• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Εγώ,προσωπικά,όταν έχω περίοδο έχω πονόκοιλο,πονοκέφαλο..και νιώθω έναν απίστευτο πόνο στη μέση σα να με βαράνε με κανένα τσεκούρι..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
το ζήτημα είναι να τρέφεσαι σωστά στις πρώτες μέρες..εγώ η έξυπνη, πήγα στο σχολείο την πρώτη μέρα της περιόδου και επειδή το έπαιζα και καλά η δυνατή, λέω σιγά μη φάω, μια απλή περίοδος είναι...άρχισα όμως να ζαλίζομαι υπερβολικά, και όταν γύρισα σπίτι μέσα στους πόνους μόνο που δεν έκανα εμετό. Όποτε, καλή διατροφή, ένα depon/panadol ανά 5ωρο(;), κουβερτούλα με την tv ανοικτή και τα πόδια μαζεμένα μέχρι το στήθος και όλα είναι οκ. τι τραβάμε και εμείς οι γυναίκες;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
lonalgal

aaaaaaahhhhh...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
lonalgal

aaaaaaahhhhh...
καλα....ακομη και για την περιοδο εχεις ετοιμη την λυση;;;;;;;;;:redface: Τι φαρμακο ειναι παλι αυτο ...πρωτη φορα το ακουω ...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το lonalgal δεν ειναι λυση για τη περιοδο ειναι λυση για τα παντα:D

κωδεινουχο παυσιπονο ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τιποτα πιο βαρυ δε σκεφτηκες να τους προτεινεις?! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
1mg πρεζα, αλλα αντε τωρα να ζυγιζεις 1mg...

πλακα πλακα τα οπιοειδη παυσιπονα ειναι εξαιρετικοτατα για την αντιμετοπιση ιδιοπαθη οξυ πονου. Σαφως πιο ακινδυνα απο τους αναστολεις της κυκλοοξυγενασης (ντεπον, πονσταν, μεσουλιντ κτλ κτλ).

θελω να πω αυτο το "βαρυ" ειναι λιγακι αυθαιρετο σαν ορισμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
1mg πρεζα, αλλα αντε τωρα να ζυγιζεις 1mg...

πλακα πλακα τα οπιοειδη παυσιπονα ειναι εξαιρετικοτατα για την αντιμετοπιση ιδιοπαθη οξυ πονου. Σαφως πιο ακινδυνα απο τους αναστολεις της κυκλοοξυγενασης (ντεπον, πονσταν, μεσουλιντ κτλ κτλ).

θελω να πω αυτο το "βαρυ" ειναι λιγακι αυθαιρετο σαν ορισμος.
ωστοσο ως κοδεινουχο σκευασμα ,υποθετω οτι θα διατιθεται μονο με ειδικη συνταγη (κοκκινη) και καπως πιο δυσκολα απο τον γιατρο...οπως το σιβαλ το σιροπι που ανακουφιζει καταπληκτικα τον επιμονο βηχα ,αλλα δεν το δινουν ευκολα οι γιατροι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Προσωπικά επειδή εξακολουθώ να περνάω φρικτούς πόνους με την περίοδο και δεν αντέχω να παίρνω συνέχεια παυσίπονα έχω αρχίσει να στρέφομαι σε εναλλακτικές μορφές αντιμετώπισης.

Κάποιος ανέφερε για τον οργασμό ότι βοηθάει και δοκιμάζοντάς το νομίζω πως έχει εν μέρει δίκιο. Επίσης σκέφτομαι να δοκιμάσω και ρέικι ως συμπληρωματική αντιμετώπιση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ωστοσο ως κοδεινουχο σκευασμα ,υποθετω οτι θα διατιθεται μονο με ειδικη συνταγη (κοκκινη) και καπως πιο δυσκολα απο τον γιατρο...οπως το σιβαλ το σιροπι που ανακουφιζει καταπληκτικα τον επιμονο βηχα ,αλλα δεν το δινουν ευκολα οι γιατροι.

Κανεις λαθος.

Διπλη κοκκινη γραμμη, για να συνταγογραφιθει θελει αδεια απο το υγειονομικο της νομαρχειας.

Then again η ηρωινη ειναι τελειος παρανομη:P

Προσωπικά επειδή εξακολουθώ να περνάω φρικτούς πόνους με την περίοδο και δεν αντέχω να παίρνω συνέχεια παυσίπονα έχω αρχίσει να στρέφομαι σε εναλλακτικές μορφές αντιμετώπισης.

χασε βαρος και πιασε γυμναστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τιποτα πιο βαρυ δε σκεφτηκες να τους προτεινεις?! :eek:
Μπα, αν δεν έχει και λίγη μαστούρα μέσα, δεν είναι αρκετά καλό το φάρμακο. Αλήθεια, το χασισέλαιο μήπως βοηθά;:hmm:

1mg πρεζα, αλλα αντε τωρα να ζυγιζεις 1mg...
Να, για του λόγου το αληθές δηλαδή...:clapup:

πλακα πλακα τα οπιοειδη παυσιπονα ειναι εξαιρετικοτατα για την αντιμετοπιση ιδιοπαθη οξυ πονου. Σαφως πιο ακινδυνα απο τους αναστολεις της κυκλοοξυγενασης (ντεπον, πονσταν, μεσουλιντ κτλ κτλ).
Όπα, ενδιαφέρον αυτό. Τι εννοείς με το "Σαφώς πιο ακίνδυνα"; Για πες μας περισσότερα επ' αυτού δόκτωρ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Περιττό να πω ότι ο αδερφός μου (Βιολόγος) που διαβάζει το θρεντ μαζί μου, είχε μείνει κόκκαλο...

Αν είναι δυνατόν λέει να προτείνεται απ' οποιονδήποτε, τέτοιο πράγμα ως λύση στην περίοδο. Λογικό είναι όποιος/α το πάρει μετά να είναι στον κόσμο του/της.

Βέβαια είπε και κάτι για Λεξοτανίλ αλλά δεν συγκράτησα ακριβώς τη φράση του για να τη μεταφέρω, ούτε ξέρω αν ήταν πρόταση για την περίοδο ή όχι, καθώς έφυγε νευριασμένος από το δωμάτιο.:P

ΥΓ: Τι μου κάνετε, ένας ταπεινός Χρηματοοικονομολόγος είμαι. Άμα θέλετε να μιλήσουμε για την περίοδο αποπληρωμής δανειου, οκ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
χασε βαρος και πιασε γυμναστικη

Το βάρος μου είναι φυσιολογικό και γυμνάζομαι 3 φορές την βδομάδα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
H κολλητη μου γυμναζεται 5 φορες την εβδομαδα εδω και 10 χρονια, ειναι 51 κιλα και πεθαινει απο τον πονο. Κατι αλλο εκτος απο lonalgal εχεις να προτεινεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
πλακα πλακα τα οπιοειδη παυσιπονα ειναι εξαιρετικοτατα για την αντιμετοπιση ιδιοπαθη οξυ πονου. Σαφως πιο ακινδυνα απο τους αναστολεις της κυκλοοξυγενασης (ντεπον, πονσταν, μεσουλιντ κτλ κτλ).
θελω να πω αυτο το "βαρυ" ειναι λιγακι αυθαιρετο σαν ορισμος.
Eνδιαφερον. Καποια μελετη επ αυτου ;

(και επιτελους, stop showing off dude)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
εγω παιρνω ενα ponstan και μου περναει, βεβαια αυτο γινεται με το που θα δω οτι μου ηρθε γιατι αν το αφησω για αργοτερα που ο πονος θα εχει αυξηθει τοτε δεν μου περναει ευκολα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Έχω ακούσει από πολλές κοπέλες, και το παρατήρησα και εγώ, ότι τα πονάκια στη κοιλιακή χώρα ηρεμούν τοποθετώντας τα χεράκια εκεί.
Κάπως έτσι
.
ΝΑΙ, ΓΙΑ 2-3 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΟΝΟ. :P

Επίσης έχω ακούσει ότι και οι βαθιές αναπνοές βοηθούν πολύ. :hmm:

Δυστυχώς όμως χωρίς παυσίπονο δεν τη βγάζω πέρα με τίποτα....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες της περιόδου να πονάς τη μέση σου?? :hmm:Γενικά εγώ την πρώτη και την δεύτερη μέρα και την κοιλιά μου πονάω και τη μέση μου... Την τρίτη πια μου περνάει.Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή με είχε πάει η μαμά μου σε έναν ορθοπαιδικό γιατί είχα σκολίωση τότε και με είχε ρωτήσει αν μου είχε έρθει περίοδος και είπα οχι.. Δεν ξέρω γιατί με ρώτησε κάτι τέτοιο, επηρεάζει κάτι? Μήπως ξέρετε που μπορεί να οφείλεται αυτο?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες της περιόδου να πονάς τη μέση σου?? :hmm:

Ναι.
Και μένα στη μέση με πιάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες της περιόδου να πονάς τη μέση σου?? :hmm:Γενικά εγώ την πρώτη και την δεύτερη μέρα και την κοιλιά μου πονάω και τη μέση μου... Την τρίτη πια μου περνάει.Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή με είχε πάει η μαμά μου σε έναν ορθοπαιδικό γιατί είχα σκολίωση τότε και με είχε ρωτήσει αν μου είχε έρθει περίοδος και είπα οχι.. Δεν ξέρω γιατί με ρώτησε κάτι τέτοιο, επηρεάζει κάτι? Μήπως ξέρετε που μπορεί να οφείλεται αυτο?:/:

Ναι είναι φυσιολογικό να σε πονά η μέση τις πρώτες μέρες της περιόδου.
Ο ορθοπαιδικός σε ρώτησε αν σου ήρθε περίοδος για να ξέρει για πόσο ακόμη θα αναπτύσσεται ο σκελετός σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top