Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Ερώτηση: Γιατί η σωματική μου αναπηρία με καθιστά ΑΜΕΑ ενώ η πνευματική σου στερεοτυπική αναπηρία δεν σε καθιστά ΑΜΕΑ;

Απάντηση: Εϊμαστε όλοι άτομα με ειδικές ανάγκες. Απλά κάποιοι είναι στο σώμα και άλλοι στο μυαλό. Μαντέψτε τι είναι χειρότερο.


Καλημέρα σας.:)

Πόσο δίκιο έχεις, Λυκούργε μου!!!
Βρε παιδιά, πείτε μου: αν κάποιο πρόσωπο θελήσει να συνάψει μαζί μου σχέση κα του αρνηθώ, υπάρχει κίνδυνος να θεωρήσει, ότι το εκλαμβάνω ως ΑΜΕΑ;:hmm: Επίσης, αν εγώ θελήσω να συνάψω σχέση με κάποιο πρόσωπο και μου το αρνηθεί, θα πρέπει λογικά να θεωρήσω, ότι με εκλαμβάνει ως ΑΜΕΑ;:hmm:

ΥΓ: Καλά, δεν παραγνωρίζω, ότι κι εγώ έχω τις "ειδικές αναγκές" μου:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πόσο δίκιο έχεις, Λυκούργε μου!!!
Βρε παιδιά, πείτε μου: αν κάποιο πρόσωπο θελήσει να συνάψει μαζί μου σχέση κα του αρνηθώ, υπάρχει κίνδυνος να θεωρήσει, ότι το εκλαμβάνω ως ΑΜΕΑ;:hmm: Επίσης, αν εγώ θελήσω να συνάψω σχέση με κάποιο πρόσωπο και μου το αρνηθεί, θα πρέπει λογικά να θεωρήσω, ότι με εκλαμβάνει ως ΑΜΕΑ;:hmm:

ΥΓ: Καλά, δεν παραγνωρίζω, ότι κι εγώ έχω τις "ειδικές αναγκές" μου:P!
Δεν καταλαβαίνω που το πας. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ερώτηση: Θα σας άρεσε αν ένα ΑΜΕΑ σας έλεγε ότι δεν κάνει ποτέ σχέσεις με ξανθιές, ακριβώς γιατί είναι ξανθιές;
Είχα συμφοιτητή που μου είχε πει (μετά από 4 χρόνια που τον γνώριζα):
"Να, με εσένα ρε παιδί μου δεν θα έκανα ποτέ σχέση, παρόλο που εμφανισιακά μου αρέσεις. Στο πρώτο έτος (σσ. που "τσέκαρε" τις συμφοιτήτριες) εσένα σε είχα απορρίψει και είχα κοιτάξει μήπως τα ρίξω στην Χ. (κολλητή μου από τη σχολή, που αντικειμενικά μοιάζουμε πολύ με ουσιαστική μας διαφορά οι ...7 πόντοι στο ύψος) επειδή είναι πάνω από 1.65. Ενώ εσύ, αν και όμορφη και ενδιαφέρουσα είσαι κοντή ρε παιδάκι μου " :P
:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Είχα συμφοιτητή που μου είχε πει (μετά από 4 χρόνια που τον γνώριζα):
"Να, με εσένα ρε παιδί μου δεν θα έκανα ποτέ σχέση, παρόλο που εμφανισιακά μου αρέσεις. Στο πρώτο έτος (σσ. που "τσέκαρε" τις συμφοιτήτριες) εσένα σε είχα απορρίψει και είχα κοιτάξει μήπως τα ρίξω στην Χ. (κολλητή μου από τη σχολή, που αντικειμενικά μοιάζουμε πολύ με ουσιαστική μας διαφορά οι ...7 πόντοι στο ύψος) επειδή είναι πάνω από 1.65. Ενώ εσύ, αν και όμορφη και ενδιαφέρουσα είσαι κοντή ρε παιδάκι μου " :P
:blink:


Μιλαμε για παιδι με "βαθος"!!! :worry:
Ελπιζω μεχρι τουδε να εχει μαθει τι σημαινει "ερωτευομαι" ... Μεχρι εκεινη την ημερα παντως δεν ειχε την παραμικρη ιδεα!

Guys & Dolls, ο ερωτας δεν κανει κανενος ειδους διακρισεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά θυμάμαι ένα περιστατικό πριν κανένα χρόνο με μια κοπέλα, γνωστή μου, η οποία είχε γνωρίσει έναν τύπο από το facebook, ο οποίος όπως της είχε πει ο ίδιος, είχε πρόβλημα με το ένα του χέρι και είχα μάθει τότε ότι ήταν καθηλωμένος στο κρεβάτι για αρκετό καιρό και δεν μπορούσε να κάνει καμία κινηση, και τέλος πάντων στην ουσία ήταν ζευγάρι μετά από κάποιο καιρό.
Όταν το είχαν μάθει οι δικοί της έγινε χαμός με την αιτία του "τι θα κάνεις εσύ νέο κορίτσι με έναν ανάπυρο;" και μου είχε φανεί περίεργο ξέρω γω, αφού το θέμα κατά τη γνώμη μου ήταν το παιδί και πώς θα ένιωθε αν μια μέρα χώριζαν, και όχι η κόρη τους -.-
Τεςπα, με τα πολλά οι γονείς της τον δέχτηκαν, τον γνώρισαν και τελικά τον συμπάθησαν. Ντάξει το πρόβλημά του δεν ήταν τόσο σοβαρό, αλλά το βρήκα σχετικό.

Και για να απαντήσω και στο ερώτημα: εγώ γενικά είμαι πολύ πονόψυχη, οπότε δε ξέρω κατά πόσο ερωτευμένη θα ένιωθα για να συνάψω σχέση, πιο πολύ θα ένιωθα οίκτο (βέβαια αυτό εξαρτάται και από τη στάση του άλλου, πχ. έχω ενα ξάδερφο 2 χρόνια μικρότερό μου, που έχει πρόβλημα με την ομιλία του και άλλα προβλήματα από μικρός, αλλά δεν τον έβλεπα ποτέ διαφορετικά γιατί δεν βγάζει αυτό το "καημένο" στους άλλους, και είναι πολύ έξυπνος και μπορεί να σταθεί σε μια συζήτηση μεγάλων, και να υποστηρίξει τον εαυτό του, που άλλα παιδιά στην ηλικία του "φυσιολογικά" δεν μπορούν).
Βέβαια, στη πράξη ίσως άλλαζα γνώμη αν όντως μου άρεζε δε θα κόλλαγα, απλά ίσως εγώ του έκανα κακό με την αντιμετώπισή μου, επειδή δεν θέλει κανένας άνθρωπος να τον λυπούνται, και αυτό, δε μπορώ να το εκφράσω καλύτερα το πώς το σκέφτομαι.:/:
Τώρα αν (χτύπα ξύλο) τύχαινε κάτι σε κάποιον που είμαι ήδη μαζί του, δεν υπήρχε περίπτωση να τον αφήσω, υποτίθεται στα δύσκολα φαίνεται αυτός που σε αγαπά πραγματικά.


Αυτά, και Βαλ προσκυνώ.:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό το ''για λύπηση, οίκτο'' πώς το εννοείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όταν το είχαν μάθει οι δικοί της έγινε χαμός με την αιτία του "τι θα κάνεις εσύ νέο κορίτσι με έναν ανάπυρο;" και μου είχε φανεί περίεργο ξέρω γω, αφού το θέμα κατά τη γνώμη μου ήταν το παιδί και πώς θα ένιωθε αν μια μέρα χώριζαν, και όχι η κόρη τους -.-

Αυτό το ''για λύπηση, οίκτο'' πώς το εννοείτε;

εγώ πάντως με την έννοια της λύπησης εννοώ αυτό που εκφράζει η princess (καταλάθος μάλλον?:hmm:) σε αυτό το χωρίο.
Το "θέμα" θα ήταν πως θα ένιωθε ο ΑΜΕΑ σε περίπτωση χωρισμού (η αρτιμελής οκ μωρέ και να πόναγε, ε "φυσιολογική" είναι θα το ξεπεράσει, το άλλο το "κακόμοιρο" πώς θα το ξεπεράσει?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εγώ πάντως με την έννοια της λύπησης εννοώ αυτό που εκφράζει η princess (καταλάθος μάλλον?:hmm:) σε αυτό το χωρίο.
Το "θέμα" θα ήταν πως θα ένιωθε ο ΑΜΕΑ σε περίπτωση χωρισμού (η αρτιμελής οκ μωρέ και να πόναγε, ε "φυσιολογική" είναι θα το ξεπεράσει, το άλλο το "κακόμοιρο" πώς θα το ξεπεράσει?).
Πολύ άσχημο ακούγεται.:/:
Απλά υποτίθεται θα νιώσει πιο άσχημα αυτός, παρά αυτή ξέρω γω, φαντάζομαι τον εαυτό μου σε μια τέτοια θέση και θα μου έκανε πολύ κακό και θα έδινα την ευθύνη στο χ,ψ πρόβλημά μου - με τον χαρακτήρα που έχω τουλάχιστον - αλλά ας μη το πάμε στο χωρισμό, και κατά τη διάρκεια της σχέσης ίσως να ήμουν υπερπροστατευτική μαζί του και να τον έκανα να αισθάνεται άχρηστος, ενώ εγώ θα το έκανα απλά επειδή το θέλω, και γενικά δε θα ήμουν απελευθερωμένη στη σχέση γιατί θα φοβόμουν μην πω, ή μην κάνω κάτι που θα τον πληγώσει.
Κάπως έτσι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πολύ άσχημο ακούγεται.:/:
Απλά υποτίθεται θα νιώσει πιο άσχημα αυτός, παρά αυτή ξέρω γω, φαντάζομαι τον εαυτό μου σε μια τέτοια θέση και θα μου έκανε πολύ κακό και θα έδινα την ευθύνη στο χ,ψ πρόβλημά μου - με τον χαρακτήρα που έχω τουλάχιστον - αλλά ας μη το πάμε στο χωρισμό, και κατά τη διάρκεια της σχέσης ίσως να ήμουν υπερπροστατευτική μαζί του και να τον έκανα να αισθάνεται άχρηστος, ενώ εγώ θα το έκανα απλά επειδή το θέλω, και γενικά δε θα ήμουν απελευθερωμένη στη σχέση γιατί θα φοβόμουν μην πω, ή μην κάνω κάτι που θα τον πληγώσει.
Κάπως έτσι.:/:
Huh;
Λες να δεχόταν την υπέρ-προστατευτικότητά σου;
Δε νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ο αδερφός μου (10 χρονών) έχει Σύνδρομο Άσπεργκερ (ή σύνδρομο του μικρού σοφού όπως λένε κάποιοι).
Ναι είναι διαφορετικός.Δεν είναι σαν τα άλλα παιδάκια της ηλικίας του.Γνωρίζει πράγματα που οι συνομήλικοί του(ακόμα και εμείς) δεν έχουν ιδέα.Γνωρίζει όλα τα είδη των αεροπλάνων, αεροσκαφών κτλ, γνωρίζει χαρακτηριστικά ζώων(ακόμα και άγνωστων) με πολλές λεπτομέρειες (μήκος,βάρος κ.ά.).Είναι διαφορετικός λοιπόν.Βέβαια δεν κατατάσσεται στα ΑΜΕΑ αλλά έχει κάποιο σύνδρομο.

Καθημερινά λοιπόν αντιλαμβανόμαστε σαν οικογένεια το ρατσισμό.Η αντιμετώπιση από τους δασκάλους ιδιαίτερα είναι τουλάχιστον απαράδεκτη.

Γιατί;Πείτε μου γιατί να υπάρχει αυτός ο ρατσισμός στη διαφορετικότητα;Ας υποθέσουμε ότι ζείτε σε μία πόλη όπου όλοι είχαν ουρά και ξαφνικά ερχόταν κάποιος από μία άλλη πόλη που δεν είχε ουρά, θα αντιμετωπιζόταν σα διαφορετικός, σα παράσιτο.Γιατί;

Επί του θέματος.Εγώ θα έκανα σχέση με ΑΜΕΑ.Και θα το φρόντιζα, και θα τον αγαπούσα.Αλλά δε θα τον λυπόμουν.Γιατί με νευριάζει ο οίκτος και η τάχα συμπόνια όλων.Γιατί άμα το ζούσατε αυτό θα ξέρατε ότι αυτά τα άτομα δε θα ήθελαν ποτέ να αντιμετωπίζονται έτσι.

Τέλος πάντων.Δε θέλω να επεκταθώ. Η απάντηση μου είναι ΝΑΙ.

Υ.Γ. Και βγάλτε αυτή την ταμπέλα "ΑΜΕΑ" είναι απαίσια. Άτομο Με Ειδικές Ανάγκες είσαι ΕΣΥ που φέρεσαι κομπλεξικά στους γύρω σου.Τα πραγματικά ΑΜΕΑ είναι γεμάτα αγάπη να προσφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Huh;
Λες να δεχόταν την υπέρ-προστατευτικότητά σου;
Δε νομίζω!
Αυτό είπα και εγω.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Υ.Γ. Και βγάλτε αυτή την ταμπέλα "ΑΜΕΑ" είναι απαίσια. Άτομο Με Ειδικές Ανάγκες είσαι ΕΣΥ που φέρεσαι κομπλεξικά στους γύρω σου.Τα πραγματικά ΑΜΕΑ είναι γεμάτα αγάπη να προσφέρουν.
Mε όλο το σεβασμό και χωρίς διάθεση να προσβάλλω, νομίζω ότι υπερβάλλεις. ΑΜΕΑ=Άτομο με Ειδικές Ανάγκες δεν είναι κάτι κακό (δεν τον λες και "μ@λ@κ@" τον άλλο δλδ αν πεις ότι ανήκει σε αυτή την κατηγορία(!) -- έτσι νομίζω τουλ!).
Είναι σαν να βγω εγώ και να πω "και βγάλτε αυτή την ταμπέλα ΜΥΩΠΕΣ είναι απαίσια. Μύωπας είσαι ΕΣΥ που φέρεσαι κομπλεξικά στους γύρω σου! Τα πραγματικά ΜΥΩΠΕΣ είναι γεμάτα αγάπη να προσφέρουν".
Που ευθύς εξαρχής και μόνο ότι μιλάς σε ουδέτερο είναι σαν να αναφέρεσαι σε ... πράγματα. Όπως και πιο πάνω αναφέρεις "ναι θα έκανα σχέση και θα το φρόντιζα...".
Δεν νομίζω ότι το ύφος του thread, κατά κανόνα, δικαιολογεί το ΥΓ.
Γνώμη μου και συγγνώμη αν θεωρήσεις ότι σε προσβάλλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Η ψυχή του ανθρώπου είναι το σημαντικότερο. Αν καταφέρνει κανείς να βλέπει την ψυχή και όχι το περίβλημα, τότε μπορεί να γίνει αληθινά ευτυχισμένος. Δεν με ενδιαφέρει αν ο άνθρωπος που βρίσκεται απέναντί μου έχει κάποιο κινητικό πρόβλημα, ή αν έχει πρόβλημα στην όρασή του, αν είχε στην ακοή απλά θα προσπαθούσα λίγο παραπάνω να συνεννοηθώ γιατί δεν θα ήξερα πώς. Όσον αφορά σε νοητικά θέματα, τότε ειλικρινά δεν ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Mε όλο το σεβασμό και χωρίς διάθεση να προσβάλλω, νομίζω ότι υπερβάλλεις. ΑΜΕΑ=Άτομο με Ειδικές Ανάγκες δεν είναι κάτι κακό (δεν τον λες και "μ@λ@κ@" τον άλλο δλδ αν πεις ότι ανήκει σε αυτή την κατηγορία(!) -- έτσι νομίζω τουλ!).
Είναι σαν να βγω εγώ και να πω "και βγάλτε αυτή την ταμπέλα ΜΥΩΠΕΣ είναι απαίσια. Μύωπας είσαι ΕΣΥ που φέρεσαι κομπλεξικά στους γύρω σου! Τα πραγματικά ΜΥΩΠΕΣ είναι γεμάτα αγάπη να προσφέρουν".
Που ευθύς εξαρχής και μόνο ότι μιλάς σε ουδέτερο είναι σαν να αναφέρεσαι σε ... πράγματα. Όπως και πιο πάνω αναφέρεις "ναι θα έκανα σχέση και θα το φρόντιζα...".
Δεν νομίζω ότι το ύφος του thread, κατά κανόνα, δικαιολογεί το ΥΓ.
Γνώμη μου και συγγνώμη αν θεωρήσεις ότι σε προσβάλλω.

1.Το το ειναι "το" και όχι "τον" γιατί είναι γνωστό πως πριν από "φ"κ.ά δεν μπαίνει "τον" (γιατί δεν έβαλες σε παράθεση το "τον αγαπάω" ; :hmm: )
2.Δε μ'αρέσει η ταμπέλα.Είναι μία ταμπέλα όπως ταμπέλα είναι και ο κοντός/ψηλός,άσπρος/μαύρος/κόκκινος/κίτρινος,αριστερός/δεξιός.Κατευθείαν τον ξεχωρίζεις τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
1.Το το ειναι "το" και όχι "τον" γιατί είναι γνωστό πως πριν από "φ"κ.ά δεν μπαίνει "τον" (γιατί δεν έβαλες σε παράθεση το "τον αγαπάω" ; :hmm: )
2.Δε μ'αρέσει η ταμπέλα.Είναι μία ταμπέλα όπως ταμπέλα είναι και ο κοντός/ψηλός,άσπρος/μαύρος/κόκκινος/κίτρινος,αριστερός/δεξιός.Κατευθείαν τον ξεχωρίζεις τον άλλον.
Χαρακτηριστικά θα τα έλεγα προσωπικά. :hmm:
Άλλωστε μια λέξη δεν είναι από μόνη της προσβλητική. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Και συγνώμη, αλλά νομίζω οτι όλη αυτή η συζήτηση δείχνει πόσο προκατειλημένοι είμαστε όλοι απέναντι σε διαφορετικούς ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
1.Το το ειναι "το" και όχι "τον" γιατί είναι γνωστό πως πριν από "φ"κ.ά δεν μπαίνει "τον" (γιατί δεν έβαλες σε παράθεση το "τον αγαπάω" ; :hmm: )
Αριθμοί ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ – ΚΛΙΣΗ
Γ΄ προσώπου
Πτώσεις Τύποι
Δυνατοί και αδύνατοι τύποι σε παρένθεση
αρσενικό θηλυκό ουδέτερο
Ενικός Ονομ.
Γεν.
Αιτ.
Κλητ. αυτός (τος)
αυτού (του)
αυτόν (τον)*
- αυτή (τη)
<...>
<...>
-
* Το τελικό –ν διατηρείται πάντα στην αιτιατική αρσενικού τού δυνατού και αδύνατου τύπου
** Το τελικό –ν διατηρείται στην αιτιατική θηλυκού τού δυνατού και αδύνατου τύπου όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή άηχο κλειστό σύμφωνο (κ, π, τ, ξ, ψ)

link εδώ, Μπορείς να το τσεκάρεις και με τον Τριανταφυλλίδη όποτε ευκολύνεσαι.
:)

Έβαλα αυτά που μου χτύπησαν άσχημα στο ποστ σου. Μην ψάχνεις "σάκο του μποξ" σε μένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Χαρακτηριστικά θα τα έλεγα προσωπικά. :hmm:
Άλλωστε μια λέξη δεν είναι από μόνη της προσβλητική. :hmm:

Δεν είναι;
Άμα ήσουν απο Ζιμπάμπουε (π.χ.) και σε φώναζαν στο δρόμο "Α να η ΜΑΥΡΗ" (π.χ) πώς θα ένιωθες;
Δε σε ξεχωρίζουν αμέσως οι λευκοί;
Πίστεψε με δεν τους αρέσει καθόλου.
Είναι ίσως σαν να τους βάζεις στο περιθώριο(ίσως).

Όπου "μαύρη" βάλτε ΑΜΕΑ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όπου "μαύρη" βάλτε ΑΜΕΑ κτλ.
είσαι λάθος.
άλλο ΑΜΕΑ άλλο "καθυστερημένος","κουλός","ζαβός" κτλ
άλλο ΜΥΩΠΑΣ άλλο "στραβούλιακας"
άλλο ΝΕΓΡΟΣ άλλο "αράπης","μαύρος" κτλ
άλλο ΜΙΚΡΟΣΩΜΟΣ άλλο "στουμπος"

και η λίστα ατέλειωτη...
το να μην σου αρέσουν οι ταμπέλες δεκτό, αλλά να θεωρείς "υβριστικές" όλες τις κατηγοριοποίησεις...τραβηγμένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αριθμοί ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ – ΚΛΙΣΗ
Γ΄ προσώπου
Πτώσεις Τύποι
Δυνατοί και αδύνατοι τύποι σε παρένθεση
αρσενικό θηλυκό ουδέτερο
Ενικός Ονομ.
Γεν.
Αιτ.
Κλητ. αυτός (τος)
αυτού (του)
αυτόν (τον)*
- αυτή (τη)
<...>
<...>
-
* Το τελικό –ν διατηρείται πάντα στην αιτιατική αρσενικού τού δυνατού και αδύνατου τύπου
** Το τελικό –ν διατηρείται στην αιτιατική θηλυκού τού δυνατού και αδύνατου τύπου όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή άηχο κλειστό σύμφωνο (κ, π, τ, ξ, ψ)

link εδώ, Μπορείς να το τσεκάρεις και με τον Τριανταφυλλίδη όποτε ευκολύνεσαι.
:)

Έβαλα αυτά που μου χτύπησαν άσχημα στο ποστ σου. Μην ψάχνεις "σάκο του μποξ" σε μένα :)

Συγγνώμη αλλά είναι σοβαρό να κολλήσεις σε ένα "ν" που ξαναλέω ότι μετά λεω "τον αγαπάω";;Το βρίσκω λίγο ανώριμο,χαζό.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.
Κρίμα αν εσύ από όλο το ποστ μου κράτησες το "ν" που στην τελική εγώ έτσι το έχω μάθει και στις εκθέσεις μου έτσι το γράφω.
Πραγματικά κρίμα και ειλικρινά λυπάμαι.
Προτιμώ να κάνω ορθογραφικά και γραμματικά λάθη παρά να αναφέρω κάποιον άνθρωπο ΑΜΕΑ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top