Αθεΐα και ηθική

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν συμφωνείτε μαζί μου αλλά υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων (αρκετά μεγάλη) που έχει βάλει στόχο να μας πήσει ότι η θρησκεία είναι κάτι το παλίο, το ετεροχρονισμένο, που σήμερα δεν βοηθά σε τίποτα. Θέλουν να μας πείσουν ότι οι άθεοι είναι μάγκες, επαναστάτες και απελευθερωμένοι και οι πιστοί κορόιδα που ζούν καταπιεσμένοι κ.λ.π. Η τηλεόραση και τα Μ.Μ.Ε προωθούν απροκάλυπτα αυτή την αντίληψη. Η εκκλησία δυστυχώς δεν αντιδρά αρκετά δυναμικά, με αποτέλεσμα να χάνουμε πιστούς. Μερικοί έχουν λάθος αντιλήψεις και αυτό πρέπει να αλλάξει. Πρέπει να βρεθεί κάποιος να τους αντιλέξει. Ποιος όμως??:hmm:
Δεν το επιασα αυτο.Τι εννοεις να δρασει δυναμικα; Με ποιο δικαιωμα;Ποιος εχει δικαιωμα εμενα να μου αλλαξει τα πιστευω μου;
Ποσο δημοκρατικο και δικαιο μου φαινεται αυτο...χριστιανικοτατο θα ελεγα...:wall:
Το να πιστευεις σε θεο ή οχι,καμια σημασια δεν εχει με την ηθικοτητα.Την πραγματικη...Ηθικη δεν ειναι να μην βλαπτεις τον αλλον,επειδη σου το επιβαλλει μια θρησκεια,με τον φοβο της τιμωριας...ή της επιβραβευσης,διοτι τοτε απλα σκεφτεσαι την παρτυ σου.Για να μην μιλησουμε για την φριχτη τυπολατρια που υπαρχει σε ολες τις θρησκειες,και φτανει στα ορια της μαγειας...με την πραγματικη εννοια.
Δεν χρειαζομαι καμια θρησκεια για να νιωθω αγαπη για τους αλλους,ουτε για να βοηθαω,ουτε για να μην κανω κακο.Αυτο θα μας ελειπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Εμείς οι άθεοι-αγνωστικιστές,απλά θεωρούμε πως η δύναμη του ανθρώπου βρίσκεται μέσα του και όχι σε κάτι άυλο.
...

Κι όσοι επικαλούνται παντοιοτρόπως τον Ιησού Χριστό, αυτό ακριβώς θα έπρεπε να ισχυρίζονται!

...Ποιος εχει δικαιωμα εμενα να μου αλλαξει τα πιστευω μου;
...
Δεν χρειαζομαι καμια θρησκεια για να νιωθω αγαπη για τους αλλους,ουτε για να βοηθαω,ουτε για να μην κανω κακο.....

Μόνον ίσως κάποιος Θεός; Όσο για τη θρησκεία, ίσως να αποτελεί τη κύρια αιτία, που γενικά σπανίζει η αγάπη μεταξύ των ανθρώπων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Εγώ πάντως που μπερδεύτηκα μια φορά (δεν θυμάμαι, μην ήταν πάσχα?) και μπήκα στην εκκλησία της ενορίας μου, όσους ανήθικους γείτονες ήξερα εκεί μέσα τους είδα....:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εγώ πάντως που μπερδεύτηκα μια φορά (δεν θυμάμαι, μην ήταν πάσχα?) και μπήκα στην εκκλησία της ενορίας μου, όσους ανήθικους γείτονες ήξερα εκεί μέσα τους είδα....:devil:

Ουδείς αναμάρτητος ...εν τω ναώ, φίλε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Εγώ πάντως που μπερδεύτηκα μια φορά (δεν θυμάμαι, μην ήταν πάσχα?) και μπήκα στην εκκλησία της ενορίας μου, όσους ανήθικους γείτονες ήξερα εκεί μέσα τους είδα....:devil:

Πήγαν για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες τους και να αρχίσουν καινούριες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Και αν ο πιστός αισθάνεται εχθρικά απέναντι στον άθεο,είναι ένα πρόβλημα πιο προσωπικό.
Μήπως τον ενοχλεί κάτι που δεν μπορεί ν'αποτάξει και ψάχνει τον αποδιοπομπαίο τράγο-άθεο;
Λέω εγώ τώρα...

Η αλήθεια είναι ότι ο πιστός είναι δυσανάλογα εχθρικός σε σχέση με την "ανεκτικότητα" που υποδεικνύει ο άθεος. Δηλητηριάζουν αιώνες τώρα την σκέψη των ανθρώπων, εξουσιάζουν, τρομοκρατούν και συνεχίζουν να την βγάζουν μέλι γάλα.

Ως πότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι ο πιστός είναι δυσανάλογα εχθρικός σε σχέση με την "ανεκτικότητα" που υποδεικνύει ο άθεος. Δηλητηριάζουν αιώνες τώρα την σκέψη των ανθρώπων, εξουσιάζουν, τρομοκρατούν και συνεχίζουν να την βγάζουν μέλι γάλα.

Ως πότε;

:mad::mad::mad:: Ποιον εννοείς ¨πιστό", φίλε μου Παραφερνάλια:redface:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
:mad::mad::mad:: Ποιον εννοείς ¨πιστό", φίλε μου Παραφερνάλια:redface:;

Το 90% των ακολούθων των οργανωμένων θρησκειών. Ακούνε άθεος και βγάζουνε σπυριά από αλλεργία! :crazy:

Ενώ αντίστοιχα θα έπρεπε να βγάζουνε οι άθεοι σπυριά με τους μεταφυσιστές όταν για παράδειγμα διαβάζουνε τα ζώδεια στις εφημερίδες, ρίχνουν τα Ταρώ για να δουν το μέλλον, ονειρεύονται βουνά από ρύζι και μέλι, πίνουν το "Σώμα και το Αίμα" του Υιού του Θεού και κατηχούνται για το φίδι που μιλούσε. :wall:

Ε πως θα προχωρήσει η ανθρωπότητα έτσι ρε παιδιά; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Η ηθική ενός ανθρώπου πρέπει να βασίζεται στη συμπάθεια, στην παιδεία, στις κοινωνικές σχέσεις. Καμιά θρησκευτική βάση δεν χρειάζεται. Είναι πολύ μικροπρεπές να πρέπει να παρακινείται ο άνθρωπος από το φόβο της τιμωρίας του ή από την ελπίδα για ανταμοιβή μετά θάνατον
Άλμπερτ ΑΪνστάιν
τα πε ολα ο δασκαλος ...

και ενα ακομη quotation:
Εάν υπάρχει Θεός ο αθεϊσμός μάλλον θα του φανεί λιγότερο προσβλητικός, παρά η θρησκεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καμιά θρησκευτική βάση δεν χρειάζεται. Είναι πολύ μικροπρεπές να πρέπει να παρακινείται ο άνθρωπος από το φόβο της τιμωρίας του ή από την ελπίδα για ανταμοιβή μετά θάνατον
Άλμπερτ ΑΪνστάιν
το ερωτημα για υπαρξη Δημιουργου,,παει περα απο φοβο και ανταμοιβες..

αλλα στην εποχη του ο Αινσταιν ισως ειχε δικαιο που το εβλεπε ετσι..

αλλα ειναι πολυ στενομυαλο να το βλεπουμε ετσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αὐτὸ πότε τὸ εἶπε; Πρὶν μπῇ στὴ Μόσχα ἢ μετά;

Υ.Γ. Ὅτι θὰ μᾶς ἔβγαινε καὶ φιλειρηνιστὴς ὁ Βοναπάρτης, δὲν τὸ περίμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αὐτὸ πότε τὸ εἶπε; Πρὶν μπῇ στὴ Μόσχα ἢ μετά;

Υ.Γ. Ὅτι θὰ μᾶς ἔβγαινε καὶ φιλειρηνιστὴς ὁ Βοναπάρτης, δὲν τὸ περίμενα...

Από που πηγάζει από την παραπάνω φράση ότι ο Βοναπάρτης ήταν φιλειρηνιστής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εμείς οι άθεοι-αγνωστικιστές,απλά θεωρούμε πως η δύναμη του ανθρώπου βρίσκεται μέσα του και όχι σε κάτι άυλο.
Ότι το σήμερα είναι αποτέλεσμα των χθεσινών πράξεών μας,και όχι η θεία βούληση.
Ότι η συνέπεια των αποφάσεών μας είναι επίσης φυσικό επακόλουθο των προηγούμενων πράξεών μας και όχι θεία δίκη.
Ότι η προστασία μας εξαρτάται από την προφύλαξη μας,ότι η αναρρωσή μας οφείλεται στην ιατρική περιθαλψη και όχι σε ένα τάμα.

Τυγχάνω χριστιανούλης, κι έχω να πω τα εξής προς τα παραπάνω:

- Φυσικά και η δύναμη του ανθρώπου βρίσκεται μέσα του. Εμείς απλώς πιστεύουμε ότι του δόθηκε από τον Θεό.
- Φυσικά και το σήμερα είναι αποτέλεσμα των χθεσινών μας πράξεων. Ο Θεός απλώς μας προσκαλεί αυτές να είναι αντάξιές μας.
- Αυτό που εσύ εννοείς ως θεία δίκη, δεν είναι τίποτα άλλο παρά απουσία Θεού. Τώρα το εάν βιώνεις την παρουσία Του και λόγω των πράξεών σου την απολέσεις, δε κατανοώ που είναι το μεμπτό στο να διορθωθείς για να την αποκτήσεις πάλι.
- Η προστασία μας και η ανάρρωσή μας, οφείλονται κατά κύριο λόγο σε αυτά που λες. Κανένα τάμα δεν εξυπακούεται ότι θα στα εξασφαλίσει. Ωστόσο, και καμία προφύλαξη ή ιατρική περίθαλψη δεν εξυπακούεται ότι θα στα εξασφαλίσει. Παρόλα αυτά, υπάρχουν άφθονες περιπτώσεις όπου αυτά εξασφαλίστηκαν δια μέσω θαύματος, εκεί όπου ανθρωπίνως ήταν αδύνατον να γίνει κάτι για να εξασφαλιστούν.

Η αλήθεια είναι ότι ο πιστός είναι δυσανάλογα εχθρικός σε σχέση με την "ανεκτικότητα" που υποδεικνύει ο άθεος. Δηλητηριάζουν αιώνες τώρα την σκέψη των ανθρώπων, εξουσιάζουν, τρομοκρατούν και συνεχίζουν να την βγάζουν μέλι γάλα.

Ως πότε;

Μη μου αγχώνεσαι... Θα μας στείλει στην κόλαση μετά θάνατο τέτοιοι που είμαστε. :redface: Για αυτή τη ζωή βέβαια, τι να σου πω... Ελπίζω κάποτε να επικρατήσει το παράδειγμα των άθεων που ΔΕΝ δηλητηριάζουν τη σκέψη μας, ΔΕΝ εξουσιάζουν (λολ) και ΔΕΝ τρομοκρατούν.

Πήγαν για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες τους και να αρχίσουν καινούριες...:P

:D:D:D:D Καλό!

Τελειώνοντας τις παραθέσεις, και για να δώσω μια απάντηση στο μόνο ερώτημα που μπορώ να απαντήσω ως μη-άθεος, κάλλιστα μπορεί κάποιος να είναι άθεος και ηθικότατος, ή και ανήθικος. Το ίδιο ισχύει και για τον οποιοδήποτε πιστεύει σε οποιαδήποτε θρησκεία. Δεν εξυπακούεται η πίστη σε κάποια θρησκεία και το ηθικό του χαρακτήρος. Για την ακρίβεια, και μιλάω για τον ορθόδοξο χριστιανισμό, η στάση ζωής που αυτός πρεσβεύει και στην οποία προτρέπει εκείνους που είναι συνειδητοί ακόλουθοί του, δεν υπάρχει για κανέναν άλλο λόγο, παρά μόνο για να ωφεληθεί ο πιστός. Παραμένει πάντα στην ευχέρεια καθενός να την ακολουθήσει ή όχι. Δεν καταργεί η θρησκεία την ελεύθερη βούληση. Της προτείνει μια διαδρομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
- Η προστασία μας και η ανάρρωσή μας, οφείλονται κατά κύριο λόγο σε αυτά που λες. Κανένα τάμα δεν εξυπακούεται ότι θα στα εξασφαλίσει. Ωστόσο, και καμία προφύλαξη ή ιατρική περίθαλψη δεν εξυπακούεται ότι θα στα εξασφαλίσει. Παρόλα αυτά, υπάρχουν άφθονες περιπτώσεις όπου αυτά εξασφαλίστηκαν δια μέσω θαύματος, εκεί όπου ανθρωπίνως ήταν αδύνατον να γίνει κάτι για να εξασφαλιστούν.

Μου δημιουργήθηκε η περιέργεια να ρωτήσω... που έχεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, στην ιατρική περίθαλψη ή στην προσευχή?
Αν είναι "θέλημα θεού" να ζήσεις, θα ζήσεις είτε ζητώντας το με προσευχή, είτε με την... έμμεση βοήθεια του θεού μέσω της ιατρικής περίθαλψης. Οπότε αν κάποιος πιστός έχει τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη στην προσευχή γιατί δεν καταφεύγει μόνο σ'αυτήν, αλλά μπαίνει στον κόπο να ακολουθήσει και φαρμακευτική αγωγή/θεραπείες κτλ ?

Δεν προτείνω στα σοβαρά εννοείται αυτήν την αυτοκαταστροφική στάση απέναντι σε μια αρρώστια, και το τελευταίο που θα ήθελα να δω είναι ανθρώπους να την εφαρμόζουν. Απλά θέλω να εξετάσω κατά πόσο κάποιος είναι πραγματικά πιστός, έτοιμος να βασίσει τη ζωή του στο θεό τους, όταν τίθεται θέμα ζωής ή θανάτου, και όχι συμπεριφερόμενος θρησκόληπτα στην καθημερινή του ζωή εκ του ασφαλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανείς δε πρόκειται να το κάνει αυτό, είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο, και αμοιβή αμφίβολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Κανείς δε πρόκειται να το κάνει αυτό, είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο, και αμοιβή αμφίβολη.

Εμ δεν πάει έτσι όμως. Δεν μπορείς απ'τη μία να σκούζεις για το πόσο πανάγαθος είναι ο θεός σου, και για τον οποίο δεν έχεις καμία αμφιβολία ότι υπάρχει, καθώς έχει απολυφθεί με τον Α ή Β τρόπο σε σένα ή στο γείτονα, αλλά όταν πρέπει να βασίσεις τη ζωή σου αποκλειστικά και μόνο πάνω του να σκέφτεσαι ότι είναι ρίσκο. Τι πίστη είναι αυτή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμ δεν πάει έτσι όμως. Δεν μπορείς απ'τη μία να σκούζεις για το πόσο πανάγαθος είναι ο θεός σου, και για τον οποίο δεν έχεις καμία αμφιβολία ότι υπάρχει, καθώς έχει απολυφθεί με τον Α ή Β τρόπο σε σένα ή στο γείτονα, αλλά όταν πρέπει να βασίσεις τη ζωή σου αποκλειστικά και μόνο πάνω του να σκέφτεσαι ότι είναι ρίσκο. Τι πίστη είναι αυτή?

Όταν βρεις μια λογική απάντηση πες την και σε μένα. Εγώ έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά εδώ και καιρό με αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
value, τι κάνεις μπρο? :)

like snows.

σε θυμάμαι.


μακράν η πιο σεμνή γραφή του στεκιού,
αν και μετά το σεμνά και ταπεινά της πολιτικής
δε ξέρω πόσο κολακεύει σαν φιγκιουρ οφ σπιτς.



Τελικά οι γιούζερς είναι σαν τους μπάφους. Πρέπει να γυρίζουν. :P

bazinga και wb.



:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Πολύ ωραίο το ερώτημά σου Χάρη και σ' ευχαριστώ πολύ που μου το κάνεις. Μου δίνεις την ευκαιρία να "μετρήσω" την πίστη μου. Μα μετριέται η πίστη θα μου πεις; Ναι.

Πλειστάκις ο Χριστός είπε σε ανθρώπους που θεράπευσε, η πίστη σου σε έσωσε. Δεν τους είπε Εγώ σε έσωσα. Κι αλλού είχε πει ότι αν είχαμε πίστη έστω και σαν κόκκο σινάπεως, θα λέγαμε σ' ένα βουνό πήγαινε από εδώ εκεί και θα πήγαινε, και τίποτα δε θα ήταν αδύνατο σ' εμάς.

Μη νομίζεις ότι ο εκάστοτε πιστός δεν αγωνίζεται κάθε μέρα να εδραιώσει την πίστη του ή ότι την έχει από γεννησιμιού του, σαν μια ελιά στο πρόσωπο π.χ. Προσωπικά, και η ποιότητα της πίστης μου αλλά και η ποσότητα αυτής, είναι μεγέθη που στην πορεία της ζωής μου, ποτέ δεν παρέμειναν σταθερά. Μάλιστα, υπήρξε περίοδος στη ζωή μου, κοντά στη δική σου ηλικία που είπα, Θεός δεν υπάρχει. Έκτοτε πέρασαν αρκετά χρόνια, κι επέστρεψα στη θρησκεία πιο συνειδητοποιημένα. Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, αν είχα την πίστη αυτή που περιγράφει πιο πάνω ο Χριστός, όχι, δε θα πήγαινα σε κανέναν γιατρό και θα αφηνόμουν στο θέλημά Του. Δεν την έχω όμως.

Ωστόσο, με τον τρόπο που κάνεις το ερώτημα, κάνεις και ένα λάθος. Είναι σα να θεωρείς ότι δεν είναι θέλημα Θεού η ύπαρξη της ιατρικής. Δεν θυμάμαι να είπε πουθενά ο Θεός, να πιστεύετε σε μένα, και να κάθεστε όλη μέρα χωρίς να κάνετε τίποτα και θα σας θρέφω με το μάνα. Δεν είπε πουθενά ο Θεός, να μη χρησιμοποιήσετε το μυαλό σας προς όφελος σας και να μη δημιουργήσετε τις επιστήμες. Ο Θεός μας καλεί να είμαστε σωστοί άνθρωποι κάνοντας όλα αυτά. Μας καλεί ό,τι κάνουμε, να το κάνουμε με αγάπη και ανιδιοτέλεια. Κι αυτό προϋποθέτει προσωπική προσπάθεια κι αγώνα. Πολλές φορές ενάντια στον ίδιο μας τον εαυτό. Μπορεί να τα κάνει κανείς όλα αυτά, χωρίς να πιστεύει σε Θεό; Ναι μπορεί. Άρα γιατί να πιστεύει κανείς στο Θεό; Το ερώτημα αυτό περισσότερο βιώνεται παρά απαντιέται με λόγια και σε τελική ανάλυση αποτελεί προσωπικό θέμα του καθενός.

Κλείνοντας, προσπαθώ να έχω εμπιστοσύνη στο Θεό. Η προσευχή είναι το μέσο της επικοινωνίας μαζί Του. Η ιατρική είναι ένα εργαλείο που δημιούργησε ο άνθρωπος και ως τέτοιο, εξαρτάται άμεσα από τον άνθρωπο που την εξασκεί. Ξέρεις πόσους ανθρώπους έχουν στείλει "αδιάβαστους" οι γιατροί φαντάζομαι. Πολλούς. Και πολύ περισσότερους θέλω να πιστεύω, έχουν σώσει. Είναι όλα αυτά ανεξάρτητα από το θέλημα του Θεού; Για εμένα, όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top