Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι;

Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ο,τι αξιζει ποναει και ειναι δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο,τι αξιζει ποναει και ειναι δυσκολο

Ναι, αλλά για ζητήματα σώματος και νου, όχι για ζητήματα καρδιάς. Η καρδιά είναι ένα παιδί, μην το σαδίζετε από τόσο μικρή ηλικία. Γεράσαμε από την χριστιανική ηθική του στυλ "όποιος αγαπάει παιδεύει". Προσωπικά έχω πάρει όρκο βαρύ να μην μπω ποτέ ξανά σε δύσκολα συναισθήματα ούτε για μια εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι, αλλά για ζητήματα σώματος και νου, όχι για ζητήματα καρδιάς. Η καρδιά είναι ένα παιδί, μην το σαδίζετε από τόσο μικρή ηλικία. Γεράσαμε από την χριστιανική ηθική του στυλ "όποιος αγαπάει παιδεύει". Προσωπικά έχω πάρει όρκο βαρύ να μην μπω ποτέ ξανά σε δύσκολα συναισθήματα ούτε για μια εβδομάδα.
Και τι σου λέει ότι θα το καταφέρεις;
Η καρδιά δε ρωτάει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και τι σου λέει ότι θα το καταφέρεις;
Η καρδιά δε ρωτάει. :/:

μπήκα πρόσφατα και βγήκα σχετικά ανώδυνα. Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου "Ποτέ πια ολοκαύτωμα", "ποτέ πια μάρτυρας", "ποτέ ξανά αυτοσχέδιος Χριστός" και τα κατάφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νομίζω πως όλες οι σχέσεις/έρωτες δεν είναι το ίδιο για αυτό άλλωστε κάποιες τις παίρνουμε και πιο χαλαρά, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Νομίζω πως όλες οι σχέσεις/έρωτες δεν είναι το ίδιο για αυτό άλλωστε κάποιες τις παίρνουμε και πιο χαλαρά, δε νομίζεις;

Η όλη ιστορία έδειξε ότι δεν το πήρα καθόλου χαλαρά, απλά έχω ενισχύσει το ανοσοποιητικό μου σύστημα ενάντια στο καταστροφικό μικρόβιο που λέγεται ανιδιοτέλεια και αποχώρησα έγκαιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
. Προσωπικά έχω πάρει όρκο βαρύ να μην μπω ποτέ ξανά σε δύσκολα συναισθήματα ούτε για μια εβδομάδα.

Και τι σου λέει ότι θα το καταφέρεις;
Η καρδιά δε ρωτάει. :/:

Οπως πολυ σωστα ειπε η Θεοδωρα η καρδια δεν ρωταει (ευτυχως ή δυστυχως). Πιστευω πως το να ορκιστεις στον ευατο σου οτι δν θα ξανααναμηχθεις σε τετοιου ειδους ιστοριες ειναι κατι τελειως ανουσιο οσο μια τρυπα στο νερο καθως "αναγκαστηκα",αυθορμητα, καποια στιγμη θα βρεθεις να εισαι μπλεγμενος σε μια τετοια ιστορια και δεν θα το εχεις καταλαβει καν.:)

ΥΓ σε καμια περιπτωση δν θελω να παρεξηθω με τον strangerlove. Απλα διαφωνω με καποια απο τα λεγομενα σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι, αλλά για ζητήματα σώματος και νου, όχι για ζητήματα καρδιάς. Η καρδιά είναι ένα παιδί, μην το σαδίζετε από τόσο μικρή ηλικία. Γεράσαμε από την χριστιανική ηθική του στυλ "όποιος αγαπάει παιδεύει". Προσωπικά έχω πάρει όρκο βαρύ να μην μπω ποτέ ξανά σε δύσκολα συναισθήματα ούτε για μια εβδομάδα.

Σχόλιο 1: Αυτά που αποδίδουμε στην καρδιά παραμένουν λειτουργίες του μυαλού... Πιο σύνθετες μεν, αλλά λειτουργίες του... Η καρδία είναι ένας μυς και μόνο... Κουράζομαι να το ακούω συνέχεια αυτό περί καρδιάς...

Σχόλιο 2: Δεν πήρες μόνο όρκο βαρύ, αλλά και ακατόρθωτο, αν θες μια πλήρη ζωή...

Ontopic τώρα:
Την ουσία νομίζω την πιάνεις μόνο όταν ισχύουν και τα δύο... Αυτό είναι το καλύτερο...

Αλλά όταν δεν ισχύει αυτό, σαφώς και το να αγαπάς... Σε κάνει να νιώθεις καλύτερα... Γιατί όταν αγαπιέσαι δεν καταλαβαίνεις και πολλά... Ενώ όταν ενεργείς εσύ σε γεμίζει και δεν χρειάζεσαι και ανταπόκριση...

Διευκρινίζω πως δεν αναφέρομαι μόνο σε ερωτική αγάπη, αλλά για κάθε μορφή της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
γιατι δεν υπαρχει επιλογη και για τα 2?υπαρχει ωραιοτερο πραγμα απο το να αγαπας τον ανθρωπο σου και να σε αγαπαει κ αυτος το ιδιο?ειναι οτι πιο υπεροχο ζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
γιατι δεν υπαρχει επιλογη και για τα 2?

Γιατί είναι προφανές το ότι το καλύτερο είναι να υπάρχουν και τα 2. Μα, αυτό που κάνει το θέμα αυτό, θέμα προς συζήτηση είναι το τι θα προτιμούσε κανείς σε περίπτωση που ΔΕΝ μπορούν να ισχύουν και τα δύο. Ποιος λογικός άνθρωπος θα επέλεγε να αγαπά χωρίς να τον αγαπούν ή να τον αγαπούν κι εκείνος να μην μπορεί να αγαπήσει, αν είχε την επιλογή τα αισθήματα να είναι αμοιβαία; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkelf

Νεοφερμένος

Η darkelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ΜΑΖΙ ΣΟΥ,
γίνομαι παιδί και φέρομαι απλά,χαζά μερικές φορές,
ίσως χωρίς να σκέφτομαι, αυθόρμητα και σε κουράζω.

ΜΑΖΙ ΜΟΥ,
γίνεσαι άγγελος κι ανοίγεις τα φτερά σου και χάνομαι
στην αγκαλιά σου, με προστατεύεις, μου δίνεις ζωή.

ΜΑΖΙ ΣΟΥ,
γίνομαι χείμαρρος ασυγκράτητος, παθιασμένος, μα
τι φταίω εγώ αν εσύ είσαι η βροχή που με πλημμυρίζει..

ΜΑΖΙ ΜΟΥ.
γίνεσαι έρωτας όμορφος, γλυκός μα συνάμα
δυνατός, παράφορος...

ΜΑΖΙ ΣΟΥ,
γίνομαι φωτιά και καίγομαι και καίω και σ'αναζητώ
να σβήσεις τη φλόγα μου, έστω και μ'ένα φιλί...

ΜΑΖΙ ΜΟΥ,
γίνεσαι όνειρο, γεμίζεις τις στιγμές μου, τη ζωή μου
και δίνεις νόημα και στα πιο απλά πράγματα κι ας
μην με πιστεύεις... Το ξέρω πως δε με πιστεύεις, τα
βρίσκεις όλα υπερβολικά...

ΜΑΖΙ ΣΟΥ,
γίνομαι γυναίκα που έμαθε και μπορεί να
περιμένει τη στιγμή, που θα σε συναντήσει
κι ας μην το θέλει να περιμένει και μετρά τις
μέρες, μα πιο πολύ τις νύχτες....


ΜΑΖΙ ΣΟΥ.....
ΜΑΖΙ ΜΟΥ...

Μ Α Ζ Ι...


τι όμορφη λέξη, να γινόταν και
πραγματικότητα έστω για μια στιγμή...

Τι καλύτερο από το να αγαπάς και να αγαπιέσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σχόλιο 2: Δεν πήρες μόνο όρκο βαρύ, αλλά και ακατόρθωτο, αν θες μια πλήρη ζωή...

Από πότε το να αγαπάς χωρίς να αγαπιέσαι και να παραμένεις σε μια σχέση δείχνει ότι είσαι πλήρης ; Εγώ θα το έλεγα βλακεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δεν μπορώ να το διαπραγματευτώ αυτό το ερώτημα...
Ό,τι απ'τα δύο κ'αν απαντήσεις, είναι ελλειμματικό χωρίς το άλλο...
Το ¨να αγαπάω¨σκέτο ξεροσφύρι, ( κ'ας μην αγαπιέμαι) , μου κάνει πολύ Χριστιανική θέση, και στο βάθος μαζοχιστική... ( Οκ, άλλοι ίσως έτσι ορίζουν την πραγματική αγάπη... )
Το να αγαπιέμαι χωρίς ν'αγαπάω, πολύ εγωκεντρικό και ματαιόδοξο επίσης...
Τα θέλω και τα δύο! :pfff:
Αλλά αν μου έβαζαν το πιστόλι στον κρόταφο και έπρεπε να απαντήσω... θα επέλεγα το εγωκεντρικό και ματαιόδοξο ¨να αγαπιέμαι¨ (αλλά απ'αυτούς που θα ήθελα, πάλι η μειοψηφία με ενδιαφέρει, όχι οι πολλοί...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Από πότε το να αγαπάς χωρίς να αγαπιέσαι και να παραμένεις σε μια σχέση δείχνει ότι είσαι πλήρης ; Εγώ θα το έλεγα βλακεία.

Εσύ δεν είπες ότι δεν θα μπλεχτείς σε δύσκολα αισθήματα???

Το να αγαπάς συγκαταλέγεται στα δύσκολα...

Κι επίσης διευκρίνησα ότι δεν αναφέρομαι μόνο σε ερωτικές σχέσεις, καθώς ειδικά γι' αυτές και την πληρότητα έχω μιλήσει σε άλλα θέματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εσύ δεν είπες ότι δεν θα μπλεχτείς σε δύσκολα αισθήματα???

Το να αγαπάς συγκαταλέγεται στα δύσκολα...

Αγαπάω. Αλλά όχι όταν ξέρω ότι δεν αγαπιέμαι. Δύσκολα αισθήματα είναι να αγαπάς και να μην αγαπιέσαι για μένα τουλάχιστον. Το βαθύ δεν είναι απαραίτητα και δύσκολο. Το βαθύ πρέπει να ναι αμοιβαίο, όχι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αγαπάω. Αλλά όχι όταν ξέρω ότι δεν αγαπιέμαι. Δύσκολα αισθήματα είναι να αγαπάς και να μην αγαπιέσαι για μένα τουλάχιστον. Το βαθύ δεν είναι απαραίτητα και δύσκολο. Το βαθύ πρέπει να ναι αμοιβαίο, όχι δύσκολο.

Μπορείς δηλαδή να ελέγξεις τον ποιον θα αγαπήσεις και πόσο??? Ανάλογα με το αν θα σε αγαπήσει κι αυτός??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Μαζι πανε αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Μπορείς δηλαδή να ελέγξεις τον ποιον θα αγαπήσεις και πόσο??? Ανάλογα με το αν θα σε αγαπήσει κι αυτός??

Ναι, ακριβώς έτσι λειτουργώ εγώ τουλάχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Wow...

Είστε πολύ καλοί!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το να αγαπάς χωρίς να αγαπιέσαι (ίσως) μπορεί να είναι θυσία. Αν το αξίζει ένας άνθρωπος γιατί να μην το επιλέξω; Πιστεύω πως πολλοί άνθρωποι μπορεί να μην ξέρουν πως να αγαπάνε, δηλαδή να μην γνωρίζουν τον τρόπο να δείξουν τα αισθήματά τους, αλλά αυτό δεν τους κάνει ανθρώπους που δεν πρέπει να αγαπηθούν.

Υ.Γ: Πως μπορείς Speedy να επιλέξεις τον άνθρωπο που θα αγαπήσεις; Δίδαξε μας... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top