FTP clients και ελληνικά...

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θέλω να βρώ τρόπο έτσι ώστε από κάποιον ftp client θα μπορώ να βλέπω τους φακέλους που είναι γραμμένος στα ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες...
Εχώ δοκιμάσει το gFTP και το kBear αλλά σε κανέναν δεν βρήκα κάτι σχετικό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εγώ με το gFTP βλέπω μια χαρά ελληνικά.. Αν συνυπολογίζουμε ότι έχεις πρόβλημα και με το OpenOffice μάλλον δεν είναι σωστά ρυθμισμένα τα ελληνικά ή δεν έχεις ελληνικά fonts ή πολλά άλλα.. Στον HELLUG έχει έναν οδηγό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρατήρισα κάτι άλλο, Αν τα έναν φάκελο τον έχω δημιουργήσει εγώ με το gFTP και είναι στα ελληνικά ο τίτλος , δεν έχω κανένα πρόβλημα... Το πρόβλημα υπάρχει με τους φακέλους που είναι στα ελληνικά κα τους δημιούργησα με το cuteftp

Τι μπορώ να κάνω για αυτό (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Χμμμμ... Τότε μπορεί να παίζει και κάτι άλλο.. Γενική απορία: Αν βάλεις στον browser τη διαδρομή του φακέλου με τα ελληνικά (π.χ. www.e-steki.com/Αρχεία/file.zip) δουλεύει κανονικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ναι αλλά μου τα εμφανίζει την url κάπως έτσι %d3%e5%e ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Η σκέψη μου: Έστω ότι "Ένα" ο φάκελος που έκανες με το cuteFTP και "Δύο" αυτός που έκανες με τον gFTP. Αν δουλεύουν στον browser και το www.e-steki.com/Ένα/file.txt ΚΑΙ το www.e-steki.com/Δύο/file.txt τότε οι 2 FTP clients έχουν ένα (άγνωστο) πρόβλημα ασυμβατότητας. Αλλιώς αν κάποιο από τα 2 URLs δε δουλεύει τότε ο αντίστοιχος FTP client παρουσιάζει το πρόβλημα. Ξέρω, δε βοηθάει καθόλου για τη λύση του προβλήματος, αλλά πρέπει πρώτα να βρούμε το πρόβλημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
ναι αλλά μου τα εμφανίζει την url κάπως έτσι %d3%e5%e ...
Ετσι παίζουν είπαμε τα ελληνικα URLs, μήν το κοιτας απο εκει, και στα windows ετσι το βγάζει ο FF.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρατηρίσα κάτι ...ο φάκελος που δημιουργει το cuteftp για να δω τους ελληνικους χαρακτήρες πρέπει να έχω στον browser iso-8859-7 εννοω αν δημιουργησω απο τον gFTP τον φακέλο για να δω τους ελληνικούς χαρκακτήρες πρεπει να έχω unicode ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Τώρα ξέρουμε το πρόβλημα (ο cuteFTP χρησιμοποιεί κωδικοποίηση iso-8859-7 ενώ ο gFTP unicode) αλλά δεν ξέρουμε τη λύση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ κανείς να προτινεί κάτι; Αν και επειδή μου έσπασε ταν νεύρα όλους του ελληνικους φακέλους του έκανα greeklish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Χμμμ κανείς να προτινεί κάτι; Αν και επειδή μου έσπασε ταν νεύρα όλους του ελληνικους φακέλους του έκανα greeklish

Σου προτείνω να κανεις όλους τους φακέλους greekl... α, οκ. Το έλυσες.

greek...filenames...bad....
Γενικά αμα ενα πρόγραμμα δεν εχει πρόβλεψη για μια γλώσσα στα filenames δημιουργεί πρόβλημα σε οποιοδηποτε λειτουργικο (για να μην τα μπήξουν στο linux μερικοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
γμτ δεν μου αρεσουν καθολου τα greeklish αλλα ενταξει τι να κάνω... Νομίζω ότι δεν εχει νοήμα να ασχοληθω περισσότερο με το ζήτημα αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top