπησεις τουλάχιστον τα δυο μεγάλα κόμματα αν και εξασθενιμένα παραμένουν κυρίαρχα. Την δυνατότητα την έχουμε μέσω των εκλογών. Ποτέ δεν είναι αργά αρκεί να ξυπνήσουμε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαστε σε θέση να κηρήξουμε το χρέος μας απεχθές γιατί το μαγαζί μας είναι μείον. Το εκουαδόρ στηρίχθηκε στα πετρέλαια του εμείς δεν έχουμε τέτοια πηγή εσόδων. Συνεπώς αν αρνηθούμε το χρέος μας το δημόσιο θα καταρρεύσει και δεν θα μπορεί να παρέχει τις απαραίτητες παροχές στους πολίτες (καθώς κανένας πλέον δεν θα μας δανείζει) και οι Έλληνες πολίτες αμφιβάλλω αν εκτιμήσουμε την κυβέρνηση που θα το πράξει αυτό.

Τι λες σοβαρά; Υπάρχει εδώ στην Ελλάδα έστω ένας στα 11 εκατομμύρια με την τόλμη και τον πατριωτισμό (ταξικό φίλε Κρόουλυ, μην κολλάς στις γαμημένες ιδεολογικές σου αγκυλώσεις) αυτού του ανθρώπου; Δεν είναι τύχη να έχεις έναν τέτοιο;

Ποιες εκλογές και κουραφέξαλα, δεν ξέρεις τι λες μου φαίνεται. Οι δύο από τους προηγούμενους τρεις πρωθυπουργούς του Εκουαδόρ έφυγαν με ελικόπτερο από τη βουλή, αφού ο λαός την είχε πολιορκήσει και δεν τολμούσε να βγει κανείς από μέσα. Εάν οι εκλογές μπορούσαν ν' αλλάξουν ουσιαστικά την κατάσταση, θα είχαν απαγορευτεί. Ας διώξουμε τον πρώτο δοσίλογο με ελικόπτερο και μετά βλέπουμε για εκλογές. Εκλογές με τούτη την απόγνωση και την παραίτηση, καθώς και με τα ρουφιανικά ΜΜΕ και την αισχρή τους προπαγάνδα, δεν πρόκειται παρά να βγάλουν τους ίδιους και να τους επιβραβεύσουν, έστω κι αν τελικά τους ψηφίσει μόνο το 30% του εκλογικού σώματος...

Εμείς έχουμε τον Τουρισμό, είναι καλύτερη πηγή Εθνικού Πλούτου από το πετρέλαιο, αν και πολλοί πιστεύουν ότι μια ελεύθερη πατριωτική κυβέρνηση θα έβρισκε "ως δια μαγείας" τα πετρέλαια που τόσες δεκαετίες δεν μας αφήνουν να "ανακαλύψουμε". Πολιτική βούληση είχαν και τίποτε άλλο, είναι μια χώρα με ασήμαντο ΑΕΠ.

Τέλος σταμάτα να κινδυνολογείς ότι εάν δεν δανειζόμαστε δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτε. Εάν αρνηθούμε να πληρώσουμε και κόψουμε και τα "φόρου-υποτέλειας" εξοπλιστικά προγράμματα από τις υποκρίτριες Γερμανία και Γαλλία, τότε το ΑΕΠ μας θ' αρχίσει να πηγαίνει στο λαό κι όχι στους δανειστές-τοκογλύφους. Τότε θα ζήσουμε πολύ καλύτερα, με την αγαπημένη μας δραχμούλα και την τουριστική βιομηχανία μας ν' ακμάζει. Αφήστε επιτέλους Παπανδρεϊστές την προπαγάνδα της Τρέμη και του Πρετεντέρη, αρκετά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η μεγαλύτερη μορφή στον αιώνα της Πληροφορικής και ίσως περισσότερο αδικημένη είναι για μένα ο Richard Stallman.
Στο steki πάντως, τον έχουμε τιμήσει, αφού έχουμε δημοσιεύσει ομιλία του περί πνευματικών δικαιωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top