Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κρίμα αν εσύ από όλο το ποστ μου κράτησες το "ν" που στην τελική εγώ έτσι το έχω μάθει και στις εκθέσεις μου έτσι το γράφω.
Πραγματικά κρίμα και ειλικρινά λυπάμαι.
ΕΣΥ ξεκίνησες να μου κάνεις μάθημα γραμματικής να θυμίσω. :)
Εγώ απλώς διόρθωσα το λάθος σου, όταν πήγες να μου την πεις... Και ναι, αν έχεις ΤΟΣΟ κόλλημα με τη λέξη ΑΜΕΑ ενα "ν" που αλλάζει ΟΛΟ το νόημα της πρότασης σου θα έπρεπε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ εσένα να σε ενδιαφέρει, για να μην παρερμηνεύονται τα γραπτά σου.
Συγγνώμη αν διάβασα προσεκτικά το ποστ σου και όχι στα πεταχτά, οπότε ναι, αυτό το πράγμα άλλαζε όλη την πρόταση που έγραψες.
Σε κάθε περίπτωση το ΥΓ εξακολουθω να το θεωρώ τραβηγμένο. Να μην σου αρέσουν οι ταμπέλες δεκτό, να θεωρείς "υβριστική" τη λέξη ΑΜΕΑ μου φαίνεται τραβηγμένο.:)
Τώρα να θες να λυπηθείς εσύ για μένα... εγώ δεν λυπάμαι. Δεν είχα διάθεση να σε προσβάλλω, σου μίλησα πολύ όμορφα, αν θες να παρεξηγηθείς και να λυπηθείς... your issue, not mine.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
είσαι λάθος.
άλλο ΑΜΕΑ άλλο "καθυστερημένος","κουλός","ζαβός" κτλ
άλλο ΜΥΩΠΑΣ άλλο "στραβούλιακας"
άλλο ΝΕΓΡΟΣ άλλο "αράπης","μαύρος" κτλ
άλλο ΜΙΚΡΟΣΩΜΟΣ άλλο "στουμπος"
Eξήγησε το λίγο αυτό.Εννοείς ότι το "καθυστερημένος" είναι κακή λέξη;γιατί κάπου διάβασα παραπάνω ότι καμία λέξη δεν είναι από μόνη της κακή.
Ωραία λοιπόν να βγούμε στους δρόμους και να φωνάζουμε τους ανθρώπους ανάλογα με τα χαρακτηριστικά τους.

Και μη μου λες ότι είμαι λάθος.Αυτό δεν το δέχομαι με ΤΙΠΟΤΑ.
Να δέχεσαι τη διαφορετικότητα.Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική όψη,άποψη κ.ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο αδερφός μου (10 χρονών) έχει Σύνδρομο Άσπεργκερ (ή σύνδρομο του μικρού σοφού όπως λένε κάποιοι).
Ναι είναι διαφορετικός.Δεν είναι σαν τα άλλα παιδάκια της ηλικίας του.Γνωρίζει πράγματα που οι συνομήλικοί του(ακόμα και εμείς) δεν έχουν ιδέα.Γνωρίζει όλα τα είδη των αεροπλάνων, αεροσκαφών κτλ, γνωρίζει χαρακτηριστικά ζώων(ακόμα και άγνωστων) με πολλές λεπτομέρειες (μήκος,βάρος κ.ά.).Είναι διαφορετικός λοιπόν.Βέβαια δεν κατατάσσεται στα ΑΜΕΑ αλλά έχει κάποιο σύνδρομο.

καλα,,εδω και χωρις επισημο συνδρομο,,αν να παιδι ειναι εξυπνοτερο και πιο ωριμο απο το μεσο ορι..

τρωει το δουλεμα της ζωης του στο σχολειο..

οι ανθρωποι ειναι ατελεις,,αδυναμοι..

αλλα τουλαχιστον πρεπει να εχουν αγαπη..

και το κουφο που εβλεπα στο σχολειο πχ,,ειναι οτι αυτοι που κοροιδευαν περισσοτερο καποια παιδια,,με χαμηλω νοημοσυνη..ηταν μεσης και κατω νοημοσυνης,,οχι ιδιαιτερα μυαλα δηλαδη..

ενω εμενα πχ που μου καναν τη ζωη κολαση ως σπασικλα,,επειδη δεν εμπαινα στην κλικα τους,,ειχα σαν μονους φιλους αυτα τα παιδια..
παιδια με καλο χαρακτηρα..

γιατι πανω απο όλα η αξια του ανθρωπου κρινεται απο τον χαρακτηρα του..ουτε καν απο τη νοημοσυνη του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
ΕΣΥ ξεκίνησες να μου κάνεις μάθημα γραμματικής να θυμίσω. :)
Εγώ απλώς διόρθωσα το λάθος σου, όταν πήγες να μου την πεις... Και ναι, αν έχεις ΤΟΣΟ κόλλημα με τη λέξη ΑΜΕΑ ενα "ν" που αλλάζει ΟΛΟ το νόημα της πρότασης σου θα έπρεπε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ εσένα να σε ενδιαφέρει, για να μην παρερμηνεύονται τα γραπτά σου.
Συγγνώμη αν διάβασα προσεκτικά το ποστ σου και όχι στα πεταχτά, οπότε ναι, αυτό το πράγμα άλλαζε όλη την πρόταση που έγραψες.
Σε κάθε περίπτωση το ΥΓ εξακολουθω να το θεωρώ τραβηγμένο. Να μην σου αρέσουν οι ταμπέλες δεκτό, να θεωρείς "υβριστική" τη λέξη ΑΜΕΑ μου φαίνεται τραβηγμένο.:)
Τώρα να θες να λυπηθείς εσύ για μένα... εγώ δεν λυπάμαι. Δεν είχα διάθεση να σε προσβάλλω, σου μίλησα πολύ όμορφα, αν θες να παρεξηγηθείς και να λυπηθείς... your issue, not mine.

Δεν έχω και δεν είχα σκοπό να σε κάνω σάκο του μποξ.
Απλά είναι χαζό από τη φράση μου "και θα το φροντίζω και θα τον αγαπάω" να κρατάς το "το φροντίζω" που και στην τελική σου είπα πως έτσι το ξέρω και εννοείται πως έτι θα συνεχίζω να το γράφω.Είμαι 17 χρονών και δε θα κάτσω να ασχοληθώ με το αν μπαίνει "ν" ή όχι.Έλεος.

Εσύ έθιξες πρώτα το θέμα "τον αντιμετωπίζεις ως αντικείμενο,υποκείμενο(δε θυμάμαι τι)" δεν έπρεπε να δώσω μία απάντηση;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ατομα Με Ορεξη Για Καβγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Eξήγησε το λίγο αυτό.Εννοείς ότι το "καθυστερημένος" είναι κακή λέξη;γιατί κάπου διάβασα παραπάνω ότι καμία λέξη δεν είναι από μόνη της κακή.
Ωραία λοιπόν να βγούμε στους δρόμους και να φωνάζουμε τους ανθρώπους ανάλογα με τα χαρακτηριστικά τους.
ok, έχεις δίκιο διόρθωση "θεωρώ ότι βλέπεις το θέμα λάθος" (το έσωσα τώρα? :P)

Δεν θα διαφωνήσω στην άποψη ότι καμία λέξη από μόνη της δεν έχει αρνητική χροιά.
Το να πείς όμως κάποιον "καθυστερημένο", έτσι όπως -κατά κανόνα- χρησιμοποιείται υποδηλώνει ότι τον υποτιμάς και τον θεωρείς "μειωμένων δυνατοτήτων" ή "μειωμένης ευθύνης". Χρησιμοποιείται με αρνητική χροιά. Η λέξη ΑΜΕΑ -κατά κανόνα πάλι- ΔΕΝ χρησιμοποιείται με αρνητική χροιά, αλλά για να υποδηλώσει κάποιο άτομο που έχει μια εξειδικευμένη ανάγκη σε σχέση με την πλειοψηφιά του κόσμου. Πχ. κάποιος που δεν ακούει χρειάζεται υπότιτλους στην τηλεόραση για να μπορέσει να παρακολουθήσει μια σειρά. Αυτό δεν τον καθιστά προβληματικό ή "βλαμμένο", απλώς χρειάζεται μια διαφορετική μεταχείρηση σε σχέση με την πλειοψηφία του πληθυσμού.
Aυτό δεν σημαίνει ότι θα βγούμε στους δρόμους και αντί να λέμε "Γεια σας κυρία Παπαδοπούλου", θα λέμε "Γεια σας κυρία Παπαδοπούλου ΑΜΕΑ". Αυτό ΔΕΝ αναιρεί όμως ότι αν η εν λόγω κυρία Παπαδοπούλου είναι κωφάλαλη χρειάζεται μια ειδική μεταχείρηση για να μας...ακούσει να της λέμε "γεια σας κυρία παπαδοπούλου"!

Η μυωπία as is δεν θεωρείται ΑΜΕΑ, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι χωρίς γυαλιά δεν βλέπω την τύφλα μου [έστω πριν τη διορθωτική επέμβαση]. Το να με χαρακτηρίσει κάποιος ΜΥΩΠΑ δεν με ...βρίζει, απλώς αναγνωρίζει το γεγονός ότι χρειάζομαι μια "ειδική συνθήκη" για να μπορώ να βλέπω όπως εσύ που η ρημάδα η εικόνα εστιάζεται σωστά πάνω στον αμφιβληστροειδή σου! Με προσβάλλεις δλδ άμα με χαρακτηρίσεις ΜΥΩΠΑ? Με προσβάλλουν οι οφθαλμίατροι που εξειδικεύονται στις επιδράσεις της μυωπίας και λένε ότι έχω αυξημένες πιθανότητες να αναπτύξω διάφορα προβλήματα με τα μάτια μου μεγαλώνοντας σε σχεση με σένα που δεν είσαι ΜΥΩΠΑΣ?

Προφανώς άμα αρχίσεις να με βλέπεις στο δρόμο και να με αποκαλείς "γεια σου ρε Ρεζι στραβούλιακα", ε προφανώς δεν το κάνεις και με τις καλύτερες των προθέσεων, ούτε είναι όμορφο, αλλά σε μια συζήτηση να αναφερθείς στην ομάδα των ανθρώπων με μυωπία και τα προβλήματα/τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να εχουν... που είναι το κακό? Που είναι το "απαίσιο"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η μυωπία as is δεν θεωρείται ΑΜΕΑ, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι χωρίς γυαλιά δεν βλέπω την τύφλα μου [έστω πριν τη διορθωτική επέμβαση].
σωστηη..
και η πυωπια ειδικη ανακγη ειναι..

απλα πανω απο ενα βαρος αναπηριας θεωρειται αμεα..
ειναι καπως συμβατικο το θεμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ερώτηση...
Εγώ που έχω επίσης μυωπία, μπορώ να φωνάζω "γεια σου Ρεζ στραβομάρα"; :hypno:



Υγ. άγγελος, έχεις μυωπία;
κλείσε και το νετ καμμιά φορά
μόνο καλό θα σου κάνει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
ok, έχεις δίκιο διόρθωση "θεωρώ ότι βλέπεις το θέμα λάθος" (το έσωσα τώρα? :P)

Δεν θα διαφωνήσω στην άποψη ότι καμία λέξη από μόνη της δεν έχει αρνητική χροιά.
Το να πείς όμως κάποιον "καθυστερημένο", έτσι όπως -κατά κανόνα- χρησιμοποιείται υποδηλώνει ότι τον υποτιμάς και τον θεωρείς "μειωμένων δυνατοτήτων" ή "μειωμένης ευθύνης". Χρησιμοποιείται με αρνητική χροιά. Η λέξη ΑΜΕΑ -κατά κανόνα πάλι- ΔΕΝ χρησιμοποιείται με αρνητική χροιά, αλλά για να υποδηλώσει κάποιο άτομο που έχει μια εξειδικευμένη ανάγκη σε σχέση με την πλειοψηφιά του κόσμου. Πχ. κάποιος που δεν ακούει χρειάζεται υπότιτλους στην τηλεόραση για να μπορέσει να παρακολουθήσει μια σειρά. Αυτό δεν τον καθιστά προβληματικό ή "βλαμμένο", απλώς χρειάζεται μια διαφορετική μεταχείρηση σε σχέση με την πλειοψηφία του πληθυσμού.
Aυτό δεν σημαίνει ότι θα βγούμε στους δρόμους και αντί να λέμε "Γεια σας κυρία Παπαδοπούλου", θα λέμε "Γεια σας κυρία Παπαδοπούλου ΑΜΕΑ". Αυτό ΔΕΝ αναιρεί όμως ότι αν η εν λόγω κυρία Παπαδοπούλου είναι κωφάλαλη χρειάζεται μια ειδική μεταχείρηση για να μας...ακούσει να της λέμε "γεια σας κυρία παπαδοπούλου"!

Η μυωπία as is δεν θεωρείται ΑΜΕΑ, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι χωρίς γυαλιά δεν βλέπω την τύφλα μου [έστω πριν τη διορθωτική επέμβαση]. Το να με χαρακτηρίσει κάποιος ΜΥΩΠΑ δεν με ...βρίζει, απλώς αναγνωρίζει το γεγονός ότι χρειάζομαι μια "ειδική συνθήκη" για να μπορώ να βλέπω όπως εσύ που η ρημάδα η εικόνα εστιάζεται σωστά πάνω στον αμφιβληστροειδή σου! Με προσβάλλεις δλδ άμα με χαρακτηρίσεις ΜΥΩΠΑ? Με προσβάλλουν οι οφθαλμίατροι που εξειδικεύονται στις επιδράσεις της μυωπίας και λένε ότι έχω αυξημένες πιθανότητες να αναπτύξω διάφορα προβλήματα με τα μάτια μου μεγαλώνοντας σε σχεση με σένα που δεν είσαι ΜΥΩΠΑΣ?

Προφανώς άμα αρχίσεις να με βλέπεις στο δρόμο και να με αποκαλείς "γεια σου ρε Ρεζι στραβούλιακα", ε προφανώς δεν το κάνεις και με τις καλύτερες των προθέσεων, ούτε είναι όμορφο, αλλά σε μια συζήτηση να αναφερθείς στην ομάδα των ανθρώπων με μυωπία και τα προβλήματα/τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να εχουν... που είναι το κακό? Που είναι το "απαίσιο"?

Ξέρεις τι...Δεν είναι ότι διαφωνώ μ'αυτά που λες απλά δεν έχουμε ακριβώς τι ίδιες απόψεις πάνω σ'αυτό το θέμα.

Το να σου πω και μετά να μου πεις και μετά να σου ξαναπώ και πάει λέγοντας δε θα βγάλει πουθενά,απεναντίας....
Και καλύτερα να το αφήσουμε εδώ το θέμα γιατί από σχέσεις με "ΑΜΕΑ" το κάναμε ιστορίες για μύωπες και "ν".

Φιλικά πάντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
fair by me.
Απλώς διάλεξα ένα παράδειγμα (μυωπία) που δεν ήταν "τσιζ" για το θέμα και δεν υπήρχε κίνδυνος να χρησιμοποιήσω καμία "ΑΠΑΙΣΙΑ" λέξη.
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν πρόκειται να σε κάνω να δεις την οπτική μου (για να σε πείσω ούτε λόγος). Και να σου πω την αλήθεια, στα 17 μου ούτε εγώ θα πειθόμουν αν είχα "κολλήσει" σε μια άποψη... :)

ps.Rempeske, εσύ έχεις το ελεύθερο να με λες όπως θες... είσαι πολλά χρόνια spammer εδώ μεσα οπότε συγχωρεισαι και έχεις περισσότερα benefit από τον πολύ κόσμο ;p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
είσαι πολλά χρόνια spammer εδώ μεσα οπότε συγχωρεισαι και έχεις περισσότερα benefit από τον πολύ κόσμο ;p



:worry:

...Aρα στο ίντερνετ (τουλάχιστον) είμαι εγώ ο αμεα :P









υγ2. τελικά πόσοι εδώ μέσα γνωρίζουν άτομο αμεα; και εννοώ φιλικά. όχι να τους φορτώνονται λόγω συγγένειας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υγ. άγγελος, έχεις μυωπία;
κλείσε και το νετ καμμιά φορά
μόνο καλό θα σου κάνει

ελαχιστη στο ενα ματι..αλλα γυαλια δεν χρειαζομαι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ελαχιστη στο ενα ματι..αλλα γυαλια δεν χρειαζομαι..;)



τυφλώνει λένε, ξέρεις...
(η οθόνη)


υγ. εννοείται δεν χρειάζεσαι γυαλιά. Ματογυάλι χρειάζεσαι. Nα σε έφτιαξα έτοιμο να φύγεις για το mycat:





υγ2. Η νομοθεσία προστατεύει τους ΑΜΕΑ από τις διακρίσεις... Ή τιμωρεί όσους τις πράττουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δε νομίζω να έκανα........πολύ ρατσιστικό αυτό από μέρους μου, αλλά θα σκεφτόμουν περισσότερο τις αντιδράσεις του περίγυρού μου...:/:

Τουλάχιστον είσαι ειλικρινής. :)




Το θέμα δεν είναι η εξωτερική "ομορφιά" αλλά η εσωτερική. Αυτή είναι που μας κάνει να αγαπάμε τους ανθρώπους.

"Attitude is a little thing that makes a big difference".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
η εσωτερική. Αυτή είναι που μας κάνει να αγαπάμε τους ανθρώπους.



Λολ
άμα φτάσεις τόσο κοντά στον άλλο για να τον δείς εσωτερικά, μάλλον την έχεις ήδη πατήσει από την εξωτερική :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anneta

Νεοφερμένος

Η anneta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ποιος δεν είναι ΑΜΕΑ σήμερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
άλλο ΝΕΓΡΟΣ άλλο "αράπης","μαύρος" κτλ

Μια διόρθωση: Το νέγρος (όπως και το έγχρωμος) πλέον θεωρείται πιο προσβλητικό από το μαύρος. Just saying. :)

Θα επανέλθω αργότερα για να απαντήσω στην ερώτηση του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Eπαναλαμβάνω ότι τουλάχιστον ένα 80% απ'όσους αβίαστα απαντάνε σε θεωρητικό επίπεδο ¨ναι, μπορώ να συνάψω σχέση με αμεα, με την ίδια ευκολία που θα μπορούσα να συνάψω με οποιονδήποτε¨ πολύ απλά δεν το πιστεύω! Στη θεωρία μας αρέσει να είμαστε ¨υπεράνω¨, και ¨ανθρωπιστές¨, αλλά η πράξη που βιώνω σε επαγγελματικό επίπεδο καθημερινά άλλα catαμαρτυρά... Γιατί ενοχλείστε όταν γράφω ότι αντιμετωπίζω με καχυποψία, ως υποκριτικά, τα θεωρητικά ¨ναι¨ ;;; Στην πράξη θα αναιρούνταν εν ριπή οφθαλμού τα περισσότερα από αυτά...
Για να βρω ¨συνοδό¨ για ένα τυφλό μέλος στο ΚΑΠΗ για μια εκδρομή - δηλ. να το επιβλέπει , να το βοηθάει κτλ- εισπράττω 100 ¨όχι¨, και 5 ¨ναι¨.... Εκ των οποίων 5 ¨ναι¨ , πιστεύω ότι ουσιαστικά ¨ναι¨ είναι τα 2, τα υπόλοιπα ίσως είναι ¨ντρέπομαι να πω όχι, πώς θα με χαρακτηρίσει η κοιν.λειτουργός...¨ . Και μιλάμε για μια απλή μονοήμερη εκδρομή, όχι για σχέση ζωής και συμβίωση...
Τις περισσότερες φορές που το μέλος αυτό έχει μπει σε μαγαζί να ψωνίσει , το κλέβουν ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ!
Όταν αναζητάω ταξί συνοδεύοντας άτομο με ¨π¨ ή με απλό μπαστούνι , αναγκάζομαι να το βάλω πιο πίσω, κοινώς ¨να το κρύψω¨, και αφού σταματήσει το ταξί, το φωνάζω για να το βάλω μέσα....
Όταν κυκλοφορώ καθημερινά με αμεα τα γύρω βλέμματα είναι σαν να κοιτάζουν ανθρώπους με 5 ποδια και 2 κεφάλια...
Δεν είναι τυχαίο που η πλειοψηφία των αμεα συνάπτουν σχέσεις μεταξύ τους σε ποσοστό 85%...
Πράγματι είναι μια αλήθεια που -όπως όλες οι αλήθειες- πονάει, συμφωνώ, ... Αλλά με το να εξοραϊζουμε τα πράγματα, απαντώντας υποκριτικά και μεγαλόψυχα ¨ναι¨ δυστυχώς δεν αλλάζουν νοοτροπίες...Απλά στρουθοκαμηλίζουμε...
Είμαστε από τις πλέον απαίδευτες χώρες σε ότι αφορά αμεα, σε ότι αφορά μέτρα για μια ποιοτικότερη ζωή των αμεα, είμαστε οι απόγονοι του Καιαδισμού, και δεν θεωρώ ότι έχουμε απεμπολίσει πολύ του Καιαδισμού τελικά στην ουσία...
Φέρνω ως παράδειγμα, την υποτιθέμενη Πρόνοια στη χώρα μας ( ; ) όπου ένα άτομο με 1 πόδι,ή ένας τυφλός, που κανονικά θα έπρεπε να δικαιούται το επίδομα αναπηρίας 67% εφ'όρου ζωής , μπαίνει στην παράλογη διαδικασία να επανεξετάζεται κάθε 2-3 χρόνια, για να επανεξεταστεί τι;;; αν φύτρωσε πόδι;;; δεν ξέρω... και πάμε και ερχόμαστε κάθε 2-3 χρόνια, και υποβαλλόμεθα σε μία τρελλή γραφειοκρατία....
Έτσι βιώνω τα πράγματα... οπότε έχω κάθε λόγο να μην θεωρώ αντιπροσωπευτικό και ρεαλιστικό δείγμα το αυθόρμητο πλειοψηφικό θεωρητικό ¨ναι¨, αντιπαραβάλοντάς το με τη ζοφερή πραγματικότητα που βιώνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δικαιο εχεις,,αλλα ειναι και θεμα οργανωσης..εδω οι ελληνες σκονταφτουν στα πεζοδρομια πχ ,,οι ναπηροι τι θα κανουν?

οι απόγονοι του Καιαδισμού, και δεν θεωρώ ότι έχουμε απεμπολίσει πολύ του Καιαδισμού τελικά στην ουσία...

Ποτέ δεν πεταγαν αναπηρους ή μωρα στον καιαδα,,:D ειναι αποδεδειγμενο πια αυτο..
μονο βαρια καταδικους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
O όρος ΑΜΕΑ δεν είναι σε καμία περίπτωση προσβλητικός αφού δηλώνει μια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων,με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, γι' αυτό άλλωστε χρησμοποιείται και ευρέως για να περιγράψει αυτά τα άτομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top