• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακουστικά Βαρηκοΐας

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτό εννοώ. το μικρό μικρό μην το πάρεις δεν θα σου κάνει τίποτα. Πάρε τα μεγάλα και χέστηκες για τον κοσμο στην τελική.Εσύ να ακούς καλά και δε πα να λένε οι άλλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poulikakos

Νεοφερμένος

Ο poulikakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πετρο ειμαι καινουργιος εδω αλλα εχω και εγω βαρηκοια.εχω παρει και εγω ακουστικα απο τον δημοπουλο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.απο τους λιγους που ξερουν την δουλεια τους.εχω παρει απο το περιστερι και ακουω,θαυμασια.εχω παει και στο καινουργιο μαγαζι τουσ στην ομονοια και εχω παθει πλακα με τον χωρο,και την εξυπηρετηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Γεια σου Πέτρο. Έχω μονομερή απώλεια ακοής, δηλαδή στο ένα αυτί(αριστερό) ακούω κανονικά όπως όλοι χωρίς πρόβλημα ακοής και στο άλλο(δεξί) έχω απώλεια ακοής 80%. Όταν έβαλα ακουστικό στο δεξί αντιμετώπιζα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με εσένα. Στην αρχή άκουγα εκείνο το ενοχλητικό "σσσσσ" σε διάφορους ήχους. Οι φωνές είναι μηχανικές, ακόμα και οι παραμικροί ήχοι, τότε, όπως το πιρούνι που χτυπάει στο πιάτο ας πούμε μου φαινόταν λες και κάποιος βαρούσε κάτι δυνατά δίπλα στο αυτί μου. Έχει περάσει ένας χρόνος που το φοράω, αλλά τι το έχω ανεβάσει ένταση τι προγράμματα μου έχει βάλει για το περιβάλλον που βρίσκομαι, δε νιώθω διαφορά. Είναι τώρα σαν να μη το φοράω. Όλη την δουλειά, πάλι, την κάνει το αριστερό αυτί. Το έχω πει και στην ΩΡΛ μου και στην υπεύθυνη του ακουστικού κέντρου, και μου επιμένουν συνεχώς πως εγώ ακούω και από το ακουστικό απλά δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί, λένε, τόσα χρόνια (γύρω στα 10-13 περίπου) είχα συνηθίσει να ακούω μόνο από το ένα. Μαλακίες λέω εγώ...Δε μπορεί κανείς να λέει τι ακούω και τι δεν ακούω!!! Θα με τρελάνουν!!! Στην τελική, το φοράω το ακουστικό απλά για να το φοράω...δουλειά δεν κάνει αλλά κανείς μα κανείς δε με πιστεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όταν το κλείνεις δηλαδή, δεν έχει καμία διαφορά ο ήχος από εκείνο το αυτί; Και πόσο έκανε, ξέρεις;
Διότι δυστυχώς τα καλά ακουστικά έχουν από 1.200 ευρώ και πάνω το ένα (φτάνουν και μέχρι τα 3.500 ευρώ το ένα!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
καμία απολύτως. "νιώθω" στους δυνατούς ήχους ότι "κάτι" έρχεται, αλλά λέξεις δεν αναγνωρίζω. Κοίτα, επειδή είμαι 17 τώρα, τότε 16, μου τα κάλυψε το σχολείο πλήρωσα πολύ λίγο σε σχέση με την πραγματική του τιμή. επειδή δεν ξέρω ακριβώς, θα ρωτήσω την μαμά μου πρώτα για να μη σας πω λάθος νούμερα και πάει αλλού η συζήτηση.


Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο ακουστικό : https://www.gnresound.com/hearing-aids/hearing-aid-products/essence.aspx
πίσω από το αυτί όμως, και δε φαίνεται καθόλου. Λίγα άτομα ξέρουν για το πρόβλημα μου, και γενικά ούτε αυτοί ούτε απλά γνωστοί μπορούν να δουν το ακουστικό..Καλά έχω και πολύ μαλλούρα η άτιμη, αλλά.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ!
Δε μου φαίνεται να με βοηθάει καθόλου το ακουστικό στην αναγνώριση των λέξεων. Κι αυτό το καταλαβαίνω από το γεγονός ότι όταν κλείνω το "καλό" αυτί, δεν αλλάζει κάτι πέρα από το γεγονός ότι έχω το ακουστικό να τσιρίζει ενοχλητικά ακαταλαβίστικους ήχους! :(

Συμφωνώ ότι δεν βοηθάνε εξίσου όλους τους ανθρώπους. Ίσως έχει να κάνει με τον τύπο της βαρηκοίας. Εγώ για παράδειγμα έχω πρόβλημα στα μπάσα (χαμηλές συχνότητες), ενώ το ακουστικό όλους τους ήχους τους μετατρέπει σε πρίμα από ότι μου είπε ο υπεύθυνος στο κέντρο με τα ακουστικά...

Το δικό μου ακουστικό κοστίζει περί τα 2800ευρώ (ένα έχω πάρει, μου το αντικατέστησαν με τα δύο που είχα πάρει), και λέγεται Reach της Beltone.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ!
Κι αυτό το καταλαβαίνω από το γεγονός ότι όταν κλείνω το "καλό" αυτί, δεν αλλάζει κάτι πέρα από το γεγονός ότι έχω το ακουστικό να τσιρίζει ενοχλητικά ακαταλαβίστικους ήχους! :(
Συμφωνώ ότι δεν βοηθάνε εξίσου όλους τους ανθρώπους. Ίσως έχει να κάνει με τον τύπο της βαρηκοίας.

Και εγώ κάνω το ίδιο ακριβώς "κόλπο" αλλά ρε συ, άμα ήταν να ακούω μόνο όταν κλείνω το "καλό", τότε τι να το κάνω το ακουστικό; Μου πήρε αρκετό καιρό να αποδεχτώ το πρόβλημα μου, γιατί εντάξει, ομολογώ πως είχα κάποια ταμπού σχετικά με τα ακουστικά βαρηκοίας και ένιωθα μειονεκτικά. Και τώρα που άρχισα να το συνηθίζω, δεν κάνει την δουλειά του. Άσε που όταν βρίσκομαι μέσα στην τάξη, και επικρατεί ένα χάος, όλοι να μιλάνε, ο καθηγητής να φωνάζει, εγώ κοντεύω να τρελαθώ. Γιατί, όπως προείπα, δεν αναγνωρίζω λέξεις αλλά ένα βουητό...και όσο πιο δυνατοί ήχοι υπάρχουν, τόσο πιο δυνατό είναι το βουητό και εγώ τρελένομαι πραγματικά. Η όλη κατάσταση δε μου αρέσει καθόλου. Και το περιβάλλον μου δε με βοηθάει, γιατί και εκείνοι ζουν στον κόσμο τους και συνεχίζουν να λένε ότι θα το συνηθίσω και και και..τίποτα δε πρόκειται να συνηθίσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, εγώ προσωπικά δεν συμβιβάστηκα. Όπως το πήρα, το χρησιμοποίησα 3-5 φορές για 1-3 ώρες κάθε φορά και το άφησα. Όταν βρίσκομαι με κόσμο το ακουστικό ενισχύει όλους τους ήχους το ίδιο με αποτέλεσμα να μη μπορώ να τους ξεχωρίζω. Ειδικά όταν βρίσκομαι σε μέρος με πολύ κόσμο, επικρατεί ένας πανικός και δεν βοηθιέμαι καθόλου στην ακοή μου, το αντίθετο μάλιστα με κουράζει και δε διακρίνω τις φωνές. Προτιμώ να είμαι χωρίς αυτόν τον διάολο στο αυτί μου και να ακούω με όση ακοή μου έχει μείνει, φυσικά τους ήχους και να τους ξεχωρίζω.
Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι στο κέντρο όπου το πήρα, μου έλεγαν ότι τέρμα οι καταστάσεις στις οποίες ερχόμουν σε δύσκολη θέση που δεν ακούω, και ότι με τα ακουστικά θα ακούω τέλεια τα πάντα. :mad:

Κρίμα που δεν έχει εξελιχθεί τόσο η επιστήμη ώστε να βρεθούν ποιο καλές λύσεις για εμάς τους βαρήκοους (μεταμόσχευση ή επιδιόρθωση τυμπάνου ξέρω γω). :/:
Αυτό που με τρομάζει τώρα είναι μη μου εξελιχθεί η βαρηκοία αλλά και τα γεράματα που όπως και να 'χει θα μειωθεί η ακουστική μου ικανότητα κι άλλο...

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Σε αυτη την κατάσταση που βρίσκομαι εγω τώρα, και χωρίς το ακουστικό δεν εχω πρόβλημα να συνεννοηθώ με τους άλλους. Δεν χάνω τον παραμικρό ήχο, αρκεί να μη υπάρχουν άλλοι μαζί και ανάλογα με το που στέκομαι. Για την ακρίβεια, εχω νευροαισθητηρια βαρηκοια με ένα τύμπανο απόλυτα υγειές, πράγμα που καθιστά αδύνατον την εγχείρηση (εκτός και αν το ρισκαρω, με αποτέλεσμα, όπως μου είπαν, να χάσω και την ακοή που εχω). Το ακουστικό υποτίθεται θα με βοηθούσε να επικοινωνώ καλύτερα, γιατί αλλο να ακούς απο δυο αυτιά και αλλο να εξαρτιεσαι απο ένα. Θα καταφερνα επιτέλους να αναγνωρίζω απο ποια μεριά έρχεται ο ήχος αλλά, απο ότι φαίνεται θα αρχίσει να γίνει αυτό.

Αυτό που φοβάμαι περισσότερο από όλα, είναι μήπως μια μέρα ξυπνήσω και καταλάβω πως η ακοή μου από το καλό αρχίσει και χάνεται. Όλη μου η ζωή, η επαφή μου με τους άλλους ανθρώπους γίνεται χάρη στο αριστερό μου αυτί και μόνο! Δεν ξέρω άμα το χάσω και αυτό τι θα κάνω...κάποια μέρα θα γίνει, αυτο είναι σίγουρο, αλλα θέλω να είναι όσο πιο μετα γίνεται.

Επίσης, δεν ξέρω απο το έχεις και εσυ, αλλα υποφέρω και από εμβοές...η γιατρός μου, μου χορήγησε φάρμακα εδω και ένα μισι μήνα σε μικρή δόση, δοκιμαστικά..δουλειά ακόμα δεν κάνουν.. Εχω συχνά πονοκέφαλο και πραγματικά δε σου κάνω πλάκα, όταν ακούω αυτούς τους ενοχλητικους ήχους θέλω να πάρω όλα τα υπνωτικα του κόσμου, να πεσω σε βαθύ ύπνο και τουλάχιστον έτσι να μη τους ακούω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η Beltone είναι καλή εταιρεία.
Για τα άλλα δυστυχώς δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Εγώ έχω phonak στα αυτιά μου αυτή την στιγμή και δεν έχω κανένα θέμα - βέβαια εγώ φοράω ακουστικά και στα δύο αυτιά μου και τα φοράω από την δευτέρα δημοτικού. Θεώρω πως το ότι φοράτε μόνο στο ένα αυτί δεν σας βοηθά, παρόλο που κι εγώ σε συνθήκες υψηλού θορύβου δεν ξεχωρίζω εύκολα τις φωνές. Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντως ή σε κλαμπ με πολύ δυνατή μουσική, συνήθως τα βγάζω και καταλήγω να ακούω χίλιες φορές καλύτερα από τους υπόλοιπους επειδή φωνάζουν! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Ναι αλλά θα ήταν ανουσιο αν φορουσα και στο καλο μου αυτι διότι ακούω φυσιολογικά. Μήπως για αυτο τον λόγο δεν με βοηθάει το ακουστικό; Επειδή το ένα είναι κανονικό και το αλλο έχει πρόβλημα; Δε ξέρω τι να κάνω για να αλλάξω την κατάσταση. Εχω κουραστεί πραγματικά να προσποιουμαι ότι το ακουστικό με βοηθάει, και στην γιατρό και στην υπεύθυνο του ακουστικού κέντρου και στους γονείς μου, και το κάνω αυτο γιατί στις αρχές διαμαρτυρομουν οτι δε άκουγα αλλα με κοιτούσαν πάντα λες και ήμουν τρελή. Και όταν πήγαινα να μου ανεβάσει την ένταση, μου έλεγε συνέχεια, «τώρα ακούς; Τώρα; Δεν το ακουσες; Τώρα μήπως;» . Κάθε φορά εβγαινα απο το γραφείο με χάλια διάθεση και μουσκεμα στον ιδρώτα γιατί προσπαθούσα να συγκεντρωθω για να ακούσω ένα μικρό χαζό ήχο και δε μπορούσα! Ήταν αρκετά υποτιμητικό ή τουλάχιστον εγω έτσι το βίωνα και συνεχίζω να το βιώνω με αυτο τον τροπο..επίσης προσπαθω να βρω κόλπα, όπως να διαβάζω τα χείλη των άλλων σε δυνατούς θορύβους και εντάξει, όταν κάποιος προσπαθει να μου ψιθυρίσει κάτι στο αυτι εκει είναι ότι χειρότερο..βρίσκω γελοίες δικαιολογίες για να αλλάξουμε θέσεις και να μιλήσει στο καλο...
Η μάρκα resound είναι καλή; Ξέρετε τίποτα; Μήπως να αλλάξω ακουστικό; Αλλα θα πληρώσω παρα πολλά ενώ το προηγούμενο τα κάλυψε το σχολείο και τώρα τελειωνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Math

Νεοφερμένος

Ο Math αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά τώρα σας ανακάλυψα και θέλω την άποψή σας για ένα θέμα που μας απασχολεί.

Έχουν ένα παιδάκι 8 μηνών και διαγνώστηκε (από την στιγμή της γέννησης) βαρηκοΐα, μικρή, αλλά ικανή για να βάλει ακουστικά, πάντα κατά την γνώμη των γιατρών.

Σας δείχνω το ακούογραμμα (δεν λέγεται έτσι για μικρά παιδιά) και δείχνει ότι έχει "θέμα" στις μεσαίες - υψηλές συχνότητες. Πήγαμε σε ένα κέντρο ακουστικής, που αναφέρεται παραπάνω και μας έδειξε τρία ακουστικά, με 5, 8 και 17 κανάλια, με τιμή ανάλογη.


Οι ερωτήσεις πάνε κυρίως για στα νεαρά άτομα που φοράνε ακουστικό και έχουν γνώμη και κρίση για την πάθηση τους...

1. Θεωρείται ότι θα κάνω καλά να βάλω στο παιδί μου ακουστικό με αυτή την απώλεια ακοής;

2. Πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι το παιδί μου δεν θα ακούει παράσιτα, αλλοιωμένες φωνές, το "σσσσσσσ" και άλλα ανάλογα προβλήματα;

3. Πιστεύετε ότι το παιδί όταν μεγαλώσει θα είναι χαρούμενη που τα φοράει ή εναντιωμένη που τις τα βάλαμε; (Φυσικά εξαρτάται στο παιδί, αλλά θέλω να μάθω πως το βιώσατε εσείς...)

4. Της Beltone το συστήνετε; Είναι το ακριβότερο και με τα περισσότερα κανάλια, αλλά είμαι πιο σίγουροι ότι θα έχει τα λιγότερα προβλήματα ακουστικής (μιας και δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε) (Οι απαντήσεις να μην έχουν βάση το οικονομικό μέγεθος, αλλά το αποτελεσματικότερο για το παιδί)

Εννοείται ότι έχω πάρει την άποψη πολλών γιατρών, ειδικών και ακουστικών κέντρων, αλλά δεν έχω πάρει την άποψη των παθόντων που για μένα είναι η βαρύνουσα και ίσως η πιο σημαντική, που πολύ μας την ξεχνάμε...

Σας ευχαριστώ πολύ, κάθε απάντηση είναι δεκτή και μας βοηθάει πολύ να κατασταλάξουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • akouogramma.jpg
    akouogramma.jpg
    210.2 KB · Εμφανίσεις: 610

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Καλά π ως ανακάλυψαν βαρηκοία σε παιδάκι 8 μηνών;

Τελος πάντων έχει ικανοποιητική ακοή στην συχνότητα ομιλίας, αρα θα μιλήσει. επείσης δεν έχει τρομακτική απώλεια στα σύμφωνα (συχνότητες 1000 Χετζ και άνω). Θα είναι ενα σημαντικά ήρεμο παιδί, αφού η ακουστική του πραγματικότητα είναι απαλή. Αν η βαρηκοία αυτή παραμείνει δεν θα χρειαστεί μεγαλο ακουστικό, ακόμη και φθηνά μέσα στο αυτί θα αρκέσουν.

Πρέπει να ξέρεις ότι ενα μικρό παιδί δεν ξέρει να προσέξει τα ακουστικά του και μπορεί εύκολα να τα χαλάσει. Στους καυγάδες δε, των μικρών παιδιών, αν το ακουστικο είναι μέσα στο αυτί μπορεί να γίνει και επικίνδυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Math

Νεοφερμένος

Ο Math αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπάρχουν διάφορα είδη μηχανημάτων, που μετράνε την ακοή παιδιού - βρέφους χωρίς την συγκατάθεσή του, λέγονται αντικειμενικές μέθοδοι μετρήσεις.

Τα κύρια είδη είναι τρία, ακουστικές εκπομπές, προκλητικά δυναμικά και ένα μηχάνημα (ανάλογο με το δεύτερο) που το έχει το Αττικό Νοσοκομείο.

Ο γιατρός είπες ότι ακούει καλύτερα και από αυτόν τα φωνήεντα αλλά στα σύμφωνα θα έχει πρόβλημα, δεν θα ακούει πχ. το "ψ" από το ψάρι κτλ...

Το θέμα δεν είναι αν θα ακούσει, άρα και θα μιλήσει, κάτι που το θεωρώ βέβαιο, αλλά αν θα έχει αίσθηση των ακουστικών ερεθισμάτων της στον γύρω χώρο, επειδή η ακοή είναι αίσθηση, άρα αντίληψη, άρα όξυνση των αισθήσεων και του εγκεφάλου - μυαλού, η στέρηση κάποιων ήχων, θα δηλώνει και μια νοητική στέρηση (σε σχέση αν άκουγε άριστα).

Αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να της το στερήσω ή τελικά δεν είναι σπουδαίο από την κριτική που θα δέχεται από τους συμμαθητές ή από τον περίγυρό της. (Υπόψιν τα παιδιά του Δημοτικού είναι πολύ σκληρά στους χαρακτηρισμούς τους...)

Ελπίζω να ακούσω και άλλες απόψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rory32

Νεοφερμένος

Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλά π ως ανακάλυψαν βαρηκοία σε παιδάκι 8 μηνών;

Τελος πάντων έχει ικανοποιητική ακοή στην συχνότητα ομιλίας, αρα θα μιλήσει. επείσης δεν έχει τρομακτική απώλεια στα σύμφωνα (συχνότητες 1000 Χετζ και άνω). Θα είναι ενα σημαντικά ήρεμο παιδί, αφού η ακουστική του πραγματικότητα είναι απαλή. Αν η βαρηκοία αυτή παραμείνει δεν θα χρειαστεί μεγαλο ακουστικό, ακόμη και φθηνά μέσα στο αυτί θα αρκέσουν.

Πρέπει να ξέρεις ότι ενα μικρό παιδί δεν ξέρει να προσέξει τα ακουστικά του και μπορεί εύκολα να τα χαλάσει. Στους καυγάδες δε, των μικρών παιδιών, αν το ακουστικο είναι μέσα στο αυτί μπορεί να γίνει και επικίνδυνο.

Στους καβγάδες είναι επικίνδυνα τα εξωτερικά ακουστικά, ενώ στα μικρά κάθε χρόνο πρέπει να αλλάζει το κέλυφος! ;)

Υπάρχουν διάφορα είδη μηχανημάτων, που μετράνε την ακοή παιδιού - βρέφους χωρίς την συγκατάθεσή του, λέγονται αντικειμενικές μέθοδοι μετρήσεις.

Τα κύρια είδη είναι τρία, ακουστικές εκπομπές, προκλητικά δυναμικά και ένα μηχάνημα (ανάλογο με το δεύτερο) που το έχει το Αττικό Νοσοκομείο.

Ο γιατρός είπες ότι ακούει καλύτερα και από αυτόν τα φωνήεντα αλλά στα σύμφωνα θα έχει πρόβλημα, δεν θα ακούει πχ. το "ψ" από το ψάρι κτλ...

Το θέμα δεν είναι αν θα ακούσει, άρα και θα μιλήσει, κάτι που το θεωρώ βέβαιο, αλλά αν θα έχει αίσθηση των ακουστικών ερεθισμάτων της στον γύρω χώρο, επειδή η ακοή είναι αίσθηση, άρα αντίληψη, άρα όξυνση των αισθήσεων και του εγκεφάλου - μυαλού, η στέρηση κάποιων ήχων, θα δηλώνει και μια νοητική στέρηση (σε σχέση αν άκουγε άριστα).

Αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να της το στερήσω ή τελικά δεν είναι σπουδαίο από την κριτική που θα δέχεται από τους συμμαθητές ή από τον περίγυρό της. (Υπόψιν τα παιδιά του Δημοτικού είναι πολύ σκληρά στους χαρακτηρισμούς τους...)

Ελπίζω να ακούσω και άλλες απόψεις...
Σιγά μη γίνει και αυτιστικό το παιδί... Δε θα συμβεί τίποτα, η απώλειά του είναι μικρή. Πχ, η ανδρική φωνή που είναι κυρίως στα 1000 ή έχει ένταση 55db. και χωρίς ακουστικό θα ακούει. Τώρα αν μιλάει κάποιος από μακριά ή πολλοί συνομιλητές εκεί θα υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα... Οπότε από το νηπιαγωγείο και μετά τα ακουστικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξέρω δυστυχώς να διαβάσω ακουόγραμμα, αλλά έχω βαρηκοϊα και στα δύο αυτιά από όταν γεννήθηκα της τάξεως του 60% λόγω μη γενετικής δυσπλασίας ενός οσταρίου. Έβαλα ακουστικά στην δευτέρα δημοτικού και ήμουν το πρώτο παιδί που διάβασε στην τάξη στην πρώτη τάξη, αλλά καθόμουν στο πρώτο θρανίο και η δασκάλα ήταν ενήμερη πως μάλλον δεν ακούω πολύ καλά (και πήγαινα και σε ιδιωτικό, δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει αυτό). Η μαμά μου το κατάλαβε πολύ νωρίς πως δεν ακούω καλά, αλλά κανείς δεν την πίστευε γιατί όλοι μου μιλούσαν δυνατά και καθαρά (όπως κάνουν γενικά σε όλα τα μωρά), ενώ όταν πριν κάποια χρόνια έστειλα εξετάσεις στην Αμερική σε μια ΩΡΛ πολύ καλή (χωρίς όμως να πάω κι εγώ) εκείνη έστειλε πίσω γνωμάτευση πως ίσως να χρειάζομαι ..λογοθεραπεία - έχω τελειώσει την Νομική, μιλάω πεντακάθαρα και ουδέποτε είχα κάποιο θέμα αντίληψης. Είχα βέβαια μια μαμά που ασχολιόταν πολύ μαζι μου και γενικά κόσμο που με πρόσεχε.
Θυμάμαι ακόμα την πρώτη μέρα που έβαλα τα ακουστικά - άρχισα να κλαίω γιατί ένιωσα πως επιτέλους θα μπορώ να ακούω όταν κάποιος μιλάει πιο σιγά ή ψιθυρίζει, θα ακούω την μουσική πριν κοιμηθώ αν δεν τα βγάλω και γενικά ένιωσα μια τεράστια ανακούφιση. Παρόλα αυτά σε βρέφος 8 μηνών μου φαίνεται υπερβολικό να του βάλεις ακουστικά, το νιώθω περισσότερο σαν περιορισμό. Θεωρώ πως αν του/της μιλάτε δυνατά και καθαρά, δεν θα έχει πρόβλημα και φυσικά θα πρέπει να το παρακολουθείτε από κοντά - πάντως να ξέρεις πως είναι σχετικά δύσκολο να τα συνηθισείς στην αρχή και νομίζω πως ένα βρέφος θα περιορίζεται πολύ από αυτα. Αν θέλετε πάντως να πάρετε κάτι, τα καλύτερα για μένα είναι τα phonak, προφανώς όσο πιο πολλά κανάλια τόσο καλύτερος είναι ο ήχος (εγώ φοράω αυτή τη στιγμή ένα ζευγάρι με 16 κανάλια, είχα δοκιμάσει και με 12 αλλά ο ήχος δεν μου άρεσε καθόλου και είχε μεγάλη διαφορά οπότε πήρα τα 16κάναλα) - οι ιατροί πάντως να ξέρεις πάντα υπερβάλλουν, θεωρώ πως λίγο πριν το σχολείο θα τα χρειαστεί για να μπορέσει να προσαρμοστεί καλύτερα, όσο είναι μεταξύ σας δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αλλά επαναλαμβάνω ιατρός δεν είμαι, μιλάω μόνο με βάση την προσωπική μου εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Υπάρχουν διάφορα είδη μηχανημάτων, που μετράνε την ακοή παιδιού - βρέφους χωρίς την συγκατάθεσή του, λέγονται αντικειμενικές μέθοδοι μετρήσεις.

Τα κύρια είδη είναι τρία, ακουστικές εκπομπές, προκλητικά δυναμικά και ένα μηχάνημα (ανάλογο με το δεύτερο) που το έχει το Αττικό Νοσοκομείο.

Ο γιατρός είπες ότι ακούει καλύτερα και από αυτόν τα φωνήεντα αλλά στα σύμφωνα θα έχει πρόβλημα, δεν θα ακούει πχ. το "ψ" από το ψάρι κτλ...

Το θέμα δεν είναι αν θα ακούσει, άρα και θα μιλήσει, κάτι που το θεωρώ βέβαιο, αλλά αν θα έχει αίσθηση των ακουστικών ερεθισμάτων της στον γύρω χώρο, επειδή η ακοή είναι αίσθηση, άρα αντίληψη, άρα όξυνση των αισθήσεων και του εγκεφάλου - μυαλού, η στέρηση κάποιων ήχων, θα δηλώνει και μια νοητική στέρηση (σε σχέση αν άκουγε άριστα).

Αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να της το στερήσω ή τελικά δεν είναι σπουδαίο από την κριτική που θα δέχεται από τους συμμαθητές ή από τον περίγυρό της. (Υπόψιν τα παιδιά του Δημοτικού είναι πολύ σκληρά στους χαρακτηρισμούς τους...)

Ελπίζω να ακούσω και άλλες απόψεις...

Διαβάστε, το βιβλίο "Το Τραγούδι στον Ανεμο", εκδόσεις Λιβάνη, 2010. Είναι αληθινή ιστορία. για ένα βαρήκοο παιδί που μάλιστα φορτώθηκε κατα τα 9 του χρόνια και μια ακόμη πολύ σοβαρή αναπηρία που κράτησε δυο χρόνια. Είχε 30-40% αμφιτερόπλευρη απώλεια στα 500 Χερτζ και πανω απο 90% σε όλες τις συχνότητες πανω απο τα 1000 Χερτζ. Εγινε ακομη και ταλαντούχος ροκ λιντ κιθαρίστας. Φόρεσε ακουστικό πρώτη φορά στα 12. Μη πανικοβάλεστε τόσο για την κόρη σας λοιπόν. Το πρόβλημα της είναι μικρό, πρέπει να το πιστέψετε αυτό.

Σίγουρα το περιβάλλον του σχολείου είναι πολύ σκληρό όμως δείτε το απο την καλή του πλευρά. Η βαρηκοία θα κάνει την κόρη σας να ακούει πολύ λιγότερες βρισιές, ανοησίες, ψέματα, αθλιότητεςα και πολλα τέτοια περιττα. Εκ των πραγμάτων θα ρέπει πρός πολιτισμένες συζητήσεις άτομο πρός άτομο τις οποίες θα μπορεί πιο ευκολα να παρακολουθήσειθ. Αυτό δεν είναι πολύ καλό;

Την ίδια στιγμή θα την κάνει να προσέχει πολύ την γλώσσα του σώματος του άλλου, τη γλώσσα του προσώπου και θα της χαρίσει μια μοναδική συναίσθηση που οι φυσιολογικοί άνθρωποι δεν έχουν και οι περισσότεροι δεν αποκτούν ποτέ. Με αποτέλεσμα να καταλήγουν στους ψυχολόγους για να κατανοήσουν τους γονείς τους, τα αδέρφια τους, τους φίλους τους, τους συνεργάτες, τους εραστές τους συζύγους ή τα παιδιά τους. Δείτε την καλή πλευρά. Η έκτη αίσθηση δεν δίνεται σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poulikakos

Νεοφερμένος

Ο poulikakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
το θεμα ειναι υπομονη σαν γονεας εχεις?. φυσικα και να βαλει τωρα ακουστικα το παιδι.αλλα θελει ατσαλινα νευρα.να πριτιμησεις εταιριες που να ειναι χρονια στο αντικημενο,οσο αφορα την ποιοτητα,οσο πιο πολλα καναλια τοσο καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ένας άλλος λόγος που δεν πρέπει να βάλει τώρα ακουστικά το παιδί είναι γιατί με αυτόν τον τρόπο τα αυτάκια της θα "τεμπελιάσουν" και δεν θα εξασκηθεί να προσπαθεί να ακούει και δεν θα μάθει καθόλου να διαβάζει χείλια (όπως κάνω κι εγώ ασυνείδητα σε λέξεις που δεν ακούω). Γενικά θέλει ψυχραιμία, δώσε χρόνο, έχε υπομονή, μίλα της καθαρά και δυνατά (αλλά όχι σαν να είναι κουφή, απλώς λίγο πιο καθαρά απ' ό,τι θα μίλαγες σε ένα μεγάλο - λογικά το κάνεις ήδη, είναι αυτόματη αντίδραση απέναντι σε βρέφη αυτή), έλεγχε κάθε εξάμηνο ή χρόνο την βαρηκοϊα μήπως μεγαλώνει και όλα θα είναι μια χαρά.
Μπαγκς διαφωνώ στο να πάει σχολείο χωρίς ακουστικά - την πρώτη δημοτικού εγώ την θυμάμαι ως εφιάλτη, σε απομονώνουν τα παιδιά αν δεν μπορείς να συμμετέχεις με απίστευτη άνεση στις συζητήσεις τους. Βέβαια όλα είναι σχετικά, σε μικρές απώλειες πραγματικά είναι καλύτερο να αποφεύγονται τα ακουστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Ένας άλλος λόγος που δεν πρέπει να βάλει τώρα ακουστικά το παιδί είναι γιατί με αυτόν τον τρόπο τα αυτάκια της θα "τεμπελιάσουν" και δεν θα εξασκηθεί να προσπαθεί να ακούει και δεν θα μάθει καθόλου να διαβάζει χείλια (όπως κάνω κι εγώ ασυνείδητα σε λέξεις που δεν ακούω).
Εμένα ο υπεύθυνος στο κατάστημα ακουστικών, μου είχε πει ότι το ακουστικό βοηθάει στο να μην χειροτερεύσει η βαρηκοΐα, αφού βοηθάει το αυτί/εγκέφαλο να ΜΗΝ "ξεχάσει" τους ήχους των συχνοτήτων που δεν ακούει καλά. Ίσως για αυτό το λόγο θα πρέπει ακόμα και ένα παιδάκι 8 μηνών να βάλει ακουστικά. :hmm:
Ο γιατρός φυσικά γνωρίζει καλύτερα.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top