Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αν κάνεις παιδί είναι δεδομένο ότι θα πρέπει να θυσιάσεις κάποια πράγματα. Ωριμότητα δεν είναι μόνο να ξέρεις τι θέλεις, αλλά να έχεις και δυνατότητα να μοιράζεσαι. Δεν θεωρώ οτι ειναι ώριμος κάποιος που δεν θελέι παιδί για να μη χαλάσει την γαλήνη του.Και ας ξερει πολυ καλα τι θελει. Δεν κρίνω, μην παρεξηγηθώ. Απλά, μην βαφτίσουμε την ανωριμότητα με χίλια δυο ονόματα. Ή είσαι ώριμος να κάνεις παιδί ή δεν είσαι.

Όσο για το παιδί, η ύπαρξη του και μόνο είναι η απόλυτη χαρά. Για μένα τουλάχιστον.
Κατ'αρχήν είναι τελείως διαφορετικό το "να θυσιάσεις κάποια πράγματα" από το να "θυσιαστείς" όπως το είχες θέσει πρωτύτερα. Θυσιάζεις πράγματα για πολλούς ανθρώπους που αγαπάς, για την δουλειά σου, για τα όνειρα σου.
Είναι εντυπωσιακό πως όποιος λέει ότι δεν θέλει παιδί του κολλάμε την έννοια του παρτάκια: . Δηλαδή πρέπει να να φέρει εύσημα ότι κάνει κάτι αρκετά σοβαρό στη ζωή του... Νόμπελ.... εθελοντική εργασία στους "γιατρούς χωρίς σύνορα"... να φροντίζει κακοποιημένα παιδιά... τι πρέπει να πει για να γλιτώσει την ρετσινιά.Δεν κρίνεις αλλά οι φράσεις"για να μη χαλάσει την γαλήνη του",και "μην βαφτίσουμε την ανωριμότητα με χίλια δυο ονόματα"απαξιώνειτις προθέσεις του άλλου.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άνθρωπος που δεν μπορεί τώρα ή όποτε να δει τον εαυτό του ως γονέα πρέπει να απαξιώνεται. Και να σου πω και κάτι, με διάφορους γονείς που έχω δει θα μπορούσα κι εγώ να πω "Ή είσαι ώριμος να μην κάνεις παιδί ή δεν είσαι".
Αν λοιπόν για κάποιον η πιθανή ύπαρξη ενός παιδιού δεν είναι η απόλυτη χαρά θα'πρεπε ή δεν θα'πρεπε να κάνει παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και να σου πω και κάτι, με διάφορους γονείς που έχω δει θα μπορούσα κι εγώ να πω "Ή είσαι ώριμος να μην κάνεις παιδί ή δεν είσαι".

Πόσο δίκιο έχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλά προσωπικά ξέρω πολύ καλά τι με κάνει ευτυχισμένη, και το έχω ήδη κατά μεγάλο βαθμό. :)

ωω.μεγαλα λογια..

και συνηθως τα μεγαλα λογια δεν βγαινουν αληθινα..


βασικα το παιδι ιδιως για μια γυναικα ειναι πιστευω αναγκαιος πυρηνας για τη πραγματικη ευτυχια,,μεσα μας..

αλλα δεν φτανει μονο του,,αφου πρεπει να αναθραφει καλα,,απο γονεις που δημιουργουν και κανουν πραγματα που τους αρεσουν στην κοινωνια,,ετσι παραδειγματιζουν το παιδι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Σίγουρα πιστεύω πως κάποια στιγμή θα θελήσω! Συγκεκριμένα θα ήθελα ένα αγόρι και ένα κορίτσι:D Αν πάρουν βέβαια τα παιδιά από εμένα τρέμε κόσμε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Απ' όλη αυτή τη συζήτηση με πιάνει ένα παράπονο για τους ανθρώπους που για χ,ψ λόγους δεν μπορούν να αποκτήσουν παιδιά με κανέναν τρόπο, είτε επειδή δεν ήρθε στη ζωή τους η σχέση που περίμεναν, είτε λόγω κάποιου ιατρικού, κοινωνικού ή οικονομικού προβλήματος. (Όχι δεν αρκεί πάντα η επιστήμη και δεν είναι τόσο απλό να υιοθετήσεις [1],[2]).

Σύμφωνα με κάποιους από εσάς, αυτοί οι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι να μην νιώσουν ποτέ ευτυχία και με κανέναν τρόπο, αφού ο μοναδικός αξιόλογος τρόπος περνάει μέσα από τα παιδιά.
Αλίμονο αν ήταν πράγματι έτσι...


Την έννοια της προσφοράς, ο Τόνι Ρόμπινς την τοποθετεί πράγματι μέσα στις 6 βασικές ανθρώπινες ανάγκες, όμως μπορεί να καλυφθεί και με άλλους τρόπους, μέσα από την εργασία ή την φιλανθρωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Κατ'αρχήν είναι τελείως διαφορετικό το "να θυσιάσεις κάποια πράγματα" από το να "θυσιαστείς" όπως το είχες θέσει πρωτύτερα.

θυσιάζω
ρ μετβ θυσιάζω [θisi'azo]
στερούμαι ενός αγαθού
ρ μεσοπαθ θυσιάζομαι [θisi'azome]
προσφέρω ό,τι καλύτερο έχω για το καλό κάποιου

Με αυτή την έννοια το είπα. Και την πρώτη φορά και την δεύτερη.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άνθρωπος που δεν μπορεί τώρα ή όποτε να δει τον εαυτό του ως γονέα πρέπει να απαξιώνεται. Και να σου πω και κάτι, με διάφορους γονείς που έχω δει θα μπορούσα κι εγώ να πω "Ή είσαι ώριμος να μην κάνεις παιδί ή δεν είσαι".
Λουγκαρ, δεν είχα, δεν έχω και δεν θα έχω πρόθεση να μειώσω κανέναν ποτέ. Αν ακούστηκε έτσι, δεν θα οφείλεται στην πρόθεση αλλά στην αδυναμία μου να πετύχω την ορθολογια που τόσο ζηλεύω σε μερικούς εδώ μέσα. Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι ήμουν ξεκάθαρη και ότι βγάζετε συμπεράσματα τελείως άσχετα με τα λεγόμενα μου.

Μιλάμε για το αν θέλουμε ή δεν θέλουμε παιδιά και ο καθένας λέει το γιατί «ναι» και το γιατί «όχι». Και τα "υπέρ" και τα "κατά" είναι σεβαστά και σε καμία περίπτωση δεν θα τολμούσα να τα κρίνω ΕΓΩ.
Και λέω:
Το να μην μπορείς να «θυσιαστείς» είναι δήγμα ανωριμότητας. Είτε μιλάμε για παιδί, είτε για φίλους, είτε για την κοινωνία γενικώς. Αυτή είναι μια γνώμη, δεν διάβασα σοβαρά αντιεπιχειρήματα επί αυτού, αλλά διάφορα συγκινητικά για τους άτυχους που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά ή για τους άτυχους που δεν έπρεπε να κάνουν παιδιά.


…πάω να δω Λαζόπουλος.

...love you.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το να μην μπορείς να «θυσιαστείς» είναι δήγμα ανωριμότητας. Είτε μιλάμε για παιδί, είτε για φίλους, είτε για την κοινωνία γενικός. Αυτή είναι μια γνώμη, δεν διάβασα σοβαρά αντιεπιχειρήματα επί αυτού, αλλά διάφορα συγκινητικά για τους άτυχους που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά ή για τους άτυχους που δεν έπρεπε να κάνουν παιδιά.

Μα το λες και μόνη σου, "αυτή είναι μια γνώμη", για μένα αυθαίρετη, αν και σεβαστή.
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς συνδέεται η ωριμότητα με τη θυσία -μια έννοια που προσωπικά μου είναι απεχθής μέσα στο συγκεκριμένο εννοιολογικό πλαίσιο.

Για να ακριβολογώ, τη διαχωρίζω από την έννοια της προσφοράς επειδή, όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον, η θυσία εμπεριέχει την έννοια της στέρησης (το λέει και ο ορισμός σου), ενώ εγώ δεν νιώθω να στερούμαι (ή να στερήθηκα) τίποτα όταν προσφέρω στα αγαπημένα μου πρόσωπα. Αντιθέτως, νιώθω ότι λαμβάνω πολύ περισσότερα ίσως, απ' όσα δίνω, μέσω της προσφοράς. Γι' αυτό και δεν περιμένω να αναγνωριστεί η προσφορά μου ή να μου επιστραφεί με τόκο. Δεν νιώθω την ανάγκη να πω στην κόρη μου "Εγώ που θυσίασα τα καλύτερά μου χρόνια για σένα, που θυσίασα το σώμα μου, που θυσίασα <βάλε εδώ ό,τι θέλεις>" διότι δεν το ένιωσα ποτέ έτσι. Δεν μου χρωστάει τίποτα, εγώ της χρωστάω αφού η αλληλεπίδρασή μας μου έμαθε την υπομονή, τη φροντίδα, τη συμπόνοια και κυρίως πώς ν' αγαπώ κάποιον, περισσότερο από τον εαυτό μου.

Η ωριμότητα τώρα, σύμφωνα με το λεξικό μου, ορίζει αυτόν που βρίσκεται στην ακμή της ηλικίας του ή της πνευματικής του συγκρότησης. Μπορεί για σένα αυτό να προϋποθέτει την ικανότητα της θυσίας, αλλά για μένα δεν είναι αναγκαίο.
Ανέφερα παραπάνω τον Ρόμπινς, επειδή καταλαβαίνω από τον εαυτό μου ότι έχει δίκιο να τοποθετεί στις βασικές ανάγκες την ανάγκη μας για προσφορά, επειδή είναι κάτι που μας γεμίζει και μας ολοκληρώνει.
Δεν είναι ανάγκη να το ονομάσουμε όμως θυσία, για να νιώσουμε ήρωες... :hmm:

Μπορεί τελικά η διαφορά μας (;) να βρίσκεται στις λέξεις.

Δεν ξέρω αν περιμένεις κάτι παραπάνω, πάντως με τη σειρά μου περιμένω κι εγώ απάντηση ως προς το αν μπορεί να νιώσει μια έστω αντάξια ευτυχία, κάποιος που δεν μπορεί να αποκτήσει δικά του, ή να φροντίσει άλλα παιδιά και γενικά να σχετιστεί με παιδιά για οποιονδήποτε λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Το να μην μπορείς να «θυσιαστείς» είναι δήγμα ανωριμότητας.

σιγά μην είναι και δειγματάκι από φιδίσιο δόντι :P
η ανορθογραφία σου είναι δαγκωνιάρικη, για αυτό και
άκρως σεξουλιάρικη. :redface::redface:


Το να μη θυσιάζεσαι είναι και δείγμα αυτοπροστασίας όσο και προστασίας
αυτού για τον οποίο πας να θυσιαστείς, όταν οι συνθήκες μετά τη θυσία
είναι από μόνες τους βωμός. :/:

Δύο θυσίες πέφτουν πολλές όταν η εξουθενωτική μονομαχία
προϋποθέτει ότι τα καλά θα έρθουν κάποτε και αποσπασματικά.

Δεν είναι κουτό να καταδικάζεσαι επειδή έφερες ένα παιδί
και για δικαιολογητικό να λες στο δικαστήριο
"κύριε πρόεδρε, αγαπητό ακροατήριο, εγώ έγινα θυσία για τα παιδιά μου,
αλλά δεν υπολόγισα σωστά στο ψυχόδραμα της κοινωνίας όπου θα μεγαλώσουνε" ???? :hmm:


Κι αν πάλι δε νοιώθεις καμία καταδίκη αλλά απεναντίας, αθωώνεσαι εφάπαξ
και τριαντάφυλλα κοσμούν το βάζο στο τραπεζάκι της κουζίνας σου
και κάθε πέταλο κι από μια καλή οικογενειακή στιγμή με τα παιδιά σου,
θα πει πως όσοι δεν έχουν ή δε θέλουν παιδιά, θα πρέπει να αρχίσουν
να σπάνε πιάτα, βάζα, κι όλα τα θορυβώδη κουζινικά ως ένα πρόχειρο δείγμα
ανωριμότητας γιατί ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΘΥΣΙΑΣΤΕΙ,
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΗΜΙΘΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΤΥΦΛΟΜΥΓΑ
ΣΕ Ο,ΤΙ ΚΑΙΕΙ ΤΟΥΣ ΚΩΛΟΥΣ ΤΟΥΣ
(για να πάρουν τη σφραγίδα ανωριμότητας, σα τα πασχαλινά ερίφια)???:eek:

Μου κάνει λίγο σα να θες να χειροκροτηθείς που αξιώθηκες να βγάλεις
από τα σωθικά σου δυο γοητευτικά πλάσματα που σε κάνουν ευτυχισμένη
και παρασυρμένη από το "ΜΑ ΠΟΣΑ ΧΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ" στήνεις μανιφέστα
κατηγοριοποίησης
(ώριμος (γινωμένο σύκο)ο μελλοντικός γονιός,
ρηχή ψυχή ο μοναχικός πορευτής).

Δεν είναι ούτε καλότροπο ούτε και σχετικό με κάποιο απαιτούμενο ψυχικό σθένος. :worry:


πάω να δω Λαζόπουλος

πάω να θυσιαστώ μη με πεις ανώριμο
και χάσω τη δάγκα σου, ρου-μάνα μου :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
έτσι όπως τα παρέθεσες , φαίνεται σαν η ρουμάνα να μιλάει δεσμωτιανά

αλλόκοτο , δεν είναι ; :P

οντόπικ :

η ρεζ είπε ότι κάποιος που δεν θέλει να κάνει παιδιά , δεν χρειάζεται να κάνει κάτι άλλο σαν <<αντιστάθμισμα>> +1
η ρούμι συνόψισε όλη τη χαρά της μητρότητας χωρίς τους μελοδραματικούς εκβιασμούς κάποιων-κάποιων (γκου χου) +1
η ισί αγαπάει το παιδί της αλλά συνόψισε την χαρά του να αγαπάς τον εαυτό σου , όχι με την αηδιαστική έννοια αλλά με την λυτρωτική +1
ο νώευς ζητάει δανεικά , προδέρμ και προστασία και όλοι τσακώνονται αντί να τον υιοθετήσουν και να τον κάνουν αγκαλίτσα -1

π.σ. ρούμυ , λαζόπουλο ; δεν το περίμενα από σένα :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
Το να μην θελεις να κανεις παιδι,δεν σημαινει αναγκαστικα οτι ειναι δειγμα ανωριμοτητας.Μπορει να σημαινει και το αντιθετο..οτι ειναι δειγμα ωριμοτητας.Εγω παλι..πολυ απλα,γιατι δεν εχω και πολυ καλο λεγειν γμτ..:hehe::hehe::hehe:..λεω το εξης;Απο το να κανω ενα παιδι,που θα τρεχω ολη την ωρα απο πισω του,διοτι ειμαι αφανταστα αγχωδης τυπος( μην ρωτατε το γιατι..ειναι αλλου παπα ευαγγελιο αυτο..:()και να καταντησω δυστυχισμενη..αλλα πρωτιστως δυστυχισμενο αυτο..προτιμω να μην το κανω.Δεν εχω την ταση να θελω να αφησω εναν απογονο απο μενα..δεν ειναι αυτο το ζητουμενο μου.
Οσο για το με τι θα ασχολουμαι..μην αγχωνεστε..εχω παρα πολλα να ασχοληθω..που με γεμιζουν,και το καλο ειναι γεμιζουν και τους υπολοιπους..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
θελω να κανω...δεν ξερω κατα ποσο θα ειμαι ικανη να το μεγαλωσω...τεσπα εχω χρονια μπροστα μ γ να δω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Τις προάλλες πήγα στο εμπορικό για μερικά μικροψώνια. Όπως κάθε φορά που πηγαίνω σε πολυσύχναστα μέρη με πολλά ζευγάρια, οικογένειες και καρότσια, επιβεβαίωσα την παρακάτω παραδοχή μου: Ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη ούτε να παντρευτώ ούτε να κάνω παιδί .. ίσως γιατί είμαι πολύ εγωκεντρική και δε θέλω να θυσιάσω :confused: κομμάτια του εαυτού και της ελευθερίας μου. Ίσως είναι και θέμα οικογένειας, ίσως παίζουν ρόλο οι συνθήκες και το περιβάλλον που μεγαλώνει κανείς. Ίσως είμαι η ίδια ακόμη παιδί. Δεν είναι παιχνίδι το παιδί ούτε μαριονέτα. Απαιτείται να'χεις μέσα σου ωριμότητα, υπευθυνότητα, χρήματα, αγάπη και ψυχική ισορροπία.

Παρ'όλα αυτά, περιμένοντας 20' στη στάση με τις σακούλες στο χέρι (ντιπ στόκος, δεν τις άφησα κάτω) και χαζεύοντας ένα αεροπλάνο ν'απογειώνεται, περίμενε μαζί μου κι ένας (απείθαρχος) λόχος από 13χρονα παιδιά. Ανοιξιάτικες σχολικές εκδρομές. Είχα πολύ καιρό να βρεθώ ανάμεσα σε τόσα παιδιά. Τα παρατηρούσα προσεκτικά όπως συνηθίζω να κάνω με τους ανθρώπους: ήταν όλα περίπου στο ίδιο στυλ ντυσίματος, ο χώρος είχε γεμίσει με γέλια, με φωνές, με ντροπαλά ζευγαράκια χέρι-χέρι, παιδιά με περίεργα μαλλιά, παιδιά που βρίζανε σε κάθε φράση τους .. στεκόσουν και τα κοιτούσες κι έβλεπες όλες τις ανασφάλειές τους έκδηλες, την προσπάθεια για να πετάξουν την πιο έξυπνη ατάκα, ήταν τόσο περίεργο και απολαυστικό θέαμα.

Το βράδυ της προηγούμενης μέρας και ενώ αράζαμε με έναν φίλο σ'ένα παγκάκι ενός πεζοδρόμου στο κέντρο συζητώντας σοβαρά, πετάχτηκαν 2 κορίτσια που προπορεύονταν μιας παρέας και κρύφτηκαν σ'ένα τειχάκι για να τρομάξουν τους επόμενους. Κρυφοκοιτούσαν πότε θα έρθουν και τους τρόμαξαν την κατάλληλη στιγμή. Περπατούσαν μαζικά κοιτάζοντας αριστερά δεξιά τα μη οικεία τοπία και ένιωθαν ελεύθερα, ευτυχισμένα. Κόλλησε το βλέμμα μου στα παιδιά που προχωρούσαν και θυμήθηκα τα σχολικά μου χρόνια. Αχχχ νιάτα.. έτσι λοιπόν μου ήρθε στο νου αυτό:


Είναι μάλλον επειδή θέλω να μάθω από αυτά, να θυμηθώ και να ζήσω κοντά τους τα χρόνια της αθωότητας, αυτήν την καινούρια ζωή που χτίζεται μέρα με τη μέρα από την αρχή.

Ίσως τελικά να σου δίνει ξανά ζωή ένα παιδί! Φυσικά αυτό από μόνο του δεν αποτελεί ικανή αιτία για τεκνοποίηση.

Όσο για'μένα ... ίσως να είμαι ακατάλληλη για μάνα :bleh:.

Ίσως χρειάζεται να τα βρω πρώτα με τον εαυτό μου. Αν δε μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου πώς θα βοηθήσεις κι άλλους; :hmm:
Ελπίζω τουλάχιστον αν τα βρω, να γίνει πριν τα 30 lol lol lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θέλω να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μπορεί τελικά η διαφορά μας να βρίσκεται στις λέξεις.
ναι...
Δεν ξέρω αν περιμένεις κάτι παραπάνω, πάντως με τη σειρά μου περιμένω κι εγώ απάντηση ως προς το αν μπορεί να νιώσει μια έστω αντάξια ευτυχία, κάποιος που δεν μπορεί να αποκτήσει δικά του, ή να φροντίσει άλλα παιδιά και γενικά να σχετιστεί με παιδιά για οποιονδήποτε λόγο.
Δεν είναι δυνατόν να απαντήσοω με βεβαιότητα σε μια τέτοια ερώτηση, έτσι δεν είναι? Μόνο οι ίδιοι μπορούν να μιλήσουν για το πώς είναι η ευτυχία χωρίς να σχετιστείς με παιδιά για οποιονδήποτε λόγο.

σιγά μην είναι και δειγματάκι από φιδίσιο δόντι :P
η ανορθογραφία σου είναι δαγκωνιάρικη, για αυτό και
άκρως σεξουλιάρικη. :redface::redface:
Τι πρέπει να κάνω η χριστιανή για λίγα μαθήματα γλώσσας?

Υγ1: Οχ... στον Lucien έκανα αυτη την ερώτηση? Την πάτησα.
Υγ2: ναι, μετάνιωσα που παραμέλησα τα μαθήματα.[FONT=&quot]
[/FONT]
Μου κάνει λίγο σα να θες να χειροκροτηθείς που αξιώθηκες να βγάλεις
από τα σωθικά σου δυο γοητευτικά πλάσματα που σε κάνουν ευτυχισμένη
και παρασυρμένη από το "ΜΑ ΠΟΣΑ ΧΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ" στήνεις μανιφέστα
κατηγοριοποίησης
(ώριμος (γινωμένο σύκο)ο μελλοντικός γονιός,
ρηχή ψυχή ο μοναχικός πορευτής).
Δεν είναι ούτε καλότροπο ούτε και σχετικό με κάποιο απαιτούμενο ψυχικό σθένος. :worry:
Πόσο πολύ ήθελα να μιλάμε στην γλώσσα μου… αλλά να, θα βολευτείς με μια ανορθόγραφη, τις περισσότερες φορές, απάντηση στην γλώσσα σου. Τυχερή είμαι και όχι άξια. Μισώ την προβολή και τα παράσημα… δεν με ξέρεις λοιπόν τόσο καλά ώστε να βγάλεις συμπεράσματα για τον λόγο που γράφω ό’τι γράφω.
ρηχή ψυχή ο μοναχικός πορευτής
Ωραία που ακούγεται… «μοναχικός πορευτείς» :rolleyes:… είσαι εσύ λεξοζογκλέρ αλλά το «δεν θέλω να φροντίζω παιδιά» δεν έχει τίποτα, μα τίποτα το ποιητικό.
π.σ. ρούμυ , λαζόπουλο ; δεν το περίμενα από σένα :eek:
Λάθος εικόνα σας έδωσα για μένα. Είμαι πολύ πιο μοναχικός πορευτείς απ ‘ότι φαίνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω, ούτε θέλω.

Όμως, από τότε που γεννήθηκε η ανιψάρα μου, πριν τρία χρόνια, σκέφτομαι ότι αν ποτέ αλλάξω γνώμη, δεν θέλω γιούς. Μόνο κόρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω, ούτε θέλω.

Όμως, από τότε που γεννήθηκε η ανιψάρα μου, πριν τρία χρόνια, σκέφτομαι ότι αν ποτέ αλλάξω γνώμη, δεν θέλω γιούς. Μόνο κόρες.
Μ'αρέσει να ακούω ανθρώπους να λένε πχ ¨δεν θέλω κόρη¨ (το επιχείρημα του αδελφού μου ¨θα μου τη @αμάνε....¨ ;) το έχω ακούσει αυτό από τον αδελφό μου,τον κωστόπουλο, τον θέμο και τον ¨ακάλυπτο¨...¨ ;) )
Οι τρεις τελευταίοι τελικά απέκτησαν κόρες... :P
Παρακαλάω ,λοιπόν, να αποκτήσει και ο αδελφός μου κόρη, για να τον δω να το αναιρεί σε χρόνο d/t , και να τον μπεγλερίζει καραμπινάτα και απροκάλυπτα η τσούπρα...και εγώ να γελάω...:D
Κάποιοι έχουν μια προτίμηση σε κάποιο φύλο, ώσπου να αποκτήσουν το αντίθετο φύλο από αυτό της προτίμησής τους!:)
Και τότε..... :loveangel :inlove: εεεε ρε γλέντιααα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
θελω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ να κανω παιδακια και ευχομαι μια μερα ο Θεος να μου δωσει την ευκαιρια να γινω μανουλα! οχι ακομα, σε 6-7 χρονακια, πρωτα ο Θεος, με το καλο, και θελω να ειμαι παντρεμενη και ευτυχισμενη για να μπορω να προσφερω στην οικογενεια μου και μεσω της καλης ψυχολογιας μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Το μόνο ζωντανό που μπορεί να σε αγαπά (σχεδόν) ανιδιοτελώς είναι ο σκύλος. Οπότε, αν θέλω ανιδιοτελή αγάπη, αν χρειάζομαι κάποιον να με αγαπάει όσο κακιά/στριμμένη/λυπημένη κι αν γίνω, θα πάρω έναν σκύλο.

Έτσι ακριβώς. Ούτε τα ίδια σου τα παιδιά δεν πρόκειται να σε αγαπήσουν έτσι όπως αγαπάει ένας σκύλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς. Ούτε τα ίδια σου τα παιδιά δεν πρόκειται να σε αγαπήσουν έτσι όπως αγαπάει ένας σκύλος.
Catαρχήν δεν νομίζω και εσύ ο ίδιος να ήθελες τα παιδιά σου τόσο υποτελή, τόσο υποτακτικά και με τόση αυταπάρνηση όσο ένας σκύλος...
Αν θέλεις σκύλο που θα σου κουνάει την ουρίτσα , θα σε κοιτάει στα μάτια σαν ερωτευμένος και θα σου φέρνει τις παντόφλες,οκ, πάρε σκύλο...Είναι παροιμιώδης η αφοσίωσή του, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς...
Αλλά αλλο σκύλος, άλλο παιδιά... δεν είναι συγκρίσιμα...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αλλά τι τα λέω, εκεί που είστε ήμουνα κι εδώ που είμαι θα έρθετε.;)
Ευχαριστούμε που μας προδιαγράφεις το μέλλον μας, Σύλβια. Ελπίζω να μην σε πειράξει που θα κάνω redirect το post σου στο /dev/null.


ή πεπεισμένοι ότι ένα παιδί είναι ο,τι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί και η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να κάνεις στην ανθρωπότητα (σκέψη που την βρίσκω τρομερά ανασφαλή: Πόσο μέτριο πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου για να πιστεύεις ότι η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να δώσεις είναι κάτι που κάνουν 250 ζευγάρια το λεπτό; Και μη μου πείτε "ναι αλλά εγώ θα το μεγαλώσω καλύτερα", γιατί οι περισσότεροι νέοι γονείς αυτό πιστεύουν).
Χώρια που είναι τελείως εγωιστικό ή λίγο να θεωρείς ότι το μεγαλύτερο "κατόρθωμα" ή η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να κάνεις στην ανθρωπότητα είναι ένα παιδί.

Αφού όλοι ξέρουμε ότι την μεγαλύτερη προσφορά στην ανθρωπότητα την έκανε η μητέρα μου, όταν με γέννησε. :1eye:


Κατά τα άλλα, το να κάνεις απλώς ένα παιδί δεν λέει τίποτα. Μπορεί να βγει βιαστής, εγκληματίας, πρεζάκι, αλκοολικός.
Να πεις ότι θα κάνεις ένα ΕΞΥΠΝΟ παιδί που θα προσφέρει στην ανθρωπότητα και θα συνεχίσει το λαμπρό έργο σου; Αυτό μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top