Η Ιζαμπέλ Αλιέντε μιλά για ιστορίες πάθους

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η Isabele Allende μας μεταφέρει ιστορίες Πάθους

Η Isabele Allende, ανιψιά του προέδρου της Χιλής, Σαλβαδόρ Αλιέντε, γεννήθηκε το 1942, στο Περού.

«Παρ' όλο που είμαι Χιλιανή, γεννήθηκα συμπτωματικά στη Λίμα. Είχα έναν πατέρα που εξαφανίστηκε χωρίς νʼ αφήσει αναμνήσεις. Η μητέρα μου ήταν ο φάρος της ζωής μου, ίσως γιʼ αυτό μου είναι πιο εύκολο να γράφω για γυναίκες. Εκείνη μου έδωσε, σε μια ηλικία που τα άλλα κοριτσάκια παίζουν με τις κούκλες, ένα τετράδιο για να καταγράφω τη ζωή, σπέρνοντας έτσι το σπόρο που τριάντα χρόνια αργότερα θα με έκανε να εισβάλω στη λογοτεχνία»

Εργάστηκε από τα δεκαεπτά της χρόνια, πρώτα ως δημοσιογράφος και έπειτα ως συγγραφέας. Το βιβλίο της «Το σπίτι των πνευμάτων» που δημοσιεύτηκε το 1982, έγινε ευρέως γνωστό και την κατέταξε στα κορυφαία ονόματα της λατινοαμερικάνικης λογοτεχνίας. Το 1993 έγινε ταινία που γνώρισε εξʼ ίσου μεγάλη επιτυχία. Ακολούθησαν τα βιβλία: Του έρωτα και της σκιάς, Εύα Λούνα, Ιστορίες της Εύα Λούνα, Το επουράνιο σχέδιο, Κόρη της μοίρας, Φωτογραφία σε σέπια και Η πόλη των θηρίων. Έγραψε επίσης τα βιβλία Πάουλα, Αφροδίτη, Η ονειρεμένη πατρίδα μου, Ζορρό και Όλες οι μέρες. Τα έργα της έχουν μεταφραστεί σε περισσότερες από είκοσι γλώσσες. Τα μυθιστορήματά της συχνά περιέχουν αυτοβιογραφικά στοιχεία, με έμφαση στη γυναικεία οπτική, αναμειγνύοντας μύθο και ρεαλισμό.

Παντρεύτηκε δύο φορές, απέκτησε δύο παιδιά, τον Νίκολας και την Πάουλα η οποία απεβίωσε το 1992 σε ηλικία 29 ετών.

Είναι ενεργή ακτιβίστρια και φεμινίστρια. Όσο ζούσε στην Χιλή, έθεσε πολλές φορές στο παρελθόν τη ζωή της σε κίνδυνο, οδηγώντας κυνηγημένους συμπατριώτες της σε πρεσβείες ξένων κρατών για να γλυτώσουν από το απολυταρχικό καθεστώς και να βρουν το δρόμο τους προς την ελευθερία και μια καινούρια ζωή.

Στην ομιλία της εξιστορεί αληθινές ιστορίες Πάθους με χιούμορ και αποφασιστικότητα και δίνει μια νέα διάσταση στο Φεμινιστικό Κίνημα.





Περισσότερες ομιλίες από το TED, μπορείτε να βρείτε εδώ.


Σας παραθέτουμε σχετικές εικόνες (R. Mapendo, Wangari Maathai, Isabele Allende στους Ολυμπιακούς):
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Rose-Mapendo-photo.jpg
    Rose-Mapendo-photo.jpg
    17.8 KB · Εμφανίσεις: 1,466
  • Wangari_Maathai_potrait_by_Martin_Rowe.jpg
    Wangari_Maathai_potrait_by_Martin_Rowe.jpg
    25.9 KB · Εμφανίσεις: 1,341
  • photo_50.jpg
    photo_50.jpg
    57.1 KB · Εμφανίσεις: 1,572
  • photo_51.jpg
    photo_51.jpg
    55.2 KB · Εμφανίσεις: 1,324
Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isabel Allende:
Όταν η κόρη μου η Πάουλα ήταν 20 ετών, μου είπε ότι ο φεμινισμός ήταν παρωχημένος και θα 'πρεπε να προχωρήσω μπροστά. Είχαμε έναν αξέχαστο καυγά. Ο φεμινισμός είναι παρωχημένος; Ναι, για προνομιούχες γυναίκες σαν την κόρη μου και όλες εμάς εδώ σήμερα, αλλά όχι για τις περισσότερες από τις αδερφές μας, στον υπόλοιπο κόσμο που αναγκάζονται ακόμη να παντρεύονται πρόωρα, να εκπορνεύονται ή να εργάζονται παρά τη θέλησή τους, να κάνουν παιδιά που δε θέλουν ή δε μπορούν να αναθρέψουν. Δεν έχουν τον έλεγχο του σώματός τους ή της ζωής τους. Δεν έχουν παιδεία και ελευθερία. Βιάζονται, κακοποιούνται και σε κάποιες περιπτώσεις, δολοφονούνται ατιμώρητα. Για τις περισσότερες σημερινές νέες γυναίκες της Δύσης, το να τις αποκαλούν φεμινίστριες είναι προσβολή.

Καιρός να εστιάσουμε στον καλώς εννοούμενο φεμινισμό, στην καλώς εννοούμενη ισότητα, ...στην ουσία.
Ναι, θέλαμε ισότητα, και εύχομαι πως και οι άνδρες την ήθελαν αυτήν την καλώς εννοούμενη ισότητα που θέλαμε και θέλουμε εμείς, για τον εαυτό τους, αλλά και για τις μάνες, τις αδερφές, τις κόρες τους και όλες τις γυναίκες του κόσμου μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Νομίζω ότι η ισότητα είναι κάτι που θα έπρεπε όλοι να το θέλουμε, δεν υπάρχει "εμείς" κι "εσείς" ως προς αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εσύ το λες αυτό. Εγώ βλέπω εκείνο το τετριμμένο "Ισότητα δεν θέλατε;" καλά να κρατεί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό όμως από μόνο του υπονοεί ότι η ισότητα ήταν κάτι που δεν υπήρχε, απεναντίας η ανισότητα ήταν προς όφελος ημών των ανδρών και πως με πολύ πολύ βαριά καρδιά παραχωρήσαμε τελικά ένα μεγάλο τμήμα του κοινωνικού στάτους που είχε ο αντρισμός μέχρι και πριν μία γενιά, στις γυναίκες. Επίσης, υπονοεί ότι θα ψάχναμε οποιαδήποτε ευκαιρία ή δικαιολογία για να ξαναπάρουμε πίσω τα παλιά μας κεκτημένα, πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι δικά μας θά 'ναι πατριώτη μου...

Ό,τι δεν μπορεί να προσαρμοστεί απαλείφεται, αυτή είναι η πορεία των πραγμάτων. Εγώ λυπάμαι λίγο όταν το ακούω αυτό το "ισότητα δεν θέλατε;"...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Εσύ το λες αυτό. Εγώ βλέπω εκείνο το τετριμμένο "Ισότητα δεν θέλατε;" καλά να κρατεί. :P
¨Ισότητα δεν θέλατε;¨ :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
¨Ισότητα δεν θέλατε;¨ :ropalo:
Όπερ μεθερμηνευόμενον;;;:confused:

Γουατ ις γιορ εξάκτ πόιντ εδώ χάμου δηλαδής; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Όπερ μεθερμηνευόμενον;;;:confused:

Γουατ ις γιορ εξάκτ πόιντ εδώ χάμου δηλαδής; :P
Δηλαδής...:redface: επειδής... :redface:
... με αυτή την απειλητικά, ετοιμοπόλεμα σαδιστική διάθεση που το ακούω το ερώτημα ,
(τουλάχιστον έτσι ακούγεται στ'αυτιά μου... στ' ¨αυτιά¨ μου είπα, μην παραληφθεί το ¨ι¨)
με μετάφραση ¨πίσω έχει η αχλάδα την ουρά , που μου θέλεις και ισότητα μωρή, κάτσε και θα δεις τη γλύκα!¨ :ropalo:
θέλω να απαντήσω ... :'(:'( ¨Ισόόότητα;;; Όχι,όχι! Δεν θέλω! Παρεξήγησις... ¨ :'(
Είναι αυτό που λένε ¨πρόσεχε τί ζητάς και τί εύχεσαι....¨ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δηλαδή, δηλώνεις δουλικό και πειθήνιο θηλυκό, έτοιμο για υποταγή στον αφέντη; :confused: Βρε τι κάνει ο φόβος που φυλάει τα έρημα...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δηλαδή, δηλώνεις δουλικό και πειθήνιο θηλυκό, έτοιμο για υποταγή στον αφέντη; :confused: Βρε τι κάνει ο φόβος που φυλάει τα έρημα...:hehe:
Ναι, ναι, ναι το συζητάς;;;
Δηλώνω και ...υποδουλώνομαι στο ασφαλές βόλεμα των στερεοτυπικά διακριτών ρόλων και στην πειθήνια και υποτακτική πεπατημένη της Μαίρης και της Μαίρης...
1-(Είμαι η Μαίρη , η Μαιρούλα, το Μαιράκι Σου, βάλε ένα λή και θα γενώ το λημεράκι σου) με έμφαση στην κτητική αντωνυμία..
2- (Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ισότητα;;;;:worry: Ας μην παραμυθιαζόμαστε!... Και μιας και λέω ¨παραμυθιαζόμαστε¨...για να ανατρέξουμε στα παραμύθια να δούμε ποιά η θέση της γυναίκας σ'αυτά και ποιος ο ρόλος της....
Άρα , άκρως ουτοπική ακόμα, επιτρέψτε μου να θεωρώ, έκκλιση, κραυγή απονομής δικαιοσύνης, για έναν κόσμο λίγο περισσότερο unisex...
Την ώρα που ακόμα και σήμερα, λέμε-νε ¨φεμινίστρια¨ και φαντάζονται-όμαστε μια ανέραστη γυναίκα-ευνούχο, με αξύριστες μασχάλες, με το σουτιέν στο χέρι, αριστερές καταβολές , δονητή στο κομοδίνο, που διαμαρτύρεται υστερικά στους δρόμους...
Τα γένη, ...εν γένει είναι δύο ...(το τρίτο το θίγουμε σε άλλο θέμα) και είναι...
Η βία και η σεξουαλική, και όχι μόνο, κακοποίηση-γένους θηλυκού,
ο σεξισμός-γένους αρσενικού, η βιομηχανία του σεξ-γένους θηλυκού,
η άνιση συμμετοχή της γυναίκας στον πολιτικό κόσμο-γένους θηλυκού,
η ανισότητα των φύλων στην εκπαίδευση -γένους θηλυκού,
η ανισότητα ευκαιριών ανέλιξης στον επαγγελματικό στίβο-γένους θηλυκού... (ερώτηση-τροχοπέδη στις συνεντεύξεις για εύρεση εργασίας ¨είσαι μητέρα; έχεις παιδιά;¨)

Οι σύχρονοι μηχανισμοί καταπίεσης της γυναίκας πιο ...¨εκσυγχρονισμένοι¨ , πιο διαφανείς,πιο έντεχνα αδιόρατοι, πιο ύπουλοι ...
Ο φεμινισμός, η έκλιση για ισότητα είναι στην ουσία έκλιση για δικαιοσύνη, δεν είναι ευνουχισμός των αντρών,
δεν είναι πόλεμος των φύλων... Άντρες σας αγαπάμε....:redface: Και μας αγαπάμε επίσης! :)
Καλέ, σαν την Παπαρήγα μιλάω;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τα γένη, ...εν γένει είναι δύο ...(το τρίτο το θίγουμε σε άλλο θέμα) και είναι...
Η βία και η σεξουαλική, και όχι μόνο, κακοποίηση-γένους θηλυκού,
ο σεξισμός-γένους αρσενικού, η βιομηχανία του σεξ-γένους θηλυκού,
η άνιση συμμετοχή της γυναίκας στον πολιτικό κόσμο-γένους θηλυκού,
η ανισότητα των φύλων στην εκπαίδευση -γένους θηλυκού,
η ανισότητα ευκαιριών ανέλιξης στον επαγγελματικό στίβο-γένους θηλυκού...
Ομολογώ ότι σε χάνω...:confused:

Τι πάει να πει γένους αρσενικού και θηλυκού και γιατί μόνο ένα από αυτά που γράφεις είναι αρσενικού γένους, μας λες κι εμάς;:hmm:


(ερώτηση-τροχοπέδι στις συνεντεύξεις για εύρεση εργασίας ¨είσαι μητέρα; έχεις παιδιά;¨)
Α, αυτό το κατάλαβα όμως... Εσείς οι Πασπίτες γουστάρετε όλες τις λέξεις να τις κάνετε ομοιοκαταληξία με το ...Βατοπέδι!! :hehe::clapup:

Οι σύχρονοι μηχανισμοί καταπίεσης της γυναίκας πιο ...¨εκσυγχρονισμένοι¨ , πιο διαφανείς,πιο έντεχνα αδιόρατοι, πιο ύπουλοι ...
Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι τούτοι οι μηχανισμοί είναι σχεδιασμένοι αποκλειστικά για να καταπιέζουν γυναίκες, απεναντίας πιστεύω ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν από αμφότερα τα φύλα. Η προσωπική μου εμπειρία μου δείχνει ότι περίπου σε όσα ζευγάρια βλέπεις να καταπιέζει ο άντρας τη γυναίκα, σε άλλα τόσα βλέπεις το ακριβώς αντίστροφο. Επίσης, βλέπω όλο και περισσότερους ανθρώπους να δυσκολεύονται όλο και πιο πολύ στο να βρεθούν σε σχέση και να "ξεδίνουν" σε ευκαιριακές συνευρέσεις, χωρίς συναίσθημα. Το ψειρίσαμε νομίζω τόσο πολύ, που στο τέλος το κάψαμε.:/:

Όλοι σήμερα, άντρες και γυναίκες, θεωρούν ότι καταπιέζονται από το ΑΝΤΙΘΕΤΟ φύλο κι είναι άπαντες απολύτως πεπεισμένοι ότι έχουν απόλυτο δίκιο από πάνω. Εάν το σκεφτείς λίγο αποστασιοποιημένα, δεν είναι καθόλου πιθανόν να έχουν άπαντες δίκιο. Καταλήγουμε σε άτοπο σε τούτη την περίπτωση. Επίσης όμως, δεν είναι καθόλου μα καθόλου πιθανόν, να έχουν άπαντες άδικο. Ούτε μπορεί να σταθεί λογικά ότι μόνο η μία πλευρά έχει δικαιολογημένα παράπονα, ενώ η άλλη απλώς τα λέει για λόγους προπαγάνδας. :hmm:

Με βάση τα όσα μας είπε παραπάνω η Αλιέντε, προκύπτει το συμπέρασμα ότι οι γυναίκες των Δυτικών Κοινωνιών που ακόμη παραπονιούνται περί ανισοτήτων, θα έπρεπε να ρίξουν μια ματιά γύρω τους, να δουν τι πραγματικά συμβαίνει στον κόσμο που μας περιβάλλει και να κάνουν το σταυρό τους και πεντεδέκα μετάνοιες κάθε βράδυ πριν κοιμηθούν, θα συμπληρώσω δε εις άπταιστον καθαρεύουσαν, "to give boys a break please"...:giveup:

Ο φεμινισμός, η έκλιση για ισότητα είναι στην ουσία έκλιση για δικαιοσύνη, δεν είναι ευνουχισμός των αντρών
Έκκληση, ή παρέκκλιση; Ή μήπως έκλυση; :hmm: Συγνώμη, απλά μου αρέσουν τα λογοπαίγνια...:redface:

Κοίταξε, όταν η διαφορά μεταξύ των δύο φύλων είναι στο 90-10%, είναι πολύ εύκολο να ξεχωρίσει κανείς το δίκιο απ' το άδικο. Το ίδιο κι όταν η διαφορά βρίσκεται στο 80-20% και στο 70-30%, κλπ. Όταν όμως η διαφορά φτάνει να προσεγγίζει το 50-50%, τότε είναι πρακτικά αδύνατον να βρει κανείς άκρη, καθώς δεν υπάρχει σαφής διαχωριστική γραμμή κι υπάρχει πάντα διάχυση μεταξύ των δύο ποσοστών. Απόλυτη ισότητα, πραγματικό κι ακριβές, απόλυτο 50-50% θα περίμενε κανείς να βρει μόνο σ' ένα σύστημα που βρίσκεται σε θερμοδυναμική ισορροπία, δηλαδή ήδη νεκρό.

Το μόνο από το οποίο έχει ανάγκη η ισότητα, είναι πλέον διαφύλαξη κι όχι διεκδίκηση...

δεν είναι πόλεμος των φύλων... Άντρες σας αγαπάμε....:redface: Και μας αγαπάμε επίσης! :)
Καλέ, σαν την Παπαρήγα μιλάω;;; :worry:
Όχι, σαν την Αλιφέρη...:devil:

Το ίδιο μας έλεγε και ο Δεντρώς Καν, ότι μας αγαπάει, αφήστε λοιπόν τα σάπια και δεν τα χάφτουμε...:pfff::clapup:

Για όλους τους λόγους που ανέπτυξα παραπάνω, προσωπικά θεωρώ ότι τούτη τη συζήτηση τις διαρκούς διεκδίκησης για τα ελάχιστα χωράφια που έχουν μείνει ακόμη διαφιλονικούμενα -σκέτη γυφτιά δηλαδής- μεταξύ των δύο φύλων είναι για τις δικές μας κοινωνίες παρωχημένη και πως η μεμψιμοιρία που μου βγάζει είναι καιρός πια να πάψει και να κοιτάξουμε ένα βήμα μπροστά.

Το κίνημα της "Απελευθέρωσης της γυναίκας", που ξέσπασε στις Δυτικές κοινωνίες πριν αρκετές πλέον δεκαετίες, όταν οι κοινωνικοπολιτικές συνθήκες το απαιτούσαν ή τουλάχιστον το ευνοούσαν, τις άλλαξε ριζικά και καλώς ή κακώς η αλλαγή αυτή είναι ανεπιστρεπτί, κατά τη γνώμη μου πολύ πολύ καλώς. Ως προς αυτήν την άποψη οι κοινωνίες μας είναι πολύ καλύτερες από της προηγούμενες, να είστε βέβαιοι.

Το πρόβλημα είναι για πολλούς ν' αποδεχτούν την αναντίρρητη πραγματικότητα και να προσαρμοστούν, για όλους όμως μεγαλύτερο πρόβλημα αποτελεί το γνωστό ερώτημα "και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς τους βαρβάρους;" Τι θα κάνουμε την ισότητα που πετύχαμε -όλοι μαζί θα ήθελα να τονίσω- πώς θα διαχειριστούμε την πόρνη την ελευθερία, που πηγαίνει με όλους, όμως δεν ανήκει σε κανέναν κι όταν την αποκτήσεις, τότε είναι που τη χάνεις; :hmm:

Ποια θα είναι τελικά τα νέα πρότυπα πάνω στα οποία θα χειριστούμε, ποιοι οι ρόλοι του καθενός από εμάς; Αυτά τα ερωτήματα είναι που πλέον θα έπρεπε να μας απασχολούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ομολογώ ότι σε χάνω...:confused:

Τι πάει να πει γένους αρσενικού και θηλυκού και γιατί μόνο ένα από αυτά που γράφεις είναι αρσενικού γένους, μας λες κι εμάς;
:hmm:
Α, αυτό το κατάλαβα όμως... Εσείς οι Πασπίτες γουστάρετε όλες τις λέξεις να τις κάνετε ομοιοκαταληξία με το ...Βατοπέδι!! :hehe::clapup:


Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι τούτοι οι μηχανισμοί είναι σχεδιασμένοι αποκλειστικά για να καταπιέζουν γυναίκες, απεναντίας πιστεύω ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν από αμφότερα τα φύλα. Η προσωπική μου εμπειρία μου δείχνει ότι περίπου σε όσα ζευγάρια βλέπεις να καταπιέζει ο άντρας τη γυναίκα, σε άλλα τόσα βλέπεις το ακριβώς αντίστροφο. Επίσης, βλέπω όλο και περισσότερους ανθρώπους να δυσκολεύονται όλο και πιο πολύ στο να βρεθούν σε σχέση και να "ξεδίνουν" σε ευκαιριακές συνευρέσεις, χωρίς συναίσθημα. Το ψειρίσαμε νομίζω τόσο πολύ, που στο τέλος το κάψαμε.:/:

Όλοι σήμερα, άντρες και γυναίκες, θεωρούν ότι καταπιέζονται από το ΑΝΤΙΘΕΤΟ φύλο κι είναι άπαντες απολύτως πεπεισμένοι ότι έχουν απόλυτο δίκιο από πάνω. Εάν το σκεφτείς λίγο αποστασιοποιημένα, δεν είναι καθόλου πιθανόν να έχουν άπαντες δίκιο. Καταλήγουμε σε άτοπο σε τούτη την περίπτωση. Επίσης όμως, δεν είναι καθόλου μα καθόλου πιθανόν, να έχουν άπαντες άδικο. Ούτε μπορεί να σταθεί λογικά ότι μόνο η μία πλευρά έχει δικαιολογημένα παράπονα, ενώ η άλλη απλώς τα λέει για λόγους προπαγάνδας. :hmm:

Με βάση τα όσα μας είπε παραπάνω η Αλιέντε, προκύπτει το συμπέρασμα ότι οι γυναίκες των Δυτικών Κοινωνιών που ακόμη παραπονιούνται περί ανισοτήτων, θα έπρεπε να ρίξουν μια ματιά γύρω τους, να δουν τι πραγματικά συμβαίνει στον κόσμο που μας περιβάλλει και να κάνουν το σταυρό τους και πεντεδέκα μετάνοιες κάθε βράδυ πριν κοιμηθούν, θα συμπληρώσω δε εις άπταιστον καθαρεύουσαν, "to give boys a break please"...:giveup:


Έκκληση, ή παρέκκλιση; Ή μήπως έκλυση; :hmm: Συγνώμη, απλά μου αρέσουν τα λογοπαίγνια...:redface:

Κοίταξε, όταν η διαφορά μεταξύ των δύο φύλων είναι στο 90-10%, είναι πολύ εύκολο να ξεχωρίσει κανείς το δίκιο απ' το άδικο. Το ίδιο κι όταν η διαφορά βρίσκεται στο 80-20% και στο 70-30%, κλπ. Όταν όμως η διαφορά φτάνει να προσεγγίζει το 50-50%, τότε είναι πρακτικά αδύνατον να βρει κανείς άκρη, καθώς δεν υπάρχει σαφής διαχωριστική γραμμή κι υπάρχει πάντα διάχυση μεταξύ των δύο ποσοστών. Απόλυτη ισότητα, πραγματικό κι ακριβές, απόλυτο 50-50% θα περίμενε κανείς να βρει μόνο σ' ένα σύστημα που βρίσκεται σε θερμοδυναμική ισορροπία, δηλαδή ήδη νεκρό.

Το μόνο από το οποίο έχει ανάγκη η ισότητα, είναι πλέον διαφύλαξη κι όχι διεκδίκηση...


Όχι, σαν την Αλιφέρη...:devil:

Το ίδιο μας έλεγε και ο Δεντρώς Καν, ότι μας αγαπάει, αφήστε λοιπόν τα σάπια και δεν τα χάφτουμε...:pfff::clapup:

Για όλους τους λόγους που ανέπτυξα παραπάνω, προσωπικά θεωρώ ότι τούτη τη συζήτηση τις διαρκούς διεκδίκησης για τα ελάχιστα χωράφια που έχουν μείνει ακόμη διαφιλονικούμενα -σκέτη γυφτιά δηλαδής- μεταξύ των δύο φύλων είναι για τις δικές μας κοινωνίες παρωχημένη και πως η μεμψιμοιρία που μου βγάζει είναι καιρός πια να πάψει και να κοιτάξουμε ένα βήμα μπροστά.

Το κίνημα της "Απελευθέρωσης της γυναίκας", που ξέσπασε στις Δυτικές κοινωνίες πριν αρκετές πλέον δεκαετίες, όταν οι κοινωνικοπολιτικές συνθήκες το απαιτούσαν ή τουλάχιστον το ευνοούσαν, τις άλλαξε ριζικά και καλώς ή κακώς η αλλαγή αυτή είναι ανεπιστρεπτί, κατά τη γνώμη μου πολύ πολύ καλώς. Ως προς αυτήν την άποψη οι κοινωνίες μας είναι πολύ καλύτερες από της προηγούμενες, να είστε βέβαιοι.

Το πρόβλημα είναι για πολλούς ν' αποδεχτούν την αναντίρρητη πραγματικότητα και να προσαρμοστούν, για όλους όμως μεγαλύτερο πρόβλημα αποτελεί το γνωστό ερώτημα "και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς τους βαρβάρους;" Τι θα κάνουμε την ισότητα που πετύχαμε -όλοι μαζί θα ήθελα να τονίσω- πώς θα διαχειριστούμε την πόρνη την ελευθερία, που πηγαίνει με όλους, όμως δεν ανήκει σε κανέναν κι όταν την αποκτήσεις, τότε είναι που τη χάνεις; :hmm:

Ποια θα είναι τελικά τα νέα πρότυπα πάνω στα οποία θα χειριστούμε, ποιοι οι ρόλοι του καθενός από εμάς; Αυτά τα ερωτήματα είναι που πλέον θα έπρεπε να μας απασχολούν.
1. ουφ... το πρώτο κείμενο που διαβάζω σήμερα είναι το δικό σου, και έχω ακόμα τη μαστούρα του ύπνου... ;)
2. το περί φύλων που με χάνεις, είναι απλά αναφορά φαινομένων που καταμαρτυρούν ανισότητα, και απλά τα προσδιόρισα βάσει άρθρου και γένους...χωρίς δεύτερες αναφορές και σκέψεις, έτσι αψυχολόγητα, (και εγώ με χάνω.) (ο Λαλιώτης έτσι μας δασκάλεψε , να τα γράφουμε ακαταλαβίστικα, για να εστιάζουν εκεί και να χάνουν το κεντρικό νόημα... η λεγόμενη μέθοδος της παραπλάνησης):whistle:
3. Ρίχνοντας μια συνολική ματιά στο κείμενό σου, το μάτι μου εστίασε στο ¨πασπίτες¨ (πού αλλού ; )... :hypno: Και οκ, το ότι έγραψα τη λέξη ¨τροχοπέδη¨ με ¨ι¨ ανορθόγραφα, επιβεβαιώνει περίτρανα την υποψία σου περί ομοιοκαταληξίας με το...ξέχασα τη λέξη... :hmm:λαίδη; μιλέδη; παραπαίδι; μοναχοπαίδι; ψυχοπαίδι; κωλοπαίδι; στερνοπαίδι; παπαδοπαίδι...πλησιάζω... α ναι! Βατοπαίδι!:clapup:


Λοιπόν, η προσωπική μας εμπειρία,είναι μάλλον ως επί το πλείστον ¨αστική¨, εστιάζει μάλλον περισσότερο σε σχέσεις εκφρασμένες στην πόλη... Αν βγούμε λίγο παραέξω στην Ελληνική επαρχία, νομίζω η ανισότητα καλά κραττεί και η θέση της γυναίκας είναι υποδεέστερη...:hmm:Σαφώς και σε σχέση με το παρελθόν, ή συγκρίνοντας με άλλες χώρες είμαστε σε καλό επίπεδο όσον αφορά τη θέση και το ρόλο της γυναίκας, αλλά και πάλι θεωρώ ότι τίθεται θέμα ανισότητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Λοιπόν, η προσωπική μας εμπειρία,είναι μάλλον ως επί το πλείστον ¨αστική¨, εστιάζει μάλλον περισσότερο σε σχέσεις εκφρασμένες στην πόλη... Αν βγούμε λίγο παραέξω στην Ελληνική επαρχία, νομίζω η ανισότητα καλά κραττεί και η θέση της γυναίκας είναι υποδεέστερη...:hmm:Σαφώς και σε σχέση με το παρελθόν, ή συγκρίνοντας με άλλες χώρες είμαστε σε καλό επίπεδο όσον αφορά τη θέση και το ρόλο της γυναίκας, αλλά και πάλι θεωρώ ότι τίθεται θέμα ανισότητας...

Δηλαδή αν οι γυναίκες στην επαρχία γίνουν όπως οι γυναίκες στις πόλεις, θα είστε ευχαριστημένες; Κλείσαμε το θέμα της ισότητας; :hmm:

Η κεντρική ιδέα του φεμινισμού είναι το πάθος που διαχέεται από την "θηλυκή ενέργεια" έτσι όπως το εξήγησε η Αλλιέντε. Στο Δυτικό Κόσμο, αυτή η ενέργεια μόνο δημιουργική δεν είναι.

Μίλαγα χθες σε τσατ με μια βιολόγα. Πιάσαμε στην αρχή τα Δαρβινικά, Ντόκινς, Θεωρεία Ευφυούς Σχεδιασμού, κλπ, μετά μου ομολόγησε το πάθος της στο να "πίνει" τσιγαράκια (έμαθα και την ταρίφα, 6-12 ευρώ το γραμμάριο :smoke:) για να καταλήξει ότι βαριέται απίστευτα τους άνδρες. Μου έλεγε ότι είναι όλοι τους "κενοί", πεζοί, βλάκες, κάνουν τα στραβά μάτια στις χαζές πλην όμορφες γυναίκες μόνο και μόνο για να πηδήξουν, κερατώνουν, λένε ψέμματα, είναι εγωιστές και κατώτερα όντα. Αναζητούσε η κοπέλα απεγνωσμένα έναν τρόπο να πηγαίνει, να κάνει σεξ και μετά να εξαφανίζεται. :D

Εγώ προσπάθησα ο κακομοίρης να βοηθήσω, της πρότεινα την ιδέα του ζιγκολό - δεν της άρεσε - της είπα ότι μπορεί να ντυθεί σέξυ, να βγαίνει με φίλες της σε γνωστά σκυλολαϊκά μαγαζιά και να ψωνίζει τρουχάτους άνδρες με καδένες και δαχτυλίδια. :slourp:. Της είπα βέβαια ότι είναι καλό και ειλικρινές κορίτσι, μια μέρα θα πάει στον παράδεισο και είναι κρίμα να χαραμίζεται σε one night stand σαν τις π@υτάνες, για να εισπράξω προς έκπληξή μου μια υστερική επίθεση ότι την είπα π@ουτάνα :worry: με μια εντυπωσιακή σκηνή φυγής, πετώντας στο καλάθι των αχρήστων 3 ώρες επικοινωνίας. :( Βαρέθηκε, παθιάστηκε και έφυγε.

Αυτό είναι το πάθος του φεμινισμού στην Ελλάδα του 2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δηλαδή αν οι γυναίκες στην επαρχία γίνουν όπως οι γυναίκες στις πόλεις, θα είστε ευχαριστημένες; Κλείσαμε το θέμα της ισότητας; :hmm:

Η κεντρική ιδέα του φεμινισμού είναι το πάθος που διαχέεται από την "θηλυκή ενέργεια" έτσι όπως το εξήγησε η Αλλιέντε. Στο Δυτικό Κόσμο, αυτή η ενέργεια μόνο δημιουργική δεν είναι.

Μίλαγα χθες σε τσατ με μια βιολόγα. Πιάσαμε στην αρχή τα Δαρβινικά, Ντόκινς, Θεωρεία Ευφυούς Σχεδιασμού, κλπ, μετά μου ομολόγησε το πάθος της στο να "πίνει" τσιγαράκια (έμαθα και την ταρίφα, 6-12 ευρώ το γραμμάριο :smoke:) για να καταλήξει ότι βαριέται απίστευτα τους άνδρες. Μου έλεγε ότι είναι όλοι τους "κενοί", πεζοί, βλάκες, κάνουν τα στραβά μάτια στις χαζές πλην όμορφες γυναίκες μόνο και μόνο για να πηδήξουν, κερατώνουν, λένε ψέμματα, είναι εγωιστές και κατώτερα όντα. Αναζητούσε η κοπέλα απεγνωσμένα έναν τρόπο να πηγαίνει, να κάνει σεξ και μετά να εξαφανίζεται. :D

Εγώ προσπάθησα ο κακομοίρης να βοηθήσω, της πρότεινα την ιδέα του ζιγκολό - δεν της άρεσε - της είπα ότι μπορεί να ντυθεί σέξυ, να βγαίνει με φίλες της σε γνωστά σκυλολαϊκά μαγαζιά και να ψωνίζει τρουχάτους άνδρες με καδένες και δαχτυλίδια. :slourp:. Της είπα βέβαια ότι είναι καλό και ειλικρινές κορίτσι, μια μέρα θα πάει στον παράδεισο και είναι κρίμα να χαραμίζεται σε one night stand σαν τις π@υτάνες, για να εισπράξω προς έκπληξή μου μια υστερική επίθεση ότι την είπα π@ουτάνα :worry: με μια εντυπωσιακή σκηνή φυγής, πετώντας στο καλάθι των αχρήστων 3 ώρες επικοινωνίας. :( Βαρέθηκε, παθιάστηκε και έφυγε.

Αυτό είναι το πάθος του φεμινισμού στην Ελλάδα του 2011.
Kύριε Νικολάκη μας, αν λέγοντας ¨ισότητα¨, εννοείτε ¨να τη ζέψω κ'άλλο τη γαϊδάρα¨, όχι,δεν θα είμαστε ευχαριστημένες! :pfff:
Και επειδή θέλω να αποφεύγω τις κακοτοπιές, επειδή η ισότητα ίσως μετουσιωθεί στο να επιφορτιστώ και άλλους ρόλους και να τραβάω κ'άλλα κάρα, όχι, ευχαριστώ, δεν θα πάρω... :pfff: Στο βάθος είμαι μια βολεμένη Ανατολίτισσα...:whistle:
Αααααρε Νικολάκη, η τύπισσα στην έπεφτε και εσύ της έκανες κήρυγμα να μην χαραμίζεται κτλ κτλ...
3 ώρες επικοινωνίας;;; 3 ώρες σε γυρόφερνε και δεν κατάλαβες Χριστό... :hehe:
υγ αυτά παθαίνεις όταν ξεμακραίνεις από το στέκι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Kύριε Νικολάκη μας, αν λέγοντας ¨ισότητα¨, εννοείτε ¨να τη ζέψω κ'άλλο τη γαϊδάρα¨, όχι,δεν θα είμαστε ευχαριστημένες! :pfff:
Και επειδή θέλω να αποφεύγω τις κακοτοπιές, επειδή ισότητα ίσως μετουσιωθεί στο να επιφορτιστώ και με άλλους ρόλους και να τραβάω κ'άλλα κάρα, όχι, ευχαριστώ, δεν θα πάρω... :pfff: Στο βάθος είμαι μια βολεμένη Ανατολίτισσα...:whistle:
Αααααρε Νικολάκη, η τύπισσα στην έπεφτε και εσύ της έκανες κήρυγμα να μην χαραμίζεται κτλ κτλ...
3 ώρες επικοινωνίας;;; 3 ώρες σε γυρόφερνε και δεν κατάλαβες Χριστό... :hehe:

Χαχα...α ρε αθάνατο γυναικείο μυαλό...ζήτω!!! :clapup: :worship:

Ναι, γούσταρε σε κάποια φάση αλλά ξενέρωσα μωρέ με τα χασικλίκια. Από 16 χρονών λέει "έπινε", στα 33 θα έχει γίνει κουδούνι! Ντιν νταν ντιν νταν....:crazy: :P Τώρα πια στα 30φεύγα, δεν σκέφτομαι με το κάτω κεφάλι. :angelnot:

Αυτές οι "τάσεις φυγής" ρε παιδί μου, τι υστερία παίζει ανά τον γυναικείο πληθυσμό. Νομίζω ότι δεν έχετε μάθει να διαχειρίζεστε την ελευθερία σας, φταίει και το σύστημα που είναι υπερβολικά στρεσογόνο, οι μποέμισες καρδιές αργά ή γρήγορα....καίγονται. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Χαχα...α ρε αθάνατο γυναικείο μυαλό...ζήτω!!! :clapup: :worship:

Ναι, γούσταρε σε κάποια φάση αλλά ξενέρωσα μωρέ με τα χασικλίκια. Από 16 χρονών λέει "έπινε", στα 33 θα έχει γίνει κουδούνι! Ντιν νταν ντιν νταν....:crazy: :P Τώρα πια στα 30φεύγα, δεν σκέφτομαι με το κάτω κεφάλι. :angelnot:

Αυτές οι "τάσεις φυγής" ρε παιδί μου, τι υστερία παίζει ανά τον γυναικείο πληθυσμό. Νομίζω ότι δεν έχετε μάθει να διαχειρίζεστε την ελευθερία σας, φταίει και το σύστημα που είναι υπερβολικά στρεσογόνο, οι μποέμισες καρδιές αργά ή γρήγορα....καίγονται. :(
Μάλλον απλά δεν έχουμε μάθει να την πέφτουμε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι τούτοι οι μηχανισμοί είναι σχεδιασμένοι αποκλειστικά για να καταπιέζουν γυναίκες, απεναντίας πιστεύω ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν από αμφότερα τα φύλα. Η προσωπική μου εμπειρία μου δείχνει ότι περίπου σε όσα ζευγάρια βλέπεις να καταπιέζει ο άντρας τη γυναίκα, σε άλλα τόσα βλέπεις το ακριβώς αντίστροφο. Επίσης, βλέπω όλο και περισσότερους ανθρώπους να δυσκολεύονται όλο και πιο πολύ στο να βρεθούν σε σχέση και να "ξεδίνουν" σε ευκαιριακές συνευρέσεις, χωρίς συναίσθημα. Το ψειρίσαμε νομίζω τόσο πολύ, που στο τέλος το κάψαμε.:/:
Όλοι σήμερα, άντρες και γυναίκες, θεωρούν ότι καταπιέζονται από το ΑΝΤΙΘΕΤΟ φύλο κι είναι άπαντες απολύτως πεπεισμένοι ότι έχουν απόλυτο δίκιο από πάνω. Εάν το σκεφτείς λίγο αποστασιοποιημένα, δεν είναι καθόλου πιθανόν να έχουν άπαντες δίκιο. Καταλήγουμε σε άτοπο σε τούτη την περίπτωση. Επίσης όμως, δεν είναι καθόλου μα καθόλου πιθανόν, να έχουν άπαντες άδικο. Ούτε μπορεί να σταθεί λογικά ότι μόνο η μία πλευρά έχει δικαιολογημένα παράπονα, ενώ η άλλη απλώς τα λέει για λόγους προπαγάνδας. :hmm:

Με βάση τα όσα μας είπε παραπάνω η Αλιέντε, προκύπτει το συμπέρασμα ότι οι γυναίκες των Δυτικών Κοινωνιών που ακόμη παραπονιούνται περί ανισοτήτων, θα έπρεπε να ρίξουν μια ματιά γύρω τους,να δουν τι πραγματικά συμβαίνει στον κόσμο που μας περιβάλλει και να κάνουν το σταυρό τους και πεντεδέκα μετάνοιες κάθε βράδυ πριν κοιμηθούν, θα συμπληρώσω δε εις άπταιστον καθαρεύουσαν, "to give boys a break please"...:giveup:


Το μόνο από το οποίο έχει ανάγκη η ισότητα, είναι πλέον διαφύλαξη κι όχι διεκδίκηση ...


Για όλους τους λόγους που ανέπτυξα παραπάνω, προσωπικά θεωρώ ότι τούτη τη συζήτηση τις διαρκούς διεκδίκησης για τα ελάχιστα χωράφια που έχουν μείνει ακόμη διαφιλονικούμενα -σκέτη γυφτιά δηλαδής- μεταξύ των δύο φύλων είναι για τις δικές μας κοινωνίες παρωχημένη και πως η μεμψιμοιρία που μου βγάζει είναι καιρός πια να πάψει και να κοιτάξουμε ένα βήμα μπροστά.

Το κίνημα της "Απελευθέρωσης της γυναίκας" , που ξέσπασε στις Δυτικές κοινωνίες πριν αρκετές πλέον δεκαετίες, όταν οι κοινωνικοπολιτικές συνθήκες το απαιτούσαν ή τουλάχιστον το ευνοούσαν, τις άλλαξε ριζικά και καλώς ή κακώς η αλλαγή αυτή είναι ανεπιστρεπτί, κατά τη γνώμη μου πολύ πολύ καλώς. Ως προς αυτήν την άποψη οι κοινωνίες μας είναι πολύ καλύτερες από της προηγούμενες, να είστε βέβαιοι.

Το πρόβλημα είναι για πολλούς ν' αποδεχτούν την αναντίρρητη πραγματικότητα και να προσαρμοστούν, για όλους όμως μεγαλύτερο πρόβλημα αποτελεί το γνωστό ερώτημα " και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς τους βαρβάρους;" Τι θα κάνουμε την ισότητα που πετύχαμε -όλοι μαζί θα ήθελα να τονίσω- πώς θα διαχειριστούμε την πόρνη την ελευθερία, που πηγαίνει με όλους, όμως δεν ανήκει σε κανέναν κι όταν την αποκτήσεις, τότε είναι που τη χάνεις; :hmm:

Ποια θα είναι τελικά τα νέα πρότυπα πάνω στα οποία θα χειριστούμε, ποιοι οι ρόλοι του καθενός από εμάς; Αυτά τα ερωτήματα είναι που πλέον θα έπρεπε να μας απασχολούν.

Περι δικαιου και αδικου αναμεσα στα δυο φυλα εχεις πολυ δικιο...Καπως ετσι ειναι τα πραγματα...Ολοι ειναι δυνατον να εχουν δικιο, οπως επισης και κανενας! Αυτα εχουν οι διαπροσωπικες σχεσεις και δεν ειναι θεμα φυλου αλλα ανθρωπου. Μια αλφα προοδος εχει γινει, δεν λεω.
Αλλα εμενα αυτο που με ενδιαφερει και απασχολει, ειναι οτι ο χ εργοδοτης στη θεα της χρονολογιας γεννησης μου, θα στραβοκαταπιει και θα παιξει μπασκετακι με το βιογραφικο μου. Κατι που σαφως δε συμβαινει με ενα αρσενικο επισης 34 Απριλιων ιδιων προσοντων. ΚΑι αυτη η ανιση μεταχειριση που ακομα καλα κρατει με εξοργιζει. Ακομα περισσοτερο δε οταν παρατηρω πως υπαρχουν καποιοι που τη διεκδικηση ισης αντιμετωπισης τη χαρακτηριζουν παρωχημενη.
Οι κοινωνιες μας ειναι μεν πολυ καλυτερες απο τις προηγουμενες, αλλα αυτο δε σημανει οτι δεν επιδεχονται βελτιωσης και μαλιστα μεγαλης. Μη ζητας λοιπον να επαναπαυτω στα δικαιωματα που ηδη μετα πολλων κοπων το γυναικειο φυλο απεκτησε, ενω ο δρομος μεχρι την ουσιαστικη ισοτητα αναμεσα στα δυο φυλα ειναι μακρυς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Περι δικαιου και αδικου αναμεσα στα δυο φυλα εχεις πολυ δικιο...Καπως ετσι ειναι τα πραγματα...Ολοι ειναι δυνατον να εχουν δικιο, οπως επισης και κανενας! Αυτα εχουν οι διαπροσωπικες σχεσεις και δεν ειναι θεμα φυλου αλλα ανθρωπου. Μια αλφα προοδος εχει γινει, δεν λεω.
Μέχρι εδώ κάλά. Θα υπενθυμίσω ότι ο κύριος όγκος των συζητήσεων μέσα στα φόρουμ ή ακόμη και στις φιλικές μας συναναστροφές, περιστρέφεται γύρω από το θέμα της ισότητας μέσα στις διαπροσωπικές σχέσεις και ελάχιστα δείχνει ν' απασχολεί την κοινή γνώμη το ζήτημα της ανισότητας σε εργασιακά ζητήματα. Με γνώμονα αυτό έγραψα τα παραπάνω.

Αλλα εμενα αυτο που με ενδιαφερει και απασχολει, ειναι οτι ο χ εργοδοτης στη θεα της χρονολογιας γεννησης μου, θα στραβοκαταπιει και θα παιξει μπασκετακι με το βιογραφικο μου. Κατι που σαφως δε συμβαινει με ενα αρσενικο επισης 34 Απριλιων ιδιων προσοντων. ΚΑι αυτη η ανιση μεταχειριση που ακομα καλα κρατει με εξοργιζει.

Ποιος πιστεύεις πως είναι ο λόγος για τον οποίο συμβαίνει αυτό; Νόμίζω ότι υπάρχει ένα λεπτό σημείο εδώ, το οποίο χρήζει διερεύνησης και σηκώνει συζήτηση...:hmm:

Ακομα περισσοτερο δε οταν παρατηρω πως υπαρχουν καποιοι που τη διεκδικηση ισης αντιμετωπισης τη χαρακτηριζουν παρωχημενη.

Όπως σου είπα παραπάνω, εγώ έγραψα με γνώμονα το ζήτημα των διαπροσωπικών σχέσεων. Για τα εργασιακά ζητήματα θ' απαντήσω εφόσον απαντήσεις κι εσύ στην παραπάνω μου ερώτηση...

Οι κοινωνιες μας ειναι μεν πολυ καλυτερες απο τις προηγουμενες, αλλα αυτο δε σημανει οτι δεν επιδεχονται βελτιωσης και μαλιστα μεγαλης. Μη ζητας λοιπον να επαναπαυτω στα δικαιωματα που ηδη μετα πολλων κοπων το γυναικειο φυλο απεκτησε, ενω ο δρομος μεχρι την ουσιαστικη ισοτητα αναμεσα στα δυο φυλα ειναι μακρυς.
Η ισότητα είναι νομοθετημένη. Εάν καταφύγεις στα δικαστήρια για να την ζητήσεις, κατά πάσα πιθανότητα θα σε δικαιώσουν, εφόσον μπορείς να προσκομίσεις αποδείξεις. Όπως έγραψα ωστόσο παραπάνω, τούτη την εποχή αυτό που λείπει πάνω απ' όλα είναι ένα βιώσιμο νέο μοντέλο, ένα καινούριο αρσενικό και θηλυκό πρότυπο, που θα μπορεί ν' αντικαταστήσει λειτουργικά το παλιό. Θεωρώ ότι εφόσον δεν γίνει τούτη η ιστορική μετάβαση, δεν θα μπορέσει ποτέ να υπάρξει μεγαλύτερη εμβάθυνση της ισότητας, απ' όση έχουμε σήμερα. Ο λόγος γι' αυτό είναι πως όσο τα παλιά μοντέλα καταρρέουν, οι άνθρωποι μη έχοντας κάπου να στηριχτούν αντιδρούν με φοβικό τρόπο, φτάνοντας στο σημείο να κατηγορήσουν την ισότητα, αφού κρίνουν πως τους δημιούργησε περισσότερα προβλήματα απ' όσα τους έλυσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μέχρι εδώ κάλά. Θα υπενθυμίσω ότι ο κύριος όγκος των συζητήσεων μέσα στα φόρουμ ή ακόμη και στις φιλικές μας συναναστροφές, περιστρέφεται γύρω από το θέμα της ισότητας μέσα στις διαπροσωπικές σχέσεις και ελάχιστα δείχνει ν' απασχολεί την κοινή γνώμη το ζήτημα της ανισότητας σε εργασιακά ζητήματα. Με γνώμονα αυτό έγραψα τα παραπάνω.


Δε διαφωνω στο οτι απασχολει πολλους η ισοτητα των δυο φυλων οσον αφορα στις διαπροσωπικες σχεσεις. Γι αυτον το λογο ακολουθουν και οι διακρισεις στο εργασιακο τομεα, κατι που εμενα με απασχολει ιδιαιτερα, εφοσον δυναμαι να επιλεξω με ποια ατομα συναναστρεφομαι, αλλα δεν εχω την αυτη πολυτελεια και οσον αφορα στο εργασιακο κομματι. Δυστυχως η ριζα του προβληματος της ανισοτητας των δυο φυλων βρισκεται στις στερεοτυπες αντιληψεις, προκαταληψεις που επικρατουν ακομα και σημερα.


Ποιος πιστεύεις πως είναι ο λόγος για τον οποίο συμβαίνει αυτό; Νόμίζω ότι υπάρχει ένα λεπτό σημείο εδώ, το οποίο χρήζει διερεύνησης και σηκώνει συζήτηση...

Μα ο λογος ειναι προφανης, διοτι γνωριζουμε ολοι πολυ καλα, οτι παρ'ολο που βασει νομου δεν μπορει ο εργοδοτης να αρνηθει ακομα και προσληψη εγκυου, στην πραγματικοτητα οχι απλα αυτο δεν κανει, αλλα δεν προχωρει καν σε προσληψη μιας φασμας ηλικιας γυναικων με το φοβο και μονο ενδεχομενης εγκυμοσυνης.
Και αυτο διοτι, εαν υπαρξει εγκυμοσυνη (τι παραλογο θεε μου), θα πρεπει να δοθει αδεια εγκυμοσυνης και λοχειας. Εκτος αυτων, θα εικασει επισης ο εργοδοτης οτι λογω οικογενειακων υποχρεσεων δε θα αποδιδει η γυναικα στο μεγιστο δυνατον οσον αφορα στην εργασια της. Και αυτο βεβαια οφειλεται στο οτι ακομα κρατουν καλα στην κοινωνια μας προκαταληψεις οσον αφορα στο ρολο που εχει η γυναικα μεσα στην οικογενεια, αφου κατα πολλους εκεινη θα πρεπει να αναλαβει τις περισσοτερες οικογενειακες υποχρεωσεις.



Η ισότητα είναι νομοθετημένη. Εάν καταφύγεις στα δικαστήρια για να την ζητήσεις, κατά πάσα πιθανότητα θα σε δικαιώσουν, εφόσον μπορείς να προσκομίσεις αποδείξεις. Όπως έγραψα ωστόσο παραπάνω, τούτη την εποχή αυτό που λείπει πάνω απ' όλα είναι ένα βιώσιμο νέο μοντέλο, ένα καινούριο αρσενικό και θηλυκό πρότυπο, που θα μπορεί ν' αντικαταστήσει λειτουργικά το παλιό. Θεωρώ ότι εφόσον δεν γίνει τούτη η ιστορική μετάβαση, δεν θα μπορέσει ποτέ να υπάρξει μεγαλύτερη εμβάθυνση της ισότητας, απ' όση έχουμε σήμερα. Ο λόγος γι' αυτό είναι πως όσο τα παλιά μοντέλα καταρρέουν, οι άνθρωποι μη έχοντας κάπου να στηριχτούν αντιδρούν με φοβικό τρόπο, φτάνοντας στο σημείο να κατηγορήσουν την ισότητα, αφού κρίνουν πως τους δημιούργησε περισσότερα προβλήματα απ' όσα τους έλυσε.

Η ισοτητα νομοθετημενη ειναι, αλλα ποιος εχει καιρο και χρηματα για χασιμο?
Μια φιλη μου 28 χρονων βρισκεται σε αδεια λοχειας και την εχουν ηδη ενημερωσει οτι με το που θα επιστρεψει και περασει το χρονικο διαστημα που οφειλει ο εργοδοτης βασει νομου να την εχει στην εργασια του, θα απολυθει.
Φανταζεσαι οτι μελημα της αυτην την εποχη ειναι η οποιαδηποτε δικαστικη διαμαχη που μπορει καλλιστα να μην εχει καλη εκβαση για εκεινη?!
Τα παλια μοντελα καλως κανουν, οπως παρατηρεις, και καταρρεουν. Αλλα το οτι καποιοι φθανουν σε σημειο να κατηγορησουν την ισοτητα, αφου βεβαιως κρινουν λαθος, οφειλεται για αλλη μια φορα στην ελλειπη παιδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top